Kabinet krijgt dikke ivoldoende voor beleid «rond mimi ik rapport Kamer demonstreert waardering voor koningin Geen gerechtelijk onderzoek tegen Prins Regels voor militaire staven «5^ REGERING VRAAGT V.S. OM DE DOCUMENTEN PRINS BERNHARD - BLIJFT LID RAAD VAN STATE sn Parlementaire enquête naar wapenaankopen nog onzeker INSDAG 31 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 19U PSP-MOTIE VAN TAFEL GEVEEGD laatse jj j r i hoofdj iat tal ren ge' warerj dag zouden k vast (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid de Tweede Kamer heeft de regering een dikke voldoende gegeven voor haar beleid inzake het rapport van de commis- %ic-Donner. Veel lof toonde de Kamer voor het onderzoek van de „commissie van drie", die de relaties van prins Bern- hard met de Amerikaanse Lockheed-vlieg- tuigenfabriek heeft onderzocht. Bijna una niem onderschreef de Kamer het stand punt van de regering dat tegen prins Bernhard geen strafrechtelijk onderzoek Umoet worden ingesteld. Een motie van de 2-mans fractie van de PSP waarin op zo'n onderzoek werd aangedrongen, kreeg van geen enkele andere fractie steun. De Kamer demonstreerde gisteren een op- lerkelijke eensgezindheid. De oppositie iet duidelijk uitkomen, dat in dit debat de •litieke strijd buiten beschouwing moet ilijven. WD en CHU onderschreven ksnonomwonden de conslusies van de rege ling Complimenten werden gegeven voor het Lvvijze beleid", de „tact en voorzichtigheid" len waarmee het kabinet het pijnlijke rapport l van de „commissie van drie" heeft behan- 1 Held. Aantjes (AR) zei hierover: „Uit de gehele Overzicht van de Tweede Kamer tijdens het Lockheed-debat. handelswijze van de regering komt naar voren, de allesoverheersende zorg om zon der ook maar enigszins af te doen aan wat onvermijdelijk moest gebeuren, de consti tutionele monarchie door deze crisis heen te bewaren". Van Thijn (PvdA) verklaarde, dat de PvdA het beleid onderschrijft „dat betekent ook, dat wij instemmen met de beslissing om geen gerechtelijk voor onderzoek tegen de prins in te stellen. Evenals vele anderen hebben wij met deze vraag uit een oogpunt van gelijke rechtsbedeling geworsteld". Terlouw (D'66) vond dat de regering „deze zaak snel, discreet en doeltreffend" heeft behandeld. Andriessen (KVP) zei met de regering de conclusie te moeten delen, dat de prins het belang van de Staat heeft geschaad. Het rapport van de „Commissie van drie" heeft grote verslagenheid teweeg gebracht. On telbaar velen hebben ten aanzien van de handelwijze van prins Bernhard gedacht, „dat zoiets niet mogelijk zou zijn". Met de regering constateren wij, aldus Andriessen, onontkoombaar en met spijt, dat het toch mogelijk is gebleken". Drees (DS'70) noemde het rapport van de commissie een voorbeeld van diepte en zorgvuldigheid, zowel wat onderzoek en conclusies betreft. Ook hij onderschreef het regeringsbeleid. Van der Mei (CHU) zei, dat de regering op een verantwoorde wijze haar taak tot handhaving van de rechtsorde en tot be scherming van ons constituioneel bestel heeft vervuld". Zij heeft de juiste en onver mijdelijke beslissingen genomen, hoe pijn lijk die ook mogen zijn". Jongeling (GPV) had graag gezien dat het rapport van de onderzoekcommissie prins Bernhard had vrijgepleit. „Maar het heeft helaas niet zo mogen zijn". Het rapport is op kardinale punten, aldus Jongeling, niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. En de prins heeft zelf de laakbare handelingen er kend". Het besluit van de prins om een aantal functies neer te leggen, is volgens Jongeling „smartelijk maar juist". PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman vond, dat achtereenvolgende kabinetten onvoldoende toezicht hebben gehouden op het doen en laten van prins Bernhard. Hij sprak daarom van „publieke mede-verant woordelijkheid". De Gaay Fortman stelde, dat de regering meer invloed moet krijgen op de benoeming van leden van de hofhou ding, secretarissen enz. Lockheed benaderde Kamerleden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal proberen be slag te leggen op de documenten waaruit moet blijken dat Lockheed pogingen heeft onderno men om de steun van Nederlandse parlement sleden te krijgen voor de aanschaf van de P-3 Orion voor de marine. Volgens premier Den Uyl zijn de bewuste documenten in handen van de Amerikaanse senaatscommissie voor het Beurswezen,» die de omkooppraktijken van Lockheed uitvoerig heeft onderzocht. Via de Nederlandse ambassa de in Washington zal worden getracht het materiaal in bezit te krijgen. Het parlement toonde zich erg gebrand om meer licht te brengen in deze kwestie. Zo wil men antwoord op de vragen wanneer Lockheed Kamerleden heeft benaderd, van welke aard deze contacten waren en welke Kamerleden er bij waren betrokken. In het rapport van de commissie-Donner wordt slechts terloops en zonder nadere bijzonderhe den opgemerkt, dat Lockheed ook parlement sleden in ons land heeft benaderd om steun te verkrijgen voor de Orion. Tijdens schorsing debat Geen contact Den Uyl en commissie- Donner DEN HAAG In de schor sing van het Lockheed-debat heeft minister-president Den Uyl, voor hij gisteravond om half negen aan zijn antwoord begon, geen contact meer ge had met de „Commissie van drie". De „Commissie van drie" be staat officieel niet meer", zo lichtte de hoofddirecteur van de Rijksvoorlichtingsdienst, de heer G. van der Wiel, desge vraagd toe. Maar ook met de „ex-leden" van de commissie is tijdens de schorsing in het debat geen contact geweest. De minister-president meende voldoende ingelicht te zijn om de vragen en opmerkingen van de Kamerleden op de nor male wijze te beantwoorden, aldus Van der Wiel. Het debat werd bijgewoond door de adviseurs van de prins, die in een van de ambte- narenloges hadden plaats ge nomen. Van af deze plaats volgden mr. Scholten, de oud minister van Justitie, en mr. Wijkerheld Bisdom, van een gerenommeerd Haags advoca tenkantoor, de discussies. Voor het debat bestond grote publieke belangstelling. (Van o parlementaire redactie) DEN HAAG Prins Bernhard, die als gevolg van de Lock heed-affaire zich teruggetrokken heeft uit zijn talrijke functies, zal lid blijven van de Raad van State, 's lands hoogste adviescollege. Zo heeft premier Den Uyl gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld. In zijn antwoord op de be schouwingen van de Kamerle- Premier Den Uyl betwijfel de of de in het rapport-Donner den over de Lockheed-zaak zei genoemde gedragingen van de de premier, dat de regering de prins gedaan zijn in zijn hoe- ministeriële verantwoordelijk- danigheid van inspecteur-ge heid voor de niet-onschendba- neraal van de krijgsmacht, re leden van het koninklijk Overigens vond hij het achter huis zo spoedig mogelijk bij af gemakkelijk te constateren Wet wil gaan regelen. „Het ge ven van vertrouwen zal daar bij noodzakelijk blijven", al dus de premier. Op de nood zaak daarvan hadden ook ver schillende Kamerleden (o.a. Wiegel (WD), Andriessen (KVP), Aantjes (AR) gewezen. Volgens de KVP-fractievoor- zitter is het duidelijk, dat een sluitende regeling over infor- Voor premier Den Uyl en minister Van Agt viel er tijdens de debatten heel wat te schrijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) heeft de Kamer gisteren een groot aantal argumenten gegeven waarom tegen prins Bernhard geen justitieel onderzoek zal worden ingesteld. Met tevredenheid had hij tijdens het debat geconstateerd, dat de overgrote meerder heid van de Tweede Kamer (met uitzondering van de 2-mans-fractie van de PSP) dit stand punt van de regering deelt. In een sterk juridisch getint betoog maakte de minister duidelijk, dat er een samenstel van beweegredenen is, om van justitiële actie af te zien. Volgens hem zou het praktisch noch juri- disch-principieel mogelijk zijn de prins te ver volgen, zelfs in het geval dat er goede gronden zouden bestaan om hem te verdenken van strafbare feiten. Eén en ander houdt verband met het feit, dat een aantal getuigen zich buiten Nederland bevindt en dat een eventueel gerech telijk vooronderzoek in Amerika moeilijk tot stand zou zijn te brengen. De minister bestreed nadrukkelijk, dat in ver gelijkbare gevallen tegen iedere andere Neder lander wel van vervolging sprake zou zijn. De justitiële statistieken wijzen uit, dat in een groot aantal strafzaken van vervolging geen sprake is. Het aantal geseponeerde (stop gezet te) zaken is zelfs groter dan het aantal waarin tot een strafzaak wordt besloten, aldus de minister. Van strafvervolging is meestal dan pas sprake, als het algemeen belang er om vraagt. De publikatie van het rapport van de commissie- Donner en de openbare behandeling van deze zaak houden reeds een preventieve werking in, zo stelde de minister, die daarom tot de conclu sie kwam, dat met de oplossing van de regering geen rechtsongelijkheid wordt geschapen. De premier wees erop, dat niets van de Lockheed-affaire in de doofpot is gestopt. De regering heeft steeds voor ogen gestaan het handhaven van het constitutionele bestel en de rechtsorde „door deze beproeving heen." Openbaar- jiiatie, respectievelijk overleg ^e'^, <^raa6t bij tot een goed vooraf tussen kabinet en leden van het koninklijk huis over door deze laatsten te onderne men activiteiten, nauwelijks te juaken is. Immers elke formu- werken van de democratie. Overigens verheelde de pre mier niet, dat noch de conclu sies van de onderzoekscom missie, noch de werkwijze van le die het privéleven van leden commissie onfeilbaar zijn. Deze zaak is geen „bliksemaf leider", het rapport geeft hei- zal een rnarge van interpreta- Herheid over ongeoorloofde tie hebben en daarbij treedt beïnvloeding van hoge functio- dan weer het vertrouwen op narissen, het rapport en de de voorgrond, aldus i A" jVolgens premier Den Uyl zal conclusies van de regering „dekken niets toe". Het pro- w bleem van koningschap wordt in de regeling"betreffende dë niet uit dL' weB Begaan, zo zei vera ntwoo r del i j k- waarder gewicht moeten worden toegekend aan de premier met name tegen de PSP-er Van der Lek, tegen over wie hij ook de constitutio- pegenen die dichter bij de ne'e monarchie verdedigde, kl oon staan. De ministeriële De Premier zei, dat bij de wet- Verantwoordelijkheid zal vol- tc,!ike regeling ter definiëring r, van het begrip „lid van het koninklijk huis" met name de vraag beantwoord zal worden lke leden van het koninklijk gens Den Uyl dienen te wor den geactiveerd als het Staats belang in het geding komt. Als inspecteur-generaal han- delde prins Bernhard onder hu,s bijzondere mate reke directe verantwoordelijkheid n'n6 dienen te houden met het van de minister van Defensie Staatsbelang. om beïnvloeding te voorkomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal nagaan of voor de staven van de krijgsmaclitonderdelen (luchtmacht, landmacht en marine) regels kunnen worden opgesteld die ongewenste beïnvloeding bij aanschaf van wapens moeten voorkomen. Premier Den Uyl zei gisteren in het kamerdebat dat uit het onderzoek van de commissie-Donner is gebleken dat er in de fase waarin de staven adviseren over de militair-technische eisen van het aan te schaffen materieel, vatbaarheid voor beïnvloe ding van buitenaf kan ontstaan. Van een dergelijke beïnvloeding is overigens in het verleden niets gebleken, voegde hij daar geruststellend aantoe. Volgens de premier heeft de commissie-Donner op die vatbaar heid willen wijzen en geadviseerd om voor de contacten tussen de militaire staven en de industrie dezelfde stringente regels op te stellen als welke gelden voor de afdelingen materieel van het ministerie van Defensie. Premier Den Uyl kondigde aan, dat de ambtelijke werkgroep die een studie verricht naar de werking van het militair industrieel complex begin volgend jaar een rapport met haar bevindingen zal overleggen. Onder het militair industrieel com plex wordt verstaan het werk. van belangenverstrengeling rond de wapenhandel. Kamervoorzitter Vondelingvol aandacht luiste rend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is nog allerminst zeker dat de Tweede Kamer zal besluiten tot het instellen van een parlementaire enquête naar wapenaankopen. Alle linkse partijen hebben hierop gisteren in het debat over de Lockheed-affaire aange drongen, maar christen-democraten en liberalen lijken zich vooralsnog tevreden te stellen met de conclusie van de commis sie-Donner, dat van laakbare invloed van de vliegtuigenindus trie op de Nederlandse wapenaankopen niets is gebleken. Volgens „links is een uitgebreid onderzoek nair de gang van zaken achter de schermen van de wapenhandel noodzakelijk om voor de toekomst maatregelen te treffen die misstanden uitsluiten. Premier Den Uyl gaf de ijveraars voor een enquête gisteren een moreel steuntje. Hij zei, dat het juist is. dat de Kamer zich een onafhankelijk oordeel wil vormen over de handel en wandel' van fabrikanten van militair materieel, en zegde toe dat de regering, zo de Kamer tot een onderzoek mocht besluiten, alle medewerking hieraan zal verlenen. De Defensiecommissie uit de Kamer zal zich deze week met de kwestie bezighouden. Hierbij zal ook worden bezien of wellicht een onderzoek op beperkte schaal tot de gwenste duidelijkheid zou kunnen leiden. P Mr. Andriessen (KVP): ook waarde ring voor prins Bernhard. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met uitzondering van de 2-mans-fractie van de PSP hebben alle fracties in de Tweede Kamer gisteren tijdens het debat over het rapport van de commissie-Donner hun grote bewondering uitgesproken voor de manier waarop ko ningin Juliana heeft getoond zich van haar verantwoordelijkheid bewust te zijn. Naar voren kwam ook, dat de meeste fracties zeker niet alle vertrouwen in prins Bernhard hebben verloren. KVP-fractie- voorzitter Andriessen zei, dat het feit dat de prins met zijn handelwijze het belang van de Staat heeft geschaad, op geen enkele wijze afbreuk doet aan de waarde ring voor de grote verdiensten die de prins gedurende een lange reeks van jaren voor ons land heeft gehad. Dankbaarheid werd geuit /oor de bereid heid van de koningin om haar taak onder moeilijke omstandigheden voort te zetten. Het Kamerlid Jongeling (GPV) zei: „meer dan ooit gaan thans onze gedachten in liefde, bewondering en medegevoel uit naar onze vorstin". De fractievoorzitter van de KVP, mr. F. Andriessen zei: „Onze parlementaire de mocratie onder het Huis van Oranje moet er tegen kunnen en kan er tegen om kritiek met trouw, maatregelen met respect en afkeuring met toewijding te combineren. Op beide hebben leden van het koninklijk huis recht en beide zijn in het belang van het voortbestaan van de monarchie die wij onverdeeld wensen". Drs. Van der Mei (CHU): „Onze gevoelens van groot respect gaan in het bijzonder uit naar onze koningin. Moge de constitutione le monarchie voor ons land behouden blij ven" Mr. Aantjes (AR) besloot zijn rede met de volgende markante woorden: „Moge de prins de door hem gewenste gelegenheid om het land te dienen en het vertrouwen te herstellen vooral zoeken en vinden door de koningin bij deze door de gebeurtenis sen zo verzwaarde taak tot steun te zijn. Moge de in deze moeilijke dagen van be proeving, en stellig ook eenzaamheid, zich met haar gehele huis gedragen weten door de genegenheid en het gebed van zeer velen. In tijden van verdrukking is de band tussen Nederland en Oranje ontstaan. In tijden van zorg is de band de eeuwen door bevestigd en versterkt. In uren van de zwaarste nationale beproevingen is Oranje - en dat geldt ook voor prins Bernhard trouw geweest aan Nederland. Nu maakt ons koningshuis uren van zware beproeving door. Trouw verkommert in eenzaamheid. Trouw bloeit op in wederke righeid. Moge in die wederkerigheid de trouw van ons volk nu blijken". Wiegel (WD) zei: „De koningin heeft het belang van de Staat in deze ook persoon lijk voor haar zo zware tijd op bewonde renswaardige wijze gediend". Van Thijn (PvdA) uitte zijn „respect voor het staatshoofd dat uiting geeft van een voorbeeldige plichtsbetrachting". Beuker (RKPN) vond dat er twee verwijten waren te maken. „Het eerste geldt het kabinet dat verzuimd heeft Prins Bernhard tegen profiteurs te beschermen. Het twee de geldt de rooms katholieken die al een aantal jaren het zondagse gebed voor de koningin achterwege laten". Van der Lek (PSP) vond het daarentegen laf llom zich aan te sluiten bij de „algeme ne plechtstatige behoedzaamheid, alsof over het koningshuis niet nuchter en zake lijk kan Worden gepraat". „Nu blijkt hoe kwetsbaar deze verouderde insteUing, de monarchie is". Wij zeggen niet", aldus Van der Lek, „schaf vandaag de monarchie af, maar wel: nu is de dag om daarover een serieuze discussie te beginnen, al was het alleen maar om toekomstige Oranjes te vrijwaren voor het onmogelijke en men sonwaardige dilemma waar koningin Julia na nu in terecht is gekomen".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9