Snelle hulp ivoor boeren Monsterproces verkoop academische titels Kamerleden vragen naar onderzoek beleggingen van pensioenfonds Arnhem rekent op 8 gewonde para's In 1985 geen overschot aan tandartsen Egyptische order door geldgebrek ingetrokken Westerterp overweegt wijziging in top NS Egypte en Libië beschuldigen elkaar van vliegtuigkaping DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 {FB waar schuwt tegen j. activiteiten 50-plus-club [1 Van een onzer verslaggeef- iters) )EN HAAG De Nederland- velis* Federatie voor Bejaarden- de vseleid waarschuwt de 50-plus- mee^rs in Nederland tegen de oveictiviteiten van de NVPC, de m. Nederlandse Vijftig Plus rP dilub". Volgens de Federatie n vas deze club er uitsluitend op werdjit om bejaarden geld uit de m deak te kloppen onder het mom had iet algehele belang van de ie koejaarde te willen behartigen. I, het)e NFB schrijft dit in haar oedkftaandblad „Op leeftijd". Ach- }r de NVPC zit volgens de steedJFB de levensverzekerings- ;n bulaatschappij 't Hooge Huys. geilet enige concrete aanbod, result men tussen alle beloften boekjpor doet, is een korting van )t dat5 gulden op een levensverze- aanfering. Men moet dan echter f 77. ferst 25 gulden NVPC-lid- waaiaatschapsgeld, betalen", al- cte /bs de NFB. Ook de Consu- ?n vetentenbond geeft het voorlo- Furijg advies: begin er niet aan. Oce-le bond is met een onderzoek lave, ezig, dat echter nog niet is DAP [gerond. deed tot n de 2,80 ZOEN VOOR TELLY Telly - Kojak - Sava- las wisselt hier een kusje met klooster zuster Maria Schell, een van zijn medes peelsters in een af levering van 'zijn serie' die voor het komende seizoen in New York wordt op genomen. Maria Schell speelt de rol van een Joegoslavi sche prinses die in de vermomming van een non een fortuin aan familie juwelen in veilig heid wil brengen. ARNHEM (ANP) Voor de verfilming „Een Bij de landing van 200 para's is het statistisch brug te ver" zullen begin september 200 Britse te verwachten dat acht tot tien springers ge- parachutisten landen in de omgeving van Wolf- wond zullen raken. Ambulances en helikopters heze. Deze landing is onderdeel van de verfilm- van de vliegbases Deelen zullen gereed staan ing van de grote luchtlanding op 17 september om deze gewonden zo snel mogelijk af te 1944 voor de verovering van de Arnhemse voeren naar het gemeenteziekenhuis in Am- Rijnbrug. hem. Eerst bouwen, dan slopen VLAARDINGEN (ANP) - Eerst op open plekken in de wijk bouwen tegen redelijke huren, dan pas gaan slopen. Dit is het standpunt van bur gemeester en wethouders van Vlaardingen, neergelegd in een concept-actieplan voor de vernieuwing van het oudste deel van de Vettenoordsepol- der. Deze wijk kreeg onlangs lan delijke bekendheid toen bewo ners 60 onbewoonde huizen kraakten. Het college zegt de wijk ook nog op allerlei andere punten te willen verbeteren, zoals het moderniseren van woningen waarvoor dit nog is verant woord en het weren van hin derlijke bedrijven. Ziekenfondsen: UTRECHT (ANP) In de tach tiger jaren zal er volgens de federatie van ziekenfondsen VNZ er geen overschot aan tandartsen zijn. Dit meent zij in tegenstelling tot de voorzitter van de Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Tand heelkunde, de heer Castelein, die denkt dat er wel een over schot zal komen. Op het ogenblik bestaat er nog een grote behoefte aan nieuwe vestigingen van tandartsen. Op 1 januari 1975 was er één tand arts op 3309 Nederlanders en slechts 30 procent van de zie kenfondspatiënten is nu gesa neerd. De verwachtingen zijn dat er in 1985 voor 2000 Nederlanders één tandarts ter beschikking staat „Misschien zullen de tand artsen dan in een aantal geval len een beetje moeten inschik ken, maar dat geldt vandaag de dag ook voor de patiënten", al dus bestuurder A. H. Slotboom van de federatie. Hij ziet het als een voordeel dat de patiënten over een jaar of tien zelf hun tandarts kunnen uitzoeken. iHNISTER VAN DER STEE: n ver relegr foniL^ Engels scheepvaartblad: ROTTERDAM (ANP) Ge brek aan liquide middelen zou, zo meldt het gezagheb bende Engelse scheepvaart blad Seatrade, de oorzaak ge weest zijn voor het intrekken van een scheepsorder ter waarde van 200 miljoen gul den door Egypte bij vier Ne derlandse werven. Twee maanden geleden kregen de werven te horen, dat de op dracht niet door. kon gaan, omdat de Nederlandse scheepsbouwers niet over vol doende ervaring zouden be schikken met het type schip, dat de Egyptenaren wilden. Volgens Seatrade zou Egypte nu overwegen 54 schepen bij Griek se werven te bestellen voor een totaal bedrag van 1,89 miljard gulden. Het verlies van de order betekent voor de Nederlandse scheepsbouwers een grote te leurstelling, vooral omdat van een unieke samenwerking tus sen de vier bedrijven sprake was die door de regering goed werd gesteund. Even tevoren was minister Lubbers van Eco nomische Zaken nog naar Egyp te gereisd, waar hij over de order sprak. De Nederlandse re gering had een niet onbelangrij ke subsidie in het vooruitzicht gesteld. Ondanks de afwijzing door Egypte blijven de Neder landse werven in contact met de Egyptische autoriteiten om in de toekomst toch nog een deel van de omvangrijke order, waarvan de nu ingetrokken order slechts een onderdeel vormde, in de wacht te kunnen slepen. BRAAMBIJTERS Blauwzwarte kinnen zijn het onvermijdelijk gevolg van het traditio nele bosbessentaart-eten in het Duitse dorpje Giesel dichtbij de stad Fulda. Het is de bedoeling dat de deelnemers de taart eten zonder hun handen te gebruiken. Degene die de meegebakken munt in het midden treft, is winnaar. DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat overweegt een wijzi ging aan te brengen in de top van de Nederlandse Spoorwe gen. Dit zégt de bewindsman in ant woord op vragen van het libera le Tweede-Kamerlid Smit-Kroes over de aankondiging van ta riefsverhoging bij de NS en ver mindering van de dienstverle ning van dit bedrijf. Een grondige doorlichting van het spoorbedrijf om een even wichtige beleidskeuze te kunnen maken met betrekking tot de bezuinigingen, waarom het ka merlid had gevraagd, acht de minister niet nodig. „De gege vens die de NS mij verstrekt zijn voldoende om het over heidsbeleid te bepalen", aldus de bewindsman. FRANKFORT (AP) - Vijf per sonen onder wie een echtpaar zijn gisteren in Frankfort voor de rechter verschenen omdat zij grote aantallen valse Britse academische titels hadden ver kocht voor totaal 1,5 miljoen gulden. Tot de kopers behoor den artsen, tandartsen en za kenlieden die voor titels als Ph. D (Doctor of Philosophy) 30.000 gulden en voor een professorale "benoeming" 40.000 gulden neerlegden. De verdachten had den hun aanbiedingen gedaan via advertenties in de kranten. De vijf zwendelaars zeiden te behoren tot de Anglikaanse Vrije Kerk en de Universele Le- venskerk en gaven titels uit als doctor in de godgeleerdheid, al- duside aanklacht. De voornaam ste beklaagde was de 46-jarige bontwerker Werne Nestman die als hij de "kerkelij ke" benoemingen verrichtte ge kleed ging in een bisschoppen- habijt. Het proces zal vermoede lijk enige maanden duren. Er zullen een 400 getuigen charge worden opgeroepen. De andere beklaagden zijn de 46-jarige mevrouw Christa Nest- mann, de 46-jarige instrumen tenmaker Karl Schwalm, de 36- jarige mecanicien Karl-Heinz Niehm en de 33-jarige electri- ciën Christian Pfaff. In een eigen werkplaats zouden zij de vervalste dokumenten hebben gemaakt. In verband met deze zaak is het veelzijdige vijftal ook nog be schuldigd van frauduleus ver kregen credieten en het verhan delen van gestolen auto's in het buitenland. Een van de kopers van een valse graad was de chef-medicus van een zieken huis Keulen die voor' een "pro fessionele benoeming" 40.000 gulden had betaald. Zelfverbranding leidt tot dood BERLIJN De Oostduitse evangelische dominee Oskar Brtisewitz die zichzelf vorige week woensdag in Zeitz in de DDR met benzine overgoot en in brand stak, is zondag aan zijn zware verwondingen over leden. Volgens Westduitse krantebe- richten had dominee Brüsewitz met zijn daad willen protesteren tegen het van de kerk afhouden van de Oostduitse jeugd. Aan zijn auto had hij borden beves tigd met de opschriften: „Ker ken klagen communisme aan" en „Richt deze jeugd niet te gronde". De leiding van de Oostduitse Evangelische kerk in Maagden burg had de daad van de domi nee afgekeurd, maar er daar naast met nadruk opgewezen dat hij er niét om veroordeeld mocht worden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Weijers en Hermsen (beiden KVP) hebben bij de KVP-staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) en Hendriks (Volksgezondheid) een onder zoek gevraagd naar de buiten landse beleggingsactiviteiten van het op een na grootste pen sioenfonds in ons land, het PGGM. Die activiteiten staan onder leiding van dr. W. de Kort. Deze was indertijd frac tievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, is ook kabi netsformateur geweest, is oud burgemeester van Ulvenhout en nu onder andere voorzitter van het pensioenfonds en van de ziekenfondsraad. De kamerleden hebben in schriftelijke vragen aan de staatssecretaris verwezen naar berichten, als zou het pensioen fonds in het buitenland dubieu ze beleggingen hebben gedaan. Zij willen weten welke instantie het toezicht uitoefent op het pensioenfonds. Ook vragen zij welke maatregelen de regering nodig zal nemen tegen even tuele ongewenste praktijken. Het PGGM is het pensioenfonds voor alle instellingen op het ter rein van de gezondheid, de gees telijke en maatschappelijke be langen. Zo'n pensioenfonds heeft miljoenen pensioengelden van de werknemers te investe ren. Het PGGM heeft onder an dere grote bedragen geïnves teerd in toeristische projecten in de Ardèsche, waarvan de oud politicus De Kort zelf de leiding heeft Hij heeft daar de supervi sie over de totstandkoming van twee luxueuze hotels, twee van zijn. zonen fungeren als onder- direkteur, Een derde zoon is onderdirekteur van de interna tionale ontwikkelingsmaat schappij Beleggingsvoorzorg, het „filiaal" van het PGGM dat toezicht houdt op de buitenland se investeringen. Binnen het bestuur van het pen sioenfonds is men onvoldoende op de hoogte met de investe ringsactiviteiten. Vader „Wim- me" de Kort (nu 67) en zijn zonen zouden die aktivitéiten te veel als een eigen zaakje zien. De heren De Kort zouden zich wel extra laten betalen voor hun bedrijvigheid in de door hen bewonderde Ardèche. In een rapport van Franse des kundigen wordt kritiek geleverd op de bouw van de luxueuze hotels in de Ardèche. Volgens dat rapport zijn die hotels daar niet op hun plaats. Deskundigen zouden ook van oordeel zijn dat de hotelbouw, in vergelijking met soortgelijke hotels, veel te duur uitvalt. Dr. De Kort heeft de beschuldi ging van de hand gewezen. Hij bestrijdt dat er van dubieuze beleggingen sprake is. Intussen heeft een van de instellingen die onder het PGGM vallen, de Fe deratie voor Dagverblijven en Gezinsvervangende Tehuizen voor geestelijke gehandicapten, gisteren in een telegram aan het bestuur om een „onafhankelijk en objectief onderzoek" ge vraagd. Politie-inspecteur I tegen I protest-telegram j Zuid-Afrika AMSTERDAM (ANP) Hoofd- inspecteur Sietsma van het bu reau Bijzondere Zaken van de Amsterdamse recherche heeft zich gedistantieerd van het te legrafisch protest dat een aan tal politiefunctionarissen on langs heeft gestuurd aan de Zuidafrikaanse ambassade. Het protest was gericht tegen het politieoptreden in Zuid- Afrika. In een brief aan de Zuidafrikaanse ambassadeur zegt de heer Sietsma het niet juist te vinden dat Nederlandse politie-ambtenaren het optreden van buitenlandse collega's op deze wijze en via de publiciteits media veroordelen. -ER-APELKANAAL (ANP) - Minister van der Stee ,an Landbouw en Visserij acht bet mogelijk dat LI toeren die door de droogte liquiditeitsproblemen Iev ebben en zich hebben aangemeld voor geldelijke fscl^teun via de rijksgroepsregeling zelfstandigen, al ijk Jnnen tien dagen kunnen worden geholpen. Hij zei nde iiit gisteren in Ter-Apelkanaal na bezoeken aan Irentse en Oostgroningse boerenbedrijven. :iteit j n 19 feze steun voor het kopen van van 4\woer kan bestaan uit een jS^jfdrag fonds perdu indien de frr°kken boer het redelijk ver- r, wefrbaar inkomen niet kan ver- De minister stelde dit komen op ongeveer 20.000. 972 7rt?k zuilen er mogelijkheden "■/IJjn voor het verstrekken van erbaïrefüeten, in het geval de liqui- •t nUjtejt ,,Qn y,0f hoHnif in ociraar Toorstel tot "vijziging wet Hiadéaustelsel A7)EN HAAG (ANP) Staatsse- Wfr'etaris Haze kamp (Economi- éSjphe Zaken) heeft de Tweede amer voorgesteld het voor be- Rijven mogelijk te maken een 2^-Jjschenkartikel te geven bij !n ander artikel. Dit op voor aarde dat het geschenk con- imptieverwant is en dat het irschil tussen de inkoopprijs m het geschenk en het bedrag tt de koper ervoor moet neer- llen niet meer dan vier pro- i| int bedraagt van de verkoop- fijs van het goed of de goede- n waarbij het artikel cadeau ordt gegeven. dragen van 15.000 tot 30.000, die twee jaar renteloos zijn en voor vier jaar tegen vijf procent worden verstrekt. Ruim 150 Zeeuwse boeren zul len tussen nu en maart 1977 een beroep moeten doeg op de rege ling, aldus dr. Ir. C.ivan van hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling in Zeel and. Een derde deel van de aanvragen, zo meent de heer Van Beekom, zal van de rund veehouderij en de gemengde be drijven komen, de rest van ak kerbouwers op de lichte grond en van Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen. Vis-missie Katwijkers op Noordzee (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK In de speurtocht naar nieuwe visgronden zijn drie Katwijkse vissersschepen vertrokken naar het noordelijk gedeelte van de Noordzee. Eer der werden zonder succes vis- missies uitgevoerd naar Ierland en Spanje. Tijdens de tocht zul len de vissers tevens proefne mingen doen met speciale, door j het ministerie van Landbouw en Visserij ontwikkelde netten. Hiermee hoopt men meer vis j per trek naar boven te halen. De experimentele reis, waarvoor het ministerie ongeveer een ton j heeft uitgetrokken, duurt circa tien dagen. eze nadere bepaling is volgens ■^■ft ministerie van Economische aken toegevoegd omdat anders in aantal ondernemingen die ïschenkartikelen produceren jnstig in moeilijkhedenkomen, jet alle gevolgen van dien voor werkgelegenheid. De staats- icretaris heeft ook voorgesteld j.OO i huidige wet beperking ca- .10 laustelsel te verlengen tot 1 •50 jnuari 1978 inplaats van 1 juli - 177. ,00 Muntschat 00e 00 p fo Hl graf van konijn GOUDRIAAN - Een kruik met 51 zilveren munten uit de 16e eeuw was de vondst die een boerderij-bewoner in het dorpje Goudriaan in de Alblasserwaard deed, toen hij een kuiltje groef [voor een dood konijn. Des kundigen van Penningen kabinet in Den Haag schat- I ten de waarde van de vondst op ongeveer 15.000 i gulden. De geldstukken j vertonen de beeldenaar van Philips II. De oudste munt is afkomstig uit 1557. De 1 vinder, die al vaak tegeltjes en oude fundering in zijn terrein „tegenkwam", trof na de kruik nog negen munten in de grond aan, i waarvan er twee van En- 't zijn. CAIRO/TRIPOLI (RTR/DPA) Egypte en Libië be schuldigen elkaar over en weer de kaping van een Egyptisch lijntoestel, een Bocing-737, op touw te hebben gezet. Het toestel werd gisteren in Luxor door Egypti sche commando's uit de handen van drie Arabische guerrillastrijders bevrijd op een wijze die herinnert aan de manier waarop Israëliërs vliegtuigkapers plegen aan te pakken. De actie werd ingeleid door naar Libië te kapen. Boven- twee als monteurs vermom- dien moesten zij de vrijheid de commando's en voltooid afdwingen van dne Libiërs, met een stormaanval van een Zuidjemeniet en een een élitekorps op het toe- Palestijn, die wegens poli- stel waarin ongeveer hon- tieke aanslagen in Cairo ge- derd passagiers en beman- vangen zitten. ningsleden zaten. Volgens Volgens Libië echter was Het dramatisch einde van de kapingspoging. Terwijl een gewonde kaper op de grond ligt, worden de passagiers uit de Egyptische premier de kaping georganiseerd het vliegtuig gehaald. Mahmoud Salem, die de lei- door de Egyptische gehei- ding had over de reddings- me dienst „om de Egypti- een onverantwoordelijke kelijk gesteld voor bomaan- gek, die hij niet zou laten schemeren de Palestijnse actie, hebben de kapers ge- sche premier Salem in daad die de levens van on- slagen, politieke moorden ontsnappen. bevrijdingsorganisatie PLO handeld in opdracht van de staat te stellen bekend te schuldige passagiers in ge- en samenzweringen. Libië De Israëlische premier Ra- verantwoordelijk te achten Libische leider Ghadaffi. maken dat de Libische vaar bracht heeft Egypte er onlangs bin zei gisteren dat het ka- voor de kaping. Gisteren Arabische Republiek het De spanning tussen Libië van beschuldigd troepen pen van het Egyptische toe- had Rabin Egypte Israeli- Hij zou de kapers een be- komplot had gesmeed", en Egypte is de laatste tijd aan zijn grens te concentre- stel een waarschuwing voor sche hulp aangeboden om drag van 250.000 doUar Maar Salem vergat dat Li- aanzienlijk verscherpt ren. President Sadat van de gehele wereld moet zijn de passagiers van het ge- hebben beloofd als zij erin bië de kaping onmiddellijk Egypte heeft Libië al ver- Egypte noemde kolonel om terroristen niet te ver- kaapte vliegtuig te bevrij- zouden slagen het vliegtuig had veroordeeld als zijnde scheidene malen aanspra- Ghadaffi een gevaarlijke trouwen. Rabin liet door- den.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9