(Bomo/nt Droogte-ramp dreigt voor groot deel van Zuidholland iZOELOES DODEN IN OWETO ZES STAKERS sfbuzen vedaald Bij streekvervoer wordt alleen,,dor hout"gekapt Franse regering afgetreden foogte Een kunstwerk! viva espam avond Zelfmoord Dirk N. PLAN KAMERLEDEN: Verplichte auto keuring kan 100 miljoen goedkoper Kraan verspert straat Woensdag 25 augustus 1976,66e jaargang no. 20512 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND pt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg «ertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Loteling Belgische speelfilm De loteling op Ned. II om 21.45 uur. Om 19.30 uur Kenmerk met voorma lige Spaanse Sahara. Ned. I om 19.05 uur speelfilm Het parelsnoer. Om 20.35 uur De pop (2) en om 23.20 uur roken? (2). Zeer warm Aanhoudend zonnig en warm tot zeer warm. Zwakke tot mati ge wind tussen noord en oost. Maximumtemperaturen circa 30 graden, vlak aan zee minder warm. Morgen: Zon: 5.41-19.40 Maan: 07.03-19.43. Schev. hoogw.: 3.21-15.50 laagw.: 11.30- 23.52. (Van een onzer verslaggevers) (LO De tijd van dure gToente lijkt rlopig voorbij. Gisteren werd op de lose groenteveiling ruim 20 duizend ki- omaten door de klok gedraaid en als roeder verkocht. Het zonnige weer heeft invoer van tomaten sterk doen stijgen, rdoor in een week tijd de prijs van een 'van 1,- naar 0,50 is gezekt. Is afgelopen vrijdag zijn ook de prijzen andere groenten sterk gedaald. Con- ptiesla, waar eind vorige week nog 60 per krop voor betaald moest worden, gisteren in Venlo voor 30 cent per krop Sperciebonen die vorige week 3 tot 4 •en per kilo kostten, zijn nutot 2 gulden kilo gedaald. Witte kool is van 1,40 35 cent per kilo gedaald. Snijbonen, de tuinders tien dagen geleden if 3,50 tot 5,- per kilo maakten, wor- nu voor 2,20 tot 2,50 per kilo ge- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Volgens de christen-demo cratische Tweede Kamerleden De Bekker (K.V.P.). De Koning (A.R.) en Tolman (C.H.Ü.) dreigt voor de land- en tuinbouw in westelijk-Nederland een rampzalige si tuatie te ontstaan. Zij hebben met grote zorg moeten vastellen, dat de zoetwater- voorziening in bepaalde gebieden van het westen „ernstig tekort schiet". Vandaag hebben zij in de kamercommissie voor Landbouw tegenover minister Van der Stee van Landbouw aan hun grote be zorgdheid uiting gegeven. Wat is, zo vroegen zij de minister, uw reaktie op de uitspraak van de Zuidhollandse provinciale wa terstaat dat de noodmaatregelen tegen de droogte niet meer zijn, dan „een druppel op een gloeiende plaat". Ook vroegen de drie kamerleden zich af, hoe het nu eigenlijk staat met de studie en vooral met de aanleg van het kanaal Ma ar ss en-Bodegraven. Zij willen dat minister Westerterp van Verkeer en Water staat op korte termijn beslissing over de aanleg van dit kanaal neemt, zodra de studie hierover gereed is. De Kamerleden drongen er verder op aan, dat een zo eerlijk mogelijk verdeling van het water tot standkomt. De laatste maanden is volgens hen over duidelijk geworden, dat Nederland een goede voor raad zoet water moet bezitten. De vraag is of het IJsselmeer voldoende kan funge ren als zoetwaterreservoir voor een groot deel van Nederland. Daarom moet bestudeerd worden, aldus deze kamerleden, hoe de landelijke voorraad zoet water van voldoende kwalitiet vergroot kan worden, mede gelet op de waterbehoefte in de verschillende delen van Nederland. Volgens de jongste gegevens hebben ook de Lim burgse en Gelderse boeren ernstig van de droogte te lijden. De erwten- en bonenoogst in Limburg dreigt geheel te mislukken. In Gelderland vreest men liquiditeitsmoeilijkheden op tal van bedrijven. ngs- - rikaanse oproerpolitie vuurt traangas af óp een groep Afrikanen bij Kaapstad, tijdens de moeilijkheden van gisteren. -ANNESBURG (AP/UPI) - Hon- Sn Zoeloes, krijgsliederen zin nen gewapend met knuppels en |n, hebben gisteravond in bet woongebied Soweto bij Jo- kburg minstens zes personen M bij aanvallen op benden flnen die van hun werk terug kerende arbeiders lastig vielen. In ziekenhuizen zijn ongeveer negen tig personen aan verwondingen be handeld. De Zoeloes bestonden voor het grootste deel uit inwoners van een kosthuis in Soweto dat eerder op de dag door oproerkraaiers in brand was gestoken. Volgens politiefunctionarissen waren de aanvallen van de Zoeloes reacties op de pogingen van zwarte militante leiders om arbeiders in Soweto door- geweld tot staking te dwingen. De massale staking van enkele tien duizenden arbeiders in Soweto is gisteren en vandaag in mindere mate voortgezet. Gisteren deden zich de gehele dag verscheidene botsingen voor tussen politie en stakers. Op verschillende plaatsen werd gescho ten. Sinds maandag zijn in Soweto elf mensen bij de onlusten om het leven gekomen. bedr. a9 dan in Nederland droog ALFA men tot rantsoenering van Givergegaan. 50,-; ipch iets mis met het klimaat ADVERTENTIE op zaterdag 28 aug. e.k. Muzikale Spaanse kunst werkjes zullen worden ver zorgd döor olé, met holiday inn Tafelreserveringen: Marjolijn van Wieringen, 071-769310. j5jLEIDEN BOWUNG FUN CE>m 071-78310 Overige vestigingen in: Utrecht 030-910555; Eindhoven 041M33222; 071-769310 MONTREAL De contra ex pertise heeft bevestigd dat enke le gewichtheffers, onder wie me daillewinnaars, bij de Olympi sche Spelen gebruik hebben ge maakt van verboden spierver- sterkende middelen. Dit resul taat kan tot gevolg hebben dat de betrokken sportmensen le venslang geschorst worden en medailles weer moeten worden ingeleverd. Prijsniveau grondstoffen oorzaak van dure koffie DEN HAAG In de con sumentenprijs voor koffie van augustus is rekening gehouden met de gestegen grondstofprijzen van juni 1976. Met een daarna opge treden prijsverlaging op de wereldmarkt is nog geen rekening gehouden omdat de kosten van koffie in Ne derland achterlopen bij die op de wereldmarkt. Dit zegt minister Lubbers (Economische Zaken) in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Epe- ma-Brugman (PvdA). Hij sluit hiermee tevens aan op de kritiek van het Konsu- menten Kontakt die deze maand in het blad Koop kracht is opgenomen. De prijsverhogingen van koffie worden beoordeeld aan de hand van voorraden bij de koffiebranders, zoda nig dat in de koffieprijs voor de consument het grondstofaandeel overeen komt met de prijs die des tijds voor de bonen is be taald. Overigens blijkt uit tabellen die de minister in zijn antwoord heeft ver werkt, dat de gedaalde we reldmarktprijzen inmiddels weer aan het stijgen zijn. VOLGEND JAAR MEER GELD BESCHIKBAAR (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Bij de inkrimping van het streek vervoer wordt alleen „dor hout gekapt" Dat heeft minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) gisteren verklaard in het overleg met de Tweede- Kamercommissie van Verkeer en Waterstaat. De minister zei dat in het streekvervoer alleen ritten in avonden en weekeinden zijn vervallen ais er maar vijf mensen of minder gebruik van maken. Het is de bedoeling dat de Tweede Kamer nog voor Prinsjesdag, vermoedelijk al over twee we ken een debat zal wijden aan het streekvervoer. De minister bestreed in de vergadering van de kamercommissie dat het openbaar vervoer de dupe zou worden van bezuinigingen. In tegendeel, zei hij, aan het openbaar vervoer wordt een „enorme prioriteit" toegekend. Voor het afdekken van de tekorten in het openbaar vervoer zal volgend jaar een kwart miljard gulden meer be schikbaar worden gesteld. Wat betreft de inkrimping van het streekvervoer vallen de maatregelen volgens de minister mee. De vervoersmaatschappijen zelf hebben voorstel len kunnen doen. Zorgvuldig is nagegaan welke ritten van bussen niet langer op een verantwoorde wijze zijn te handhaven, omdat er nauwelijk pas sagiers zijn. In totaal zou de inkrimping zo'n 2 tot 3 percent van het aantal buskilometers omvat ten. Het aantal reizigerskilometers zou er slechts 1 procent door afnemen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De 20-jarige Rijswijkse woonwagenbewoner Dirk N., die vorige week levenslange gevangenisstraf tegen zich had horen eisen in verband met de moorden op een Haagse taxichauf feur en een Rijswijkse rechercheur, heeft in het Scheveningse Huis van Bewaring zelfmoord gepleegd. De man heeft zich met behulp van zijn beddegoed opgehangen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie waren er gistermiddag om vijf over vier nog geen aanwijzingen, dat N. van plan was zich van het leven te beroven. Om vijf voor half vijf echter werd hij levenloos in zijn cel aangetroffen. Onmiddellijk medische hulp mocht niet meer baten. De Rijswijker kreeg in het Huis van Bewaring extra lichamelijke en geestelijke bijstand van een specialistenteam, aldus het ministe rie van justitie. Bovendien werd hij, zoals gebruikelijk is bij mensen tegen wie zware straffen geëist zijn, extra in het oog gehouden. Hongkong Een groot deel van Hongkong stond vanmorgen on der water na een nacht van zware stortregens die de tyfoon Ellen vergezelden. Op het platte land moesten 50 dorpen worden geëvacueerd. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Een verplichte periodieke keuring van motorrijtuigen is volgens het plan van de kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (VVD) 100 miljoen gulden goedkoper dan volgens het plan van minister Westerterp van verkeer en waterstaat. Dat blijkt uit het initiatief wetsvoorstel dat de twee kamerleden vandaag hebben ingediend. Met dit initiatief stellen de kamerfrakties van de PvdA en de WD zich op tegen de plannen van minister Westerterp. De indieners van het initiatief wetsvoorstel willen dat erkende particuliere garagebedrijven worden ingeschakeld bij de tezijnertijd verplicht te stellen periodieke keuring van motorrijtuigen. Zo'n keuring zou dan gelijk met de grote onderhoudsbeurt kunnen plaatshebben, wat het voor de auto- of motorrijder gemakkelijker maakt Minister Westerterp wil de keuring echter laten verrichten door onafhanke lijke keuringsstations. Het regeringsplan ging uit van uiteindelijk 82 keuringsstations verdeeld over het gehele land, en 1500 garagebedrijven die in een later stadium zouden worden ingeschakeld. De investeringen daar voor zouden dan in totaal zo'n 140 miljoen gulden bedragen. Het plan van de kamerleden gaat uit van keuringen bij 30 stations en 4500 erkende garagebedrijven. Hiervoor zouden de investeringen in totaal zo'n 35 tot 40 miljoen gulden bedragen, dus 100 miljoen minder. Bij een enquête door het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat 58 percent van de ondervraagden er de voorkeur aan geeft als de keuring in combinatie met de grote beurt in een garage plaats heeft. Slechts 7 percent spreekt zich uit voor een onafhanke lijk keuringsstation. Bevrijd Leden van een spe ciale politiebrigade in de Amerikaanse stad Nashville bren gen Fernice Wilson in veiligheid, nadat zij aan een indrin ger in haar woning heeft weten te ont komen. De hevig geëmotioneerde Fernice (21), slechts met een laken om zich heen geslagen, vertelde dat zij en haar zuster Shirley (23) werden over vallen door een man die eiste dat Shirley geld van haar werk voor hem zou halen. In plaats daarvan alarmeerde zij de politie, dje zwaargewapend bij het huis arriveerde. De indringer was inmiddels verdwe- PARIJS (AP) Premier Jacques Chirac van Fran krijk en alle leden van zijn regering zijn vanmorgen afgetreden. Hiermee is voor president Valery Gis- card d'Estaing de weg vrij gekomen voor de benoe ming van een nieuw kabinet dat de dringende zaken als inflatie, de zwakke franc en de krachtige opkomst van de linkse oppositie moet aanpakken. LEIDEN In de Storm Bui- singstraat is gisteravond om ze ven uur een kraan van een vrachtwagen met oplegger ge vallen. De kraan schoof van de oplegger doordat het wegdek ter plaatse verzakt was. De vrachtwagen werd bestuurd door een 40-jarige inwoner van Uithoorn. Niemand raakte bij het ongeval gewond. Het ver keer in de straat werd geruime tijd versperd. Dover Vier werknemers van een Britse brouwerij zijn erin geslaagd het Kanaal in beide richtingen over te steken in een door een motor aangedreven grote ton. Ze hadden slechts twaalf uur nodig om de tocht vanaf St. Margaret Bay, bij Dover, naar Wissant, bij Calais, en terug te volbrengen. Via hun prestatie hopen ze een bedrag van 10.000 gulden bijeen te brengen voor een liefdadig doel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1