Twee seizoenen geleden was Ajax—PSY nog een topper FC Den Haag op verkeerde weg BEDROEVEND „DUEL VAN DE AFVALLER" Ondanks verzorgd spel nederlaag AZ'67 WANPRESTATIE TEGEN SPARTA DEKDALr 2 bEKIiLJVLbiLK 197 b LEIDSE COURANT Aad Mansveld (links) was weer vaak in het strafschop gebied van Sparta. Ook hij kon de malaise van FC Den Haag niet wegnemen. ROTTERDAM Henk van Leeuwen maakte het gebaar en Oeki Hoek erna bracht de wanprestatie van FC Den Haag gisteravond bij Sparta onder woorden. De spits die het langst bij de Haagse club onder contract staat hief op een moment, waar de zoveelste aanval schipbreuk leed, de armen ten hemel en Hoekema zei: „Het lijkt wel of alle spelers hun hoofd verliezen bij een achter stand. Dat is toch geen voetbal meer." De nieuw komer bij FC Den Haag ging na de nederlaag van 1-0 op Spangen veel verder met zijn kritiek. „Ik ken de club nog niet zo goed, hoor, maar zo gaat het wel verkeerd. Bij een x-aantal spelers mis ik de echte bereidwilligheid voor elkaar te werken." De opmerking van Hoekema, gister avond een van de betere spelers, is een overpein zing waard. FC Den Haag is op de verkeerde weg. De optimisten zouden kunnen aanvoeren, dat de Haagse profclub in Rotterdam de eerste nederlaag leed (wel tegen staartclub Sparta) van de competi tie. De realiteit leert dat de punten totnogtoe verdiend - het gelijkspel tegen PSV uitgezonderd - nu niet bepaald op grootse wijze zijn binnen gehaald. Hoekema, in de rol van kritikaster: „Ook tegen Haarlem (de enige zege totnogtoe) voetbal den we met het principe: God zegen de greep. Er wordt niet echt overlegd. Bij een achterstand volgt steeds dezelfde tactiek: bal hoog voor de pot. Het heeft er veel van weg, dat je dan een doelpunt tracht te forceren. Ik noem het wel schijnforcere- n."Sparta genoot van de Haagse strategie, vooral Dries Visser die hoog boven de anderen uittore nend telkens weer even met het hoofdje te knikken en weg was het gevaar. Gevaar was dan eigenlijk nog een groot woord, FC Den Haag speelde gisteravond (nog veel meer dan tegen Eindhoven) als een verlamde ploeg. Oeki Hoekema, triest voor zich uitstarend: „Ik heb er ook geen verklaring voor. En in plaats de spelers elkaar nu een beetje oppeppen in het veld. Nee hoor. Zodra er iets fout gaat, wordt er onmiddellijk commentaar geleverd. Je moet het toch met z'n allen doen." Vertwijfeld Oeki Hoekema was vertwijfeld en gelukkig straalde de somberheid ook van zijn medespelers af. Op Spangen werd onderstreept én beseft, dat FC Den Haag snel naar een oplossing van de huidige malaise moet zoeken. Een geluk bij een ongeluk was nog, dat ook de tegenstander zich niet kon beroemen op een briljant avondje voet bal. Wel verraste Sparta met de tactiek. De twee middenvelders Henny Michielsen en Fra Weerden- burg werden in de aanval geposteerd en deden het daar best Eerstgenoemde was ook degene die zich mocht uitroepen tot schutter van de avond. Luuk Balkestein had een vrije trap genomen, waarbij de bal uit de muur stuitte. Ray Clarke, de Engelse aanwinst die alleen maar kan koppen, was er met z'n hoofd bij. Onder panische taferelen in de Haagse defensie, waarin Simon van Vliet een negatieve hoofdrol vertolkte, passeerde Hennie Michielsen Rene van Antwerpen: 1-0. Sparta heeft Oeki Hoekema vertolkte het pessimisme resterende 65 minuten tien keer zoveel kans van FC Den Haag. „En als de spelers elkaar gehad op 2-0 dan FC Den Haag op de gelijkmaker, nu nog zouden oppeppen". De goedmoedige Malatinsky moet het met afgrij- zen hebben geconstateerd vanuit de dug-out. De Tsjechische trainer stuitte ook nog eens op de tegenslag van de blessure van Roger AJbertsen. De Noor, met het oog op zijn uitverkiezing voor de interland Noorwegen-Zwitserland, gade gesla gen door enige journalisten uit zijn land, moest zeer snel de kleedkamers opzoeken. Met een pijn lijke knie die naar zijn vurige hoop voor woensdag genezen zal zijn. Vurige hoop leefde ook in de harten van de Haagse supporters die „hun" club achterna waren gereisd. In hun ogen deed FC Den Haag wel z'n uiterste best. De tweede helft immers was in tegenstelling tot de eerste, toen Sparta verrassend op dreef was, voor de ploeg van Mala tinsky. Zowaar deden zich ook kansjes voor. Van Henk van Leeuwen bijvoorbeeld die van de ver keerd terug spelende Terry Lees een uitgelezen kans kreeg, FC Den Haag te laten juichen. Ook hij faalde. Aad Mansveld vertoonde zich ook weer vaak in het doelgebied van de tegenstander. Hij scoorde ook nog, maar wel uit buitenspelposi tie. Grensrechter Uitterdijk die zijn vlag niet voor niets had meegebracht zwaaide te pas en te onpas, maar ditmaal terecht Perazic, de zwoeger pro beerde het ook nog in de laatste minuten. Met zwoegen kom je er niet alleen en de Joegoslaaf demonstreerde dat Gelukkig voor Sparta dat na het trieste (financiële) vorige seizoen de punten hard nodig had. Maar bijna het slachtoffer werd van eigen angst. Weg waren de acties die de eerste helft nog het aanzien waard hadden gemaakt. Zelfs in de uitvallen durfde Sparta niet meer. Op één keer na, een kwartier voor het einde. Ray Clarke bewees zijn waarde met een ziedend schot (voor de uitzonder ing) dat tegen de lat belandde. En FC Den Haag volhardde maar in de hoge voorzetten, steeds door het midden. Op dat moment liep Oeki Hoekema al als een wezenloze rond in de voorste gelederen. „Als je de tegenpartij zo in de kaart speelt en dan toch meer blijft volharden, ja dan komt voor mij het moment, waarbij het spel aan mij voorbij gaat. Waarom, denk ik dan, proberen we niet eens iets anders?" Dat euvel is het probleem, dat Anton Malatinsky in drie dagen moet trachten op te lossen. Drie dagen om te leren, dat er ook zoiets bestaat als variatie. Tegen Ajax kan de wanpresta tie van gisteravond dan worden uitgewist. Denk aan de woorden van Oeki Hoekema. „Als we zo verder gaan, gaat het fout" KEES KOOMAN Scoreverloop 25. Michielsen 1-0. Scheidsrechter Mulder, toeschouwers: 6000 Sparta: Doesburg, Jansen, Balkenstein, Visser, Meutstege, Lees, De Goey, Michielsen (Van Zoest) Clarke, Van Staveren en Weerdenburg. FC Den Haag: Van Antwerpen, De Caluwe, Mansveld, Van Vliet, Korevaar, Kila, Perazic, Albertsen (Ouwehand), Van Leeuwen, Jol en Hoekema. AMSTERDAM Niet alleen voor Kees Rijvers, ook voor de interim- coach van het Nederlands elftal zijn de problemen na Ajax—PSV torenhoog geworden. In zijn ver gaande optimisme selecteerde Jan Zwartkruis vijf PSV-ers voor de interland van volgende week tegen IJsland. Met afgrijzen zal hij ge zien hebben, hoe hij zich gruwelijk heeft verkeken op de vorm van de Eindhovenaars. Welk een pover spel demonstreerde de landskam pioen tegen een bepaald ook niet imponerend Ajax. Maar de Amster dammers werkten tenminste nog. PSV, tempoloos en niet tot inspira tie te brengen, was een ploeg, die in dit „duel van de afvaller" voor lopig niet meer zal meedraaien in de top. Vier verliespunten in even zoveel wedstrijden zijn onder het niveau om aanspraak te kunnen maken op een hoge klassering. Is er dan toch nog de angst voor het „vreem de" dat PSV ook gisteravond in het Olym pisch station zozeer deed teleurgestellen? De Eindhovenaars verplaatsten zich zo schroomvallig dat Ajax de les, die het drie dagen tevoren van Harlem had gekregen, volledig ter harte kon nemen. Ajax deed wat Barry Hughes de zondag ervoor zijn discipe len had bevolen: rustig de tegenpartij laten komen. Door de absentie van Edström, ge plaagd door ischias, bevond PSV- zich in een doolhof, waarin de spelers verloren liepen. Er bleek geen enkel punt te zijn waarop het spel kon worden afgestemd, nu Edström verdwenen was. Ajax was in alle opzichten de meerdere van het onzekere, aarzelend spelende PSV. dat veel balverlies leed, tempoloos optrad en legio foutieve passes produceerde. Ajax speelde weliswaar verre van groots, maar onderkende het belang van deze „afvalwed- strijd" door er hard voor te werken, agres siever op te treden dan PSV en meer snel heid te maken, vooral in de persoonlijke duels. Daaruit ontstond ook het enige doel punt. Willy van der Kuijlen verspeelde de bal waarna Schoenaker kon voorzetten en Geels de bal achter Van Beveren kon lopen. Ajax bleef het systeem van de tegenstander laten komen en met snelle counters antwoor den trouw. PSV wister geen raad mee. Maar zodra de meestal eenzame spits Ruud Geels in stelling kon worden gebracht, werd de Amsterdamse vuurlinie wel snel aange vuld. Inmiddels had Kees Rijvers pal na het Am sterdamse doelpunt Cees Krijgh, die na zijn afwezigheid wegens een blessure steeds zijn meerdere moest erkennen in de rappe Geert Meijer, vervangen door Stevens. In die pe riode kreeg PSV ook de enige kansen: twee schoten van Dahlqvist, die een op revanche uit zijnde Piet Schrijvers niet gekozen door Zwartkruis stijlvol en zeker ver werkte. Daarna, dus driekwart van de wedstrijd, zocht PSV wanhopig naar een goede combi natie, die niet tot stand kon worden ge bracht. Voor de rust had de strijd al volko men gestreden kunnen zijn, als René Notten niet keihard de paal had geraakt na een snelle actie van Dusbaba. Het bewegingsloze PSV tornde vergeefs op tegen de knap spelende Krol en de in de lucht sterk ingrij pende Hulshoff. Af en toe slechts werd de geest enigszins vaardig over PSV. Gele "kaart Zo begon Willy van der Kerkhof na de rust aan een solo, die grof werd gestuit door Gluic, als rechterverdediger geposteerd door Ajax-coach Ivic. Scheidsrechter Cor- ver gaf er terecht de gele kaart voor aan de Joegoslaaf. Het bleef evenwel voor het overgrote deel sukkelen met PSV, ook toen in de tweede helft Ajax naar een bedenkelijk peil zakte. Niettemin kon Meijer nog twee vlijmscherpe schoten lossen, waarvan er een voorlangs ging en het andere door Van Beveren tot hoekschop werd verwerkt. Van Beveren was overigens de enige, die zijn selectie waard was. Hij redde ook toen Schoenaker tegen het eind alleen op hem afkwam. Hoe wankel PSV zichzelf voelde, bewees ook Willy van der Kuijlen, die viermaal een vrije trap mocht nemen op voor hem ideale af stand, maar ook vier keer naast schoot. Dit PSV had geen enkel antwoord op een Ajax, dat gretiger naar de zege reikte. Vervangin gen leverden ook geen resultaat op. Postuma kwam halverwege de tweede helft in het veld voor Dahlqvist. Bij Ajax verving Zuide- ma Arnesen en werd in de laatste minuten de geblesseerd geraakte Erkens gewisseld voor Lerby. Het peil was en bleef bedroe vend. Kees Rijvers was na afloop kwaad. Hij laakte het spel van Ajax, dat negatief had gevoetbald en beschuldigde zijn eigen ploeg van gebrek aan zelfvertrouwen. Dat was een zeer juiste constatering. De slechts 30.000 kijkers zullen met weemoed gedacht hebben aan twee seizoenen geleden toen een treffen tussen Ajax en PSV nog een topper was. Ditmaal was het niet meer dan een uiterst middelmatig duel, in deze tot nu toe toch al, wat spelpeil betreft, zo teleurstellende competitie. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 17. Geels 1—0. Scheidsrechter: Cor- ver. Toeschouwers: 30.000. Ajax: Schrijvers; Dusbaba, Hulshoff, Krol, Gluic, Erkens (Lerby) Notten, Schoenaker, Amesen (Zuidema), Geels, Meijer. PSV: Van Beveren; Krijgh (Stevens), Deacy, Van Kraay, Deykers; Willy van der Kerkhof, Poortvliet, Van der Kuijlen, René van der Kerkhof, Lubse, Dahlqvist (Postuma). Ruud Geels heeft weer toegeslagen. De produktieve spits van Ajax kon daar van niet worden afgehouden door Jan van Beveren en Nick Deacy. Ook in dit geval kan van een duel van de afvaller worden gesproken. Links Van Beveren die door de interim-coach werd uitverkoren, rechts Piet Schrijvers die de reis naar IJsland niet zal meemaken. (Van onze sportredactie) VENLO De wijze waarop VW ge wonnen heeft van AZ'67 ligt niet aan de sterkte van de Venlonaren, maar aan de zwakte van de Alkmaarders. Na afloop bekende trainer Rob Baan van VVV dan ook eerlijk: „We waren hele maal niet de betere ploeg, in tegendeel zelfs. Het spel van AZ was veel meer verzorgd". Maar met verzorgd spel komt een ploeg niet aan de winst toe. Dat is gisteravond maar weer eens gebleken. AZ opereer de tegen VW met twee spitsen, Bert van Marwijk en Kees Kist. Aan de rechterkant stond Peter Amtz als han gende spits. Het middenveld met Kris ten Nygaard, Hugo Hovenkamp en John Metgod als verdedigende pion hadden vooral in de beginfase weinig invloed op het spel. Als belangrijkste oorsaak kan worden gezien Piet Pala. De kleine VW-mid- denvelder trok het spel van de Venlo naren naar zich toe en bracht de nodige lijn in zijn ploeg. Zowel AZ als VVV durfden overigens het initiatief niet te nemen. Na iedere aanval trok VVV zich terug in het eigen doelgebied. Met als gevolg dat AZ het geliefde counter- werk moest laten schieten. Het spel verplaatste zich noodzakelij kerwijs naar het middenveld. Die slag werd vooral in de eerste helft gewonnen door VW, Vaak in de persoon van de eerder genoemde Pala. Ook Kristen Ny gaard kon de rol als organisator niet naar zich toetrekken, daar hij al teveel bezig was met zijn directe tegenstander af te stoppen. Hovenkamp liep fel, maar te vaak doelloos. Hij projecteerde de disorganisatie van AZ. Willem van Hanegem zal wat deze orga nisatie betreft heel wat pionierswerk moeten verrichten. Een beslissende pass werd nauwelijks gegeven. Indien dit wel gebeurde, was het verdedigingsblok van VW reeds overbevolkt. Kees Kist werd goed aan- en ingepakt door zijn directe tegenstander Monnee. De enige die wat verwarring in de VW-defensie bezorg de was Bert van Marwijk. Onbegrij'pelijk Daarom een onbe|rijpeIijke wissel in de pauze. Bert Nijdam nam de plaats in van de ex-Go Ahead Eagles speler. Waarom? Hans Kraay: „Ik vond dat Bert van Marwijk zich niet hield aan zijn opgedragen taak. Zelfs ik had Ver- coulen (zijn directe opponent) er nog uitgelopen". De twintigste minuut bracht AZ de ondergang in Venlo. De zeer behendige Kurcinac ging een schitterende één twee combinatie aan met zijn landge noot Jovanovic. Ook was hij bijna doel man Gerrit Vooys kwijt. De AZ-keeper pakte als laatste redmiddel de benen van de frêle Joegoslaaf. Scheidsrechter De Bruin nam de juiste beslissing: Een strafschop. Rettkowski schoot feilloos in de rechter bovenhoek. Met dit doelpunt was de beslissing ge vallen. VW mocht dan nog wel lichte lijk in paniek raken (de bal zover moge lijk van het doel vandaan houden), AZ had ook nu niet de macht en de kracht tot minstens een remise te komen. Het reeds donker wordende stadion „De Koel" zag geen verdere hoogtepunten van de Venlonaren. Het dieptepunt van AZ was reeds aanschouwd. Scoreverloop: 66. Rettkowski 1—0 (straf schop), Scheidsrechter: De Bruin. Toeschou wers: 10.000. FC VVV: Sobczak; Vercoulen, Rettkowski, Monnee, Kramer; Pala, v. d. Weide, Van Dinter, Kurcinac, Jovanovic en De Jonge. AZ '67: Vooys; Van Rijnoever, Mo!, Spelbos, Vonk: Metgod :Smeets), Hovenkamp, Ny gaard, Arntz, Kist en Van Marwijk (Nijdam).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15