„UVS GAAT GEZONDER DE COMPETITIE IN" „ROODENBURG MIST EEN BREKER" KI LDWS BLAUW ZWART: LUGDUNUM RKAVV TEYLINGEN PORTTRIBUNE Arie Lagendijk: "4 Aad de Groot: „Minder blessures graag „Grote verliezer erf op Leidse voetbalmarkt" „Knollenveld gaat ook vervelen" „Uithuilen en opnieuw beginnen" „Spitsprobleem is nog steeds actueel" P A LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „We krijgen het nu zeker liet zo moeilijk als verleden jaar. VS begint gezonder aan het nieu- re seizoen". klphenaar Arie Lagendijk (28), via Iphense Boys en vier jaar DOS bij IVS beland waar hij nu, als aan- oerder z'n zevende seizoen ingaat, gematigd optimistisch als het lieuwe hoofdklasse-jaar ter sprake omt. „De verhouding trainer-spe- rsgroep is op dit moment bijzon- Ier goed. Daarbij komt dat de vijf pelers die vorig jaar „nieuw" in het erste kwamen duidelijk gerouti- ieerder de competitie in zullen laan". punten die naar de mening van jeugd trainer Lagendijk („Volgend jaar hoop ik op te gaan voor mijn A-diploma") het vorige seizoen de hoofdoorzaken vormden van het prestatief gezien zwakke jaar. „Pas halverwege de competitie is UVS gaan voetballen zoals het kan. Pas toen was de verhouding trainer - groep optimaal te noe men, was Désar er in geslaagd de zaken recht te zetten. Die betere sfeer kon je toen ook direct in de prestaties terugvinden. Want, als je het goed bekijkt heeft UVS toch een erg knappe tweede helft gedraaid, kan je dat gedeelte van de competitie zelfs geslaagd noemen. Er werden punten gehaald. Effectief voetbal via een verdedigend 4—42-systeem. Een systeem dat Lagendijk niet als het „ideale", ziet, maar, weet hij; „het moest gewoon. We hadden wel aanvallender door kunnen voetbal len. maar wat heb je daaraan als je het jaar daarop in de eerste klasse speelt? Nu heb je een, zeker voor het publiek minder goede periode achter de rug. maar kan je het dit seizoen in de hoofdklasse gewoon overdoe- n. En vervolgend: „Maar het is, op de manier waarop wij het speelden, niet een systeem dat je twee jaar achter elkaar moet spelen. Dan zal het spelplezier er toch wel onder gaan lijden". Spelplezier dat Lagendijk in het huidige, met systemen doorweven voetbal nog altijd heeft. „Natuurlijk is er verschil met bijvoorbeeld zeven jaar geleden. Toen kon een speler een wedstrijd beslissen, kon een speler ook 25 doelpunten maken in de eerste klasse. Nu is het de ploegentactiek die een wedstrijd be slist, zijn het de opdrachten die perfect moe ten worden uitgevoerd. Ik zal niet zeggen dat het voetbal er attractiever op wordt, maar persoonlijk speel ik het prettigst in een ploeg die een goed systeem gedisciplineerd uit voert". HOOFDKLASSE Het al bijna legendarische schot van de UVS- aanvoerder is er de laatste twee seizoenen minder uitgekomen. „De tijd dat ik er, zoals in Utrecht in een seizoen 34 inschopte is wel voorbij, dat weet ik. Maar op dit moment trap ik nog geen deuk in dat bekende pakje boter. Misschien een kwestie van training. De clubs worden door de sportstichting zoveel beper kingen opgelegd, dat het er gewoon niet van komt op het veld goed te oefenen. Maar misschien dat het er het komend seizoen weer wel uitkomt. Als we wat meer vrijuit kunnen gaan spelen, wat minder krampachtig". Iets wat er volgens Arie Lagendijk wel degelijk inzit. „We hebben halverwege vorig seizoen ons dieptepunt gehad. Daar ben ik van over tuigd. Een dieptepunt dat door de selectie ook er goed is opgevangen. Ondanks alle tegen slag van vorig jaar is er niemand weggegaan. Dat tekent toch wel de mentaliteit van de groep. Arie Lagendijk - „Dieptepunt is voorbij" EERSTE KLASSE wenste ijk m( de k degri-EIDEN Het zit Roodenburg mo- Dan nenteel niet mee. De Leidse eerste- (lasser gaat waarschijnlijk een zwa re competitiestart tegemoet. De eer- ste drie oefenwedstrijden gaven alt- flans een vingerwijzing in die rich ting: van Katwijk en Rijnsburgse Boys werd met ruime cijfers verlo ren (resp. 1—4 en 25) en tegen RCL werd een moeizame 2—2 be reikt. Ook aanvoerder Aad de Groot kan er niet omheen: „We zijn er nog Hhelemaal niet. De conditie en vooral de vorm moet bij veel spelers nog komen. Van de opbouw van het elftal, zoals we dat voor ogen had den, is ook nog niets terechtgeko men. Maar ja, wat wil je. We zijn nog maar een paar weken bezig en we hebben al zoveel pech gehad, dat we moeite hebben om elf man bij elkaar te krijgen." De opsomming, die de ras-Roodenburger ver- volgens geeft liegt er inderdaad niet om; j,Hans Hannaart is nog maar net met trainen gonnen, terwijl Piet Mieremet onlangs pas p vakantie is gegaan. Wim Lancel tobt weer iet een enkel en Hans Tisseur heeft nog steeds last van zijn rug. We trainen op een verhard veldje en het schijnt dat dat niet zo best is voor je spieren. In ieder geval is de vorm er bij een aantal jongens nog niet. Daarom is Reinier Verkuylen ook voorlopig naar het tweede gegaan. Het ergste is nog wel, dat Maarten van Kooperen zeker tot het begin van het seizoen is uitgeschakeld. In Rijnsburg raakte hij weer eens geblesseerd aan zijn knie. Daardoor hebben we al heel wat uitgeprobeerd: Piet de Bruin uit het twee de gehaald en voorstopper gezet; Tisseur heeft al eens op die plaats gespeeld. We weten wel. dat het niet de beste opstelling is. maar je moet wel. We komen aan de opbouw van het team en het spel niet eens toe. En het ergste is, dat je er niets aan kan doen." „Wat we nu nog missen is een goede midden velder." Aad de Groot wijst pertinent het ontbreken daarvan aan als de grootste zorg voor Roodenburg, ondanks het tegenargu ment, dat er onder de blauw-zwarten toch heel wat halfspelers schuilen (Verkuylen, Ooyen- dijk, Tisseur, Hannaart, Van de Wetering). „Met goed bedoel ik dan een krachtig figuur, een breker zoals bijvoorbeeld een Neeskens. De jongens die we hebben zijn technisch allemaal begaafd, maar we zoeken nog ie mand. die de aanvallen van de tegenstander al in het begin kan breken. Het is jammer, dat Cees Montagne (na twee jaar VTL terug bij Roodenburg, red.) nog niet volop heeft kunnen trainen, maar hij zou zo iemand kun nen zijn." Opvallend genoeg ziet de jonge (21) aanvoer der van Roodenburg aanvallend niet zoveel problemen voor zijn ploeg. Hadden de Noord bewoners vorig seizoen nogal moeite om tot scoren te komen (zo werd onder meer een indrukwekkende serie 0—0 uitslagen bereikt), dit jaar verwacht hij een hogere doelpunten productie: „Peter Dubbeldeman gaat steeds beter draaien in de spits. Vooral zijn spel met John van de Wetering, die linkshalf loopt, is zeer goed. Bovendien komen er ook meer doelpunten uit de tweede lijn." Waarmee we dan weer stuiten op de samen stelling van die middenlinie. Trainer Pieter Versteegh (beginnend aan zijn tweede sei zoen) heeft ook Aad de Groot al eens op die plaats geprobeerd: „Toen Maarten uitviel moest ik echter weer terug." De Roodenburger, die momenteel de laatste maanden van zijn militaire dienstplicht in Den Haag slijt als technisch tekenaar („Misschien kan ik als burger in dienst van het ministerie van defensie blijven"), blijft dus op zijn plaats in de verdediging, die hij vier jaar geleden veroverde: „We speelden uit tegen CW. Cor Pennenburg viel uit en toen moest ik invallen. Ik speelde toen goed en had bovendien het geluk, dat Arie de Vroet op de tribune zat. Ik kreeg toen meteen een uitnodiging voor de UEFA-jeugd. Daarmee heb ik een paar leuke trips gemaakt." De Vroet vergat de Roodenburger niet, want vorig jaar werd hij geselecteerd bij de vijfen twintig beste amateurs. Hoewel hij niet bij de uiteindelijke selectie kwam, betekende die uit nodiging voor Aad de Groot toch een erken ning van zijn kwaliteiten („Ik ben geen opval lende speler, maar constant"). En dat talent, plus de instelling van „alles zo goed mogelijk doen", kan Roodenburg op dit moment zeker niet missen. En daarbij blijft hij optimistisch: „Toen Versteegh bij ons kwam, hadden we uitgerekend dat dit jaar de klapper moest komen. We willen nu wel eens naar de hoofdklasse. En we behoren bij de kanshebbers. Dat meen ik echt...." Aad de Groot: „Wij zijn er nog niet helemaal." EERSTE KLASSE WASSENAAR „In het vorige seizoen heb ben wij éénentwintig spelers gebruikt voor het eerste elftal. Ik hoop, dat we nu minder geplaagd zullen worden door blessures en schorsingen". Wanneer aan deze voorwaar den is voldaan, ziet wedstrijdsecretaris Noordover voor het Wassenaarse Blauw Zwart zeker een plaats in de kopgroep weg gelegd. „Een koppositie lijkt mij inderdaad haalbaar en die verwachting baseer ik dan op het feit, dat wij in de vorige competitie uitstekende wedstrijden hebben gespeeld en dat er minder schorsingen zullen vallen. Bestuur, spelers en begeleiders hebben zich voor dat laatste volle dig ingezet" Trainer Dick Tempelaar zal de strijd aanbinden met hetzelfde materiaal, waar mee zijn voorganger in het vorige seizoen een plaats in de middenmoot behaalde. Opvallen de wijzigingen deden zich in de selectie van Blauw Zwart niet voor. Paul Matla -en Chart van Erp keerden de Wassenaarse selectie de rug toe. terwijl de van De Sleutels overgeko men Micky van Preen voorlopig in de B-selec tie is geplaatst. Noordover: „Ik verwacht wel, dat enkele jeugdspelers zich in de loop van het seizoen zullen manifesteren, maar ook zij zijn nu nog in de B-selectie ingedeeld". De bestuurscrises, die Blauw Zwart het laatste jaar heeft doorgemaakt zijn volledig achter de rug. Onder leiding van voorzitter Lammers begint Blauw Zwart in bestuurlijk opzicht met een schone lei. Noordover: „Wij kijken niet meer terug op wat gebeurd is. Wij hopen op een succesvolle toekomst, zowel in sportief als bestuurlijk opzicht". LEIDEN „Ik ben nooit erg optimistisch, maar Ik denk nu toch echt wel, dat we een moeilijk seizoen tegemoet gaan". De sombe re toekomstverwachting van Lugdunum-se- cretarls Doove lijkt dit maal ook niet hele maal ongegrond. Lugdunum mocht zich In de overschrljvlngsperlode in Lelden terecht de grote „verliezer" noemen. Doelman Wim Erades en talentvol jeugdspeler Frans Sjardijn accepteerden een profcontract van respectievelijk Telstar en Haarlem, terwijl technicus Koos Bekooij zich weer aanmeldde bij LFC. En nu puntspeler Jaap Schildthuijzen door een liesblessure voorlopig aan de kant moet blijven, lijkt Lugdunum zeker in aanval lend opzicht een duistere competitie tegemoet te gaan. „We zullen moeten putten uit de jeugdspelers, die overgekomen zijn van de A-junioren, want van andere verenigingen hebben zich geen nieuwe spelers aangemeld. Het vertrek van TWEEDE KLASSE Sjardijn en Bekooij lijkt mij dan nog wel op te vangen, maar het zoeken van een goede opvolger van Wim Erades zal de grootste moeilijkheden opleveren. Ik zelf hoop dat Jan van Egmond zich weer beschikbaar stelt, zo dat we in de verdediging weer over een beetje lengte beschikken, want dat komen we in ons team tekort. We hebben wel goede jeugdspe lers. maar ze zijn erg klein en in fysiek opzicht niet al te sterk". Desondanks maakte het verjongde Lugdunum in de oefenwedstrijden een redelijke indruk. De jeugdspelers Bennie de Roo, Frans van der Reijden en Willy Ligtvoet hebben zich al aangediend om de opengevallen plaatsen in te nemen. Het spelpeil in de tweede klasse is secretaris Doove duidelijk tegen gevallen. „Ik heb vorig seizoen geen uitblinkers gezien. Volgens mij komt dat hoofdzakelijk door de vele derbies. Iedereen kent elkaar nu eenmaal door en door". LEIDEN Assistent-trainer Leo de Jong voorziet voor LDWS In het komende seizoen minder moeilijkheden om zich te handhaven in de tweede klasse dan In het voorbije voetbaljaar, toen de degradatledans maar ternauwernood werd ontsprongen. HIJ be deelt de „Vlietbewoners", die tijdens de overschrijvingsperiode Cock van Weeriee en Piet Gubler naar het vertrouwde nest van de „Kanaries" zagen terugkeren, de rol van een goede middenmoter toe. Voor Leo de Jong, die na twee meniscusope raties definitief een punt achter zijn actieve voetbal loopbaan heeft gezet, is LDWS er in de breedte duidelijk op vooruit gegaan. „Goed, er zijn drie spelers uit de selectie weggevallen, maar we hebben er van buitenaf vijf acceptabele eerste elftalspelers (George Pinas. Martin van Rijn. John Haastrecht, Piet Ouwehand en Aad Bronsgeest, red) bijgekro- gen, zodat we met de overkomst van de jeugdspelers Richard Jürgens en Bart van der TWEEDE KLASSE Weijden tot een selectie van zeventien man komen. In de breedte zijn we dus duidelijk sterker geworden". Het grootste zorgenkind van LDWS blijft ech ter de huidige accommodatie. Kort geleden is er aan de „Vliet" een trainingsveldje ge creëerd. maar voor Leo de Jong blijft ook dit een druppel op een gloeiende plaat. „Als je daar op het niveau van een tweede klasser moet trainen, kun je eigenlijk beter thuis blijven. Ik vraag mij wel eens af, hoeveel jaar de Sportstichting LDWS geeft om weer terug te keren naar het afdelingsvoetbal. We krijgen totaal geen medewerking voor het scheppen van passende trainingsfaciliteiten. In de afge lopen twee jaar is er niets veranderd. De kans, dat je daardoor een leegloop van spelers krijgt is dan ook zonder meer aanwezig. Het vorige seizoen was er onder de jongens een goede sfeer en dan ben je snel bereid om iets te accepteren. Maar op de lange duur gaat het toch vervelen om altijd op een knollenveld te trainen". LEIDSCHENDAM „Uithuilen en opnieuw beginnen". Onder dit motto bereidt RKAW zich voor op de nieuwe competitie in de tweede klasse. Het aantal eerste elftal-spe lers, waarmee AW op zomerreces ging, werd meer dan gehalveerd. Stadgenoot Tonegido kon zich verheugen in de komst van doelman Sjaak Mulder. Martin van der Donk (linkervleugelverdediger), Tonkie Pilouw (halfspeler) en linker-spitsspeler Klaas Frederiksz. terwijl Nico van der Valk (ausput- zer) en halfspeler Ben van der Meer wegens verhuizing de selectie verlieten. Het in alle linies gehavende RKAW leek twee maanden geleden dan ook gedoemd om op de voetbal ladder een plaatsje te zakken. De resultaten in de oefenwedstrijden, waaronder een over winning van 3—2 op de Haagse hoofdklasser VUC, maakten echter ruimte voor een meer TWEEDE KLASSE optimistische toekomstvisie, ook al zag nieuwe trainer Wim Andriessen het spitsprobleem nog groter worden door het wegvallen van Fons van der Donk (knieblessure). De opstelling van RKAVV lijkt dan ook veel op een legpuzzel, waarvan enkele stukjes ontbreken. „Je kan ten slotte niet met tien man op het middenveld en in de achterhoede lopen". Met de terugkeer van Cees Vader, Bert Vogelaar (ex-FC Den Haag) en doelman Jan de Koning lijken enkele hiaten opgevuld, maar in aanvallend opzicht blijft het nog tobben. Een drastische verjonging vormt voor trainer Wim Andriessen voorlopig niet de oplossing. „Dan kom je er ook niet. want je zult ook resultaten moeten boeken". Het „nieuwe" RKAVV zal daarom gevormd worden uit de oude kern van vijf spelers, aangevuld met Jan de Koning, Cees Vader, Bert Vogelaar en spelers uit de tweede selectie. TWEEDE KLASSE SASSENHEIM Het Sassenheimse Teylln- gen diende zich in de voorbije tweede-klas- sestrijd al in een vroeg stadium aan als een potentiële kampioenskandldaat De équipe van trainer Coster, die zijn contract bij Teylln- gen met een jaar verlengd heeft, bezette zelfs geruime tijd de koppositie. De prestatie curve daalde halverwege de competitie ech ter vrij steil en Teylingen moest uiteindelijk met een bescheiden eindnoterlng genoegen nemen. De improductiviteit brak het team zwaar op Aanvoerder Jan Boekei (29): „We hebben geloof ik ongeveer twintig doelpunten ge maakt en dat is gewoon te weinig. We draai den in feite op de achterhoede. Daardoor vielen wij ook zo sterk terug. We boekten slechts overwinningen van 10 en dat doel punt viel dan meestal nog vlak voor tijd. En wanneer je weinig doelpunten maakt, ga je in de verdediging onzeker spelen. Je wil je als verdediger ook met aanvallen gaan bezig houden en dan vallen er gaten in de verdedi ging". Teylingen wist zich op de „voetbalmarkt" aanzienlijk te versterken. Jan Boekei oordeelt dat zijn ploeg er in de breedte duidelijk op vooruit is gegaan, hetgeen reeds in de oefen periode zijn vruchten afwierp. Het vertrek van Theo Godyla naar Lisse werd ruimschoots gecompenseerd door de komst van RCH-ver- dediger Peter van Haalem en de terugkeer van Wil van der Krogt en Nico van Veelen van Foreholte Bovendien gaven de jeugdspelers Peter van Rijn. Henk van der Lans en Paul Zwaan hun visitekaartje af. De goede resultaten in de oefenperiode had den echter ook hun keerzijde. Spitsspeler Hans van der Berg moest op het DHL-toernooi zwaar geblesseerd uitvallen en zal misschien definitief het „voetbaltoneel" verlaten. Een gevoelig verlies, dat in aanvallend opzicht niet zonder gevolgen zal blijven.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3