Kwart eeuw geleden kreeg Wassenaar z'n weekmarkt Arti's scheve voor bloemen bakermat het veld moet ruimen LANGS OMWEGEN Kinderen leren edelstenen slijpen bij Lapidary" De Boer dwingt Meyer 3e set af AFSCHEID VAN MARKTMEESTER DE VRIES Theo en Joop Piket leiden in Leiderdorps schaakkampioenschap DOOR m''n omwe9en door stacl en 'ancl küm 9raa9 mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON li graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen In Wassenaar wordt deze maand een varkentje gewas sen. Een feestvarkentje, wel te verstaan, want de dinsdag se weekmarkt in de Berkhei- straat, idyllisch gelegen aan de rand van de oude dorps kom, bestaat een kwart eeuw. Een consumptief jubileum dat gevierd moet worden. De no tulen vermelden, dat in 1951 het raadslid mevrouw Van Harinxma thoe Slooten-Elout verontrust was door de hoge prijzen voor vlees en groenten in de Wassenaarse winkels.. De gemeenteraad kon die ver ontrusting met een gerust hart overnemen en een zoals in raadskringen gebrui kelijk, als er een speciaal on derzoek gedaan moet worden commissie ad hoe kwam tot de conclusie, dat er een week-, markt in Wassenaar moest ko men. B en W stelden het Burchtplein als marktplaats voor. Maar de pleinbewoners moesten daar niets van heb ben en een storm van veront waardiging stak op. Daarop besloot men de Berkheistraat te bestemmen voor de nering doenden en hun afnemers. De Berkheistraat werd wat verbreed om de marktkramen lucht te kunnen geven. De vol gende 25 jaar bleek, dat de genomen beslissing een goede is geweest: de markt voelde zich er thuis onder de hoge bomen in de straat, ook al omdat de kooplui makkelijk vanuit de andere gedeelten van de gemeente goed te berei ken zijn. Het begon allemaal op die eerste dinsdag van sep tember 1951. De vierde van die maand werd de markt offi cieel geopend door mr. dr. J. Hazenberg als loco-burge meester omdat de burgervader uit die jaren, burgemeester dr. S. F. A. C. M. baron van Wijn bergen zich buiten 's lands bevond. Een en ander ging uiteraard gepaard met toe spraken, waarna initiatief neemster mevrouw Van Ha rinxma thoe Slooten een fraai lint in tweeën knipte. Een daad die door slechts weinigen is betreurd, want wat zou op het ogenblik Wassenaar zijn zonder z'n weekmarkt? Tegelijk met de markt jubi leert ook de marktmeester, de heer U. T. de Vries, die toen hij destijds in deze functie werd benoemd nog werkzaam was bij het Wassenaarse poli tiekorps. Het zilveren feest be tekent voor hem echter ook het einde van zijn loopbaan bij het marktwezen. Hij heeft 25' jaar ertoe bijgedragen dat de weekmarkt kon draaien zoals ze gedraaid heeft tot veler ge noegen en tevredenheid. Het is nu mooi geweest en de heer De Vries draagt per 1 oktober zijn regulerende taak over aan de heer Nic. van Keppel die voor de foto zijn voorganger even kwam „assisteren". Hoe spijtig het ook is, maar Langeraars eigen scheve snackbar - volgens alle in heemsen even beroemd, zo niet nog beroemder dan de scheve toren van Pisa - gaat tegen de grond. Deze grond is eigendom van de Wassenburgs en de gebroeders Ton en Bert zitten hevig om ruimte voor hun bloemisterijbedrijf te springen. Als de scheve Lan- geraarse beroemdheid gesneu veld is, zal er een moderne bedrijfsschuur worden ge bouwd. Maar in het voorste gedeelte van het nieuwe pand zal de onmisbare snackbar van Cees Wildenburg geves tigd blijven, want zonder po pulaire maagvulling zal geen Langeraarder het willen stel len. Toch stemt het vernieti gende vonnis over de scheve snackbar tot weemoed en be spiegeling. Immers, het is een bouwwerkje met een glorieus verleden, sinds Bertus Was- senburg er in 1918 introk als bier verkopende barbier. Het was er bier slijten en scheren en knippen aan de lopende band. Bertus' zoon, A. J. Was- senburg - die zich nu alweer senior mag noemen - weet er nog alles van. „Ja, welzeker, ik zie het nog best vóór me. In 1920 werd ons aller Arti et Religioni (de kunst en godsdienst toegewijd) er geboren. Mijn vader was de oprichter. Donderdagsavonds kwam Arti repeteren in de salon. Er werd een klein hoek je voor ingeruimd, dat is in 1976 niet meer voor te stellen. Het scheren ging gewoon door; er was geen klant die zich iets van dat kabaal aan trok. En er werd indertijd toch aardig wat geschetterd, mag ik wel zeggen". Zo ging het er toe, bij barbier Bertus Wassen- burg. In 1942 kwam zijn zoon op 14-jarige leeftijd vader as sisteren in het drukke zaakje: „Je kende in die tijd nog geen winkelsluiting. Het barbiers- vak speelde zich hoofdzakelijk af in de avonduren, want over dag hadden de mannen geen tijd om zich te laten scheren en knippen. Als jochie was ik toen inzeper. Moest je meema ken: de zaterdagavond liet zo wat iedereen zich scheren. Per slot van rekening waren het alTemaal tuinders die volop hun werk hadden. Eens in de week kwamen ze met grote baarden binnenlopen. Net in boorlingen, dacht ik weieens. Het was er druk, hoor, bij vader in de winkel. Reken maar op 110 stuks op één avond. Allemaal op een rijtje. Ik inzepen en vader met het mes er achteraan, én secuur. Het was bij ons ook een soort sociëteit. Alles werd er bespro ken en er werd stevig politiek bedreven in die scheerwinkel Het kon er behoorlijk fel aan toe gaan met die groeperingen die we toen op het dorp had den". Dat is nu alles verleden tijd geworden, daar achter die weggezakte gevel tussen de nieuwbouw. Na de scheersalon fungeerde het bouwsel een paar jaar als woonhuis, totdat zo'n twaalf jaar geleden Cees Wildenburg er z'n snackbar in vestigde met stevige, spreken de opschriften tegen wat eens de wieg van Arti was. Datzelf de Arti, met vers bloed in de aderen, kan nauwelijks een traan laten als haar bakermat wordt gesloopt. De toekomst is, ook voor een vitale muziek vereniging zoals Arti, veel be langrijker dan de bouwvallen van een basis. Geen afscheids- muziek dus, als de moker te gen. de muren slaat. Slechts losvaste opmerkingen die een afbraak plegen te begeleiden. Daarna is het stil en worden de eerste stenen gelegd,, voor een bloemisten toekomst. Wassenburg sr., die naast zijn De scheve snackbar van Langeraar, gedoemd te wijken voor bloemen' eerste werkterrein woont, kijkt nog even terug: „Lekker scheef, hè? Dat komt doordat dit huisje door een heel precie ze timmerman is neergezet. Die man was té secuur. Hij sloeg paaltje van 8,9 meter de grond in. Dat was te veel, want hij sloeg ze regelrecht door de eerste zandlaag heen, maar aan de tweede zandlaag kwam hij niet toe. De man had dus óf langere, óf kortere pa len moeten slaan. Nou ja, zo doende is ons beroemde pand je scheef gaan zakken. In dit geval had hij op zand moeten bouwen". Maar dan nóg zou den de bloemen van 1976 de scheerwinkel van 1918 de baas zijn gebleven. Tennistoernooi Oegstgeest OEGSTGEEST Vanaf gisteren is ook het herenenkelspel B van het OLTC 30-plus toernooi in volle gang. Har Meyer dacht er in de avonduren tegen Erik de Boer een vlotte aangelegenheid van te gaan maken. In de eerste set joeg hij de ballen met zijn forehand aan alle kanten buiten De Boers bereik. Erik was bepaald niet op dreef. Hij raakte de bal dikwijls maar hald en reageerde veel te langzaam. Op 6—0 maakte Meyer daarom enkele laatdunkende opmerkingen aan het adres van zijn opponent, die hierdoor geprik keld werd. De Boer. zag kans het spel te vertragen, terwijl de weersomstandigheden in het nadeel van Meyer begonnen te wer ken. De op zijn bril neerdruppelende regen ontnam hem enigszins het zicht Via 64 dwong De Boer Meyer tot een derde set Ook in deze beslissende set bleven beide spelers aan de baseline hangen. Maar na de lange railey's was het meestal Meyer, die een veeg durfde geven, zodat hij uiteindelijk toch nog vrij makkelijk aan de overwinning kwam (6—2). Op baan twee viel van afwisselender tennis te genieten in het Munnikduel tussen Ad v. d. Berg en tennistrainer Adri v. Leeuwen. Aanvankelijk leek Van Leeuwen overdonderd te worden door een furieus aanvallende Van de Berg. Op 0—3 kwam Van Leeuwen, die zich uiteraard na een dag les geven eerst los moet slaan, er beter in. Via gewiekste balletjes, vooral veel dropshots en lobs, vocht hij zich terug tot 3—4 en pakte daarna zelfs de set met 6—4. Tot 2—2 in de volgende reeks behield de partij een redelijk niveau, maar daarna viel Van de Berg ver terug: 6—2 voor Van Leeuwen. Zwaan manoeuvreerde zich in een partij vol spanning langs Grimbergen (7—6, 5—7, 7—5). Henk Emnes behoefde zich niet al te druk te maken tegen Jaap Koreman. Naar het net komen deed de Surinaamse Roomburgspe ler maar zelden. Via een dropshot, die weliswaar voor het grootste deel door Koreman gehaald werden, en een scherpe drive, die dan onbereikbaar bleek voor de uit positie gespeelde Koreman, haalde Emnes voldoende punten binnen voor een ruime 6—2, 6—0 zege. Samen met Schoutsen won hij in de herendubbel vlot van het Nieuw-Venneps duo Liefbroer/v.d. Maarl (6—3, 6—0). Lodewijk Kallenberg, vorig jaar winnaar in het herenenkel B, heeft alsnog ingeschreven. Hij moet in een voorronde eerste tegen A. v. Zuuren spelen. Van opnieuw veroveren van de titel zal waarschijnlijk geen sprake zijn, want in de tweede ronde wordt Kallenberg eventueel geconfronteerd met Temminck, die zijn visitekaartje al afgaf door De Graaf met twee maal 6—0 te kloppen. In het dames-enkel C maakte Kiki Oost door de halve finale te bereiken haar plaatsing waar. Tegen Truus Tonjann ging het haar evenwel lang niet gemakkelijk af, zoals de 6—3, 4—6, 6—3 score aantoont Bij de heren speelde de ongeplaatste P. Timmer zich bij de laatste vier door een 6—0, 2—6, 7—5 zege op v. Mastrigt LEIDEN „Lapidary Holland", een onlangs aan de Lage Rijndijk geopende winkel in edelstenen, en mineralen gaat slijpcursussen geven aan kinderen vanaf acht jaar. Elke woensdagmiddag na schooltijd zal in een zaaltje achter het artistiek ingerichte winkel tje, de jeugdige cursisten worden bijgebracht hoe zij edelstenen kunnen bewerken. De heer H. Lie zou aanvankelijk alleen volwassenen de techniek van het slijpen van edelstenen bijbrengen. De grote toeloop van kinderen in het zaakje, heeft de leiding van Lapidary er toe doen besluiten ook een kindercursus op te zetten. De heer C. van Berge Henegou wen, die met zijn compagnon, de heer H. van Zegveld de edel-, stenenwinkel in Leiden is be gonnen: „Ik stond versteld van het grote aantal kinderen dat, gedreven door een waanzinnige verzamelwoede, onze winkel kwam binnen lopen. Stenen hebben over het algemeen een grote aantrekkingskracht op kinderen. Toen ze merkten dat ze er nog meer mee konden doen dan alleen aan hun verza meling toe te voegen, werden de meesten razend enthousiast Vandaar dit nieuwe initiatief." Vijftig Ook de slijpcursus voor volwas senen trekt veel belangstelling. Ven onze schaakmedewerker LEIDEN Ondanks de vrij_ ongelukkig gekozen speeldata is het Open Leiderdorps Schaak kampioenschap met 40 deelne mers van start gegaan. Tot de afwezigen behoort de gehele LSG-kem. Reden hiervoor is het samenvallen van de jaarverga dering met de tweede speel avond. Wel van de partij zijn Theo en Joop Piket die beide spelen in het eerste tiental van Philidor. Theo Piket die rijn titel verde digt is evenals zijn broer goed van start gegaan. Tezamen de len zij de eerste plaats met 2 1/2 punt uit drie partijen. Zij wor den op de voet gevolgd door een compact peloton van gelijk waardige spelers. Onder hen de kampioen van Leiderdorp, Joop Pool, de kampioen van Katwijk, Gijs Haasnoot en de sterke jeugdspeler Jeroen Selier. Opvallend was de zeer gezellige en ontspannen sfeer waarin het toernooi tot nu toe is afgewerkt Noch in de eerste groep noch in de laagste groep, waar voorna melijk jeugdspelers en huisscha kers uitkomen, werden moeilijk heden gemaakt. VEILINGEN RUNSBURG, 1 sopt. bloemen (resp. gem. pr'is. aanvoer) alstroemeria 0,560 3010; amaryllis 0.691 1570; anemonen 0.061 630; anjers am. 0,416 49340; anthurium 1,761 6153; asters 1,373 9676; chrys. oepl. n.c. 0.497 25430; chrys. tros n.c. 1.099 15185; chrys. gepl. jr. c 6,519 1680; chrys. tros jr. c. 1,366 32314; dahlia 0,122 21440; eikeblad 0,850 20; freesia 1,403 1996; gerbera 0,498 6690; gladiolen 0.158 518335; glad. colvill. 0,613 2590; glad. namus 0,179 46211; hellenten 0,145 53115; iris 2,307 3795; lathyrus 0,300 35; lelie kelk 0,347 4660; lelie tak kas 0,646 7500; liatris 0,130 194300; margriet 0,921 1148; narcis kas 0.260 360; orchideeèn 1,250 21; ornithogalum 0,148 31360; rozen grootbl. 0,291 2100; rozen klein- bl 0.092 52580; scabiosa 0,190 140; snijgroen 1.013 1325; stat.ee 1,499 12999; 2e soort per bos 19; orchid, cymb. mini 0,600 21; 2e srt. per sluk 0,212 27940; anjers tros 0,264 25830; rozen baccara 0,330 11320; rozen sonla 0,174 17140; lelie tak kou, gr. 0,269 8460; stro/- droogbl. onb. 25.000 12; stro/droogbl. bew. 0.911 2125; dlv. snijbloemen 1.568 18632; dlv. snijbloemen 0,241 66665; orchid, arach. imp. 0,575 5278; orchid, dendr. Imp. 0,085 10240; protea imp. 1.329 700; div. bladsrt. imp. 2.648 1396; div. snljbf. imp. 6,280 398, begonia 1.288 624; st pauiea 1,015 896; div. potplanten 1,910 2018. ROELOFARENDSVEEN, 1 sept, snijbloemen, anjers troe 26 p.s.; asters 97 p.b.; chrysanthen stuks; Spider, Cremon, Shandy, Astro. Breit- ner, Migolie, Janet Rowe, Alex Betser 27 p.s; chrys tros: lilian hoek, gemengd, lizette, gerry, hook, koens elite 134 p.b.; chrys. jaarrond spider w/g 150-175 p.b.; duizendschoon chelo- na 85-135 p.b.; gladiolen: Traderhom, Peter Inmiddels hebben zich al vijftig cursisten gemeld. Zij zullen tien lessen van ieder anderhalf uur in het speciale leslokaal achter de winkel volgen. Lapidary heeft hiervoor zes goedbeveilig- de machines opgesteld. De cur sisten betalen voor tien lessen honderdvijftig gulden. Aan elke les kunnen maar zes cursisten deelnemen. Slijpcursussen rijn in Neder land nog niet zo bekend. De .heer Van Berge Henegouwen: „Je zult zien dat onze slijpcur sus in Leiden een soort sneeuw baleffect zal krijgen. In Ameri ka is het slijpen van stenen een soort rage geworden. Meer dan drie miljoen „steenofielen" doen daar aan deze vorm van vrije tijdsbesteding." Kinderen kijken hun ogen uit bij „Lapidary" Lapidary is vast van plan een dergelijke rage ook in Neder land te stimuleren. Op korte termijn zal instructeur Lie er met zijn materialen op uit trek ken om ook de bewoners van revalidatie- en bejaardencentra de bezochte centra over een re delijke werkruimte beschikken. In het winkeltjevan Lapidary aan de Lage Rijndijk zijn zowel mineralen van een paar gulden als van zevenentwintighonderd gulden te koop. De stenenverza- de kunst van het slijpen te le- meiaar kan er veel van zijn ren. Een voorwaarde is wel dat gading vinden: er zijn tijgerogen uit Afrika, opaal uit Australië, geoden uit Mexico en agaat uit India. Een van de leveranciers van Lapidary is Silber en Sil- ber, een Zwitserse firma, die zich op het terrein van verkoop van mineralen heeft gespeciali seerd. RON SCHOLTE Pears, cordulam Hochsommor, spotlight, car men. sneeuwprinses, praha, gemengd 156 p.b.; lelei 23 p.s.; liatris 149 p.b.; montbretla 109 p.b.; nerine 51 p.s.; orchideeën import 5-7 p.s.; ornithogalum 162 p.b.; stahcen 113 p.b.; rozen: belindan, carol, «vergold, gamette, la minuette. marimba, zorina, baccara, ilona. est. ofarim. annabel. motrea. teach in. golden times, merc86, sonia. lifirane, yellow belinda 12-45 p.s.; tulpen aladdin, apeldoorn, blenda. mickey mouse, Christ, marvel, ralph, bellona, china pink, tommy, kees nelle, madam spoor, lustige wltwe prominence, tulpen: blenda, yo- kohama 460-500 p.b.; iris: prof. blaauw, yellow queen, Ideaal. 230-450 p.b.; (reesia: apollo, aurora, ballerina, fantasy, royal bleu, bl«u heaven, moya. capri, golden yellow, golden melody, gemengd 80-175 p.b.; Carel Heinsius in LAK-theater LEIDEN De voormalige jazz pianist Carel Heinsius treedt woensdag 8 september met twee medewerkers op in het LAK- theater, Levendaal 150. Het pro gramma bestaat uit luisterlied-' jes over mensen en over God. De toegang tot de door de Evan gelische studentenbeweging „Ichtus" georganiseerde avond is gratis. Aanvang 20.00 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5