Heiligt het doel alle geneesmiddelen? Belangrijke slag heroïne handel Oneigenlijk gebruik sociale wetten is misbruik eveneens Woestijnen rukken op Fusie verenigingen geestelijk gehandicapten Romeins document voor zielzorg universiteit Kerkbalans 1977 Mobil Oil en evangelie Pax Christi Nederland: Kardinaal Alfrink legt voorzitterschap neer Ook patriarchaat van Moskou akkoord met pan-orthodox concilie g VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT DEN HAAG ,U maakt mij niet wijs dat u hier staat omdat u bang bent dat het arme publiek in verwarring wordt gebracht', merkte de president van de Rotterdamse rechtbank onlangs sarcastisch op tegen de raadsman van het Amerikaanse genees middelen-concern Pfizer. Deze wil met éen kort geding de Rotter damse firma Centrafarm dwingen te stoppen met het in eigen verpakking op de Nederlandse markt brengen van een Pfizer-pro- dukt. Merk-inbreuk, luidde de beschuldiging. Maar de president liet er geen twijfel over bestaan dat het in feite om een heel andere zaak ging. Volgens hem doet de farmaceutische industrie nog een laatste wanhopige poging om Centrafarm te beletten goedkope geneesmiddelen op de Nederlandse markt te brengen. Hij twijfelt kennelijk aan de oprechtheid van de raadsman, maar het staat wel degelijk vast dat het ,arme' publiek in verwarring wordt gebracht. Niet in de eerste plaats door een andere verpak king, maar vooral door deze nieuwe aflevering van de grimmige strijd om de Nederlandse geneesmiddelenmarkt. De volgende editie kon wel eens een voorlopig hoogtepunt worden, want op 13 september gaat de Rotterdamse rechtbank verder met deze zaak. Alle betrokkenen bij het steekspel zien met spanning uit naar de uitspraak in het kort geding, die bepalend kan zijn voor de verdere ontwikkelingen aan het medicijnenfront. Het kort geding in Rotterdam moet men zien tegen het licht van een uitspraak van het Euro pese Hof van Justitie, waarin I werd beslist dat de Nederlandse overheid niet het recht heeft Centrafarm te verbieden ge neesmiddelen in te voeren (de 1 zogenaamde parallel-importen), alleen omdat deze firma bepaal de documenten niet kan over leggen. Het ging om fabricage- en analysedocumenten (zorgvul- 1 dig beheerd door de fabrikant en de door de fabrikant aange wezen importeur) van genees middelen, die tegen lagere prij zen dan in Nederland uit Enge- I land worden betrokken. De En- gelse regering heeft met de gro te internationale geneesmidde lenfabrikanten, die de wereld markt vast in handen hebben, afgesproken dat de prijzen in Engeland laag zullen worden ge houden. Het hof maakte een uitzonder- ing. Wanneer aangetoond kan i worden, dat een variant op een 1 geneesmiddel therapeutisch re levante afwijkingen bevat, dient voor het medicijn opnieuW een vergunning aangevraagd te wor- Verschafte de uitspraak van het hof aan de ene kant een richt lijn, aan de andere kant werd de verwarring groter. Want de Nederlandse overheid die juist waarborgen voor een goede kwaliteit had willen scheppen, werd in het ongelijk gesteld. Op de voor de hand liggende vraag wat dit precies voor Ne derland voor gevolgen kan heb ben, kan de uitspraak van de rechtbank antwoord geven, maar dan nog bestaat de kans dat zich een prijzen-chaos ont wikkelt op de geneesmiddelen markt, waarmee niemand ge baat is, ook en vooral niet de patiënten, die de medicijnen krijgen voorgeschreven. In het tijdschrift van de Konin klijke Nederlandse Vereniging ter Bevordering der Pharmacie spreekt mr. E. D. Hardenyijk deze vrees uit. Hij gaat ervan uit dat de vaderlandse geneesmid delenwetgeving op de helling moet, maar het lijkt hem in afwachting daarvan niet waar schijnlijk dat nog vervolgingen worden ingesteld tegen parallel importeurs die in strijd met de bestaande wetgeving handelen. Mr. Harderwijk schrijft over de uitspraak van het Europese Hof: .Indien dit tot gevolg heeft dat de prijzen van geneesmidde len dalen kan dit alleen maar worden toegejuicht. Mits deze prijsdaling niet gepaard gaat met een prijzenchaos, want de patiënten, de ziekenfondsen, de apothekers en de geneesmidde- lenhandel en -industrie zijn al leen gebaat bij een geneesmid- delenverkeer, dat zich orderlijk, zonder misbruik van monopolie posities, ontwikkelt. Deze chaos zou het gemakkelijkst kunnen worden voorkomen wanneer de fabrikanten van parallel 'geïm porteerde geneesmiddelen be reid en in staat zouden zijn via hun prijsbeleid in de verschil lende landen de aantrekkelijk heid van parallel-importen uit te bannen'. Hij stelt bovendien, dat de eigen verantwoordelijkheid van de apotheker voor door hem aan zijn patiënten geleverde medicij nen blijft bestaan. .Misschien moet gesteld worden, dat juist ten aanzien van parallel-impor- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De katholieke oudervereniging „Voor het Zorgenkind" en de interlevensbeschou- welijke vereniging „Helpt Elkander" hebben be- i sloten een fusie aan te gaan. Deze fusie wordt 1 officieel van kracht op 11 september. De voornaamste doelstelling van de nieuw gevorm- de Vereniging is door en met de ouders zich in 'l te zetten voor het welzijn van de geestelijk gehan- dicapte mens. De nieuwe Vereniging krijgt de naam „Vereniging van Ouders van Geestelijk Ge- handicapten". De Vereniging beschouwt zichzelf als een consu- mentenorganisatie. In een verklaring lichten de ouders dit als volgt toe: „Het unieke van onze positie is, dat wij in feite niet zelf consumeren, zelf niet gebruik maken van de voorzieningen. Dat doen de geestelijk gehandicapte mensen twee procent van de Nederlandse bevolking waar voor ieder van ons zich verantwoordelijk voelt. Die ouderlijke verantwoordelijkheid is het bestaans recht van onze vereniging. De ouder is immers de eerst betrokkene bij alles wat er rondom zijn kind gebeurt". De VOGG telt zo'n dertigduizend leden, die afkom stig zijn van de twee genoemde opgeheven vereni gingen. Met de voorbereidingen tot de fusie is al in 1973 begonnen. ten de apotheker in de toekomst nog kritischer zal moeten zijn, omdat het niet onwaarschijnlijk is dat meer parallel-importeurs zich op de geneesmi4delen- markt gaan begeven'. Mr. Harderwijk trekt hiermee de lijn door naar de patient-con- sument voor wie de medicijnen tenslotte bestemd zijn. Ook de Consumentenbond juicht lagere prijzen toe (,Als het in andere landen kan, waarom dan hier niet?'), maar tekent onmiddel lijk aan bevreesd te zijn voor malafide handelaren, die zich met geneesmiddelen gaan be moeien. De heer Anderson bond: ,Ik verwacht dat de over heid tenslotte wel regulerend zal optreden en veranderingen zal aanbrengen in het geneesmidde- lenbesluit. Er zullen echter grondige controles uitgevoerd moeten worden, want de komst van niet-bonafide bonafide handelaren kan een groot ge vaar voor de volksgezondheid betekenen. Lagere prijzen zou den ten goede kunnen komen aan de hele gemeenschap. De kosten voor de volksgezondheid worden minder, waardoor bij voorbeeld de verzekeringspre mies omlaag kunnen'. Volgens secretaris De Vries van de Nederlandse Unie van Zie kenfondsen zal dit zeker niet het geval zijn, omdat het maar om beperkt aantal geneesmiddelen gaat, dat bovendien in de totali teit van uitgaven door zieken fondsen een geringe rol speelt. Wel kondigt hij aan de uit spraak van de rechtbank met grote belangstelling te zullen volgen. Dat doet men ook op het ministerie van Volksgezondheid, dat in elk geval met het reffen van voorzieningen het kort ge ding wil afwachten, ogen in de geneesmiddelenwe reld zijn gericht op mr. J. G. L. Reuder, president van de recht bank in Rotterdam. Hij zal moe ten uitmaken of het doel alle geneesmiddelen heiligt. Wout Batenburg Eén stralende bloem tussen alle Aalsmeerse bloemen. Bloemen corso Onder het motto: „Het ambacht in de bloemen" wordt morgen in Aalsmeer het jaarlijkse bloemencorso gehouden. Twintig corsowagens en 21 andere voertuigen rijden mee in het corso dat om half tien s morgens start met een défilé langs het raadhuis van Aalsmeer. De belangrijkste slag, die de narcoticabrigade van de Haag se politie gisteren heeft gesla gen en waarbij (zie ook voorpa gina) 550 gram heroine in be slag werd genomen en vijftien arrestaties werden verricht heeft geleid tot de aanhouding van een belangrijke dealer in verdovende middelen in Den Haag. Ook werd een zeer be langrijke dealer uit Alphen, die al maandenlang werd gezocht, gearresteerd. De zaak begon gisteravond om tien voor tien te lopen toen de Alphense politie na een tip van de Haagse narcoticabrigade in Alphen een auto aanhield. In een damestas, die in de auto lag, werden in totaal vijftien zakjes gevonden, met in elk zakje der tig gram heroïne. De drie inzit tenden werden aangehouden, een 29-jarige lasser uit Alphen a.d. Rijn, die de gezochte dealer was, een 23-jarige vrouw zonder beroep, ook uit Alphen en haar 20-jarig zusje, een secretaresse uit Den Haag. In verband met deze zaak werd omstreeks half elf op de Loos- duinsekade in Den Haag een auto klemgereden waarvan de drie inzittenden werden aange houden. Eveneens verdacht van handel in verdovende middelen. In de wagen werd niets gevon den. Aangehouden werden een 25-jarige verhuizer uit Den Haag, een 22-jarige loodgieter en een 21-jarige vrouw zonder beroep, eveneens uit Den Haag. Anderhalf uur later werd een inval gedaan in een woning aan de Engelenburgstraat. In de wo ning werd geen heroine aange troffen. Maar de narcoticabriga de nam wel drie grammenwe- gers en een bedrag van vijfdui zend gulden in beslag, vermoe delijk handelsgeld. In de woning werden zeven mensen aange houden, een 17-jarige jongen, een 25-jarige man ook uit Den Haag, een 15-jarige jongen, een 19-jarige loonslachter, een 27-ja- rige vrouw, een 31-jarige man zonder beroep en een 29-jarige chauffeur, allen uit Den Haag. De chauffeur werd door de poli tie herkend als een bekend dea ler in Den Haag. Eveneens om twaalf uur werd een inval gedaan in een woning aan de Beeklaan in Den Haag. Daar bleek niemand thuis te zijn. Wel werd één ons heroine in beslag genomen. Het echt paar, dat het huis bewoont, werd een half uur later in de woning van de 29-jarige lasser in Alphen a.d. Rijn aangehou den. De 69-jarige man en zijn 45-jarige echtgenote worden verdacht heroine in bezit te heb ben gehad. CNV: DROEVIG DAT STRAF NODIG IS Autoverkoop weer gestegen AMSTERDAM In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn in ons land 320.163 personen- en combinatieauto's verkocht tegen ongeveer 300.000 in de overeen komstige periode van 1975, zo heeft de RAI in Amsterdam meegedeeld. Kunst en GENÈVE De woestijnen rukken op en maken grote gebieden onvruchtbaar die eigenlijk voor landbouw zouden moeten worden gebruikt. De geleerden geven eerder de mens dan de natuur de schuld van het gestadig verloren gaan van vruchtbaar land. Zoals de zaken nu staan is slechts 30 procent van het totale landoppervlak van de aarde geschikt voor de teelt van voedselgewassen en daar moeten vier miljard mensen van leven. De andere 70 procent is te droog, te koud, te steil of de laag aarde is te dun. Dit heeft de FAO, de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties medegedeeld in een gisteren gepubli ceerd rapport. De meeste schade wordt aangericht in de ontwikkelingslan den, waar wouden worden gekapt zodat hellingen aan wind en water worden blootgesteld. Dieren grazen dan de be groeiing weg die de grond tegen erosie beschermt. Slecht ontworpen en beheerste afwateringssystemen veroorzaken verzilting. Roofbouw, waarbij steeds weer een plantensysteem wordt afgebrand voor landbouwgebruik, wordt waarschijnlijk door meer dan 200 miljoen mensen toegepast, aldus de FAO. Het bos gaat bij dit proces verloren, de bodem wordt aan de elementen blootgesteld, waardoor herhaaldelijk waardeloze begroeiing van doornstruiken ontstaat. In Afrika ten zuiden van de Sahara zijn op die manier minstens honderd miljoen hectare tropisch bos verdwenen. In Azië zijn acht miljoen hectare verloren gegaan en in Latijns-Amerika vijf tot tien miljoen hectare per jaar. UTRECHT (ANP) - Het CNV vindt het een i droevige zaak dat „strafmaatregelen" tegen mis- bruik van sociale voorzieningen nodig zijn. j In een commentaar op de aangekondigde kabinets- maatregelen tegen het oneigenlijk gebruik van de j sociale voorzieningen merkt het CNV op dat de i term „oneigenlijk gebruik!' een vlag is die niet de j lading dekt. „Oneigenlijk gebruik is te zacht uitge- i drukt. Op slinkse wijze geld in de wacht slepen i is misbruik. Of dat nu gebeurt door het verkeerd invullen van formulieren, het verzwijgen van in- j komsten dan wel bij sollicitatie zich zo gedragen dat men niet wordt aangenomen, is volmaakt onverschillig", zo stelt het CNV. Het Christelijk Vakverbond meent dat terecht ophef is gemaakt van de regeringsmaatregelen. „Het zich zodanig gedragen dat daarvan groepe- j ringen in de maatschappij het slachtoffer worden. is ontoelaatbaar. Werklozen en zieken worden door de aantijgingen via pers, radio en tv getroffen maar ook door de mensen in hun directe omgeving I er op aangezien", aldus het CNV. Het vakverbond vindt dat een zeer ernstige zaak. Als de regerings maatregelen daarin verbetering brengen, kan dat alleen maar worden toegejuicht. Inhoudelijk kan het CNV nog nauwelijks commen- j taar leveren op de nog te globaal aangekon- j digde maatregelen. Maar voor verruiming van het I begrip passende arbeid voelt het CNV weinig: „Er zijn vrij stringente richtlijnen voor passende ar beid. Niet verruiming daarvan is het eerste gebo den, wel het scheppen van voorwaarden waaron der de bestaande richtlijnen op een redelijke wijze zouden kunnen worden toegepast. Misschien vindt men ook daar een oplossing voor", aldus het CNV. Rijksbijdrage-regeling door hulpverleners afgewezen UTRECHT (ANP) Het lande- instellingen betrokken bij de lijk overleg van werkers in de maatschappelijke hulp- en alternatieve hulpverlening dienstverlening aan jongeren en wijst de door het ministerie jonge volwassenen in de toe van CRM ingevoerde rijksbij- komst subsidie ontvangen. De drageregeling af. hulpverleners willen dat er eerst Volgens deze regeling zullen de een wettelijke regeling komt voor het welzijnswerk in het algemeen, aldus een gisteren uitgegeven verklaring, die ook aan staatssecretaris W. Meijer (CRM) zal worden gezonden. kunstenaars De Fondation Roumaine loan Maria Constantinescu heeft een galerie ingericht. Deze Gale rie Laurina is gevestigd aan de Schlegelstraat 1 Den Haag. Van 11-28 september wordt er de eerste tentoonstelling gehouden van de Roemeense kunstenaars Bandac (schilderijen) en Patri- ciu (porselein-plastieken). Jazzspectrum-Live, het AVRO- radioprogramma dat recht streeks wordt uitgezonden, komt ook het komende seizoen weer uit Theater PePijn in Den Haag. Op donderdag 9 septem ber speelt daar het Fred Lee- flang Kwartet, bestaande uit Fred Leeflang saxen, Peter Schön piano en synthesizer, Max Bolleman drums en per cussie en Roger Cooke bas. De Romeinse congregatie voor de katholieke opvoeding heeft aan alle katholieke bis schoppen in de wereld een document toegezonden waarin wordt aangedrongen op een intensieve pastorale activiteit aan alle universiteiten en ho gescholen. Volgens Radio Vaticana is het document niet alleen gericht op de katholieke maar ook op alle niet-katholieke universitei ten en hogescholen. De kath olieke hogescholen, zo wordt gesteld, zijn niet alleen centra, waarin Gods woord wordt ver kondigd, maar pastorale in strumenten van de kerk. De niet-katholieke universiteiten noemt het document centra, waarin christenen als leden van hun kerk diverse pastora le activiteiten ontplooien. De pastorale zorg dient alle bij de universiteit betrokkenen te omvatten. Vooral aan de kath olieke universiteiten en hoge scholen moet echte gemeen schapszin ontwikkeld worden, die naar de geest van het evangelie moet worden geken merkt door vrijheid en christe lijke liefde. Autoritair optre- Volgens de Vaticaanse radio is het document bedoeld als ach tergrond voor het uitwisselen van ervaringen. Een studie commissie, bestaande uit des kundigen van de congregatie voor de opvoeding en van de Lekenraad hebben er vijf jaar aan gewerkt. Een omvangrijke hoeveelheid documentatiema teriaal uit de afzonderlijke kerkprovincies en internatio nale organisaties, heeft als grondslag gediend. De stichting "Mensen in Nood" in Den Bosch (giro 1111222), de Nederlandse af deling van Caritas Internatio- nalis, heeft in de maand au gustus niet minder dan één miljoen gulden uitgekeerd. Hulp werd onder meer ver leend aan de bevolking van Angola, oorlogsslachtoffers in Libanon, wederopbouw in Guatemala, huisvesting van daklozen na de aardbeving op Bali, water- en voedselvoor zieningen in door droogte ge teisterde gebieden in Afrika, India en Brazilië. Nog dit jaar verschijnt in Zaï re, het vroegere Belgisch Kon go, een katholieke bijbelverta ling in het Lomongo, de taal van de Mongo's. Van hen wo nen er meer dan één miljoen in Zaïre. Hoofdvertaler is de Belg Gustave Hulstert van de missionarissen van het Heilig KORTE METTEN Hart, die meer dan een halve eeuw onder de Mongostam heeft gewerkt. De nieuwe uit gave is financieel mogelijk ge maakt door Belgische, West- duitse en Oostenrijkse kath olieken. De stichting Oecumenische Hulp heeft vorig jaar alle pro jecten en programma's, waar toe zij zich had verbonden kunnen honoreren. Het geld hiervoor, 6.67 miljoen gulden, werd verkregen van kerken en particulieren, van de Ne derlandse regering en van grote acties. In de stichting "Oecumensiche hulp aan ker ken en vluchtelingen" werken elf Nederlandse kerken sa men. Zij vertegenwoordigt de hulpverlening van de Wereld raad van Kerken. De katholie ke kerk en de gereformeerde kerken zijn niet in de stich ting vertegenwoordigd, hoe wel er op verscheidene gebie den samenwerking bestaat. In een praktisch unaniem aan vaarde resolutie heeft de we reldconferentie van methodis ten te Dublin het optreden van de Zuidafrikaanse regering te gen de negerbevolking van So- weto en andere plaatsen scherp veroordeeld. De metho disten eisen, dat de blanke minderheidsregeringen van Zuid-Afrika, Rhodesië en Na mibië plaats maken voor rege ringen, waarin de zwarte be volking de haar rechtens toe komende plaats kan innemen. De conferentie riep op tot ge bed en steun aan elke geweld loze actie tot het stopzetten van de apartheidspolitiek. Van tien tot tweeëntwintig januari zal opnieuw in Neder land de actie „Kerkbalans" worden gehouden, waarvan het resultaat bestemd is om het dagelijks werk van parochies en gemeenten in stand en op peil te houden. Als gemeen schappelijk motto is ditmaal gekozen: „Van gisteren naar morgen". Ook nu weer wordt er in deze landelijk ondersteunde actie voor plaatselijke geldwerving samengewerkt door hervorm den, gereformeerden, rooms-katholieken, luthersen, remon stranten, oud-katholieken en doopsgezinden. Het initaitief tot de actie kwam in 1972 uit hervormde kring. Daar is men over het resultaat niet ontevreden. Van 1972 toen 102 miljoen gulden werd genoteerd groeide het resultaat tot 160 miljoen gulden dit jaar voor de hervormde kerk. „Wij zijn als hervormde kerk", zo concludeert men daar, „althans financieel door het dieptepunt heen en hebben met elkaar het juiste spoor gevonden". De hervormde commissie houdt het erop, dat met „Kerkbalans 1976" ruim zeven miljoen Nederlanders werden benaderd. Ds. Larold K. Schulz van de Amerikaanse Verenigde Kerk van Christus (UCC) heeft kri tiek van kerkleden weerlegd, dat het niet juist zou zijn geweest te publiceren, dat Mobil Oil in strijd met de officiële beperkingen van de Verenigde Staten van de han del met Rhodesië te werk zou zijn gegaan. Ds. Schulz had in juni als directeur van het centrum voor maatschappelijke actie UCC documenten gepubli ceerd, waarin naar voren werd gebracht dat Mobil Oil met een reeks gefingeerde firma's de levering van aardolie-pro ducten vanuit Rhodesië aan Zuid-Afrika had gecamou fleerd. Ondanks de officiële boycot van Rhodesië ging in deze zaak nog altijd ter waarde van rond 75 miljoen gulden per jaar om. De gegevens had ds. Schulz gekregen van een anti- apartheidsgroepering van blanke Zuidafrikanen. Hij bestrijdt dat de kerk als zodanig hier buiten moet blij ven. Wat hij had gedaan, aldus de dominee, „hield direct ver band met waartoe het evange lie ons oproept te doen, om profetisch te zijn betreffende morele en ethische zaken". „We zullen de machtelozen bij moeten staan", aldus Schulz. „We zullen onze kerkleden in formatie in handen moeten ge ven, die hen helpt bij het ne men van beslissingen voor hun houding tegenover morele en ethische aspecten van hande lingen door maatschappijen en regeringen". Verder onderstreept hij het belang van deze gecompliceer de zaak door erop te wijzen dat de Verenigde Naties terza ke om informatie hebben ge vraagd aan de regeringen van de V.S., Engeland, Frankrijk en" Nederland, dat het Ameri kaanse ministerie van finan cien en Mobil Oil zelf ook met de kwestie bezig zijn, dat de UCC honderd jaar achtereen zendingswerk in Rhodesië heeft verricht en dat ook ver schillende afdelingen van deze kerk zelf aandelen Mobil Oil hebben. Kardinaal Alfrink heeft besloten zich terug te trekken als voorzitter van de Nederlandse afdeling van Pax Christi. Hij heeft deze functie bijna vijfentwintig jaar bekleed. Kardi naal Alfrink zal aanblijven als voorzitter van de Internatio nale Pax Christi. Op de algemene ledenvergadering van Pax Christi, die op 2 oktober in Amersfoort wordt gehouden, zal kardinaal Alfrink officieel als Nederlands voorzitter afscheid nemen. Tijdens de algemene vergadering zal ook een nieuwe voorzit ter benoemd woeden. Het landelijk bestuur van Pax Christi heeft in overleg met de Nederlandse bisschoppen mgr. Ernst, bisschop van Breda, voor deze functie voorgedragen. KERK EN WERELD Het patriarchaat van de russi- sch-orthodoxe kerk in Moskou heeft officieel zijn instem ming betuigd met de bijeen roeping van het pan-orthodo xe concilie. Aldus meldt het informatieblad van het bu reau voor buitenlandse zaken van het patriarchaat. De voorbereidingen voor dit pan-orthodoxe concilie zullen dit najaar in Genève beginnen. Verwacht wordt dat deze voor vergadering in Genève de agenda van het concilie zal samenstellen en de voornaam ste onderwerpen zal aanwij- De Russische patriarch Pimen heeft verklaard, dat het pan orthodoxe concilie het als zijn eerste taak zal moeten zien een gemeenschappelijk ortho dox standpunt te bepalen ten aanzien van de oecumene. Hij wijst erop, dat binnen de ort hodoxie een meningsverschil dreigt over de vraag hoeveel „rechtgelovigheid opgeofferd mag worden aan eenheid en broederschap". Naar de me ning van patriarch Pimen moet het pan-orthodoxe conci lie voor alles de ketterij ver oordelen, dat „elke christelijke kerk van gelijke waarde en even goed is".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11