Artoteek in de Waag slijt originele eigentijdse kunst aan Jan en alleman RUIL CL UB, KONINGSKERK' TREURT OM AFSCHEID LANGSm\ IW1 Ë(»l EN I Ouders op herhaling officieel experiment Start renovatie Sophiastraat-zuid in oktober 'PLASZKHT* PAGIJSA 5 DOOR m''n omwe9en door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke n morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen. L iden Hoe zou u het vin den om - na eenvlotte reactie en er als de kippen bij te wezen - gedurende een half jaar een echte „Appel" thuis aan de muur te hebben han gen? Of als Karei Appel u niet onmiddellijk aanspreekt wel licht een originele Salvador Dali? Of de ets „Bloemetje meebrengen" van woordkunst enaar Lucebert? Of eventueel een litho Ossip (stad zonder hart) Zadkine. Het kan ook best zijn, dat u de hemel te rijk bent met een zeefdruk van Yvonne Kracht, of dat u zes maanden lang uw ogen wenst uit te kijken op Geveegd I, een metaaldruk van Dick Cassée, die in 1931 in Bloemendaal het levenslicht aanschouwde. Niet temin wil ik maar zeggen: het kan allemaal. U kunt „Kunst" in huis halen en de grote Piet (of wie dan ook) uithangen. Vanaf donderdag 9 september a. s. Dankzij de inspanningen van de Culturele Raad, die tot 24 september „Artoteek 1870" in de Waag haalt. Als u er erg snel bij bent, kunt u in deze periode eenredelijke kans maken op een tijdelijke, anderen de ogen uitstekende, huisgenoot tegen het behang. Want „Artoteek 1870" betekent concrete kunst in een verza meling, ten behoeve van wie er enige tijd van wil genieten. Ik volgnu even de gegevens die vóór me liggen. Artoteek 1870 (een geslaagd idee van verze keringsconcern „De Nederlan den van 1870", dat tien jaar geleden een duit in het cultu rele zakje deed door bij zijn honderdjarig bestaan een col lectie auhentieke grafische binnen- en buitenlandse kunst aan te leggen) reist met hon derden etsen, litho's, zeefdruk ken, houtsneden, metaal- drukken, kortom met alle gra fische stromingen meeroeiend, het land af. Doel van „De Ne derlanden van 1870": méér mensen bekend te maken mèt en te interesseren vóór het werk dat door de kunstenaars van deze tijd wordt gemaakt. In elk geval is het een feit, dat iedere belangstellende een prent uit deze collectie (er ko men 131 van die prenten naar de Leidse Waag) een half jaar bruikleen kan krijgen, voor „een plaats in de leefomge ving". Mogelijk gevolg: een diepgaand contact met het ge kozen werk en vervolgens „een blijvende band met de hedendaagse beeldende kunst". Het is niet niks. Trouwens, artoteken (een soor bibliothe ken, maar dan zonder boeken), zijn op verschillende plaatsen in ons land gevestigd. Het zijn „uitleenwinkels", waar men te gen een geringe vergoeding een kunstwerk in bruikleen kan krijgen. Moet je het daar na weer inleveren en je ken nissen missen op een gegeven moment het statussymbool, dan kun je altijd nog zeggen, dat het gestolen is. Het is zon der meer een redelijk excuus, dacht ik. Prettig nieuws ver der: ook in Leiden zo deelt de Culturele Raad ongevraagd mede) wordt thans door de gemeente én door de kunste naars „bekeken" of er een ar toteek kan worden gevestigd. In Leiden kun je dan tot St. Juttemis wachten, maar het kómt er. Hoe dan ook. De Culturele Raad is, bij dit blije vooruitzicht, al in alle staten en haalde de tijdelijke „Artoteek 1870" met bijzonder veel genoegen naar Leiden. Ik citeer de Culturele Raad in zijn offerte: „Aan de ene kant kan de Leidse bevolking (er wordt zeer beslist niet gemikt op het universitaire gedeelte, T. P.) ervaren wat een arto teek voor mogelijkheden biedt, aan de andere kant kan de belangstelling een eerste indi catie geven van de behoefte aan zoiets als een artoteek in Leiden". Zelf zie ik dat alle maal niet zo, maar je zou er honger van kunnen krijgen. Het komt, hier op neer, dat (na de kijktermijn) van 23 sept. af 's avonds van 7 tot 9 uur en op 24 september van 9 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags belangstellenden, zolang de voorraad strekt, bij de uitlee nadministratie in het Waagge bouw een door hen aan te wijzen wis en waarachtig ori ginele prent in bruikleen kun nen ontvangen. Wie het eerst komt. die tevens het eerst maalt. Voorwaarden, verbon den aan de uitleen: één prent per gezin/gegadigde; aanvra gers moeten minstens 18 jaar /.ijn en een geldig legitimatie- bewijs kunnen overleggen (paspoort, rijbewijs. 65-r kaart, postindentiteitskaart en zo). Verder geschiedt de uitleen te gen inlevering van het volg nummer, nadat dit is afgeroe pen het is me niet bekend, of je eerst een kaartje moet trekken, zoals bij de banket bakker of de dierenarts). Ten slotte: de aanvrager garan deert (geen flauwekul derhal ve) een zorgvuldig gebruik en hij of zij verbindt zich, het uitgeleende kunstwerk na een half jaar op de daartoe vastge stelde datum in de Waag in te leveren. Dat wordt dan het afscheid van een dierbare kennis, vrees ik. Als het helemaal goed zit, wordt dat een pijnlijke toe stand, want je kunt (uit welke stroming ze ook komen) het Nachtelijk bezoek van Appel, of Stunts van Alechinsky. de Tuin van Corneille of z'n Zo-, merbrand, maar ook de Dage raad van Maria Elena Vieira da Silva niet meer schrijven. En ook niet meer bellen. Want tegen die tijd zit er weer een andere minnaar tegenaan te kijken. Zo lang het duurt. Kijktermijnen: in de Waag, Aalmarkt, dagelijks van 11 tot 18 uur, niet op zaterdag en zondag; donderdagavonden van 19 tot 21 uur. Leden artotheek de ruilclub „KoningskeVk" Rob van de Linde, Piet Era- dus en Jacques van den Ende (v. l.n. r.) Van ruilen komt huilen. Ik heb sterk de indruk, dat deze zegswijze van toepassing is op een groep van meer dan honderd mensen, jonge mensen vooral, die ruim 13 jaar achtereen binnen de Koningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden-Noord de edele hobby van het stuivertje wisselen beoefende. Dat wil zeggen, jong en oud, verenigd in de Ruilclub „Ko ningskerk" ruilt er wekelijks objecten dat het een lieve lust is: postzegels, sigarenbandjes, speldjes, munten en allerlei van die gezellige bezittingen meer. De Koningskerk is evenwel hetzelfde lot beschoren als menige andere kerk in deze dagen: het bouwwerk is verkocht, van de hand gedaan. De levenden zullen er in de toekomst weinig vertroosting meer kunnen vinden, want del kerk is overgegaan in handen van een begrafenisondernemer, Van der Luit aan de Haagweg, die meer ruimte behoefde voor de noodza kelijke afwerking van een der uitersten van dit leven op aarde. Maar de Ruilclub is er mooi mee. Het scheelde werkelijk niet veel, of ik maakte deze week in de bestuursleden Piet Eradus noem hem maar voorzitter Sjaak van den Ende, functionerend secretaris, en Rob van der Linden die omziet naar de penningen, een soort huilclub mee. Piet Eradus wipte het kroondopje van een flesje pils en vertelde: „In 1963 zijn we van start gegaan. Meteen in de zaal van de Koningskerk. We mikten op leden van 8 tot 80 jaar, zoals dat heet, maar in de praktijk zijn het overwegend de jongeren die komen. De club wilde die jeugd bezighouden en de opzet nam na enige tijd al gauw een grote vlucht, niet in het minst door de steun van kerkeraadsleden van de Konings kerk. Rond 1965 was onze club al uitgegroeid tot ongeveer. 320 leden, zejcer na die grote rage van het speldjes verzamelen. Dat is een paar jaar zo gebleven. In 1965 en 1968 hielden we geslaagde exposities. Inmiddels slonk de belangstelling, maar we zijn weer op de goeie weg: circa 110 leden en heel trouwe op het ogenblik. De Ruilclub „Koningskerk" kreeg 12 vitrines in bezit, heeft zijn eigen kaders en glas. Eradus heeft steeds meegeleefd: „We wilden vooral de jongeren vooruit helpen met hun verzameling. De club is zo'n beetje een sociëteit ook: wie niets te ruilen heeft komt voor de gezelligheid. Er heerst een amicale sfeer die op prijs wordt gesteld. Van de ruilende clubs in Leiden zijn wij de enig overgebleven club. Activiteiten ge noeg; zo begonnen we een paar jaar geleden met twee keer per jaar een ruildag' te houden in het Antonius Clubhuis. Zo'n dag trekt steeds rond de 400 mensen die met allerhande spullen aan komen zetten, vanuit Den Helder tot Limburg aan toe. Met zo'n ruildag waren wij in Leiden de eerste." Van den Ende: „Nu is de Koningskerk verkocht en daar sta je dan. Kijk maar naar iets anders uit. De Bethlehemkerk? Te klein. Vrijdagavond (dat is van daag, T.P) komen we voor het laatst in de Konings kerk bijeen. Dan valt de beslissing of we naar het gebouw Rehoboth aan het Rapenburg gaan. Ds. de Jong, predikant van de Molenwijk, heeft zijn mede werking toegezegd. Maar het is wel een beetje triest, als je je in bijna 14 jaar opgebouwde zaak moet verlaten. Als Ruilclub „Koningskerk" zijn we bij velen een begrip geworden. We vielen onder de verantwoordelijkheid van de wijkkerkeraad en wor den gesubsidieerd door de Leidse Jeugd Actie. Je krijgt niet veel, maar het komt er, ook al is het soms met achterstand. We hadden de ruimte, ook met parkeren, voor iedereen uit het land." Van der Linden: „We gaan nu een beetje naar een „hard gelag". In Rehoboth hebben we wel de ruimte, maar een mindere. Waar we overigens wel blij mee zijn,, hoor, maar het blijft een achteruitgang." De' telefoon ging: iemand verraste Piet Eradus: „Ik hoor daarjuist, dat we misschien de Willem de Zwijger- school kunnen krijgen..." Maar dat is allemaal niet zeker. Vanavond weet Ruilclub „Koningskerk" meer. Piet Eradus: „We proberen erg actief te blijven. De ieden krijgen hun contributie via allerlei evenementen dubbel en dwars terug. We stoppen nu in de Konings kerk in Noord. Dat is een plotselinge grote dreun die ons misschien leden gaat kosten. Maar dat hoeft helemaal niet. Al eerder zei men op een ledenvergade ring: „Natuurlijk dóórgaan; het is hier veel te gezellig om ermee te stoppen." Voor Eradus en de zijnen staat het als een paal boven water: „We moeten gedwongen verkassen, maar we willen niet ter ziele gaan". Wat dat betreft zal de begrafenisondernemer weinig aan Ruilbeurs „Koningskerk" hebben. SUBSIDIE VAN 137 MILLE (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De cursus „Ouders op herha ling", die in september voor het vierde jaar van start gaat ontvangt van het Ministerie van Onderwijs voor het jaar 1976 een subsi die van 137.000 gulden. Daarmee is „Ouders op herhaling" een officiëel experiment ge worden en is het voortbestaan van de cur sus voor drie jaar verzekerd. De ene helft van het bedrag is bestemd voor de salaris sen van twee vaste medewerkers, dé' coordi nator en de secretaresse, de andere helft voor de activiteiten. Voor een eventuele derde vaste medewerker gedacht wordt aan een onderwijs deskundige zal een extra-subsidie beschikbaar worden gesteld. Het is niet de eerste keer dat „Ouders op herhaling" een subsidie ontvangt. In voor gaande jaren werd, na het indienen van de. jaarbegroting ook een subsidie verstrekt. Het bedrag is dit keer echter hêel wat hoger uitgevallen, hetgeen niet zo verwonderlijk is aangezien de omvang van de cursus vanaf het begin bezien vervijfvoudigd is. Het afge lopen jaar telde de cursus gemiddeld 11 groepen met een gemiddeld aantal cursisten van 144. Dit jaar zal er met 14 groepen worden gewerkt. Naast deze groepen bestaat ook de afdeling „individuele begeleiding". Mensen die pro blemen hebben met hun werksituatie of om andere reden individueel begeleid willen worden kunnen twee keer per week een onderwijzeres) aan huis (of desnoods ergens anders) krijgen, die op het niveau van de begeleide les geeft. Er kan ook in kleine groepjes worden gewerkt. Voor deze afde ling is overigens ook subsidie aangevraagd als verlenging van de subsidie die vorig jaar al werd gegeven. Vooral de laatste afdeling kampt nogal met een gebrek aan mankracht. „Ouders op herhaling" kan nog veel onderwijzers ge bruiken en ook een aantal docenten voor de cursus Engels. Het aantal deelnemers aan de groepen zal, zo vreest men nu al, mis schien wat te groot worden; niettemin is men toch wel blij met deze ontwikkeling. Men hoopt met de vraag te kunnen mee groeien. Zoals bekend is „Ouders op herhaling" al leen bestemd voor degenen die in Leiden- Noord of De Kooi woonachtig zijn. Mensen die kinderen op scholen in Leiden-Noord of De Kooi hebben kunnen echter eveneens deelnemen. Folders met nadere informatie zullen vandaag via onder meer de basisscho len worden verspreid en bij selectie ook aan huis. (Mensen die interesse hebben getoond). Op de cursus Engels, die twee gulden per avond kost, na zijn alle cursussen kosteloos. Men kan zich nog nieuw aanmelden voor de cursussen, alleen voor Engels zal dat in principe voor nieuwelingen moeilijk gaan. Verder kan men zich opgeven bij het adres Herensingel 3, Leiden, telefoonnummer 126502. Spoed bij vernieuwing Turfmarktsbrug LEIDEN De gemeenteraad van Leiden zal op 13 september het krediet moeten goedkeuren voor de vernieuwing van de. Turfmarktsbrug. Het gaat om een bedrag van 843.000 gulden inclusief de restauratie van de walmuren ter plaatso en het aanleggen van een nieuw stuk riolering. De nieuwe brug zal op z'n vroegst zomer 1977 klaar kun nen zijn. Na het verlenen van het krediet zal de Dienst Ge meentewerken zich op het be stek van de brug, die een door- vaarthoogte van 1.35 meter zal krijgen ten behoeve van de. rondvaartboten, werpen. Dat zal binnen drie maanden klaar moeten zijn, waarna de aanbe steding kan volgen. Over rijkssubsidies voor dit pro ject is nog niets definitiefs be kend. Wethouder Waal zei giste ren te verwachten dat het na de goedkeuring door G.S. wel aan zal komen op veel „lobby-werk" in Den Haag om geld binnen te krijgen. Burgerlijke stand Lelden Geboren: Gerardus Johannes rn. y. G. H. H. J. Weerink en A. C. G. Klaverstijn. A jolt Sebastiaan Johannes zn. v. C. Rikkert. en J. Westerhoff, Hans zn. v G. J. Nieuwen- huys en M. C. Smit. Esther Danielle dr. v. D. C Hus en P. H van der Boon, Billal zn. v A. T. Jaber el Meltahi en H Skalli. Maarten Willem zn. v. H. A Zanen en F. M. Kolk, Marike Overleden: C. Q. Loos geb. 3 okt. 1899 echtg. van: J. Heemskerk, H. van Eyk de Lange geb. 13 Jul. 1889 geh. gew. met C. de Graat. W. van der Boon-geb. 10 mrt. 1923 man. M Asard geb. 23 dec. 1900 man. A Kettenis geb. 10 dec. 1934 echta. van: J. Smit. J. M. van Vliet man, H. G Koot geb. 27 mei Ondertrouwd: S. Badal en H. Heijmans, K. Barnhard en M S. Ligtvoet. A. Boogaard en A S. M Langezaal. J L F. Bui|n en A. P. de Wagenaar. P. Devilee en S. Zirkzee. A. Geskus en J. Robbers, J. Kist en P. A. M Visser, N Kolk en A H. Grootendorst, J. Kr en M. J. M. Hillenaar, W. L. Lindhout en I. Vaillant, L. E. Lolkes A. Mor senhuis. J. P geb. 3 ti 1913 mai I. G. M. I de Valk en A. J van Ernst. H. J Vertaan in J. Erades. T Verschobr en S Hemmes. V van de Waal en A. M Miedema, Veilingen prijs, aanvoer) am 0.406 86400. Anthurium 1.726 3776. Asters 1.654 6608. Chrys gepl. NC 0,453 18730. Chrys tros n.c. 1.377 10056. Chrys. gepl. jr.c. 0.516 2640, Chrys. tros jr.c. 1.419 26168, Dahlia 0,150 13950, Eikeblad 0,550 20. Freesia 1.797 475, Gerbera 0.507 3920, Gladiolen 0,197 458150. Glad. Colvill. 0,643 2540, Glad. Nanus 0,188 58180. Helianten 0.160 29930. Iris 3,390 2019. Lathyrus 0,290 20. Lelie Kelk 0.303 4300. Lelie tak kas 0,600 87900. Liatris 0,160 94410. Margriet 1.060 772. Orchideeen 2.034 56. Orni- thogalum 0.165 39020. Rozen grootbl. 0.240 7620. Rozen kleinbl. 0.100 48540. Scabiose 0.300 1160. Snijgroen 0.869 1025, Statice 1.429 11821. 2e soort per bos 0.724 426, 2e srt per stuk 0.169 33230. Anjers Tros 0,303 10290. Rozen Baccara 0,375 10060. Rozen Sonia 0,225 14980. Rozen llona 0.448 4460, Lelie tak I. Orchid. Arach. Imp. 0,642 4712. Orchid. Dendr. Imp 0,115 6400, Protea imp 1,500 250. Div bladsrt. imp 1.206 2065. Div snijbl. imp 2.788 1946, Div. Snijbl. imp 8 259 140. Begonia 8.631 288. St. Paulea 1.151 896. Div. Potplanten 1,790 2941 ROELOFARENDSVEEN, 2 sept, snijbloemen. Agapanthus 50 p.s.. Alstroemerla 29 p.s.. An jers tros 28 p.s.. Asters 100 p.b.. Chrysanthen stuks: Cremon, Spider, Shandy. Astro. Janet Rowe. Breitner. Migolie, Florance. Jacob Ma ns. Regalia. 25-54 ps.. Chiys. tros: Koens Elite. Gerry Hoek. Lizette. Gemengd, Lilian Hoek. 137 p.b.. Chrys Jaarrond Spider w/g. 145-175 p.b. Dahlia 122 p.b. Chelona 85-125 p.b.. Gerbera 50 p.s. Gladiolen. Hochsommer, Cordula, Peter Pears, Bonos Memory. Ge mengd. Eurovision, Pres de Gaulle. 175-250 o.b.. Lelie 49 o s Liatris 145 o.b.. Montbretia 4 50 p s Leidse roeiers naar Gent Rozen Belina, Carol, Marimba. Zori- i, Annabel. Mo- Evergold, Garnette, L na. Baccara, llona. Est. Olari trea. Teach In. Golden Times. Merceoes. so ma, Yeico, Lilirane. Yellow Belina 12-58 p.s. Tulpen. Yokohama. Blenda 470-490. p.b.. Iris: Prol. Blaauw. Ideaal. 390-450 p.b. Freesia: Apollo, Aurora, Ballerina, Fantasy. Golden YeP low, Golden Melody. Gemengd 100-185 p.b.. Anjers: Alice. Carnaval, Charmeur, Rose. Lena, New Arthur. Keefer. Nora. Le Reve, Rode sim, Esperance. Dark Lena, witte sim. Helga. Nadia. Yellow dusty. White Samantha. Tangerine 30- 55 ps. LEIDEN De renovatie van negenendertig woningen in de Sophiastraat-zuid start in de loop van oktober. Onlangs heeft de gemeentelijke dienst volkshuisvesting mondeling toestemming van het ministerie van volkshuisvesting gekregen om de renovatiewerkzaamhe den aan te vatten. De woningen zijn eigendom van de gemeentelijke woningstich ting. Er zijn thans drieëveertig huizen. Vier worden gesloopt om de overige woningen van een schuurtje te kunnen voor zien. De renovatiewerkzaamhe den worden uitgevoerd door het aannemersbedrijf Ooievaar uit Alkmaar, dat ook in het Haag- wegkwartier werkzaam is. De renovatie kost 54.320,- per wo ning. De eerste woningen wor den drie vier maanden na de start van de renovatiewerk zaamheden opgeleverd. De hui dige bewoners van de slooppan- den zullen mogelijk woonruimte in de nieuwbouw aan de Julia- nastraat of aan de Langegracht krijgen aangeboden. LEIDEN/GENT - Vijfig leden van de Leidse roeiverenigingen Asopos, die Leythe en Njord vertrekken morgen naar Gent Zij roeien daar op uitnodiging van twee Belgische roeivereni gingen. Met deze roeimanifesta- tie wordt de Leidse week in Gent geopend die daar ter gele- j genheid van het feit dat drie* LONDEN George Best heeft i eeuwen geleden de Pacificatie toestemming gekregen voor een j terugkeer in het Engelse voet- bal. Zijn registratie als speler van Fulham door de Football League is rond gekomen en de vroegere ster van Manchester j United mag zaterdag al voor zijn club uitkomen in de thuis- j wedstrijd tegen Bristol Rovers. I Na de wedstrijden op zaterdag middag krijgen de roeiers een feestmaal aangeboden in het clubhuis, waarbij de Leidenaren een Leidse kaas zullen aanbie den. De Leidse en Gentse roeiers gaan zondag gezamen lijk naar wedstrijden in Brussel. Sport Stichting winnaar van bedrijfsestafette LEIDEN De zwemvereniging de Zijl/LGB hield gisteravond voor de vierde maal de jaarlijkse bedrijfsestafette in het nog officieel te openen zwembad De Zijl. De wedstrijden werden gehouden in het kader van de openingsevenementen van het nieuwe zwembad. Dit keer hadden tien bedrijven ingeschreven met in totaal veertien ploegen. Onder grote publieke belangstelling werden eerst de series gezwommen waar de Lichtbedrijven als snelste uit te voorschijn kwam met een tijd van 2.14.9. In een spannende finale tikte Sport Stichting 1 als eerste aan, voor de Lichtfabrieken, in een tijd van 2.16.3 en laatstgenoemde 2.18.9, derde werd Aannemingsbedrijf Erica (2.22.3) en vierde Makelaars kantoor W. de Leeuw (2.29.4) hotel restaurant (Tijsterman) "de boerderij aan de Nieuwkoopse plassen" dagelijks om 3 uur een rondvaart (f 3.— p.p.) gezellig en beschut terras aan de oever van de plas diners a la carte in onze sfeervolle hooiberg en een prachtige, gezellig ingerichte stal voor uw receptie, uw bruiloft, uw familiefeest of diner. uw gastheer en gastvrouw NICO en BEP TIJSTERMAN TELEFOON 01725-1267

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5