Joop Zoetemelk toont zich vier mille startgeld waard Captain Van Laer kiest op verkeerde moment voor draw PREMIES VAN WILLEM Zege in Pijnacker voor Karstens OVERTUIGENDE ZEGE PIRARD Belgische wielrenner overleden L: LEIDSE COURANT 1 PAGINA 15 (Van onze sportredactie) PIJNACKER Zaterdagmid dag stelde Willem van Hane- gem enkele geldpremies be schikbaar bij de profronde van Pijnacker. Althans, dat dacht men, omdat speaker Chris Delbressinne dit be kend maakte. Achteraf bleek het een stunt te zijn van een Feijenoordsupporter die dit deed zonder dat de Kromme daar iets van wist. De be wuste supporter wist blijk baar nog niet dat Willem 's avonds het shirt van AZ'67 zou dragen. IEERLERHEIDE Frits Pirard uit Breda heeft de Omloop van de jWjnstreek, een seml-klassieker voor amateurs over 184 kilometer over tderland en Duits grondgebied, gewonnen. Bij terugkeer in start- laats Heerlerheide had Pirard niet minder dan drie minuten en 52. :onden voorsprong op zijn ploegmakkers (Van Amstel) Leo van Vliet I en Johan van der Meer. wind speelde een belangrijke )l in deze wedstrijd. Al na 30 jiilometer ontstond er een waaier 15 renners, waar de een na ander weer afgereden werd. ftrard. Van Vliet en Jonkers waren [<Je grote animatoren. Dertig kilo eter voor het einde demarreerde [Frits Pirard uit de kopgroep, die i dat moment nog uit zes renners stond. Pirard genoot de volledi- Ftje steun van Van Vliet en Van der kon mede daardoor zo'n jte voorsprong opbouwen, rie Versluis, die dit seizoen als [amateur nog een etappe in Olym- acht: pia's ronde van Nederland heeft IORHOUT - In het ziekenhuis tiTorhout is zaterdagmiddag de Mgische amateur-wielrenner winny te Blaere uit Roeselaere JSWIJ mieden. De 21-jarige renner ixf onwel tijdons een wed- in West-Vlaanderen. In het J/ekenhuis te Torhout stelden artsen een hartaderbreuk IJohni lmaar Ue H bhnny de Blaere werd op 14 taart 1955 geboren in Zonnebe- e. Hij starte zijn wielerloopbaan in 1971 bij de nieuwelingen. Elk t Ve jaar behaalde hij een handvol Ja9 d oerwinningen. Dit jaar leek hij vonni (oor te breken naar de top van -la( |e Belgische wielrennerij. Hij too. H ,erd geselecteerd voor de Belgi- mini Che p|oegi die deelnam aan de ed Ee> redeskoers. gewonnen, zegevierde gisteren in de profronde van Dongen in Noord-Brabant. De renner uit Ameide was na 115 kilometer de snelste van een kopgroep van zes renners. De ovenwinning van Versluis was verdiend, want hij reed al vanaf de 25e kilometer aan de leiding. Hij ontsnapte in het gezelschap van de Belg In 't Ven, Tino Tabak en Jan Aling. De laatste twee lieten zich terugvallen in de tweede groep toen zij onderling ruzie kre gen. Dertig kilometer voor het einde werden de twee vluchters achterhaald door Jan van Katwijk en Fedor den Hertog en vlak voor het einde ook nog door Gerben Karstens en de Australiër Danny Clarke. In de eindsprint was Ver sluis echter de snelste. Francesco Moser heeft zaterdag de Omloop van de drie valleien in de buurt van Varese gewonnen. Moser won deze voorlaatste Ita liaanse selectiewedstrijd voor het wereldkampioenschap in de sprint van Roger de Vlaeminck en Giam- battista Baronchelli. Eddy Merckx werd zesde. Moser reed de 250 km in 6 uur 3 minuten en 50 secon den. De Berlijner Michael Becker heeft de Ronde van Berlijn over 102 kilometer gewonnen.. Op de twee de plaats eindigde Ger Pronk, die in de sprint duidelijk door Becker werd verslagen. De Nederlandse ploeg heeft uitste kend samengewerkt, hoewel de sa menwerking in de slotfase duide lijk ter ver ging. Mak probeerde Becker, die met Pronk een ronde voorsprong had genomen, aan zijn shirt tegen te houden bij een de marrage van Pronk. Daarna reed Mak Becker bijna tegen het trot toir. Het kostte hem diskwalificatie. Becker sprong tenslotte toch ach ter Pronk aan en versloeg hem duidelijk m de sprint. De Spaanse ploeg van KAS, die morgen te Deurne start in de prof tour door Nederland, telt behalve vijf voorlopig geselecteerden voor het wereldkampioenschap ook de winnaar van de Ronde van Spanje Jose Pesarrodona. De vijf geselec teerden zijn Jose Nazabal, Domin go Perrurena, Vicente Lopez Car- ril, Enrique Martinez- Heredia en Antonio Menendez. De ploeg wordt gecompleteerd door Oliva en Pujol. Ger Slot heeft dit weekeinde twee overwinningen behaald tijdens wielerwedstrijden in Middles brough. Slot maakte daarmee de nederlaag die de nationale ploeg leed in de landenontmoeting tegen Engeland enigszins goed. De Alkmaarse amateur won zater dag op de baan van Middles brough een wedstrijd over twintig kilometer door in de eindsprint lan Hallam en Steve Heffernan te ver slaan. Gisteren was hij de voorman van de succesvolle Nederlandse brigade in een criterium over ne gentig kilometer. Slot nam twee ronden, van ruim 1700 meter, winst op het peloton, na hem gin gen Nieuwenhuis, Rietveld, Van der Ley en Stamsnijder over de streep, die allen een ronde winst hadden. In de landenwedstrijd van zaterdag op de baan waren de Engelsen duidelijk sterker. Alleen Rini Lang- kruis behaalde een overwinning op de sprint. De achtervolgingsploeg, bestaande uit Nieuwenhuis, Slot, Rietveld en Stamsnijder moest bij na 200 meter toegeven aan de Britse ploeg die in Montreal brons had veroverd. Hennie Stansnijder verloor in de individuele achtervol ging ruim tien seconden aan de Britse kampioen Steve Hefferman en Lau Veldt, gehandicapt door een val. kon op de 1000 meter tijdrit geen concurrentie bieden aan de Britse kampioen gad. „Dat is hij waard", aldus Fermont, „hij is en blijft natuurlijk een grote publiekstrekker". De organisatoren lieten niets aan het toeval over. Hoewel men dus geen inkomsten had van het publiek, had men tegenover de sponsors zelfs een regenverzekering afgesloten. ,,Bij slecht weer had de verzekering kunnen uitke ren en hadden we al een aardig bedrag in kas gehad voor het volgend jaar. Ge lukkig was het weer prach tig, de sponsors kregen waar voor hun geld en met een gerust hart staan we het volgend jaar weer voor de deur. Hopenlijk zal de gemeente dan wat meer doen. Belangstelling van b. en w. en de burgemeester zullen wij als wielercomité Pijnacker al erg op prijs stellen". ARTHUR VAN RIJSWIJK sportredactie) Pioneer Punch hoopt woensdag rond te komen met twee spelers. Buff Kirkland en Otls Johnson zijn uit de ploeg die het afgelopen weekeinde als voorbereiding van de basketbalcompetitie een drietal oefenwedstrijden speelde werd in de sporthal Buiten met 95-93 verloren van Racing Maes. Bij de rust stond de Delftse ploeg met 48-34 achter. Racing Maes speelde met drie uit stekende Amerikanen. Jim Woud stra kwam tot 32 punten. Zaterdag avond werd in Hagen tegen SW. Hagen met 95-92 gewonnen. In de rust was de stand 50-48 in het voordeel van Pioneer. In de slotfa se van deze wedstrijd kreeg Pio neer het nog erg moeilijk. Met nog twaalf minuten te spelen moest uitblinker Jim Woudstra met vijf personlijke fouten het veld ruimen. Twee minuten later volgde Peter de Weijs hem. Gisteravond in de derde wedstrijd kon Pioneer Punch geen vuist ma ken. De 1500 kilometer reizen in het weekeind was de spelers te veel geweest. Tegen Racing Maes werd in Mechelen met 87-51 verlo ren via een stand 46-26 bij de rust. Door het ontbreken van twee Ame rikanen bij Pioneer Punch konden tijdens deze wedstrijden enkele jongere en ook nieuwe krachten worden ingezet. Solm (ex Rotter dam-Zuid) en Rijks deden het niet onverdienstelijk. De ex-Argus speler Rob van Eyke- ren heeft nog duidelijk moeilijkhe den met het hogere spelpeil bij Pioneer Morgenavond wacht in Brugge een uitwedstrijd tegen Carpenter waar vorige week van werd verloren in Delft. De stand op het scorebord. Na een slechte stand van 39 voor 3 wisten Cordaroy De tragiek na een gemiste vangkans. Lang bidden op de en Foulkes MCC weer op een beter perspektief te plaatsen. Beiden zijn op dit moment MCC zou toch tot 207 komen, nog in Cordaroy met 37, Foulkes met 22. (Van onze cricketmedewerker) DEN HAAG Evenals afgelopen donderdag, heeft M.C.C. een te leurstellende draw geforceerd, ditmaal tegen het Nederlands elf tal in een tweedaagse match. Za terdag was MCC begonnen met batten, wat aanvknkelijk niet al te best ging. De lunch ging in met 63 voor drie. Toen echter kwamen Cordaroy en I. Foulkes in, en zij brachten een schitterende stand voor het volgende wicket in de boeken. Eer er opnieuw een wic ket viel, waren er honderdtwintig runs aan het totaal toegevoegd. Cordaroy ging uit met 72 runs. Foulkes met 56. Na dit paar bracht Brawn nog 15 runs In de boeken, zodat MCC kon sluiten met 207 voor 6, gescoord in vier uur. Van de zes bowlers, die Ne derland gebruikte was Steven Lubbers, die o.a. Foulkes inreken de, met twee voor 32 het succes volst. Rob van Weelde/Rob Der- gée, Eduard Abendanon en Bert van Weelde namen allen één wic ket. Nederland verloor op deze eerste dag nog vier wickets, waaronder Gerrit van Laer (23) en Dik Beke- dam (19). Met Steven Lubbers en René Schoonheim op de mat, werd de laatste bal gebowld. Merry was met 4 voor 34 het succesvolst. Gisteren gingen Lubbers (51) en Schoonheim (50) vrolijk door met het vergaren van runs. Op 152 vief Lubbers echter, en na hem en Schooneheim wist alleen Robbie Klijn, (13 n.o.) nog punten te sco ren. Zo moest Nederland sluiten met vijftien runs achterstand (193 voor 8). De tweede innings verliepen voor MCC weinig voorspoedig. Een toch wel nuttige openingsstand van 29 voor 1 werd gecoord, maar daarna werd het al snel 44 voor 4. Raye (13) en Brawn (15) waren tot dan toe in de dubbele cijfers gekomen. Opnieuw wes het I. Foulkes, die de zaak voor de En gelsen op een beter peil moest brengen. Zijn 61 runs brachten MCC op 130 voor 6 bij de thee. Voor de .laatste zes runs moest MCC nog drie wickets inleveren, zodat op 136 voor zp gesloten werd. Vooral een uitstekend op dreef zijnde Rob Dégrèe had veel succes met de bal; hij bowlde 5 voor 51. Bert van Weelde nam 3 voor 38. Nederland opende vervolgens uit stekend met Dik Bekedam (13) en Gerrit van Laer (28). Op 50 waren beiden echter uit. Bijdragen van Anton Bakker (13) en Peter Entriop (28) brachten Nederland vervol gens op 122 voor 6 Zo moest Nederland in een achttal overs nog dertig runs, scoren om te winnen. Een doenlijke zaak, op het oog. Maar de Nederlandse captain Van Laer besliste anders. Hij gaf René Schoonheim en Eduard Abenda non de opdracht mee, in te blijven staan en de draw te redden. Die werd gered. Verwonderlijk, dat niet grond mag hier niet helpen. Rob Klijn werd ingezet, om mei zijn bekende harde slagen Neder land bij het totaal te brengen. Mocht hij inblijven, dan zou zeker de Nederlandse zege gehaald zijn Mocht hij uitgaan, dan zoi Schoonheim altijd nog goed zijr om de draw binnen te slepen Door een twijfelachtige beslissinc van de captain werd deze leuï begonnen wedstrijd dan toch noc een draw. Ook ditmaal was Merq succesvol met 5 voor 53. PIJNACKER Gerben Karstens deed Joop Zoetemelk in de laatste van de zestig ronden zaterdagmiddag in Piinacker gewoon stil staan. De notariszoon uit Leiden die in de nadagen van zijn wielerloopbaan rijdt, is in grote vorm. En hij wilde best kwijt toen hij eerste over de meet kwam in de profronde van Pijnacker: „Ik ben in een vorm om wereldkampioen te worden. Ik wist wanneer ik toe moest slaan. Het zelfvertrouwen was zo groot dat ik de laatste ronde kon demarreren en dan rij ik zo sterk, dat zelfs Joop Zoetemelk niet mee kan gaan". De zege van Gerben Karstens was tevens het slot van een prachtige wielerdag op het sfeervoile 1625. meter lange parcours van Pijnac ker. Vijftienduizend toeschouwers waren getuige dat bijna het hele peloton van zo'n zeventig beroeps renners dicht bij elkaar bleef De vedetten in het veld mochten bij toerbeurt wat kopwerk doen. Zo'n tien ronden voor het eind ontstond er een kopgroepje van negen ren ners. Scheveningse Bert Pronk mocht twee ronden vooruit rijden Joop Zoetemelk rijdt attent in het peleton :geheel rechts) Voordat zaterdagavond het ren nersbal van start ging in de sport hal van Pijnacker kon het wieler comité terugkijken op een meer dan geslaagde dag. Bestuurslid de heer Fermont: „On danks de zeer geringe belangstel ling van de gemeente, we kregen slechts vijfhonderd gulden, kunnen we met een gerust hard zeggen dat we het volgend jaar door gaan met de profs. Het is uitstekend aangeslagen. In een tijd van zes weken hadden we tien grote spon sors. De dag kost veertigduizend gulden. Maar we zijn geen cent te kort gekomen. Is het niet prachtig, dat we de mensen hier geheel gratis kunnen ontvangen. Dat is toch zeker reclame voor ons dorp. Gelukkig konden we het waarma ken. De renners die in het pro gramma stonden kwamen aan de start. Joop Zoetemelk kwam enke le weken geleden niet aan de start in Wateringen, hier wel. Ik geloof dat de mensen in de afgelopen drie jaar vertrouwen hebben gekre gen in het wielercomité Pijnacker, vandaar die vijftienduizend toe schouwers. dat is natuurlijk voor onze sponsors erg belangrijk". Joop Zoetemelk was de duurste renner die aan de start ver scheen. De man die tweede werd in de Tour de France kreeg als startgeld vierduizend gulden. Buff Kirkland kwam niet 'ug. Leo van Vliet heft zich op: de zege is binnen. en ook Joop Zoetemelk leek even de sprong te wagen. Maar in de laatste ronden reed Gerben Kar stens de boel stuk. In de tijd van 2.18.32 seconden over de 100 kilo meter zegevierde hij voor Joop Zoetemelk, Arie Versluis, oud-we reldkampioen Harm Ottenbros, Jan van Katwijk. Wim de Ruiter, Bas Hordijk, Jan Raas. de Belg Vic van Schil, Wicher Vlot. Wereldkam pioen Hennie Kuiper moest genoe gen nemen met een dertiende plaats. Het tien rondenklassement werd gewonnen door de Belg Jos Huysmans. Ook bij de amateurs kwam de juiste winnaar uit de bus. Leo van Vliet, de winnaar van Olympia's ronde door Nederland, won in de tijd van 1.54.01. Fransje van der Enden uit Monster moest genoe gen nemen met een derde plaats. De man uit Monster kwam zich echter wel op de fotofinish overtui gen van zijn derde plaats. Het verschil in het kopgroepje was op de eindstreep dan ook zeer gering. Theo van Tol (Poeldijk) werd twee de, voor Frans van der Enden, Aad Tak, Wim van Steenis. Joop Kette- nis, Marcel Reehorst, Arie van Houwelingen en Theo Hogenvorst. Bij de dames over 25 kilometer ging wereldkampioene Tineke Fop- ma uit Huins als eerste over de eindstreep, voor José Sijbrands (Woudrichem) en Heieen Hage (St. Maartensdijk). Geslaagd

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15