zestien miljoen tAUTO stokte op overweg €Tou wtrekken om tremschade van Ontslag geëist van opstandige woordvoerster Spaanse premier Suarez Het jaar 1900 ligt dichterbij dan 2000 T NIEUW SOORT FLUIT Gasflessen veilig mits goed gebruikt Voor een héél klein bedragje kunt u zondag weer een héle grote prijs winnen in Lotto en Toto. FIRATO 76 TOONT AAN: 5INSDAG 24 AUGUSTUS 1976 US' LEIDSE COURANT, PAGINA 7 per 1 Van onze correspondent Jan Drummen aanda^RIJS De veertig jaar oude auto van een TEN. Qderwijzer, die in maart j.l. er aanleiding toe openinprd dat een goederentrein ontspoorde, in een itgrachinaal stortte en daarmee de spoorbrug met zich ee sleurde, heeft tot een van de belangrijkste l ingewikkeldste verzekeringsaffaires geleid die - rankrijk ooit gekend heeft Met de geëiste scha- ____jvergoedingen is een bedrag van meer dan zes- i Ledikfcn miljoen gulden gemoeid, anks lp dg avoncj van 18 maart begaf de uit 1936 athof Vierende Citroen van Gérard Gasson het toen i wagen over een gedeelte van de spoorbaan Alle Hed. Toen niets het vehikel meer kon bewegen 5 jaa'n verder te rijden, sprongen Gasson en een ILÏÏM (van wie overigens gezegd werd dat zij een sje op hadden, hetgeen evenwel niet bewezen ijnt te zijn) uit de wagen omdat zij een trein irden naderen. Met een snelheid van honderd lometer per uur greep de goederentrein de wa- i, ondanks wanhopig remmen van de machinist, het obstakel pas op het laatste moment gezien id. Toen hij zag dat de trein niet tijdig tot itand te brengen was, sprongen hij en zijn "'ïsistent van de locomotief. je trein greep de wagen, ontspoorde, de elektri- :he locomotief verbrijzelde de borstwering van —en even verder liggende brug over het Rijn-Mar- ekanaal, stortte in de diepte en sleurde 21 van Ue 38 wagons met zich mee. lehalve de zogenaamde vaste goederen in de 'agons, kwamen tienduizenden verbrijzelde bier- lessen in het water terecht en eveneens enkele f ragons met uit Duitsland komende soep. Door het k der en de soep kwamen tienduizenden vissen om et leven. Zes grote spoorkranen hadden tien lagen werk om de wrakken van de locomotief en le 21 wagons uit het water te halen, waarna het lanaalbed uitgebaggerd moest worden. IP iet scheepvaartverkeer kwam dertien dagen stil lüfc e liggen. Gedurende negen dagen moest het gehe- e spoorwegverkeer bijna tweehonderd kilometer imgeleid worden, terwijl een autobus-pendeldienst hgesteld moest worden tussen de twee stations die door het instorten van de brug niet meer met rails met elkaar in verbinding stonden. Bijna honderd meter spoor moest vernieuwd worden. Gérard Gasson heeft nu de voorlopige- rekeningen van zijn avontuur ontvangen, ter waarde van ruim zestien miljoen gulden. De voornaamste post is de locomotief (ruim twee miljoen gulden) en de 21 wagons die elk tachtig tot honderdduizend gulden kosten. De kosten van de reparaties die de spoor wegen hebben moeten doorvoeren, zijn nog niet berekend, evenmin de vergoeding voor het, als gevolg van de verbreking van dé spoorwegverbin ding, geleden verlies. Waterstaat eist een eigen schadevergoeding en veertig schippers, wier vaar tuigen als gevolg van het ongeluk dertien dagen lang stil moesten blijven liggen, eisen een mini mum van 55 duizend gulden De hengelaarsvereni ging van Bar-le-Duc eist vergoeding voor de vis stand die omgekomen is door de bier- en soepver giftiging en de baggerwerkzaamheden. En ten slotte eisen de eigenaars van de met de trein vervoerde goederen, waaronder die van de tiendui zenden flessen bier en de Duitse soep, eveneens een schadevergoeding. Gérard Gasson heeft de rekeningen doorgezonden naar zijn verzekering. Omdat hij onderwijzer is, maakt hij deel uit van een zogenaamde coöperatie ve verzekering van onderwijzend personeel en daarbij aangesloten andere ambtenaren. In totaal 900.000 leden. Gasson betaalde voor zijn polis negentig gulden. Maar als gevolg van het feit dat hij een paar jaar niet ongeval-vrij gereden heeft, wordt zijn premie voor volgend jaar verhoogd (want hij heeft weer een Citroën uit 1936 aange schaft). Daarvoor moet hij 13,35 meer premie betalen. Gérard Gasson is tenslotte in een proces verwik keld, dat hem aangedaan is omdat hij over de spoorbaan gereden had (een klacht wegens het rijden in staat van dronkenschap heeft de politie laten vallen), en wegens toebrengen van lichame lijk letsel, omdat de treinmachinist en zijn assis tent allebei enkele ribben gebroken hebben, toen zij van de locomotief sprongen. Bij het afstemmen van deze hifi-stereocombinatie wordt gebruik gemaakt Draagbare radiocassetterecorder met nieuw loopwerk en ingebouwde van infrarood licht electret-microfoon. De Münchense fluitenbouwer Karl Patzold heeft een nieuwe contrabas fluit ontworpen, die niet alleen over meer tonen beschikt, maar ook nog goedkoper is dan een gewone contrabas fluit. MADRID (UPD De Spaanse conservatieven hebben het aftreden geëist van een vooraanstaan de medewerkster van premier Suarez, een liberaal die geen blad voor haar mond neemt en de enige vrouw in de hoge regeringsregionen is. Het be treft de 33-jarige ongetrouwde Carmen Diez de Rivera y de Icaza. Zij is van adellijke afkomst en heeft de nieuwsgierigheid van veel Spanjaar den opgewekt sinds zij door de 43-jarige premier werd benoemd tot hoofd van zijn particuliere staf van medewerkers en perswoordvoerster. Mejuffrouw Diez de Rivera heeft in haar werkka mer in het ministerie van algemene zaken gepo seerd voor foto's gekleed in een spijkerrok, een niet helemaal toegeknoopte bloes met v-hals en sandalen voor het strand. Nooit eerder waren er zulke „sexy" foto's uit een Spaans regeringsge bouw gekomen. Ik ben een opstandige, ik verzet mij tegen de gevestigde orde, zei Carmen Diez tegen verslagge vers. En volgens het tijdschrift Blanco y Negro heeft ze gezegd: Zolang Madrid niet in andere handen komt, verandert er niks in Spanje. Na aanvallen op de woordvoerster door Alcazar, het dagblad dat de spreekbuis is van de bond van veteranen uit de Spaanse burgeroorlog, schrijft nu Fuerza Nueva, een eveneens conservatief orgaan dat trouw is aan de erfenis van generaal Franco, dat mejuffrouw Diez de Rivera het Spaanse leger heeft beledigd door te zeggen dat het ergste dat Spanje zou kunnen overkomen, een „pinochet" zou zijn een verwijzing naar president Augusto Pinochet van Chili en zijn politiek. Fuerza Nueva schreef: Alleen al het opzettelijk en dom beledigen van het leger door een verwijzing naar een buitenlandse vriend van Spanje, is reden genoeg om deze dame weer aan het sokken stop pen te zetten. Alcazar, genoemd naar een van de nationalistische heldenfeiten uit de burgeroorlog, was milder voor Carmen Diez en gaf haar het advies vrijwillig af te treden en zich te begeven in de linkse politiek met haar salondissidenten van blauwbloedigen en acteurs. Carmen Diez de Rivera is de dochter van wijlen de markies van Llanzol. Ze studeerde politieke wetenschappen en werkte drie jaar in Ivoorkust aan een cultureel ontwikkelingsproject Verder studeerde ze in Engeland en Frankrijk en deed journalistiek werk. Haar laatste baan voor haar aanstelling door Suarez was in dienst van de nationale telefoonmaatschappij. (Van een onzer verslaggeefsters) Amsterdam De steeds weer voorkomende ernstige ongelukken met flessen butaan - en propaangas op camping of boot hebben het veiligheidsinstituut in Amsterdam er toe gebracht opnieuw een voorlichtingsfolder uit te geven over het gebruik van gasfles sen. „Dikwijls zijn de ongevallen het gevolg van onachtzaamheid en onkunde", aldus het instituut, dat er op wijst dat beide soorten gas brand- en explosie gevaarlijk zijn. In de folder „flessegas veilig en gemakkelijk, mits goed gebruikt" worden de eigenschappen van propaan en buta uitgebreid omschreven. Verder verhelderende opmerkingen over o.a. het vervoer, de installatie, de plaatsing, de controle van lekkage, en het eventuele gevaar bij inademing van de gassen. Een zeer nuttige voorlichtingsfolder, die (gratis) te verkrijgen is bij het Veiligheidsinstituut, Postbus 5665 in Amsterdam. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Ilegom. Amsterdam Eerlijk is eerlijk, op de tweejaarlijkse Firato-tentoonstelling die van 27 augustus tot en met 5 september in de Amsterdamse RAI wordt gehouden, valt weinig nieuws te zien en te horen. Een van de organisatoren: „Wat wilt u? De kleuren-tv is een vertrouwd beeld ge worden in de Nederlandse huiskamers en van bet volgende snufje dat zijn intrede deed, de quadrafonie, valt weinig meer terug te vinden. De ontwikkeling gaat nu meer in de richting van het bedieningsge mak, met name op afstand. Dit geldt niet alleen voor de televisie, maar ook voor radio- en afspeelapparatuur. En denk niet dat men zich iets dergelijks louter aan schaft uit gemakzucht. Ten eerste bete kent afstandsbediening een uitkomst voor veel ouderen of minder validen. Maar er is ook een goede technische reden voor. Het is namelijk alleen vanaf de kijk- of luisterplaats mogelijk om helderheid, con trast, kleurverzadiging en geluidsvolume van een apparaat optimaal in testellen." Weinig nieuws dus. De vertegenwoordigers van 450 merken uit 23 landen zullen de consument voornamelijk een scala van ver beteringen tonen. En daarvoor verwachten de organisatoren toch wel een grote be langstelling (vorige Firato bijna 204.000 bezoekers), want de ontwikkeling van de audio-visuele apparatuur in ons land blijft stormachtig verlopen. Een paar cijfers. Aan het eind van dit jaar wordt verwacht dat 95 procent van de Nederlandse bevol king één of meer tv-toestellen heeft waar van 48 procent kleur en 47 procent zwart wit. Een op de vijf Nederlanders heeft een draagbare tv. De laatste jaren is vooral de hifi-apparatuur in trek. In 1974 had 27 procent van de Nederlandse bevolking hifi; el," Ivoor het einde van dit jaar schat men het aantal op 50 procent. Driekwart daarvan is cassette-apparatuur. Van de autoberit- ters heeft 10 procent een cassette-apparaat. De audio-apparatuur wordt in de gezinnen steeds meer individueel gebruikt, terwijl j I j het tv-toestel fungeert als een soort huis- "theater; men ontvangt er niet alleen de uitzendingen van de omroepen op, maar SUt er met behulp van video en andere ,en ^hulpmiddelen een veelsoortig gebruik van. »8. anjei In de nabije toekomst gaat ook de beeld- 5. chry plaat een soort tv-cassette hierbij een rol Maa °6 spe*en- Philips verwacht samen met de i dubtx Amerikaanse maatschappij MCA de beeld- 1-13. g plaat in de tweede helft van 1977 op de 2-305. i Amerikaanse markt te kunnen introduce- leiiel ren en een jaar later in Europa. enTull recente ontwikkeling op het gebied irys tfJ van de communicatie met de kleurontvan- ger is de draadloze hoofdtelefoon waarmee sommige modellen op de Firato al zijn uitgerust Voor het overbrengen van het geluid wordt in dit geval gebruik gemaakt ig van onzichtbaar infrarood licht (dus ook weer niet radiografisch). De zender bestaat OPRunuit een aantal (meestal zes) naast elkaar lowmex gelegen zogenaamde licht-emitterende dio- Zolan „I est. nij zo des, kortweg LED's genoemd. Ze werken zonder noemenswaardige vertraging, ge bruiken bijzonder weinig energie, hebben een onbeperkte levensduur, zijn ook in zeer kleine uitvoeringen verkrijgbaar en hebben vrijwel geen warmte-ontwikkeling. Om een of meer van deze eigenschappen worden ze reeds in tal van electronische apparaten toegepast. Bij de draadloze hoofdtelefoon is de zender in de kleurente levisie ingebouwd, maar hij kan ook later op of onder het toestel worden geplaatst. De ontvanger bevindt zich in een verdik king van de beugel van de uiterst lichte hoofdtelefoon. Dank zij de hoge frequentie (rond de 90 kHz), de FM-techniek en de bijzondere eigenschappen van infrarood licht hoeven zender en ontvanger elkaar niet eens te „zien". Al gaat men met zijn rug naar het toestel zitten, dan nog is goede ontvangst mogelijk. Een reikwijdte van 15 meter, zelfs door glas, schijnt tot de mogelijkheden te behoren. Men kan op deze wijze het geluid van de tv ook naar een versterker of een bandrecorder over brengen. Bij gebruik van losse infrarood- zenders is men eveneens in staat draadloos naar radioprogramma's of grammofoon platen te luisteren. De infrarood-techniek wordt ook toegepast bij afstandsbediening. Bij de kleurenontvangst is dit het nieuws op de Firato 76. Het belangrijkste voordeel is een zeer grote ongevoeligheid voor sto ringen. De infrarood techniek staat met dit alles nog maar in zijn kinderschoenen. Verwacht wordt dat hij een nog veel grote re rol zal gaan spelen in de amusementse- lectronica. Geluid met afstandsbediening - ook die toekomst dient zich blijkens de Firato aan. „Straks zal de geluidsapparatuur wellicht zijn teruggebracht tot een kleine unit waar mee men vanuit zijn stoel de gewenste muziek kan kiezen en het volume voor het hele huis kan regelen", zegt Knut Yran, directeur van Philips' Design Centre. De waardering voor geluidstechniek is iets van de laatste jaren. De mens heeft bijna een halve eeuw nodig gehad om zover te komen. Toen de eerste radio-ontvanger met zijn wirwar van draden en rijn enorme luidspreker een vijftigtal jaren terug rijn intrede deed in de huiskamer, was dit wonder der techniek in feite een vreemde eend in een zeer ordelijke bijt die dan ook prompt werd weggemoffeld in een keurige kast - een meubel dat tussen crapauds en dressoir niet opviel. In deze vermomming heeft het fenomeen radio tientallen jareri nódig gehad om rijn plaats in het gezin te vinden. Met de micro-technieken van vandaag kan hierin verandering komen. „Geluid en beeld en hun funktie in huis staan nog pas in hun kinderschoenen", zegt Yran.„We rijn nog maar net begonnen de mogelijkheden ervan te ontdekken. De komende 25 jaar zullen ook in dit opricht grotere ontwikkelingen brengen dan we de afgelopen 75 jaar hebben meegemaakt Wat dat betreft ligt het jaar 2000 zeker verder van ons weg dan 1900." De ontwikkelingen van de laatste jaren op het gebied van geluidsapparatur zijn njet alleen gericht geweest op het verbeteren van de geluidskwaliteit in het algemeen. De fabrikant heeft ook aandacht besteed aan extra gebruiksmogelijkheden en - om een nog betere integratie in de huiskamer mogelijk te maken - aan vormgeving. Een voorbeeld op het laatste gebied is de cas setterecorder in de zogenaamde voorlade- ruitvoering. Hierbij bevinden alle knoppen, schakelaars, meters en het cassettevak zich aan de voorrijde zodat plaatsing in een wandmeubel veel eenvoudiger is. Ten opzichte van de vorige Firato blijkt de kwaliteit van de cassetterecorders nog aanzienlijk verbeterd. De uiteindelijke ge luidskwaliteit wordt echter mede bepaald door het samenspel van recorder en casset te. Zeer belangrijk rijn in dit verband de ontwikkelingen op het gebied van de cas settebanden geweest. Met de zogenaamde chroomdioxyde-banden en Ferri-Chroom cassettes is thans een geluidskwaliteit haal baar die vergelijkingen mogelijk maakt met de spoelenrecorder. Deze laatste heeft echter over het algemeen meer gebruiks mogelijkheden zoals meer snelheden en stuurmogelijkheid van film- en diaprojec tors. De beste cassette-opname moet het overigens nog steeds afleggen tegen de bestegrammofoonplaat. Bij de luidsprekers treft men op de Firato meer modellen aan met een sterk verbeter de kwaliteit. Tip: men doet er goed aan bij de keuze van een geluidsinstallatie uit te gaan van de aan te schaffen speakers. Pickup-elementen en platenspelers rijn in het algemeen ook belangrijk verbeterd. Zo is bij platenspelers de aandrijving met behulp van een zogenaamd tussenwiel vrij wel geheel vervangen door snaaraandrij ving en directe aandrijving, met als resul taat: minder trillingen. En zelfs een zo eenvoudig onderdeel als de sockel van de platenspeler is het onderwerp geweest van diepgaande onderzoekingen naar de vraag hoe eigen resonanties en trillingen van buitenaf te elimineren. Moderne en zeldza me materialen vinden toepassing bij het vervaardigen van luidsprekers, om een zo hoog mogelijk rendement te krijgen. Ver hoging van het rendement betekent dat men minder electrisch vermogen nodig heeft voor dezelfde geluidssterkte. Soms resulteren bepaalde constructies waarmee de geluidskwaliteit kan worden verbeterd, in een lager rendement zodat sterkere magneten gewenst, zo niet noodzakelijk rijn. Grote vermogens bij een niet meer waar neembare vervorming liggen tegenwoordig gemakkelijker binnen het bereik dan enke le jaren geleden. Zo koopt men nu een versterker van bijvoorbeeld 2 x 40 watt voor hetzelfde geld als men twee jaar geleden voor een versterker van 2 x 25 De recorder met spoelen weer in opmars, want hij geeft meer mogelijkhe den voor creativiteit. Een draagbare kleurenontvanger met schaduwmasker, geschikt voor camping of boot, geeft zowel Nederlandse als Duitse en Belgische program ma's. Watt moest neertellen. Bij de nieuwe ge bruiksmogelijkheden van versterkers of re ceivers kan de aansluitingsmogelijkheden voor twee bandrecorders (ofcassetterecor- ders) zéér praktisch zijn. Behalve gelijktij dig opnemen is ook copiëren van de ene bandrecorder naar de andere mogelijk, en dikwijls omgekeerd. Tenslotte de constatering dat de bandre corder met spoelen zich weer in een toene mende belangstelling mag verheugen, niet in de laatste plaats omdat hij meer moge lijkheden biedt op het terrein van de eigen creativiteit Een prettig geluid, de manier in aanmerking genomen waarop zo'n Fira to de mens alleen maar dwarsgebakken perfektie en gemak probeert aan te sme ren. Piet Snoeren Steeds meer proberen de ontwer pers de apparatuur wegwerkbaar te maken in het woonkamerinterieur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7