LANGS OMWEGEN Rustige dag op Unicum Boete voor „gedraai" rond laat cafébezoek TAPTADE LEIDEN '76 WORDT NONSTOP-SHOW VAN GROOT FORMAAT Duitse televisieopnamen in restaurant Noordwijk Nog een keertje de dagen van „de Oost" GOUDA/LEIDEN AKKOORD MET REGELING PROMOTIE-DEGRADATIE DINSDAG 24 AUGUSTUS 1976 l! LEIDSE COURANT PAGINA 5 9 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom 'ik graag mensen tégen. Elke morgen tussén tien en élf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek, zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen j Nazorg kan een belangrijk ding zijn. Ik herinner me, dat ik maanden geleden van militante heer J. E. Claproth uit de Merenwijk oud-KNIL-er en eveneens voormalig Koreastrijder te horen kreeg, dat er nauwelijks iets werd gedaan voor de overgebleven Koreastrijders, nabestaanden en invaliden uit die oorlog. Hij wilde zoveel mogelijk mensen in staat stellen om terug te keren naar de slagvelden, naar oude plekken vol lief en leed, met een uitstapje naar Tokio. Bij mondjesmaat vertrok ken ook wel losse groepjes van die pelgrims, maar een massale bedevaart is het toch blijkbaar nooit geworden. De afgelopen dagen heeft de heer Claproth het nauwelijks kunnen verkroppen dat hij zijn straffende hand niet heeft kunnen gebruiken na de moordpartij op twee Amerikaanse officieren nabij de marca- tielijn tussen Zuid- en Noord-Korea. Misschien dat het vuur in zijn hart daardoor weer is opgerakeld: J. E. Claproth gooit het in elk geval over een andere boeg en nu wil hij een andere categorie van ex-vechtenden voor koningin en vaderland een uitje bezorgen. Hij verzocht mij daartoe een oproep te willen plaatsen. Welnu, ik roep graag iets op, soms te veel, maar KNIL-soldaat Claproth móg van mij. Het is de bedoeling een leuk partijtje te bouwen, een feestelijke reünie. Daarbij zijn alle ex-krijgsgevangenen „van het voormalige ne- derlands-Indië tijdens de periode maart 1942, t.e.m. 1945, Thai land, Birma, Balikpapan, Japan, Manilla, Singapore, alsmede de nabestaanden en invaliden" van harte welkom. Al deze gegadigden voor dit nog eens bijeen zijn wordt verzocht spoedig hun namen en adressen bekend te willen maken, hetzij schrifte lijk of telefonisch, bij J. E. Claproth, Peppelrode 9, Leiden-Me- renwijk, tel. (71) 121407, of bij K. B. M. Klopper, Coevordenstraat 3, Den Haag, tel. 070677237. Na aanmelding ontvangt iedereen het volledige programma. (Van onze sportredactie) ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens een gisteravond in het clubhuis van Alphia gehou den contactavond voor de Leidse en Goudse voetbalver enigingen, die aan de geïnte greerde zondagcompetitie van beide afdelingen deelnemen, is de (verbeterde) promótie/- degradatie-regeling voor de competitie '76-'77 met algeme ne stemmen, eenvoudig aange nomen. Juist die regeling le verde het vorige (proef)jaar veel problemen op, omdat het Goudse Oudewater tegen woordig KNVB-er deze re geling op juridische gronden terecht aanvechtbaar achtte. Een mogelijkheid, die nu is- uitgesloten, vertelde de waar nemend voorzitter van de Af deling Leiden, Ad Dusée: „De KNVB heeft zich met de nieu we regeling akkoord ver klaard." Van onze tennismedewerker LEIDEN Veel opwinding viel er op de derde dag van de Leidse districtskampioenschap pen niet te beleven. Van de favorieten uit het herenenkel spel B behoefde er gisteren nie mand in actie te komen. De boeiendste partij in deze cate gorie was die tussen Peter Pau wels van deLeidse Hout en Carl Adamse van de Munnik. Beide spelers zorgden door hun snelle en gevarieerde spel voor een aantrekkelijk kijkspel. Aan vankelijk liet Pauwels zich no gal eens verrassen door het snelle naar het net komen vanA- damse, die dan met gewiekste volley's de nodige punten bin nen sleepte. Dit resulteerde in 6-4 setwinst voor Adamse, maar het spel in deze set deed al vermoeden, dat hij er daarmee nog niet was. Langzaam maar zeker trok Pauwels het initiatief naar zich toe. Zijn surplus aan kracht en tempo, dit mede om dat hij tweede klasse en Adam- Ook het komend seizoen zal er te allen tijde één Leidse en een Goudse club naar de KNVB promoveren. Mochten in beide klassen twee verenigingen uit dezelfde afdeling kampioen worden, dan zullen opnieuw beslissingswedstrijden worden vastgesteld tussen de hoogst genoteerde teams van Leiden en Gouda om de twee promo vendi aan te wijzen. Op de overigens bijzonder kalm verlopen vergadering werd voorts beslist dat de mo gelijkheid dat een standaard team naar een reserveklasse degradeert open blijft. Een re geling, die in Leiden trouwens zelden tot nooit wordt gehan teerd. Tevens werd gisteravond dui delijk, dat de Leidse afdelings competitie (en de met Gouda geïntegreerde) normaal in het weekend van vier en vijf sep tember van start zal gaan. Dusée: „Het is aan de consuls om te beslissen of er gespeeld kan worden. Tenzij de ge- meente alsnog ingrijpt en spe len op die data verbiedt." tegorie thuis hoort. Vooral dankzij de lange forehand-ve gen van Har Meyer was het snel 6-2. De tweede set had even vlot kunnen verlopen, als Van de Capellen de zaken niet wat al te luchthartig was gaan opne men. Een bij vlagen goed spe lende Bob v.d. Zee had met wat meer steun nog voor een derde set kunnen zorgen, maar. nu i werd het 6-4. In het herenenkel C speelden Ploos v. Amstel en Oosterhoff, die eerder beiden een geplaatste speler elimineerden, zich weer een ronde verder. Ploos v. Am- stel speelde zich moeiteloos langs v. Weber (6-3, 6-1), maar Oosterhoff moest er tegen Nap harder voor vechten. Pas in de laatste set kwam hij los (2-6, 6-3, 6-0). Bij de veteranen was Mulder te sterk voor Roomburgs Van Aelst (6-3, 6-2). Morshuis speelde zich als eerste in de derde ronde door een 6-1, 6-4 zege op Mooy- man. se derde klasse competitie heeft gespeeld, leverde hem de twee de en daarna vlot de derde set op (6-4, 6-1). De enige andere heren-B partij was die tussen Ton Creijghton en Paul v. Straaten. Het B-ni veau bleek in het senkelspel voor Van Straaten echter nog te hoog gegrepen. Zo gauw Creijghton het tempo maar even opvoerde begon Van Straaten te missen, zodat het voor Creijgh ton gisteren een vluggertje werd (6-0, 6-2). Ook in ht dubbelspel moest Van Straaten een neder laag incasseren. Samen met Ha- senoot was hij niet opgewassen tegen het als tweede geplaatste duo Bob v. Overbeeke en Benja min Ruijsenaars. Onno Ruijse- naars met Creijghton als part ner had eveneens een „makkie" in de dubbel. Via 6-1, 6-2 gaven zij de gebroeders Van de Nat geen schijn van kans. Ook in het treffen tussen Meye- r/v.d. Capellen en v.d. Zee/Mul der was het van tijd tot tijd kat en muis. Dit vooral, omdat Taco Mulder eigenlijk niet in de B-ca- LEIDEN „Dus er werken bij U twintig schoonmakers?" vroeg de Leidse kantonrechter gistermiddag aan de Turkse ex ploitant van het café aan het Noordeinde toen deze een ver klaring probeerde te geven voor de bezoekers die zich na sluitinptijd nog in zijn pand bezighielden met het wegwer ken van drank. D^ politie trof namelijk enige tijd geleden om half drie 's nachts, twee en een half uur na het verstrijken van de verplichte sluitingstijd van het café, twintig mensen aan. De exploitant beweerde dat het schoonmakers waren, en ver duidelijkte na de vraag van de rechter dat het om vier schoon makers ging en en zestien men sen die boven het café wonen en vanzelf door het pand moe ten als ze naar boven willen. Bovendien dronken ze geen sterke drank, aldus de man. „U hebt blijkbaar geen erg hoge dunk van de intelligentie van de rechtsprekenden als U denkt dat wij geloven dat al die drin kende personen op weg naar boven waren", aldus de rechter. De man kreeg voor zijn late openblijven een boete van 50 gulden of twee dagen hechtenis opgelegd conform de van de vande officier en bovendien 100 gulden of zes dagen hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar voor het „ge draai" (aldus rechter mr. W. de Konine). De rest van de zitting werd ge heel beheerst door verkeers overtredingen, vooral gevallen van mensen die het gas van hun vervoermiddel wat al te ver hadden opengedraaid. Zo was daar het geval van de 18-jarige Leidenaar S. die op zijn brom mer de geluidsbarrière poogde te doorbreken na enkele wijzi gingen die hij aan het voertuig had aangebracht. Dat viel niet in goede aarde bij enkele agen ten, die hem achterhaalden en de brommer in beslag namen nadat S. met een snelheid van zeventig kilometer per uur een fietspad had bereden. S. vroeg zich af of het werkelijk wel zo snel geweest was.' De rechter besloot hem een boete van 150 gulden of zes dagen hechtenis te geven wegens te hard rijden en het ongewettigd opvoeren van een brommer, (overigens bleek de voorrem van de brommer ook kapot te zijn). Zijn brom mer kreeg hij terug, minus de onderdelen die de zo verrassen de acceleratie hadden teweegge bracht. „U houdt dan een soort fiets over", aldus de rechter. De 28-jarige M., een ondernemer uit Zwanenburg werd ten laste gelegd verkeerd te hebben ge parkeerd en bovendien zijn die selvrachtwagen draaiende te hebben gehouden zonder dat hij er zelf inzat. Vooral het laatste werd hem kwalijk genomen om dat „een kind bijvoorbeeld zo had kunnen wegrijden". M. had zijn auto verkeerd geparkeerd omdat hij bij het afleveren van zijn goederen dicht bij het te bezoeken gebouw moest staan. „Ze maken daar ineens een fiet spad zodat we er niet meer bij- kunnen", was zijn verweer. Dat weerhield de rechter er niet van hem conform de eis van de offi cier te veroordelen tot 25 gulden boete of één dag hechtenis voor het fout parkeren en 50 gulden boete of twee dagen hechtenis voor het laten aanstaan van de' motor. „Dat is toch een lacher tje", meende de verdachte die niet bereid leeH om de boete te betalen. Tegen de verbaliseren de agent had hij al gezegd: „Gooi de hele boel maar in het vuilnisvat". minuten durend televisiespel over „abortus in een Neder landse badplaats". Een gedra matiseerd verhaal over een „jong Duits meisje, dat naar Nederland gaat om daar abor tus te laten verrichten". Dat zal dan in de buurt van Noord- wijk moeten gebeuren, name lijk in Leiden, waar sinds en kele maanden het Kort Rapen burg de Duitse auto's voor verkeersopstoppingen zorgen en waar voor de ramen voor een soort poppenkastspel wordt gezorgd door „behiüp- zamen" die op klanten wach ten. Een levensgevaarlijk spel, dat in Noordwijk met de nodi ge en onnodige reserves is ont vangen. Noordwijk gaat in dit geval vrijuit Maar het is voor velen een bezwarend teken aan de wand. Verbetering leefmilieu woonboten LEIDEN De commissie voor Maatschappelijke Aangelegen heden ziet geen grote moeilijk heden bij het verstrekken van een voorbereidingskrediet voor het ontwerpen van een plan tot verbetering van het woon- en leefmilieu van de woonbootbe woners aan de Haarlemmer trekvaart. De kosten van het krediet worden .er volgens de commissie via onder meer de ligkosten wel weer uitgehaald. Na de behandeling door de raad van de verlening van het krediet wordt er overleg gepleegd met de woonbootbewoners. Met hen wordt dan besproken hoe de accommodatie aan de Haarlem mertrekvaart het best verbeterd kan worden. Het gaat onder meer om het aanleggen van sa nitaire voorzieningen. Als er aan de Haarlemmertrekvaart speciale voorzieningen worden getroffen dan zal daar de defini tieve ligplaats voor woonboten komen. Veilingen RUNSBURG. 23 aug bloemen (resp. gem. AlsVoemeria 0 363. 1380; Amaryllis 0.505. 2720; Anjers Am. 0345. 37350; Anlhunum 12; Asters 1.345. 4631; Chrys. gept N.C. 0 466. 6735; Chrys. tros N.C. 1 243. 2071, Chrys. tros. jr. C 1 292. 15 672; Wiraal Supre me 0.210. 180; Dahlia 0113. 15.970; Freesia 1.547. 918; Gerbera 0 475. 1500; Gladiolen 0.143. 608345. Glad. Cotvill. 0.370. 5440; Glad Nanus 0198. 57.630; Godetia 1.572. 158; He- lianten 0.197. 6635, Iris 2681. 3652. Koren bloemen 0.150, 940; Lathyrus 0.370. 1120; Lelie kelk 0.386. 3897; Lelie tak. kas 0.438, 73.230; Liatris 0.133. 94.300; Margriet 0.701. 621Ornithogalum 0.098, 35.950; Rozen klein- bl. 0.054. 12300; Scabiosa 0.181. 1940, Statice 1.384. 6560; 2e soort per bos 0.600. 40; 2e srt. per stuk 0.101. 28.382; Anjers tros 0.155. 20.520; Rozen Baccara 0.119, 10360; Rozen Sonia 0.099, 8395; Rozen Hora 1.150. 325; Lelie tak kou.gr 0 660. 7496; Stro/droogbl. onb. 1.500. 20; Stro/droogbl bek 0.897. 1270; Div. snijbloemen 1 448. 12028; Div. snijbloe men 0.181. 42142. Protea imp. 0.621, 3160. Oiv. snijbloemen imp. 1.123. 595; Begonia 2.820. 88; St Paulea 0 801. 848; Div potplan ten 0.900.1704 Had Delft zijn Taptoe welwillend, maar vrij uitzichtloos, overgenomen door Breda ook Lei den wordt nu in het bezit gesteld van een dergelijk spektakel. Een Taptoe kan natuurlijk niet, want die hebben we al op de avond van 2 oktober en die is zo geheel eigen dat het karakter ervan niet geïmiteerd kan worden. Het wordt nu Taptade. Taptade Leiden 1976 en vervolgens een ander jaartal erachter, want Taptade moet een traditio neel terugkerend evenement gaan worden, zo stelt het bestuur van Fourty Four Degrees (44 graden) zich voor. Fourty Four Degrees, een nieuwe Leidse ster aan het schitterend firmament van dansmarie kes en onschuldig animeerwerk, zal namelijk de organisatie van Taptade voeren. Fourty Four De grees (majorettes en Pom Poen Girls) treden hierbij meteen voor de eerste keer naar buiten. Taptade dus toch iets van van dat", meent Kwik; „Tapta- de is opgezet als een non-stop- showprogramma voor een breed publiek. Niet voor niets Van nimmer aflatende en alle mikken wij op een bezoekers- hindernissen nemende Henny Kwik, de motor achter wijk- vereniging Aktief in Leiden Zuid-West, oud-raadslid ook voor de PvdA (maar daar kon hij op den duur zijn uitge kookte ei niet meer kwijt), hoerde ik, wat Taptade Leiden 1976 allemaal gaan betekenen voor de liefhebber. In de eer ste plaats moet Taptade aller minst gezien worden als een soort concours voor korpsen die elkaar muzikaal bestrijden om een eerste te zijn. „Verre aantal van 4500 mensen in de Groenoordhal op de avond van zaterdag 6 november". „Ik wil er ook nog op wijzen, dat Taptade door ons wordt georganiseerd op niet-com- merciële basis. Wij zien ons werk in deze als een bijdrage om Leiden en regio iets nieuws te geven, dat jaarlijks terug zal moeten komen. Even tuele baten worden direct ge reserveerd voor Taptade 1977...". Alice Oppenheim zal Taptade Leiden 1976 presente ren en burgemeester Vis komt de manifestatie openen. De muziekshoW zal worden inge luid door een „Taptade-tune", een klinkend entree die hier toe speciaal werd gecompo neerd door de rasmuziekman K. Mark. De avond begint om 8 uur, maar vóór die tijd zullen dege nen die vroeg komen om een goed plaatsje te bemachtigen kunnen genieten van een voor programma. Henny Kwik: „We rekenen maar één toegangsbe drag, zeven en een halve gul den; iedereen kan dus gaan zitten waar men maar wil en daarom zullen velen dus tijdig naar de Groenoordhal gaan. Om de verveling van het wachten te verdrijven bieden we dus iets extra's aan: de Leidse Katholieke Harmonie kapel, met haar naam, faam en ervaring, biedt een eigen show aan met medewerking van het eigen Majoretten-pelo- ton. Daarnaast zullen nog vier majorettengroepen in dit voor programma optreden: The Golden Green Stars, Marjoret- tenkorps Aktief en Majoret- ten-peloton Pauline, alle uit Leiden, en The Mariquita's uit Katwijk aan Zee. Deze groe pen (hoofdzakelijk afkomstig uit bepaalde wijken) krijgen hiermee ook de gelegenheid, eens voor een breed publiek te showen. De Kath. Harmonie kapel zal hen begeleiden". Het hoofdprogramma wordt toch wel de klap op de vuur pijl. Daaraan doen mee zes van de beste Nederlandse korpsen: non-stop zesmaal 20 minuten. Daar is het tamboer-, jachthoorn- en trompetter korps MCC (Mobiele Colon nes) uit Laren N-H, dat in Kerkrade meer dan eens de fraaiste resultaten boekte, ook internationaal. Uit Sneek komt Drum- en Showfanfare Ad- vendo (successen in Frankrijk, Duitsland, Amerika, Kerkra de; Advendo maakte ook al vijf langspeelplaten). De Rijn mond Band uit Schiedam heeft dezelfde nationale en in ternationale ervaring en gaat na de Taptade als enig Neder lands korps deelnemen aan de Lord Mayor-show in Londen. Dan is er Leidens bloedeigen K G en zo uitmuntend dat deze muzika le wijn geen krans meer behoeft. Ook de Marinierskapel der Koninklij ke Marine heeft 'weinig recla me nodig, met groot vlagver toon komt de kapel nu in de Groenoordhal. Ook doedelzak- muziek zal niet ontbreken. Daarvoor zorgt de band Bea trix uit Hilversum (anno 1962), geen bagpipers van Schotse origine, maar zo hpHripcreliilz enige wrevel zei een meneer aan de balie van het Palacehotel in Noordwijk, dat „het allemaal wel voorzien was". Hij bedoelde daar dan mee, dat ongeveer 30 paren zwaar genoeg waren bevonden om als figuranten op te treden voor de filmopna men op donderdag 26 augustus in het Palace-res- taurant. Dan komt Gabi Kubach Filmproduktion München GmbH opnamen maken. In een half uur tijd was men gisteravond door de vele gegadigden heen. Allemaal zwaar begeesterd voor een „film rol", die op donderdagavond van 's avonds acht tot 's nachts twee uur verwezenlijkt moet worden. Vijftig belangstellenden werden afgewezem. Aan hen ging de uitkering van 40 gulden, het diner en de consumpties voorbij. Gezocht werden „gezellige echtparen, die vaker uitgaan, of bevriende en verloofde stel len, kortom gasten die in groepjes uitgaan". Vereisten waren: „normale en goed uit ziende kleding en haardracht". Vergoeding: „Uitgebreid diner, diverse consumpties en een uitkering van 40 gulden per persoon". Dat werd allemaal uitgemaakt tijdens de selectie en kennismaking gisteravond. De firma uit München GmbH kon vooruit. Dat was met de filmopnamen voor een zestig Taptade Leiden 1976 belooft een schitterend evenement te worden „echt", dat ze in Parijs, Lille, Bochum en Reims vele handen op elkaar kregen. „Nou, als dit de mensen van Leiden en omgeving allemaal niet aanspreekt, zou ik het niet meer weten. We komen ge woon met het beste op show- gebied", is de overtuiging van Henny Kwik; „het bestuur van de veiling Flora in Rijnsburg zorgt ervoor, dat tijdens de Taptade het showparcours in de hal omzoomd zal zijn met prachtige bloemstukken. En we hebben nog meer in petto, deelprojecten die nauw sa menhangen met Taptade. Dit alles is mogelijk door de fijne medewerking van instanties en particulieren in Leiden. Zo komt er b.v. een uniek experi ment met betrekking tot Tap tade en ook nog een kleinere manifestatie, te houden in de week voorafgaande aan de Taptade. Men hoort er nog van...".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5