/oor Pret .E/DSE jshal Scorsese's „Taxidriver" gewelddadig op zoek naar erkenning in New York I erzet tegen Hjkraden op jolitieke basi AmS ONWËGEN' ARMONDSE RAAD EZINT ZICH NADER VER VERBREDING WATERKANALEN Prijs kabeltelevisie verkapte belasting JAMES BOND VLUCHT VOOR DE BELASTING weer stofferen" Woninginrichter gaat geteisterd duingebied overB m O DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie- u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22'44; .u kunt dan naar toestel 18 vragen. HËjJDAG 27 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 te r Teyj (Van een onzer verslaggevers) et 2*>en De vertegenwoordiger van Plan Noord op de vergade- [te. van hct Overleg Wijkorgaan heeft gisteren ernstig bezwaar oora5etekend tegen het voornemen van de werkgroep die zich met 20cnomst van wijkraden in Leiden bezighoudt deze in te stellen onpolitieke basis. Er werd zelfs gedreigd met terugtrekking van Witf Noord uit het wijkenoverleg wanneer deelneming aan dit nai',eS in de werkgroep alleen betrekking zou hebben op deze Ïvan wijkraden. - in Leiden wijkraden met eigen bevoegdheden komen dan n volgens Plan Noord de vertegenwoordigers in deze raden eren?r'v®"Persoon en niet a's partijpolitiek vertegenwoordiger geko- o valworden- De terugtrekking van Plan Noord uit het overleg cnald°.r§anen is overigens niet te verwachten nu het overleg onlangs a dée'n brief aan de voorbereidende werkgroep haar unanieme betefaren tegen wijkraden op partijpolitieke basis heeft uiteengezet, r te ander bezwaar van het overleg wijkorganen is dat de iet ,egenwoordiging van de wijken, die twee mensen in de werk- n uj(p zouden mogen afvaardigen, wel erg schraal is vergeleken uoorde andere tien leden, die allen wel voorstanders zijn van tiek getinte wijkraden. Bij de wijken viel gisteren de angst eluisteren dat zij door deze tien gemakkelijk zouden kunnen den overstemd. rigens ziet het er niet naar uit dat het wijkoverleg op 10 ember zijn mening over de instelling van gekozen wijkraden geven. De voorbereidende werkgroep had hier om verzocht, r de aanwezigen vonden gisteravond dat de wijken veel te laat oor deze zaak vitale stukken heeft ontvangen. Bovendien vond zich niet representatief genoeg om een oordeel te vellen in "Ikwestie voor alle wijkorganen in Leiden. RMOND Alvorens -de gemeente Warmond opdracht geeft de Heidemaatschappij om de Groote Sloot en de Warmonder de te verbreden, zullen de raadscommissies ruimtelijke orde- f en openbare werken tijdens een gecombineerde vergadering werkplan opstellen voor de Heidemaatschappij. De gemeente- li van Warmond heeft tijdens de raadsvergadering van gister- nd verzocht aan het college de beide commissies nauwkeurig raten bepalen wat er precies moet gebeuren met de Warmonder 5de en de Groote Sloot. ge raadsleden zien liever niet de walkanten recht worden leerfstoken, maar dat de kades G(et landschap worden gepast ïtei^en meer natuurlijke vorm- kkojng krijgen. Het college el fade erin toe dat de commis- stal een bestek maken voor de meaoerder van dit project. De Vd stelde gisteravond een (■bereidingskrediet voor het meepreden van beide waterkana- en [van bijna 150.000 gulden be- vtkbaar. Dmff^beroepschrift van de heer mKamsteeg tegen een gedeelte- -tegje weigering van een bouw- ibelfiunning werd door de ge in. tnteraad niet gehonoreerd, ver) raad verklaarde het beroop- lie kift ongegrond. De gemeente t vtf geen toestemming voor de ;n «w van een pand, dat moet ak tgeren als werkruimte en als ■sutfage van de heer Kamsteeg, e Bouw van een dergelijk pand >rhdn strijd met het geldende lapftemmingsplan „Plan in on- n vfdelen. herziening 1952", om- lij' de rooilijn 20 meter uit dl kant van de voorliggende rhdg overschreden zou wor- kkifa. Ook het in voorbereiding d cpde bestemmingsplan st iorpskern" kent dezelfde rooi- 1 VfL ft college heeft erin toege- ïn?d dat de rooilijn enigszins wordt gewijzigd. Hierdoor is het mogelijk voor de indiener van het bezwaarschrift om een on derdak te bouwen voor zijn auto nabij zijn boerderij aan de Jan Steenlaan. Het college is overi gens van mening dat een wer kruimte elders moet worden on dergebracht. De gemeenteraad sprak zich gis teravond niet uit over bouwlo- katie Voorhout. Het college is van mening dat in de verschil lende nota's over deze zaak zo veel verschillen optreden in on der meer woningaantallen, dat het wenselijk is de aan de nota's ten grondslag liggende ramin gen aan een nadere bestudering te onderwerpen. Tegen die ach tergrond heeft de commissie ruimtelijke ordening zich noch voor noch tegen welke bouwlo- katie dan ook uitgesproken. De ze gedachte is door het War- mondse college overgenomen. Burgemeester en wethouders voegen er echter aan toe dat het creëren van een regionale bouw- lokatie overeenstemt met de ge dachte van de raad en het colle ge. De raad ging gisteravond ak koord met een voorstel van het college 220.000 gulden beschik- aar te stellen voor de renovatie an de gemeentelijke gymnas tiekzaal. LUXOR Taxidriver (18) met Robert de Niro en Jodie Foster. Regie: Martin Scorsese. Als er iets overheerst in Martin Scorsese's film „Taxidriver" is het niet eens zozeer de hoofdrol van Robert de Niro, als het din weer nacht merrie-acht ige, din weer glimmend opgepoetste beeld van de stad New York. Het begint al tijdens de eerste titels: New York komt pas te voorschijn als de vuile rook uit de uitlaat van De Niro's taxi is opgetrokken en het blijft zo karakteristiek. De ijskoud ge meubileerde buffetten voor nachtvogels, de smerige achter- afstraatjes met hele en halve bordelen, de modelkantoren, de niet weg te branden lichtrecla mes. De stad waar berovingen orde van de dag zijn en waar tegelijkertijd een presidents kandidaat stemmen tracht te winnen. Een veelkoppige spin die miljoenen mensenlevens in z'n net gevangen houdt en hun levens mede bepaalt. Scorsese won met zijn film de Gouden Palm op het filmfesti val van Cannes. Dat wekt ver wachtingen die niet helemaal gehonoreerd worden. „Taxidri ver" is in elk geval een boeiend werkstuk, maar zoals de meeste films wat telang, bovendien wat te gewild modieus van stijl. Het knappe ervan ligt in de bindin gen die erin gelegd worden tus sen het karakter van de taxi chauffeur in de hoofdrol en die helse stad. Een deel van die kwaliteit moet zeker toegeschre ven worden aan het scenario van de uit Nederlandse ouders geboren Paul Schrader. Robert de Niro is perfect in z'n realistische aanpak van de rol van taxichauffeur. Een eenzame man die als een buitensta Einder in New York ronddwaalt zonder contact te hebben met dingen en mensen. Een meisje dat aan de campagne van een politieke fi guur werkt wijst hem af en dan gaan de frustraties zich opstape len. Geweld, prostitutie, vuilig heid gaan steeds meer op hem inwerken tot hij denkt een daad te moeten stellen en die wereld die hem buiten houdt met ge weld te lijf te gaan. Hij koopt een serie wapens, oefent ermee en roeit er tenslotte in een bloe derige climax een stel halve gangsters mee uit. Dan volgt de onverwachte draai aan het slot, de omgekeerde moraal. De uit eenzaamheid en frustratie gebo ren motieven voor die daad ver dwijnen naar de achtergrond. De „Taxidriver" wordt de held en het meisje dat hem afwees zoekt hem weer op. De Niro rijdt echter glimlachend de nacht in. Hij heeft erkenning en contact gevonden. Hij is ie mand. Scorsese's film is zo gecon strueerd dat hij als een goed gemaakte actiefilm alleen door een groot publiek te genieten valt. Maar in wezen is het een psychologisch commentaar op Robert de Niro als de „Taxidriver" in de film waarmee regisseur Scorsese de „Gouden Palm" in Cannes won een séimenleving die mensen vormt, opslokt en weer uit zal spuwen. Cameraman Michael Chapman zette het smeuïg in beeld, gesteund door knap natu ralistisch acteren van o.a. het meisje Jodie Foster als een twaalfjarig prostitueetje. Peter Boyle als doorgewinterde taxi chauffeur, Martin Scorsese zelf als een taxipassagier, wiens vrouw ontrouw is en natuurlijk Robert de Niro. In lange close- ups kan je bijna letterlijk met' hem meedenken. En dat is ten slotte niet niks. BERT JANSMA EN VERDER CAMERA Once upon a time in the West (18). In middels legendarische wes tern van Sergio Leone, thans onverkort uitge bracht. STUDIO One flew over the cuckoo's nest (18). Jack Nicholson als patiënt in een psychiatrische inrichting. In Amerika beloond met vijf Oscars. TRIANON André van Dui- n's Pretfilm (a.l.). Compila- i tie van bekende scènes ge- i plukt uit zijn t.v.-shows, aaneengeregen door enkele I korte, nieuwe scènes. LEIDEN De voorzittter van het wijkkomité De Kooi en lid van het Overleg Wijkorganen, J. Werter vindt de prijs die de Leidse burger straks voor de kabeltelevisie moet gaan beta len veel te hoog. Dc prijs, die wordt geschat op 10 tot 12 gul den per maand zou volgens Werter, die lid is van de ge meentelijke werkgroep kabel-tv zeker moeten dalen naar 7,50 per maand. Dit stelde hij gisteravond op een vergadering van het overleg wijkorganen waar de kabel-tv- perikelen aan de orde kwamen. Volgens Werter hebben de hui dige prijzen veel weg van een verkapte belastingheffing. De vertegenwoordiger van de Kooi vond verder de beheers vorm van de kabeltelevisie on juist. Hij stelde er ernstige be zwaren tegen te hebben dat eventuele overschotten bij het beheer in de algemene middelen terecht zouden komen, zoals in de bedoeling van de gemeente ligt. Werter gaf er de voorkeur aan wanneer deze zouden wor den aangewend voor herstel werkzaamheden. De kosten van herstel zouden anders door de burgers zelf moeten worden be taald. REX Ik doe het elke dag (18). Sexfilm van het ge bruikelijke niveau, dertien en meer in èen dozijn. Lee Marvin j ivoor jager Sedert Roger Moore in de schoenen van James Bond is komen te staan heeft zijn sala ris zulke forse sprongen om hoog gemaakt, dat het belas tingtechnisch voor hem alleen nog interessant is om andere rollen in het buitenland aan te nemen. Zo kreeg Peter Hunt hem destijds naar Zuid Afrika voor de film „Gold" eo wilde Roger best nog eens overkomen voor Hunt's, „Shout at the de vil" een avontuur dat zich af speelt vlak vóór en tijdens de eerste wereldoorlog. Zelfs mocht tegenspeler Lee Marvin van Roger rustig de show ste len als een zeer dorstige Iers- Amerikaanse ivoor jager. En dat hoef je Marvin geen twee keer te zeggen, die dan ook meteen van deze Patrick O'Flynn een bijna even amusan te dronkaard maakt als de met een Oscar beloonde scherp schutter in „Cat Ballou". Na de geruststellende medede ling, dat er bij de opnamen geen dieren werden gewond - over mensen wordt niet gesproken - gaan Marvin en Moore op de olifantenjacht. Dat dit op Duits gebied geschiedt brengt hen in niet onvermakelijk conflict met de sadistische districtscomman dant Fleischer. Moore, die tel kens voor Marvin het vuile werk t de show als dorstige Iers-Amerikaanse moet, opknappen komt ook nog met laatstgenoemde op de vuist als Moore Marvin's dochter wil LIDO Shout at the devil (14) met Roger Moore en Lee Marvin. Regie: Peter Hunt. trouwen, maar daarmee is de leut op. Na de pauze wordt de film aan zienlijk grimmiger. De oorlog is uitgebroken en Fleischer's eer ste daad is de nederzetting van Flynn in brand te steken, waar bij diens pas geboren kleinkind wordt gedood. Dat eist om bloe dige wraak en Moore en Marvin beginnen 'n privé-oorlog tegen de Duitsers, daarbij vastbera den geassisteerd door Barbara „Peyton Place" Parkins als de van haat vervulde moeder. Als zij daarbij ook nog een verbor gen Duitse kruiser de lucht in laten vliegen is dit een prettige bijk&nstigheid. Het laatste is werkelijk gebeurd, maar of het zo in zijn werk is gegaan als Hunt ons laat zien valt sterk te betwijfelen. Peter Hunt, een kei in de monta gekamer maar als regisseur nog maar 'n beginneling, moet het vooral van de actie hebben en laat in zijn spelregie veel aan zijn acteurs over. Lee Marvin heeft daar geen moeite mee, zijn O'Flynn is een kostelijke figuur. Moore en vooral Barbara Parkins hebben meer leiding nodig dan zij van Hunt kregen en dat is soms pijnlijk duidelijk te zien. Meer dan een ouderhoudend film- avontuur is „Shout at the devil" dan óok niet geworden. MILO Rechter verbiedt bouw fietsenberging HILLEGOM De president van de Haagse rechtbank heeft in kort geding bevolen de bouw van de fietsenberging bij het politiebureau aan de Siclaan in Hillegom te staken voorzover hierbij de hoogte van de schei dingsmuur de twee meter te boven gaat. Daarmee is giste ren de Hillegomse verzekerings agent A. A. den Harder die al meer dan een maand vecht te gen de bouw van het nieuwe groepskantoor van de Rijkspo litie in Hillegom gedeeltelijk in het gelijk gesteld. De man had van de rechter in kort geding gevorderd de hele bouw stop te zetten op een dwangsom van 50.000 gulden per dag voor elke keer dat de Staat der Nederlanden (in casu de Rijksgebouwendienst) aan dit verbod geen gehoor zou ge ven. Volgens De Harder was deze eis gerechtvaardigd omdat bij de hele bouw van het bureau zou zijn afgeweken van het bestem mingsplan terwijl hiervoor niet de wettelijke vereisten in acht waren genomen. Daarenboven zou door de drie meter hoge muur die de villa met tuin van de Hillegomse verzekeringsa gent van het nieuwe bureau zou gaan scheiden heel wat licht aan de man ontnomen worden en zijn pand een aanzienlijke waar dedaling ondergaan. De president van de Haagse rechtbank zag gisteren geen aanleiding zulke verregaande maatregelen te nemen tegen de bouw van het bureau, voorzover hiervoor een geldige vergunning is afgegeven. Evenmin oordeel de de rechter dit wat betreft het parkeerterrein noodzakelijk. Wel achtte de president bewezen dat de belangen van de eiser geschonden zijn met betrekking tot dc- bouw van een garagebox*" met fietsenbergplaats Ton Menken Ijshal heeft de wind mee. Deze grootste overdekte ijsbaan van Europa en de enige particuliere in Nederland gaat een stukje Leidse trots worden, ook al zijn er vooral op het ambtelijke vlak nog zoveel moeilijkheden te overwinnen. Ook bij de bouw van een voorziening op dit recreatieve terrein komen aardig wat instanties om de hoek kijken. Dan moet er een lijn een metertje achteruit of rode bakstenen zijn niet mooi genoeg en dienen door gele vervangen te worden. Dat neemt allemaal niet weg, dat initiatiefnemer en doordouwer Ton Menken gistermiddag bij wijze van spreken van ongeduld met de ijsmuts al fier op het hoofd en de schaatsen op de schouder stond te trappelen om de baan op te kunnen gaan. Het is nog niet zo ver, maar het gaat erg hard met de constructie. „We zijn zo'n 23 dagen vóór op ons schema en we verwachten de officiële opening in elk geval half oktober", aldus Ton Menken, die na de foto maar gauw weer zijn dikke trui uitdeed, want wat dat betreft leek de temperatuur nog nergens °P „Wat er bij die officiële opening gaat gebeuren weten we nog niet. Maar het wordt niet zoiets als een lintje doorknippen. De nadruk komt te liggen op de ijs-recreatie en niet zozeer op de wedstrijdsport. En dan vooral de jeugd wordt erbij betrokken, want het gaat juist om die jeugd. Die kan straks in deze hal ook van alles leren: ijshockey bij voorbeeld of gewoon schaat sen. Daar wordt een cursus voor opgezet. De sportverenigingen van Leiden en omgeving worden bij de ijshal betrokken. Zij kunnen kaarten verkopen die een behoorlijke reductie voor de vereniging oplevert. Dat slaat erg goed aan en men behoeft er niet al te veel moeite voor te doen", vindt Ton Menken. Ideeën bij de vleet. Via een contact met de AVRO kwam de suggestie naar voren van een geheel nieuw soort ijssport: prikslee-ijshockey voor invaliden. De Ned. Invaliden Sportbond gaat op het ogenblik na, of er wat dit aangaat mogelijkheden bestaan. Inmiddels vorderen de werkzaamheden in een straf tempo. Deze week nog zal de kolossale vloer bedekt zijn met het buizenstelsel (een dikke 32 kilometer aan totale lengte), dat de ijsbaan moet gaan vormen. „De volgende volgende week worden die buizen „afgeperst" om al het vuil eruit te halen en daarna kan er beton op gestort worden. Aan het dak van damwandplaten, die nog in de zon liggen te schitteren gaan we ook het een en ander doen. Dat is voor de omwonenden inderdaad erg lastig. Maar we hebben tot nu toe geen regen gehad om ze te laten oxyderen. Daarom zetten we er nu maar de waterspuit op, daarna is ook dat blinkende leed vergeten", aldus Ton Menken, die nog steeds vaak verrassende bijvalsreacties ontvangt. Zoals van de week; „ik zelf was er niet bij, maar er reed een dure wagen voor met particuliere chauffeur. Er stapte een onbekende heer uit die de hal binnenliep en de opzichter riep: „Doe maar de groeten aan Menken en zeg hem dat het wel goed zit met die hal". Daarna vertrok hij weer zonder zich te hebben gelegitimeerd. Toch wel leuk, vind je niet?" Gisteren is in Lisse de geheel vernieuwde woninginrichting-spe ciaalzaak van de firma Tissing geopend. Fijn nieuws voor het bedrijf zelf en voor de afnemers. Hartelijk gefeliciteerd vanaf deze plaats. Maar er zat toch ook wel iets bijzonders aan. Er was geen receptie, er waren geen bloemen en er werd ook geen papieren deur opengescheurd. Nee. de firma Tissing begon de nieuwe toekomst met een geheel andere stunt. In plaats van al dat officiële gedoe werd een actie begonnen voor de herbe planting met bomen, struiken en heesters van een zwaar door de heersende droogte getroffen duingebied in de buurt van Noord wijk. Iedereen die tot 1 oktober a.s. de showrooms van Tissing bezoekt, kan door het invullen van een kaart deelnemen aan een „tafel-raad-wedstrijd". Als je aan die wedstrijd meedoet kun je niet alleen een kans maken op een verre van onaantrekkelijke prijs, maar Tissing doet nog op een andere manier een duit in het zakje. Als tegenprestatie doet de firma een stukje verdroogd duin herbeplanten. Dat opnieuw beplanten van een stuk natuur zal bij voorkeur worden gedaan door de kinderen van de deelnemers aan de wedstrijd. Daarom ziet Tissing het ook zo. hoe meer kaarten er worden ingevuld, des te meer nieuw groen op de kale duinen. Dat zal allemaal gebeuren volgend jaar op 12 maart, onder toezicht van Arno Bos, die zijn naam mee heeft, want de heer Bos is een van de boswachters van Staatsbosbeheer, een bosrijke relatie dus. In het gebied van Bos, van Zandvoort tot Scheveningen, werd de laatste weken een nieuwe aanplant terwaarde van ca. 55.000 gulden dermate door de droogte geteisterd, dat daarvan nog geen 30 procent behouden zal blijven. Op 12 maart wordt er weer iets aan gedaan. Dat houdt de moed en het bos erin. 1 van em dj indieii 2n, d( -ding el noè ord bf ppen! Ier ge dan i at td Ton Menken heeft zijn ijstrui en -pet al vast uit de mottenkist gehaald om als eerste een baantje te trekken op zijn eigen ijsbaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5