HOLLAND INTERNATIONAL BRENGT WINTERREISGIDSEN i Kinderhartenark komt vlot Het zwarte goud van Kentucky j VS eisen onmiddellijk verkiezingen in Namibië Snel recht voor kapers Egyptisch vliegtuig CARTER WIL GRATIE DIENSTWEIGERAARS Meevaller slechts 1.3, miljard Optreden van delegaj in Rusland gehekelde WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA lopo] Nike Ri In training Zwaargewichtkampioen Moham med Ali is in training gegaan voor zijn titelgevecht tegen Ken Norton op 28 september. Ali is overigens niet van plan om na een eventuele overwinning op Norton binnen 90 dagen een gevecht te leveren met George Foreman, zoals de wereld boksraad eist. CAIRO De drie Arabieren die maandag een Boeing 737 in Egypte kaapten zullen volgende week door een militaire recht bank in Cairo worden berecht. Op de aanklacht tegen hen staat een maximale straf van levenslang. De kapers worden officieel beschuldigd van het in verbinding staan met een buitenlandse mogenheid en het hinderen van openbare vervoermiddelen in tijd van oorlog. Dinsdag is in Egypte een vierde verdachte gearresteerd, die volgens de kringen de verbindingsman tussen de drie kapers vormde. Aan de kaping kwam op het vliegveld van het Egyptische Luxor een einde toen zes commando's van het Egyptische leger, venhomd als onderhoudsmonteurs, in een kort gevecht de kapers overmees terden. De meer dan 100 passagiers en bemanningsleden kwamen ongedeerd vrij. Egypte heeft het regime in Libië ervan beschuldigd tot de kapingsactie te hebben aangezet SEATTLE (UPI) De kandidaat van de Amerikaanse democrati sche partij voor de presidentsverkiezingen van november, Jimmy Carter, heeft gezegd dat hij zodra hij president wordt degenen die militaire dienst voor de oorlog in Vietnam hebben geweigerd gratie zal verlenen. Hij wees echter een vergelijking met de gratie voor oud-president Richard Nixon af. Hij verklaarde tegen amnes tie te zijn omdat dit zou inhouden dat de overtreder niet onjuist handelde. Gratie biedt volgens hem vergiffenis zonder erop in te gaan of de beweerde inbreuk verkeerd was of niet. Ziekenfondsraad: IN BILTHOVEN (Van een onzer ver slaggevers) BILTHOVEN Hier bouwt BAM. Dat is de enige, wat Flint- stoniaanse, aandui ding, geplaatst voor een muur van dicht gesloten dennenbos, dat daarachter iets aan het verrijzen is, waar duizenden klei nere patiëntjes naar hebben uitgekeken; de „Kinderharte- nark", een recreatie centrum voor kinde ren met hartafwijk ingen in de zomer, en een volkshogeschool voor ex-hartpati'en- ten de rest van het jaar. Vandaag, wordt daar, op bet terrein van het medisch cen trum Berg en Bosch in Bilthoven, dan of ficieel de „eerste steen" gelegd. Eigenhjk was en is het nog min of meer een gestrande ark. Een aantal jaren ge leden kwam een be drag van bijna twee miljoen gulden be schikbaar uit de puz zelactie van het da mesweekblad .Mar griet". De bedoeling was toen, om een drijvend recreatie centrum voor kinde ren met aangeboren hartgebreken te bou wen. Experimenten met therapeutische recrea tiekam pen voor deze kinderen brachten aan het licht, hoe verschil lend de gezondheid stoestand van deze kinderen is. De inzichten van de kinder-cardiologen en ouders werden verdiept en gewij zigd. De onontkoom bare conclusie was, dat de kinderharte nark te water nogal beperkingen zou op leggen, zodat een kin derhartenark op het land de uitweg leek. Daarover werd over eenstemming bereikt, maar voor de Neder landse Hartstichting had dat ook finan'óie- le gevolgen, er zou grotere investering nodig zijn, terwijl ook de exploitatie kosten zouden stij gen. De verplichting van de verkregen twee miljoen bleef echter bestaan. Voor de rest van de investering werd een oplossing gevonden. De vereni ging „Vrienden van de Hartstichting" heeft de verplichting op zich genomen, de toekomstige exploita tiekosten en exploita tie-tekorten te finan cieren. De ark kwam „vlot", wat vandaag dan officieel werd bevestigd door het leggen van de eerste steen. De therapeutische re creatie weken voor kinderen zijn in de voorbije jaren gehou den in het Henri Du- nanthuis in Zeist In 1976 bestond het pro gramma daar uit tien vakantieweken, waarvan de eerste twee waren gereser veerd voor geestelijk gehandicapte hartpa- tiëntjes, de volgende zes voor hartpa tien tjes van vijf tot zes tien, ingedeeld naar leeftijden, een week voor zestienjarigen en ouderen, en de laatste week was een gezinsweek voor ou ders met kinderen tot zes jaar. Het programma was zo samengesteld, dat alle kinderen zonder j uitzondering actief aan het recreatiepro- gramma konden deelnemen. Doordat de kinderen met lot genootjes aan de kampweken deelna men, hadden zij min- der vrees om te falen en raakten niet zo gauw ontmoedigd. De kinderen werden niet geconfronteerd met opgaven die zij niet aan konden. Hierdoor kregen zij meer zelfvertrouwen en ervoeren dat ze ook een prestatie konden leveren en dat zij er bij hoorden. Rustiger in Beiroet Hier en daar in de straten van Beiroet waren de milities van moslims en christenen vanmorgen nog actief. Overigens was het voor het eerst sinds de val van het Palestijnse kamp Tal al Zaatar op 12 augustus betrekkelijk rustig. Gisteren is een akkoord bereikt, op grond waarvan lukrake beschietingen van woongebieden in Beiroet gestaakt dienen te worden. (Van een onzer verslaggey AMSTELVEEN De j meevaller van 2.5 miljard ziektekosten, die de Zi fondsraad de regering aangeboden (Zie de krani gisteren) is nu teruggeb tot ongeveer de helft: 1.34 jard. De financiële commissie vj Ziekenfondsraad is daar; achter gekomen nadat jj. concept-brief voor staatssej ris Hendriks van Volksge heid had opgesteld, wordt de definitieve brief r steld en de halvering meevaller kan dus nog r gebracht worden. De commissie heeft zich in loonontwikkelingen i pleegtehuizen, psychiatrist: zwakzinnigeninrichtingen. lonen worden uit de Alg® Wet- Bijzondere Ziektekosf taald. (Van een onzer verslaggeefster) DEN HAAG De wintersportliefheb bers kunnen nu zo langzamerhand bij hun reisbureaus en touroperators te recht om de mogelijkheden voor het komende seizoen in de gidsen op te zoeken. Later dan voorgaande jaren is de stroom winterreisgidsen losgekomen. Gisteren was het in Den Haag de beurt aan Holland International, de reisgi- gant met nog steeds vele koppen, om te laten zien wat zij voor het komend seizoen aa» reislustig Nederland te bie den heeft. Wie hebben gehoopt, dat de fusie tussen de ver schillende reisbureaus zou hebben geleid tot een ^wat overzichtelijk reisgidsenbestand, komt voor alsnog bedrogen uit Maar liefst zeven gidsen zijn op tafel gekomen met weliswaar de overduidelijke merknaam Holland International op de omslag, maar daaronder nog steeds in kleine letters de naam van het oude reisbureau. Een gecombineerde gids voor Magneet/Ster, Air- tour/Silverj et en Eurotours/Centouri en een eigen gids voor Fit, Airtour, Quo Vadis en Railtour. Eerst met de komende zomergidsen zal men, zo ligt in de bedoeling, onder uitsluitend de merk naam Holland International, gaan opereren. Wat betreft het reisaanbod, zijn vooral de moge lijkheden in Oostenrijk, Bulgarije en Roemenië uitgebreid. Tevens heeft men zich bij Holland International aangepast aan de stijgende vraag naar eigen-vervoerreizen. Nieuw voor het reisbu reau zijn charters naar Noorwegen en winterspor treizen naar het Franse Les Arcs. Ook wandelva kanties zijn uitgebreid in de programma's opgeno- men.Nieuw voor de liefhebbers van zon, zee en strand zijn bij Holland Internatiorial de charters naar Madeira, het Portugese Algarve, Marokko en Rhodos.Ook cultuurliefhebbers kunnen van de winter bij HINT terecht: Egypte, Israël, Athene, Wenen/Boedabest en Malta staan in de gidsen. Hetzelfde geldt voor hen die een korte vakantie (een shopping-trip) wensen en zij kunnen dan kiezen uit Londen, Parijs, Kopenhagen, Berlijn, Wenen, Rome en Istanboel. De prijzen bij Holland International zijn, zoals te verwachten in de reiswereld, bijzonder concurre rend. Vergeleken bij vorig jaar kunnen reizen naar verschillende bestemmingen voor 10 procent min der worden verkocht De toekomst ziet Holland International redelijk gunstig in. Had men tot voor kort nog te kampen met verliezen door reorganisa tieproblemen e.d., eind van dit jaar hoopt men quitte te spelen en daarna verwacht men winst in opgaande lijn, mede veroorzaakt door een, ondanks tegengestelde berichten, nog gestadig groeiende vakentiemarkt V eiligheidsraad pleit voor overleg ;Egeische zee NEW YORK Een meerder heid van de Veiligheidsraad I heeft zich akkoord verklaard met een westerse resolutie waarin Griekenland en Turkije worden verzocht zelfbeheersing aan de dag te leggen bij hun geschil over de olieëxploratie in de Egeische Zee en hun on derhandelingen over deze kwestie te hervatten. Vanmiddag zou de Veiligheids raad bijeenkomen om over de resolutie te stemmen. Volgens diplomaten zal de resolutie wor den aangenomen met een in drukwekkende meerderheid: van twaalf van de 15 leden van de V-raad wordt verwacht dat zij het voorstel zullen steunen. Washington (AP) De Verenigde Staten hebben gisteren bij Zuid-Afrika aangedrongen om onmid dellijke vrije verkiezingen in Namibië en een politieke rol van de Zuidwest Afrikaanse Volks beweging Swapo. Zuidwest Afrika wordt tegen de wensen van de Verenigde Naties in, nog,steeds bestuurd door Zuid-Afrika. Twee topmedewerkers van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Kissinger zijn gisteren naar Tanzania, Zaire en Zambia vertrokken voor overleg over de situatie in Zuidwest Afrika en Rhodesië. Verwacht wordt dat zij de staatshoofden van Tanzania, Zaïre en Zambia zullen raadplegen over een ontmoeting tussen Kissinger en de Zuida- frikaanse premier John Vorster. De Zuidafrikaanse regering heeft verklaard dat ze bereid is Namibië onafhankelijkheid te verlenen op 31 december 1978. De Verenigde Naties betwis ten echter Zuid-Afrika het recht Namibië te rege ren en hebben 31 augustus als uiterste datum gesteld voor de terugtrekking van de Zuidafri kaanse troepen uit het gebied opdat vrije verkie zingen kunnen worden gehouden. (Van onze parlementaire redactie) La DEN HAAG CPN-fractieleider Bakker heeft gisteren i Tweede Kamer scherpe kritiek uitgeoefend op het optreden de Nederlandse parlementaire delegatie in de Sowjet-UnieJ-" aantal delegatieleden heeft zich daar gedragen als verlate lai van Napoleon, door voortdurend op zoek te zijn naar incid^D en provocaties", aldus de communist |jde Hij laakt ook het feit dat sommige leden van de delegatie fabels hebben uitgedeeld in de Sowjet-Unie en maakte hierbij een ve^ee king met een bezoek aan het Indonesië van „beul Soehj ge Kamervoorzitter Vondeling, die leider was van de bekritisnde delegatie, ging niet in op de aanval van Bakker, maar beslojj c schrapping van het woord „beul" uit de handelingen, het woorgtei verslag van de Kamerdebatten. t bi Mi KLM-vliegers willen voet bij stuk houden AMSTELVEEN (ANP) - Het gisteren in Amstelveen gekozen nieuwe bestuur van de Vereni ging van Nederlandse Verkeers vliegers heeft in een eerste reac tie laten weten dat men in het conflict met de KLM-directie voet bij stuk zal houden. Het bestuur is van mening dat de reeds lang ter discussie staande looncompensaties, die de vlie gers van de KLM sinds begin 1975 niet meer zijn uitgekeerd, opgeëist moeten worden. Men verklaart bereid te zijn om, vooruitlopend op de te verwach ten landelijke loonontwikkeling, een garantie te geven ter oplos sing van het conflict met de KLM-directie. Die oplossing houdt echter in dat de KLM- vliegers alsnog een looncompen- satie moeten krijgen. ELKHORN CITY (Kentucky. U.S.A.) Ongeveer 100 voor Christus: de Batavieren komen bij Lo- bith ons land binnen". Het is een van de zinnen die wij, Nederlanders, in onze hersenen geperst kregen tijdens de geschiedenislessen op de lagere school. De historie van ons land dateert immers van eeuwen her. Wat dat aangaat hebben de Amerikaanse scholieren het gemakkelijk, want de geschiedenis van hun vaderland is nog maar erg jong. Natuurlijk, de Indianen, de oorspronkelijke bewo ners van dit uitgestrekte werelddeel, leefden hier al honderden jaren, maar over hun verleden spreekt geen Amerikaanse geschiedenisleraar. Hij vangt zijn historisch praatje aan - misschien nog met het jaartal 1492 - maar daarna wipt hij snel over naar 1776, het jaar waarin 13 Amerikaanse staten hun onafhankelijkheid bevochten op het koloniale bewind van Engeland. Na de verhalen over die Amerikaanse revolutie stapt de geschiedenisleraar naar dat andere mar kante punt in Amerika's historie: de burgeroorlog die dit land teisterde tussen 1861 en 1865. Belang rijkste inzet van die bloedige strijd waarbij vaders i tegenover zonen en broers tegenover broers kwa men te staan, was het al of niet afschaffen van de slavernij. Met name de zuidelijke staten wilden de slavernij koste wat kost handhaven. Want alleen op die manier, meenden zij, met behulp van de goedkope zwarte arbeidskrachten, een lonende opbrengst uit hun katoenplantages te kunnen sle pen. Toen het geschil tussen de noordelijke staten en de zuidelijke niet meer met de mond op te lossen was, besloot een aantal zuidelijke staten zich van de Amerikaanse unie af te scheiden en een nieuw onafhankelijk Amerika te vormen. Dat ging de toenmalige 16e Amerikaanse president Abraham Lincoln te ver. De oorlog die toen volgde kostte het leven aan 358.000 noordelijke soldaten en 259.000 zuidelijke krijgers. Na een gevecht van vier jaar won Lincoln, die zelf overigens 5 dagen na het bestand vermoord werd, het pleit. De Amerikaanse unie en daarmee de Amerikaanse droom bleef bewaard, het land verenigd en de slavernij werd afgeschaft. „Gelijke rechten voor iedereen", schreeuwden de krantekoppen maar je kunt je afvragen of nu ,100 jaar later, de werkelij ke standsverschillen zijn weggenomen in dit land waarin nu, aantal zwarte werklozen ver uitsteekt boven dat van de blanken. De werkloosheid is heden ten dage in Amerika een levensgroot probleem. Het landelijk gemiddel de mag dan even beneden de 8 procent liggen, in sommige streken van het land is het veel hoger. De Amerikaanse-Holandse fietsgroep die het einde van haar 4350 mijl lange fietstocht bijna in zicht heeft, trekt nu door de staat Kentucky. Twee dagen geleden deden wij het dorpje Booneviile aan. De route ernaartoe maakt al een uiterst mistroostige indruk. Hier en daar in de heuvels bespeur je houten krotten, omgeven door een wereld van rotzooi, temidden waarvan armoedig geklede mensen gelukkig proberen te zijn. Dit deel van Kentucky is een van de armste streken van Amerika. In Booneviile is niet slechts 8 procent van de plaatselijke bevolking, ook niet 10 of 15 procent werkloos, maar 75 procent. „Het enige wat onze mensen hier hebben is hun car", vertelde een van de leidende figuren uit het dorp. In het straatbeeld van P^neville komt die statuspositie van de auto ciherp naar voren. Elke avond rijden de „Hillbillies" in hun benzinevretende vehikels I naar het centrum van Booneviile. Daar parkeren zij hun voertuigen in een lange rij, naast elkaar praten wat met „buurman", rijden vervolgens met de hele familie in de kattebak een rondje om het plein en zoeken een ander plaatsje uit naast een „nieuwe buurman". Waarna zich hetzelfde tafereel 5 minuten later herhaalt. Armoe troef dus in dit gedeelte van het voor het oog van de buitenwereld vaak zo weelderige Ame rika. Dat is ook te merken aan de kwaliteit van de wegen waar we in deze dagen over rijden. Het voornaamste middel van bestaan is hier de steen kool, maar de plaatselijke bevolking profiteert er maar ten dele van. Rond 1900 kochten enkele grote maatschappijen de mineraalrechten van de grond en op, die toen behoorden aan honderden kleine boeren. Nu rijden de coaltrucks die het zwarte goed moeten vervoeren, af en aan. Ze zijn veel te zwaar voor de smalle wegen. Enorme gaten over een lengte van verschillende kilometers, vertellen hoezeer het wegdek en daar mee de veiligheid van de gebruikers ervan, lijdt onder het gewicht van de 50 tot 60 ton zware coaltrucks. Plaatselijke gezagsdragers vinden die situatie verschrikkelijk, schamen zich ervoor en plaatsen daarom bij het begin van wéér zo'n slecht weggedeelte het bordje „werk in uitvoering". Het is een verdraaiing van de werkelijkheid, want de bordjes staan er jaren Voor milieubeschermers is Kentucky, en eigenlijk heel Amerika, een plaats waar nog heel wat eer valt te behalen. Alles is hier gericht op de weg werpmaatschappij. De bermen zijn bezaaid met bier- en frisdrankblikjes en hier in Kentucky reiken de lokale vuilnisbelten, bijna nog hoger dan de toch ook niet geringe heuvels van de Appela- chen. Uiteraard scheppen de vervuilers er een genoegen in hun afval te storten op die plaatsen waar dat nou net, getuige het levensgrote bord, verboden is. Kentucky is de negende staat van de tien die we doorkomen tijdens deze zo langzamerhand niet meer kapot te krijgen maratorifietstocht, door de Verenigde Staten van Amerika. Onze 12-mans sterke groep is nog steeds voltallig, ook al zag het er vier dagen geleden somber uit voor drie van ons. Amerikaanse Wanda en de Hollanders Joop van der Leeuw en Wim Schoonderbeek werden toen geveld door een geheimzinnige ziekte die hen twee dagen in zijn greep hield. We waren van te voren gewaarschuwd: „Als je in Harrodsburg aan komt is de kans groot dat 20 tot 25 procent van de fietsers maagkramp en hoofdpijn krijgt." Het geen geschiedde. De oorzaak van de plotseling opkomende ziekte is een raadsel, hoewel het plaat selijke hospitaal meer dan 50 fietsers minstens een dag onderdak heeft moeten bieden. Het drinken vein brak water is de vermoedelijke aanleiding van de ziekte geweest. Gelukkig voor Wim, Joop en Wanda, werden zij ziek in de nacht vóór onze rustdag. De dag daarna waren ze, de gezichten bleek en de knieën slap, in staat onze 7000 km. lange fietstocht te vervolgen. Van die 7000 km resteren er overigens nog maar een kleine 1000. Amsterdammer Wim Schoonder beek - niet voor niets een student in de economie - rekende ons al dat de wielen van onze fietsen Nog 465.000 omwentelingen te gaa(N< Soufrière tC te gevaarlijk POINTE A PITRE (Rtr>) ei autoriteiten van Guadé™ die eerder op de dag l[scc meegedeeld dat de 1200s'af ners van Vieux-Fort op d^s punt van dit Franse eilan^e Caraibische Zee weer nap** huizen konden gaan, hebl"c later op de avond weer den omdat de vulkaan L frière nog te gevaarlijk^, Van middernacht tot het r01 guur plaatselijke tijd wai bevingen geregistreerd, de Geleerden hebben g5* schuwd dat de vulka£?f ogenblik met de kracht v£ lijke atoombommen kan f1?* sten. Dat leidde tien dage! u den tot massale evacuat® 72.000 mensen die te diP112 de vulkaan wonen. in totaal zo'n drie en een kwart miljoen oif°3 lingen maken. „Nog maar 465.000 omwenf^ te gaan" grinnikt Willem. Maar of het er ky. of vijfhonderdduizend zijn, feit is dat we h6ar< van de Stille Oceaan daar in Yorktown, V™ al bijna horen ruisen. We beginnen waretf' geloven dat we het halen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10