Industrie komt zelf met verbod rook-reclame PLOEG EN VAN ELSEN: GEEN OMKOPING Van Agt: handen vrij in abortuswetgeving mm Amsterdamse haven ligt vrijwel plat „Het gat van Schols" Zoutwaterpret per persoon Marjolijn van Wieringen 071-76.93.10. £eidóeSou/ia/rit Donderdag 2 september 1976, 66e jaargang no. 20519 !ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. idvertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zwijnenstal Pasolini's speelfilm „De zwij nenstal" op Ned. I om 21.50 uur. Ned. II om 19.05 uur nieuw Pi- po-verhaal, om 19.30 tv-film Dokter Hogg, om 20.25 uur Be ryls lot, om 21.40 uur Reuben, komische serie (1) en om 22.05 uur Achter het nieuws met Baa- der Meinhoff. Af en toe buien. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 18 graden. Morgen zon: 5.55-19.23. Maan: 16.22-00.22. Schev. hoow.: 10.13- 22.56. Laagw.: 5.39-18.18. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De sigaretten- en sha- gindustrie gaat zichzelf zware beper kingen opleggen bij het maken van reclame voor hun rookwaren. Men werkt aan een overeenkomst die het reclame-maken in de media en op straat geheel verbiedt. Voorts zal men voortaan nalaten de jeugd te benade ren. Op de verpakking van de rookwa ren komt zeer waarschijnlijk ook een mededeling over de mogelijke schade lijke gevolgen van het roken voor de gezondheid. Volgens voorzitter mr. R. L. J. Toet van de Stichting Sigaretten Industrie zijn de interne onderhandelingen in een afron dend stadium. Er is reeds een afspraak gemaakt met het ministerie van volks gezondheid om de plannen te presente- Een woordvoerder van het ministerie deelde vanmorgen mee dat het voorne men van de rookwarenindustrie geheel past in het straatje van het ministerie. Een uit hoge ambtenaren van diverse ministeries samengestelde werkgroep heeft onlangs geadviseerd over te gaan tot een algeheel reclameverbod. Ook de Gezondheidsraad heeft daarvoor vorig' jaar gepleit. Aan een wettelijke regeling van een reclameverbod zitten echter vele juridisch haken en ogen. De over heid heeft dan ook liever dat de indus trie zichzelf beperkingen oplegt dan dat een wet moet worden gemaakt die het grondwettelijk recht op vrijheid van meningsuiting net niet aantast. DEN HAAG - De Tweede Ka merleden Van Eisen (KvP) en Ploeg (VVD) hebben verklaard, |dat Lockheed geen pogingen heeft gedaan hen om te kopen, Itoen zij in mei 1974 een bezoek Ibrachten aan de vliegtuigfa briek in het Amerikaanse Bur- tanks ter bezichtiging van de Orion P-3. „Er is ons geen enkel oneerbaar voorstel gedaan", meldden de parlementsleden gisteravond vanuit Napels, waar zij een vlootoefening van de Navo hebben bijgewoond. De interne Lockheedberichten, waarin de namen van beide ka merleden voorkomen, zijn gis termiddag door kamervoorzitter Vondeling openbaar gemaakt, nadat het Amerikaanse ministe rie van Justitie hiervoor na be middeling van premier Den Uyl toestemming had gegeven. Het gaat om twee telexberichten tus sen de Lockheed-kantoren in Londen en Parijs en het Moe derbedrijf in Burbanks. Uit het telexbericht van het Pa- rij se kantoor naar Burbanks, gedateerd 14 augustus 1974, blijkt dat de Lockheed-agent in Parijs, afgaande op mededelin gen van de Nederlandse Lock- heed-agent Teengs Gerritsen, te vreden was over het resultaat van het bezoek van Ploeg en van Eisen aan de fabriek. In dit bericht staat onder meer: dat Van Eisen erg ingenomen was met het bezoek hetwelk hij in hoge mate als geslaagd be schouwde. Ploeg stond niet voor honderd procent achter Orion maar nu wel en rapporteerde aan commissie in positieve zin". Zeer waarschijnlijk werd hier gedoeld op de vaste kamercom missie voor Defensie, waarvan beide kamerleden deel uitma ken, Ploeg als lid, Van Eisen als Voorzitter. Beide kamerleden waren des tijds in de Verenigde Staten voor een Navo-vergadering. Bij die gelegenheid kregen zij van de direktie van Fairchild, een konkurrent van Lockheed, de uitnodiging om de „A-10" te ko men bekijken op de vliegbasis Edwards, waar ook een Orion van Lockheed gestationeerd was. Volgens Van Eisen werden hij en Ploeg door Lockheed uitge nodigd om ook „even langs de Orion te komen". Van Eisen er kent, dat hij buitengewoon ge fascineerd was door de Orion. „Ik heb ook in de kamer open lijk gezegd dat ik de Orion een buitengewoon goed vliegtuig vond". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In nagenoeg alle grote stuwa- [doorsb'edrijven in de Amsterdamse haven ligt het Iwerk stil. Vanmorgen breidde de gisteren begonnen wilde staking zich aanzienlijk uit Het betreft onder meer Muller en Co, VCK-havenbedrijf, KNSM, IGMA (Graanoverslag) en het overslagbe drijf Amsterdam. Ook in de Rotterdamse haven legden vanmorgen steeds meer arbeiders het werk neer. Gisteravond startte daar later dan in Amsterdam een wilde actie. In de Rotterdamse haven zijn in totaal 13.000 have narbeiders werkzaam, in Amsterdam 3000. Zoals bekend vormt de weigering van minister Boersma om bij de toepassing van de loonmaatregel een uitzondering te maken voor de havens, de aanleiding tot de stakingen. Een woordvoerder van het CNV heeft vandaag de leden van zijn bond opgeroepen zo snel mogelijk weer aan het werk te gaan en geen gehoor te geven aan actiecomité's, die „als wezenlijk doel hebben onze democratie te ondergraven". Ook de andere vakbonden hebben laten weten de stakingen niet goed te keuren. NOG OP HET DAK De gevangenen die in Hull in opstand zijn gekomen tegen de „beestachtige" behandeling in de gevangenis, bezetten nog steeds het dak van hun verplichte onderkomen. Er is een kolonne militairen gearriveerd, maar de directie van de gevangenis wil bereiken dat de gevangenen door vermoeidheid van het dak af zullen moeten komen. Normaal gesproken is burgemeester Schols van Den Haag niet voor één gat te vangen, maar gisteravond ging hij werkelijk door de grond Voor aanvang van de wedstrijd tussen de amateurs van Den Haag en Belgrado, gister avond in het Zuiderpark, wandelde de burgervader naar de middenstip teneinde de aftrap te verrichten. Tot grote verbazing en schrik van begeleidende officials verdween het rechterbeen van de heer Schols plotseling tot aan de knie in de grond. Snel werd de heer Schols uit het valkuiltje geholpen. Een emmer zand bracht oplossing, het „gat van Schols" werd gedicht waarna alsnog met enig ceremonieel de bal aan het rollen gebracht kon worden. Foto Simon E. Smit. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Van Agt van Justitie heeft gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over het beleid rond de Bloemenhovekliniek gewei gerd een uitspraak te doen over de vraag of hij zijn handtekening zal zet ten onder een eventuele nieuwe abor tuswet. „Ik heb mijn handen niet ge bonden, ik betwist dat ik werktuiglijk zou moeten tekenen wat het parlement mij voorlegt". Half mei had de minister zijn fiat gege ven aan het optreden van het Openbaar Ministerie tegen de abortuskliniek, maar door toedoen van actie-voerende vrouwen mislukte dat. De minister zei, dat in het debat twee vragen centraal staan: waarom is de justitie niet opgetreden en waarom ben ik niet afgetreden? Hij bleef erbij, dat de abortuspraktijken in de Bloemenho vekliniek ongewenst en in strijd met de wet zijn. Een Kameruitspraak waarin was vastgelegd dat de minister de zaak aan de onafhankelijke rechter moest overlaten, heeft volgens Van Agt het verzet tegen het optreden van de justitie feitelijk ondersteund. Uiterst voorzichtig ging de minister in op de telefoontjes die minister Vorrink (Volksgezondheid) in de nacht van 19 op 20 mei, toen het kabinet over de zaak vergaderde, vanuit het Catshuis met het bestuur van Bloemenhove had gevoerd. Zij zou het bestuur hebben gewaar schuwd voor het op handen zijnde justi tiële optreden, waarna het bestuur een aantal vrouwen had opgetrommeld om dit te voorkomen. Verschillende fracties hadden dit optreden van minister Vor rink uiterst bedenkelijk genoemd. Mi nister Van Agt zei gisteren echter, pas achteraf gehoord te hebben dat er tele foontjes waren geweest „Ik weet niet precies wie dat gedaan heeft en wat er is gezegd", aldus Van Agt. Hij bestreed, onder druk van het kabi net van verdere acties tegen de kliniek te hebben afgezien. „Ik zou een dergelij ke beslissing nooit hebben aanvaard". De minister zei, dat de hoofdofficier van justitie van actie had afgezien en dat hij diens motivering had gefiat teerd. Van Agt zei, dat zijn eerbied voor het ongeboren leven het niet verloren heeft van zijn wens om dit kabinet te laten voortbestaan. Hij gaf toe, erg lang over zijn eventueel aftreden te hebben get wijfeld en deze twijfels te duidelijk naar buiten te hebben geëtaleerd. De WD nam hij het kwalijk, de sugge stie te hebben gewekt, dat hij „bewust deining zou hebben opgeroepen." Tatoeage ^UUUUIIIUIJi/^ - O Twee Eindhovense jongens hetn ben met een stopnaald en oostin- dische inkt. De best bekende merken J jeans en jackets: Lois Levi's. Ook in corduroy. - Bij Frank Jean. In kleine en grotere maten. Alles altijd in ruime mate voorradig. Pulls en polo's, rokken en bloeses, riemen j voor Hem, jurkjes voor Haar. Mode van nu en straks. Mode van Frank Jean. Aldaar te koop te zien. ...en zo is ook aan dit bedrijf een einde gekomen. Vernielingen in trein DEN HAAG De Haagse poli tie heeft gisteravond moeten in grijpen in een treinwagon, waarin Haagse voetbalsuppor ters een groot aantal vernielin gen had aangericht. De bestuur der van de trein, die na afloop van de voetbalwedstrijd tussen Sparta en FC Den Haag uit Rotterdam was vertrokken, wist de politie te waarschuwen, die optrad toen de trein stilstond ter hoogte van de Waldorpstraat in Den Haag doordat een van de supporters aan de noodrem had getrokken. De politie hield enke le supporters aan, van de overi ge passagiers van de rumoerige wagon werden de personalia ge noteerd. Twee jongens tatoueerden kinderen. EINDHOVEN (ANP) Twee Eindhovense jongens van 14 en 19 jaar hebben tenminste drie jongetjes van elf jaar met een war me stopnaald en oost-indi- sche inkt een hart op de arm getatoueerd. Volgens de politiewoord voerder van Eindhoven kunnen de tatouages niet meer verwijderd worden. De jongétjes hadden overi gens vrijwillig aan de „ope ratie" meegewerkt ADVERTENTIE met onze schol als zeebanket a.s. vrijdagavond onbeperkt schol eten met knisperend verse salades goudgele pommes frites en pikante sauzen. ƒ14, TAFELRESERVERINGEN: 0 LEIDEN BOWUNG FUN CENTER 071'7S$310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040433222; VS verkopen voor ruim 14 miljard aan wapens WASHINGTON (RTR) Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren plannen ontvouwd voor wapentransac ties met het buitenland die ruim veertien miljard gulden belopen en onder meer de lever ing van raketten aan Saoedi- Arabië omvatten. Volgens de plannen krijgt Israël voor 750 miljoen gulden aan wapens en Iran 160 moderne straalgevechtsvliegtuigen van het type f-16 voor 9 miljard gulden. Saoedi-Arabië heeft aanvanke lijk om 2.000 warmtebron-opzoe- j kende luchtraketten van het ty pe Sidewindèr en 1.500 televisie- gestuurde luchtdoelraketten van het type Maverick gevraagd. Dit ontmoette echter de tegen stand van congresleden, die vreesden dat het machtseven wicht in het Midden Oosten er door verstoord zou worden. Saoedi-Arabië zou wel eens ra ketten kunnen doorverkopen aan andere arabische landen, voor gebruik tegen Israël, zo redeneerden congresleden. Saoedi-Arabie krijgt nu 1500 Si dewinder en Maverick raketten. Obersalzberg gesloopt Ruines degP^steWe door ignstopwwekkende mono- BERCHTESGADEN (Reuter) Amerikaanse sol- De ruïnes die tegen de vlakte gaan waren de daten zijn met zwaar materieel begonnen met het gebouwen voor het dienstpersoneel en het auto slopen van de laatste ruines op de Obersalzberg park. Hoewel ze al met prikkeldraad waren afge- bij Berchtesgaden in Beieren, waar Adolf Hitler sloten, trokken ze nog steeds talloze nieuwsgierige zijn alpennestje had en zijn bezoekers zwaar op toeristen. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres; woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1