Asbestaffaire in stroomversnelling aOGE BOETE VOOR "OTTOBEMIDDELAAR DR. H. T. PLANTEYDT VAN TNO Tandpasta nog altijd luxe Nog steeds asbest bij De Schelde —Cabinet moet ook ^uo-baan bestuderen JUSTITIE GAAT GOKHUIZEN LANDELIJK AANPAKKEN WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 troepen ^Jen geinspec- Van een onzer verslaggevers voor ^ÏELO Een 43-jarige inwoner van Zevenaar rovinqjsteren door de rechtbank te Almelo wegens ,achteluistering van lotto-gelden veroordeeld tot )0r maanden geheel voorwaardelijke gevange- traf en een geldboete van 15.000, nadat Ige week tegen hem acht maanden, waarvan t voorwaardelijk was gevorderd, man stichtte in 1972 te Gronau (West-Duitsland) w\ lottobemiddelingskantoor. Ruim 700 klanten het westen des lands, verder ook Belgen, irden elke week trouw hun inleggeld van de tduitse Nord-West-lotto naar zijn adres. niet dat deze bedragen nooit aan de I werden afgedragen. Als ze kleine prijsjes aardig wonnen, kregen ze die normaal uitbetaald in de vorm van waardebonnen. De geluksgemiddelaar behoefde nimmer een hoofdprijs uit te betalen. Al in 1973 kreeg de Westduitse justitie argwaan, waarna de man zijn kantoor naar Elten verplaat ste. Daar heeft hij nog steeds een bureau met 14 man personeel. Vooral in België heeft hij veel klanten. Naar zijn zeggen verloopt de lottobemid deling thans legaal. Op grond daarvan vond de rechtbank dat de man niet in detentie moet worden opgenomen. Daaren tegen legde men hem een „aanzienlijke geldboete" op, die naar de mening van de rechtbank „enigs zins in overeenstemming is met de ernst van het gepleegde misdrijf'. MIDDELBURG „Ik ben me ervan bewust dat ik veel men sen aan het schrikken heb ge maakt met mijn uitlatingen. Maar je kunt nu eenmaal niet waarschuwen zonder te ver ontrusten. Het gaat hier om vrij veel mensen en dan is het helaas niet te vermijden dat men ongerust wordt". Dr. H. T. Planteydt blikt in Middel burg terug op de gegevens die hij eind vorige week als lid van de TNO as best-commissie wereldkundig maakte, en die de nodige opschudding heb ben veroorzaakt De direct be trokkenen zijn er diep door getroffen, een nog grotere groep is heftig aan het denken gezet. Zijn mededelingen lo gen er dan ook niet om: door het inademen van asbest-be- standdelen zullen, met een ge middelde van 100 per jaar, tot het jaar 2000 minimaal 2400 Nederlanders overlijden aan mesothelioom, een ongenees lijke vorm van longkanker. Eerder had de bedrijfsarts van scheepswerf De Schelde in Vlissingen laten weten dat omstreeks 125 medewerkers van de werf het slachtoffer van asbest zullen worden. Dr. Planteydt: „Men moet deze affaire wel in het juiste licht zien. De meeste mensen krij gen geen last van mesothe lioom, zoals ook niet iedereen die rookt longkanker krijgt". Met het verschil echter dat iemand die sigaretten rookt weet dat hij de kans loopt longkanker te krijgen, terwijl werknemers van bedrijven waar asbest be- en verwerkt wordt tot 1969 nooit vermoed hebben welke catastrofale ge volgen hun werk voor hun ge zondheid kan hebben. Dr. Planteydt: „Dat is juist. De gegevens over mesothelioom zijn echter voor het grootste deel al een jaar of zeven be kend. De zaak is nu evenwel in een stroomversnelling ge raakt". Het gevaar van mesothelioom is voor het eerst in 1960 be schreven in Zuid-Afrika. Ook in andere delen van de geïn dustrialiseerde wereld begon men toen het asbest aan nade re onderzoeken te onderwer pen. In Nederland is men er sinds 1969 van overtuigd, dat asbest kwalijke gevolgen voor de gezondheid kan hebben. In dat jaar promoveerde de be drijfsarts van De Schelde, dr. J. Stumphius, op dit onder werp. „Toen is men op grote schaal begonnen de ergste bronnen uit te schakelen. In de scheepsbouw bijvoorbeeld stopte men de asbest isolatie van machinekamers. Er varen op dit moment echter nog heel nuis hoeft beslist geen gevaar op te leveren, tenzij het volko men verbrokkeld is. Pas dan komen de gevaarlijke bestand delen vrij. Daarom kan men het beste oude asbest-kook- plaatjes weggooien en nieuwe kopen". Laat „De kern van het probleem is dat men er zo laat achter is gekomen dat zich 35 jaar na het inademen van asbest me sothelioom kan ontwikkelen. Mensen die nu aan mesothe lioom sterven hebben in de oorlogsindustrie asbest ingea demd. Toen golden uiteraard andere werkomstandigheden dan nu. Maar men is er toch mee doorgegaan tot het eind van de jaren zestig. Daardoor Ministerie: Nederland zonder asbest ondenkbaar wat schepen rond met asbest", aldus dr. Planteydt „Uite raard zou de beste oplossing zijn al het asbest te vervangen door alternatief materiaal. Maar ook wanneer overal vol doende voorzorgsmaatregelen worden genomen is er al veel gewonnen. Het gaat in feite alleen om het inademen van asbest-deeltjes. Dit doet zich voornamelijk voor, wanneer men het materiaal dat asbest bevat gaat slijpen, zagen of boren. Als er dan niet gezorgd is voor deugdelijke afzuigap- paratuur, vliegt het stof je om de oren. Het gewone kook- plaatje van asbest op het for- zullen de laatste „resultaten" pas in het jaar 2000 zichtbaar zijn". En juist dit „zichtbaar zijn" is een van de grote problemen waarmee de medici te maken hebben gehad en nog hebben. Het herkennen van mesothe lioom als doodsoorzaak blijkt voor een arts een moeilijke opgave. Dr. Diepersloot, woordvoerder van de Nederlandse Maat schappij ter Bevordering van de Geneeskunst zegt hierover: „Het komt wel voor dat een opgegeven doodsoorzaak ach teraf niet juist blijkt te zijn. Het is ook niet altijd precies uit te zoeken. Bjjvoorbeeld wanneer er een kort sterfbed is geweest. Veel nabestaanden maken er bezwaar tegen wan neer de overledene nog eens helemaal onderzocht wordt. Mesothelioom is dan wel geen onbekend verschijnsel, het blijft moeilijk te constateren en dan nog pas na vele aanvul lende onderzoeken". Asbestbesluit Hoewel men door de late ont dekking van de ziekte een vrij grote achterstand heeft opge lopen, gelooft dr. Planteydt, dat er veel gedaan kan worden om het aantal slachtoffers niet groter te laten worden dan de door hem voorspelde 2400: „Er is nu bij het ministerie geluk kig een asbestbesluit in voor bereiding en er is gepraat over waarschuwingen op artikelen die asbest bevatten. Dat zijn stappen in de goede richting. Al geloof ik stellig dat men sinds 1969 in Nederland al veel voorzichtiger omspringt met deze stof. Wij zijn daarmee al vrij ver gegaan. Uit het buiten land hoor ik zo nu en dan nog steeds schrikbarende gelui den". Inmiddels is van diverse zij den bevestigd, dat het zoge naamde asbestbesluit, dat bin nen twee tot drie maanden aan de Kamer zal worden aan geboden, het gebruik van as best in principe zal verbieden. Een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken: „Als het al gebruikt mag wor den, zullen bijzonder strenge eisen worden gesteld aan pro- duktie, bewerking en verwerk ing. Het zou kunnen zijn dat men in sommige gevallen met vervangende stoffen moet gaan werken. Dat kan de glas vezel niet zijn, want hiervan is vastgesteld dat deze net zo ge vaarlijk kan zijn als de asbest- Industriebond NW GOES (ANP) Volgens de In dustriebond NW in Zeeland wordt er nog wel degelijk met asbest gewerkt bij de Koninklij ke Maatschappij de Schelde in Vlissingen. Dit bedrijf besteedt ook het bewerken van asbest uit aan de sociale werkplaats in Middelburg. Dit staat in een brief die de Industriebond NW gisteren aan de directie van de Koninklijke Maatschappij de Schelde heeft gestuurd. De brief is een reactie op het verhaal dat dr. J. Stumphius, bedrijfsarts van de KMS en des kundige op het gebied van as best vorige week heeft gehou den in Oslo tijdens het congres over veiligheid van gezondheid van de internationale metaalar beidersbond. Daarin stelde dr. Stumphius het gevaar aan de orde dat asbest voor de gezond heid oplevert met name voor degenen die ermee in aanraking komen. In dit verband merkte de heer Stumphius op dat tot het jaar 2000 tenminste nog 125 werkne mers van de KMS zullen sterven aan de zo gevreesde ziekte dif fuus mesothelioom, een soort longkanker ten gevolge van het werken met asbest in het verle den. Deze uitspraak heeft vol gens de Industriebond NW on der het personeel van de Schel de grote onrust verwekt, omdat velen van hen in het verleden met asbest gewerkt hebben, of vertoefd hebben in de omgeving waar asbest verwerkt werd. vezeL Asbest biedt uiteraard vele voordelen, het is bijvoor beeld zeer sterk en niet-brand- baar. Vanwege deze voordelen is het onder meer verwerkt in onbrandbare kleding, tuin- handschoenen, kookplaatjes, keukenfilters (voor de wasem- kap), remvoeringen en koppe lingsplaten van auto's. Boven dien wordt in de bouw veelvul dig gebruik gemaakt van as- bestcementen pijpen. Ondanks deze voordelen mag asbest na tuurlijk geen mensenlevens kosten. Maar inmiddels is het wel zover dat een Nederland zonder asbest ondenkbaar is. WOUT BATENBURG \iechische duif vraagt asiel icursu»/ n ilsmec ?en 'ENDIJKE (ANP) Ook volgens de Ne- ïezer dagen heeft derlandse duiven- Tsjechische duif bond in Utrecht kan ling gemeld aan de dit afzwaaien van u*9 Pvan een enthou- een Tsjechische duif te duivenmelker naar Zeeland als een ereg het Zeeuwsch- unieke gebeurtenis unse IJzendijke. worden beschouwd, n™ I* beestje is vol- de tijdelijke ^na5ver,ener de U" tuss?IOIlder I. Cocq, prachtige twee- je lichtblauwe hrifteli,- Het beestje droeg een aluminium ring om zijn poot met de ini tialen van het land, namelijk c.s. en het jaartal 74. De Tsjechische dui- venbond is al van de vondst op de hoogte gesteld. Tot zolang zal de heer Cocq zijn gast liefdevol onder dak verlenen. Het te rugsturen van de duif per vliegtuig naar Tsjechoslowa- kije gaat toch zeker zo'n 80 90 gulden kosten, aldus de Ne derlandse bond. ,r Didringende wens C.N. V. JN ÏECHT (ANP) Hoewel het Christelijk Nationaal vakverbond r het algemeen instemt met de maatregelen ter bestrijding de jeugdwerkloosheid, die minister Boersma (Sociale Zaken) Ige week heeft aangekondigd, verwacht deze vakcentrale niet, de jeugdwerkloosheid daarmee in aanzienlijke mate zal wor- teruggedrongen. Om dat te bereiken zouden er verdergaande itregelen nodig zijn, bijvoorbeeld invoering van de regeling -banen. CNV schrijft dit in een brief aan de leden van de Tweede ien tuimer. Naast invoering van de regeling duo-banen (een door ndelinflkende jeugd-CNV geopperd plan, waarbij twee jongeren samen keuken arbeicJsplaats bezetten), bepleit het CNV uitbreiding van de e; hogfaande regelingen, die worden genoemd in de nota jeugdwerk- Witheid van de regering. extra uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in het kader deze regelingen zou volgens de brief kunnen worden bereikt 3e overheid zelf projecten gaat opzetten, de invoering van een loonkostensubsidie jeugdigen zet het CNV s tgtekens. „Het is merkwaardig, dat de minister niet aangeeft deze subsidie zich verhoudt tot de 30 pct-loonkostenregeling ^lg73. Op grond van deze regeling kunnen de loonkosten voor lyidigen reeds worden gesubsidieerd", aldus het schrijven. jens het CNV zou in sommige gevallen ook de mogelijkheid iten worden gebruikt om de schoolopleiding te verlengen in nbinatie met deelneming aan vormingscursussen. Verlenging van en Ledi^höolopleiding zou dan duidelijk gericht moeten zijn op het ietanks tnjgen van meer praktische vaardigheden, raathof C.N.V. Pleit tevens voor verlenging van de interim-maatregel oude, jdige werklozen voor onbepaalde tijd, opdat jongeren niet vongen worden om een opleiding, die zij in het kader van deze Aliening volgen, onafgemaakt af te breken. 5 iH Dirk Bogarde Geen archief plaat van een vliegveld in september 1944, maar een beeld van de zweef vliegtuigen die in de film „Een brug te ver" worden gebruikt. De toestellen wor den geïnspecteerd door „Ge neraal Browning", gespeeld door de acteur Dirk Bogarde. Browning was in 1944 com mandant van de geallieerde luchtlandingstroepen bij Arn hem. Het was deze comman dant die zich de angstige vraag stelde of men met de operatie Market Garden „een brug te ver was gegaan"; een vraag waaraan de film zijn naam dankt. ROTTERDAM (ANP) De ex ploitanten van illegale gokhui zen zullen in de toekomst door de Nederlandse Justitie harder aangepakt worden. Binnenkort zal een landelijk beleid in werking treden, waardoor er meer eenheid komt in de ver volging. Een groot aantal gok huizen zal gesloten worden. Dit heeft de officier van Justitie, mr. H. R. G. Feber, gisteren in Rotterdam gezegd tijdens een rechtszaak tegen twee Vlaar- dingse gokbazen. „Het is de Rot terdamse politie altijd verweten dat zij deze zaken veel harder aanpakte dan de Justitie in an dere grote steden. Vooral in Amsterdam zou men veel meer door de vingers zien. Dat is dan nu afgelopen", aldus mr. Feber. Volgens hem heeft zijn Amster damse collega een brief klaar liggen die binnenkort, als waar schuwing, naar alle Amsterdam se gokhuisexploitanten wordt gestuurd. Daarna zal een actie plaatsvinden om de gokhuizen, in de hoofdstad te sluiten. Vol gens mr. Feber is er nauw con tact tussen de officieren van Justitie, die zich met .Rokza ken" bezighouden. In Den Haag is een speciale officier aange steld, die alleen met gokzaken is belast Ook met de Justitie in Haarlem, Utrecht en Dordrecht bestaan nauwe contacten. Koopkracht: BTW moet op snijtafel DEN HAAG Op een zakje frites zit een BTW-toeslag van vier procent. Tenminste als men het gekochte ter plekke nuttigt. Kiest men ervoor de patat in huiselijke kring te consumeren, dan moet er vol gens de officiële regeling 16 procent BTW geheven wor den. Koekjes, gebak en zoet broodbeleg vallen onder het vier-procent tarief. Wil men echter na het eten van deze zoetigheid de mond geducht reinigen, dan moet men zich wel realiseren, dat de tand pasta nog steeds onder het 16-procent tarief valt. Naar aanleiding van de door minister Duisenberg (Finan ciën) voorgenomen verhoging van de 16 procent BTW naar 18 procent per 1 oktober, is Konsumenten Kontakt in de BTW-tarievenb rij gedoken. Zijn bevindingen zijn te lezen in het vandaag uitgekomen blad Koopkracht. Nederland kent drie BTW-ta- rieven: het nultarief (geen BTW), de vier procent en de zestien procent. „Onder het verlaagde tarief (4 procent) vallen in het algemeen de eer ste levensbehoeften. Op alle andere produkten en diensten die meer als luxe beschouwd worden, zit 16 procent", aldus Koopkracht. „De tariefinde ling lijkt in praktijk echter met behulp van dobbelstenen tot stand te zijn gekomen", meent Koopkracht. „De huidi ge BTW-tariefindeling gaat er van uit dat iemand die een nieuw stel ondergoed koopt zich een ware uitspatting ver oorlooft". Op dit artikel wordt 16 procent BTW geheven. Luxe is het volgens de huidige indeling ook om met mes en vork te eten. Kant-en-klare soep is een normaal iets, gaat men er echter toe over de soep op smaak te brengen met een aroma, dan gaat men zich aan luxe te buiten. Konsumenten Kontakt is naar 'aanleiding van deze gegevens van mening dat de regering er goed aan zou doen de BTW-in- deling te herzien. Het pleit er voor de voorgenomen verho ging van 16 naar 18 procent uit te stellen tot een later tijd stip. Hierbij denkt het aan een datum die later valt dan 1 januari, omdat op dat moment de prijzen ook zonder de BTW-verhoging al flink zullen stijgen. „Enig gesleutel aan de tariefindeling zou intussen geen kwaad kunnen. Te den ken valt aan het overbrengen van zaken als elektriciteit, sui ker, tandpasta en kappers van het normale naar het lage ta rief". Konsumenten Kontakt pleit verder voor een verdere verfijning in de twee tarieven: „Zo zou men er bijvoorbeeld aan kunnen denken dat was machines in het verlaagde ta rief worden ondergebracht en afwasmachines in het normale tarief, zwart-wit-tv's in het la ge tarief en kleuren-t.v.'s in het 16-procenttarief. Dergelij ke verfijningen zouden ertoe kunnen leiden dat de BTW-las- ten wat meer naar draag kracht worden verdeeld", al dus Koopkracht 'iJiuwe 'iveert dinsdag HAAG De nieuwe apos- the pro-nuntius in Neder- mgr. John Gordon zal lag 31 augustus in ons land omen. Dit heeft een woord- Ier van de nuntiatuur in Haag meegedeeld. De paus' mgr. Gordon gisteren in culiere audiëntie ontvan- Gordon werd 12 juni be- tot aP°stolosch pro-nun- Den Haag als opvolger v »gr Angelo Felici, die naar hon is overgeplaatst. De «Le Pro"nunbus is 63 jaar en "hstig uit Ierland. Eerder Ie hij in Thailand, Noord- ja en Pretoria en sedert |n lijdia. Het arsenaal UZI-pistoolmi- trailleurs met patroonhouders dat in de auto van een Rotter damse sloper werd aangetrof fen. De wapens zijn afkomstig van de leger plaats 't Harde. Verdachte aangehouden DEN HAAG (ANP) In Rot terdam is een 33-jarige man, die ervan wordt verdacht betrok ken te zijn geweest bij ont vreemding van wapens uit de wapenkamer in de Treubkazer- ne in 't Harde aangehouden. De man werd gearresteerd bij een gezamenlijke actie van de ge meentepolitie Rotterdam en de brigade Rotterdam van de Ko ninklijke Marechaussee. In zijn wagen werden 13 van de 16 Uzi pistool mitrailleurs die uit 't Harde verdwenen aange troffen. Tevens vond men de bijbehorende magazijnen. Het zoeken naar de drie ontbreken de Uzi's wordt voortgezet. De wapens werden samen met eni ge donderslagen en 200 zoge naamde losse flodders gestolen Busstaking De buschauffeurs in Los Angeles staken wegens een loonconflict. Lange rijen bussen staan werkeloos aan de kant. De 5000 chauffeurs dwingen de ongeveer 750.000 forenzen die dagelijks van de bussen gebruik maken nu op een andere manier van en naar hun werk te gaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7