"Nu naar de dag van 99 bewondering voor koningin ,,Nog erger dan Watergate Prins sleutelfiguur in leger Aanschafbeleid van marine weinig kwetsbaar voor beïnvloeding PROFESSOR I.A. DIEPENHORST: BUITENLANDSE JOURNALISTEN: -n i Parlementair onderzoek aankoop wapens gevraagd J tIJDAG 27 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURAN"" pagina 17 rs den HAAG "Bepaalde gedra gingen zijn natuurlijk teleurstel de Tend geweest, maar de daden van een lid van het Koninklijk huis •eeiabetreffen niet rechtstreeks de d"dfJ5raagster van de kroon". Dat is r d" 'e reactie van prof. I.A. Diepen- am jiorst, lid van de Eerste Kamer ;e piroor de ARP en rector-magnifi- d kotus van de Vrije Universiteit van lee( Amsterdam. Prof. Diepenhorst relooft dat het Nederlandse volk [ei'ÏAngeschokt achter Oranje Nassau ^rdésan blijven staan. "Men moet niet ijdagiaar het verleden zien, maar zich ongaar de toekomst wenden, naar üdusie dag van morgen". en dj ht (hMjnrecht daartegenover staat de mening median prof. mr. Van Maarseveen, hoogleraar verrataatsrecht aan de Erasmusuniversiteit in JioldRotterdam: "Deze zaak heeft eens temeer 5,20. luidelijk gemaakt dat de monarchie niet e vemeer passend is in deze tijd. Aan dit soort zaakt(rapjes hebben we niets. AI die energie, uitgelie eraan gespendeerd is had wel beter ring jebruikt kunnen worden". Prof. Van aarvUaarseveen meent dat niet alleen nu, 3,8(1 maar ook in het verleden al ernstige schade aan de monarchie is toegebracht Voor het behoud van het koningschap zijn naar zijn mening twee mogelijkheden: men ontneemt de koningtin) alle macht of zelfs de schijn daarvan zoals dat in Zwe den is gebeurd of men stelt het koninklijk huis onder veel zwaarder toezicht dan nu het geval is. De hoogleraar is benieuwd of de beslissing om geen strafrechtelijke vervolging in te stellen ook geldt voor alle anderen, die in het rapport worden genoemd, zoals de heren Meuser en Teengs Gerritsen. Zou dit inderdaad het geval zijn dan voorziet de hoogleraar ernstige moeilijkheden. "Dan komt het erop neer dat het kabinet de hele affaire in de doofpot wil stoppen, hetgeen een onverteerbare zaak zou zijn. Als men besluit die anderen wel te vervolgen dan is het onvermijdelijk dat prins Bernhard weer in de zaak betrokken raakt". Dit alles brengt de Rotterdamse hoogleraar tot de overtuiging dat het kabinet er veel beter aan gedaan had de hele affaire van het begin af aan in handen te geven van het Openbaar Ministerie. "Deze instantie had dan eventueel kunnen besluiten de zaak te seponeren". Staats- en bestuursrechtsgeleerde prof. mr. W.G. Verkruisen van de Erasmusuniversi teit in Rotterdam had de indruk dat de regering in goed overleg met prins Bern hard heeft getracht de positie van de Ko ningin zoveel mogelijk buiten de discussie te houden. Hij vond dat voor de lange termijn een goede zaak. Naar zijn mening moet worden getracht uiterst voorzichtig en weloverwogen deze affaire tussen de regering en de prins te houden. Ook uit kringen van de militaire wereld zijn veel reacties gegeven op de conclusies in het rapport. "Teleurstellend. Ik ben er erg van geschrokken", zo reageerde de heer J. van Heuven, landelijk voorzitter van het contact oud-mariniers. Ook baron J.H. Mackaay, voorzitter van de vereniging Onze Vloot, zei bedroefd te zijn, doch hij was van oordeel dat de hele zaak wat is overtrokken en dat zijn waardering voor en vertrouwen in de prins niet was ge schokt. De Algemene Vereniging Nederlandse Mili tairen is teleurgesteld over het vertrek van prins Bernhard in zijn functie van Inspec teur-Generaal der krijgsmacht. "De wijze waarop de prins zich als enige Nederland se viersterren-generaal van zijn taak als vader van de Nederlandse krijgsmacht heeft gekweten verdient alle lof. Onder zijn leiding heeft de inspectie-generaal talrijke dienstplichtigen begeleid en uit hun sociale en financiële problemen geholpen", aldus de AVNM, die de toekomstige nieuwe In specteur-Generaal wel met vertrouwen doch met de nodige reserve tegemoet ziet De voorzitter van de vereniging van Mari neofficieren, de heer F. Peters, had waar dering voor de wijze waarop de regering de zaak in de openbaarheid heeft gebracht doch betreurde de omstandigheden waar onder alles is gebeurd. De gouverneur van de Koninklijke Acade mie in Breda, generaal-majoor MH. von Meijenfeldt, zei het een bijzonder trieste zaak te vinden. "Prins Bernhard heeft veel voor de KMA gedaan en in de oorlog heeft hij zijn grote kwaliteiten meer dan ge toond". Hij vindt het spijtig dat de prins op 13 september niet het feit kan vieren dat hij dertig jaar geleden tot inspecteur- generaal werd benoemd. "Mijn loyaliteit is niet afhankelijk van eventuele fouten die iemand heeft ge maakt. Ik vind dat we nog achter de koningin en de prins moeten blijven staan." Aldus kolonel-buitendienst R.R. Twijsel, die enige tijd geleden de aktie "Wij blijven het volste vertrouwen hebben in prins Bernhard" startte. Hij betreurt het ten zeerste dat de prins zijn functie als Inspecteur-Generaal heeft moeten neerleg gen. De heer G.A. Ego, voorzitter van het Oud strijders Legioen in Nederland, is niet on der de indruk. "Het verhaal van premier Den Uyl kwam op mij onwezenlijk over. Als deze eerst zegt dat het landsbelang is geschaad, maar later na een heel verhaal over een mogelijke strafrechtelijke vervol ging tot de slotsom komt dat -dit niet haalbaar is, dan vraag ik mij af, waar die schade ligt". Volgens de heer Ego is men in kringen van de oudstrijders razend over de wijze waarop de verklaring is afgelegd. "De hele kwestie is bijzonder emotioneel voorgedragen en we zijn geschokt. De wij ze waarop dat is gebeurd past helemaal in het kader van de ontmanteling van de constitutionele monarchie". De heer Ego vindt wel dat de prins "minder handige dingen" heeft gedaan. De Federatie van Oudstrijders Organisa ties, waarin drie verenigingen met ruim 20.000 leden zijn samengebundeld, heeft gistermiddag een telegram aan prins Bern hard gezonden met de volgende inhoud: "In deze uren willen wij u nogmaals de verzekering geven van onze grote waarde ring, voortdurende trouw en loyaliteit". Dr. I. A. Diepenhorst: „Niet kijken naar het verleden." DEN HAAG „Wij vinden dit erger dan wat er na Watergate met Nixon is gebeurd". Dat was de eenstemmige mening van de talrijke buitenlandse verslagge vers, die gistermiddag en -avond in Den Haag waren. Gezien hun groot aantal was het duidelijk dat er in Den Haag wereldnieuws werd gemaakt. „Prins Bernhard is er goed uitgespron gen", zo vond verslaggever John Lander van het Engelse televisiestation Indepen dent met enige verbazing. „Als uw premier durft te beweren dat de prins ontoelaatba re handelingen heeft verricht die de demo cratie in gevaar hebben gebracht dan moet hij wel zeer ernstige dingen hebben ge daan. Triest voor zo'n man. Hij wilde niet in de schaduw van zijn vrouw blijven en daardoor heeft hij teveel licht gevangen. Het is een drama, waaraan Shakespeare stof zou hebben ontleend voor minstens drie toneelstukken. Ik bewonder de moed van de Nederlandse regering die de onder ste steen boven heeft gehaald. In Engeland zou dat ongetwijfeld ook gebeurd zijn, maar gelukkig heeft prins Philip niet de mogelijkheid, om zakelijk zo actief te zijn als prins Bernhard en zouden zijn advi seurs hem desnoods wel hebben tegenge houden". In Den Haag stonden gisteravond door de talrijke buitenlandse verslaggevers de in ternationale telefoonlijnen roodgloeiend. Er waren journalisten van televisie, radio, schrijvende en fotograferende pers uit Bel gië, Duitsland (twee netten), Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika. Toch had den we er nog meer verwacht", aldus parlementsvoorlichter Van Berkel. „Cana da, Zweden en Japan zijn niet gekomen en die waren er zes maanden geleden wel toen premier Den Uyl de instelling van de commissie Donner bekend maakte". De Britse landelijke bladen hebben uitge breide verhalen over het ontslag van prins Bernhard uit alle officiële functies in ver band met de Lockheed-affaire. De Times braqht het op de voorpagina onder de kop „Prins stond volgens berichten open voor oneervolle aanbiedingen". De Telegraph gaf het nieuws op de voorpagina onder de titel „Omkoopschande voor Bernhard". In een hoofdartikel schreef het blad: „Prins Bernhards vernedering door het verslag van het onderzoek naar de beschuldigin gen inzake omkoping door Lockheed is, ofschoon deze niet specifiek bevestigd zijn, bijna zo compleet alsof hij schuldig ver klaard werd". De Daily Express schreef op de voorpagi na onder het opschrift „Schande van Bern- hard". De kop van de Daily Mail luidde ,3ernhard, prins van oneer". De Scotsman schreef in een hoofdartikel: „De Neder landse premier kon niet beslist antwoorden op de vraag of prins Bernhard de betaling van 1,1 miljoen dollar van de alom tegen woordige Lockheedmaatschappij had aan vaard. Maar er was genoeg bewijs voor een slechte beoordeling door prins Bernhard geleverd om hem zijn belangrijkste func ties te doen opgeven". In een cartoon op de achterpagina toonde De Guardian prins Bernhard, die van een dijk geblazen wordt terwijl een vliegtuig hem boven passeert aanrf Koningin Juliana alom geprezen in de krantecommentaren. •rand E-minj 1 landel )ewij2 mogei :ructu ït em Vy aen. Nagenoeg alle kranten in Neder- •dfuPd wijden vandaag een com- jitgee®en^aar aan de conclusies van ringeiet rapport van de commissie van hillenlrie. Veel waardering krijgt de aewa%0uding van de koningin. ?eschi bestulLGEMEEN DAGBLAD: Koningin Julia- -e bas3 brengt een zwaar offer. Temidden van e verslagenheid over de ontluistering van 'rins Bernhard kunnen we er dankbaar oor zijn dat de koningin juist onder deze imstandigheden haar taak wil blijven uit- beren. Wij weten dat de Nederlandse de- nocratie op haar kan blijven rekenen, 'rins Bernhard is in situatie beland waar- n hij heeft moeten ontdekken dat het andsbelang door zijn toedoen in de knel 5 gekomen. Dat Juliana ondanks niet te teilen bekommernis in haar privéleven erkiest voort te gaan met haar werk is en kenmerk van haar grootheid. )E TELEGRAAF: De conclusies van de ommissie zullen ongetwijfeld een diep ievoelde schok veroorzaken. De activitei- en van de prins zijn hoogst ernstig en (etreurenswaardig, maar niet mag worden, 'ergeten dat de prins als promotor voor ïederlandse handelsbelangen ons land de wejrote diensten heeft bewezen. De houding h uit-an de koningin dwingt het diepste respect doeif. Zij heeft als mens en vorstin de laatste loekeitagen voor zware beslissingen gestaan. In n exleze voor haar ongetwijfeld moeilijke tijd chris»erdient zij meer dan ooit de sympathie sbood-n vooral ook de genegenheid van ons derdeolk. J oolfROUW: Het is juist dat de regering in e diataar conclusies zo duidelijk de staatkundi- brenje en persoonlijke verwikkelingen heeft ifrikajnderscheiden. Daardoor is een constitu- -Ameionele crisis voorkomen en daardoor dient we re-Ie regering te worden geprezen. Maar wel jong® in alle hevigheid een persoonlijk drama lissioivergebleven. Het hele werk van de com- oudtnissie van Drie, waarvoor veel waardering 'en. >estaat, had niet gedaan hoeven te worden ^ils de prins in februari na de eerste berich- uit Washington duidelijker en oprech- en er was geweest. je- miJE VOLK: De feiten spreken voor zich jn ze zijn nog erger dan we verwachten. ■n' 5r zijn in tegenstelling met de conclusie la- fan de regering wel gronden voor een ■n- (trafvervolging. Feiten uit 1974 geven aan- ie- èiding tot een vervolging, hoewel dat bij- n- '.onder ongewenst is. De prins is al genoeg lie lestraft, terwijl het ook zou betekenen dat *>t le koningin in feite gedwongen zou wor- an len af te treden. an DE GELDERLANDER: Het is enerzijds de ok pote en historische verdienste van dit er cabinet ons land voor een grote en consti- ie iutionele crisis te hebben behoed en ander zijds een bewijs temeer van de enorme plichtsbetrachting van de koningin dat ze tezamen staatshoofd en kabinet tot een dergelijk besluit hebben kunnen komen. Uit de wijze waarop de regering deze pijnlijke en trieste zaak benaderd, gewo gen, beoordeeld en in de openbaarheid heeft gebracht spreken een waardigheid en een woordkeuze, die een betere zaak waar dig kunnen worden geacht DE LIMBURGER: Op de vraag hoe de prins tot zijn. gedragingen heeft kunnen komen kan alleen als antwoord worden gegeven dat ook een prins der Nederlan den een mens is, die omgeven door ver keerde vrienden, onbetrouwbare adviseurs en gewetenloze zakenlieden tenslotte van uit een geschonden normbesef en zich niet meer bewust van zijn hoge positie zich handelingen heeft veroorloofd, die nie mand voor feitelijk mogelijk had gehou den. Het kabinet heeft zich bij zijn besluit om geen strafvervolging in te stellen laten leiden door de zekerheid dat in dat geval de koningin ongetwijfeld afstand zou heb ben gedaan van de troon. Verklaring minister Vredeling Den Haag Na de mededelingen van de minister-president in de Tweede Kamer en de verklaring van prins Bernhard, dat hij zijn banden met de krijgsmacht zal verbre ken, heeft de minister van defensie de volgende verklaring uitgegeven aan de le den van de krijgsmacht en de andere medewerkers van defensie: „De feiten die openbaar zijn gemaakt zal ieder op zijn eigen wijze willen beoordelen en verwerken. De consequenties die prins Bernhard uit de gebeurtenissen heeft ge trokken, dienen gerespecteerd te worden. De minister-president heeft gewezen op de in menig opzicht vruchtbare en bewonde renswaardige werkzaamheid van prins Bernhard op zeer verscheiden gebied. De fensie in het algemeen en de krijgsmacht in het bijzonder kunnen daarvan getuigen. In de huidige ernstige omstandigheden overheersen gevoelens van dankbaarheid dat de koningin de vervulling van haar taak voortzet. Haar voorbeeld zal ons in spireren bij onze eigen verdere taakvervul ling. Deze gevoelens heb ik tot uitdrukking gebracht in een gesprek met het comité verenigde chefs van staven en wil ik bij deze op u allen overbrengen", aldus minis ter Vredeling Het Lockheed vliegtuig Neptune dat momenteel nog bij de marine in gebruik is en door de Orion, eveneens een Lockheed-machine, opgevolgd zou worden. DEN HAAG Het beleid dat de Konin klijke Marine voert rond de aanschaf van nieuw materieel is door de geldende pro cedures weinig kwetsbaar voor beïnvloe ding. Tot deze conclusie komt de commis sie van drie in haar rapport over de Lockheed zaak. In het kader van hun onderzoek hebben de heren Donner, Holtrop en Peschar het beleid van de marine rond de grote bestel lingen in de periode tussen 1967 en 1975 nauwgezet bekeken. Vooral met betrekking tot de aankoop van vliegtuigen. De sche pen voor de marine worden namelijk meestal in Nederland zelf gebouwd, terwijl de vliegtuigen in het buitenland besteld moeten worden waarbij vooral de Lock- heed-fabrieken met hun lange afstands patrouille-vliegtuigen en onderzeebootbe- strijdingsvliegtuigen in de markt is. De momenteel nog in gebruik zijnde Neptunes zijn Lockheed-machines terwijl de even eens door Lockheed geproduceerde Orion nog steeds een mogelijke vervanger voor de Neptune zou kunnen zijn. Over de aanschaf in 1968 van de negen Brequet-Atlantique vliegtuigen, die nodig waren na het uit de vaart nemen van de Karei Doorman concludeert de commissie van drie in haar rapport dat bij die aan schaf politieke overwegingen een rol heb ben gespeeld. De Brequet Atlantique is een machine van Europese makelij. De commissie stelt dat er geen aanwijzin gen zijn gevonden die duiden op laakbare beïnvloeding door de vliegtuigfabrikanten bij die aanschaf. Dit is evenmin gebleken bij de mogelijke bestelling in 1974 van de Orion machines van Lockheed. De schaf van dit patrouillevliegtuig is destijds uit de defensieplannen geschrapt. DEN HAAG Als inspecteur-ge neraal van de Nederlandse strijd krachten, een functie die hij nu als een van de belangrijkste zal gaan neerleggen en onder meer het informeren en adviseren van de minister van defensie omvatte, is prins Bernhard lange tijd een sleutelfiguur in de Nederlandse strijdmacht geweest. De functie van inspecteur-gene raal van de gezamenlijke strijd machtonderdelen bekleedde de prins officieel sinds 1970. Voor die tijd was prins Bernhard jaren lang inspecteur-generaal van de afzonderlijke legeronder delen geweest. Zo werd hij op 13 september 1945, tegelijk met een eervolle ontheffing uit zijn functie als bevelhebber van de Neder landse strijdkrachten benoemd tot inspecteur-generaal van de land macht. Op 15 januari 1947 volgde zijn benoeming tot inspecteur-ge neraal bij de marine en enige jaren later, op 11 maart 1953 kreeg hij dezelfde functie bij de luchtmacht. Ongeveer een jaar daarna kreeg prins Bernhard de rangen van luitenant-admiraal bij de marine, generaal bij de land macht en generaal-vlieger bij de luchtmacht DEN HAAG „De publikatie van het rapport van de commissie van Drie is weer een aanleiding om in het openbaar aan te dringen op een parle mentair onderzoek naar wapenaanko pen. Bij dat ondersoek moet niet gekeken worden naar wat in het ver leden is misgegaan maar naar de maatregelen, die genomen moeten worden om een effectieve parlemen taire controle op de militaire wapen aankopen mogelijk te maken." Aldus het Tweede Kamerlid Walt- mans van de PPR, die dit jaar al, met collega's van PvdA en D'66, voorstel de vanuit het parlement de wapenaan kopen te onderzoeken. De Kamercom missie voor Defensie meende toen echter daarover nog geen voorstel aan de Tweede Kamer te moeten doen. In gelijke bewoordingen sprak zich ook uit de Groningse hoogleraar mr. drs. J. Th. Degenkamp, die rechtswe tenschap doceert „De tijd is gekomen voor het parlement om zijn tanden te laten zien. Een parlementair onder zoek naar de achtergronden van de militaire aankopen is dringend nood zakelijk."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17