Sympathie van collega's neemt twijfel Harm Wiersma niet weg Christophe Cuyer beste ruiter Tweede plaats binnen bereik van Rob Clerc Judy zoekt „Mensen zullen altijd blijven zeggen, dat Sijbrands beste is" Genade voor Jozsef Poczik C SPRINGEQUIPE QPNIEUW IN ACHTERHDEDE LEIDSE COURANT pagina ia AMSTERDAM Het zo di kwijls door onderlinge controversen verdeelde wereldje van dammers is het in ieder geval over een ding met eikaar eens. Want wie men ook naar zijn mening vraagt, nie mand zal zeggen een he kel te hebben aan Harm Wiersma, de ietwat eigen zinnige Fries die als hij geen onverhoopte misstap begaat binnen achteren veertig uur in het bezit is van de zo fel door hem begeerde wereldtitel. En afgezien van mogelijk een enkele Rus zal ook nie mand Harm Wiersma het misgun- AMSTERDAM Harm Wiersma is bijna wereldkampioen, nu hij het afgelopen weekeinde zowel Koeperman als Gantwarg heeft verslagen. Hij gaat met twee punten voorsprong op Clerc en Tsjegolev aan de leiding. Met nog drie partijen te spelen, tegen Lepsic, Gendlermann en Nimbl kan Wiersma de titel nauwelijks meer ontgaan. De Friese crack heeft In het toernooi om het wereldkampioenschap In Amsterdam nu alle drie Russische spelers verslagen. Zaterdag gebruikte Koeperman in zijn partij in de veertiende ronde tegen Wiersma veel bedenktijd. In anderhalf uur kwam hij tot twaalf zetten om daarne een combinatie uit te voeren, die hem materiaalverlies bracht. Met een stuk meer won Wiersma de partij daarna uiteraard. In de gisteren gespeelde inhaalpartij Gantwarg- Wiersma, eerder uitgesteld wegens ziekte van de Rus, ging Wiersma gretig in op de door Gantwarg opgezette spelkarakteris- tiek. Met zijn twintigste zet koos Gantwarg een variant die, zoals Wiersma aantoonde, ongunstig was en de Fries kreeg daardoor belangrijk voordeel. Met de dreiging van doorbraakkansen aan de Russische lange vleugel wist Gantwarg zich nog een twintigtal zetten te verdedigen, maar feilloos werkte Wiersma de aanval af naar een overwinning, die op de vijftigste zet behaald werd. Foutloos Tsjegolev verloor een punt tegen de zich taai verdedigende Amerikaan Smith, die zelfs in een eindspel van drie dammen tegen één de voorgeschreven vijftien reglementaire zetten foutloos volbracht Rob Clerc bracht de Belg Verpoest zijn vijfde achtereenvolgende nederlaag toe. De jeugdige Amsterdammer, die drie jaar geleden wereldkampioen bij de jeugd was, verspeelde door een matige start in dit toernooi zijn titelkansen. In de strijd om de tweede plaats is de ontmoeting van vandaag tussen Clerc en Tsjegolev van groot belang. Gantwarg zette zaterdag tegen Hans Jansen, in een moeilijke stand, een valstrik die voor de jeugdige Emme- naar naar verlies leidde. De Joegoslaviër Lepsic was iets te gretig met zijn damcombinatie tegen Andreas Kuyken. Als antwoord had de Zwitserse kampioen een tegencombinatie, die in schijfwinst overliep. Het eindspel was voor Kuyken verrassend lastig, maar uiteindelijk kon hij de twee punten binnenhalen. De Monagask Agliardi verraste in de veertiende ronde door Gendlermann op remise te houden. Hisard won van Nimbi in het eindspel, na een lastige en ingewikkelde partij. Delhom versloeg Marek, die materiaal offerde om een doorbraak te krijgen. De jeugdige Tsjech ervoer dat een dergelijke onderneming ook te veel kan kosten. Zorn won tenslotte na zes uur spelen van Kandane. kampioenschap nen. Medespeler Rob Clerc: „Harm is zonder enige twijfel de beste spe ler die aan dit toernooi deelneemt. Het zou een schande zijn als hij niet op de eerste plaats eindigde. Het staat buiten kijf dat hij de grootste tacticus is en met uitzon dering van waarschijnlijk Sijbrands ook de beste speler van de we reld". Een mening die ook oud-wereld- kampioen Piet Roozenburg was toegedaan: „Wat moet je nu nog eigenlijk over Wiersma zeggen. Ik geloof dat hij zijn kracht in dit toernooi op meer dan overtuigen de wijze heeft bewezen. Ik hoef dan alleen maar te wijzen op de fantastische ovenwinningen tegen Koeperman en Tsjegolev. Alleen daaruit blijkt al dat hij superieur is aan de Russen. Bovendien be schikt hij volgens mij tegenwoor dig over een goede wedstrijdmen taliteit en is mede daardoor abso luut 's werelds sterkste toernooi- speler. Vroeger wilde hij tegen zwakkere broeders nog wel eens een puntje laten liggen. Ik geloof dat hij dat stadium nu achter zich heeft. Hij is de grootste tacticus, niet de sterkste strateeg. In mijn ogen maakt hij nog wel eens de fout te rechtstreeks op zijn doel af te gaan. Sijbrands buiten be schouwing gelaten is hij 's werelds beste. Hij denkt ook al veel prag matischer als Sijbrands. Maar bo venal is het gewoon ee verschrik kelijk aardige jongen. Woorden van dezelfde strekking kwamen uit de mond van groot meester Keiler. „Het ziet er naar uit dat we weer eens een sympa thieke wereldkampioen krijgen. En de titel zou dan ook bij de juiste man terechtkomen. Al wil ik wel stellen dat het een geweldige prestatie van Koeperman is om op zijn leeftijd nog op een dergelijk niveau mee te draaien. Maar naar innerlijke waarde gemeten is Wiersma toch de sterkste. Een prestatie is echter altijd de uit komst van innerlijke waarde en BOEDAPEST De Hongaarse voetbalbond heeft Jozsef Poczik alles vergeven. De 23-jarige mid denvelder is weer opgenomen in de nationale selectie van Lajos Baroti. Anderhalf jaar geleden was Poczik in beschonken toestand be trokken bij een vechtpartij met politieagenten en daarvoor kreqg hij vier maanden gevangenisstraf. Nadat hij de straf voor de vecht partij had uitgezeten verliet hij Ra- ba Eto Györ en ging voor Honved spelen. Baroti heeft Ferencvaros als basis voor zijn nationale selec tie genomen. Zes spelers van de kampioensploeg zitten in zijn kern groep. rendement. Voor het eerste geef ik Harm een 10, voor rendement een acht. En dan kom je nog maar op tachtig punten. Voor mij is er dan ook nooit helemaal uitgekomen wat Harm allemaal kan. Misschien omdat hij volgens mij niet altijd voldoende gemotiveerd is. Ook nu hield hij zich weer bezig met aller lei nevenactiviteiten. Zijn goed recht natuurlijk, maar ik kan niet zeggen dat ik het er mee eens ben. Maar ja, die jongen is profdammer en het geld moet toch ergens vandaan komen. De zorg van hoe aan inkomsten te komen lijkt mij toch remmend te werken op je prestaties. Vroeger hadden wij daar geen kopzorgen over. Harm is echter een verschrikkelijk aardi ge jongen, dus waarom zou je hem zoiets niet gunnen?" Herman de Jong, de oudste in leven zijnde grootmeester, eens Nederlands én Frans kampioen, deelnemer aan de wereldtitelstrijd in 1925 en de damnestor van Ne derland, reageerde eveneens in de zelfde trant. Harm heeft het geluk opgegroeid te zijn in een dam mersfamilie. Er was voor hem altijd gelegenheid om te spelen. Ik zou echter niet kunnen zeggen wie nu de meeste aanleg heeft, Sijbrands of Wiersma. Ik denk dat Harm het sterkste toernooi speelt, een tweekamp weet ik zo net nog niet. En wat zijn gedrag betreft, ach van een sympathiek iemand ben je ge neigd veel te accepteren. Boven dien, die jongen is getrouwd, heeft een kind en een Deense Dog. En zo'n hond kost ook een heleboel geld; dat moet hij toch op de een of andere manier binnenbrengen". Alom sympathie, waardering en begrip voor Harm Wiersma die zich zelf wars houdt van elk inter view teneinde niet uit zijn concen tratie gebracht te worden. „Cruijff praat ook niet als hij op het punt staat de finale voor het wereldkampionschap te spelen" luidde de vergoelijking. In een nog niet al te grijs verleden wilde de opgroeiende Harm Wiersma. in middels ook in het bezit van het wereldrecord simultaan, niets we ten van een later bestaan als prof dammer. Een baan als leraar met „een vast inkomen en een zekere toekomst", leek hem het meest geschikt. Later trok het dammen toch zo dat het mogelijk bleek op twee paarden te wedden. Een van zijn twee idealen, het leraarschap, schoof hij opzij door zijn studie MO Wiskunde voortijdig te beëind igen om zijn tweede verlangen, een wereldtitel, te verwezenlijken. Nu staat hij op het punt die wens in vervulling te zien gaan. Tragisch voor hem is dat de twijfel echter altijd zal blijven heersen. Niet voor niets drong Wiersma al verschillen de keren aan op het recht van een wereldkampioen een tegenstander uit te dagen. Vorig jaar zei hij het al in een gesprek met de Haagse Post: „Zelfs als ik ooit wereldkam pioen zal worden, zullen de men sen nog zeggen dat Ton Sijbrands de sterkste is". En inderdaad is dat een ondertoon die óók in alle commentaren te beluisteren valt. PAUL HOVIUS Harm Wiersma Rotterdam Het zware springconcours om de Grote Prijs van de stad Rotter dam met een totaal prijzengeld van 20.000 gulden, waarvan 6000 voor de winnaar, 4500 en 3500 voor respectieve lijk de nummers twee en drie, werd een bevestiging van het resultaat van de landenwedstrijd in het Rotterdamse CHIO. De Fransen en leren voerden ook hierin de boventoon en waren met res pectievelijk drie en vier ruiters vertegen woordigd bij de vijftien tot de tweede manche toegelaten combinaties. Opval lend was tevens, het ontbreken van de Duitsers, die allen reeds in het eerste parcours sneuvelden: Steenken - Glad stone door 8, Schockemöhle - Warwick Rex door 12 en Snoek Gaylord door 20 strafpunten De zaterdag toege brachte slag was kennelijk hard aange komen. Van het vijftal, dat zonder fouten door de eerste manche was gekomen: James Kernan, Con Power. Eddie Macken. Hu- bert Parot en Christophe Cuyer, slaagden alleen de Fransen erin deze prestatie ook in de tweede manche, die zeven enkel voudige sprongen telde, te herhalen. Uit een barrage tussen Parot en Cuyer, die eerder op de dag met Colback ook reeds de troostprijs had gewonnen, moest de winnaar komen. Het werd de jonge Cuyer, die als eerste startte en feilloos in een tijd van 44,- seconden door het zeven hindernissen met tien sprongen' tellende parcours ging. De routinier Parot stopte dadelijk nadat hij op de vierde hindernis een fout had gemaakt. De be slissing was gevallen en Christophe Cuyer werd hierna uitbundig gehuldigd. Uit handen van prinses Beatrix, die met prins Claus en haar kinderen de strijd had gevolgd, ontving hij de door de Koningin uitgeloofde zilveren medaille en wethouder De Jong bood hem de zilveren wisselbeker van de gemeente Rotterdam aan. Ook Hubert Parot deelde in het eerbetoon. Hij ontving de Prix du Vain- queur als zijnde met zijn paard Rivage de beste combinatie en tevens kreeg hij de ereprijs voor de bestgeplaatste ruiter in Rotterdam. Ofschoon Johan Heins met Romantico S in de Grote Prijs van Rotter dam een eervolle achtste plaatst bereikte hij maakte alleen een foutje op de dubbelsprong in het eerste parcours was de in memoriam Tony Timmer-prijs voor de beste Nederlander niet voor hem, doch voor Rob Eras. Als beste amazone ten slotte werd uitgeroepen de Britse Marion Mould. De Duitse springequipe, weliswaar niet in dezelfde formatie als in Montreal, maar toch met Olympisch kampioen Al- win Schockemöhle (bovendien met zijn gouden paard Warwick Rex), Fritz Lig- ges en wereldkampioen Hartwig Steen ken, heeft zaterdag in de landenwed strijd van het internationale concours hipplque in het Kralingse Bos te Rotter dam geen revanche kunnen nemen voor de in Montreal door Frankrijk toege brachte nederlaag. De Fransen, die wel op volledige Olympi sche sterkte waren en in voorgaande dagen reeds nadrykkelijk van hun aanwe zigheid blijk hadden gegeven, verlieten wederom als de grote triomfators het strijdtoneel, maar oh wat hebben zij daar voor moeten knokken. Vanzelfsprekend wederom met de Duitsers, ook wel met de Britten, maar vooral met de leren, die nimmer tevoren zo'n sterke equipe in Rotterdam hadden en de Fransen zelfs dwongen tot een barrage, een vrij uniek feit bij een landenwedstrijd. Beide landen sloten met een totaalscore van zestien strafpunten van de vier ruiters telden de beste drie prestaties de twee man ches af, waarbij vooral de professional Eddy Macken en aan Franse zijde Mare Roguet zich onderscheidden door in bei de omlopen geen fout te maken. Op een verkort parcours 6 hindernissen met 9 sprongen moest de beslissing vallen, waarbij echter niet alleen de strafpunten, maar ook de tijd doorslaggevend zou kunnen zijn. Majoor Capion opende voor Ierland de rij: foutloos in 46.4 sec. waar op Hubert Parot (met totaal 20 strafpun ten in de twee manches Frankrijks „zwak ke broeder") met gelijke munt antwoord de: 0 strafpunten in 47.3. De jonge James Kernan liet daarop voor Ierland de eerste steek vallen: door tijdsoverschrijding liep hij 11/4 straf- punt op, en toen Roquet wederom geen fout maakte, begon de Franse triomf zich reeds af te tekenen. Weliswaar leverde de 23-jarige luitenant Con Power met Coolronan nog een voortreffelijke prestatie door foutloos rond te gaan in de bijzonder scherpe tijd van 41.8 sec., doch toen ook Frankrijks derde man, Michel Roche, in 44.4 zijn boekje zonder een smet inleverde, was het voor de leren een schier verloren zaak. Eddy Macken zelf bekrachtigde de nederlaag door zijn enige fout te maken en door deze vier strafpunten kon Marcel Rozier zijn paard Brin d'Honneur op stal laten. Het pleit was beslecht. Wederom had Frankrijk zich de sterkste getoond. De hulde, die ook de leren ten deel viel, was echter alleszins verdiend. Voor West-Duitsland, dat met slechts driekwart punt verschil door Frankrijk en Ierland naar de derde plaats was verwe zen, viel het doek in de tweede rit van Alwin Schockemöhle, die tevens de aller laatste had kunnen zijn van de landen wedstrijd. Indien de Duitse maestro, zoals in de eerste manche, geen springfout had gemaakt hij had zelfs speling voor een paar tijdfouten waren de Duitsers, die overigens ook na de eerste manche de derde plaats innamen achter Frankrijk (8) en Ierland (8), de winnaars geworden. De spanning was blijkbaar ook Schockemöh le te groot. Op de tweede hindernis in de moeilijke driesprong ging Warwick Rex in de fout en met deze vièr strafpun ten was Duitsland verslagen. Verantwoordelijk voor de Duitse neder laag in de landenwedstrijd was In de allereerste plaats wereldkampioen Hart wig Steenken, de man, die „neen" zei tegen een uitnodiging voor de Duitse Olympische Equipe, omdat hij zijn paar den daarvoor (nog) niet rijp achtte. Het was echter niet het paard Gladstone, dat de blaam trof voor de matige presta tie van zijn baas. die de dag tevoren nog het puissance springconcours won, maar Steenken zelf. In de eerste manche blun derde hij op hindernis 9, een fout, die doorwerkte op de direct daaropvolgende driesprong, hetgeen resulteerde in nog twee foutsprongen. Beter ging hij in de tweede omloop, tot hij voor de voor-laat ste hindernis gekomen Gladstone zo aan het weifelen bracht, dat deze weigerde. De geheel uit de toon vallende Zwitsers buiten beschouwing gelaten, leverde Steenken in de landenwedstrijd één van de slechtste pcestaties. Een slechte eerste manche (17 strafpun ten en daarmee op dat moment voor-laat ste) hield de Britten van een ereplaats af, welke ook voor onze landgenoten niet was weggelegd. De Nederlandse score was vrijwel identiek aan die van de Bel gen en met beide 33 strafpunten plaat sten zij zich ex aequo vijfde. Johan Heins kwam als enige van de Nederlanders met Romantico S in de eerste manche fout loos fond, doch nam in het begin te veel tijd, waardoor hij 3/4 strafpunt voor over schrijding van de toegestane 93 secon den kreeg. Tot een rehabilitatie van het slechte optreden in Montreal kwamen onze landgenoten niet toe. i En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18