aWinkeliers winnen Bstrijd rond bus ::in Steenstraat Nieuw uitstel van renovatie Endegeest Overdonderende belangstelling 30 toernooi Adviesraad voor binnnenstad wordt nog niet opgeheven Vijftiende Leidato grootser dan ooit „LINKS" MAAKT RADIKALE OMMEZWAAI ns estival n de Burcht Vijf jaar oecumene in SPRINGCONCOURS OP Bloemenveiling „BEESTENSPUL'76" Meren wijk s WiMöJJAG 31 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT riensi Van onze raadsversiaggever) i aI-EIDEN Door een radikale ommezwaai F/\n de linkse politieke gelederen is de gc- ^^jieenteraad van Leiden gisteravond toch tog akkoord gegaan met een wijziging van le verkeerssituatie in de Steenstraat. Deze het loudt in dat de bussen in de richting van Bet station niet langer door de Steenstraat llen mogen rijden maar langs het water •an de Beestenmarkt naar de Nieuwe Bees- nmarkt zullen worden gevoerd, dezelfde eg die de auto's stad uit thans volgen. De maatregel zal voor 1 oktober gerealiseerd moeten zijn en voortdurend totdat de Turf jes marktbrug zal zijn vernieuwd. Ingewijde nen denken hierbij aan zomer 1977 als de HB^neest optimische schatting. ^Hjet dit besluit komt een einde aan een ^*urnoerige periode rond de Steenstraat die ^•Ëverd ingeluid met de omleidingsroute van bussen in twee richtingen door deze itraat, in maart van dit jaar. Het ging toen >m een experiment waartoe de afsluiting Iran de in staat van verval verkerende Turf- jnarktsbrug had genoodzaakt. Zoals bekend leidde grote ontevredenheid bij de winke- - serf hers en omwonenden enkele weken geleden tot acties tegen de bus in de Steenstraat, toen het gemeentebestuur weigerde gehoor te geven aan het advies van de verkeerscom- missie die de wens van de betrokkenen de verkeerssituatie te wijzigen wilde honoreren. In juni besloot deze commissie dat de Steen straat eenrichtingverkeer moest worden stad-in en dat stad-uit al het verkeer langs het water van de Beestenmarkt geleid moest worden. Een dergelijke opvatting vond twee weken geleden al steun bij de oppositie in de Leidse raad. PvdA en PPR wilden met wethouder Waal daar echter niets van weten. De beide linkse fractieleiders Meijer en Beijen dien den zelfs in de loop van de vorige week een voorstel in om de huidige situatie te handha ven tot na het herstel van de Turfmarkts- brug. Door de knietn Gisteravond gingen de progressieven bij monde van PPR-leider Laurens Beijen ech ter radikaal door de knieën en toonden zij zich eensklaps wel voorstander van het ver anderen van de verkeersloop door de Steen straat. Beijen argumenteerde deze omme zwaai door te wijzen op de stelling van de omwonende dat er in twee weken tijd maar liefst acht ongevallen in de Steenstraat wa ren geregistreerd, een aantal dat door de politie overigens wordt ontkend. Bijen noemde deze lijst gisteren „indrukwekkend" en zei de overtuiging te hebben gekregen dat er toch maar iets moest gebeuren. Daarom trok hij mede namens de PvdA het oude voorstel in en kwam met de suggestie de bus stad uit ook maar langs het water van de Beestenmarkt te laten rijden. Wethouder Cees Waal van verkeer, die 14 dagen geleden net als de afgelopen maan den nog bij hoog en laag had beweerd dat dit een absoluut onmogelijk idee was, toon de zich gisteren aanzienlijk minder negatief en nam het voorstel-Beijën zelfs zonder meer over. Gold al die tijd dat de winke liers zich al voor veranderingen beijverden dat de walmuren zouden inzakken, de bus de draai niet kon maken en een deel van de middenberm van de Nieuwe Beesten markt zou moeten sneuvelen, gisteren de den deze zaken er ineens nauwelijks meer toe. Er zullen nabij de Veronicabar alleen wat paaltjes in het water moeten worden geslagen om te voorkomen dat de walmuur daar in eens in het water zou verdwijnen. Amendement De oppositie hield eerst nog vast aan het besluit van de verkeerscommissie en de wens van de winkeliers. CDA, WD en SGP/GPV kwamen bij monde van ir. N. Houtman met een amendement op het PPR- voorstel om de auto stad-in ook door de Steenstraat te laten gaan en niet meer de omweg via Binnenvestgracht, Nieuwe Bees tenmarkt en Beestenmarkt te laten maken. CDA-woordvoerder Jan van Zijp adstrueer de deze suggestie met de resultaten van eigen verkeerstellingen (bij gebrek aan gege vens van gemeentezijde). Deze wezen uit dat van de 1227 auto's die in twee uur de 2e Binnenvestgracht opdraaien er 819 via de Nieuwe Beestenmarkt in de Steenstraat be landen en maar 408 de city-ring nemen. „Dan maakt het ook niet zo veel uit ot je die Steenstraat direct voor de auo openstelt en het is wel een stuk veiliger", zo redeneer de Van Zijp. Links was dit niet met hem eens en wees zijn voorstel unaniem af. Wel wist de opposi tie gedaan te krijgen dat als uiterste datum 1 oktober zal worden gehanteerd. Het afwij zen van het amendement was voor de oppo sitie overigens geen reden tegen het PPR- voorstel te stemmen. „Elke verandering is beter dan niets", zo stelde WD-woordvoer- der Fred Kuijers gisteren. Applaus Dat vonden de omwonenden en winkeliers van de Steenstraat, die evenals de Leidse politie en de BVD met een flinke delegatie aanwezig waren, kennelijk ook. Gewapend met spandoeken gericht tegen wethouder Waal bevolkten zij gisteren de pubüeke tri bunes en er klonk een applaus op toen de raad het voorstel Beijen had aanvaard. Ook een andere suggestie van het PPR-raadslid werd gisteren overgenomen. Het college zal voor de wijk Oude Morsch een voorstel moeten opstellen en voorleggen aan de om wonende om de verkeersoverlast in dit ge bied achter de Steenstraat te gaan beperken. In dit verband werd gepleit voor het afslui ten van de Narmstraat voor doorgaand ver keer, dat nu nog dagelijks voor gevaarlijke situaties zorgt. Overigens was niet iedereen gisteren inge nomen met het besluit van de raad. Hoe moeilijk het is elke burger naar de zin te maken bleek wel uit het aanbieden van een petitie door winkeliers en bewoners van de Nieuwe Beestenmarkt. Zij maken zich ern stige zorgen nu de bus zijn halteplaats aan de Steenstraat straks weer'zal verliezen en het oude stoppunt aan de Nieuwe Beesten markt weer in ere hersteld zal gaan wor den. „De rust die wij de afgelopen maanden hebben mogen genieten doordat de bus niet meer voor onze deur langs gaat is van dien aard dat we nu wel weten wat we jarenlang hebben moeten ondergaan. Tegen de terug keer van de bus naar de Nieuwe Beesten markt zeggen we alleen maar „NEE", aldus de bewoners in een petitie. „PROGRESSIEF" CONFLICT NOG NIET BIJGELEGD 'Ttaalethouder B. Oosterman L^ÏJeen uitstel.. (Van onze raadsversiaggever) IDEN De ernstige interne verdeeldheid binnen de linkse litie over de renovatie van enkele paviljoens van het psychia- ziekenhuis Endegeest hebben er voor gezorgd dat de tandeling van dit agendapunt door de gemeenteraad gisteren Ier protest van CDA, VVD en SGP/GPV opnieuw is uitgesteld, •nsdagavond zal een besloten fractievergadering van PvdA en 'R/D'66 geheel aan deze problematiek gewijd zijn. Dan zal de •igende bestuurscrisis die deze kwestie heeft opgeroepen moeten irden bezworen. Gisteren deed de wethouder echter het voorstel de behande ling van de renovatie nog twee weken uit te stellen. Als reden voerde hij aan dat dan de ge neesheer-directeur van Ende geest, dr. G. Mojet, alsnog in de gelegenheid zal zijn in een com missievergadering een toelich ting op de plannen te geven die de twijfels bij Höppener zouden kunnen wegnemen. Bovendien zei Oosterman er de voorkeur aan te geven wanneer deze zaak in een sfeer van volledig begrip zou kunnen worden afgehan deld. De fracties van CDA, VVD en SGP/GPV wilden gisteren van geen uitstel weten. Bij monde van de liberaal drs. Ph. Schoute Het (als bekend heeft wethouder m Laijrt Oosterman, verantwoorde- JSi voor het psychiatrisch zie- jt de fihius, gedreigd met aftreden jortretinneer gevolg zou worden ge- .00 (S)t-en aan zijn socialistische op- (S) \ient Armand Höppener, die uzie renovatie bij Endegeest nog )ger wil uitstellen. Höppener idt de wijze waarop in de treffende paviljoens wordt ge- ^^^rkt uit de tijd en zou bij de Knapbeurt meteen een „mo- rnere indeling" van de pavil- ins willen zien gerealiseerd, ^^fthouder Oosterman vindt hter dat de renovatie geen e debjger uitstel gedoogd en heeft ig ojt onaanvaardbaar over het len, ge van zijn coalitiegenoot uit- i danfeproken. rokke nog dat werd van deze kant gesteld dat het een slechte zaak zou zijn wanneer interne politieke twis ten in de linkse partijen de dienst gaan uitmaken. Volgens Schoute waren de standpunten duidelijk en zou nieuwe infor matie daar echt niets aan af doen. Leo Meijer (PvdA) stelde daar tegenover blij te zijn met de bereidheid van dr. Mojet de plannen nog eens te komen toe lichten omdat daardoor „de ern stige twijfel in de PvdA-fractie wellicht zou kunnen worden weggenomen". De raad besloot daarop met 20 tegen 13 stem men tot het gevraagde uitstel. aak IDEN Het Iris Festival jrdt donderdag 9 september le Burcht gehouden. De pop- •pen Bots, Secret Service en l inteij tijdens dit om half zes )rof. iavonds beginnend festival, i gekjk kunnen er tweedehands en ovisteUllen gekocht worden. Ver- rlemehillende kunstenaars stellen samjn werken tentoon. Er bestaat bel* een mogelijkheid om deze overfrken te kopen. Het geheel kendirdt opgevrolijkt door het im- kort tovisatie theater Matrogoth en ert Hit trektheater Wegwezens. /an f 5,50 zijn aan de schonjssa te verkrijgen. In de voor- irkoop zijn kaarten a 4,50 bij uba, VVV en de Witte Kiosk HofhifLeiden te verkrijgen Protestbrief Inmiddels heeft het personeel van Endegeest er in een brief aan het college en de raad zijn grote verontwaardiging over uit gesproken dat de renovatie door Höppener alsmaar wordt tegen houden. „Het is volstrekt ondui delijk wat de heer Höppener beweegt en hoe zijn handelwijze (Van onze tennismedewerkerl Oegstgeest Het toernooi voor spelers boven de 30 jaar, dat de Oegstgeester Lawn Tennis Club vorig seizoen organiseerde, is geen eenmalige gebeurtenis ge weest. De overdonderende in schrijving, ook dit jaar weer, bewijst, dat er plaats is voor een dergelijk toernooi. Vooral in de 5 D-categorieen ging de inschrijving de perken te bui ten. Velen moesten nog teleur gesteld worden, omdat de wed strijdleiding niet aan deelne merslijsten van 128 wilde be ginnen. Blijkbaar trekt het vele „ouderen" aan eens een toer nooi te spelen, waarin zij niet meteen de kans lopen om door jong talent van de baan te wor den geveegd. Is het in de C en D afdelingen vooral de grootte van het deel nemersveld, die imponeert, in doorfly The Bulldozers treden j de B-afdelingen is ook de kwali teit ruimschoots aanwezig. Zo prijkt bij de heren de kersverse districtskampioen Henk Emnes bovenaan de lijst. Jaap Tem- rrünck, Ronald Blommendaal, die gisteren Lim met 6-0, 6-0 een lesje gaf, en Adri v. Leeuwen zijn de overige geplaatsten. Ook Har Meyer, die vorig jaar in de finale van Lodewijk Kallenberg verloor, is weer van de partij. Kallenberg speelt samen met zijn vrouw alleen in de mixed mee. Hoewel zij niet geplaatst zijn, lijken zij wel in staat de finale te halen, waarin zij dan volgens de plaatsing Emnes en Schoutsen gaan ontmoeten. Ook in het herendubbel liggen aardige partijen in het ver schiet. Daar staan de koppels Meyer/Temminck, Blommen- daal/Koole, Van Leeuwen/Van de Berg en Emnes samen met Schoutsen uit Voorhout borg voor. Agnes Engelenburg en Maureen Meyer staan bij de da mes als favoriet genoteerd. In de C-enkelspelen doet de plaatsing wat vreemd aan. Zo staat Mia Smit bij de dames eerste en Dini de Brabander tweede, terwijl de eerste zondag in de veteranen finale op Uni cum het onderspit moest delven. De verklaring is, dat de plaat sing al gesthied was voordat deze finale werd gespeeld. Bij de heren staat Piet v. Paridon als eerste op de lijst, terwijl de duidelijk sterkere Joost Rooden- t LEI DEN De adviesraad voor de binnenstad wordt niet opgehe- ven. Op de buitengewone vergadering van gisteravond die geheel gewijd was aan het voorstel van het dagelijks bestuur om de i gemeente te adviseren de Adviesraad op te heffen werd binnen het tijdsbestek van een half uur besloten een bijna geheel vernieuwd bestuur gedurende een paar maanden een kans te geven. te rijmen valt met de zorgvul digheid, de objectiviteit en de deskundigheid die men van een functionaris op deze plaats mag verwachten", aldus het perso neel in de brief. Er wordt op gewezen dat de renovatie van twee andere com plexen van Endegeest twee we ken geleden ook slechts onder druk van protesten op de pu blieke tribune werd aanvaard en dat Höppener pas toen met zijn bezwaren kwam, terwijl hij er eerder in de commissie ge zondheidszorg mee akkoord was gegaan, hetgeen door het perso neel als onbegrijpelijk wordt er varen. „Door de plannen waarmee hij op 3 juni al instemde nu tegen te houden handelt de heer Höp pener op een wijze die zweemt naar obstructie, temeer daar de Rijksoverheid steeds aandringt op snelle realisering van nood zakelijke vernieuwbouw van psychiatrische ziekenhuizen", aldus de briefschrijvers die de gevolgen van de vertraging ge heel op rekening van de ge meenteraad schuiven. Het dagelijks bestuur kwam tot zijn voorstel tot liquidatie van de Adviesraad naar aanleiding van het ontbreken van kandida ten ter vervulling van enkele kardinale functies in het be stuur, te weten die van voorzit ter en van eerste secretaris. Me vrouw M. Bosch-Gans, eerste se cretaris en de heer W. F. Maas. eerste voorzitter leggen hun be stuursfuncties per 15 september neer. Als oorzaak hiervan werd onder meer genoemd een slech te samenwerking met de wet houder. Tot de vergadering van gister avond had alleen mejuffrouw mr. Blok (werkgroep stedelijke ontwikkeling) op de kandidaat stelling gereageerd. Op de ver gadering stelden echter de heer J. A. van der Does (voorzitter werkgroep stedelijke ontwikke ling) en mevrouw Suurmond (werkgroep monumenten) bij monde van de heer Vein der Does zich naast mejuffrouw Blok beschikbaar. Daarmee werd het dagelijks bestuur zelfs met één persoon uitgebreid. De heer van der Does stelde dat opheffing toch tot elke prijs voorkomen diende te worden en dat men dan toch in ieder geval een voorlopig bestuur zou moe ten kiezen, hetgeen ook werd besloten. Aftredend voorzitter de heer Maas las eerder op de avond al een verklaring voor van wethou der van Aken waarin deze zei het te betreuren als de Advies raad voor de binnenstad zou worden opgeheven. De heer Maas sprak verder nog de hoop uit dat het college van b en w in de toekomst subsidie zal geven voor het aanstellen van een volgens hem noodzake lijke vaste kracht. Ook meende hij dat de adviezen van de Ad viesraad ruimer gesteld zouden moeten worden. De heer Van der Does sprak de hoop uit dat de gemeente meer aandacht zal besteden aan de gegeven advie zen. In de rondvraag kw im tenslotte nog de wens naar voren meer leden voor de adviesraad te win nen. (De leden van de advies raad werken overigens geheel pro deo) burg niet is geplaatst. De als derde geplaatste Wolters redde het in de eerste ronde niet tegen Pessenier (7—5, 0—6, 5—7). In het herendubbel ging het hem beter af met partner Visser. Via 7-5, 7-6 behaalden zij een verras sende zege voor het thuis spe lende duo De Boer/Jansen v. Rosendaal. Voor Jansen v. Rosendaal ver liepen de zaken trouwens toch niet gelukkig, want ook in het gemengddubbel met mevr. de Waard lukte het net niet. Met 64, 4—6, 6—3 was de zege voor het koppel Smit/Paridon. Ook het echtpaar Ten Bosch, een andere troef van de OLTC, moest met een nederlaag genoe gen nemen. Dit kwam op reke ning van Roomburgers Van Tongeren en Iet Kengen. PAUL THEUNISSEN LEIDEN De 15e Leidato wordt van 10 tot en met 19 september in de Groenoordhal ge houden. Het is een lustrum Leidato en de organisatoren willen van deze 15e de grootste maken die ooit is gehouden. Daarom hebben zij buiten de Groenoordhal nog twee houten gebouwen neergezet waardoor in totaal 293 stands kunnen worden in gericht. In het midden van de Groenoordhal is een speciale ruimte gereserveerd voor „Wonen en Leven in 1976/1977". Vele zaken die ifiet wonen en leven te maken hebben zijn daar té vinden. Zo kunnen er onder meer inlichtingen verkre gen worden over verzekeringen, sparen en het nemen van een hypotheek. De ANWB geeft tips over wandelen en varen en bij een wandelsport vereniging kunnen wandeltochten besproken worden. Ook zijn op deze Leidato de nieuwste stereoapparaten, die net de Firato hebben ver laten, aanwezig. Onder de tonen van elektroni sche orgels kan iedereen die uitgeput is geraakt van de rondgang langs deze stands de dorst lessen met Franse of Duitse wijnen. Op de 15e Leidato zijn echter nog veel meer stands te vinden. Zo is er onder meer een paradijs voor de handige doe-het-zelver te vin den. Alle modebewuste vrouwen kunnen, nadat zij hun mannen daar hebben achtergelaten, genieten van de vele modeshows die in het restaurant worden gegeven. Daar showen top- mannequins de wintermode van Peek Clop- penburg. Op deze lustrum Leidato wordt ook veel voor lichting gegeven. De dierenbescherming, de Leidse Reddingsbrigade, en het Leger des Heils zijn aanwezig en ook het Rode Kruis toont de bezoekers haar werk. Terre des Homme heeft ook een stand op deze Leidato. Zes Indonesische kinderen werden in 1975 door de Leidato geadopteerd en ook dit jaar vragen zij steun voor de nood in de ontwikkelingslanden. Iets minder serieus maar daarom niet minder belangrijk is de extra expositie waar onder meer werken van zondag schilders en van de Margriet handwerkwed- strijd „Lummelen 1976" te zien zijn. Deze ten toonstelling wil laten zien hoe mensen hun vrije tijd produktief kunnen maken en dan werk stukken voortbrengen welke bij iedereen be wondering afdwingen. LEIDEN Tijdens de dierententoonstelling „Beestenspur76" die 25 en 26 september in de Leidse Groenoordhal wordt gehouden, wordt tevens een twee-daags concours hippique verreden. Dit concours wordt georganiseerd door de Koninklijke Federatie van Landelijke Rijverenigingen. Voor de toeschouwers van het concours hippique worden tribunes gebouwd, zodat de aanwezigen goed zicht hebben op het barrage- springen en de demonstraties dressuur en pyramiderijden. I HONSELERSDIJK (Bloemenveiling CONS) maandag. 30 augustus 1976 Euphorbia 50-84, snijgroen 100-300. i amaryllis 73-88, anjers 37-65, anjers tros I 289-550, anthuriums 151-320. chrysan- ten tros normaalcultuur 102-165, chry santen gepl normaalcultuur 51-76, chrysanten tros jaarrondcultuur 161- 315. chrysanten gepl laarrondcultuur 63-108, fresia enkel 278-620, fresia dub bel 228-510, gerbera gemengd 16-23, gerbera op kleur 45-79. gladiolen 136- 225, irissen 299-335, lehekelken 81-120, lelietakken 60-250, orchideeën 238-310, rozen groot 14-55, rozen klein 11-37, strelizia 280-360. LEIDEN De gezamenlijke kerken in de Merenwijk herden ken in september dat zij vijf jaar een gemeenschap vormen. Gedurende vier zondagen zul len er in de aula aan het Val kenpad diensten worden gehou den onder het motto: „Er bij horen". Iedere zondag wordt een be paald thema behandeld. Na de dienst krijgen de kerkgangers de gelegenheid met de voorgan ger over het thema te praten. Op zondag 5 september is het thema „Wat heeft Cristus be doeld met avondmaal/eucharis tie?" Voorganger is H. van Breukelen. Op 12 september gaat J. van Well voor. Hij be handelt het thema „Van kinde ren mensen maken". H. Horten- sius gaat voor in de dienst van 19 september. Het thema dat die zondag wordt behandeld is „Eu charistie/avondmaal en dienst betoon". Ter afsluiting van de eerste lus trumviering is er zondag 26 sep tember een bezinningsdag in de aula met als thema „Eucharis tie/avondmaal en oecumene". In deze dienst, die evenals de ande re drie diensten om tien uur begint, gaat N. Bouhuys voor. Van elf tot twaalf uur is er een koffiepauze waarbij men met elkaar van gedachten kan wisse len over het onderwerp. Van twaalf tot een uur is er een beraad m gespreksgroepen Na de lunch die van een tot twee uur is, worden de vragen, sugge sties en opmerkingen die in de gespreksgroepen naar voren zijn gekomen, behandeld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3