B.T.W.-VERHOGING NIET VOOR 1 OKTOBER BEREKENEN Moskou in de aanval tegen narcoticahandel deTijd HP Stalins plaats in Sovjet-historie wordt steeds kleiner Uitlaatgassen versterken wellicht de ozonlaag Waarschuwing ministerie Sterilisatie bij vrouwen omkeerbaar „La Soufrière" grillig en uiterst gevaarlijk 10% GESTEGEN BENZINEVERBRUIK IÏS*W<N De misrekening van prins Bernhard IACINA 9 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 BRUSSEL Een medische ploeg van de universitaire St. Raphaëlskliriiek in Leuven heeft een nieuwe methode uitgewerkt die sterilisatie bij vrouwen om keerbaar maakt. Door een klei ne chirurgische ingreep kunnen gesteriliseerde vrouwen weer vruchtbaar worden gemaakt. De afdeling gynaecologie en verloskunde van de St. Rap haëlskliriiek heeft deze methode van sterilisatie overgenomen van een Koreaanse en Ameri kaanse arts en daarna vervol maakt. EN HAAG ANP De verhoging van het alge- ene tarief van de omzetbelasting van 16 procent t 18 procent mag voor de meeste artikelen en ensten eerst op 1 oktober in de consumenten- ■ijs worden doorberekend, aldus het ministerie in Economische Zaken. Voor de bedoelde artike- n en diensten zijn namelijk prijs voorschriften in kracht. Ueen wanneer de omprijzing op één dag op noverkomelijke uitvoeringsproblemen stuit gaat het ministerie ermee akkoord.dat de omprijzing wordt gespreid over een zo kort mogelijke periode rond 1 oktober aanstaande. In ieder geval mag niet voor 20 september aanstaande met de omprij zing worden begonnen. De Economische Controle dienst zal erop toezien, dat bij omprijzing voor 1 oktober aanstaande een gelijkwaardig deel van het assortiment eerst na 1 oktober aanstaande in prijs wordt verhoogd. In plaats hiervan is het ook toegestaan gedurende de periode 1 oktober tot en met 15 oktober aanstaande voor die artikelen die onder het alge mene tarief van 18 procent vallen de BTW-verho ging ad 1.7 procent aan de consument afzonderlijk in rekening te brengen. Op de nota of kassabon mogen in dit geval uitsluitend artikelen voorko men die onder het algemeen tarief vallen. Mocht de detaillist van deze mogelijkheid gebruik maken dan dient in de etalages en in de winkel duidelijk vermeld te worden, dat de aangegeven prijzen van artikelen die vallen onder het algemeen tanef nog met 0,7 procent verhoogd dienen te worden. Vanaf 16 oktober 1976 moeten alle consumenten prijzen wederom inclusief de verschuldigde BTW luiden. Ten slotte is het ook toegestaan op de artikelen twee prijzen te vermelden. In de etalages en in de winkel dient in dat geval duidelijk te zijn aangegeven, dat de hoogste prijs met ingang van 1 oktober 1976 in rekening zal worden gebracht. rlalve prijs Ie maand september is aangebro- en en traditiegetrouw kunnen be oekers van de Amsterdamse die- entuin Artis goedkoper terecht !an in de overige jaren. Voor de elft van het geld kan men nu aan bekijken of de favoriete die- 3n sinds het laatste bezoek nog en stukje zijn gegroeid. IOSKOU (Reuter) Door- lande reizigers op de luchtha- en Sjeremetyevo van Moskou idervinden steeds meer moei- jkheden van de autoriteiten ie een intensieve strijd voeren igen de „Moskou-connection". iit zou een belangrijke route ijn geworden voor de narcoti- ï-smokkel van het oosten naar et westen en met name Am- te rd am. louane-ambtenaren nemen aak een uur de tijd om de agage van doorgaande reizi- ers grondig te doorzoeken, kof- ;rs volledig binnenste buiten erend. Zonder harde bewijzen leveren, maar eerder zinspe- :nd, heeft de Sowjet-pers het -egens smokkel van verdoven- e middelen stijgend aantal gearresteerde passagiers in ver band gebracht met China. Volgens het regeringsblad Izwestia komen de meeste smokkelaars uit Maleisië, Thai land en Singapore op korte af stand van Hongkong „waar Chi nese maoisten de verkoop en distributie van narcotica via hun agenten hebben georgani seerd". De autoriteiten in Hong kong geloven er niets van dat. Peking verantwoordelijk is voor de „Moskou connection". In ei gen land hebben de Chinezen een eind gemaakt aan de handel in en het gebruik van verdoven de middelen. In een jaar tijd zijn op de lucht haven Sjeremetyevo achttien buitenlanders met verdovende middelen gearresteerd. Eind vo rige maand nog werden drie Amerikanen veroordeeld tot straffen van acht tot vijf jaar dwangarbeid wegens het smok kelen van heroine via de Sow- jet-Unie naar het westen. Zij hadden bekend dat zij voor een Chinese bende 28 kilo heroine wilden smokkelen, volgens wes telijke deskundigen met bestem ming Amsterdam. Een teken dat het de Russen ernst werd met de bestrijding van de smokkelweg kwam eind vorig jaar toen vier Nederlan ders en twee Westduitsers straf fen kregen opgelegd van totaal 54 jaar. Op een doorgaande vlucht van Pakistan naar Brus sel werd in Moskou bij hen 63 kilogram hasj gevonden. In juni van dit jaar werden zij vrijgela ten in het belang van betere betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Nederland en Duits land. Volgens een woordvoerder van een westelijke luchtvaart maatschappij in Moskou hebben de smokkelaars de Russische route om tweeërlei redenen ge kozen: De vluchten met de Sow- jet-maatschappij Aeroflotzijn doorgaans goedkoper dan die bij andere maatschappijen en in het verleden werden doorgaan de reizigers in Moskou vrijwel nooit gevisiteerd. Een diplomatieke bron in Mos kou is van oordeel dat het stij gend aantal arrestaties het ge-- volg is van tips. Een gegrepen smokkelaar kan in de Sowjet- Unie maximaal 10 jaar gevange nisstraf krijgen. krediet visserij DEN HAAG (ANP) In totaal zijn 150 aanvragen ingediend voor toepassing van de over bruggingskredietregeling voor de visserij. Deze aanvragen hebben betrekking op 180 sche pen. De regeling is vorig jaar tot stand gekomen voor het ver strekken van kredieten aan le vensvatbare visserij-onderne mingen die als gevolg van de visvangst-beperking in moeilijk heden zijn gekomen. Minister Van der Stee (Landbouw) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat inmiddels een begin is ge maakt met de behandeling van deze aanvragen. DEN HAAG(ANP) Het bezineverbruik in ons land is volgens de jongste cijfers van het C.B.S. ruim tien procent gestegen in vergelijking met vorig jaar. In juni werd 425 miljoen liter motorbenzine verbruikt tegen 382 miljoen liter in juni van het vorige jaar. Het verbruik van autogasolie vertoont een stijging van ongeveer 25 procent, namelijk van 144 miljoen liter naar 180 miljoen liter. Het totale verbruik van gas- en dieselolie steeg van 544 naar 575 miljoen liter. Het totale Nederlandse verbruik van aardolieprodukten geeft een stijging te zien van ongeveer vijftien procent. In juni dit jaar bedroeg het verbruik 1,9 miljard kg., in juni van het vorige jaar 1,66 miljard kg. de export vertoont enige stijging, namelijk van 2,76 naar 2,85 miljard kg. Het elektriciteitsverbruik vertoont eveneens een stijging en wel van ruim tien procent tegenover het vorige jaar. In juni j.l. produceer den de openbare centrales vier miljard kilowattuur tegen 3,6 miljard in juni 1975. Overbruggings „La Soufrière" is een van de bekende en beruchte vulkanen in het Caraïbisch gebied. Zij heeft dezelfde reputatie van grilligheid als de Mont Pelée op Mar tinique, de geboortegrond van Joséphine de Beau- harnais. Napoleons eerste vrouw. De Mont Pelée barstte in het begin van deze eeuw op een hemel vaartsdag uit en maakte in één gloeiende ademtocht ongeveer 30.000 inwoners van St.-Pierre tot vrijwel onherkenbare doden. Kort tevoren was ook „La Sou frière" op het eiland Gua deloupe uitgebarsten, maar koele Britse voor zorgsmaatregelen voor kwamen dat, als gevolg van Franse nonchalance, zoveel doden vielen als in St.-Pierre. Foto links: Een eruptie bij de krater van La Soufrière met bloem koolachtige rookontwikke lingen. Foto boven: des kundigen op weg naar de krater van Soufrière. Een onverwachte eruptie ver wondde twee van hen. Het is nog niet duidelijk of deze erupties voorboden zijn voor een grote uitbar sting. iIOSKOU (UPI) De plaats die dictator losef Stalin in de Russische historie in- leemt neemt duidelijk af. Dit blijkt uit de lieuwe uitgave van de grote Russische incyclopedie die de hem geboden ruimte net de helft heeft teruggebracht, n de deze week verschenen uitgave wordt tal in weliswaar nog geprezen om zijn rol in de oorlog en wordt hij nog een prominent communistisch theoreticus genoemd, maar zijn politieke „fouten en misrekeningen", zoals excessen bij de gedwongen collectivi satie van de landbouw, worden gekritiseerd. De verbannan Russische schrijver Alexan der Solzjenitsyn wordt in de nieuwe verban nen niet vermeld en oud-wereldkampioen schaken Boris Spassky krijgt slechts 17 regels toebedeeld, terwijl de Amerikaan Bobby Fisher, die Spassky als wereldkam pioen heeft onttroond, helemaal niet wordt genoemd. Daarentegen wordt wel plaats in geruimd voor de Amerikaanse schrijver John Steinbeck. Op hem wordt kritiek geoe-, fend omdat hij achter de oorlog in Vietnam stond. De opeenvolgende uitgaven van de officiële Russische encyclopedie worden door de di plomaten in Moskou nagevorst op wijzigin gen en weglatingen. Ze hopen daarmee de officiële Russische beleidslijnen te kunnen vaststellen. De nieuwe, 24ste, uitgave van de encyclope die wijdt vier kolommen tekst en een foto ter grootte van een postzegel aan Josef Stalin. In de vorige uitgave, die in 1957 uitkwam, waren dat nog tien kolommen en een paginagrote foto. Dat was een jaar na het communistische partijcongres waarop de toenmalige Russische leider Nikita Kroetsjev in een geheime toespraak het regime van Stalin veroordeelde. De encyclo pedie bevatte toen een uitgebreide veroorde ling van de persoonlijkheidscultus rond Sta lin, van zijn gevreesde politiechef Lavrenty Beria, van Stalins gedrag aan het begin van de tweede wereldoorlog en zijn „verkeerde, autocratische beslissingen" na de oorlog. WASHINGTON (AFP) Het is heel goed mogelijk dat dc uitlaatgassen van hoog vliegende straalverkeersvliegtuigen, zoals de Concorde, het gehalte aan ozon in de hogere atmosfeer eerder vermeerderen dan verminderen, aldus onderzoekers van het Laboratorium Lawrence Livermore in San Francisco. In een rapport dat gepublieerd is in Aviation Week zeggen zij dat het nog zeer onzeker is dat de uitlaatgassen nadelig zouden kunnen zijn en dat het omgekeerde heel goed moge lijk is. In een onderzoek dat in 1974 in hetzelfde laboratorium is verricht op verzoek van de ERDA, het bureau voor onder zoek en ontwikkeling van energie, waren zij tot de gevolgtrek king gekomen dat een vloot van 500 supersonische vliegtui gen die zeven uren per dag in de lucht zijn de ozonlaag met 8 tot 14 procent zou verminderen. Deze conclusie was het voornaamste argument van de tegen standers van de Concorde in de V.S. Dezen waren bang dat aantasting van de ozonlaag tot stijging van het aantal gevallen van huidkanker zou leiden omdat de ozonlaag de ultraviolette straling van de zon afschermt. Alle weekbladen staan, zoals te verwachten viel, bol van de af faire Berhhard. Elsevier (met een geknakte anjer op de voor pagina) beschrijft uitvoerig „De val van een zakenprins". Het hoofdartikel stelt dat het beeld van de pnns niet ingrijpend is aangetast. „Dit moet een steun in de rug van prinses Beatrix zijn, die het blijkbaar dezer da gen niet helemaal meer zag zit ten. Zo zou zij geweigerd heb ben de troon van haar moeder over te nemen als deze zou af treden. Een reden temeer om de beslissing van koningin juli ana om aan te blijven, te prijzen. Ook de manier van handelen van premier Den Uyl verdient waardering. Er is niets meer aan toe te voegen. En laten wij de prins als een koninklijke gentleman behandelen". Ook een opvallend intervieuw met Hitchcock. „Be krijg nog wel eens te horen dat ik vaak koele, blonde vrouwen in mijn films gebruik. Dat komt omdat ik er voor de film niet van houd dat vrouwen zo duidelijk met hun sex te koop lopen. Er moet bij voorbaat al niet een etiket opgeplakt zitten: ik ben sexy. Het is veel spannender om de toeschouwer in de loop van het verhaal te laten mee-ontdekken dat bij voorbeeld een truttige bleekneus best heel sexy kan zijn". - De Haagse Post over Bernhard: „Het belangrijkste gevolg is de depolitisering van de prins die nog niet is voltooid en die ook de commissie heeft met zijn werk een verder onderzoek niet overbodig gemaakt, maar de nieuwsgierigheid prikkelt. Wel zal het nog een heel werk zijn om aan die voortgezette belang stelling een eigen politieke uit drukking te geven. Veel kamer leden blijken alweer bereid te zijn zich het middel van de par lementaire enquête zonder strijd uit handen te laten nemen". En: „Anders dan in de jaren zestig ziet niemand het konings schap meer als een politiek ge vaar; het is nu een gevaar voor de politiek geworden: een zin loos mijnenveld, een Telmecha nisme, een politiekpsychiatrisch probleem". Voorts voorspelt een Amerika- deskundige in het blad: „Jimmy Carter wordt een vreselijke pre sident. Ik denk dat hij is wat hem het beste uitkomt. Ik placht hem nagenoeg iedere dag te ont moeten en concludeerde dat hij een onechte man was. Hij ge looft datgene wat hij denkt dat andere mensen geloven. Ik vind het cynisch, dat vermogen om steeds andere kanten te kiezen, omdat de toehoorders einders zijn". Vrij Nederland vraagt zich af of Den Uyl's aanpak van de zaak Bernhard berekend is op wat nog onthuld gaat worden. „Ont hullingen uit Amerika, taakver vulling van Bernhard, wrijvin gen met de koningin over haar huis en de cöntrole daarop: het is een pakket dat nog ruim voor de verkiezingen kan ontploffen. Het wordt nog een wreed ont waken". Voorts een verhaal over hoe Vredeling ongewild de prins zou hebben gered. „Zonder zijn ge knabbel aan het heiligste peper koekenhuisje van onze monar chie, de koninklijke marine, zou de komende kerstviering van de koninklijke familie wellicht in het huis van bewaring hebben plaatsgevonden." Ook een groot interview met minister Boersma. „Ja, met Lubbers in de clinch. maar ik heb nooit gedaan wat hij heeft uitgespookt. Nou ja, de tuin in en zo. Ik wordt wel boos, maar gecontroleerd. Dc speel: pak een stapel stukken, stop ze in mijn tas, en sluit die merk baar voor iedereen. Trek mijn jasje aan, kijk bedenkelijk naar de voorzitter. Sta op, begin te lopen, maar ga niet de kamer uit Ga weer zitten. Je moet dat natuurlijk niet vaak doen. Een schoolklas? Was het maar zo. Het lijkt soms meer een kleuter klas". En: „Roolvink's rol als adviseur bij de multinational Gulf was een walgelijke zaak. Wat je doet, daar moet je voo uitkomen. Met alles wat je doet moet je in de etalage kruipen' Het blad heeft een bijlage ove vrouwen voor en achter de ca mera. De Tijd voorspelt een nieuwe discussie, nu over prins Claus, en plaatst er de kanttekening bij: „Als de ene prins der Ne derlanden zich, volkomen te recht, uitslooft voor het redden van bedreigde dieren, zonder dat daar iemand over valt, dan zou het wel erg belachelijk zijn als men de. andere prins der Nederland wil beletten zich uit te sloven voor het redden van bedreigde mensen." Het omslagartikel is geheel ge wijd aan koningin Juliana. Oud- Eerste Kamerlid Hendrik Algra probeert de vraag te beantwoor den hoe prins Berhard toch zoiets heeft kunnen doen. „Als men iets wil doen, laat men dan bidden, thuis en in de samen komsten der gemeenten. In de eerste brief aan Timotheus raadt Paulus aan te bidden voor koningen en hooggeplaatsten. Dit advies is thans actueler dan ooit". Ook een reportage over de Franse bisschop Lefebvre. „De nieuwe mis is een democrati sche mis en dat is een heel ernstige zaak. De ideologie van de moderne mens is doorge drongen in onze heiligste riten. Zo wordt de hele kerk door het bederf aangetast en zo vernie tigt men ook het priesterschap. De mis van Paulus lijkt op een mis van Luther. Al spoedig zul len een paar ernstige zaken die de paus aangaan, worden bloot gelegd. Vele gelovigen zullen dan anders gaan denken over de kerk waartoe zij behoren. En zij zullen dan ook een ander besluit nemen:".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9