Zuid-West kampt j Imet tekort aan gymzalen OUDERS HOUDEN LEERLINGEN THUIS Van Aken maakt vrije meningsuiting tot koopwaar Pnderwijsstaking' op Marnix van St. Aldegondeschool 2 Pastoor Vreeburg in t ,,de Lode wijk" geïnstalleerd Gestolen zeilboot omgeslagen PugMAANDAG 23 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT I PAGINA 3 laire (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Leerlingen van de Marnix van St. Aldegonde school hebben vandaag vrij. De ouders van de leerlingen van deze gemeentelijke school voor basisonderwijs aan de Meeresingel hebben besloten de scholieren thuis te houden als protest tegen de beslissing van minister Van Kemenade van Onderwijs om de zevende leerkracht van de school te ontslaan wegens een te gering aantal leerlingen. Leerlingen en hun ouders heb ben de staking uitgeroepen. Zij worden gesteund door het oudercomité en het schoolbe stuur. "De ouders pikken het gewoon niet. De zevende leer kracht is niet terecht de laan uitgestuurd", zegt een verbol gen J. H. Steenbergen, secreta ris van de oudercommissie. "Een dag voordat de lessen in het nieuwe schoolseizoen be gonnen, ontving het schoolbe stuur een telefoontje van het ministerie, dat de zevende leerkracht op basis van het leerlingenaantal, moest ver dwijnen. Van de ene op de andere dag moest onderwijze res mevr. Serdijn-Rovers haar school verlaten. Zowel het schoolbestuur als de ouders stonden perplex. Inmiddels hebben we vele brieven ge stuurd. Het schoolbestuur ver zond brieven naar de gemeen te, de minister en de vaste Kamercommissie voor onder- wijsaangelegenheden. Ook de oudercommissie heeft vele brieven verzonden. Maar tot dusver zijn al deze protesten tegen het ingrijpen van de mi nister zonder resultaat geble ven". Aldus secretaris Steen bergen. Toen het schoolbestuur na het telefoontje op de 9e augustus begreep, dat de zeven klassen van de gemeentelijke lagere school slechts over zes onder wijskrachten zou beschikken, werd snel een nieuwe klasse nindeling gemaakt De vierde klas hield min of meer op te bestaan. Thans heeft de school twee eerste klassen met elk 27 leerlingen, een tweede klas met 35 leerlingen, een gecom bineerde derde-vierde klas met 33 leerlingen, een gecom bineerde vierde-vijfde klas met 30 leerlingen en een zesde klas met 20 leerlingen. "Een onhoudbare zaak", meent secretaris Steenbergen namens ouders en schoolbe stuur. „Daarom voeren we vandaag deze 'buitenparle mentaire' actie. We willen ge woon spoed afdwingen met de komst van de noodzakelijke zevende leerkracht Een beleid zoals dat thans door het minis terie wordt uitgevoerd past toch zeker niet meer in deze twintigste eeuw. Op het mo ment dat de minister ons de zevende leerkracht weer terug geeft, zal mevr. Serdijn Rovers weer terugkomen. Thans moet zij het doen met een werkloos heidsuitkering. Zij staat liever voor de klas. Overigens vind ik, dat ook de gemeente Lei den weieens iets van zich had kunnen laten horen. Per slot van rekening zijn we een ge meentelijke school. Waarom betalen zij voorlopig niet de zevende leerkracht. In elk ge val totdat de minister zijn fou te beslissing inziet", aldus se cretaris Steenbergen. j- (Van een onzer verslaggevers) ^^™EIDEN „Lichamelijke opvoeding azine ind ik best maar ik wil niet dat voor in uurtje gymnastiek de kinderen voor onze e leeuwen worden gegooid." Dat zegt b heer P. C. de Boer uit Leiden-Zuid- 'est als reactie op het feit dat zijn 1-jarige dochter Trudy sinds het begin het nieuwe schooljaar voor haar pmnastiekles de „levensgevaarlijke" ammenschansweg moet oversteken, B^^ndat er in Zuid-West zelf geen accom- en lodatie voor dit doel voldoende be ïhikbaar is. Iws. 20e ouders van Trudy stuurden hun doch- met (r een jaar geleden naar de Chr. Scho- Leiden Zuid-West aan Schubertlaan. „We zochten naar een ma: pófhool zo dicht mogelijk bij huis waar- Ie doooor ze zo veilig mogelijk van en naar et het nis zou kunnen gaan," aldus Vader De AktuiUer 00 Der tspann<°rige week bleek echter bij de aanvang .00 Nwftn de nieuwe cursus dat Trudy voor ___jar gymnastieklessen helemaal naar de TWTfrir. M.T.S. aan de Lammenschansweg ■JUoest en zodoende deze drukke weg loest oversteken. Een telefoontje naar Je klassenleraar leerde dat dit de enige 2roge^kheid was om MAVO-II lichame- Inr 2dke opvoeding te onderwijzen. De leer lingen was geadviseerd via de Vijf Mei laan en de Kastanjekade naar de Crones- teijnschool te gaan om zoveel mogelijk gevaar te mijden. Voor de heer De Boer blijft het echter een levensgevaarlijke en onbegrijpelijke zaak. Hij beklemtoont dat er in Zuid- West vier gymnastiekzalen en een knal van een sporthal liggen. „Ik zal dan ook van de schoolleiding vragen deze situatie zo snel mogelijk ongedaan te maken. Op de Lammenschansweg passeren de auto's elkaar met grote snelheden. De gemeente verzuimt om er beveiligde voetgangers oversteekplaatsen aan te leggen, zoals het gemeentebestuur op dit gebied wel meer ernstig ingebreke blijft." In dit verband merkt de verontruste vader nog op dat hij al meer dan anderhalf jaar geleden een brief aan de wethouder schreef over de gevaarlijke toestanden rond de Chur- chilllaan, door de heer De Boer een „racebaan" genoemd. „Op het moment dat hi^r voetgangersoversteekplaatsen verschenen, kwam er een enorme ver keersdruk op de Boshuizerkade en Bos- huizerlaan, die als sluiproute naar de Rooseveldtstraat en het Lammenschans- plein gingen fungeren. Op mijn aandrin gen om maatregelen heb ik tot nog toe niets vernomen," zo is de klacht van de heer De Boer. Tjokvol Rector Van der Linden van de Scholen gemeenschap Zuid-West stelde desge vraagd echt geen veiliger mogelijkheid van gymnastiekgeven te zien. „Wij heb ben op onze school 1000 leerlingen en zeggen en schrijven één gymlokaal. Bij wijze van grote gratie mogen we verder 1 maal per week een halve dag de ruim ten aan de Boshuizerlaan gebruiken en op de woensdagmiddag maken we verder dankbaar gebruik van de school aan de Brahmslaan. Toen we van de Chr. MTS de mogelijkheid geboden kregen een paar dagen van hun sportruimte gebruik te maken hebben we dat uiteraard met beide handen aangegrepen," aldus de heer Van der Linden. De rector memo reert nog eens dat de toestand van het gymnastiekonderwijs in Zuid-West al ja ren bijzonder nijpend is. „Scholen als het Rijnlands Lyceum en Dr. Visser 't Hooft hebben daar geen problemen mee. Wij zijn echter pas uit de brand als op zijn vroegst eind 1977 onze nieuwe school met een grote sporthal klaar is." Overigens vindt de heer Van der Linden het gevaar van het oversteken nog al meevallen. Volgens hem kan de Lammen-1 schansweg best in twee keer worden overgestoken: „Er ligt een vluchtstrook in het midden", merkt hij op, al geeft hij toe dat de situatie niet ideaal is. „Naar school gaan is helaas levensgevaarlijk." Koekoeksjongen Belast met de verdeling van de gymzalen in Leiden is de heer Leenheer. Hij wijst de rijksoverheid als uiteindelijke schuldi ge van de problemen aan. „Zolang van ministeriële zijde zo streka de hand wordt gehouden aan de bouw van nieuwe sportruimten is de oplossing voorlopig niet in zicht", zo stelt hij. Een school als 'de Chr. S.G. Zuid-West betitelt de heer Leenheer als een „koekoeksjong". „Een voorbeeld van een school met een groot aantal leerlingen zonder voldoende spor truimte. Ze moeten hun kinderen dus bij anderen onderbrengen. Maar dan kom je voor het probleem dat waar al een ei ligt er geen meer bij kan. De kinderen van Zuid-West zullen dus voorlopig wel met een beperkte sportruimte en te weinig gumuren moeten blijven leven. De vier zalen waarover de wijk beschikt zijn al tjokvol, de koek is op en daar valt niets meer aan te doen". Foxy Fashion levendig ingewijd Onder overstelpende belangstelling en jeugdig geschreeuw om popblaadjes en posters met de handtekening van de populaire t.v.-presentator Ad Visser werd zaterdag de 24ste dochter van C A in de Leidse Breestraat ten doop gehouden: Foxy Fashion (voorheen de Voss-zaken). Ad Visser was zelf aanwezig bij de ope ning waar de jeugd in leeftijd variërend van 8 tot 14 jaar, derhalve het „toekom stig koperspubliek", zich verdrong. Over igens een fijne aanwinst voor Leiden, waar voor de jeugdige koopsters met een beetje extravagante smaak de boetiek prijsjes over het algemeen te hoog lig gen: Foxy Fashion blijft daar duidelijk onder. „WIT PLAKKENDEACTIEGROEPEN TEGEN WETHOUDER: (Van een onzer verslaggevers) I LEIDEN „Het geleuter van Van Aken j maakt alleen maar duidelijk dat vrije I meningsuiting op papier een recht maar in werkelijkheid koopwaar is". Zo reage ren 18 actiegroepen uit Leiden op de strijd die wethouder Van Aken (econo- I mische zaken en bedrijven) heeft aange- i bonden tegen de illegale plakkers in de stad. De wethouder heeft vorige week I de mensen achter de muurkrant en de I veel gelezen leuze „geen censuur op de j muur" op zijn beurt „terreur op de 1 muur" genoemd. Van Aken kondigde toen aan het aantal non-commerciële borden waarop in de stad geplakt mag worden met 10 uit te zullen breiden in de hoop dat daarmee de illegale plakke- rij een halt zal worden toegeroepen. De wethouder vertelde bij deze gelegenheid bovendien dat er intussen al voor 20.000 gulden aan gemeenschapsgelden is uitge geven aan het witkalken en verwijderen van de illegale affiches. De 18 actiegroepen verwijten de wethou der nu een campagne tegen hen te zijn gestart, waarbij hij zich zou bedienen van verdachtmakingen en onwaarheden. Daarmee doelen zij onder meer op de stelling van de wethouder dat de witkal- kerij in feite door de dienst gemeenterei niging zelf gestart zou zijn. De actiegroe pen verwijzen nog eens naar een inter view in de Leidse Courant van 30 april, waarin reinigingsdirecteur Van Overmei- re verklaarde liever met de witkalkerij te willen stoppen. Verder vinden de actiegroepen het nog steeds vreemd dat de strijd tegen het plakken werd aangebonden toen de muurkrant op de muur verscheen en daarvoor ook socialistische stijfsel- en lijmactiviteiten steeds ongemoeid zijn ge laten. Voorts bestrijden zij het argument van de milieuvervuiling. „Immers, Sarra- sani en zeker niet te vergeten Philips, Ford en Unilever mogen - omdat ze ervoor betalen - wel de stad vervuilen met hun propaganda. Wanneer actiegroe pen met de zelfde middelen willen opko men voor buurtbewoners, woningzoeken den voor Jan-de-arbeider en voor de onderdrukten elders in de wereld wordt hen door Van Aken verweten dat zij het milieu verontreinigen omdat ze er niet voor betalen." Als reactie op het voornemen van de wethouder de stad te voorzien van 10 extra aanplakborden schrijven de actie groepen: „Als dat betekent dat ons tallo ze plakplaatsen wordt ontnomen in ruil voor enkele borden, houdt dan uw troost prijs maar. Want uw voorstel betekent dat wij onze vrijheid van meningsuiting moeten ruilen voor 10 „legale" plakplaat sen en dat doen we nooit." De actiegroepen adviseren de wethouder als hij hun activiteiten aan de muur liever niet wil zien maar het hoofd een andere kant op te wenden. „Als hij een bepaald tv-programma niet wil zien draait hij ook de knop om", zo wordt ongeveer geredeneerd. De groeperingen vragen zich af of Van Aken met zijn acties soms wil bereiken" dat de kritiek op zijn beleid die via de muur is en wordt geuit (Welzijnsbron, Kopermolen, Daey Ouwens, Burgerraadsman) onmogelijk wordt gemaakt". Onder de ontertekenaars van de brief bevinden zich onder meer het Palestina- komité, Chili Front Leiden, Spanje Komi- té, KWJ-Leiden, IKB-Leiden, de Boycot Outspan Actie, het Leids Actiekomité van Scholieren, het NW-jongerencon tact, de PSP en ook de coalititiegenoot van de wethouder in het college, de PPR. De installatie van pastoor Vreeburg (rechts) ve iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hutspotten proclameren geboorte van arlerr ovjet blee) repof n „A eend. toelu Ja had aal sj ds met kenr onaa iweni de F ijn ze id hal Kenri •n lei (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Pastoor drs. Albert Vreeburg, tot voor kort rector Vreeburg die nauwelijks is bijgekomen van alle festiviteiten rond zijn zil veren priesterfeest en bedevaarten, heeft zijn stempel direkt al op de Lodewijksparochie gedrukt. Gisteren werd hij in het volle magni fieke kerkje aan het Steenschuur door deken dr. L. van Noort als herder van de parochiege meenschap geïnstalleerd, maar het blaadje van City Kerk H. Lodewijk ademde al eerder zijn stijl en aanpak. Voorop het Sint Lodewijkslied, want gisteren was het tevens Lodewijksdag: „Daar is eens een koning ten kruistocht gegaan, om het heiligst bezit te bevrijden, om tempel en altaar en kruis weer voortaan aan d'opper- ste Koning te wijden. Koor thans, koning Lode wijk, ons heilig besluit: ook wij gaan ten kruis tocht, God wil het, vooruit. Te zingen op de wijs van „Wij hebben thans Moeder". Pastoor Vreeburg - na de H. Mis omringd door zijn nieuwe kudde (die heb allang kende) en door bruine zusters in half-habijt, blijft herken baar in zijn lange toog met pastorale brede sjerp. Na pastoor Saers heeft de Lodewijk weer een duidelijk middelpunt, in de „high church" van Leiden. De heer Vreeburg heeft zich metter woon aan het Steenschuur gevestigd, het grote pand aan de Zoeterwoudse singel is verlaten. Ook het kruisbeeld van Alphons Ariëns is mede verhuisd en hangt nu in de Mariakapel te kijk, ten prooi aan vrome zielen. Zo werd het St. Lodewijksfeest het feest van pastoor Vreeburg, 's Avonds kwamen vrienden en oud-pastores van de parochie in de pastorie een goed glas wijn drinken, o.a. pastoor Vree- burgs voorgangers Haring en Saers. Gistermor gen werd de installatie ingeluid door de heer J. B. Koreman, secretaris van het kerkbestuur, die de benoemingsbrief van de bisschop van Rotterdam voorlas. Daarna nam deken van Noort het heft in handen en stelde pastoor Vreeburg in het bezit van de geestelijke en aardse goederen van de Lodewijksparochie. Samen met de deken en pastor E. C. Hooger- vorst van de Petruskerk (om de goede samen werking tussen beide parochies - die later weieens nog sterker zou kunnen worden - te symboliseren) celebreerde drs. Vreeburg de plechtige hoogmis met de intentie „om een vrüchtbaar pastoraat". Het zangkoor onder lei ding van Jan van der Meer zong de feestmis van Bruckner. prins Hedde ALPHEN A/D RIJN Zater dagmiddag om 5 uur werd de j politie gealarmeerd met de me- j dedeling dat een zeilboot met twee jongens op het rekreatie- meer in Alphen omgeslagen zon i zijn. Van de twee opvarenden j was niets meer te bespeuren zodat het ergste gevreesd werd. De politie die in samenwerking met de brandweer aktie onder nam kon wel het bootje terug vinden maar vond van de jon gens geen spoor. Na een uitge breid onderzoek werd duidelijk dat de jongens door een vriend je, dat in de buurt ook aan het varen was, opgepikt waren en zo aan wal waren gekropen. De twee jeugdigen (11 en 12 jaar) die duidelijk nattigheid voelden, - het zeilbootje had men zonder toestemming meegenomen uit een nabij gelegen haventje - wachtten de komst van de poli tie niet af maar gingenspoor slags naar huis. Daar werden ze door de politie gevonden. LEIDEN De op een praalwagen gezetelde Raad van Elf heeft zater dagmorgen, opgeluisterd door de Hofkapel De Bierkouwers, met enig vertoon de geboorte ge proclameerd van Prins Hedde, de zoon van Prins Henny II en zijn Prinses Lidy. In de residentie van Prins Henny aan de Hart manstraat in Leiden nut tigde het gezelschap de gebruikelijke beschuit met muisjes. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3