„het zal knokken hard worden" Voor Zwartkruis is slechts tipvang van spelers belangrijk GERBEN KARSTENS GELOOFT IN EIGEN MOGELIJKHEDEN Straffen FC Den Haag treft maatregelen tegen raddraaiers Lex Schoenmaker rekent tegen - Ajax op terugkeer VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van onze sportredactie) Zeist Jan Zwartkruis, de tijdelijke bonds coach van Oranje, weigert het eerste duel in groep 4 van de voorronde van het wereldkam pioenschap voetbal volgende week woensdag tegen IJsland, als een zacht eitje te beschou wen. „Toen ik Rinus Michels onlangs vroeg of Cruyff en Neeskens beschikbaar waren kreeg ik te horen dat die twee tegen IJsland hele maal niet nodig waren. Noord-Ierland was volgens Michels een geheel andere zaak." Een gedachtengang waartegen Zwartkruis gis teren nadrukkelijk protesteerde. „IJsland haalt één op de tien wedstrijden vetrasserid uit. We zullen ervoor moeten waken dat zoiets niet uitgerekend tegen ons gebeurt. Daarom weiger ik die interland tegen IJsland te bekijken met een al te lichtvaardige instelling. Het zal hard knokken worden. Gaan we erheen met een houding van „wie maakt ons wat" dan zouden we wel eens bedrogen uit kunnen komen." Reactie Een begrijpelijke reactie van Jan Zwartkruis. Iedere trainer, of dat nu bij het Nederlands elftal is of bij een onderafdelingscluppie wil niet graag van tevoren al de overwinning kleineren. Daar komt nog bij dat Zwartkruis volkomen gelijk heeft. Natuurlijk behoort IJsland geen probleem te zijn voor onze gelouterde voetbal profs, maar datzelfde IJsland is desondanks niet het ondergeschoven voetballandje zoals zovelen menen. De terughoudendheid van Zwartkruis is dan ook op zijn plaats. Temeer omdat George Kno bel, zijn voorganger, ook al waarschuwend de vinger heeft opgestoken. Zwartkruis: „Knobel heeft IJsland tweemaal zien spelen. Beide ma len was hij onder de indruk. Ik wil overigens van de gelegenheid gebruik maken om Knobel publiekelijk te bedanken voor het beschikbaar stellen van zijn informatie over IJsland. Die kunnen erg nuttig zijn. Zwartkruis benadrukte gistermiddag in Zeist dat de selectje van de 16 man die hij meeneemt naar IJsland geheel en al zijn eigen keuze is. „Van enige invloed van welke kant dan ook is geen sprake" verkondigde Zwartkruis. Nico de Doeldcr in seetiebestuur (Van onze sportredactie) DEN HAAG Nico de Doel- der, voorzitter van de HV. is gekozen in het seetiebestuur af delingen van de KNVB. De heer De Doelder, die kandi- dat werd gesteld door de afde lingen Noord-Brabant. Dord recht, Drente. Gelderland. Gou da. Öen Haag, Haarlem, Leiden, Rotterdam, Utrecht en Zeeland, is de opvolger van de heer mr. dr. J. J. de Jongh. WON daagt KNVB voor de rechter DEN HAAG - De Vereniging Van Voetbal Oefenmeesters in Nederland (WON) heeft mr. J. L. Janssen van Raay opdracht gegeven een kort geding tegen de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) aan te spannen. Dit in verband met de dispensa tie die de KNVB aan FC Ut recht heeft verleend voor het geven van training aan de spe lers van de Utrechtse eredivisie club door daartoe onbevoegde oefenmeester Han Berger. Het kort geding zal op 9 septem ber om 10.00 uur dienen voor de rechtbahk in Utrecht. ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft de volgen de betaalde voetballers ge straft: J. Bal (Vlaardingen) boete van 100 gulden. G v. Kuyk (Dordrecht) met in gang van 31 augustus een schor sing van twee bindende wed strijden en 100 gulden boete. Hij mag verweer aanvoeren tegen de omzetting van een voorwaar delijke schorsing van één wed strijd in een onvoorwaardelijke. T. Koopman (Amsterdam) met ingang van 31 augustus een schorsing van twee bindende wedstrijden en 100 gulden boe te. B. Hulshoff (NEC) met ingang van 2 september een schorsing van één bindende wedstrijd en één voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 150 gulden boete. N. Kanon (Helmond Sport) met ingang van 31 augustus een schorsing van één bindende wedstrijd en 100 gulden boete. H v.d. Ven (Helmond Sport) met ingang van twee bindende wedstrijden en 100 gulden boe te Hij mag verweer aanvoeren tegen de omzetting van een voorwaardelijke schorsing van één wedstrijd in een onvoor waardelijke. De volgende spelers kregen een boeking: T. Lees (Sparta), S. Walbeek (Go Ahead), J. Braan (Volendam), Th. de Boer (Volen- dam). D. Visser (Heerenveen), M. Bajac (PEC) en R. Tiktak (Veendam). (Van onze sportredactie) DEN HAAG De wanordelijkheden die gedu rende de laatste weken door een aantal sup porters van FC Den Haag zijn veroorzaakt, hebben het bestuur van FC Den Haag dusda nig geërgerd dat men na een gesprek met gemeente en politie tot het nemen van maatre gelen is overgegaan. Met ingang van aanstaande zondag, als de thuiswedstrijd tegen Ajax wordt gespeeld, zal het corps controleurs van FC Den Haag zijn verdubbeld, zal de politiebewaking eveneens intensiever zijn en zijn supporters verplicht bij het betreden van het terrein vlaggen, stokken en flessen etc. in te leveren. Na afloop kan men zijn spullen, als daar behoefte aan mocht be staan, dan weer terugkrijgen. Mochten boven genoemde ma'atregeleh nog niet voldoende zijp dan zo heeft men besloten, zal het bestuur zich genoodzaakt zien een aantal mensen de toegang tot het terrein te weigeren. Secretaris Fred van Ha]: „Wij vinden vvat er gebeurd is vëfschrikkelijk. Agenten dié met bebloede hoofden lopen, moeilijkheden voor de scheidsrechter, vernielingen in een trein. In eigen huis wiilgn wij hier doelbewust een einde aan maken. Mensen die bij ons te gast zijn, moeten zich ook als gast gedragen. Als men dat niét kan, willen wij ze ook niet in huis hebben. Het gaat om een heel klein groepje raddraaiers. Voor ons is het ontoelaatbaar dat zij de vereniging op een dergelijke wijze schade berokkenen. 9 NTERIM BONDSCOACH PREDIKT UJN VAN OPENHEID der volstrekt monddood zou die nen te zijn. Probleem Het probleem blijft vooralsnog Zwartkruis zelf. Een probleem dat echter door de tijdsfactor opgelost kan worden want, de nu 54-jarige Zwartkruis gaat eind volgend jaar met pensioen bij de luchtmacht. voor twee interlands als part timer bij Oranje. Tenzij er op nieuw een spelletje wordt ge speeld binnen de KNVB. Een kwalijke gedachte wellicht, maar in het achterhoofd de poel van ellende die tot een uitbar sting leidde bij het europees lan- denkampioenschap in Joegosla vië, toch niet zo'n onlogische gedachtekrorikel. Tekenend is in ieder geval dat het seetiebestuur betaald voetbal nog altijd geen enkele haast maakt met het vin den van een permanente opvol i ilge vas! Jan Zwartkruis had de eerste confrontatie 6,50et de vaderlandse sportpers »anp gezien. De bondscoach ad 'jaalterlm maakte daar trouwens verten geheim van, kon dat ook dtocilijk want aan alles viel te (erken dat Zwartkruis' dage- i/ jjk.se werkzaamheden zich in onttn volstrekt andere sfeer af- t alpien. Zwartkruis, officier bij luchtmacht, sloeg zich er chter vakbekwaam doorheen. :orgAch, het hoort erbij, tenminste Diedat is me verteld. Voor mij ogeëhoeft het allemaal niet. Ik dn^b niets tegen jullie, maar ik -ebofek toch liever gewoon op met aane jongens. Daarvoor ben ik ger#ngesteld". ten 135|wartkruis is in ieder geval een deplstrekt ander typte dan zijn oporganger George Knobel, die enr een sport van maakte zich te s oprschuilen achter een waas van ageieheimzinnigheid. Zwartkruis een andere lijn, die van openheid, waarbij slechts een pak voor hem belangrijk is, de bvane van de spelers, Een di eet gevolg natuurlijk van zijn Ituatic, want Zwartkruis blijft lei ha I'd bij zijn opvatting dat ij Oranje slechts zal dienen por twee interlands, die tegen eenjsland en die tegen Noord Ier- 1976pnd. wartkruis: „Er is geen sprake •jan dat ik langer blijf. Natuur- t wordt het hier en daar ge- jereerd, maar geloof me, de- tijdelijke tussenoplossing Idt slechts twee wedstrijden. het* echt geen mogelijkheden r de'e verbintenis langer vol te met)ouden. Ik heb bij de Lucht- lacht uitstekend werk, voel me prima op mijn plaats. eenfaarom dan een sprong in het Idagta'rte'' wagen? Zoals het nu iaat lijdt liet een onder het an- De functie van bondscoach J ™n de KNVB is geen taak die je er zo maar even bij kan nemen. Nu voor die twee wed strijden kan het nog soepel op gelost worden dank zij de mede werking van mijn superieuren. Maar veel langer_dan een paar maanden kan deze situatie niet duren. Dan gaat deze structuur leiden tot conflicten, en dan laat ik in het irudden waar die tegen stellingen het sterkst tot uiting zullen komen". Spelletje Zwartkruis derhalve slechts ger van Knobel. Waardoor het voor de hand ligt dat het sectie- bestuur gokt op een herziening var. Zwartkruis' mening, en wel in die mate dat Zwartkruis wel degelijk de man is die voorlopig aan Oranje verbonden blijft. Een structuur die de heren Ho- gewoning, Stoop en Zwikstra als de meest ideale zien, want waren zij het immers niet die in Joegoslavië in koor riepen dat zij een trainer zochten die zich slechts met het technische en tactische gedeèlte van het voet ballen bezig zou houden en ver- nstructies van uïïUEFA voor ïheidsrechters iBURG De Europese tbal Unie (UEFA) heeft tij- i een driedaagse cursus in Ide juisburg, de ongeveer honderd cheldsrechters, die bij de eer- te ronde van de drie Europese jekertoernooien over twee we ien in actie kemen, streng geï'n- 5 trueerd. J )c UEFA gaf de scheidsrech- 9 ci s opdracht elke wedstrijd van jet begin zeer streng te leiden jn de overtredingen van de club geluk te als die van de bezoe- jers. De scheidsrechters moeten nipopulaire maatregelen Jianneer die nodig blijken Puit de weg gaan. Verder t direct worden opgetreden n hard spel en tijdrekken. UEFA drong er voorts op g'oQ ian de voordeehegel zeer be- g|ooe rtist toe te passen. 8,70 0,00b pi 100 Lijters j „Maertens de grote favoriet" pj— van toto-lotto 'EN HAAG de resultaten an de lotto en toto van zondag l zijn: ■otto week 35 iantal deelnemers: 749.388 rij zenbedrag: f 1.538.421,08 lieg: 2.986.956,- e prijs: geen winnaar, van het edrag van de le prijs gaat 1/5 eel naar de jackpot van de itto van week 36, het overige 5 deel wordt in gelijke delen erdeeld over de overige prijs- lassen van de lotto van week prijs: 16 winnaars, die elk iruto 16.570 ontvangen e prijs: 171 winnaars, die elk iruto 1.965 ontvangen e prijs: 8.235 winnaars, die elk 49 ontvangen e prijs: 11654 winnaars, die elk 34 ontvangen ackpot voor de lotto van a.s.- ondag week 36( 123.239,67. 'oto week 35 antal deelnemers: 189.296. ileg - 575,094,- rijzenbedrag: 273.169,65. t prijs: 1 winnaar, die bruto '*".267,- ontvangt, prijs: 42 winnaars, die elk jruto 1.626,- ontvangen. prijs: 474 winnaars, die elk [gÖl,- ontvangen. O TUNI Aande vooravond van het wereldkampioenschap op de weg voor profs blaakte Gerben Karstens van zelfver trouwen. In het aan de Adriati- sche zee grenzende bungalo- park, waar de Nederlandse ploeg verblijft, stelt de Prinsen bekenaar: „Ik heb me voor een wereldkampioenschap nog nooit zo goed gevoeld als deze keer." Het moreel van Karstens is enorm opgevijzeld in de Tour waarin hij weer ouderwets schitterde, met als resultaat een ritzege in Bordeaux en een over winning in het door honderddui zenden gadegeslagen afsluiten de knteriuin op de Champs Ely- sees. Voordien zat de Raleigh- renner in de put na een lange periode van tegenslag. De ellen de begon voor Karstens vorig jaar met een blindedarmopera tie. Vervolgens liep hij een ge broken pols op, waardoor hij de najaarsklassiekers moest mis sen. Dit jaar zette de misère zich voort. Na een veelbelovende start in het voorseizoen - Kar stens won in de Ronde van An- dalusië vier etappes - kreeg hij een zware darmontsteking, die hem verplichtte twee maanden op streng dieet te leven. Kort voor de Tour tenslotte kreeghij een voorhoofdsholteontsteking die enkele dagen voor de start van het grootse evenement van de heren Levitan en Goddet ver holpen moest worden met door prikken. Karstens: „Door al die tegenslag heb ik enorm getobt. Ik begon ook helemaal zonder veel vertrouwen aan de Tour. Die twee overwinningen hebben me er echter helemaal weer bo venop geholpen. Zoiets had ik net nodig. Sindsdien is het ook steeds voortreffelijk gegaan. Het heeft me grote genoegdoe ning gegeven, vooral vanwege de mensen, die gelijk klaar ston den om te zeggen dat het met de Kara gedaan was. Als je een bepaalde leeftijd bereikt hebt ik word in januari 35 - geven ze je gelijk een schop als het wat minder gaat. Ze beweren dan dat je smoesjes verzint als je zegt dat je ziek bent. Ze gaan eraan voorbij dat je vijf kilo beneden je gewicht deelneemt aan de Ronde van Spanje. In plaats dat je daarvoor bewon dering krijgt - in wezen is het gekkenwerk - word je verguisd, omdat het niet direct opvallende prestaties zijn. Maar hoe kun je in hemelsnaam in zo'n situatie prestaties leveren? Je hebt ge woon een periode V9P herstel nodig. ïk ben blij dat ik voor die mensen heb bewezen nog niet versleten te zijn." Een Karstens ip oude doen fun geert zondag als Ploegkapitein van de Nederlandse ploeg. Ëen positie waarvan de prinsenbeke naar het normaal vindt dat die bij hem is terechtgekomen. „Er zijn momenten dat de ploeglei der niet in de buurt is en dat er beslissingen moeten worden genomen. Ik heb van onze ploeg vanuit de meeste ervaFing. je moet niet vergeten dat ik al vanaf 1965 een eporm koersin- zicht heb. Ik kan dat goed bekij ken in de wedstrijd." Voor Kar stens, die ook in zijn eigen mo gelijkheden gelooft („Ik heb mo menteel een geweldige condi tie") is Freddy Maertens de te kloppen man. Karstens: „We' kunnen natuurlijk geluk heb ben, dat het weer niet botert in de Belgische ploeg, maar toch is Maertens voor mij de grote favoriet. Het lijkt mij het beste de koers voor een groot deel op hem af te stellen, een paar man aan zijn wiel en steeds gaten voor hem laten vallen. Maertens kan nu eenmaal toch niet alles zelf dichtrijden op zo'n afstand. Het kan dan zijn dat er dan een ontsnapping uitrolt." „Ik heb altijd gezegd dat ik blijf rijden zolang ik er aardigheid in heb en ik er mijn geld mee kan verdienen. Maar daar ben ik toch wat anders over gaan den ken. In principe wordt volgend jaar mijn laatste jaar. Ik heb al jaren nergens anders tijd voor dan voor de fiets, ook al door dat ik de hele winter altijd rijd. Daar zal eens verandering in moeten komen. Ik moet ten slot te ook denken aan het p'rivele- Waardoor de los-vaste basis met Zwartkriiis in feite slechts an derhalf jaar behoeft te düren.- Na die periode is Zwartkruis vrij om te gaan en te staan waar hij wil, zonder dat zijn riante pensioen bij 4e luchtfnacht in gevaar komt. Gegevens die het aannemelijk maken dat van KNVB-zijde alles gepoogd zal worden om Zwartkruis na IJs land en Noord Ierland nog een iijdjè langer vast te hóuden. Het seetiebestuur maakt echter een denkfout, namelijk dat Zwartkruis nëlëhièal zo'n ge makkelijk mannetje niet is, waarmee als bondscoach zo ge schoven kan worden als de he ren nu veronderstellen. Een in dicatie voor die stelling vormeh de uitspraken van Zwartkruis tijdens die eerste confrontatie met de sportpers. Een botsing waar Zwartkruis volledig open en bloot ging en derhalve me ningen verkondigde die niet in de smaak zullen vallen bij het seetiebestuur. Rampzalig waren dié Ö^HtëïkiHgëH Op dit FriÖfrierit nog niet, maar wanneer het stre ven van het seetiebestuur lukt (Zwartkruis handhaven tot eind volgend jaar als part-timer en daarna op meer professionele basis echter zonder hem volledi ge bevoegdheden te geven) dan zou Zwartkruis weieens een krachtige en daardoor onaan vaardbaardere figuur kunnen worden dan Knobel. ROB HARTOG Miranda Vermeer en Dea den Braber in turnselectie (Van onze sportredactie) DEN HAAG De turnsters Miranda Vermeer (Donar) en Dea den Braber (Pro Patria, Zoetermeer) zijn opgenomen in de nationale A-selectie onder leiding van Eva Bart ha. Na het vertrek van Jeanette van Ravenstijn, Ans Smulders, Joke Kps en Carla Braam bestaat de A-selectie nu uit: Ans Dekker (Klimop), Monique Bolleboom (Pro Patria), Miranda Vermeer (Donar), Karin Stubbe (Excel sior), Truus Schouten (Turn- lust), Annelies Nijdam (WIK- FTC), Marleen Houter (Klimop), Alinda Mulder (SC Delfzijl), Hannie Slaman (Pancratius), Marijke Aarnoutse (Sparta), Connie Zwarthoed (St. Mauri tius), Gerrie van Soeren (Excel sior), Dea den Braber (Pro Pa tria). Sportwereld j LONDEN Richard Dunn, de Engelse Europese bokskam pioen in het zwaargewicht, zal op 12 oktober in de Wombley Pool in Londen zijn titel verde- t digen tegen landgenoot Joe Bugner. De contracten voor het I gevecht dat beide boksers een beurs van ruim 185.000 gulden I oplevert, zijn gisteren in Londen 1 getekend. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Na de desillusie tegen Sparta heeft FC Den Haag wat goed te maken tegen Ajax, dat zondag om 2 uur in het Zuiderpark zal optreden. Het elftal van Anton Malatinsky wordt eerst kort voor de wedstrijd geformeerd, mede in verband door blessures van Roger Albertsen en Lex Schoenmaker. De kans is evenwel groot dat de laatste zijn heroptreden zal vieren. Daaren tegen zal de Joegoslaaf Josko Gluic een gele kaart tegen PSV! vrijwel zeker geschorst wor den en dus niet spelen. Lex Schoenmaker heeft gisteren een oefenpartij gespeeld met de reservisten tegen deRegionale jeugd van het afgescheiden ADO. Lex hierover: „Het ging goed in de spits en gelukkig had ik tijdens het spel geen last van mijn teen. Wel kreeg ik na dit partijtje weer wat pijn, maar momenteel lijkt het erop dat ik zondag zal spelen tegen Ajax". De laatste tijd zijn de commentaren met mals over de door Ajax toegepaste speelwijze. De Joegoslaaf Tomislav Ivic wil alleen resultaten en zadelde Ajax zodoende op met sterk verdedigend voetbal dat de Amsterdammers onwaardig is. Zelfs in thuiswedstrijden wordt meestal met slechts twee aanvallers geopereerd en zelfs is het vaak alleen Ruud Geejg als eenzame voorpost. Nogmaals Lex Schoenmaker: „Natuurlijk wil ik graag spelen en ook de trainer is daar een voor stander van. De beslissing ligt voornamelijk aan mij omdat de geneesheren evenmin weten wat er aan schort. Het zal er wel op uitdraaien dat ik Speel, met de bekende „prik" als verdoving. Uite raard zal ik er alles aandoen en hopelijk bézorgen we de Ajacieden weer een bittere pil". In het verleden heeft Ajax meermalen de kous op de kop gekregen in het Zuiderpark. Ook nu is dat niet uitgesloten. Echte klasse bezit dit Ajax niet meer. Ajax moet echter vooruit, alsmede de momenteel haperende ploeg van Malatinsky. Des ondanks kan het in het Zuiderpark een spannenée bedoening worden en daaraan zal Frans Derks een hele kluif hebben. Morgenavond zijn drie wedstrijden gepland: PS- V—NAC, Sparta—Eindhoven en NEC—Telstar. Verder (zondag) Roda JC—Go Ahead Eagles en ondermeer FC Amsterdam—Feyenoord, een duel onder hoede van Charles Corver. JONG DEN HAAG Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag speelt morgen zijn eerste competitiewedstrijd in Deven ter tegen de Go Ahead Eagles. Ook dit seizoen zal Rinus Loof dit jonge team leiden; tot ieders genoegen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15