Klacht tegen advocaat Staat der Nederlanden GEEN EXTRA PARKEERRUIMTE Ringrijden hoogtepunt festiviteiten Stripuitgevers op de oude toer Najaarsfeest in De Zilk Li£J1JJ£>£J CUUKAm VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 Kortweg De jubilaris (links) tijdens de receptie. LEIDEN —In de kapel van het kerkhof aan de Zijlpoort wordt dinsdag 7 september om negen uur een H. Mis voor de overledenen gehouden. KATWIJK In Katwijk wordt vrijdagavond 10 sep tember het jongerencentrum ,,'t Mallegat" aan de Voor straat 83 heropend. De ope ningsplechtigheid heeft plaats rond acht uur. Ter gelegen heid van de heropening wordt rond negen uur de film ..Bran ding" van Joris Ivens ge draaid. Tussen acht en negen uur is voor genodigden gele genheid het centrum te bezich- tigeh. NOORDWIJK - De plaatselij ke afdeling van de Nederland se Vereniging van Huisvrou wen begint in Noordwijk vol gende week met hej nieuwe programma. Er wordt in het komende seizoen onder meer een cursus textiele werkvor men gehouden. Verder bren gen de Noordwijkse dames dit' jaar nog bezoeken aan diverse instanties waaronder Heine- ken in Zoeterwoude. LISSE Binnenkort wordt in Lisse weer begonnen met een cursus EHBO. De curus omvat 16 lessen van twee uur. Inlich tingen zijn verkrijgbaar bij de heer H. Eijsbergen, Witte de Withstraat 21 in Lisse. Opgave voor deelname is daar moge lijk. VOORHOUT De nieuwe Katholieke Technische School in Voorhout wordt donderdag 23 september officieel geo pend. De opening wordt ver richt door de minister van On derwijs en Wetenschappen, Van Kemenade. LISSE Dewekelijkse activi teiten van de r.k. Bond van Bejaarden gaan aanstaande maandagmiddag weer van start. De leden beginnen het nieuwe seizoen meteen gezond met een gymnastiekmiddag in 't Trefpunt. LISSE Zondag heeft de laatste ritin het kader van de jubileumcompetitie van de Ren- en Tourvereniging De Bollenstreek plaats. Plaats en tijdstip van vertrek: clubhuis aan de Spekkelaan om klok slag half negen. STOMPWIJK De water sportvereniging heeft na een onderbreking van één jaar de traditionele gondelvaart waar mee iedere jaar het zomersei zoen officieel werd afgesloten weer in ere hersteld. Zaterdag avond vertrekken de boten half negen vanaf de waterma chine aan de Nieuwe Vaart. STOMPWIJK Dansgrage Stompwijkers kunnen vanaf volgende week in het vervolg iedere dinsdagavond voor dan slessen terecht in de danszaal van het Blesse Paard. Onder deskundige leiding van de heer Van Ootmerssen van dansinstituut Sfeer kunnen be ginners en gevorderden weke lijks vanaf half acht hun stijl danskunsten bijschaven. STOMPWIJK De gemeente Leidschendam zal binnenkort de belangstelling voor koopga rages onder de Stompwijkse bevolking peilen. Indien er ge noeg belangstelling voor be staat kunnen de auto-bezitters voor de prijs van 3500 gulden een hiervoor bestemd stuk grond van de gemeente aanko- LEIDERDORP - De heer F. D. Laurens was gisteren veer tig jaar in dienst van de rijks overheid. Hij is hoofd van de Bescherming Burgerbevol king, A-kring Zuid-Holland. Ter gelegenheid van zijn jubi leum werd gisteren een druk bezochte receptie gehouden in het gebouw van de BB aan de Zijldijk in Leiderdorp. Daar werd de jubilaris toegespro ken door de heer H. van Aal deren. plaatsvervangend hoofd van de BB, en door burgemeester Vis van Leiden in zijn functie als voorzitter van de Kringraad. Op Prins Bernhardlaan Voorschoten VOORSCHOTEN De commissie voor openbare ontregeld. Het „laden en lossen" van de school werken wenste gisteravond unaniem een stopver- jeugd zal in de toekomst moeten geschieden in de bod in te stellen op de Prins Bernhardlaan in zijstraten. plaats van de aanleg van extra parkeergelegenhe- De commissieleden zijn voor de aanschaf van een den in verband met de moeders, die him kinderen „rood-licht-camera" bij de verkeerslichten bij het voor de school afzetten en daarmede het verkeer- Raadhuis. De camera zal opgesteld worden voor slicht ontregelen. de rijrichting Leiden naar Leidschemdan. Regel- Bij het begin en het einde van lesuren van de matig wordt door het rode licht gereden en komen scholen gelegen aan de Prins Bernhardlaan is het de voetgangers in gevaar. steeds een chaotischesituatie, omdat de kleine De Provinciale Waterstaat heeft medegedeeld een kinderen aangevoerd worden met auto's, die bijna voorstander te zijn van afsluiting van de nieuwe voor de ingang van de scholen willen stoppen en brug over de Korte Vliet (Noord-Hoflandbrug) half op de rijweg en op het voetpad komen te door middel van een rood licht. Afsluiting met staan. Juist ter beveiliging van de schooljeugd zijn hekken, die alleen open gaan bij nadering van verkeerslichten geplaats met zogenaamde voel- autobus of rampenwagen, wordt te kostbaar. De strokken. Omdat door het parkeren het doorgaan- commissieleden zagen geen bezwaar tegen het de verkeer over de linker wegstrook gaat rijden, plaatsen van alleen lichten. De lichten werken op Worden de voelstroken van de lichten volkomen de zgn. voorkeurkastjes in de autobussen. Naar aanleiding van rechtzaak Hillegoms politiebureau Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM De 34-jarige verzeke ringsagent A. A. den Harder uit Hille- gom heeft naar zijn zeggen gisteren een klacht ingediend bij de Neder landse orde van Advocaten in Den Haag tegen een lid van deze orde. Het gaat hier om mr. D. den Hertog, advocaat van de Rijksgebouwen dienst en de Staat der Nederlanden in de door Den Harder aangespannen rechtzaak over de bouw van het Hil legomse politiebureau aan de Sixlaan. •Aan de orde van advocaten zou ge vraagd zijn maatregelen te nemen in - de vorm van een berisping omdat mr. -Den Hertog als raadsman van de ..Rijksgebouwendienst zou hebben .geadviseerd tot het niet volgen van ..een vonnis in kort geding gewezen ^door de president van de Haagse '"rechtbank mr. B. Pronk. Zoals bekend oordeelde deze op 24 augustus dat de "bouw van een deel van het Hillegomse groepskantoor der Rijkspolitie in strijd was met het bestemmingsplan v on dat b en w van Hillegom in strijd met de wet vergunning hadden afge- - geven voor de bouw van de fietsenber ging en de garageboxen achter het bureau. Door deze opstallen zal aan - het naast liggende pand van de Hille- - gomse assuradeur Den Harder zon licht ontnomen worden. De president .van de rechtbank vonniste toen dat de muur die het terrein van het bureau van de grond van Den Harder scheidt niet hoger gebouwd mag worden dan 2 meter, terwijl hij op sommige plaat sen nu al de uiteindelijke hoogte heeft bereikt van 2.85 meter. De door de advocaat van Den Harder, mr. dr. A. J. Colijn uit Lisse, gevraag de dwangsom van 50.000 gulden per dag werd door de rechter afgewezen. Volgens Den Harder gebeurde dit om dat de rechter er van uitging dat de Staat der Nederlanden wel gehoor zou geven aan dit vonnis. Nu, ruim een week later, is de rijksgebouwendienst echter nog niet overgegaan tot het afbreken van de muur. Integendeel, volgens de heer Den Harder had de landsadvocaat zijn raadsman zelfs meegedeeld dat de Staat het vonnis van de rechter naast zich neer zou leggen. En dat deed Den Harder, die spreekt van een „grof schandaal," be sluiten een klacht tegen de landsadvo caat in te dienen. Volgens de Hille gomse verzekeringsagentheeft de raadsman van de Staat het in hem gestelde vertrouwen op grove wijze geschonden, op grond waarvan hij disciplinair zou moeten worden ge straft. Sla£ in ile lucht De raadsman van de heer Den Harder deelde desgevraagd mee dat hier slechts een „verschil van interpreta tie" van het vonnis in het geding was. „Het vonnis van de vice-president van de Haagse rechtbank is niet geheel en al duidelijk," aldus mr. dr. Colijn. „Zelf lees ik er impliciet in dat het rijk zou moeten overgaan tot het af breken van de muur waar deze hoger is dan 2 meter. Maar expliciet staat dit niet in het vonnis. Het spreekt slechts van „niet bouwen boven de 2 meter", en daaruit kan je afleiden dat wat er al staat, mag blijven staan. D^t is wat de advocaat van de rijksgebou wendienst doet. Ik overweeg daarom de president nog om een nadere uitleg van zijn bedoelingen te vragen." De ongebruikelijke actie van zijn Hil legomse cliënt tegen mr. Den Hertog noemt mr. Colijn „een slag in de lucht". „Dit doet Den Harder helemaal buiten mij om. Hij heeft mij daar absoluut niet in gekend en dit is hele maal zijn zaak," zo reageert hij afwij zend. Mr. Colijn wijst er nog op dat het helemaal niet gebruikelijk is om de Staat der Nederlanden een dwang som op te leggen en dat dit daarom hier ook niet is gebeurd. Op zijn beurt kondigde mr. dr. Colijn gisteren aan een klacht in te dienen tegen de architect van het Hillegomse politiebureau. Het betreft hier het ar chitectenbureau Wiljouw, dat lid is van de BNA, de Bond van Nederland se Architecten, en op grond hiervan zich eerst had moeten vergewissen van de toelaatbaarheid van het bou wen op het terrein aan de Sixlaan. „Nu is komen vast te staan dat deze bouw gedeeltelijk plaats vindt in strijd met de bestemmingsvoorschriften meen ik dat de architect zich schuldig heeft gemaakt aan een elementaire fout door niet te kijken of de plannen allemaal zo mochten worden uitge voerd. Het bureau heeft niet de voor geschreven zorgvuldigheid in acht ge nomen," aldus mr. dr. A. J. Colijn. Geen keet Overigens komen ook uit Den Haag berichten dat het allemaal nog wel meevalt. Volgens het ministerie van Volkshuisvesting denkt de landsadvo caat er niet over de uitspraak van de rechter naast zich neer te leggen. Inge wijden vermoeden dat er heus binnen kort wel wat steentjes van de muur van het politiebureau zullen worden verwijderd. „We gaan er echt geen keet van maken," zo werd desge vraagd opgemerkt. „Het algemeen ge voelen bij de rijksgebouwendienst is, dat niet moet worden geprobeerd het onderste uit de kan te halen. De Staat zal zich dan ook bij het vonnis neer leggen," zo viel gisteren te beluisteren. Bij de Orde van Advocaten is de brief van de heer Den Harder, waarin de klacht tegen de iandsadvocaat is ver vat, vanmorgen binnengekomen. Bakkerij Van Eeden vijftig jaar NOORDWIJKERHOUT Brood- en banketbakkerij Van Eeden bestond gisteren vijftig jaar. In die tijd hebben de firmanten bijna de hele Noordwijkerhoutse broodmarkt veroverd. Het bedrijf werd op 2 september 1926 gesticht door vader A. van Eeden. Thans is het bedrijf, waarvan de bakkerij en een winkel gelegen zijn aan de Havenstraat 5 en een tweede winkel aan de Kerkstraat 105 A, eigendom van twee zonen van A. van Eeden: Piet en Henk van Eeden, die respectievelijk 43 en 45 jaar oud zijn. Ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan wordt zondag 12 september een familiereünie gehouden. .Ook de Noordwijkerhouters kunnen mee genieten van het jubileum. Volgende week woensdag en donderdag kosten de slagroomtaarten van vijf gulden slechts twee gulden en drie kwartjes. Foto - De twee bakkers Van Eeden. De najaarsfeesten in De Zilk zijn weer ten einde. Drie dagen lang hebben de inwoners van de plaats feest gevierd. Tijdens deze dagen werd door de Zilker Drumband en door harmoniekapel „Jeanne d'Arc" uit Noordwijkerhout een rondgang gemaakt. Verder werden voor de jeugd en volwassehen di verse spelletjes gehouden, waaron der het doeltrappen (zie foto), waaraan erg veel mensen deelna men. Dit jaar werd voor het eerst de „Zilker Rally voor auto's" ge houden. Gisteren werden ook volksspelen gehouden. Het aantal deelnemers aan de spelen overtrof j alle verwachtingen. Gedurende de feestdagen werd ook een kermis gehouden. De kermi sexploitanten hebben goede zaken gedaan. Burgemeester Bosma feli citeerde na afloop van de festivitei ten de prijswinnaars en de organi-1 satoren. NOORDWIJK De Oranjever eniging Noordwijk-Binnen be sloot haar jaarlijkse vierdaagse met een hele dag feest. -Voor dag en dauw trokken de. - hengelliefhefcbers naar de Kat- wijkse Watering, waar onder r Leiding van „De Sportvisser" jen viswedstrijd (op gewicht) werd gehouden. Klokgebeier kondigde vervol gens de feestdag aan, waarna op het plein van de Wilhemina- school de schutters en schutte- ressen aantraden voor een kamp in het raken van de roos. De schietwedstrijd telde niet minder dan 52 deelnemers. De prijzen werden gewonnen door: 1. Fr. Koemans. 2. J. van Ruiten en derde werd Van Ruyten. Het hoogtepunt van de ochtend festiviteiten bestond uit het ringrijden met versierde paard en wagens. Er meldden zich de ze keer 21 deelnemers, een op merkelijk groot aantal. De ere-prijs ,en de, beker van de Oranjevereniging voor de meest verzorgde wagen kende de jury toe aan R. Salman. In de categorie grote wagens waren de prijzen voor de versie ringen: 1. Droogh (Zeerust) be ker Royal en 2. R. van Royen. Eerste prijswinnaar in de mid denklasse was Aad van der Bij de ponywagens was de eer ste prijs voor C. Berbee. Opge luisterd door vrolijke klanken van het fanfarekorps „Excel- soir" maakten de wagens na de keuring een rondrit door het dorp. Vervolgens ging met over tot het ringsteken. De beste ringstekers waren: P. van Rooyen en Cederhout. inminium Maar net ate hj/ een grazige landpunt bereikt wordt hi) aang&aiicn door een andere vos,die woeeknd uithaalt reet z\jn staart. NIET TE GELOVEN, ONDERSTEBOVEN PESTERIJEN VAN KATEZENJAMMER KIDS EN ONVERDACHTE POESEN EN BOMMELS Je staat er niet bij stil als je in de krant „Society iss nix", een Duits-Engels dat ze als je dagelijkse portie Paulus, Luckey Luke of verwijzing naar Max en Moritz hun hele leven wat dan ook tot je neemt, maar ook de hebben volgehouden en dat door Ef Leonard getekende strip is inmiddels een fenomeen- dan ook aardig vertaald is in een soort Neder- op-leeftijd geworden. Dezer dagen wordt dat lands zoals we dat van diverse geïmporteerde nog eens benadrukt door drie uitgeverijen voetbaltrainers kennen. Rudolph Dirks begon die zich volgens de trend van de tijd op oud de strip, H. H. Knerr nam hem over (tegen werk hebben gestort. In twee gevallen zelfs woordig staat er weer een ander aan de oer-oud: Heruitgaven van De Katzenjammer tekenfatel) en Knerrs werk verschijnt nu bij Kids, waarschijnlijk de oudste nbg immer Bruna in twee goed uitgevoerde deeltjes (prijs levende strip en de avonturen van Juffer per deel 9,90) op zoals dat heet kloek Lovekins en meneer Muffaroo. En de laatste formaat. twee personages zijn duidelijk de allergekste De Katzenjammer Kids beleven hun min of die er op krantepapier hebben rondgewan- meer afgeronde avonturen in negen plaatjes deld, want je kan hun avonduren zowel per bladzij en wat zij daarin aan kattekwaad, „normaal" genieten als ondersteboven. pesterijen en andersoortig negatief denkwerk Hoe dat gaat? Wel, men neme gewoon de verrichten is schier grenzeloos. Een buurjon- strippagina voor zich, volge de zes plaatjes, getje dat de strips mocht „voorproeven" zat daarna kan het boekwerk op z'n kop gedraaid er dan ook doodstil met rooie oortjes in worden en er zijn zes compleet nieuwe plaat- verzonken, maar riep wel né lezing: „Wat een jes die de avonturen van Muffaroo en Love- rotjongens!" Zo slecht zijn ze overigens ook kins naar een bevredigend eind leiden. Een weer niet, want ze stellen zich alleen teweer krankzinnig procédé waarvoor ene Gustave tegen het slijmerige jongetje Rollo, tegen al- Verbeek verantwoordelijk is. Op 11 oktober lerlei onprettige volwassenen als de Inspec- 1903 begon hij zijn strip in de Amerikaanse teur en de Kapitein die met een zwaarlijvige New York Herald. Hij vond de hem toegeme- dame-met-knoet zo'n beetje als pleegouder ten ruimte voor zes plaatjes waarschijnlijk fungeert. Je kan zeggen wat je wil, maar de niet genoeg en na enig denkwerk kwam hij Katzenjammer knulletjes waren via de pen tot het procédé dat nu onder de titel Niet te van Knerr ongelooflijk inventief in het schop- Geloven, Ondersteboven is heruitgegeven bij pen tegen de schenen van orde en gezag. Thomas Rap (prijs 11,50). Dat onderstebo- Het Nederlandse stripwezen is nog niet zo bar vense werk is natuurlijk in de eerste plaats 0ud. Marten Toonder stond mede aan de wieg een tekentechnische krachttoer. Het moet en zijn strips worden dan ook met de regel- voor Verbeek, een in Japan geboren zoon van maat van een klok opnieuw uitgegeven door een tot Amerikaan genaturaliseerde zendeling de Bezige Bij en Het Stripschap samen (prijs van Nederlandse afkomst, een niet geringe ƒ7,50 per twee deeltjes). Onverdachte bron- puzzle zijn geweest z'n plaatjes zo te kiezen nen dus en vandaar dat zijn Tom Poes-strips dat hij er steeds twee kanten mee op kon. op oblong-formaat er exact zo uitzien als Het heeft wel geleid tot de vreemdste meta- indertijd in de krant. Dezelfde tekst, dezelfde morfoses. Meneer Muffaroo blijkt op z'n kop plaatjes. Ik vraag me af of stripantikwariaten gezien opeens Juffer Lovekins te zijn gewor- waar de oorspronkelijke uitgaafjes van Tom den; hoog gras verandert zo in een regenbui; Poes en Heer Bommel voor vaak te gek hoge een oude heer met een mand op z'n rug wordt verzamelaarsprijzen te koop liggen een gevoe- een jonge hond In een mand en een jongetje ljge tik hebben gekregen in hun omzet door wordt een boze vogel. Om nu meteen maar dit Bezige •Bij/Stripschap-initiatief. Tenslotte te zeggen dat het allemaal mooi is, nee. Door hoef je deze nieuwe deeltjes ook maar een hun „dubbelslachtigheid" zien de figuurtjes er poosje in de zon of op het toilet te leggen wat flodderig uit met vreemde aanhangsels (zeer veel voorkomend gebruik bij de echte om zich heen om de metamorfose straks waar Nederlandse stripgek) of ze zien er even geel te kunnen maken. Maar gek is het wel, en en beduimeld uit als de oude deeltjes. Een bij mijn weten is Verbeek de enige stripteke- brok geldbesparing kortom, al ben ik bang naar (hij stopte er overigens in 1905 na twee dat je de Echte Verzamelaar met zo'n redene jaar mee) die deze truc heeft uitgehaald. ring niet op een dwaalspoor brengt. Hij koopt Handig voor kleine kinderen overigens: Je gewoon de oude èn de nieuwe deeltjes. Van hoeft ze nooit te vertellen dat ze het boek die nieuwe, heruitgaven, zijn er inmiddels zo'n „verkeerd om" vasthouden. twintigtal verschenen. Mijn hart gaat nog De Katzenjammer Kids zijn als stripfiguren altijd uit naar inventieve geschiedenissen als heel wat karaktervoller. Twee provo's avant- die met de verschrikkelijk slechte professor la-lettre die hun bestaan begonnen in 1897 in Sickbock of met plattere schurken als Hiep New York Journal van de beruchte Wil- Hieper en Bul Super (o.a. in De Superfilm-on- Randolph Hearst Ze zijn geïnspireerd" derneming) en even karakteristieke figuren op Max und Moritz van de Duitser Wilhelm als Kapitein Wal Rus en Wammes Waggel Busch, maar gingen in de loop der tijd wel een zeer eigen leven leiden. Hun lijfspreuk üiLrti jainöMA

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4