WEER FAVORIETENROL VOOR VTL WEKELIJKS LEIDSE COURANT-BAL VOOR MEEST PRODUKTIEVE „EIGEN SPELLETJE SPELEN" SPORTTRIBUNE UNIEK VOOR LEIDSE REGIO EN VERDER.... SJZ-trainer De Visser: LEIDSE COURANT PAGINA LEIDEN Met Sporthuis (Wout) Bergers start de Leidse Courant dit voetbalseizoen een voor Leiden unieke actie. Iedere week, jawel iedere week ligt er een handgenaaide wedstrijdbal klaar voor het meest produktie- ve elftal uit de Leidse regio. Dat kan het eerste-elftal zijn van een vereniging, maar ook C-junioren komen nog in aanmerking voor de Leidse Courant-bal. Wout Bergers senior over deze actie: „Zie het als een verlate viering van het vijfentwintigjarig jubi leum van onze sportzaak. Daarbij: doelpun ten blijven nog altijd het mooiste van voetbal. Dus als we op deze manier stimulerend kunnen werken, op de doelpuntenproduktie dan doen we dat toch?". Wout Bergers, oud-waterpoloër en turn-„fa- naat" was direct enthousiast; de verenigingen die op deze manier een wedstrijdbal verdienen zullen dat zeker niet minder zijn... Spelregels: de bal komt wekelijks terecht bij het elftal, dat de grootste doelpunten-produk- tie verzorgde. Heeft een elftal eenmaal een bal gewonnen, dan is het voor dat elftal niet mogelijk nogmaals een bal te „verdienen". Mochten twee, of meer elftallen evenveel doel punten hebben gescoord, dan beslist het doel saldo. Is ook dit gelijk, dan zal loting de winnnaar uitwijzen. Het winnende team verschijnt die zelfde week nog. met de Leidse Courant/Ber- gers-bal „fotografisch" in onze krant. „Doelpunten blijven het mooiste van voetbal". De beslissing is gevallen. VTL-trainer Aad Koren heeft zojuist zijn collega Jan Kerkvliet van DOSR gefeliciteerd met het behalen van de promotie naar de vierde klasse KNVB. VTL mag het nog een jaar proberen In de Leids/Goudse competitie. LEIDEN Na het geslaagde proefjaar gaat zondag 5 september de geintegreerde compe titie Gouda/Leiden van start, nu met een definitief cachet. In de samenstelling van de klassen (officieel 1e klasse A en 1e klasse B) is alleen in die zin wijziging gekomen, dat de Goudse clubs en bloc van klasse gewisseld hebben. In klasse A. waar acht „Leidse" clubs zijn ingedeeld, is bij de „Goudse" verenigin gen Stolwijk toegevoegd, dat uit de KNVB is gedegradeerd. In klasse B werd SJZ de negen de „Leidse" vertegenwoordiger. Zoals bekend zijn DOSR en Oudewater gepromoveerd. Hieronder geven wij een overzicht van de situatie bij de Leidse afdelingsclubs, zoals die is aan de vooravond van het nieuwe seizoen: zijn er opmerkelijke veranderingen in het team te verwachten, wat zijn eventueel de voorspel lingen van de respectievelijke verenigingen? Ie klasse A VTL „We zijn er op uit om weer hoge ogen te gooien", aldus voorzitter Smit van de Vlietbe- woners, die vorig jaar eerste werden in groep A, maar de beslissingswedstrijd tegen DOSR verloren en zo promotie aan hun neus voorbij zagen gaan. „Het is natuurlijk wel moeilijker om onze jongens weer te motiveren, want ze hebben gezien, dat als je eenmaal kampioen bent je er nog niet bent; dat een heel seizoen van één beslissingswedstrijd af kan hangen. Maar de stemming zit er weer in. We hebben voor een groot deel dezelfde selectie, met wat jongeren erbij. Het enige gemis zal misschien het tijdelijk ontbreken van Dik Verbrugge worden. Hij heeft wat ze tegenwoordig een „Cruyff-lies" noemen. Hij moet er misschien aan het begin van het seizoen aan geopereerd worden. Zo'n ervaren laatste man vervang je niet zo eenvoudig". Alphense Boys Ook bij de Alphense Boys zijn de verwachtin gen „niet minder". Voorzitter Van der Geest: „We hopen dit keer alleen enkele malen minder zwakke momenten te hebben, waar door we vorig seizoen net achter bleven bij VTL. We zijn versterkt in de breedte door een paar nieuwkomers. We zijn ook vroeg gestart met trainen en ik moet zeggen: de snee zit er weer in". Alphense Boys, dat dit jaar onder leiding staat van J. Tamerus, vroeger jeugd trainer van de club, heeft alleen de pech in het begin van de competitie twee geroutineer de krachten te missen: Frans Bahlmann en Kees van den Nieuwendijk. Beiden zijn zwaar geblesseerd en kunnen pas in september voorzichtig gaan trainen. „Maar we hebben al een alternatief gevonden; een redelijke oplos sing", aldus de Alphense praeses. Alphia De andere Alphense vertegenwoordiger, Alp hia. rekent er niet op in de top mee te gaan draaien. „We komen met een totaal verjongd elftal", vertelt bestuurder Bosman. „Er is een hele groep van A-junioren van vorig jaar in de selectie opgenomen en ik venvacht toch wel zo'n vijf. zes veranderingen in het elftal. We hebben dit jaar dan ook geen aspiraties. We hopen op een leuk seizoen, maar gaan vooral de eenheid opbouwen voor de topelftal- len van het volgende seizoen". Dat Alphia daar serieus mee bezig is mag wel blijken uit het feit. dat de Alphia-selectie getraind wordt door twee oefenrneesters. Idelenburg en Klos. „Ze doen het echt samen, waardoor de spelers meer individueel begeleid kunnen worden", aldus de heer Bosman. KRV De Katwijkse Rijnvogets verwachten ook dit jaar geen wonderen. Bestuurslid Van Kesteren draait al lang genoeg mee orr^ zich niet te wagen aan al te optimistische voorspellingen: „De weg is zo lang. We krijgen weer zesen twintig wedstrijden en de krachtsverhoudingen zijn mij althans totaal onbekend met die andere Goudse verenigingen. Vorig jaar had den we ook een goede start en moesten we later afhaken". Niettemin rekent KRV op een redelijke klassering: „We kunnen potentieel in de kopgroep meedraaien. We hebben vier nieuwe spelers en een selectie van vijftien gelijkwaardige spelers. Er zit wel een vierde of vijfde plaats in". Leidse Boys Vorig jaar moederziel alleen onderaan benge lend is men bij Leidse Boys nu wat optimisti- Alphia totaal verjongd; Kickers '69 verzwakt; VNL kwalitatief sterker scher gestemd. Trainer Wim Bekkering: „Vorig jaar haalden we vijf punten uit zesentwintig wedstrijden. Dan zeg ik maar: slechter kan het niet. We hebben ook wel wat versterking gekregen (o.a. Rini van Veen van Meerburg, red.) maar het is altijd weer de vraag of het eruit komt. Nu er weer gepraat wordt over een eventuele hoofdklasse na afloop van dit komende seizoen, moeten we het erop gokken om boven de middenmoot te komen". Oranje Groen Boshuizerkade-bewoner Oranje Groen heeft zijn selectie ook zien uitbreiden met een vijftal nieuwe gezichten. „We hebben nu inderdaad meer mogelijkheden", vertelt voorzitter Hols- wilder. „Qua voetbal moeten we hoog kunnen eindigen. Onze spelers moeten het van voet ballen hebben. Ze willen de bal graag aan de voet hebben. Vorig jaar was dat ook het geval, maar toen kwamen er geen doelpunten. En het zal ook dit seizoen wel bij breiwerk blijven". Stomwijkse Boys Voorzitter Van de Bosch van Stompwijkse Boys verwacht voor zijn team een plaats in de middenmoot: „Je kunt er zo weinig van zeggen. Vooral omdat de andere Goudse ploe gen onbekend zijn. Het wordt voor ons wel een moeilijke start, zoals het er nu naar uitziet. Bij het trainen moeten we ons behelpen met een uithoekje van vijftien bij twintig meter. We mogen tot 1 september niet van ons veld gebruik maken, ook niet van het trainings veld". Het enige verlies, dat de Boys geleden hebben is de overstap van Martien van Leeu wen naar de zaterdagafdeling. Warmunda De nieuwe trainer bij Warmunda, de heer Kruit, is met „een serieuze aanpak" begonnen. „We zullen niet kampioen worden", vermoedt voorzitter Heijkoop, „maar een goede midden moter. Veel hangt uiteraard van de inzet van de spelers af. De hele A-1 van vorig jaar is overgekomen. Die groep wordt uitgeprobeerd. We zullen vermoedelijk wel verjongd van start gaan. We verwachten dan ook veel van de jeugd". 1e klasse B Esto Volgens de „geestelijke vader" van Esto. de heer Van Liempt, is het standaardteam van die club „een kJas sterker dan vorig jaar: „Er wordt stellig op een kampioenschap gerekend. We hebben een flink aantal nieuwe spelers en ook jongeren. Bovendien hebben we Leide- naar Jan Goddijn als trainer teruggekregen. Hij kent de jongens ten dele, en dat is een voordeel". Esto is ook in zijn geheel gegroeid. De club zag het aantal seniorenelftallen groeien van acht naar twaalf. De Bodegravers beginnen in september tevens op het geheel nieuwe complex. Floreant Onder leiding van trainer Van der Berg (derde seizoen) gaat Floreant ook dit jaar een kansje op promotie wagen. De Boskopers zagen afgelopen seizoen hun weg naar de KNVB door Oudewater afgesneden. Bestuurslid Van Gemeren: „We willen weer meedraaien en graag naar de vierde klas terug gaan. Maar er zijn meer kanshebbers". Floreant zal gro tendeels gaan teren op de oude kern. Er zijn slechts twee nieuwe krachten bijgekomen. Kickers '69 Lange tijd de toonaangevende vereniging, heeft het Leimuidense Kickers het afgelopen jaar zijn kansen in de tweede periode ver speeld. De ploeg heeft bovendien een niet geringe aderlating ondergaan door het vertrek van o.a. de gebroeders De Rijk naar Aalsmeer. Terugblikkend meent bestuurslid Van Wijk: „De verwachtingen waren toen te hoog ge spannen. Nu wordt het waarschijnlijk een derde of vierde plaats. We hebben een heel a-juniorenteam bij de selectie gekregen, dat tweemaal achtereen kampioen is geworden. Twee of drie daarvan zullen wel in het eerste komen, maar het oude team blijft grotendeels gehandhaafd". Meerburg „Meerburg verwacht weer goed mee te draaien", aldus bestuurder Schonagen, „en we hopen natuurlijk op een kampioenschap. Maar dat hangt van zoveel factoren af". Meer burg, dat versterkt is door de komst van Bert de Ruiter van RCL, kijkt vooral uit naar de verschillende derbies, die op het programma staan: „Vooral die tegen SJZ lokken ons wel. Voor ons zit er nog een extra aspect aan. Bij SJZ speelt Koos Romein en bij ons zijn broer Peter. Dat betekent dat de wedstrijden tegen SJZ ook nog eens familiederbies wor den". Nicolaas Boys Secretaris Herr ziet niet veel vernieuwingen in het verschiet bij Nicolaas Boys: „Alleen Ton Hoogervorst is van Zevenhoven overgekomen. Maar de verwachting is wel dat we hoger eindigen. De selectie is nu wat ouder gewor den, geroutineerder, ook meer een geheel". Voor Nicolaas Boys, dat voor het tweede jaar getraind wordt door de heer Strijbos, redenen om optimistisch te zijn. Unitas Leiden „Het gaat geweldig met Unitas", meldt Jan van der Weyden enthousiast. „De selectie is uitgebreid met jeugdspelers en Jan Sirat is terug van ZLC. Dat betekent dat we een geroutineerde laatste man hebben. Bovendien hebben we een nieuWe keeper voor het eerste. Die Jongen komt uit Diemen. We hopen dus op een beter resultaat. Ik heb al tegen de jongens gezegd: het mooiste cadeau dat jullie bij het 45-jarig bestaan aan het bestuur kun nen geven is een kampioenschap. Maar dat is misschien wat al te veel gevraagd". VNA VNA is iets sterker geworden. Er zijn drie spelers van de Lugdunum-regionalen overge komen: Sjaak Bekooy, Hannie Gauger en Walter Wullems. Bovendien is Maarten Onvlee van Unitas een versterking. „Helaas zijn dit allemaal gaan voorhoedespelers", weet de heer Van der Neut. „We hebben al een tijd een voorhoedeprobleem. Het ziet er dus niet naar uit dat dat direct opgelost zal worden. Maar we hopen een goede middenmoter te worden". VNL Vlietbewoner VNL heeft een behoorlijke ver breding in de selectie gehad. Een aantal nieuwe spelers heeft hoger gespeeld. „Er zit meer kwaliteit in mijn selectie", meent trainer Van Hees. „We hebben een energiek begin in de oefenduels gehad. Maar ik heb tot nu toe dan ook voor 90% op de conditie getraind. De concurrentie is groter geworden. Er moet meer geknokt worden voor een plaats. De sfeer is er ook duidelijk beter op geworden. Mijn verwachtingen zijn dan ook hoog geste gen". WOA „We hopen het prestatieniveau van de laatste periode van het afgelopen seizoen te evena ren". vertelt voorzitter/doelman Joop Stravef van WOA. „Of zelfs nog dichter bij de kop groep te komen. We hebben een vrij jonge ploeg, die nu al heel wat ervaring heeft opgedaan. De stemming en het vertrouwen onder onze nieuwe trainer, de heer Poot, zijn er volledig". Het enige probleem waar WOA voor staat is het ontbreken van laatste man- /aanvoerder Gerard van Seggelen, die langdu rig geblesseerd is. Koos van der Geest heeft tot nu toe zijn plaats ingenomen. „Je mist je beste speler", meent Joop Straver. „Je kunt dat opvangen met extra inzet van de andere spelers". Weteringse Boys Bij Weteringse Boys zal de kern van het elftal dezelfde zijn als vorig seizoen. De Boys zijn wel Hans Bollen en Peter van der Meer aan buurman DOSR kwijtgeraakt, maar niettemin is men in Oude Wetering niet pessimistisch: „Ik wil niet zeggen, dat we het nu gaan maken", aldus bestuurder Cozijn. „We hebben het moeilijk met het trainen. Maar gezien de slechte voorbereiding zal de start voor veel clubs moeizaam zijn. Ik verwacht in het begin heel rare uitslagen". ZLC Bij ZLC is men zeer nuchter gestemd over het aanstaande seizoen. „We wachten het rustig af", vindt secretaris Braggaar. „We gaan er gewoon voor voetballen.. De oude kern is er nog met een aantal verjongingen. Ook het tweede team krijgt nu veel aandacht bij ons". ZLC wordt momenteel getraind door ex-UV- S'er De Haas. „Hij bevalt uitstekend. Bij de jeugd is nu meer animo", aldus de heer Braggaar. ZOETERWOUDE „Ik zal proberen op dezelfde voet door te gaan als in de vierde klasse. Ik hoop, dat techniek nog wat zegt in de afdeling Leiden. Er zijn uiteraard ploegen, die het met een enorme inzet ook kunnen redden. Ik zelf wil niet streven naar krachtvoetbal. Ik streef meer naar een samenhang tussen techniek en kracht. Wil je hoog eindigen, dan zal je de tegenstan der je eigen spel moeten opdringen. Ik wil met deze groep niet volgens een voor hen vreemd concept gaan spelen. Gewoon het eigen spelletje blijven spelen, anders zou ik beter elf andere spelers voor het eerste team kunnen nemen". Voor SJZ-trainer De Visser heeft de degrada tie van de Zoeterwoudenaren naar de afde ling Leiden in speltechnisch opzicht geen verandering met zich meegebracht. Een fa- vorietehrol wil De Visser zich echter niet toebedelen. „Een kampioenschap hangt van zoveel fac toren af. dat je daar in feite niets zinnigs over kan zeggen. Je streeft er natuurlijk naar om zo snel mogelijk naar de vierde klasse terug te keren, maar het is een foute ge dachte dat zoiets van een leien dakje zal gaan. Voor mezelf stel ik wel, dat het mogelijk moet zijn in de kopgroep mee te draaien. Maar ook al heb je nog zo'n techni sche ploeg, dan kan het tegen teams, die harder en dieper spelen wel eens zwaar tegenvallen". De Visser nam pas halverwege het seizoen de selectie van SJZ weer onder zijn hoede. Drukke werkzaamheden als bedrijfsleider van het Leidschendamse sportcentrum „D,e Fluit" hadden hem genoodzaakt aan het begin van het seizoen zijn trainersactiviteiten te staken. De Visser keerde echter toch terug, maar trof een ploeg aan die zich zonder zelfvertrouwen door de competitie wedstrijden heenworstelde. „Het spelplezier was helemaal verdwenen. Dat hebben we langzamerhand weer terug kunnen brengen. Natuurlijk was die degrada tie een grote teleurstelling, maar toch was aan het einde van het seizoen de sfeer nog goed. Dat we gedegradeerd zijn, kun je geloof ik wel terecht noemen; we speelden gewoon niet zo best voetbal. Maar de ploeg speelde gewoon zonder zelfvertrouwen. Als het even tegen liep. dan zakte de ploeg helemaal weg Tegen Rijpwetering namen we met 1—0 de leiding en kregen we zelfs kansen op 2—0. De ploeg komt echter door twee blunders van de doelman met 2—1 achter en het hele elftal klapt in elkaar. Dat was gewoon de mentale zwakte van het team". Een aantal ongelukkige blessures en een te kleine selectie noemt De Visser echter ook als belangrijke oorzaken. „Je had slechts twaalf spelers voor het eerste team. Er waren maar weinig spelers uit het tweede elftal, die in het eerste konden invallen. En juist mensen, die je in die slechtste periode het hardst nodig had raakten geblesseerd. Bovendien zijn er geen talentvolle jeugdspelrs. Van de zestien A-ju- moren die dit jaar overkwamen naar de senioren zitten er welgeteld twee in de A- of B-selectie. Nu Wim Bos teruggekomen is van Feijenoord en Cees Lelieveld van Lugdu- num er bij gekomen is, hebben we een selectie van dertien man voor het eerste elftal. Dan kan je eventuele blessures gemak kelijker opvangen". Fred Filippo, Dennis van der Water, Henk van der Zwan en Pfm van der Meer (Dick van der Bijl is inmiddels licht geblesseerd uitgevallen) werken nog even door; een goed moment om de activiteiten in het komende sportseizoen de revue te laten passeren. Natuurlijk is in de Leidse Courant, behalve de gebruikelijke Sporttribune op maandag, ook doordeweeks veel plaats ingeruimd voor de landelijke sport. Maar ook regionaal bjijft de Leidse Courant actief. Zo is er dit seizoen weer de aandacht voor het afdelingsvoetbal (de „Afdelingshoek") terwijlelke zaterdag een volledige pagina is gereserveerd voor achtergrondverhalen en voorbeschouwingen. Komend seizoen kan de lezer voorts ook op donderdag een Sporttribune verwachten waarin onder meer een foto van het „winnende" elftal met de Leidse Courant Bal zal verschijnen. Tevens' is er dan veel aandacht voor het Leidse zaalvoetbalgebeuren. „Gewoon het eigen spelletje blijven spe len".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8