Grote toeloop voor terraswoningen ,,De Rosmolen" Schoolonderzoek gehoorscherpte op Louise de Coligny Scholengemeenschap B EN W LEIDEN WILLEN HERZIENING HUURSUBSIDIETABEL Hoe een hotel met toekomst door z'n spullen heenraakt Open School" irt september roduc) 7 7 i bejas sy Bet "db"ajIDEN 7 De Werk- die iri>ep Proefproject Open het tohool voor Jong Volwas- b ponten te Leiden heeft be- e dahlten <je aanvangsdatum a het project te bepa- op één september '7. Aanvankelijk werd nog over gedacht deze ;um te vervroegen naar 1 februari 1977, maar nog niet beschikbaar i van het benodigde 'susmateriaal heeft de rkgroep er toe doen '•luiten dat niet te doen. Werkgroep heeft over de be- latum in de maandelijkse {adering van gisteravond ge- pe tijd gediscussiëerd. De Varen bleken uiteindelijk j zwaarst te wegen. Bij een ^usstart van één februari zou de cursisten alleen thema's ren aanbieden; er werd ge- dat in dat geval het aan- rursisten sterk zou dalen om dat niet zouden accepte- In september kan een aan- g worden gemaakt met de tnaamde „certificaat-gerich- sussen die de cursist een 'icaat-of diploma- in het •uitzicht stellen. Overigens en sommige werkgroeple- in twijfel of het de cursisten en alleen om een diploma :n is. Eén en ander bracht lid ertoe om te zeggen: „Ik dat iedereen gelijk waarmee hij waarschijn- [de aard van de hele discus- •lootlegde. ner i4§ pp LEIDEN De honderd terras woningen, die binnenkorl zullen verrijzen naast het winkelcentrum ,J)e Kopermolen' in de Merenwijk, vinden nu reeds gretig aftrek. Bij dt stichting „De Rosmolen", die opdracht geeft tot de bouw van de flats zijn inmiddels honderdzestig aanvragen binnen gekomen. Dit deelde de heer Renzen van de stichting „De Rosmo len" mee tijdens een geza menlijke vergadering van de raadscommissies ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en sociale en maatschappelij ke aangelegenheden De aan vragen voor een van de pre- miekoopflats komen volgens de heer Renzen van Lei de naars met een inkomen van tussen de twintig en vijfen twintig duizend gulden per jaar. „Dat is precies de groep waarop wij mikken", aldus de woordvoerder van de stichtine. „De Rosmolen" wil overigens vaart achter de realisering van het plan zetten. Wanneer zij voor 1 oktober alle wonin gen heeft verkocht, kunnen de kopers bij de Leidse Spaarbank een lening met acht procent rente sluiten. Na die datum wordt de rente bepaald op tien procent. Het geen een lastenstijging van 52% per maand voor de toe komstige eigenaren zal bete kenen. Wethouder C. Waal deelde de stichting mee dat het college in principe akkoord kan gaan met de plannen voor de bouw van de woningen. Ten aanzien van de in het flatge bouw vrijgehouden ruimte voor een bibliotheek en een gezondheidscentrum nam de wethouder van ruimtelijke ordening een minder voort varende houding aan. De heer M. Ham (CDA) bracht de bezwaren van wo ningbouwvereniging „De Goede Woning" tegen het bouwplan naar voren. Deze vereniging wil vlak bij de „Rosmolen"-flat twee flats bouwen. Het bestuur van „De Goede Woning" heeft in een brief lucht gegeven aan zijn vrees dat „De Rosmo len" zijn flats zou overscha duwen. De architect Gijsels van de „Rosmolen" verzeker de de raadscommissie dat de vrees van het woningbouw- verenigingsbestuur wat de ene geprojecteerde flat be treft ongegrond is. Hij zegde toe over de situering van de andere flat contact op te ne men met ,{De Goede Wo ning". LEIDEN Het Nederlands In stituut voor Preventieve Ge neeskunde in Leiden gaat van half september tot half decem ber een onderzoek instellen naar de gehoorscherpte van jongeren. Het onderzoek wordt uitgevoerd onder 17-jarige leer lingen van de Louise de Colig- ny-scholengemeenschap. Voor lopig zullen er alleen jongens aan meedoen. Aanleiding tot het onderzoek is dat door enkele grote bedrijven in ons land melding is gemaakt van een toeneming van gehoor- stoornissen, die bij keuringen van jonge sollicitanten werden gesignaleerd. „Deze stoornissen zijn in de regel slechts gering en worden daardoor door de perso nen zelf niet opgemerkt", aldus een communique van het insti tuut. Hoeveel jongeren een ge- hoorstoomis hebben is onvol doende bekend en ook over de oorzaken van dergelijke stoor nissen bestaat nog weinig zeker- heid. „Wel is zeker dat lawaai het gehoor kan beschadigen bij daartoe gevoelige mensen." Zo staat er in het communiqué. De arts G. A. de Jonge van het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde, die sa men met de audioloog H. E. Lindeman het onderzoek leidt, kon op het onderzoek geen na dere toelichting geven. „Er zijn in het verleden wel meer onder zoeken naar de gehoorscherpte gedaan, maar het kan bijvoor beeld best zijn dat de methoden waarmee de gehoorscherpte nu gemeten wordt zo zeer verbe terd zijn dat er nu eerder een gehoorstoornis wordt gevonden. Men vindt de tijd rijp om eens een diepgaand onderzoek in te stellen om meer te weten te komen over de gehoorscherpte bij jongeren, maar dat wil be slist niet zeggen dat de jeugd slecht hoort. Dat moeten we nu juist gaan onderzoeken" Het gehooronderzoek waarbij in totaal ongeveer 120 leerlingen van de Louise de Coligny-scho- lengemeenschap betrokken zijn wordt in het gebouw van het Nederlands Instituur van Pre ventieve Geneeskunde aan de Wassenaarseweg in Leiden uit gevoerd. Elk onderzoek duurt ongeveer drie kwartier. Wordt er iets gevonden dan wordt het aan de leerling en de ouders of verzorgers doorgegeven. Zo no dig wordt er een nader onder zoek geadviseerd. De schoolge- neeskundige dienst in Leiden heeft zich inmiddels met het onderzoek akkoord verklaard. Langspeelplaat Hartebrug-orgel 3 september uit LEIDEN De eerste grammo foonplaat waarop het orgel in de Leidse Hartebrugkerk wordt bespeeld, wordt 3 september door het bestuur van het Orgel fonds Hartebrugkerk uitgereikt De opbrengst van deze platen komt ten goede aan de restaura tie van het uit 1877 daterende orgel. Om het behoud van het monumentale orgel ook als alge meen cultuurgoed te symbolise ren wil het stichtingsbestuur de eerste platen uitreiken aan zo wel een kerkelijke als een bur gerlijke autoriteit. Daarom krij gen pastoor van de Hartebrug kerk en burgemeester A. Vis een exemplaar aangeboden. De ze uitreiking vindt 3 september om half vijf 's avonds plaats. LEIDEN Het college van b en w heeft in een brief aan staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting er op aange drongen de huursubsidietabel, die is vastgesteld voor de pe riode van 1 juli 1976 tot 1 juli 1977 te herzien. Dit in navol ging van de wijkkaders van „Plan Noord, die reeds op 3 april een protest hebben laten horen tegen de huursubsidie tabel. In zijn brief aan de staatsse cretaris wijst het college er op dat het onrechtvaardig is dat iemand met een volgens de huursubsidieregeling bere kend inkomen van 16.500,— net zoveel huursubsidie ont vangt, bij gelijke huren, als bijvoorbeeld een alleenstaande A.O.W.-er met een op dezelfde wijze berekend inkomen van 9.228,63 Zoals bekend gaat de huur subsidietabel niet verder dan tot het minimuminkomen. Dit was bij het vorige subsidietijd vak eveneens het geval. Het laagstgenoemde inkomen werd toen gesteld op 14.000,—, terwijl het op over eenkomstige wijze berekende inkomen van A.O.W.-ers 7.718,61 bedroeg. B en w vrezen nu dat dit verschil in komende jaren verder zal toe nemen. Een en ander heeft volgens het {college een remmende werk ing op de verhuur van nieuwe bejaardenwoningen in de toe komst. Ook de bewoners uit de Merenwijk hebben inmid dels ernstig protest laten ho ren tegen de huursubsidieta bel. Drs. C. Floor. Nieuwe afdeling secretarie LEIDEN B en w van Leiden hebben de heer drs. C. Floor als eerste medewerker van de nieu we afdeling van de gemeentese cretarie „Economische aangele genheden en bedrijven" be noemd. Hij treedt op 1 oktober in functie als waarnemend chef van de afdeling. De heer Floor werd in 1948 geboren in Lisse. Eind 1973 stu deerde hij af aan de Nederland se Economische Hogeschool nu de Erasmus Universiteit m de studie richting „ontwikke lingsprogrammering", waarin vele vormen van economische planning worden behandeld. Zijn keuzevak was regionaal en sociaal-economisch onderzoek werk. Sedert begin 1974 werkt de heer Floor bij de gemeente Coevor- den als sociaal-economisch me dewerker. Die funktie omvat o.m. zaken m.b.t industrie, werkgelegenheid, aantrekken en begeleiden van bedrijven, voor lichting, internationale contac ten, marktaangelegenheden en de begeleiding van wetenschap pelijk onderzoek. Daarnaast is hij in Coevorden ook coordina tor ruimtelijke ordening (stads vernieuwing en streekplan). In zijn vrije tijd is de heer Floor actief in het verenigingsleven o.a. als secretaris van de maat schappij voor nijverheid en han del. DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wié u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen.j PAGINA 5 „De Kwakel staat bekend om z'n ge meenschapszin. Het is hier één grote familie van kwekers en van mensen die met de kwekerij te maken hebben. Een hard werkend volk, dat in het week- g einde graag z'n zelfverdiend pilsje drinkt en de bloemetjes buiten zet." Dit vertelde me gisteren kapelaan Jan G. M. Granneman (35). Een kapelaan met een RAF-snor waaraan je punten kunt draaien. Nu is er ooit een tijd geweest waarin we meenden, dat een kapelaan /geen snor kon hebben; een besnorde kapelaan zou nooit het hemels erfdeel hebben kunnen verwerven. Een kapu- L cijn of witte pater was min of meer verplicht een baard te kweken, maar een kapelaan of pastoor met een snor? ■an hfVan z'n leven niet; het kanoniek recht lopigvoorzag daar met in. Geen wereldse ;en oopsmuk boven de lippen, geen wuft gereegedoe op het priesterlijk aangezicht. ;n aatToch bezit kapelaan Jan Granneman, tpoedrie Janneman van de pastorie van de ;emellSt Johannes de Doper Geboorte, die schijsamen met pastoor J. Adank de uitge- e zaajbreide parochie met 3000 zielen op weg houdt, een sierlijke snor. Trouwens 75 procent van de mannelijke Kvyakelaars —^draagt op het moment een snor. Want tot 9 september is De Kwakel Snorren dorp, omdat het kerkdorp minstens 400 jaar bestaat. De Kwakel heeft derhalve z'n eigen gezicht: de kwakeltjes of bruggetjes be palen thans mét de snorren de aanblik van dit karakteristieke deel van de ge meente Uithoorn. „Een beetje vreemd moet het voor een vreemdeling zijn," aldus de kapelaan, die drie jaar in De Kwakel werkzaam is; „de parochie ligt voor een deel in Zuid-Holland, deels in Noord-Holland, een stuk Mijdrecht hoort erbij en het is post Nieuwveen. Ons parochieblad is een heel bijzonder blad. Het heet De Brug, vanwege die kwakeltjes, en ons jongenskoor wordt The Bridges, de bruggen, genoemd. De Brug doet meer dan alleen maar over het kerkelijk leven en de parochie schrijven. De redactie, aangevoerd door 23-jarige kwekersknecht Fons Stolwijk, bemoeit zich met de hele Kwakelse gemeenschap. Kijk, dan heb ik hier een oud boekje uit 1880, ergens opgedui keld. Daaruit hebben we de namen van heel oude Kwakelaars gepubliceerd, de overgrootouders en de opa's en oma's van de huidige generatie. Zoiets spreekt de mensen aan. Wij, de redaktie, zijn een beetje op de oude toer geraakt, de tijd van vroeger. Al wroetend kwamen we op de voor de hand liggende vraag: hoe oud is De Kwakel nou eigenlijk? Toen zagen we die heel oude landkaart van het gebied naast de Haarlemmer meer, een kaart uit 1593. Daar stond de Kwakel op. Dus, zo dachten we. De Kwakel zal in elk geval ook in 1576 hebben bestaan. We zijn beslist meer dan 400 jaar oud." Vorig jaar september stelden de kape laan en de zijnen vast, dat er een behoorlijk feestje in augustus 1976 zou moeten komen. Jan Granneman dacht aan iets specifieks: „In 1954 hadden de feestende Alkmaarders een snor, waar om zou het dan bij ons niet snor zit ten?" Allengs kreeg het Snorrendorp zijn nieuwe uiterlijk. De snorren groei den de laatste weken, ofschoon bij som migen nog niet zo spontaan. „Maar kom", dachten de meeste Kwakelaars, „als het kermis wordt, willen we wei wat onder onze neus." Vaste kern van de viering is de kermis, die van 6 tot en met acht september wordt gehouden. Op 15 augustus op Maria Hemelvaart, begonnen de aardse genoegens van het Snorrendorp met een sport- en speldag, en afgelopen zaterdag was het grote Snorrenfestival, waarop Kees Lek werd uitgeroepen tot Mister Snor: de schone Miss De Kwakel verleende daarbij as sistentie. Dat waren zo van die ogen blikken, dat de anders zo belangrijke rozen, anjers en gerbera's die in het dorp het brood op de plank moeten houden, compleet werden vergeten. Daar komt dan nog de kermis bij met op de ochtend van 8 september een optocht in historisch kader. Dat gaat dan versierd het dorp door ten aan- schouwe van boeren, burgers en buiten lui. Ingebouwd is een grote reünie op 4 september in het Dorpshuis. Georganiseerd - opnieuw - door de re daktie van De Brug en bestemd voor iedereen die ooit Kwakelaar is geweest. Die oud-Kwakelaars, van onaanzienlijk tot notabel, komen bij bosjes, zo is de indruk van kapelaan Granneman: „We hebben al veel reacties gehad. Zo komt bijvoorbeeld juffrouw Despomade, eens onderwijzeres hier en een begrip voor De Kwakel. Nou, en als juffrouw Des pomade komt, komen vanzelf heel wat oud-Kwakelaars weer naar de basis te rug. Eerst is er een avondmis in onze kerk die geconcelebreerd wordt door zowat alle oud-kapelaans en priesterzo nen van de parochie (een priesterzoon is nog steeds niet de zoon van een priester, maar een parochiaan die pries ter werd, T.P.), allemaal hoog-, zeer- en weleerwaarde heren." Ook de moeite waard wordt tijdens de reünie de expo sitie van oude Kwakelse foto's van men sen en zaken." Helemaal rond is het idee nog niet, maar bij De Brug loopt men rond met de gedachte aan een „snorrenscheer- dersfestival,' op donderdag na de ker mis. Het is de bedoeling, dat dan met veel plezier aardig was snorren zullen vallen. Want het prikt zo en niet alle vrouwen willen aldus gekust worden, zo is inmiddels wel komen vast te staan. „Ja, zo gaat dat", voorziet kapelaan Jan Granneman realistisch: „Na de kermis is het feest gedaan. Dan gaan we weer wat aan het gemeenschapsleven, aan het verenigingsleven doen. Dat zijn dan weer andere zorgen Gisteravond ben ik even binnengewipt bij het gehavende hotel-restaurant „Noordzee" aan de Noordwijkse, eveneens gehavende, boulevard. Nou, binnengewipt mag ik eigenlijk niet zeg gen: er was geen doorkomen aan, laat staan binnenwippen. Ik moest me naar binnen wrin gen om althans een glimp te kunnen opvangen van de immense inboedelveiling die daar drie middagen en avonden de hele boel op stelten zet. Een openbare verkoping om van te duize len, bijgewoond door een niet te schatten pu bliek, waarvan het Duitse deel voornamelijk deskundig en voorlichtend commentaar gaf zonder te kopen. „Noordzee" wordt een Phoe nix, die volgend jaar herboren uit zijn as verrezen moet zijn. Op het ogenblik gaat de tegenwoordig zo geliefde beuk erin om plaats te kunnen maken voor het neusje van de hotelzalm. U heeft daar gisteren in deze krant meer over kunnen lezen. De sloper is al een flink eind gevorderd: naast de opgeslagen meubelen, keukenapparatuur en te veilen exquise wijnen, benevens „belangrijke bijvoegingen", doet de moker zijn werk. Alles moet de deur uit en als het aan routinier gerechtsdeurwaarder A. van Vliet uit Leiden en aan de van heinde en ver gekomen kopers ligt, zal dat best lukken. Met grote ogen en soms opgestoken handen zagen de honderden oud en nieuw meubilair onder de hamer gaan. Twee- en driezitsbanken, ingezet op 2000 gul den, gingen voor 2800 piek, patsboem, naar hun nieuwe eigenaar. Daar; neem maar mee, „maar graag voorzichtig, heren", vroeg de veilende deurwaarder aan de slepers en sjouwers. Pakis- tani-tapijtjes, een koperen plantenbak, eiken houten tafels, Bangkok-kandelaars, een antieke mahonie („en als ik zeg antiek, dan weet ik wat ik zeg", waarschuwde de deurwaarder) Voltaire, een magnifieke noten Louis XV-stoel met blauw velours: 900 gulden, alles ging aan de lopende band van de hand in dit kijk- en luisterspel. Dat zal me een gehijs worden, als al die kostbare staande klokken en dat fornuis en die koelmachines, bakovens en snelwegers een beurt krijgen. Gisteravond waren het voor het merendeel pronkstukken, kapitale en antieke rijkdommen, die door de tientallen nieuwsgieri gen die zich buiten voor de ramen stonden te verdringen nauwelijks bewonderd konden wor den. Een antieke koperen koffiemachine („een tweede weet ik in Nederland met te vinden", aldus Van Vliet), ging voor 850 gulden naar een koper uit Utrecht „Nou nou, bent u daarvoor uit Utrecht gekomen?", vroeg de deurwaarder. „Ja", antwoordde de meneer, „want in Utrecht, daar hebben we die dingen niet, alleen maar FC Utrecht maar die bakt er ook met veel van". „Meneer Bloem", riep Van Vliet „meneer Bloem, ik heb niet het recht u iets te verkopen, maar deze pendule hier stond tussen die twee blauwe vazen die u zojuist hebt gekocht". Me neer Bloem begon weer te bieden, nu voor de pendule, die evenwel voor 2100 gulden naar een ander ging. Je kunt nu eenmaal niet aan de gang blijven. /eme BlJ de Kwakels van De Kwakel de (tijdelijke) snorremansen Kees Lek. Gerard Hoqenboom. kapelaan Jan Granneman. „May" Verhoef. Fons jn. m Stolwijk en Peter van den Berg. >lgem komt s/n het 400 jaar oude De Kwakel rgade houd) =z/'t het tot na de kermis wel snor WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5