burgemeester chterhaalt ijn berovers MINDER ONTSLAGEN BIJ GOODRICH VREDESTEIN Maatregelen jeugdwerkloosheid „krukkenbeleid" iÈikhs bidden .Jn Londen )m regen BLOEDIGE GEVECHTEN TUSSEN AFRIKANEN INTERPELLATIE OVER BTW-BESLUIT Onenigheid over Loosduinen Herkeuring op rijvaardigheid noodzakelijk Opnieuw sterk protest tegen spreiding PTT Vee zelf op zoek naar betere grond GUiDSE COUKAN' :ina}aü a' AUGUSTUS 1976 I DEN HAAG (ANP) Dat de loonkosten ■werkelijk een rol spelen bij de jeugd werkloosheid geeft minister Bocrsma van Sociale zaken impliciet toe, wan neer hij subsidies geeft om deze kosten te verlagen in de ver wachting dat daar mee meer jongeren aan het werk komen. Aldus het Verbond van Nederlandse On dernemingen in zijn orgaan Onderneming in een commentaar op de regeringsmaat regelen voor werklo ze jongeren. Aan deze structurele kant van het pro bleem heeft de mi nister met zijn maat regelen nog niets ge daan en het is daar om dat mag worden gesproken van een „krukkenbeleid", al dus het VNO. „Im mers enerzijds wordt het bedrijfsleven verlamd door een loonbeleid ten aan zien van de mini mumlonen en jeugd lonen, anderzijds worden het verlamde bedrijfsleven kruk ken aangeboden in de vorm van subsi dies om toch te kun nen doorlopen. Men kan er toch niet aan ontkomen om werke lijk structurele maatregelen te ne men waardoor het bedrijfsleven weer op gezonde eigen be nen komt te staan". Her Verbond merkt onder meer op dat het verstrekken van subsidies misschien helpt het probleem van de jongeren wat te verlichten. „In fei te is echter de kans groot dat het pro bleem wordt ver legd". tegen jr -m in het >er kik INDEN Meer dan dui- id Sikhs uit het noorden Qn/j de Britse hoofdstad Lon- 1 zijn gisteren bijeengeko- n voor een weeklange bid- jchtigheid die regen moet jngen. De gebden worden eid door de Sikh. Goeroe ra t Singh, die er speciaal )r uit Poendjaab is geko rt met een orkest van 20 pikanten. i leider van de Sikh-gemeen- iap in Groot-Brittannië eft verklaard dat hij de Goe- heeft moeten laten komen idat de ceremonie slechts [uitaten zou opleveren, wan neer zij zou worden geleid door een „zeer heilige man". Hij voegde eraan toe dat „de Goeroe en ik ervan overtuigd zijn dat het voor het eind van de plechtigheid, binnen vier dagen, zal regenen". Veldmaarschalk Idi Amin, president van Oeganda, ziet de rampzalige droogte die Groot- Brittannië treft als een „Straf fe Gods". De Britten worden op deze wijze getroffen, aldus Amin, „omdat zij veel Kenia- nen hadden gedood voor hen onafhankelijk te maken en omdat zij hadden toegstaan dat Palestina door Israël werd bezet". jongt d vai 4 tot ïn gi Vijf torpsei agnie bo| een onzer verslaggevers) f PHEN Mr. J. J. Roeters Lennep, burgemeester van fhen, is gisteren op klaar- ;e dag beroofd. De Zutphen- Sjirgemeester liet zich echter uit het veld slaan en zette 1 te voet en daarna per fiets chtervolging in. Hij slaagde zijn tas terug te krijgen en overs te laten arresteren. on om daar zijn fiets op te n: „Toen ik bij de poort ïr het archiefgebouw van de was, kwamen drie [ens mij hollend achterop. GAB^leek dat ze het op mijn tas jp twinV hadden. Kennelijk dachten ze dat ik een bankloper was met veel geld. In mijn tas zaten alleen papieren en verder mijn agenda en bril." De heer Roeters van Lennep verzette zich aanvankelijk wel maar toen hij met een mes werd bedreigd gaf hij zijn tas uit handen. Het drietal nam ijlings de benen. „Ik riep maar steeds dat ik be stolen was en dat men' de politie moest waarschuwen," aldus de burgemeester. Een burger waar schuwde de politie en zette daarna samen met de burge meester de achtervolging in. Mr. Roeters van Lennep was toen hij van een meisje een fiets had gekregen, sneller dan zijn hol lende berovers. DRIEBERGEN (ANP) - „De auto mobilist hoeft alleen maar een papiertje (het rijbewijs) te ha len om te kunnen deelnemen aan het verkeer. De medi sche verklaring voor met name de oudere automobilisten is een lachertje". Aldus kolonel A.C. Vogel, commandant van de Algemene Verkeers dienst van de rijk spolitie in Drieber gen Hij vindt dan ook dat de automobilist een periodieke keuring op zijn rijvaardigheid zou moeten onder gaan, en betreurt het dat die beslissing op politieke gronden nog steeds niet geno men is. Het rijgedrag van de Nederlandse wegge bruiker is volgens de commandant aan de trage kant, wat zich vooral uit in het lang zaam reageren tij dens het file-rijden. Typisch vindt hij de weinig soepele hou ding van de wegge bruiker bij een plot seling veranderende situatie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Bij Goodrich Vredestein zullen na de noodzakelijk geachte reorgani satie veel minder arbeidsplaatsen verdwij nen dan minister Lubbers van Economische Zaken indertijd aankondigde. De bewinds man zei toen, dat waarschijnlijk voor 80 pet van de 4600 werknemers de werkgelegen heid gehandhaafd kon worden in de nieuwe situatie. Dat zou een verlies van bijna 1000 arbeidersplaatsen betekenen. „Het aantal van duizend is niet meer aan de orde", aldus de voorzitter van de Be drijfsgroep Chemie van de industriebond NKVP v.d. Heijden, na afloop van het gister avond in Den Haag gehouden gesprek tus sen de vakbonden, minister Lubbers en topambtenaren van het ministerie. Uit de laatste berichten kan worden opgemaakt, dat het aantal arbeidplaatsen dat uiteinde lijk zal verdwijnen eerder bij de 500 dan bij de 1000 ligt. De vakbonden hebben de minister gister avond nogmaals te kennen gegeven, dat zij op het standpunt blijven staan, dat er eerst een nieuw management moet komen alvo rens aan een reorganisatie kan worden ge dacht. De overheid, die zoals bekend evenals het Amerikaanse rubberconcern Goodrich Company over 49 pet van het aandelenpak ket gaat beschikken (2 pet komt in handen van een stichting) wil in omgekeerde volgor de handelen. Ook zijn overheid en vakbeweging het niet eens over de sluiting van de vestiging in Loosduinen. De bonden zijn daar pertinent tegen, de overheid wil de activiteiten, die nu nog in Loosduinen en Heveadorp worden ontwikkeld, bundelen in een nieuwe fabriek bij Arnhem. Minister Lubbers heeft de bon den toegezegd, dat hij deze week deze pro blematiek nog eens opnieuw zal bekijken in overleg met het ministerie van Sociale Za ken. Volgende week zal hij opnieuw met de bonden gaanpraten. „Voor onze redenering, dat er eerst een nieuw management moet komen, en dat er daarna pas aan reorganiseren kan worden gedacht, staat de minister open. In zijn opvatting over de sluiting van Loosduinen wil hij vooralsnog geen verandering bren gen", aldus de heer v.d. Heijden. Bescherming tegen asbest noodzakelijk" DEN HAAG (ANP) Er moe ten maatregelen genomen wor den om de gezondheid te be schermen van de mensen die bij scheepswerf De Schelde met as best werken, aldus de PvdA Tweede Kamer-leden Hart- meyer en Epema-Brugman. In schriftelijke vragen aan mi nister Boersma (sociale zaken) wijzen zij op de verwachting van dr. J. Stumphius dat er in de komende 25 jaar nog vijf mensen per jaar zullen sterven, omdat ze voor 1969 op de Vlis- singse scheepswerf met asbest hebben gewerkt. De Tweede Kamer-leden willen vooral weten in hoeverre en wanneer het districtshoofd van de arbeidsinspectie op de hoog te was van deze gegevens en of er ook statistische gegevens van andere bedrijven die met asbest werken bekend zijn. De strijd tegen de sui kerziekte is een stap verder gekomen door de eerste weefseltrans plantatie met goed ge volg: dr. John S Naja- rain, hoofd van de chi rurgische afdeling van de universiteit van Min nesota heeft een 25-ja- rige diabetes-patiënt geopereerd door geiso- leerde „eilandjes van Langerhans", de insuli- neproducenten in ons lichaam, uit een ter be schikking gestelde pancreas met zout wa ter te mengen en ze in te brengen in de poor tader van de lever. protest belemmeren Berlijn - De westelijke geal- len in Berlijn hebben gis- bij de Sovjet Unie gepro- erd tegen belemmering het doorgaande verkeer Berlijn op 13 augustes, bussen met jonge West- e christendemoncraten en tegengehouden bij de grens noemt de belemmering ïnding van de viermo- Van de Sovjet Unie wordt te waarborgen dat bet volgens deze overeen- voortaan ongehinderd DEN HAAG De vijf vakcen trales voor ambtenaren (ABVA, Ambtenaren Centrum, Centrale voor Hogere Ambtenaren, KA- BO en NCBO) hebben gister avond van hun leden opdracht gekregen nogmaals een sterk protest aan staatssecretaris Van Hultcn (Verkeer en Water staat) te laten horen over de verplaatsing van de Centrale Directie van de PTT naar het noorden van het land. De gis teravond in de Houtrustrotonde gehouden vergadering gaf, al hoewel niet zo bedoeld, toch het beeld van een protestbijeen komst, niet in het minst door de aanwezigheid van proteste rende PTT-vrouwen. Door de diverse vertegenwoor digers van de vijf vakcentrales werd gisteravond veelvuldig be toogd dat het beleid van de regering inzake de verplaatsing van de Centrale Directie van onrealistisch denken getuigt. „Men gaat er op het ministerie nog steeds van uit dat het een doodeenvoudige zaak is een dienst als de centrale directie enige honderden kilometers te verplaatsen", zo werd gezegd. De leden gaven de vakcentrales opdracht het overleg met de voorzitter van de bijzondere commissie, ingesteld door de re gering, vakcentrales en de Cen trale Directie, de heer Leenman, te handhaven. De heer Leenman is tevens directeur-generaal van de Centrale Directie. De centra les blijven eveneens zitting hou den in de commissie, om zo doende op de hoogte te blijven van de besluiten van staatsse cretaris Van Huiten. „Zo komen we in ieder geval niet voor ver rassingen te staan", aldus de heer A. C. de Jong, hoofdbe stuurder van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheid spersoneel. Hij voegde er nog aan toe dat de vakcentrales het oneens zijn met het regeringsbe leid, maar dat zij wel rekening zullen houden met beslissingen die de Tweede-Kamer heeft ge nomen. Omstanders bedekken het stoffelijk overschot van een Afrikaan, die gisteren tijdens een nieuwe uitbarsting van geweld, waar ook de politie bij betrokken was, gedood werd. JOHANNESBURG Bloedige straatgevech ten tussen negers onderling en salvo's van de politie hebben gisteren duizenden negers in de wijk Soweto bij Johannesburg uiteengedreven en op de vlucht gejaagd. In het centrum van de plaats gingen Zoeloes met andere negers op de vuist, bij een aanval op een school renden de kinderen voor hun leven. Evenals dinsdag en woensdag troken de Zoeloes met messen, speren, bijlen en knuppels door Sowe to, jacht makend op jonge negers die hadden getracht de tegen de regering gerichte staking af te dwingen door Zoeloes aan te vallen en hun woonverblijven in brand te steken. Generaal van politie Dawid Kriel zei dat deze week 31 negers er het leven bij hebben verlo ren, van wie 21 zijn dood gehakt. Tien negers zijn door de politie doodgeschoten, 107 moesten in ziekenhuizen worden oDeennmpn De plaatselijke dagbladen maken melding van het feit dat er aanwijzingen zijn dat de politie de aanvallen van de arbeiders stilzwijgend toeliet. Gisteren beweerden bewoners van het woonge bied en journalisten die ter plaatse aanwezig waren dat de politie met Zoeloe-leiders gespro ken heeft en een menigte arbeiders heeft toege sproken. Dat was voordat de menigte in op stand kwam, maakte gisteren de „Johannes burg Star" bekend. Journalisten, bewoners van het woongebied en de Inkatha (een culturele beweging van de Zoeloes) zijn er allemaal van overtuigd dat de politie niet krachtig is opgetreden tegen de arbeiders in het beginstadium van de onlusten, aldus het dagblad. De Zoeloes zijn al van oudsher de meest woeste stam in Zuid-Afrika en vormen het grootste deel van de één miljoen inwoners van Soweto. Menselijke fout explosie Ede niet uitgesloten Ede (ANP)— De brand die woensdagavond is ontstaan in een met 2.000 liter vloeibaar gas gevulde tank bij Negam Gas in Ede, waardoor een tank wagen met 3.000 lite gas explo deerde is waarschijnlijk ont staan door een niet goed wer kende afsluiter. Men sluit hier bij een menseljke fout niet uit, aldus gisteren een woordvoer der van de Edese politie, die de gewonde chauffeur inmiddels heeft gehoord. De Inspectie van het Stoomwe zen is met een uitgebreid onder zoek begonnen. Over de veroor zaakte schade kon nog niets worden gezegd. De schade aan het nabijgelegen Enka—fabriekscomplex blijkt groter dan aanvankelijk werd verwacht. Behlve dat talloze rui ten zijn gebroken blijken ook enkele muren te zijn ontzet. Te vens is het dak beschadigd. De produktie is enigszins gestag neerd. De directie hoopt maan dagmorgen weer normaal te kunnen produceren. Conflict in personeelraad Spoorwegen Utrecht (ANP) Een al jaren lang sluimerend conflict tussen vakbondsvertegenwoordigers in de personeelraad van de Ne derlandse Spoorwegen is tot een uitbarsting gekomen. Giste ren hebben de vervoersfedera- tie NVV/NKV en de vervoers- bond CNV namelijk besloten het overleg met de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV), een categorale bond, op te schorten. In een brief aan de directie van NS noemen de bonden als reden van deze stap het ontbreken van de noodzakelijke vertrouwens basis tussen deze bonden en de FSV als gevolg van het bij her haling niet nakomen van ge maakte afspraken, het zich ont trekken van overeengekomen verantwoordelijkheden en het ontbreken van mandaat bij de FSV-vertegenwoordigers bij het sluiten van overeenkomsten. Naar aanleiding van deze mede deling heeft de NS-directie ver klaard, dat zij zich zal beraden over de gevolgen van deze ont wikkeling. Lotte Lehmann overleden Santa Barbara Californië (UPI) Lotte Lehmann, die bijna veertig jaar lang een der groot ste operazangeressen ter wereld was, is donderdag na een lang durige ziekte te Santa Barbara overleden. Zij was 88 jaar. De zangeres woonde sinds 1939 in Californië, nadat ze haar va derland Duitsland na de op komst der nazi's had verlaten. Zij studeerde aan de Koninklij ke Academie te Berlijn, zong aanvankelijk in Hamburg, maar in 1916 naar de Weense Staatso- pera. Van'hier uit vergaarde zij haar internationale roem. In 1945 werd zij Amerikaans staatsburger. inderdaad prima wasautomaten Viking-1 neemt nieuw monster Sauna-brand Marsbodem PASADENA (AP) - De grij- parm van de Marslander Vi king-1 heeft gisteren opnieuw een bodemmonster van de rode planeet opgeschept en dit gede poneerd in het mini-laborato- rium van het ruimtevaartuig. De proeven met het bodemmon ster, die moeten uitwijzen of er leven is op Mars, worden mo- Vclll IIBl HU mBlBr menteel in het laboratorium uit- I diepe pand. De gevoerd en zullen een week in bewoonster van beslag nemen. het huis moest De Viking-2 vliegt nog steeds in via een brand- een baan om de planeet en weerladder maakt foto's van het oppervlak, veiligheid Op 3 september moet het land- bracht worden ingsgedeelte van dit ruimtevaar- (zje foto), tuig neerkomen in een gebied op ongeveer 6.000 kilometer af stand van de Viking-1. Een hevige brand heeft gis ternacht grote schade aange richt in een sau na aan de Nieu- wendijk in Am sterdam. Het vuur woedde in hoofdzaak in het achterste deel het 40 meter ,,KVP niet bij praktijken De Kort betrokken" (Van een ónzer verslaggevers) DEN HAAG KVP-voorzitter W. Vergeer heeft gisteren ver klaard dat zijn partij sinds het aftreden van dr. W. de Kort als fractievoorzitter van de VKP op geen enkele wijze betrokken is geweest bij aktiviteiten van de heer De Kort. Deze aktiviteiten hadden de laatste tijd enige op schudding veroorzaakt na be richten over dubieuze investe ringen en het uitschakelen van tegenstanders bij het Pensioen fonds voor de Gezondheid, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen. Twee kamerleden hebben in middels vragen aan de regering gesteld over de aktiviteiten van De Kort als voorzitter van de PGGM en het Sociaal Fonds voor Katholieke Instellingen. EINDHOVEN (ANP) - In Eind hoven breekt het vee uit de weiden op zoek naar gronden met beter voedsel, aldus een woordvoerder van de rijkspoli tie. Vooral 's nachts levert dit loslopend vee gevaar op voor het wegverkeer en het betekent veel extra werk voor de politie omdat de eigenaar vaak moei lijk te achterhalen is. Morgen wordt in verband met de droogte de sluis van Heel gesloten, om de scheepvaart op de Maas zolang mogelijk door te laten gaan, ondanks de lage waterstand. Vanaf morgen moe ten de schepen omvaren via de alternatieve vaarweg Linne- Roermond. DEN HAAG (ANP) Tweede-Kamerlid Porthei- niet het oog op de prijsontwikkeling van de wordt gelegd, aldus de FNV gisteren in een verkla- procent". Het VNO zegt zeker begrip te hebben ne (VVD) zal de regering dinsdag interpelleren laatste tijd. ring. voor de financierings-problemen, waarvoor uitstel over haar besluit de btw-verhoging van 16 naar Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen van de btw-verhoging de regering zou stellen. Aan 18 procent niet uit te s'tellen. Het besluit van de regering is voor de FNV (de (VNO) zegt in een commentaar dat „het kabinet de andere kant zijn de overheidsuitgaven extra Hij heeft verzocht Federatie Nederlandse Vakbeweging) „de zoveel- met het laten doorgaan van de btw-verhoging op gevoelig voor prijsstijgingen, waardoor het netto zijn interpellatie te mogen richten tot de minister ste teleurstelling". Het betekent dat steeds zwaar- 1 oktober zelf de zaag aan zijn doelstelling zet om effect van uitstel geringer is dan de brutocijfers van Financiën en van Economische Zaken, vooral dere lasten op de schouders van de werknemers de inflatie dit jaar te beperken tot ongeveer 8,5 doen voorkomen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7