Gemeente Leiden laat ons gewoon afsterven" Speel turnvereniging Prinses Beatrix heeft eigen „home" Voor veertigste maal Vebo- tentoonstelling in Leiden Structuurplan straks verplicht TUINDERS IN STEVENSHOFJESPOLDER: SPAARGIRO Uw uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur. gas. en abonnementen.^SASSA] Natuurlijk automatisch als u dat wenst, En elke maand een vast KOETSJES GEVEN FEESTELIJK TINTJE AAN JUBILEUM DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In toenemende mate maakt de gemeente lijke overheid gebruik van haar bevoegdheid onder danen te manen tot het onderhoud van hun onroeren de eigendommen zoals huizen en erven. Dat echter diezelfde gemeentelijke overheid het zelf ook niet altijd zo nauw neemt, blijkt met name in de Stevens- hofjespolder. Een gebied van een aantal hectaren, langs de Rijndijk en Rw. 44, dat misschien over een jaar of tien volgebouwd zal zijn met mooie nieuwe huizen ter bestrijding van de Leidse woningnood. Voorlopig is het nog lang niet zo ver. Er zal nog heel wat water door de Rijn moeten stromen, maar het heeft er wel alle schijn van dat de gemeente de polder in afwachting van de komst van heimachi nes en bulldozers volkomen aan zijn lot heeft overge laten. Dat is in elk geval de mening van twee agrariërs die in dit oord van rust en stilte met wat moedertje aarde oplevert een boterham proberen te verdienen. Vader en zoon Kooij uit Leiden respectievelijk Voor schoten exploiteren in de Stevenshof een tuinders- en kassenbedrijf op een door water omsloten en vrijwel onbereikbare plek. Toch echter niet zo afge sloten dat zij geen overlast zouden ondervinden van loslopende dieren in de polder. Schapen, koeien en paarden, ze hebben allemaal wel eens de sla en andijvievelden van vader en zoon Kooij bezocht en daar de nodige vernielingen aangericht. Herhaalde malen drongen beide tuinders al bij de gemeente Leiden aan op maatregelen. Gevraagd werd om bete re afscheidingen en het bestrijden van het onkruid dat in de verwaarloosde polder welig tiert. Telkenma le antwoordde het stadhuis van Leiden echter niet. En voorzover er wel een telefoon werd opgenomen bleef het bij niet nagekomen beloftes van het bureau grondzaken van de gemeente. Intussen bleven de schadegevallen op het terrein van vader en zoon Kooij stijgen. Beiden zagen ten slotte geen andere uitweg meer dan de Christelijke Boeren- en Tuinders Bond West Nederland, waarvan zij lid zijn, in te schakelen. Deze schreef een boze brief aan de gemeenteraad en de volksvertegenwoordigers be sloten maandag op verzoek van CDA en WD hier maar eens met wethouder Waal over te praten. Misschien gebeurt dat vanavond al als de commissie ruimtelijke ordening op het stadhuis bijeenkomt. Met opzet Voor vader en zoon Kooij wordt het wel tijd. Zij verwijten de gemeente Leiden opzettelijk de hele polder te laten verwaarlozen omdat het onderhoud met het oog op de voorgenomen woningbouw toch weggegooid geld zou zijn. Leiden heeft thans al meer dan 90 procent van de Stevenshofjespolder in zijn bezit. Vorig jaar werden nog enkele bedrijven voor een bedrag tussen 3 en 4 ton „uitgekocht". De familie Kooij toonde zich vijf jaar geleden echter niet tevre den met de 185.000 gulden die Leiden voor de nog niet eens zo kleine gronden van de tuinderij over had. „Ik heb het idee dat ze sinds die tijd een politiek voeren van „laat die man maar afsterven. Hij is 63 en op een gegeven moment komt hij heus wel", zo vermoedt vader Kooij. „Iedereen hebben ze aardig schadeloos gesteld, 't Is geen vetpot, maar voor geld moet je nu eenmaal niet in Leiden zijn. Maar in het afschepen met zo'n bedrag, nee, daar trap ik niet in". Het stoort beide agrariërs vooral dat de gemeente Leiden na het verwerven van grote delen van de polder maar te hooi en te gras stukken land is gaan verhuren aan particulieren. Inderdaad ziet men op wat groene plekjes tussen het door distels overwoe kerde land dat meer op een woestijn lijkt allerlei groot- en kleinvee grazen. Wat sprokkelhout voorzien van kippegaas moet deze dieren ervan weerhouden het taaie gras te verwisselen voor de malse sla en de tomaten van de familie Kooij. Geen wonder dat zij regelmatig gealarmeerd wordt dat er weer zo'n beest de boel loopt te vernielen. Schadeclaims werden ingediend, maar niet uitbetaald en de gemeente bleef stilzitten. Distelvelden Ook de distels zijn vader en zoon Kooij een doorn in het oog. Vlak naast hun tuinderijen ligt een braakliggend stuk dat helemaal overwoekerd is door deze prikplanten. De gemeente werd gevraagd met bestrijdingsmiddelen dit onkruid een halt toe te roe pen. De dienst gemeentewerken kwam echter toen het zaad zich al over de tuingrond van vader en zoon Kooij had verspreid om er zijn werk te doen En dan is er ook nog eens het manshoge riet dat nu een hele sloot dreigt te overwoekeren terwijl van de naburige plotseling ontstane volkstuintjes ook de nodige overlast wordt gevreesd. En de tuinderij had al hinder van het overwaaiend vuil als gevolg van verwaarlozing van de aangrenzende percelen die ei gendom van de gemeente Leiden zijn. Vorig jaar was de schade meer dan 1000 gulden en ook nu loopt het al weer in de papieren. Vandaar het verzoek om maatregelen aan de raad. „want onder deze omstan digheden is het ondoenlijk om een tuindersbedrijf naar behoren te exploiteren", aldus de brief van de CBTB afdeling West Nederland. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN De V.E.B.O. (de ver eniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in Rijn en Duinstreek) houdt aanstaan de zaterdag in de Groenoord- hallen haar veertigste tentoon stelling. Driehonderdzeventig stuks fokvee en honderdzeven tig 'stuks slachtvee zullen zater dag in de hallen worden beoor deeld op kwaliteit Ter gelegenheid van deze jubi leumtentoonstelling verricht de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk de officiële opening. Hij doet dit in gezelschap van het voltallige ge meentebestuur en zijn dames.. Het gezelschap zal in de Groe- noordhal arriveren in twintig koetsjes (Friese sjesen, land auers en tilburys), die beschik baar zijn gesteld door de „ver eniging voor het aangespannen paard" uit Rijnsburg. „Veertig jaar geleden begaf het toenmalige gemeentebestuur zich eveneens in koetsjes naar de eerste V.E.B.O.-tentoonstel- ling, die toen op het Schutters veld werd gehouden," aldus de heer M Weima, die reeds dertig jaar deel uitmaakt van het dage lijks bestuur van de vereniging. „Het verheugt ons te moeten vaststellen dat er sinds die tijd. veel ten goede is veranderd. De kwaliteit van het vee in Zuid- Holland is honderd procent ver beterd." Minder enthousiast is de heer Weima echter over de tevens te houden zuiveltentoonstelling". Deze kan niet tippen aan die van vroeger wat aantal inzen dingen betreft Behalve runderen zijn er ook weer Shetland ponys op de tentoonstelling te bezichtigen en te verwennen met bijvoorbeeld een hap stro. „Het aantal zelfkazende boeren is sterk gedaald. Waren er die eerste keer honderdnegen zelf- kazers met Leidse kaas, nu zijn het er nog maar negen." Hon derd zelfkazers zenden hun pro- dukten (Leidse kaas, Goudse kaas of lunchkaas) in. Jury De officiële opening van de ten toonstelling wordt om tien uur verricht. Dan zullen de tweehon derdtwintig stuks zwarte blaar koppen, de honderdvijftig zwart-bonte runderen en het slachtvee allang op hun plaats staan. De deuren vande Groe- noordhal gaan om half zes open. Een jury bestaande uit zesen veertig man, start om kwart over negen reeds met keurin gen. Aan de lopende band zul len deze worden voortgezet tot kwart voor twee. Daarna volgt de prijsuitreiking. Behalve runderen en kazen heeft deV.E.B.O.-tentoonstelling voor de bezoekers nog meer in petto. Er zullen zeventig geiten, vijftig schapen, vijftig Shetland ponys en vijftig Newforest po nys kunnen worden bekeken. In een speciale ring wordt een de monstratie van een groep dwerggeiten gegeven. Iets bij zonders is tevens een nog zogen de koe met haar kalf, die voor de tentoonstelling is ingezonden. De jongerencommissie va V.E.B.O. heeft voor de jeugdige bezoekers aan de Groenoordhal- len een aantal bezigheden op touw gezet De jeugd kan zijn krachten meten in het koek- slaan, touwklimmen, bloem- i schikken, doeltrappen en in be- j hendigheidswedstrijden. Tevens is er een slakkenrace en een quiz over de V.E.B.O. Meer j creatieve kinderen kunnen teke- j nen en krantknippen in een daarvoor ingerichte stand. Publiek „Onze aanvankelijke doelstel- j ling, het verbeteren van de vees- tapel in "Zuid-Holland, hebben j we voor een groot deel verwe- i zenlijkt," stelt ir. P. Buck, voor- j zitter van het dagelijks bestuur. I „Zonder dit doel in de toekomst j uit het oog te verliezen, hebben j we toch enige armslag gekregen om ons nog een ander doel te stellen, namelijk het trekken van publiek. In Leiden is de publieke belangstelling altijd een beetje achtergebleven in vergelijking tot andere vee- en zuiveltentoonstellingen in Zuid- Holland. We hopen dat we zater dag, een bij uitstek geschikte dag, eengrote hoeveelheid die renliefhebbers naar de Groe- noordhallen kunnen krijgen." De toegangsprijs voor de V.E.- B.O.-tentoonstelling is 2,50 per persoon en voor kinderen tot vijftien jaar en 65-plussers 1,-. Groepen krijgen reductie. LEIDEN „Een structuurplan zal straks wettelijk verplicht zijn". Dat deelde wethouder Waal gisteravond mee op de een door de Projectgroep Binnen stad georganiseerde bijeenkomst voor wijkcomite's in de binnenstad. Hij on derstreepte daarmee het belang van het structuurplan voor de binnenstad, dat in januari van het jaar 1978 gereed dient te zijn. Het structuurplan voor de binnenstad, waarin de inspraak van de bevolking een belangrijke plaats inneemt, zal verlopen' via de navolgende periodes: periode 1: september-december: inventarisatie van de ideeën en plannen die er onder de bevolking leven. Eventuele ontwikkelin gen worden nauwkeurig geobserveerd. Periode 2: december-februari: De belang rijke zaken van de minder belangrijke scheiden. De bevolking zal hierover kun nen meespreken. Periode 3: februari-juli: De verbanden tussen de verschillende processen worden gelegd. De bevolking zal hier wederom in kunnen meespreken. Vanaf juli wordt begonnen met het op stellen van het ontwerp-structuurplan, zo dat het in januari 1978 uiteindelijk kan worden aangeboden. Iemand uit de zaal vond dat er wel erg veel tijd met de hele gang van zaken was gemoeid. „De raad is al twee jaar bezig, men wil nu wel eens "weten waar men aan toe is". Ook de situatie voor de voetganger in de binnenstad met zijn smalle en soms zelfs ontbrekende stoepen baarde hem zorgen. Wethouder Waal reageerde hierop door te stellen dat tijdens de hele procedure rond het structuurplan de bezig zijnde ontwikkelingen gewoon doorgaan. „We zouden de hele zaak even voor het struc tuurplan moeten kunnen stilzetten, zoals in het kinderprogramma Ti-Ta-Tovenaar wel eens gebeurt", maar helaas kan dat niet, aldus de wethouder. Een andere vragensteller vroeg zich af of de zogenaamde inspraak-coördinator, die zich met het benaderen van de bevol king bezighoudt niet beter naar de men sen toe kon gaan in plaats van ze naar hoorzittingen te laten komen om hun zegje te doen. Hij kreeg ten antwoord dat er bepaalde groepen - bijvoorbeeld win keliers - worden gekozen op grond van het criterium „iets met de binnenstad te maken hebben" en dat die groepen ook daadwerkelijk worden benaderd. Overigens heeft de projectgroep ter ver gemakkelijking van de inspraakprocedu re een vragenlijst opgesteld voor de men sen die willen meedenken over de bin nenstad. De vragen zijn zeer gevarieerd, voor uitbreiding vatbaar en eventuele reacties kunnen worden verwerkt in een stedebouwkundig plan voor de binnen stad. LEIDEN Speeltuinvereni ging „Prinses Beatrix" krijgt zaterdag 4 september een eigen speelhuis. Bij de feestelijke opening van het aan de Schu- bertlaan gelegen huisje wordt door een automobielbedrijf uit Leiden een zand-watertafel aangeboden. Een zand-waterta fel moet in een overdekte ruim te staan. Het aanbod van het automobielbedrijf, ongeveer een jaar geleden, heeft de bouw van het speelhuis, waarvoor al eerder plannen bestonden, ver sneld. De heer B. Klein, penningmees ter van de speeltuinvereniging, kon van een aannemersbedrijf uit Warmond een houten keet overnemen. De directie van dit aannemersbedrijf, die aanvan kelijk 8000 gulden voor de keet had aangeboden gekregen, wil de er echter, omdat het voor de jeugd was bestemd maar 4000 gulden voor hebben. Vier be stuursleden hebben toen deze oude bouwkeet voor eenzelfde bedrag herbouwd en ingericht. Bazaars Mevrouw Mathot, voorzitster van de speeltuinvereniging: „De bestuursleden zijn avond aan avond, zo'n twee maanden lang bezig geweest met het speelhuis. Het moest ondermeer opnieuw in elkaar gezet en geschilderd worden." De kosten zijn geheel door de leden van de speeltuin vereniging opgebracht. „Elk jaar hadden wij met Koningin nedag enkele bazaars en iedere keer kwam daar zo'n 1000 gul den binnen. Van het geld dat we al die jaren in kas hebben ge houden konden we deze keet kopen", vertelt mevrouw Ma thot Dat de speeltuinvereniging alle kosten zelf heeft moeten dragen, komt doordat de gemeente Lei den geen subsidie wilde verle nen. De gemeente vindt name lijk dat „Prinses Beatrix" over bodig is, omdat er al genoeg van dit soort verenigingen zouden zijn. Mevrouw Mathot zegt hier over: „Clubhuis" de „Tamboe rijn" ligt hier inderdaad heel dicht bij, maar de kinderen moeten als ze naar dat clubhuis willen wel die gevaarlijke Vijf Meilaan oversteken". Ook vindt zij dat al die bestaande clubjes bedrag naar tlw spaarrekening. Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de LEIDSE SPAARBANK bij „de Tamboerijn" een belem mering vormen voor een hele boel kinderen. Volgens haar heeft een „spontane" speeltuin vereniging als „Prinses Beatrix" wel degelijk haar nut. Grasveldje De speeltuinvereniging werd op 9 juni 1964 opgericht. Van een speeltuinvereniging kon toen echter nauwelijks gesproken worden, daar er alleen maar een grasveldje aanwezig was. Pas in 1970 werden er verschillende speelapparaten in de tuin neer gezet. Een jaar later werd de speeltuin officieel geopend. De speeltuin, die komende zaterdag dus met het speelhuis wordt verrijkt, telt momenteel 200 le den, die elk 1,50 contributie per maand betalen. Zo'n 40 kin deren maken elke dag gebruik van de speeltuin. Het bestuur denkt er overigens over om de speeltuin anders te gaan inrichten. De kinderen zijn een beetje uitgekeken op de speelapparaten en het ligt in de bedoeling dat de kinderen in de toekomst meer creatief worden bezig gehouden. Zo zullen in het speelhuis handenarbeid - en schilderclubjes worden opge richt Maar vooral de speelwerk- tuigen buiten zijn aan vernieu wing en aanvulling toe. Eén creatief object staat er nu al. Dat is het door portier H. Iter- son gebouwde poppenhuis. Mijnheer Iterson zegt hierover: „Ik heb dat huisje twee jaar geleden in twee weken gebouwd en ik moet zeggen dat het me nog steeds vreselijk plezier doet als ik zie hoeveel pret de kinde ren aan dat poppenhuisje bele ven". Verwaarloosde opstallen in de Stevenshofjespolder Vader en zoon Kooij temidden van dè oprukkende distels en het manshoge riet dat hun tuinderij dreigt te gaan overwoekeren

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3