feeidóeöomewl )ranje weerstaa^Lockheedstorm ,Ik heb verkeerd gehandeld' a Crisissfeer in afgelopen paar dagen Crosby Prins Bernhard: Paleis Soestdijk: Een kunstwerk! VIVA ESPANA AVOND los embaiadores" Vrijdag 27 augustus 1976, 66e jaargang no. 20514 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg rtenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 55 cent Bing Crosby in speelfilm „Going my way" op Ned. I om 19.30 uur. Om 22.35 uur „Ro ken?" Ned. II om 21.15 uur Voor de vuist weg in Firato en om 23.25 uur Help een klant. Zonnige perioden Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 23 graden. Morgen zon: 5.4519.36. Maan: 09.44-20.38. Schev. hoogw.: 4.37—17.04. Laagw: 0.3712.56. Van een onzer verslaggevers Haag Het Huis van Oranje ,<~it de storm rond de Lockheed- v Asire doorstaan. Vingin Juliana blijft op de troon. VU'jde steekpenningenzaak vloeien alleen 7^Lequenties voort voor prins Bernhard. ^jis teruggetrokken als inspekteur-gene- jvan de krijgsmacht en als lid van de msieraad en van de Algemene Verde- ^Jigsraad. Tevens zal hij alle functies in i bedrijfsleven neerleggen. ■/regering heeft de prins hiertoe drin- geadviseerd, nadat de Commissie van 1 (Donner, Holtrop, Peschar) na een onderzoek van zes maanden tot ernstige kritiek op de gedragingen van de prins was gekomen. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat prins Bernhard door zijn te nauwe contacten met de Amerikaanse Lockheed- fabrieken de belangen van Nederland heeft geschaad en dat hij zich door zijn zakelijke vrienden heeft laten verleiden tot „volstrekt onaanvaardbare initiatieven, die hemzelf en het Nederlandse aanschaffings- beleid bij Lockheed en ook bij anderen in een bedenkelijk daglicht moesten stellen." De regering heeft, zoals premier Den Uyl dit gistermiddag in de Tweede Kamer om schreef, deze conclusies „als onontkoom baar en met spijt" aanvaard. De Tweede Kamer zal maandag aanstaan de het rapport Donner en de officiële regeringsverklaring hierover van gisteren bespreken. Ook de mededelingen, dat de regering weliswaar een gerechtelijk onder zoek tegen de gedragingen van prins Bern hard in de Lockheedkwestie had overwo gen, maar daarvan toch afgezien heeft, zal de Tweede Kamer bespreken. Een van de redenen, dat de regering van een dergelijk onderzoek heeft afgezien is, dat eventuele strafbare feiten zullen zijn verjaard. Het belangrijkste motief van de regering is echter ongetwijfeld dat de rege ring niet het risico van een constitutionele crisis wil lopen. De commissie-Donner heeft geen bewijzen kunnen achterhalen, dat prins Bernhard zelf geld van de Amerikaanse Lockheedfa- brieken ontvangen heeft voor zijn bemid delingspogingen bij de verkoop van Lock- heedvliegtuigen aan Nederland. De com missie heeft daarnaar een onderzoek inge steld, nadat de Lockheedfabrieken de prins beschuldigd hadden van het aanne men van 1,1 miljoen dollar. Dit kon niet aangetoond worden. Vast staat, dat voor de prins bestemde gelden zijn toegevloeid aan vrienden van hem. Daarbij behoorde ook de huisvriend van zijn moeder, die in kasteel Warmelo in Overijssel woonde. Er zijn ook persoonlijke brieven van de prins aan Lockheed gevonden, waarin deze aandringt op het uitkeren van commissie loon. De regering erkent, dat prins Bernhard in de loop der jaren „bijzondere diensten" aan ons land bewezen heeft. Zij heeft de prins in diverse functies een grote bewe gingsvrijheid gelaten. Aan de prins was vertrouwen gegeven. Maar dat maakt de handelwijze van de prins volgens de rege ring des te minder aanvaardbaar. Er is echter niet gebleken, aldus premier Den Uyl dat de prins enige invloed heeft kun nen uitoefenen op het aanschaffingsbeleid van vliegtuigen. De regering meent wel dat de prins door zijn handelwijze het belang van de Staat heeft geschaad. Daarom moet de prins, aldus de regering, terugtreden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prins Bernhard heeft in een verkla ring toegegeven dat hij verkeerd heeft gehandeld. Deze verklaring werd gistermiddag door minister president Den Uyl in de Tweede Kamer voorgelezen. De prins heeft deze verklaring opgesteld nadat enige ministers enkele malen met de koningin en de prins hebben gesproken over de conclusies van de commis sie Donner en het standpunt, dat de regering daar over inneemt. De tekst van de verklaring van prins Bernhard luidt alsvolgt: „Het rapport van de commissie van Drie heeft mij ervan overtuigd dat in mijn jarenlange vriendschappelijke relatie met enkele hoog geplaatste functionarissen van Lockheed mijn betrekkingen met Lockheed zich verkeerd hebben ontwikkeld. In het bijzonder heb ik daarbij niet die zorgvuldigheid in acht genomen die op grond van mijn kwetsbare positie als echtgenoot van de koningin en als prins der Nederlanden vereist is. >Ik erken dit en betuig hierover mijn oprechte spijt. Ik heb initiatieven, die mij werden voorgelegd, niet voldoende kritisch beoordeeld en brieven geschreven die ik niet had mogen verzenden. Ik aanvaard hiervoor de volle verantwoordelijkheid en dus de afkeuring, die de commissie daarover in haar rapport uitspreekt. Ik heb kennis genomen van het standpunt dat de regering inzake mijn gedragingen heeft bepaald. Ik aanvaard de consequenties en zal de functies, die in dat verband zijn genoemd, neerleggen. Ik hoop de gelegenheid te behouden het land te dienen en mede daardoor het vertrouwen in mij te herstellen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rond het Koningshuis heeft de afgelopen dagen, voorafgaande aan de publikatie van het Donner-rapport over de rol van Prins Bernhard in de Lockheed-affaire, en de regeringsverklaring door minister-president Den Uyl, voortdurend een crisissfeer geheerst. Hierbij zijn de zeeën zeer hoog gegaan. Aldus is uit zeer betrouwbare bronnen ver nomen. Koningin Juliana heeft in gesprekken met premier Den Uyl meermalen gezegd, dat zij wilde aftreden. Ook heeft zij de minister president diverse keren te verstaan gegeven, dat zij er onder deze omstandigheden niet over dacht om op de derde dinsdag in september de troonrede voor te lezen. De minister-president is er tot dusver echter in geslaagd een crisis rond de troon te bezweren. Hij heeft daarvoor verscheidene indringende telefoongesprekken en gesprekken onder vier ogen met de Koningin gevoerd. Afgelopen dinsdag leek een constitutionele crisis zeer nabij. Zonder dat zij het kabinet daarvan op de hoogte had gesteld was de Koningin 's morgens opnieuw naar haar Italiaanse vakantieverblijf in Porto Ercole vertrokken, samen met haar echtgenoot. Alleen premier Den Uyl, met wie zij 's middags om half drie opnieuw een gesprek zou hebben over de publikatie van het Donner-rapport, werd kort voor het vertrek op de hoogte gesteld. De meeste andere ministers hoorden het nieuws over het plotselinge vertrek van Koningin en Prins via de radio of langs andere wegen. Premier Den Uyl heeft in de loop van de dag via de telefoon geprobeerd de Koningin te bewegen om terug te keren. De volgende dag kwam het bericht uit „De Witte Olifant" in Porto Ercole, dat een terugkeer op donderdag viel te verwachten. Volgens sommige bronnen heeft prinses Beatrix geweigerd om onder deze omstandigheden haar moeder als staatshoofd op te volgen, zo zij mocht besluiten tot aftreden. In dat geval zou een regent of regentesse het ambt moeten waarnemen, omdat Beatrix' zoon Willem-Alexander te jong is voor de troonopvolging. Volgens onze bronnen is deze mogelijkheid op Soestdijk zeer wel in overweging geweest. De buitenlandse dagbladen besteedden zonder uitzondering veel aandacht aan de kwestie rond Prins Bernhard. (ADVERTENTIE) 139 fietsen }odig r 139 mensen is de komen- »ndag erg belangrijk.... I hopen 139 catechisten van ~VA een fiets te krijgen, l voor hun werk onder de lenen van hun gemeen- Jppen: leiden van de zon- •diensten, zorg voor de zie- begeleiden van de vele ie dorpsprojekten, huisbe- t en catechese aan de ge- bleerlingen. 139 Catechis- Jdus, die met een fiets van Bhonderd gulden hun werk ïen kunnen verdubbelen. IVA, de Missie Verkeers- elen Aktie, houdt ook deze 139 cetechisten haar ijkse, landelijke kollekte iro-aktie. In één slag kun- deze catechisten en nog andere missionarissen en eigen krachten geholpen den aan het voor hen ab- iut noodzakelijke tran- rt. De MIVA-aktie slaagt helpt. Nu. U kunt zó iets concreets doen en Haar, afstanden overbruggen, is het gironummer. 27 22 49 MI VA, Vijverstraat 12, Breda (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - De eerste en tweede druk van het rapport van de Commissie van Drie, dat door de Staatsdrukkerij wordt uitgegeven, zijn uitverkocht. Bij elkaar zijn dat 15.000 exemplaren die door de boekhande laren onder de. handen vandaan worden gehaald. Besloten is om in ieder geval een derde druk van tenminste 10.000 exemplaren te laten verschijnen. Het rapport kost 15 gulden en is via de boekhandel en bij de Staatsdrukkerij te verkrij gen. Vier pagina's extra over Lockheed In deze krant vandaag veel aandacht voor het uitko men van het rapport Don ner en de conclusies, die daarin ten aanzien van prins Bernhard staan ver meld. Behalve op deze pa gina vindt u elders in dit nummer op vier extra pagi na's nadere informaties en achtergronden over de Lockheed-affaire en politie ke, staatsrechtelijke en an dere commentaren. Zie pagina 13, 14, 15 en 17. Tweede Kamerlid Kolthoff van de PvdA leest het rapport- Donner door, dat op dit moment in grote stapels de Staatsdrukkerij uitvliegt. 'rins naar Prinsjesdag? Van een verslaggever) >EN HAAG - Er is nog geen enkele beslissing genomen of rins Bernhard aanwezig zal zijn bij de opening van de. taten Generaal op Prinsjesdag, zo heeft een RVD-woord- oerder vandaag verklaard. Over deze kwestie zijn misver- tanden gerezen, nadat een televisieverslaggever gisteravond iad gemeld, dat de prins bij die gelegenheid niet - zoals ot nu toe gebruikelijk - het uniform van inspecteur-generaal Van de strijdkrachten zal dragen. Kamerdebatten prins Bernhard op radio en tv (Van onze radio- en tv-re- dactie) HILVERSUM - De Ka merdebatten a.s. maandag over het rapport van de commissie-Donner en de positie van het staatshoofd zullen door radio en tv zo veel mogelijk rechtstreeks en in hun geheel worden uitgezonden. Dit gebeurt vanaf 14.00 uur op Hilver sum I en Ned. I. zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw "n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u ADVERTENTIE op zaterdag 28 aug. e.k. Muzikale Spaanse kunst werkjes zullen worden ver zorgd door olé, met holiday inn Tafelreserveringen: Marjolijn van Wieringen, 071-769310. Tevens zal er een tipje van de sluier worden opgelicht betreffen de de nieuwe Ford Flësta. LEIDEN BOWLINGS FUN CENTER 071-7SS310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 040-433222; 071-769310 ALPHEN A.D. RIJN - De 75-jarige A. Voorbij uit Alphen a.d. Rijn is donderdagmiddag in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden aan verwondingen die een stier hem even tevoren had toegebracht. De man liep in een weiland in de omgeving van Alphen a.d. Rijn, waar hij plotseling door de stier werd aangevallen. Hij werd verscheidene malen op de horens genomen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1