(Duizenden i jagrariers hebben steun nodig 'BLANK' KAAPSTAD NU OORLOGS TERREIN Wapenhandel floreert, kernwapenvoorraad stijgt Britse regering ontstemd over rapport martelingen AMSTERDAMSE HAVENSTAKING LOOPT TEN EINDE lls gevolg van ;rote droogte Plantages van bomen die benzine maken ietdenkt LEIDSE COURANT PAGINA 9 a (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) ïrwacht dat in de loop van de winter wel 10.000 boeren om nanciële steun zullen aankloppen bij de overheid. Vooral in et oosten en zuiden van het land zullen als gevolg van de roogte veel agrariërs in financiële moeilijkheden komen. Zij unnen bij de gemeente een beroep doen op toepassing van e rijksgroepsregeling zelfstandigen. De steunregeling gaat in a i 20 september. en gevolge van de droogteschade mag geen enkel bedrijf erloren gaan, zei minister Van der Stee in een toelichting d de steunregeling. In overleg met staatssecretaris Meijer :RM) is de regeling voor hulpbehoevende boeren versoepeld. We geloven dat een redelijke oplossing uit de bus is geko- icn", aldus de minister.' Ook het landbouwschap heeft zich jaarmee akkoord verklaard. Staatssecretaris Meijer heeft een leroep op de gemeenten gedaan om boeren in financiële noeilijkheden snel hulp te bieden. Er zullen provinciale voor- ichtingsbijeenkomsten over de steunregeling worden gegeven, foor het invullen van de aanvraagformulieren verlenen de edrijfsvoorlichters hun medewerking. ^ilinister Van der Stee vindt het bijzonder moeilijk te schatten ^^at deze steunregeling gaat kosten. Naar verwachting zullen Nchter duizenden bedrijven deze winter zoveel moeite hebben lm het hoofd boven water te houden, dat ze een beroep op Ie steunregeling moeten doen. Een menigte schoolkinderen en studenten vlucht voor de oproerpolitie in Kaapstad. KAAPSTAD, (UPI/Rtr) Met felle straatgevechten in het centrum van Kaapstad heeft het tegen de apart heid gerichte geweld van zwarten en kleurlingen in Zuid-Afrika gisteren voor het eerst zijn kracht laten zien in een exclusief „blank" gebied. On geveer 3000 scholieren en studenten wilden gisteren voor de tweede ach tereenvolgende dag door het centrum van de stad marcheren, maar in te genstelling tot woensdag greep de Kaapse politie ditmaal met harde hand in. In de drukke Adderley Straat, de Kaapse Kalverstraat, zoch ten honderden winkelende mensen dekking in portieken, toen betogers en politie slaags raakten. Bij de gevechten zijn gewonden geval len, maar hoeveel, is niet bekend. Het verkeer in het centrum kwam tot stil stand, de winkels sloten hun deuren, en volgens de politie werden een aan tal blanken „gemolesteerd". Over het centrum van de stad dreven wolken traangas, waarvoor velen een goed heenkomen probeerden te zoeken. De politie smeet traangas naar alles en iedereen, aldus een blanke ooggetuige. De avond tevoren had de politie in Athlone, een kleurlingenwijk buiten de stad, het vuur geopend op demon stranten die borden meedroegen, waarop ondermeer stond „Hoelang moeten wij lijden?" De kleurlingen in Zuid-Afrika hebben de laatste weken zich steeds meer solidair verklaard met de zwarten. Ook gisteravond kwam het tot een schietpartij in een kleurlingenwijk, Hanover Park, waar bij een dode viel. Minister van justitie James Kruger heeft een nieuw verbod op bijeenkom sten in de open lucht afgekondigd. TOEKOMSTBEELD: SAN FRANCISCO (UPI) - Meivin Calvin, een scheikundi ge met de Nobelprijs, wil in een dor gebied in het zuiden van Califomië proeven gaan nemen met het planten van benzinebomen Calvin had in 1961 uitgeplozen op welke ingewikkelde manier de planten met behulp van zonlicht en het koolzuurgas uit de lucht hun voedingsmidde len opbouwen. Fotosynthese heet dat. Hij meent nu dat bepaalde planten overvloedig de benzine kunnen vormen waar de automotoren op draaien. Calvin vertelde op een verga dering van het Amerikaanse scheikundige genootschap dat dergelijke bomen kunnen groeien in gebieden die voor andere gewassen ongeschikt zijn. Hij schat dat de op brengst per jaar tot 25 barrels per acre kan worden opge- De chemicus werkt bij de uni versiteit van Califomië. De benzine kan worden gemaakt door planten van het genus Euphorbia, dat ook de latex produceert waaruit rubber wordt vervaardigd, een kool waterstof dat chemisch over eenkomt met petroleum. Hij noemde de rubberboom als voorbeeld van de plan ten- familie die gedijen kan op plantages in het zuidwesten van de V.S. en andere landen met een tropisch of gematigd klimaat. S-korting )or grote erkgevers ItECHT (ANP) - De Neder- Use Spoorwegen hebben en- t grote ondernemingen een je korting aangeboden, als ze r hun werknemers jaartra- jkaarten of algemene jaara- ttiementen aanschaffen, j van de mogelijke „grootaf- Jjfcers" is Shell, die het aanbod gekregen jaarkaarten te Jen tegen een prijs die 30 lent lager ligt dan die van lilf-maandkaarten, mits ten- Jste 1200 werknemers er ge- jik van maken. ^vendien krijgt de Shell de gnnementen dan nog voor de prijs van voor 1 septem- I korting is mogelijk omdat, pens een woordvoerder van 4S, mensen die maandkaar- kopen dat meestal toch jir elf keer per jaar doen it in de vakantie) en omdat s-^rijaarkaarten vooruit worden ||||alQ, wat een rentevoordeel evert. Bovendien is er sprake i-een besparing op de admi- M^iratiekosten. -Afkorting zal volgens de NS en van toepassing zijn op knemers van grote bedrij- buwenbelangen: [eer ekwame rouwen dan |N HAAG (ANP) - Met de [Herverkiezingen van mei 7 in zicht heeft de Neder- dse Vereniging voor Vrou- nbelangen, Vrouwenarbeid Gelijk Staatsburgerschap de tijbestuurders onder de aan-' ;ht gebracht dat er „meer iwame vrouwen zijn dan u ikt" en er nog steeds te wei vrouwen op verkiesbare atsen op de lijsten worden Uic et. n de 150 Tweede-Kamerleden er slechts 20 vrouwen, die lishoren in de fracties van de dA, WD, KVP, ARP, PPR, DS'70. politieke vrouwenorganisa- kunnen de partijbesturen r van advies dienen en als niet zo'n vrouwenorganisatie zullen de vrouwelijke leden de hoofdbesturen wel kun- adviseren, aldus Vrouwen- üuwenbelangen hoopt dat de ofdbesturen van de politieke rtijen haar niet weer zullen odzaken een nieuwe voor- ursstemmen-actie te ontkete- zoals bij de vorige verkie- gen met de actie „Vrouw '72. Met liefde verzorgen Helge en Linnea Loe- wenroos uit Stock holm de roos op de plaats waar zij eens willen rusten. Het be jaarde. kinderloze paar besloot onlangs. a laat zi graf te laten aanleg gen op het rustiek ge legen Boskerkhof. De zekerheid van een ge liefd plekje en de ver zorging daarvan gedu rende de eerste vijftig jaar na de dood kost de mensen 3200 gul den. De roos moeten ze voorlopig zelf ver zorgen 'anders gaat hij dood' aldus Helge. LONDEN/DUBLIN (Reuter-UPI) Een rapport van de Europese Commissie voor de rechten van de mens, waarin Britse veilig heidstroepen in Noord-Ierland schuldig worden bevonden aan methoden die aan marteling gelijk te stellen zijn, heeft gisteren aan de Britse regering een wrevelige reactie ontlokt (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-Rotterdam Hoewel de vak bonden vanmorgen vroeg lieten weten dat de dagploegen van alle havenbedrijven niet aan het werk zijn gegaan, kwamen later op de ochtend van de bedrijven zelf berichten dat er een tendens is om weer aan het werk te gaan. De KNSM meldde dat ongeveer 60 man het werk om kwart over tien had hervat Andere stuwadoorsbedrijven meldden dat er weer op bescheiden schaal wordt gewerkt. De indruk bestaat dat de staking spoedig zal aflopen. In Rotterdam gingen gisteren alle avondploegen weer aan het werk. De staking die woensdag begon heeft beide havens alle een schadepost van ettelijke miljoe nen opgeleverd. Verschillende schepen verlie ten gisteren de havéns om elders te gaan lossen. De indruk bestaat dat als de staking langer zou duren, nog meer schepen naar de concur rent gaan. De poorten van de havenbedrijven in Amster dam waren gisteren het toneel van verhitte discussies, die zich lieten samenvatten door woordvoerder Swart: „We begrijpen dat de bonden - binnen de democratische spelregels - machteloos zijn, maar we begrijpen ook, dat bij de man in de put het water tot aan de lippen staat. Er is een grote bereidheid tot actie, maar de mensen zijn ook nerveus, want het gaat immers om hun portemonnee". Het antwoord op zijn opmerking van gisteren „we zullen eens kijken wie de langste adem heeft" schijnt overi gens vandaag al te worden gegeven. Zoals bekend stellen de havenarbeiders dat zij krachtens hun (van andere afwijkende) cao recht hebben op een loonsverhoging. Minister Boersma weigert echter voor hen een uitzon dering te meiken op de voor iedereen afgekon digde loonmaatregel. Weeroverzicht Dit misnoegen, geuit door de minister voor Noord-Ierland Merlyn Rees, was gericht tegen vangenen in Noord-Ierland, die zich er over hadden beklaagd dat zij na de massale arrestaties de regering van de Ierse repu- van militante katholieken in de bliek die de zaak aanhangig had zomer van 1971 slecht waren gemaakt bij de commissie ii Straatsburg en die nu de bevin dingen van de commissie aan het Europese hof voor de rech ten van de mens heeft voorge legd. Volgens Rees geldt de uit- behandeld dan wel gemarteld. In de gevallen van 14 voormali ge gevangenen kwam de com missie tot de conclusie, dat zij waren ondervraagd op een wij ze die gelijk stond aan marte- spraak van de commissie een ling. Hierbij waren vijf „techme- afgedane zaak. Zoals ook in het 686 bladzijden tellende rapport wordt gezegd, hebben de ge wraakte gevallen zich in 1971 voorgedaan. Zodra zij begin 1972 aan het licht kwamen, wer den de bedenkelijke ondervra gingsmethoden verboden, ter ken" toegepast, zoals het landu- rig laten staan tegen een muur, het plaatsen van een kap over het hoofd van de ondervraag den, blootstelling aan lawaai en het onthouden van voedsel, drinken en slaap. Daarnaast constateerde de commissie 11 wijl de slachtoffers een schade- minder ernstige gevallen, zoals vergoeding werd betaald. De Ierse regering had in haar klacht in Straatsburg melding gemaakt van 230 voormalige ge- het opporren van gedetineerden met veedrijversstokken en het duwen van personen uit vlak boven de grond hangende heli- Van der Stoel vraagt uitwijzing Custers DEN HAAG (ANP) Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft de regering van Bangla Desj dringend verzocht de Nederlandse ontwikkelings werker drs. Peter Custers uit te wijzen. Beschuldigd van voor Bangla Desj staatsgevaarlijke aktivitei- ten moet Custers voor de rech ter verschijnen.De zaak wordt, echter aldus de beslissing van een speciaal hof, achter gesloten deuren behandeld. Als gevolg daarvan mag geen officiële Nederlandse vertegen woordiger erbij zijn en evenmin een door de familie van Custers aangestelde buitenlandse advo caat. De Nederlandse vertegen woordiger heeft intussen protest tegen deze gang van zaken aan getekend. De Bilt: Gedurende de afgelo pen week vond een weersom- slag plaats. Het gebied met hoge barometerstanden, dat zich uit strekte van de Atlantische Oceaan via Schotland naar Skandinavië, deelde zich in tweeën, waarbij het westelijk deel zich snel in de richting van de oceaan verplaatste en het oostelijk deel zich in het Oeral- gebied vestigde. De noordoostelijke winden voer den aanvankelijk lucht aan met temperaturen van 20 tot 23 gra den, terwijl zondag de tempera tuur bij zuid tot zuidoostelijke winden steeg tot 25 a 28 graden. Boven onze omgeving en in mid deneuropa daalde de druk en er ontstond een west tot noordwes telijke stroming waardoor het kwik daalde tot ongeveer 18 graden. In de nacht van woensdag op donderdag bracht een front voor het eerst sinds lange tijd in het gehele land 4 tot 20 mm regen. In geheel Europa is het weer wisselvallig geweest. Van tijd tot tijd zullen er buien val len, terwijl de temperaturen niet tot hoge waarden zullen oplo pen. Het warmste blijft het nog in de landen rond de Middel landse zee, met in Spanje en Zuid-Italië temperaturen van 20 tot 28 graden. Voor ons land verwachten we de komende dagen veranderlijk weer met af en toe buien en temperaturen overdag tussen 15 en 19 graden. Vooruitzichten voor zondag. Plaatselijk een bui. Middagtem- peraturen ongeveer 18 graden Weersvooruitzichten in cijfers: voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 9 graden Max. temp.: omstreeks 18 gra- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Weerbericht Amsterdam regenbui De Bilt regenbui Deelen 1. bew. Eelde regenbui Eindhoven h. Dew. Den Helder regenbui Luchth. R'dam regenbui ALerdeen Athene Barcelona Berlijn regenbui ÖX"w j. bew. OPSPORING VERZOCHT De groepscommandant van de Rijkspolitie te Muiden verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van mevr. Paulina Una Bartelings, gehuwd met E. v. d. Wijk, wonende te Muiderberg, Paulus Potterlaan 47. Mevrouw Bartelings heeft, na een kleine huiselijke twist op 17 augustus 1976 de echtelijke woning verla ten en is daarin tot op heden niet teruggekeerd. Lockheed: Documenten tegen Andreotti zijn vervalst BURBANK (UPI) Bij de on langs door het Italiaanse week blad l'Espresso gepubliceerde „Lockheed-documenten", waar in de huidige premier Guilio Andreotti werd genoemd als degeen die de vliegtuigfabriek had willen omkopen, gaat het hoogstwaarschijnlijk om ver valsingen. l'Espresso bracht woensdag overdrukken van wat het blad noemde „Brieven en memo's, geschreven door Lockheed-me dewerkers". Lockheed zei gisteren in een verklaring dat het weekblad waarschijnlijk het slachtoffer is van vervalsingen, hoewel geen enkele Lockheed-funktionaris tot dusver de originele exempla ren heeft kunnen verifiëren. „Niettemin", zegt Lockheed, „zijn wjj na gesprekken met de bevoegde funktionarissen van mening dat deze documenten vervalst lijken". LAARDINGEN IET IN ZEE IET AMRO .AARDINGEN (ANP) Van- de door de PPR en PvdA propageerde boycot tegen de nrobank heeft de gemeente- id van Vlaardingen gister- jnd besloten niet in zee te in met de Stichting „Projec- ïtwikkelingsbureau Amro- stland/Utrecht". Het bureau belast worden met de ont- kkeling van een winkelwoon- jed in een nieuw stadsdeel laardingen. lied VI; Nieuwe vice-premier Sovjet-Unie In de Sovjet-Unie is de 17-jarige Nikolau Tikhonov, specialist in in dustriële zaken, benoemd tot nieuwe eerste vice-premier. De benoeming van Tikhonov wordt gezien als een mogelijke inleiding op het terugtrekken van premier Kosygin, die door een beroerte werd getroffen, toen hij een maand geleden aan het zwem men was in de rivier de Moskwa. Tikhonov zou Kosygin moeten as sisteren. In de aankondiging van het persbureau Tass wordt geen melding gemaakt van de huidige eerste vice-premier, de 62-jarige Kyril Mazoerov, een lid van het Politburo dat wordt gezien als een van de mogelijke opvolgers van Kosygin. Westerse diplomaten in Moskou menen dat Tikhonov mo gelijk is benoemd om naast Ma zoerov te funktioneren en waar schijnlijk niet om hem te vervan gen. Ook wordt het niet onmoge lijk geacht dat Mazoerov tezijner- tijd Kosygin zal opvolgen en dat Tikhonov eerste vice-premler blijft. STOOKOLIE DUURDER DEN HAAG Met ingang van vandaag zijn de maximum ver- bruiksprijzen van stookolie ver hoogd. Van stookolie met één procent zwavelgehalte is de prijs met 13,20 per ton om hoog gegaan; van stookolie met tweeëneenhalf procent zwavel met 3,30 per ton. LONDEN (ANP) Het feit dat men er nog steeds niet in geslaagd is overeenkomsten te bereiken over ver dere beperking van de strategische kernwapens en over vermindering van de strijdkrachten van de landen van het Warschau-pact en de Navo in Centraal Europa, legt een zware druk op het militaire budget in het oosten zowel als in het westen. Over de hele wereld floreert de wapenhandel, en fel concurrerende handelaren bieden hun waar aan aan willige kopers. Aldus de samenstellers van de 'Mili tary Balance 1976—1977', het jaar overzicht over de militaire verhou dingen in de wereld van het Interna tional Institute for Strategie Studies in Londen. Volgens dit rapport hebben de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie hun voorraad offensieve strategische kern wapens weer gemoderniseerd of uitge breid binnen de perken van het voor lopige Salt-akkoord van 1972. Beide mogendheden, maar ook de landen van de Navo, houden zich druk bezig met de verbetering van hun conventio nele strijdkrachten, vooral in Europa, hoewel het evenwicht zó blijft dat aggressie voor beide zijden onaantrek kelijk lijkt. De Verenigde Staten hebben hun eer ste 550 intercontinentale ballistische raketten (ICBM) omgebouwd voor het gebruik van meervoudige kernkoppen, die vanuit de ruimte onafhankelijk op afzonderlijke doelen kunnen worden afgevuurd. Ook hebben zij zich gecon centreerd op de verbetering van de geleide-systemen, de mogelijkheden om doelen te wijzigen en de verbete ring van de silo's waarin de raketten zijn opgeslagen. De Amerikaanse ma rine beschikt over ongeveer 500 Posei- don-raketten met meervoudige kern koppen, en men werkt aan de Trident- 1 met groter bereik en de Trident-on- aerzeeër, waarvan de eerste tien exemplaren in 1978 worden opgele verd. Ook de luchtvloot wordt gemo derniseerd door de bouw van 241 nieu we B-1M bommenwerpers. De Sovjet-Unie heeft op het gebied van de intercontinentale ballistische raketten een voorsprong van ongeveer 20 procent op de VS, maar beschikt over 3250 kernkoppen (VS:8500). In megatonnen explosieve kracht ligt de Sovjet-Unie weer voor. De Amerikaanse marine heeft dit jaar een tweede kemvliegdekschip in dienst genomen, maar het totale aan tal vliegdekschepen is tot 13 vermin derd. Op het programma staat de bouw van acht geleide wapenfregat ten. Zowel de vloot als de luchtmacht is uitgerust met nieuwe vliegtuigen, en tegen het eind van dit jaar moet AWACS in gebruik komen, het vlie gend waarschuwings- en controlesys teem om vroegtijdig een vijandelijke aanval te signaleren. De Sovjet-Unie is begonnen met de 'douw van een nieuwe tank, de T—62. De Russische marine heeft haar eerste vliegdekschip in gebruik genomen, de Kiev, dat is uitgerust met vliegtuigen die verticaal stijgen en landen. Men is begonnen met de bouw van een derde schip in deze klasse. De Navo-landen hebben zich rijkelijk versterkt met geleide anti-tankwapens, gevechtswagens, luchtdoelraketten en hefschroefvliegtuigen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9