t Nog vier gewonden in Frans ziekenhuis Primaat Polen over arbeidersprotest eb Situatie rond visquotering chaotisch" "ik Kissinger gaat opnieuw praten met Vorster Scheepslading christelijke lectuur in Nederland aan de man gebracht Nieuwe cahiers van Unie „School en evangelie" Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Nieuwe chemische fabriek voor [Rijnmond VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd tenr voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. ACHT RIJSTROKEN VOOR TOENEMEND AUTOVERKEER KORTE METTEN xvj ui AUUUOi uo iaio LEIDSE COURANT PAGINA 7 DERDE TREINONGEVAL Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nog vier Ne derlandse reizigers verblijven in een ziekenhuis in het Franse Compiegne na de treinbotsing met een vrachtauto, waarbij gistermorgen 37 Nederlandse inzittenden van de sneltrein Ni- ce-Den Bosch gewond raakten. Gisteravond arriveerden in Amsterdam eerst de ruim 400 toeristen die niet gewond raak ten en later op de avond de ongeveer dertig Nederlanders die aan lichte verwondingen werden behandeld. De vier (drie vrouwen en een man) zullen in Compiegne ver der behandeld worden aan een hersenschudding en aan hoofd-, buik- en nekletsel, voordat zij over enkele dagen naar Neder land vervoerd zullen worden. Ook de treinbestuurder en een lifter die in de aangereden vrachtauto zat, moeten in het ziekenhuis blijven.De trein die de licht gewonden vervoerde deed behalve Amsterdam ook Roosendaal, Den Bosch en Ut recht aan, waar opvangcentra waren ingericht om de reizigers met hun familieleden te hereni gen. Volgens de Franse spoorwegen heeft het ongeval zo weinig slachtoffers geëist doordat nie mand zich in de gangen van de verongelukte trein bevond en doordat het reddingswerk snel op gang kwam. De treinontsporing bij Compieg ne meegerekend zijn er dit jaar drie treinongelukken geweest, waarbij grote groepen Neder landers betrokken waren. Eer der kwamen bij een treinbotsing 24 mensen om het leven bij Schiedam en eiste de ontsporing Sommigen werden de emoties te machtig na aankomst van de extra van een trein bij Neufville in trein uit Frankrijk, die de inzittenden van de ontspoorde Zon-Express België elf doden. terug naar Nederland bracht. U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog i goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. en boek no De Slegte is een goeie voor uw oude boeken Postbank in Amsterdam DEN HAAG (ANP) - De op te richten Postbank krijgt zijn hoofdkantoor in Amsterdam. De huidige gelddiensten van de PTT, de Rijkspostspaarbank en de postcheque- en girodiensten zullen in deze Postbank samen komen. De nieuwe dienst per soonlijke leningen zal in Leeu warden worden gevestigd. ROTTERDAM (ANP) Op torte afstand van de bebouwde tern van Rozenburg zal het Sritse chemische bedrijf ICI een nieuwe polypropyleenfa- >riek gaan bouwen, vlet 46 tegen 23 stemmen ichaarde de Rijnmondraad zich >isteren achter het voorstel om .•oor de bouw van de fabriek ian de minister een positief ad- 'ïes te brengen. Tegenstemmers varen te vinden bij de PvdA, 'SP en PPR. Zij vinden dat de abriek er vanwege het explosie- in brandgevaar niet mag ko nen. )e plannen van ICI betreffen i fabriek met een jaarproduk- van 48.000 ton kunststofkor- els uit vloeibaar propyleen. Het rodukt wordt gebruikt bij het ervaardigen van kratten, con- ainers, meubels, verpakkings- latenaal en auto-onderdelen. Drie gezinnen op net rabies besmette camping tEN HAAG (ANPI Slechts rie Nederlandse gezinnen zijn ïp doorreis tussen 15 en 26 iugustus (Garmisch Partenkir- ïhen) in West-Duitsland ge- reest Er bestaat geen aanlei- voor het instellen van een iccinatieschema tegen honds- ilheid. Dat heeft een woord- lerder van de geneeskundige lofdinspectie verklaard, geneeskundige hoofdinspec- had personen die tussen 15 26 augustus op die bewuste tmping zijn geweest, gevraagd ch in verband met een geval in hondsdolheid te melden bij t rijksinstituut voor de volks- izondheid in Bilthoven. Die ■ie gezinnen hebben geen con- ct gehad met de ponyrijschool n de overzijde van de cam- ng, aldus de woordvoerder. In nacht van 24 en 25 augustus van die rijschool een pony j erleden aan de gevolgen van j mdsholheid. Het dier was door gebeten. Een overzichtsfoto van de Han- ford kerncentrale bij Richmond in de Amerikaanse staat Washington. Als gevolg van een ontploffing in dit bedrijf is een persoon gewond geraakt en zijn acht tot tien men sen besmet met radio-actieve stra ling. De ontploffing had niet plaats m een kernreactor, maar in een vat waarin de radio-actieve stof Ameri- cum wordt gescheiden van uitge werkte atoombrandstof. Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat er radio-activiteit in de atmosfeer te recht is gekomen. Alle betrokke nen droegen beschermende kle ding toen de ontploffing, die van chemische aard was, plaats had. Westduitse Starfighter verongelukt AHRWEILER (AFP) - De Westduitse luchtmacht heeft gis teren haar 186ste Starfighter verloren. Het toestel stortte bij Ahrweiler, niet ver van Bonn, neer. De twee inzittenden kwa men er dank zij hun schietstoe len met lichte verwondingen af. JOHANNESBURG, (UPI/D- PA) Premier Vorster van Zuid-Afrika zal in het komen de weekeinde in Zürich op nieuw een ontmoeting hebben met de Amerikaanse minister Kissinger. Westelijke waarne mers in Johannesburg zijn van mening dat zij van ge dachten zullen wisselen over drie onderwerpen: de tegen stellingen over de onafhanke lijkheid van Namibië, de in stelling van een zwart meer derheidsbewind in Rhodesië en de voortdurende onrust on der de zwarte bevolking van Zuid-Afrika, waarbij in de af gelopen week 41 mensen de dood vonden. Kissinger en Vorster hebben elkaar in juni in Duitsland ontmoet. Volgens een uitspraak van de Veiligheidsraad moet Zuid- Afrika uiterlijk vandaag aan kondigen dat het zich uit Na mibië terugrekt en daar ver kiezingen organiseert. Twee weken geleden is besloten dat Namibië op 31 december 1978 onafhankelijk wordt, maar de SWAPO, de Organisatie van het volk van Zuid-west-Afrika, erkent deze uitspraak niet. Ook De Verenigde Staten en Engeland zijn niet met deze beslissing akkoord gegaan. Men verwacht nu dat Zuid- Afrika concessies zal doen, mogelijk zelfs verkiezingen zal aankondigen. Mogelijk ook zullen Zuid-Afrika en de Swa- po binnenkort in Genève om de tafel gaan zitten. Volgens het Britse blad The Guardian hebben Zuidafri- kaanse troepen zich bij acties in Namibië schuldig gemaakt aan martelingen. De berichten over marteling worden beves tigd door plaatselijke angli- kaanse, katholieke en luther- aanse geestelijken. DEN HELDER (ANP) „Een chaos", noemden woordvoerders van het visserijbedrijfsleven gisteren de huidige situatie rond de tong en scholquotering. Zij wijten deze chaos aan het ontbreken van een veilplicht voor vis, een gegeven dat men vorige week reeds signaleerde. Een woordvoerder schat dat er wekelijks 50 tot 100 ton schol en tong buiten de afslag om wordt verkocht, waardoor de visser door de lagere prijzen groot nadeel lijdt. „De regering heeft de grote fout te water. Een van de Helderse gemaakt door eerst mee te wer ken aan quoteringsmaatregelen en wil pas daarna de vloot sane ren. Wij hebben er steeds op gehamerd: eerst een deel van de vloot eruit en dan pas quote ren", zo menen de vissers. Men concludeerde dat de con trole van het ministerie scher per wordt. Visserij-voormannen meldden dat afgelopen vrijdag in Den Helder tien functionaris sen van het ministerie de bin nenkomende schepen contro leerden, geassisteerd door de ge-, meentepolitie en de rijkspolitie reders noemde dit gisteren een „razzia": „Wij zijn nooit agres sief geweest, maar wat men nu doet, vraagt om actie". Volgens een woordvoerder wordt de chaos vergroot door dat de Nederlandse garnalenvis- sers door Duitse concurrentie in grote moeilijkheden zijn ge raakt. Doordat men in eigen land aan vergunningen is ge bonden en de Duitsers gestimu leerd en gesubsidieerd worden, wordt Nederland volgens hem geconfronteerd met goedkope Duitse garnalen. Miljoen geëist voor ontvoerd gezin LONDEN (Reuter) Het be vrijdingsfront van Tigre in het noorden van Ethiopië eist van de Britse regering een vrijla tingssom van een miljoen dol lar voor de ontvoerde veearts Lindsay Tyler, zijn vrouw en hun jonge zoon en dochter, zo heeft de Daily Telegraph in Londen bericht. Een vertegenwoordiger van de Marxistische guerrillabeweging heeft de eis vorige week in Kar- toem in Soedan gesteld, aldus het blad. Het gezin Tyler werd in mei door de guerrilleros ontvoerd ADVERTENTIE. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede verzekering voor uw gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor eendeskundig advies naar de B LEIDSE SPAARBANK AMSTERDAM De eerste rijksweg met acht rijstroken en vier vluchtstroken, het ongeveer tien kilometer lange gedeelte tussen Schiphol en Burgerveen van de autoweg Amsterdam—Den Haag wordt morgen in gebruik genomen. De reconstructie van dit weggedeelte, dat vier rijbanen had en het aanbod van verkeer niet meer kon verwerken, heeft drie jaar geduurd. Door het aanbrengen van een vluchtstrook links van de vier rijstroken op iedere weghelft kan het verkeer van de twee linker rijstroken bij eventuele problemen ook uitwijken of stoppen. Daarbij moeten de inzittenden zich wel realiseren, dat het uiterst gevaarlijk is, om, zoals gebruikelijk op de normale vluchtstrook rechts van de weg, aan de rechterkant van de auto uit te stappen. Ook zullen bestuurders met grote snelheid op de vluchtstrook moeten rijden om weer te kunnen invoegen. Men zal de komende maanden op grote schaal het rijgedrag gaan bestuderen om na te gaan in hoeverre een aantal specifieke gedragsregel voor dergelijke autosnelwegen moet worden opge steld. Met vliegtuigjes zal de politie er nauwlettend op toezien dat vrachtauto's en auto's met aanhangers, caravans of vakantiewagen tjes alleen gebruik maken van de twee rechter rijkstroken. Voorts zal de politie streng optreden tegen overtreding van de bepaling dat aan de andere zijde van de gesloten streep links van de vier rijstroken niet gereden mag worden. De bestaande vestigingen van de RPS en PCGD in Amster dam, Arnhem, Den Haag en Leeuwarden zullen opgezet wor den als regionale kantoren, al dus het ministerie van Finan ciën. De beslissing over de vestigings plaats van de Postbank en de dienst persoonlijke leningen vormt een onderdeel van het beginselbesluit over de op te richten Postbank. Op deze ma nier wil men tevens het bestaan van de RPS en PCGD verzeke ren. Het personeel van de PTT is inmiddels op de hoogte ge steld. Handel in organen te Nottingham LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft beloofd een on derzoek in te stellen naar de bewering als zouden personeel sleden van een ziekenhuis in Nottingham, werkzaam op de snijzaal, organen van overleden patiënten verhandelen. Er is in Egeland Engeland dei ning ontstaan na een bericht in het blad „Sunday People", waarin in geuren en kleuren uit de doeken werd gedaan hoe de ziekenhuisemployees ondermeer hypofysen (hersenaanhangsels) hadden verkocht voor 20 pence (een gulden) per stuk. De employees van hetbewuste ziekenhuis hebben ook andere organen bemachtigd en ver kocht, zoals twee hersenen voor ruim 25 gulden elk.. Nederlanders gearresteerd wegens smokkel van Heroïne BANGKOK (AP) De narcoti cabrigade van de Thaise hoofd stad Bangkok heeft twee Ne derlanders aangehouden die 138 kilo heroïne uit het land pro beerden te smokkelen. De 37-jarige A.J.C. en de 25-jari- ge A.M. zoudenhebben gepro beerd de heroine, die was ver stopt in twee olievaten, met de KLM tevervoeren naar Antwer pen. De politie verklaarde dat C., die een pilotenuniform had aange trokken, op het vliegveld van Bangkok de olievaten had laten registeren voor de vlucht naar België. De politie ging de vaten na en ontdekte onder een laagje olie 138 kilogram heroïne, verpakt in plastic zakjes. C. werd gearresteerd toen hij het vliegveld wilde verlaten. Volgens de politie is hij geen piloot. M. werd later in een hotel in Bangkok aangehouden. Het een nationale verspreidings- aktie van christelijke lektuur begint het tiendaagse verblijf van het evangeiisatieschip „Logos" in Nederland. De zgn. „Logos-Deurdag" wordt gehou den op zaterdag 9 oktober. Overal in het land zullen dan huis-aan-huis boeken met een evangelische strekking te koop worden aangeboden door leden van uiteenlopende kerken, let 2300 ton metende schip, dat tot 19 oktober in de Rotterdam se haven (Parkkade) blijft, is eigendom van de internationale jongeren-evangelisatie-bewe ging „Operatie Mobilisatie (OM)". De nationale huis-aan- huis-aktie wordt georganiseerd in samenwerking met enkele Nederlandse uitgevers van christelijke boeken, tlle deelnemers betalen vijftig gulden. Voor dat bedrag ont- vangen zij een kleurige draag- mand met twintig boeken, waaronder de bijbel. De ver koopwaarde ligt, ondanks gere duceerde prijzen ongeveer op zeventig gulden. Het is de be doeling dat de winst door de deelnemers ter beschikking wordt gesteld van kerken, evan- gelisatiekerk, zending of andere kerkelijke arbeid. Benelux- 0 coördinator Kees Rosies "an OM: „Wij willen de aandacht vestigen op de unieke funktie maar van het geschreven woord voor 22244de kepk en christenen aanspo ren daarmee te gaan werken om het evangelie aan anderen door te geven". •at is ook het doel van de hon- iderdveertig full-time medewer kers an boord van het in 1970 door de beweging gekochte schip,- dat in het verleden pas sagiers tussen Kopenhagen en Groenland vervoerde. Het zit nu boordevol met boeken en traktaten en er is een perma nente internationale expositie van christelijke en educatieve lektuur aan boord, die tijdens de „Logos-week" in Rotterdam dagelijks van twee uur 's mid dags af kan worden bezocht (behalve op woensdag). Voorts worden er studiebijeenkomsten voor onder anderen predikan ten gehouden en speciale pro gramma's voor scholieren ge presenteerd. ken aan kerkdiensten, speciale samenkomsten en dergelijke. Ook wordt een „getuigenis mars" door de Maasstad voor bereid, Gedurende het verblijf van de Het officiële verblijf van de „Lo- „Logos" in de Rotterdamse ha ven zijn er dagelijks doorlopen de filmvoorstellingen en andere presentaties, zowel aan boord als in een grote tent op de wal. Medewerkers van de „Logos" zullen op uitnodiging van ker ken en verenigingen meewer- gos" in ons land wordt besloten met een grote „Vaarwel"-ont- moeting in Rotterdam. Het schip blijft daarna nog enige tijd in de haven voor noodzake lijk onderhoud, dat door de Rotterdamse Droogdok Maat schappij wordt uitgevoerd. Na maandenlang stilzwijgen heeft nu ook de primaat van de rooms-katholieke kerk in Po len, kardinaal Stefan Wyszynski van War- schau-Gniezno, stelling genomen in de zaak van het Poolse arbeiderprotest tegen prijsver hogingen en de processen tegen deelnemers die erop zijn gevolgd. afzien van haar macht om door te gaan met „kwellerijen". „De gerechtelijke vooronderzoeken, de klappen en de aanhoudingen leiden niet tot vrede, maar ondermijnen het gezag van de leiding", aldus kardinaal Wyszynski. Hij zei dat het aantal gevangenen en politiepersoneel in Polen „aan-, zienlijk" kon worden verminderd. „Er is gebrek aan arbeidskrachten. Juist deze mensen zouden Ten overstaan van pelgrims in de Mar ia-bede- edeler werk kunnen doen", zei hij. vaartplaats Czestochowa zei kardinaal Wys- De katholieke kerk in Polen heeft zich na de zynski dat het Poolse episcopaat in een brief onlusten van 25 juni tegen een voorgenomen aan de regering heeft gepleit voor mildere vonnissen tegen de voorgeleide arbeiders. Naar dezer dagen in Warschau bekend werd 'eiste de kardinaal in Czestochowa dat de regering zou sterke prijsverhoging van het levensmiddelen pakket. zeer terughoudend opgesteld. Ook in zijn eerste predikaties na de gebeurtenissen en processen deed haar primaat er het zwijgen toe. KERK EN WERELD De Unie „School en Evange lie" in Amsterdam heeft haar serie cahiers over het gods dienstonderwijs op de scholen afgesloten met de publikatie van twee nieuwe boeken. Verschenen zijn thans „den ken over godsdienstonderwijs een didaktische bezinning" van W. E. Westerman en „Het eerste vak" (algemene aspec ten van het godsdienstonder wijs, speciaal in de boven bouw van het voortgezet on derwijs) van dr. A. J. Onstenk. Westermans cahier is vooral bestemd voor de beneden- bouw van het voortgezet on derwijs. Eerder verschenen drie ca hiers: „De bijbel op school ja, maar hoe?" door drs. H. Wissink, „Bijbelles geven - praktisch - didaktisch" door drs. G. R. Visser en W. E. Westerman en „Blijspel de godsdienstige vorming van de kleuter" door de werkgroep „Unie-kleuteronderwijs". Het hoofdbestuur van de Lu therse wereldbond heeft in Uppsala (Zweden) besloten, dat de assemblee van de ne gentig aangesloten kerken volgend jaar zal worden ge houden in Dar-Es-Salaam (Tanzania). Het thema van de assemblee, die van 13 tot 25 juni wordt gehouden, luidt: „In Christus een nieuwe ge meenschap". De zeshonderd gedelegeerden uit de gehele wereld zullen behalve binnen kerkelijke vraagstukken, vooral ook maatschappelijke problemen behandelen. Op 4 september viert zuster Adjuta Meeus, franciscanes van Dongen haar honderdste verjaardag. Zij werd geboren in Nieuw Vossemeer. In 1907 trad zij in bij de zuster van Dongen. Meer dan vijfenveer tig jaar was zij kokkin in ver scheidene huizen van de con gregatie. Momenteel woont ze in het bejaardenhuis „Ma- riaoord" te Dongen. Het internationaal missiebu reau „Missio" in Aken heeft vorig jaar zijn inkomsten zien stijgen tot honderdelfmiljoen mark. Ongeveer twintig mil joen kwam binnen op missie zondag, de rest via de diocesa ne collecten. Over 1975 ver leende het missiebureau voor driehonderd miljoen mark steun aan 4.832 projecten overal in de derde wereld. Goedgekeurd werden 2.407 missionaire projecten ter waarde van 97,1 miljoen mark. Het secretariaat van de evan gelische kerk in West-Duits land deelt mee. dat in 1974 voor het eerst sinds de zestiger jaren geen daling meer is op getreden in het zondagse kerk bezoek. Gemiddeld gingen dat jaar 1,3 miljoen Westduitse protestanten des zondags naar de kerk, ongeveer 5,2 procent van het totaal aantal protes tanten. Het aantal officiële uit tredingen uit de evangelische kerk is dalende: tegen 216.000 in 1974 vorig jaar naar ver wachting 175 000. Voor het eerst overtreft hetaantal intre dingen de uittredingen. De kantoren van het katholie ke dagblad „Munno" in de Oegandese hoofdstad Kampa la zijn op bevel van president Idi Amin gesloten. De direc teur en twee journalisten wer den gearresteerd. Aanleiding tot dit ingrijpen zou zijn het verspreiden van vlugschrif ten, waarin het aftreden van generaal Amin werd geëist Westerman brengt in zijn ca hier „Denken over het onder wijs" o.m. informatie over en kele hoofdzaken, die in het godsdienstonderwijs aan het veranderen zijn. Hij dringt erop aan, dat het godsdienst onderwijs in het voortgezet on derwijs op de hoogte is van hetgeen in het basisonderwijs gebeurt. Hij wijst erop, dat met de immigranten ook ande re godsdiensten binnen ko men. Hiervoor moet aandacht bestaan. Westerman consta teert bij de godsdienstleraren een ongemotiveerde angst om audio-visuele middelen te ge bruiken. Dr A. J. Onstenk constateert in zijn cahier onder meer. dat de godsdienstleraar meer van uit de leerling moet gaan den ken. Ook de besturen van de scholen hebben een verant woordelijke taak, niet alleen als de bewakers van het vak maar ook door met de gods dienstleraren mee te denken. Van niet minder belang acht dr. Onstenk de relatie met de ouders. Wederzijds kan begrip worden gekweekt door bepaal de vormen van ouderpartici patie. Dr. Onstenk zou via zijn cahier graag een bijdrage leve ren voor bezinning en discus sie over het godsdienstonder wijs. Hij heeft ten behoeve van die discussie een reeks vragen geformuleerd. De eerste vraag luidt, in hoeverre heeft het godsdienstonderwijs recht op de kwalificatie „het eerste vak"?

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7