BERNARD! GROTE ONBEKENl „SEIZOEN TE LANG VOOR FOREHOLTE" „WE HEBBEN GEEN ZWAKI PUNTEN" PORTTRIBUNE Cor van Steijn: Sjaak Boumeester (DOSR): VIERDE KLASSE ASC wil wat ander SJC versterkt Rijpwetering niet meer de favoriet LEIDSE COURANT VOORHOUT- Promotie. Kampioen schap. Beladen woorden voor de Voorhoutse vierdeklasser Foreholte. Zo'n vijf jaar achtereen weet het voetbalvlaggeschip van Voorhout zich tot de grote favorieten. Zo'n vijf jaar achtereen ook draalen de rood- witten in de top mee; een eerste plaats echter bleek tot nu toe nog juist onbereikbaar. Cor van Steijn filosoferend:! Het lijkt wel alsof een voetbalseizoen voor ons net iets te lang duurt. Dat we net niet lang genoeg attent kunnen blijven om er op het beslissende moment helemaal te zijn. Toch wel een vreemde zaak." Randstad Sport ('72). Van Nispen('75) en Hille- gom ('76). Het zijn de clubs die met genoegen profiteerden van dit Voorhoutse gegeven. En ook in het seizoen '73—74. toen twee elftallen via een versterkte promotie een greep moch ten doen naar een plek in de derde klasse, bleek Foreholte tekort te schieten: LOWS en Rijpwetering pakten de eérste twee posities.... Van Steijn. de Voorhouter pur sang die enhter wel twee seizoenen bij het Leidse UVS door bracht („Eens kijken hoe hoog ik nu echt kon voetballen") vervolgt:" De vechtlust, het karak ter, mentaliteit: Foreholte heeft het gewoon. Maar als het er om gaat, mist het elftal overtuigend. Zijn we niet brutaal genoeg om het te kunnen maken." Toch blijft de 26jarige adjunct—administra teur van de Leidse Voetbal Bond hopen:" Misschien dat het er dit seizoen van komt. We hebben wat jeugd overgekregen. Dat zou wel eens positief kunnen werken." C.or van Steijn Tegenover die doorgebroken jeugd staat even wel het vertrek van Wil van der Krogt (terug naar Teijlingen) en topscorer John van Dijk naar Noordwijk. Van Steijn:" Vooral het verlies van VAn Dijk komt voor Foreholte natuurlijk hard aan. Maar, en echt niet om een kat na te geven, het is wel zo dat geen enkele speler echt onmisbaar is. Ook John niet. Er zijn bij ons in het elftal meer jongens die een doel punt kunnen maken. Een Piet Ruygrok, een Leo van Kesteren. Maar het is natuurlijk ook mogelijk dat de trainer (Schnietker; red.) voor een ander systeem zal kiezen." Een wat minder aanvallende speelwijze? Cor van Steijn:! Het elftai is inderdaad lang te aanvallend ingesteld geweest. Op zo'n manier maak je aardig wat doelpunten, maar je krijgt Cor van Steijn:" Op het beslissende moment missen we de overtuiging" er ook de nodige om je oren. Zeker als niet het gehele team meeverdedigt. Maar die taak verdeling was vorig seizoen toch al duidelijk beter." Reden ook om de toekomst waar het Forehol te betreft optimistisch tegemoet te zien. De toekomst van het voetbal ziet bijnaadmini strateur Van Steijn iéts minder duidelijk. „Als je nu weer ziet dat er In de afdeling Leiden het laatste seizoen tweehonderd waarschuwingen meer zijn gegeven (nu 830) en dat er honderd spelers meer uit het veld zijn gestuurd (nu 300) dan denk je wel eens: waar gaat dat naar toe. De mentaliteit van tegenwoordig, de televisie, alles „helpt" mee om het voetbal kapot te maken. En nadenkend:"Het is dat ik het te graag doe, maar soms vraag je je wel eens af of het niet beter zou zijn ermee te stop pen..." ROELOFARENDSVEEN Het doel van nieuwbakken vierdeklasser DOSR zal na een onderbreking van vi|f |aar weer verdedigd worden door de nu zesentwintig-Jarige S|aak Bouwmeester. Aan het einde van het vorige voetbaljaar besloot hij zijn verbintenis met eerste divi sieclub SW te verbreken. „Ik ga nu weer zes avonden per week naar school en dan heb je geen tijd meer voor vier trainingen. Bij DOSR zal ik dan ook maar één keer per week gaan trainen. Maar het is mij best bevallen bij SVV. Ik vond het gewoon leuk voor een jaartje. En natuur lijk hoef je het voor het geld niet te doen. Dan moet je er veel eerder aan beginnen. Maar dat was ook de bedoeling niet, want dan had ik beter vijf jaar geleden naar Telstar kunnen gaan. Het was gewoon een leuke ervaring". Sjaak Bouwmeester ziet duidelijk verschillen met zijn oude DOSR-tijd. „De jongens doen er veel meer voor, zelfs nog voor het begin van het voetbalseizoen. De jongens zijn allemaal zelf aan het trainen geweest. Toen ik bij DOSR wegging was er echt een afbouw van de geroutineerde krachten. Er zijn een heleboel spelers van een jaar of twintig in de selectie gekomen. Het elftal is echt een eenheid, dat in de komende jaren nog veel meer kan groeien. De selectie is erg breed en de spelers zijn allemaal van een gelijkwaardig niveau. Je zou zo twee elftallen kunnen maken, die even sterk zijn. Pim van der Meer, Hans Bollen en Leo de Jong springen er als geroutineerde krachten natuurlijk wel uit, maar de rest zijn allemaal jonge spelers, die weinig in kwaliteit' ver- Schillen". Sjaak Bouwmeester, de meest gepasseerde goalie van de eerste divisie deed veel erva ring op SW. „Ik heb bij SW geleerd meer leiding te geven aan de achterhoede. Meer met het spel mee te doen als de balspeler alleen kun je het natuurlijk niet redden. Het is belangrijker dat je als team een eenheid vormt. Dat is het voordeel van DOSR. Er zijn gewoon geen zwakke punten in het elftal op te noemen. Je kan op elke plaats een andere speler neerzetten, die net zo goed is. Een van de sterkste punten vind ik de Sjaak Bouwmeester: „Ik heb geleerd meer leiding te geven aan de achterhoede". achterhoede. We zijn in de oefenwedstrijden tenm nste nog geen enkele keer uitge speeld". De verwachtingen van Sjaak Bouwmeester voor het nieuwe seizoen zijn dan ook rede lijk hoog gespannen. „Ik dacht dat we mee •moeten kunnen draaien bij de bovenste Maar een voorspelling is natuurlijk mc te maken. Je kent namelijk niet de k van de Haagse clubs. Maar voor degri.EI behoeven we niet bang te zijn. Dan nei het wel erg raar lopen". <|a. ste LEIDEN De „Leidse" vertegenwoordigers in de vierde klasse zijn dit jaar verdeeld over de afdelingen A. B en D. ASC en Bernardus strijden met de Bollenstreekclubs Foreholte, SJC en WSB in 4A voornamelijk tegen verenigingen uit Den Haag en omgeving. Als vanouds zijn de meeste afgevaardigden uit de omgeving van Lelden ingedeeld in 4B. Dit jaar zijn dat: SVLV, Alphen, Rijpwetering, Wassenaar, Altior, MMO en debutant DOSR. Ook zij krijgen te maken met tegenstanders uit het Haagse conglomeraat. In 4D, een „Goudse" afdeling, treden Nieuwkoop, NSV en het gedegradeerde Bodegraven aan. 4A Bernardus Bernardus gaat de eerste wedstrijddag van start tegen het Oegstgeestse ASC. De Hazers- woudenaren zijn de oefenperiode begonnen met een selectie van 32 spelers, waarbij alleen versterking is gekomen van de kant van oude bekenden. Zo keerde doelman Gidi Speel van DOSR terug. Het gevolg is, dat Bernardus ruim in de doelverdedigers zit. Naast Speel heeft trainer Valent nu de beschikking over Sjaak Vriesekoop, lange tijd vaste man, en Jan Groen. Bovendien is Jan van der Zon weer in de selectie opgenomen. Deze achterspeler ver toefde een tijdlang op Aruba wegens dienst plicht. Na een jaar afwezigheid meent Jan van der Zon, dat Bernardus anders is gaan spelen: „Er is meer inzicht bij de ploeg. Er wordt fanatiek getraind. Valent smijt dan ook veel variatie in de oefenstof." Over de indeling in 4A zegt Van der Zon: „Nu zijn we steeds de grote onbekende club. Wie weet komen we nog ver. Het is alleen jammer, dat we een aantal streekderbies gaan missen. Dat gaf altijd veel toeschouwers en een gezellige sfeer." De Bernardus-speler verwacht zelf op de rechtsbankbackplaats terecht te komen. ASC De Oegstgeestse vierdeklasser, die 85 jaar bestaat, gaat dit jaar onder leiding van Frits Massée „vol vertrouwen" van start. (Scheiden de) wedstrijdsecretaris Leo Steinmetz: „Voor het eerst sinds jaren is er weer een redelijke doorstroming vanuit de jeugd. Er zitten ook een stuk of vijf nieuwelingen in de selectie, waardoor we een goede aanvulling voor het tweede hebben". Het standaardteam van ASC. dat alleen Carré en Brand zag vertrekken, zal dit jaar vooral op de kern van vorig jaar draaien: „Maar we willen nu wel eens wat anders", aldus Steinmetz. „We moeten nu maar eens bij de bovensten eindigen. Een kampioenschap zou bijvoorbeeld leuk zijn bij het jubileum." SJC SJC heeft momenteel nog de handen vol aan een bouwproject aan de gebouwen en velden, als het gereed is heeft de Noordwijkse vereni ging de beschikking over vier velden en een oefenterrein. De club, die dit seizoen start onder trainer Arie Duyndam (ex-Noordwijk) heeft ook direct een verjongingskuur onder gaan. Met Duyndam kwamen van Noordwijk een aantal jeugdspelers over: Maarten Plug, Hans Kaspers, Kees van de Niet, Gerard Thio en Rob van Kersbergen. Otto Terol is een nieuwe doelman. Secretaris Van der Berg verwacht dan ook: „We komen minimaal bij de eerste vier. Slechter dan vorig jaar kan het al niet." 4B MMO Met hard werken en veel wedstrijden wil trainer H. Siera zijn nieuwe vereniging MMO een basis geven voor het nieuwe seizoen: „De mentaliteit bij MMO is optimaal. Formidabel. Het is geen technisch goede ploeg, maar ik wil toch wel meer die kant op. De jeugd heeft ook duidelijk meer in huis. Het behoud van het vierdeklasserschap zie ik dan ook best zitten." MMO verloor alleen Jan van Leeuwen aan UVS: „Dat is een hap voor MMO". Niette min verwacht Sierra het onstane keeperspro bleem op te kunnen lossen met Jan Borst en John Elstgeest. Altior „Wij hopen op een vrij goed resultaat", aldus voorzitter Otto van Altior. „Ik zie het een beter seizoen worden dan vorig jaar. Vooral bij de streekderbies, die op het programma staan, verwacht ik een paar spetters." Altior dat Kees Baader en doelman Aad Otto (UVS) zag terug komen, begint helemaal opnieuw onder trainer Witteman (ex-Haarlem): „Hij geeft een volledi ge training en eist ook een goede opkomst. Dat was eigenlijk ons grootste probleem vorig jaar. De goede instelling en de inzet zijn er weer en dat is de basis voor een goede verstandhouding met de spelers." en dat is voornamer". Trainer Van der Wel, die voor het tweede seizoen een „ijzeren discipline" over de selectie legt („SVLV heeft dat nodig") zag vier van zijn sterke jeugdspe lers nog laat met vakantie gaan, zodat hij vooralsnog op de oude kern zal moeten teren. „Van de jeugdafdeling heb ik wel goede verwachtingen", aldus de heer Mens. „De A1 is gepromoveerd en ze hebben aan Robbie Wijnstok (ex-jeugdtrainer FC Den Haag) een goede oefenmeester." Rijpwetering Alphen VVS8 Bij WSB Is de verwachting „gematigd opti mistisch". „We hebben een bredere selectie", aldus wedstrijdsecretaris Henk den Elzen. „Ook het tweede team vormt nu een geheide groep. Daarnaast gaan we beginnen met vijf of zes nieuwe elftallen. We zijn dus totaal gegroeid". Het standaardteam zal waarschijn lijk een verjonging ondergaan: Fokke van der Reidt en Albert van der Burgt keerden terug van de a-junioren van Noordwijk. De Noordwij- kerhouters raakten alleen Jan de Jong kwijt aan het Haagse Tonegido, een van de tegen standers in de competitie. Alphen vermoedt met een jeugdig elftal de competitie in te gaan. Doelman Bert Timmer: „De jeugd van vorig jaar is nu doorgebroken. Negen spelers van de huidige selectie speel den twee jaar geleden in de A-junioren." Daarnaast is Bert van Eyck (ARC) terug als de laatste man en is Jan van de Stouwe als back volgens Bert Timmer „een openbaring". Alleen hebben we nog steeds een voorhoede- probleem:we hebben geen afmaker. Het moet allemaal even lukken. Als het zelfvertrouwen er eenmaal is, dan zal het best wel lopen. We hebben genoeg talent." Bert Timmer zal zelf waarschijnlijk geen volledig seizoen kun nen draaien, omdat hij de militaire dienst ingaat: „Maar Hennie Rikken is er nog: Hij heeftal eerder in het eerste gekeept." SVLV „Onze verwachtingen zijn niet bepaald hoog gespannen", vertelt voorzitter Mens van SVLV. „Ik heb bovendien een hekel aan berichten die te optimistisch zijn. Ik denk aan het consolideren van het vierdeklasserschap. Voor ons is de sfeer vooral belangrijk, niet de prestaties. Ons clubhuis is elke zondag vol Rijpwetering kan het dit jaar wel eens moeilijk krijgen. Niet alleen zagen de Rippers Hans Rijswijk stoppen, maar een deel van de kern van het elftal kan minder tijd vrijmaken om te trainen: Jan Brugman, laatste man, begon laat met trainen en Hans Witteman. Cees van der Star en Hans Weenink kunnen slechts eenmaal per week oefenen, omdat ze werk zaamheden in de avonduren hebben. „Zo kom je natuurlijk moeilijk hoger", meent penning meester Van Haastregt. „Maar het bouwen van een huis gaat voor die jongens voor. En dat moet je als bestuur maar aanvaarden. Het gaat natuurlijk wel aan de conditie van die spelers vreten. Ik ben in ieder geval minder optimis tisch dan voorgaande jaren". Rijpwetering kreeg van buiten versterking in de personen van Meiland (Van Nispen) en Borst (DOCOS) („Hij is een broer van doelman Ton Borst en brengt hopelijk wat meer vaart in het elftal"); daarnaast kunnen eigen jeugdspelers als René Bisschop en Harrie van der Star definitief gaan doorbreken. Wassenaar „We hebben tweemaal tegen de top aangeze ten. En optimistisch als ik ben zeg ik: driemaal is scheepsrecht." W. Boogaard, aanvoerder van Wassenaar en voorzitter van de afdeling zondag, ziet de verjonging van zijn elftal positief in. „Alleen Hans Clements, de doel man, is vertrokken. Hij is afgestudeerd. We hebben drie mogelijke opvolgers: Ronb de Ruiter, Peter Kruit en Peter Wanrooy." Wasse naar, dat de vereniging zag uitgebreid naar elf teams, is nog volop bezig met de uitbrei ding van de kantine, die waarschijnlijk eind september geopend zal worden. 4D BODEGRAVEN Bodegraven is optimistisch gestemd om het verloren gegane terrein (degradatie uit de derde klasse) te herwinnen: „We hebben vorig jaar ongelukkig gespeeld. Daan Kooy en Tom Winkel raakten geblesseerd en zij waren de doelpuntenmakers. En aan goals mankeerde het gewoon bij ons. We hopen dan ook op de bovenste helft dit jaar", aldus de heer Stikkelorum. Bodegraven zag wel een van zijn betere spelers (Wim van der Neut) naar Esto vertrekken, maar kreeg Ronald Heytinga, een jeugdige speler van TAVV terug: „De kern bestaat uit dezelfde spelers als vorig jaar. Alleen Cock van Eek is geblesseerd, maar zijn vervanger heeft een voldoende gescoord." NSV Ook NSV ziet het wel zitten. De vereniging uit Noorden kreeg een nieuwe trainer, de heer Vessies (Heemstede): „Hij brengt een geva- rieerde en uitgebreide oefenstof. Hij geeft een NlGUWkOOP harde training maar wel goed", vindt de heer Hilhorst, leider van het eerste team van NSV. Hiar tinc Bo rer RC reil kar volg Spanning In de vierde klasse. UDO-tralner Henk Swaak beleefde vorig seizoen veel van dit soort momenten. Hier wendt hl] zich uit pure wanhoop af van het strijdtoneel. John Manuputty heeft zojuist een kans gemist In het topduel tegen Rijpwetering. Ook dit Jaar een normaal beeld In de vierde klasse?! De vereniging heeft een selectie van vijftien man, die aanvallend is versterkt door een nieuwe spits: „Ik zie het wel zitten", aldus de heer Hilhorst. „Het wordt een behoorlijk seizoen. We eindigen bij de bovenste vier of vijf." Het wordt een schot in de ruimte", zegt secretaris Kwakkenbos over de aanstaande competitie. „Alles is een open vraag. We zitten in een vreemde afdeling. We moeten meen ik wel vijfmaal naar Den Haag. Daar zijn we niet zo gelukkig mee. We waren liever maar in de streek gebleven". Nieuwkoop, dat voor het vierde seizoen getraind wordt door de heer Wegman, zag drie spelers vertrekken naar Uithoorn. Er kwamen geen versterkingen bij.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2