Soestdijk: een grote doodse stilte Teengs Gerritsen knoeide slechts met onkostenrekeningen r ggldóccouwrii Dollars voor KLM -er „verdwenen" uit la in hotel Respect voor koningin en kabinet VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1976LEIDSE COURANT PAGjRU DE ERNST VAN DE FEITEN, die de commissie-Donner aan het 1 heeft gebracht, is verbijsterend. Daarom verdient de regering d« meer respect voor de wijze, waarop zij de bevindingen var commissie heeft behandeld en in de openbaarheid gebracht. kabinet is erin geslaagd de positie van koningin Juliana zoveel mogi I buiten de zaak te houden. Dat dit weloverwogen is gedaan blijkt I de opmerking in de regeringsverklaring, dat besloten is van justii J maatregelen af te zien o.a. omdat „een vervolging ernstige gevoi zou kunnen hebben voor de positie van het staatshoofd". Terecht i de regering daarbij, het beginsel van gelijkheid van rechtsbedé in acht te hfebben genomen. De prins is voor heel het Nederlaij volk veroordelld op een wijze, waar een rechter niets meer aan' kan voegen. teJ ve OOK EEN PRINS is niets menselijks vreemd. Prins Bernhard i Dc te laken voor de wijze waarop hij het vertrouwen van zijn land hi geschonden. Maar vallen wij niet te laken voor de wijze waarop he de mate waarin dat vertrouwen is gegeven? Militaire wapenaanko) vo en soortgelijke gigantische orders aan het buitenland dienen aan va strengere controle te worden onderworpen. he D< BINNEN DE CONSTITUTIONELE MONARCHIE is een crisis vooi men. Maar de regering heeft dat ongetwijfeld slechts kunnen d in samenspraak met de koningin. Zij verdient ons diepste respect v de houding, die zij in een voor haar persoonlijk zo tragische z| hei aanneemt. Onder de huidige, zeer ernstige omstandigheden diei rii parlement en volk eensgezind achter de regering te staan. Zij vra stj de bereidheid om in saamhorigheid tot een zuiver oordeel te kom rit hetgeen de koningin zal sterken „in de voortzetting van de vervul} van haar taak, die zij als een opdracht heeft aanvaard." Nederlj JJ), behoort die bereidheid op te brengen. za Prins Bernhard hier samen met zijn vriend Teengs Gerritsen tijdens een safari in Afrika. DEN HAAG De Wassenaarse zakenman H. J. Teengs Gerritsen, de eerste Neder lander die in verband met de Lockheed-af faire werd genoemd, komt er in het wit boek van de commissie van drie goed af. De commissie heeft namelijk geen enkele bevestiging gevonden van de beschuldi gingen, die Lockheed-employee Ernst Hau- ser tegen Teengs Gerritsen heeft uitge bracht. Volgens Hauser zou Teengs Gerritsen een rol hebben gespeeld met het doorspelen van Lockheed-steekpenningen naar Prins Bernhard. Verklaringen van een aantal- onafhankelijk van elkaar gehoorde perso nen maken het aannemelijk, dat de bewe ringen van Hauser uit de lucht zijn gegre pen, aldus de'commissie. Zij signaleert in haar witboek wel enige frauduleuze hande-' lingen die Teengs Gerritsen heeft gepleegd ten koste van zijn werkgever Lockheed. Op zijn onkostenrekening voerde hij een groot aantal lunches en diners met minis ters en „senatoren" op, die in werkelijk heid niet hebben plaatsgevonden. De com missie heeft de indruk gekregen, dat men dit bij Lockheed heeft geweten en er ook wel begrip voor heeft gehad. Lockheed had namelijk in 1964 het salaris van Teengs Gerritsen belangrijk verlaagd, maar hem tegelijkertijd meegedeeld dat hij zijn inko men op hetzelfde niveau kon houden door gebruik te maken van een onkostenrege- ling met een vrij hoog maximum. Deels om dit maximum te bereiken, deels om zijn werkgever te imponeren, knoeide Teengs Gerritsen met zijn onkostenrekening. Teengs Gerritsen kwam in 1960 als consul tant in dienst van Lockheed. Over het geld, dat hij daarvoor zou krijgen heeft hij zich enkele malen tot Lockheed gewend. Een keer is zo'n verzoek ondersteund door prins Bernhard. In 1967 en volgende jaren spande Lockheed zich zeer in voor de afzet in Nederland voor de marine van de Lock heed P-3 Orion. Toen werd aan Teengs Gerritsen een commissie beloofd van 8000 dollar per vliegtuig, dat in Nederland werd verkocht. Dit bedrag werd in 4972 ver hoogd tot 52.000 dollar. Nederland heeft echter geen Orions gekocht. Begin 1976 heeft Lockheed Teengs Gerrit sen gevraagd om af te zien van zijn aan spraken op de commissiegelden. Andere omstandigheden en een verscherping van de bepalingen zouden het anders voor Lockheed onmogelijk maken om toestellen aan de Koninklijke Marine te verkopen. Teengs Gerritsen is met dit voorstel van Lockheed akkoord gegaan. In de periode dat Teengs Gerritsen als consultant voor Lockheed in Nederland optrad, zijn geen belangrijke contracten voor de levering van vliegtuigen afgei ten. Toch was men bij Lockheed, aldusj commissie van drie, niet ontevreden o- de prestaties van Teengs Gerritsen. N verwachtte dat hij Lockheed-mensen bij. juiste functionarissen zou kunnen introi ceren. Daarin is hij volgens de commis niet tekort geschoten. „De indruk besta dat men er bij Lockheed van doordrong was dat Teengs Gerritsen bevriend w met prins Bernhard en daar wellicht oi voordeel uit verwachtte. Uit niets is echt gebleken dat hijzelf geprobeerd heeft de vriendschap te benadrukken of dat 1 gebruikt is als kanaal voor contacten tn sen Lockheed en de prins", aldus de coj missie in het witboek. Teengs Gerritst zelf verklaarde „blij" te zijn dat de cor missie van drie zijn onschuld in de Lod heed-zaak heeft vermeld. „Wat Haus over mij heeft gezegd is niet kinderachtig aldus Teengs Gerritsen, die zich door zij advocaat mr. A. G. Maris uit Den Haq zal laten adviseren over eventueel te onde' nemen stappen. Het is voor Teengs Gerritsen een raads| wat de beweegreden van Hauser is gewee| om de beschuldigingen die dus door d commissie zijn tegengesproken, te uitei „Ik heb Hauser nooit ontmoet. Ik ken her niet", aldus Teengs Gerritsen. na en wat bezorgde bloemstukken bestond de belangstelling alleen uit een handjevol fotografen en verslaggevers op post. De grootste drukte die de omgeving van het paleis gisteren kende werd tegen half vijf gesignaleerd toen koningin Juliana en prins Bernhard voor de tweede maal deze week terugkeerden van hun vakantieadres Porto Ercole in Italië. De grootste afleiding en hilariteit veroorzaakte in de namiddag de komst van een auto van wasserij „Ver trouwen", die op het paleis de vuüe w'as kwam ophalen. De stilte en rust rond het paleis Soestdijk stond overigens in fel contrast met de drukte rond de Tweede Kamer. In het Kamergebouw hadden zich meer dan honderd binnen- en buitenlandse pers vertegenwoordigers verzameld. Iedereen probeerde iets van iedereen te weten te komen. Tevergeefs. Alleen de klok gaf om vijf uur het sein voor het verlossende woord. De drukte op het Binnenhof bracht de portiers van het Kamergebouw echter geenszins uit hun doen. „Het is goed dat dit allemaal kan. Dat bewijst dat we niet in Rusland leven. En natuurlijk doe ik mijn werk straks op Prinsjesdag met even veel plezier. Een portier van de Kamer staat boven de partijen. Net als de konin gin", aldus een van de portiers op het drukke Binnenhof. Een Binnenhof waar na de bewogen rede van de minister-president een malse bui viel. Alsof het oranje zonnetje even moest huilen. Met verslagenheid luistert de Tweede Kamer naar de regeringsverklaring van premier Oen Uyl. DEN HAAG De commissie van drie heeft geen bewijzen op tafel kunnen leg gen, dat de voormalige KLM-directeur F. Besancon 25.000 dollar heeft ontvangen van Lockheed. Een voormalige vice-presi dent van Lockheed, Robert Mitchell, heeft echter tegenover de commissie verklarin gen afgelegd over de identiteit van een KLM-official „die onmiskenbaar in de richting van de heer Besancon wi^t", aldus de commissie. De heer Besancon maakte in de loop van de jaren zestig deel uit van de zgn. KSSU- groep (een samenwerkingsverband van KLM, SAS, Swissair en de Franse maat schappij UTA) die met Lockheed en Mac- donnell/Douglas onderhandelde over de aanschaf van de langeafstandvliegtuigen L-1011 en DC-10. De KSSU, waartoe dus ook de KLM behoorde, koos uiteindelijk voor de DC-10 van Macdonnell/Douglas. De voormalige vice-president Kotchian van Lockheed heeft tegenover de commissie Church, de Amerikaanse commissie die de Lockheed-affaire heeft onderzocht, ver klaard dat 25.000 dollar was betaald aan de heer Besancon. Dezelfde KLM-functio- naris zou in de jaren vijftig- ook betaald zijn in verband met de aankoop van een ander L.OCKHEED'VLIEGTUIG, 'de Elec- tra. De heer Ed Fife, die namens Lockheed al eerder betrokken was bij de verkoop van de Constellation en de Electra, kreeg daar voor commissie betaald en het was gebruik dat de „verkopers" hun commissie deelden met personeel van de luchtvaartmaat schappijen die vliegtuigen kochten. Op grond van zijn ervaring zou de heer Fife tegen de heer Kotchian hebben gezegd DEN HAAG/SOESTDIJK - Gehuld in een doodse stilte en liggend onder een mistroostig en bedompt wolkendek heeft paleis Soestdijk gisteren de onthullingen uit het rapport van de commissie van Drie over zich heen laten komen. Onthullingen die in de Tweede Kamer op het Haagse Binnenhof naarmate het tijdstip van vijf uur naderde een groeiende spanning te weeg brachten, maar rond Soestdijk de rust niet doorbraken. Ook na het voorle zen van de verklaring door minister-presi dent Den Uyl was en bleef het stil en rustig rond Soestdijk. Geen stormloop van belangstellenden, voor- of tegenstanders van de prins. Op een enkele nieuwsgierige Als blijk van aanhankelijkheid werden gisteren door enkele Nederlanders bloemstukken bij de poorten van paleis Soestdijk afgeleverd. Een agent brengt een van de bloemstukken hier het paleis binnen. dat, als Lockheed voor de verkoop van haar toestel hulp zou willen hebben van de heer Besancon, er eerst betaald zou moeten worden. Dat is volgens de heer Kotchian ook gebeurd. Het geld was be doeld voor het verkrijgen van informatie, om een voor Lockheed gunstig klimaat te scheppen en om enige aanwijzingen te krijgen over de punten waarop Lockheed zwak stond bij zijn aanbiedingen in de zware concurrentiestrijd met Macdonnell/- Douglas. De heer Fife heeft tegenover de commissie Church verklaard dat de heer Kotchian of de heer Mitchell hem had gevraagd bij het kantoor van Credit Suisse in Genève 25.000 dollar te halen en naar Amsterdam te brengen. Hij heeft dat bedrag in biljetten van 100 gulden in Genève in ontvangst genomen en in Amsterdam aan de heer Mitchell gegeven. De heer Mitchell op zijn beurt heeft tegen over de commissie Church geen namen willen noemen. Wel heeft hij verklaard dat hij in het Amsterdamse Hilton Hotel een KLM-functionaris heeft ontvangen. Terwijl Mitchell met die KLM-functionaris over het verstrekken van informatie sprak, opende hij een lade waarin het geld lag en liet die half open staan. Na enige tijd verliet Mitchell de kamer. Toen hij daarin terugkwam trok de KLM-functionaris juist zijn jas aan. Vervolgens zijn beiden naar de lift gegaan. Enkele minuten later op zijn kamer teruggekeerd, trof de heer Mitchell de lade leeg aan. De heer Besancon heeft tegenover de com missie van drie ten stelligste ontkend dat hij een dergelijke ontmoeting in het Hilton Hotel in Amsterdam heeft gehad en hij heeft schriftelijk verklaard dat hij de 50.000 dollar per verkocht vliegtuig zou kunnen krijgen en wellicht een voorschot van 20.000 dollar. Besancon verklaarde tegenover de commissie de suggestie, die tijdens een borrel werd gedaan, niet se rieus opgevat te hebben. 25.000 dollar nooit heeft ontvangen. Wel heeft hij tegenover de commissie verklaard dat de heer Mitchell hem tijdens een ont moeting eind 1968 in München, waarbij ook Kotchian aanwezig was, gezinspeeld heeft op de mogelijkheid dat hij, Besancon,

Leidse Courant | 1976 | | pagina 14