Den Hertog komt zijn belofte na %Zware straffen zitten pelers PSV "rillen weer §i Oranje gr volgens mij niet in I'oto en lotto Van Hanegem in elk geval twee duels geschorst BETTY STOVE LEIDT ZEGE TENNISTEAM Gloriedag gevolgd door drama ft .JDAG 27 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT Advocaat RVC na mondelinge behandeling: ly van der Kuylen (links) en Jan van Beveren zeiden ten weer „ja" tegen het Nederlands elftal. Vert* Oud-/ is. m iwiikT Doelman Jan van Beveren en Willy van der Kuylen door hebben zich gisteren weer beschikbaar gesteld voor het rlands elftal. Het duo verliet op 13 oktober 1975 de selectie É:t nationale team in Zeist tijdens de voorbereiding voor rlandwedstrijd tegen Polen (voorronde Europees kampioen- De PSV-ers verklaarden daarna er geen prijs meer op te voor het Nederlands elftal, toen onder leiding van George tI» uit te komen. Mocht interim-coach Jan Zwartkruis hen 32916^e wedstrijd tegen IJsland (kwalificatie WK) selecteren, dan zij de uitnodiging aanvaarden. Beveren en Van der Kuylen hebben maandag een gesprek I met Zwartkruis. Daaruit hebben zij geconcludeerd dat er e TRPeuwe situatie is ontstaan. De twee spelers vertrouwen erop 3ur, P bezwaren die zij hadden tegen het Nederlands elftal onder afsptë van Knobel, zijn weggenomen. Hun beslissing geldt niet en. K) voor de twee wedstrijden waarvoor Zwartkruis als interim- )orp).l is aangetrokken (IJsland en Noord-Ierland). 1 er echter een in hun ogen een verslechtering optreden in iRMAiuatie met de nog onbekende nieuwe coach, dan hebben zij aagsnog de mogelijkheid zich opnieuw terug te trekken. Zwart je en maakt volgende week de selectie voor de wedstrijd tegen r 2fcd bekend. Haar* ie. H< j HAAG De resultaten Ie lotto en toto van zondag i lotto 34: Aantal deelne- 724.712; Inleg: Vierde prijs: 5271 winnaars, die elk 75,- ontvangen. Vierde prijs: 6334 winnaars, die oelk 62,-ontvangen. Prijzenbedrag: Jackpot voor de lotto van week 35: 119.616,99. Toto 34: Aantal deelnemers: 160.719. Inleg: 503.367,-. Prij zenbedrag: 279.997,56. Eerste prijs: 1 winnaar, die bru to 136.537,- ontvangt. ,[1.372. I >6.971,13. F prijs: geen winnaar, van jedrag van de le prijs gaat Ijfde deel naar de jackpot lotto week 35, het overige rijfde deel wordt in gelijke I verdeeld over de overige Wassen van lotto 35. We prijs: 2 winnaars, die Mo 128.953,- ontvangen. F prijs: 87 winnaars, die elk 3.759,- ontvangen. Tweede prijs: 36 winnaars, die elk bruto 1.660,- ontvangen. Derde prijs: 536 winnaars, die elk 156,- ontvangen. Triomf mislukte prof GOES Kort voor het begin van de tweede Proftoer deed Fedor den Hertog, de eens zo bejubelde amateur die het temidden van de broodrijders niet kon ma ken, een belofte. In Nederlands enige meerdaagse wegwedstrijd voor beroepsrenners zou hij na drie zeer magere jaren zijn eerste triomf bewerkstelligen. En zo geschiedde. Fedor den Hertog, dertig jaar al, zag zijn demarrage op twee kilometer van de eind streep beloond met dagwinst en met de Oranje trui, die sinds de 155ste kilometer vacant was omdat toen Bas Hordijk, de drager van het meest begeerde tricot, ontmoedigd in de bezemwagen stapte. „Zo zie je maar weer: als de instelling goed is, kun je bijna alles. Binnenkort hoop ik vader te worden. Dat is een geweldige inspiratiebron geweest. Met de ruzie, die ik met Nidi zou heb ben gehad, heeft deze overwin ning niets te maken. Voor de start hebben we elkaar de hand geschud en alles is weer koek en ei. Ik was ook helemaal niet jaloers op Nidi. Ik vond het alleen maar fijn dat hij een dag eerder zo goed had gereden. Hij is toch mijn broer!" sprak Fe dor den Hertog, die de eerste overwinningsbloemen die hij bij de profs vergaarde, koesterde als het kostbaarste sieraad. „De ze bloemen", glunderde hij te gen assistent-ploegleider Edgar- de Maere, „zijn voor mijn vrouw. Iedereen blijft er vanaf. Edgar, wees er heel zuinig op". Fedor den Hertog genoot met volle teugen van de triomf, die niet alleen van hem was. „Mijn ploeg heeft me geweldig gehol pen. Vooral Cees Priem heeft keihard voor mij gewerkt. Toen ik kort voor de streep alleen wegreed, heeft hij voortreffelijk afgestopt Als hij dat niet had gedaan, had ik het nog moeilij ker gekregen dan nu al het ge val was", prees Fedor den Her tog, die ook in mentaal opzicht veel van Cees Priem heeft opge stoken. Ploegleider Piet Lie- bregts van Frisol die in de Prof- toer de functie van technisch directeur vervult en het ploeg leiderschap tijdelijk heeft over gedragen aan Edgar de Maere, zei daarover: „Priem en ook Theo Smit hebben Fedor een professionele instelling bijge bracht". Den Hertog „Ik ben inderdaad meer professioneel gaan koer sen. Voordat ik alleen weg kwam, had ik ook nog even in het kopgroepje met o.a. Frans Verbeeck en Thurau gezeten. Kopwerk doen in dat gezel schap zou me geen enkel voor deel hebben gebracht. Ik ben alleen maar meegefietst. Nadat we door de eerste groep waren achterhaald, heb ik een nieuwe kans gewaagd, maar dan alleen. Ik kwam een aardig stukje voor, maar op een gegeven mo ment zag ik Ludo Peeters snel naderbij komen. Ik heb alles gegeven. Nou, ik ben vooruit gebleven, mensen, wat ben ik blij met deze overwinning". Fedor den Hertog oogstte de vruchten van zijn instelling en van zijn inzicht, dat eindelijk op een behoorlijk peil is gekomen. „Eerst zat ik niet eens in de kopgroep die zo'n dertig kilome ter voor het eind ontstond. Vroeger zou ik me daarover op gewonden hebben, maar nu ben ik rustig gebleven. Al die ner veuze toestanden, daar hou ik niet van. Ik heb op het juiste moment gewacht om naar de eerste groep groep over te ste ken." Mislukte Prof Fedor den Hertog, die in zijn amateurtijd ongekende triom fen behaalde en mede daardoor zich immer hulde in een waas van geheimzinnigheid, maar die na zijn overgang naar de brood- rijders al snel het predikaat: „Mislukte prof' kreeg opge plakt, hoopt vurig dat de ban gebroken is, nu hij zijn eerste profzege op zak heeft Maar of dat inderdaad het geval is, valt zeer ernstig te betwijfe len. Fedor dan Hertog is name lijk helemaal niet geliefd bij het overgrote deel van zijn collega's, tot wie ook zijn broer Nidi be hoort. Het is een publiek ge heim, dat ook de relatie tussen de Gelderse gebroeders niet op timaal was. „Ach", stelde Fedor vast, „het is ook wel verklaar baar dat ik met een beetje af gunst word bekeken. Toen ik nog bij de amateurs reed, stond ik vreselijk in de belangstelling. Hoewel ik bij de profs heel lang lifil Fedor den Hertog sleurt aan het peloton om even later zijn sprong te wagen, die goed was voor oranje. op mijn eerste overwinning neb moeten wachten, is de publici teit rond mijn persoontje eigen lijk altijd gebleven". Frisol, dat zich had voorgenomen een ne derlaag van de eerste dag te wreken, zond Don Allan op een zaam avontuur. Bijna honderd kilometer mocht de Australiër, op maximaal zeven minuten voor de groep uitrijden. Op ruim vijftig kilometer» voor het einde opende het peloton, dat inmiddels een aantal „zwakke broeders" had verloren, de aan val. Binnen enkele kilometers verloor Allan waar hij zoveel kilometers voor had geknokt. De echte strijd begon pas in het zicht van de finishplaats Goes. Acht renners, onder wie Kuiper, de gebroeders Ludo en Willem Peeters en Willy van Neste vormden de basis voor de be slissende ontsnapping van vijf tig man, die zich in goes gingen opmaken voor de strijd om de dagprijs en de leiding in het klassement. Fedor den Hertog besliste die strijd in zijn voor deel. De komende dagen moet hij bewijzen of hij de leiderstrui met ere draagt. Harry Brink Uitslag* en Uitslag van de tweede etappe, van Sint Willebrord naar Goes over 217 km, is. 1 Fedor den Hertog (Ned-Fri) 5.26.44 met bon. 5.26.29, 2. Ludo Pee ters (Bel, ljsb) 5.26.48. met bon. 5.26.38. 3. Maertens (Bel, Fla) 5.26.50 met bon. 5.26 45, 4 Piet van Katwijk (Ned. Ral) z t 5 Verbeeck (Bel, ljsb) z t 6 Priem (Ned Fri) z.t.. 7. Van Sweefelt (Bol,ljsb) z.t 8. Rosiers (Bel. Sup) z.t„ 9 Jacobs (Bel, ljsb) z.t. 10. Kuiper (Ned Ral) z.t. Algemeen Klassement: 1. Fedor den Hertog 10 21.53, 2 Ludo Peeters 10.22.02. 3. Piet van Katwijk 10.22.07, 4 Maer tens 10.22.09. 5 Verbeeck 10.22.14, 6 Priem z.t. 7. Van Sweefelt z.t. 8. Rosiers z.t. 9. Jacobs z.t. 10 Kuiper KANS OP VIER WEDSTRIJDEN ZEIST Het ziet er naar uit dat Willem van Hanegem voorlopig niet voor zijn nieuwe club AZ '67 zal kunnen spelen. De middenvelder werd gisteren door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. Daarnaast overweegt de commissie een lopende voorwaardelijke uitsluiting van twee bindende wedstrijden om te zetten in een onvoorwaardelijke. Van Hanegem kan daar verweer tegen voeren. Heeft dat geen succes, dan houdt Van Hanegem aan zijn gele kaart in de ontmoeting tegen Sparta een schorsing voor vier wedstrijden over. De ex-Feyenoorder, die ook een geldboete van driehon derd gulden kreeg, heeft inmiddels een wedstrijd schorsing uitgezeten (AZ—Ajax), want zijn straf is ingegaan op 24 augustus. De overige straffen zijn: FC Utrecht: H. Schreurs, in gaande 20 augustus drie wed strijden onvoorwaardelijk en 150. Haarlem: P. van Blanken, in gaande 27 augustus een onvoor waardelijk en een voorwaarde lijk. Overige straffen alle ingaande op 24 augustus: SW: B. van Noordwijk, een onvoorwaarde lijk en 200; MW: G. Schrijne- makers, een onvoorwaardelijk en 150; Go Ahead Eagles: M. Vuskovic, een onvoorwaardelijk en 150; PEC/Zwolle: Y. Ham ming, twee onvoorwaardelijk en 150; Heerenveen: A. Postma, een onvoorwaardelijk en 100; FSC: J. Colombain, twee on voorwaardelijk en 150; S. Ziegler (Roda JC), M. Maiwald, C. Vermeer (beiden SC Amers foort) en J. Heezen (Vitesse) kre gen een boeking. Internationaal handbal in Vliegermolen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Idem Helles or ganiseert het jaarlijkse interna tionale damestoernooi morgen en zondag in de sporthal De Vliegermolen. Ook nu wordt er strijd geleverd door vijf zeer sterke ploegen: Dalmanada Split (tweede in Joego-Slavië), FIF Kopenhagen (tweede in De nemarken), Union Hamburg (West-Duitsland) V. d. Voort/- Quintus (derde van Nederland) en landskampioen Idem Hellas. De wedstrijden gaan zaterdag om 13.30 uur van start en 's avonds 20.00 uur en zondagmor gen om 10.30 uur. (Van onze sportredactie) GOES Eergisteren de grote winnaar, met een eerste (Bas Hordijk) en een tweede plaats (Nidi den Hertog), gisteren de grote verliezer. Dat was het dappere, maar kwali- teitarme ploegje van de Goudse sponsor de Onderneming. Een dag nadat hij uitermate verrassend de leiderstrui had gegrepen, ging de gastrenner van de Onderneming, door de hel. Hordijk, die enkele keren de hulp van tourarts Simons inriep, vertoefde constant in de achterste gelederen van het peloton of zelfs nog ver daar achter. Bij Geerdijk, na ruim 150 kilometer toen hij voor de zoveelste keer had moeten lossen, stapte Hordijk ontgoocheld in de bezemwa gen. Hordijk: "Ik was helemaal op. Ik kon ge woon niet meer. Vanaf het vertrek zat ik in de problemen. Ik heb het met een licht en een zwaar verzet geprobeerd, maar dat hielp allemaal niets. Dat ik de dokter heb geroepen was alleen maar spielerei. Als hij bij me was, kon ik me tenminste aan de auto vasthouden". Voor Nidi den Hertog, gisteren de drager van de groene trui, werd de rit naar Goes eveneens een martelgang. Als een van de allerlaatsten arriveerde hij in de finish plaats, met grote achterstand op zijn win nende broer. Jan Breur, Wicher Vlot en Ben Groen maakten het drama voor de Onderne ming compleet. In navolging van ploegmaat Arie Versluis stapten zij dodelijk vermoeid in de bezemwagen. PHILADELPHIA - De Neder landse damestennisploeg heeft gisteren in Philadelphia in de kwartfinales van het toernooi om de Federation Cup gewon nen van Argentinië met 3—0. Twee punten kwamen op naam van Betty Stöve. De Nederland se versloeg in het enkelspel Rac- quel Giscafre met 6—0, 6—3. Samen met Elly Vessies ver sloeg zij dezelfde tegenstander, die met Elvira Weisenberger speelde: 46, 62, 6—2. Het derde punt werd gescoord door Nederlands kampioene Tine Zwaan. Zij had weinig moeite I met Viviane Locicero: 6—1, 64. j Betty Stöve is als zestiende ge- plaatst bij de open Amerikaanse j tenniskampioenschappen, die woensdag 1 september op Fo rest Hills beginnen. Chris Evert en Jimmy Connors zijn als eer ste geplaatst. De Nederlandse vertelde dat zij tegen een optreden van dr. Re- nee Richard op Forest Hills was „tenzij hij of zij een chromoso mentest ondergaat. Als Ri chards weigert en ze zonder meer mag spelen, zal ik in ieder geval met op de banen van Fo rest Hills verschijnen". In de tweede ronde van het toernooi om de Federation Cup heeft Australië gemakkelijk van België gewonnen, 3—0. West- Duitsland won met dezelfde cij fers van Italië. Inmiddels heeft Hongarije zich teruggetrokken in verband met het deelnemen van Zuid-Afrika en Rhodesië. Eerder deden dat Rusland, Tsje- cho Slowakije en de Philippij- De vier Rhodes ische tennis speelsters, die deelnemen aan het toernooi om de Federation Cup bevinden zich mogelijk ille gaal in de Verenigde Staten. De speelsters zouden het land zijn binnengekomen op een paspoort van andere (volgens de chef d'e- quipe van Nederlandse en Zuid- afrikaanse) nationaliteit In dat geval zullen zij gesommeerd worden de VS onmiddellijk te verlaten. kker vf rs ka 31 kr, {1ST Het geroezemoes, dat klonk in t vertrek bij de kamer, waarin de Com- ^Issie van Beroep zich boog over de "™"%iense affaire RVC, verstomde toen M^delijk om een uur of twaalf vier ver- chteii de deur voor de laatste keer enden. Het zat erop. De betrokkenen dden uitvoerig (in groepjes van vier) l ongelijk over de strenge vonnissen, langs door de KNVB uitgesproken, ver- kigd ten overstaan van zes commissiele- n die werden voorgezeten door Mr. Da sta. Aan de andere kant van de tafel |c een rechtskundige. Jansen van Raay, advocaat door RVC in de arm geno- jn, hield in elk geval één positieve Jruk aan de mondelinge behandeling fer. „De hardheid is van de zaak af. De kagstelling van de commissieleden van roep was erg redelijk. Maar ook vastbe- ïen tegelijkertijd." Het was de aanlei- ig voor Mr. Jansen van Raay met enig timisme toe te leven naar de tweede en itste bijeenkomst, maandag ook in ist, wanneer de Raadsman van RVC en )K de pleidooien zal houden. It was begrijpelijk, dat de geheimzinnig- de overhand had gisteren in het -centrum van Zeist, waar de toevalli- voorbijganger omstreeks half negen de !wb indruk kan hebben gehad, dat een vakan tie vierend gezelschap arriveerde. Het be stuur van RVC, waarschijnlijk de penning meester, had het idee gelanceerd nu het aantal „verdachte personen" 29 bedroeg, een bus te charteren. Een unicum in de geschiedenis van de rechtspraak: per bus op weg naar de rechtzitting. Onderweg zullen geen liederen zijn gezongen maar de stemming was toch ontspannen. En dat bleef zo, toen alle 29 waren gehoord (de spelers Van Schaik en Riedijk ontbraken door respectievelijk ziekte en vakantie en ook bestuurslid Bakhuis had zich ziek gemeld) door de commissie van beroep die een mondelinge behandeling van de grote strafzaak, rechtvaardig achtte. Mr. Jansen van Raay („Ik heb echt wel eens vreemdere zaken als deze meege maakt") boekte al snel een succesje met de opschorting van de schorsingen, opge legd aan de spelers Blijie en Gorter. „Het waren twee nagekomen straffen die niets met de rest te maken hadden. Vandaag (gisteren, red) ben ik meteen in beroep gegaan en staande de zitting werd de straf opgeschort". Bert Blijie mag dus, zolang de commissie geen definitieve uitspraak heeft gedaan voor FC Den Haag uitkomen. Mr. Jansen van Raay verwacht de uit spraak nog niet maandag, direct na afloop van de behandeling van de pleidooien die zullen worden bijgewoond door ook twee leden van de commissie van amateurisme Egberts en De Kruk. „Zoveel haast," aldus de sympathieke Rotterdamse advocaat, „is er niet mee, nu de straffen toch zijn opge schort." Een indicatie over de strafmaat durfde hij na het avondje Zeist niet te geven. „Verrassingen heeft de behandeling niet opgeleverd. Ik kan geen prognose van de uitspraak geven, omdat het zo'n zuiver principiële strafzaak is. Het gaat om de vraag: mag je voorschotten betalen of niet? Mag je een onkostenvergoeding geven of niet?" Mr. Jansen van Raay is er wel van overtuigd dat de onderzoekcommissie (die vorig jaar in hotel Bel Air aan het werk ging naar aanleiding van uitspraken van Koos van Dullemen in een voetbalblad) en daarna de Bijzondere Strafkamer met de strenge vonnissen opgelegd aan RVC en PDK een voorbeeld wil stellen. „Maar tussen voorbeeld stellen en voor beeld stellen is nog een verschil. Neem de man die wil laden en lossen op een plaats waar het niet mag en die wordt bestraft met een tientje boete omdat het nu een Nachtelijk tafereel op het Prinses Irene Sportpark in naar Zeist en terug maakten. Om kwart over één vannacht Rijswijk. Denkend aan de centjes had RVC een bus reed de bus weer de parkeerplaats op. Vandaar de haast gecharterd, waarmee negenentwintig verdachten de reis om naar huis te komen. maal niet mag. Dat is heel wat anders dan de Engelsman die eindelijk maar eens moet stoppen met de verboden import en wordt bestraft met drie maanden hechte nis." Waarmee de Rotterdamse raadsman doelt op de zwaarte van de straffen en waarover hij na gisteravond verwachtte: „Zware straffen zitten er volgens mij na vanavond niet meer in". Mr. Jansen van Raay doet die uitspraak met de grootst mogelijke voorzichtigheid. Dat in tegenstelling tot zijn mening over de handelswijze van het bestuur van RVC. „Ik ben overtuigd van de goede trouw van het bestuur Zij heb ben de amateurbepalmgen uitgelegd in de geest van amateurs. Het is nu alleen maar afwachten, wat de commissie van beroep er van zegt." RVC wacht in spanning af. Mr. Jansen van Raay trouwens ook. KEES KOOMAN

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11