„Zoeterwoude 700" stijlvol ingezet BEROEPSCHRIFT VAN KERVELTUINBEWONERS Massale toejuichingen voor Beatrix en Claus Actie voor Zoeterwoudse missionarissen Voorschotense radarmast kan snel derde antenne kabeltelevisie worden 't Teyltje SYMPATHIE VOOR ORANJE STERKER DAN OOIT 'PLASZICHT* PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 (Van onze correspondent) LEIDERDORP - De eigenaren van de rond een ton gekost hebbende in het centrum van het plan Voorhof Zuid aan de Kerveltuin gelegen 16 wonin gen voelen zich dubbel gedu peerd, omdat de reeds toch al krappe achtertuin van 7.50 me ter bij nameting slechts 5.80 meter lang bleek te zijn. De commissie voor beroep- en be zwaarschriften behandelde gis teravond een bezwaarschrift van de vereniging "De Kervel tuin bewoners" tegen een afwij zende beslissing van Burge meester en Wethouders om de tuinen met enkele meters te verlengen en de daarvoor beno digde grond in erfpacht over te dragen. De bewoners, ais belangstellen den op de publieke tribune aan wezig, brachten bij monde van hun voorzitter de heer H. A. Tiesinga naar voren, dat de aan hun tuinen grenzende openbare groenstrook onevenredig groot was. „Wij kunnen in onze tuinen nauwelijks liggen, terwijl de groenstrook op sommige plaat sen 17 meter breed is. Daar kan best wat van af', aldus de heer Tiesinga. Bovendien voerde hij aan, dat zowel op de door de gemeente aan de kopers ver strekte situatietekening als de van de bouwer de firma Noor- lander ontvangen tekening een tuin van 7.50 meter was gepro jecteerd De wethouder voor openbare werken E. Drenth (PvdA) zette 'üiteen, dat de gemeente in dezen niets kon worden verweten, om dat de totale lengte van de aan de bewoners verkochte kavel onveranderd was gebleven. De bewoners hadden er echter moeite mee, dat zonder hun voorkennis een stuk van de ach tertuin was afgehaald ten gun ste van een carport aan de voor kant. De wethouder verklaarde zich bereid aan de wens van de bewoners tegemoet te komen in dien mocht blijken dat de groenstrook na aftrek van een voetpad meer dan tien meter breed zou zijn. In dat geval zou men een stuk grond kunnen ko pen tegen de geldende prijs van 1000 gulden per vierkante me ter. Tegen de uitgifte van grond in erfpacht bestaan volgens de heer Drenth overwegende be zwaren, hetgeen hem gezien zijn politieke achtergronden door de bewoners niet in dank werd af genomen. Op voorstel van de voorzitter van de commissie K. Reugebrink (PCG) werd de be handeling van het bezwaar schrift uitgesteld, zodat de dienst gemeentewerken de nodi ge metingen kan verrichten en na een positieve uitslag de eige naren wellicht overeenstemming met de gemeente zouden kun nen bereiken. Illllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Waterballet in Noordwijk NOORDWIJK - Het immer voor de nodige hilariteit garant staande tobbetje-steken stond gisteravond traditie-getrouw ter gelegenheid van de kronings feesten op de agenda van de Oranjevereniging Noordwijk- Binnen. Jan Verkade kwam aan het eind van de waterovergoten avond tenslotte als winnaar uit de bus, op de voet gevolgd door Ruud Hoogeveen. FYans van der Zalm wist beslag te leggen op de derde plaats. 1IIIIIIIIIU111III1IIIIIIÜIII Zoeterwoude Met een stijlvolle plech tigheid in de Dorpskerk is gisteravond de viering van „700 jaren Zoeterwoude" ingezet. Op 1 september 1276 gaf Graaf Floris V het toenmalige ambacht Zoeter woude in leen aan de daarvoor in aan merking komende gezagsdrager uit die dagen, Dirk van Santhorst De geschie denis herhaalde zich gisteravond toen een heraut vergezeld van bazuinblazers, de betreffende oorkonde voorlas en bur gemeester Detmers aanbood. De eerste burger sprak daarbij de wens uit dat de Zoeterwoudenaars nog minstens 700 ja ren van eigen bestaan en het zelf regelen van de eigen zaken beschoren moge zijn. „Wij hebben er aangehecht in dit meest historische en meest waardevolle ge bouw van de gemeente op deze dag bijeen te komen." De welvaart die nu tot ons gekomen is, danken wij vooral aan het vele werk dat in het verleden is verzet", aldus burge- meester Detmers, die hoopte dat uit dit feest vele nieuwe initiatieven geboren mogen worden. Ds. Schoch zei dat dit kerkgebouw gedurende bijna 5 eeuwen op de zondagen een trefpunt is geweest voor de bevolking. „De kerk heeft in de geschiedenis een grote rol gespeeld, he laas dikwijls een dominente rol. We heb ben nu geleerd dat zij dienstbaar moet zijn. Dit feest krijgt pas glans als het doorzicht geeft op een gemeenschap vol gerechtigheid." Pastoor Schlatmann, van de Meerburg- parochie borduurde in zijn toespraak •daarop door. „Historie is pas zinvol als het houvast geeft aan ons. De saamhorig heid in de donkere dagen van het verle den was dikwijls groot. Nu is de vraag, hoe breng je in een welvarende gemeente als de onze de mensen weer in saamho righeid bij elkaar? Wij moeten leren el kaar veel crediet te geven, een woord dat van Credo komt en wat geloof betekent. Moge dit feest daaraan een nieuwe wen ding geven." Het eigenlijke feestgeweld breekt pas vol gend jaar los gedurende een drie weken aaneenschakeling van velerlei manifesta ties aan het begin van de zomer. De heer L. v.d. Post, voorzitter van de coördina tiecommissie, zei in zijn slotwoord dat het gebleken enthousiasme voor dit college een grote stimulans is. „We hebben deze gelegenheid vooral aangegrepen om het bloeiende verenigingsleven eens flink in de schijnwerpers te plaatsen omdat het met altijd de aandacht en waardering krijgt die het verdient." Aan de plechtig heid werd ook bijzonder gewaardeerde muzikale bijdragen geleverd door de Chr. gem. Zangvereniging „Zingt den Heer" en de parochiële koren van de Meerburg. Met het gezamenlijk zingen van het Wil helmus werd de openingsplechtigheid af gesloten. Tot de talrijke genodigden behoorden ook burgemeesters van omliggende ge meenten maar waren ook alle klassen van de basisscholen met een leerling vertegenwoordigd ging is de mast niet meer nodig en zo is er enige jaren geleden overleg ontstaan tussen gemeen te Voorschoten en het ministerie van Defensie. Thans lijkt de overdracht snel mogelijk. Voorschoten heeft in de loop van de afgelopen jaren wel deel genomen aan het intergemeente lijk overleg omtrent de realisa tie van kabeltelevisie. De mast is ook wel bekend in de regio. Vorig jaar liet Voorschoten tij dens een openbare commissie vergadering al uitlekken, dat realisatie van kabeltelevisie zeer wel mogelijk was. Het resultaat is geweest dat Leiden de plan nen voor de mast in de Meren- wijk ging bespoedigen en ook Oegstgeest vaart ging zetten achter de bouw van een mast. Wethouder N. Oosterbaai) (VVD) vertelde vrijdagavond □a de raadsvergadering aan de perstafel dat hij goede hoop heeft de kabeltelevisie in Voor schoten rond te kunnen krijgen. Een onderzoek heeft al uitgewe zen dat de mast in prima condi tie is. De mast staat aangegeven op de luchtvaartroutes en zodra de overdracht rond is, kan begon nen worden met uitgebreide proeven. Enige gemeenten in de omgeving van Voorschoten heb ben inmiddels hun interesse te kennen gegeven om medege bruiker van de mast te worden, niet in 't minst omdat door het reeds bestaan van de mast de start van de kabeltelevisie goed koper kan zijn dan bij de bouw van een nieuwe mast. Voor Voorschoten komt het mi nisterieel ingrijpen bij de bouw van de televisiemasten in Lei den en Oegstgeest niet onver wachts. Beide gemeenten had den weinig interesse om te wachten op een definitieve over dracht van de radarmast, welke een vast baken is voor de lucht vaart en niet zonder meer weg gehaald kan worden. De com missie financiën en bedrijven zal maandagavond de voorbe reidende besprekingen moeten goedkeuren. Indien dit tot een positief resultaat gebracht wordt, kan heel snel en met betrekkelijk weinig financiële •middelen de mast getest wor den. SASSENHEIM Onderwijs-in- s pec trice mej. Semplonius ver richtte gistermorgen om tien uur door het openen van een deur de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw van kleuterschool ,,'t Teyltje". De toekomstige bewonertjes van deze kleuterschool gaven voor de vele aanwezigen waaronder burgemeester Kret en pastoor Bockxmeer een onder leiding van twee .juffen" ingestudeerd toneelstukje ten beste. Hierna werd voor alle ouders en ander belangstellenden open huis ge houden. De heraut leest de oorkonde voor, burgemeester Detmers (rechts) luistert aandachtig toe. VOORSCHOTEN - Kabeltele visie zal een punt van bespre king zijn tijdens de vergadering van de commissie financiën op maandagavond. De commissie leden zullen er echter in „beslo tenheid" over praten en niet in het openbaar. Die beslotenheid wordt als noodzakelijk gezien, omdat inmiddels de bouw van twee masten voor kabeltelevisie te weten in Leiden en Oegst geest gezorgd heeft voor minis terieel ingrijpen. Voorschoten zit thans op „fluweel". Op het voormalige MOC-terrein staat een radarmast met een hoogte van 82,5 meter. Deze mast kan op eenvoudige wijze verhoogd worden tot ruim 100 meter. De radarmast wordt tot nu toe goed onderhouden in opdracht van het ministerie van Defensie. In het kader van de luchtbeveili- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Negen gemeenten in de Zuidhollandse Rijn- en Veenstreek stonden gisteren tien uur achtereen in het teken van Oranje. Links en rechts wapperden in Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuw- veen, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Warmond, Alke- made, Woubrugge en Ter Aar rood-wit-blauwe en oranje vlaggetjes en bejubelden en bezongen vele duizenden streekbewoners prinses Beatrix en prins Claus, die een werkbezoek brachten aan wat offi cieel „het Plassengebied in Zuid-Holland" wordt genoemd. Ondanks of dankzij de schokkende ont hullingen in het vorige week vrijgegeven „Rapport van de commissie van drie" ten aanzien van prins Bernhard, hadden taljoze Oranje-comitéleden hun gelijkgekleurde sjerpen en onderscheidingen te voorschijn gehaald, gedreven door de spontane drang om sympathie te betuigen aan het vorsten huis. Cadeaus The show must go on. Dat gold ook voor het werkbezoek dat al geruime tijd in de agen da van het prinselijk paar stond genoteerd. In tegenstel ling tot-allerlei geruchten ging het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan de Rijn- en Veenstreek gewoon door. „Er is met geen woord over annu leren van dit werkbezoek ge sproken", lichtte het hoofd van de Rijksvoorlichtings dienst. de heer Van Rijn, toe. De prinses en haar echtgenoot kunnen onmogelijk spijt heb ben gehad van dit bezoek. Met een schat aan kennis over het gemeentelijk reilen en zeilen van de woonkernen in het groene hart van Holland reden zij gisteravond rond de klok van 7 uur huiswaarts, richting Drakesteyn. Rijk aan kennis en rijk aan herinneringsvolle geschenken, want naast de ve le bossen bloemen, kregen prinses Beatrix en prins Claus handgemaakte klompen en boekensteunen, een doos pa ling, het complete assortiment van een Alkemadese conser- venfabriek en honderden blad zijden informatie aangeboden. Bewijs Prinses Beatrix werd vele malen in de bloemetjes gezet, zoals hier in Leimuiden. Het bezoek van het prinselijk paar startte gistermorgen in Nieuwkoop waar zij in Pavil joen Plaszicht door het ge meentebestuur werden ont vangen. Gedeputeerde ir. Buij- sert gaf de hooggeplaatste gas ten een uiteenzetting van de jManologische problemen van een gemeente in dit plassenge bied. Burgemeester-gastheer Van Montfoort wees prinses Beatrix en prins Claus op de noodzaak om het provinciaal beleid aan te passen aan de hechte sociale band van de bewoners onderling in dit soort gemeenten. Ook de weidse schoonheid van dit na tuurgebied kwam uitgebreid ter sprake en om de uitspra ken met bewijzen te staven werd een boottocht door het natuurgebied van de Noord- einderplas gemaakt. De volgende gemeente op het programma was Zevenhoven, waar het prinselijk paar mid dels het onthullen van een gedenksteen in de raadszaal de officiële opening van het geheel vernieuwde raadhuis verrichtte. In Nieuwveen kregen prinses Beatrix en prins Claus twee boeken over de geschiedenis van deze gemeente aangebo den. Na een korte rondrit door het centrum vertrok het prin selijk paar in de richting van Leimuiden, waar de prinses gedurende een korte stop na mens de plaatselijke school jeugd een bouquet bloemen aangeboden kreeg. Boottocht In Rijnsaterwoude brachten de hooggeplaatste gasten een bliksembezoek aan de Woudse Dom, wier carillon het „Wil helmus" en het „Wie Neer- landsbloed door d'aderen vloeit" ten gehore bracht Na een rondgang van enkele mi nuten door deze veertiende eeuwse kerk vertrokken prins en prinses in het gezelschap van vele burgemeesters en an dere hoogwaardigheidsbekle ders aan boord van een Avi fauna-boot in de richting van Warmond. Onderweg werd het gezelschap op de Kagerplas- sen getrakteerd op zeildemon- straties door jeugdige leden van de Koninklijke Water sportvereniging „De Kaag" In Warmond werd in restau rant „Meerrust" onder het ge not van een kopje thee de problematiek van de water sportgemeenten door een ge kwalificeerd planoloog uit de doeken gedaan. Nauwelijks een half uur later werd het prinselijk paar in de E.M.M.- veiling te Roelofarendsveen met geheel andere problemen geconfronteerd. In de in een deftig jasje gesto ken veilinghal waren achter eenvolgens de problemen in de tuinbouw, de conservenindus- trie en de jachtbouw onder werp van gesprek. Na een breedvoerige voorlichting ver lieten de hoge gasten het ge bouw en bekeken een voor de uitgang opgesteld zeiljacht van de firma Van Wijk. Terwijl prins Claus zich het één en ander over het interieur van de boot liet vertellen, zette prinses Beatrix haar handte kening op het gipsbeen van een jongetje dat samen met zijn moeder naar de komst van de prins en prinses was komen kijken. Arti De gemeenten Hoogmade en Woubrugge mochten slechts gedurende tien minuten het genoegen van het prinselijk bezoek op gemeentegrond smaken. Na een korte stop op de Kruisweg, waar de prinses een bos bloemen werd over handigd, zette het gezelschap zich in beweging in de richting van Ter Aar. Daar zorgde op het plein voor het gemeente huis de fanfare en het majo rette-korps van de muziekver eniging „Arti et Religioni" voor een feestelijke ontvangst, die de beginnende regen even deed vergeten. Op het gemeen tehuis spraken prinses Beatrix en prins Claus nog enige tijd met alle mensen die voor het goede verloop van dit werkbe zoek zorg hadden gedragen. Rond de klok van zeven uur vertrokken prins en prinses in de richting van Drakensteyn. ZOETERWOUDE In de periode van 4 tot 12 september wordt in Zoeterwoude weer aandacht gevraagd voor de activiteiten van de uit deze plaats afkomstige elf missionarissen. Zij genieten steun van het thuisfront, vooral door de inzet van de werkgroep Missi en Ontwikkelingshulp. Deze groep heeft weer diverse activi teiten op het programma staan waarmee belangstelling wordt gewekt voor het werk van de Zoeterwoudse missionarissen. Met de baten van de activiteiten hoopt men het werk, verspreid over de gehele wereld, nieuwe impulsen te geven. Het programma wordt zaterdag 4 en zondag 5 september ingezet met een Wereldwinkel. Deze is zowel in het voormalige Graalhuis naast de Sint Jan als in het zaaltje van de Christus Dienaarkerk. In het begin van de week is er een bingomiddag voor de bejaarden en woensdagmiddag is de jeugd aan de beurt met een fancy-fair in het Centrum. Hoogtepunt moet de veiling worden, die donderdag 9 september wordt gehouden in het Don Boscohuis. Er zullen voornamelijk antieke spullen, postzegels en curiositeiten worden verkocht ten bate van het werk van de missionarissen. De goederen zullen op woensdag worden opgehaald en uitgestald worden in Don Bosco waar men deze nog op dezelfde dag kan bezichtigen. Zij die iets willen afstaan kunnen zich in verbinding stellen met de heren Jac. Paardekooper, Ommedijksweg 14 tel. 1335 en G. Berk Zuidbuurtseweg 50b, tel. 1663. hotel - restaurant (Tijsterman) "de boerderij aan de Nieuwkoopse plassen" dagelijks om 3 uur een rondvaart (f 3.— p.p.) gezellig en beschut terras aan de oever van de plas diners a la carte in onze sfeervolle hooiberg en een prachtige, gezellig ingerichte stal voor uw receptie, uw bruiloft, uw familiefeest of diner. uw gastheer en gastvrouw NICO en BEP TIJSTERMAN TELEFOON 01725-1267

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4