TOPPEBS YEBGETEW PLICHT Eltjo Schutter geen training wel record r§PORTTRIBUNE Organisatie in verlegenheid door absentie atleten m, „NEGEN WEKEN GEEN POLSSTOK AANGERAAKT" Snelwande» laar Ras kampioen op sintels Brouwer mist „dubbelrol" op de sprint LEIDSE COURANT PAGINA 13 Eltjo Schutter: Verbaasd over record. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Uitgerekend Eltjo Schut ter zorgde bij de Nederlandse atletiek- kampioenschappen met een nationaal record (Wibo Lelieveld was hem met een jeugdrecord op de 1500 meter voor af gegaan) voor een uitzondering. De atleet, die zijn Olympische aspiraties in Montreal op dramatische wijze vergrui- zeld zag, maakte in Haag iets van zijn seizoen goed. Met de polsstok over brugde hij een hoogte van 4.90 meter, voor internationale begrippen niets bij zonder, voor Nederland topniveau. Na een urenlange strijd liet de atleet van Quick Nijmegen de lat op 4.90 meter leggen, vijf centimeter meer dan zijn oude recordhooge. Bij de tweede po ging slaagde hij glansrijk. Tot eioen verbazing. „Als je nu weet. dat ik neqen weken geen polsstok heb aangeraakt, kan je wel stellen dat deze prestatie onverwacht kwam". Niet meer toen de kwalificatie achter de rug was. Eltjo Schutter kwam steeds beter op dreef. „Het ging steeds beter. En als je de manier bekijkt, waarop ik de 4.90 meter passeerde zeg ik ook: de vijf meter zit erin". Wanneer is nog niet bekend. Wel zeker weet Eltjo Schutter, dat hij volgend seizoen door gaat met de tienkamp. Montreal heeft hem teleur gesteld, maar meer ook niet. „Sommige mensen denken dat ik gestopt ben, maar dat is niet waar. Volgend jaar heb ik nog tijd voor topsport". De atleet uit Nijmegen is weer gemotiveerd, zoals dat heet. Vooral door de prestatie in Den Haag met de polsstok. Het was voor het eerst, dat Eltjo Schutter bij een natfonale atletiekstrijd slechts op één nummer uitkwam. „Dat heb ik expres gedaan. Ik heb last gehad van zoveel blessures, dat ik niet durfde. Bovendien heb ik sinds Montreal niet meer ge traind. En eigenlijk had ik in Den Haag ook nog steeds last van een enkelblessure". Eltjo Schutter koos natuurlijk voor zijn sterkste nummer. Het leverde een Nederlands record op. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op een andere plek dan de tartanbaan van Sparta werd gisteren ook In Den Haag om een Nederlandse titel gestreden. Op de sintelbaan aan de Laan van Poot streden snelwandelaars om de titel op de twintig kilometer en daar waren nogal wat mensen boos om. Vooral Koos Koumans, pro pagandist van het snelwande len, die betoogde dat de titel strijd ook op de tartanbaan van Sparta had moeten plaatsvin den. Oneens daarmee was Hens Bra- bers, voorzitter van Sparta, het. „De KNAU schijnt inderdaad te hebben afgesproken, dat het snelwandelen in het programma van de Nederlandse kampioen schappen moest worden ver werkt. Wij wisten van niets en hebben ook niets gehoord, toen we ons chronologisch overzicht (zonder snelwandelen dus) naar de bond stuurden". Koos Kou mans protesteerde, te laat om het programma nog te verande ren. Brabers stelde voor de snel- wandelstrijd tegelijkertijd met de estafettekampioenschappen ook op de Haagse tartanbaan, te hou den, maar dat leverde teveel pro blemen op, omdat die datum niet uitkwam voor de snelwandelaars. Op het laatste moment werd daarom uitgeweken naar de Laan van Poot, waar V&LTC en Olym- pia"48 de organisatie overnamen. Daarom ook werd Tjabel Ras onder geringe belangstelling kampioen. De warme bakker uit Rotterdam was een klasse apart met een voorsprong van ruim zes minuten op Nico Schroten (AV Holland) en achter minuten op Dick Maassen van de Brink. Koos Koumans: „We hadden er zo op gehoopt, dat op de Laan v3n Poot een Nederlands record zou worden gelopen. Liefst het enige dit weekeind. Door de vele wind is het niet gelukt". Uitslag: 1. T. Ras (PAC) 1 41.07.33.2; 2. N. Schroten (AV Holland) 1.47.29.2.3; 3. D. Maas sen v.d. Brink (AV Holland) 1.49.09.9. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Meest ongelukkL ge atleet voelde zich zaterdag Henk Brouwer. De atleet van CIKO'66 had zich (veel) te laat aangemeld voor de honderd meter en werd botweg van de deelnemerslijst geschrapt. Daar mee miste hij de kans op een dubbelrol (wel vertolkt door Wll- ma van Gooi bij de dames, een bewijs voor de bloedarmoede op de sprint) op de sprint. Giste ren nam Brouwer revanche. Op de 200 meter passeerde hij als triomfator de finish. Pech had ook Joke van Gerwen. De atlete uit Leiden wilde op de drie kilometer het Nederlandse record verbeteren en kwam daar om niet uit op de 800 (waarop Riet Kruiswijk sterke winnares was) en 1500 meter. Zeshonderd meter voor de finish stapte Joke van Gerwen. in gewonnen posi tie. wegens maagklachten van de baan om een tijd later de strijd te hervatten. Te laat om Carla Beurskens nog te achterhalen. Medische dienst voor Amerikaanse atleten NEW YORK Na een klacht van vele Amerikaanse atleten over slechte medische begeleiding op de Olympische Spelen, is in New York een speciale medische dienst in het leven geroepen voor sportbegeleiding. Dit me disch team staat onder supervi sie van het Amerikaans Olym pisch Comité. toelof Veld van Aparte klasse op 25 kilometer BARENDRECHT Roelof Veld TJaventria) is zaterdagmiddag in tarendrecht met overmacht ampioen van Nederland op de v.5 kilometer geworden. De ver- lehors ekeringsinspecteur uit Deven- [r ,e9de de afstand af in 1 uur 1 minuten en 43 seconden, ik).ii eld maa,de zich na bijna zes-. (Sc - kn kilometer los uü een kop- roepje van vijf lopers, dat later »Jn i erder verbrokkelde. Henk Kalf co'au ?VAV^ 'e9de met een achter- caa and van bijna twee minuten w -w^slag op de tweede plaats, ge fs Bdré Kolders (AAA) eindigde (Ge tl» derde op precies drie mlnu- !®n ach,er Veld- Herman Krom- lam) Wu* (Olympia '70) eindigde met 9 1-27.32 als achtste. d). 10 Jongli dn fel eerste officiële kampioen- chap vijftien kilometer voor da- nes kwam terecht bij Corrie Ko- J lings. De Roosendaalse, die vori- je week 2ondag jn Coventry offi cieus wereldkampioene bij de lames (veteranen) werd. legde Ie vijftien kilometer af in 59 'inuten en 18.8 seconden. De fel bij de junioren was voor Piet 'e Peuter (Typhoon). Hij had 'oor de vijftien kilometer 55 mi- 45.8 seconden nodig. let officieuze kampioenschap ran Nederland 25 kilometer voor •eteranen ging naar de Amster- lammer Piet van Alphen met een 'id va" 1 uur 27 minuten en 50 econden. DEN HAAG De kritiek klonk niet alleen uit de rijen der organisatoren, toeschouwers of bondsofficials. Er was ook een atleet die de wegblijvers op de Nederland se atletiek-kampioenschappen fel terecht wees. Toine van de Goolberg in de eerste plaats blij met zijn vijfde titel op de 400 meter („Wat een stunt hè, na drie weken trainen") maar daarnaast ook boos. „De Olympische kandidaten verzieken de boel", riep hij vertoornd, waar mee hij niets te raden overliet. Natuurlijk, blessures vormden de belangrijkste basis voor de grote rij afwezi gen in Den Haag, maar er waren er ook die zomaar wegbleven. Jos Hermens schreef niet eens in en Frank Nusse en Evert Hoving zetten de organisatie voor schut door zich wel aan te melden maar niet op te komen dagen. Dat Hermens en Hoving de kater van Montreal als excuus aanvoeren, maakt de situatie er alleen maar belachelijker op. Toppers horen te starten in een natio nale atletiekstrijd. Alleen al tegenover de financiële voordelen (subsidies) die zij genieten zijn zij dat ver plicht. Plezierig in dat kader was de opmerking van een bestuurder (Bart Kappenbeurg) die aankondigde: „Ik ga op de volgende Unieraadsvergadering voorstellen dat deelneming aan nationale kampioenschappen en buiten landse wedstrijden voor de atleten die gesteund worden, verplicht zal worden gesteld". Een verheugende maatre gel voor organisaties die zich volgende keer nog aan een titelstrijd willen wagen. meter onder zijn Nederlandse re cord van 2.20 meter. Reden voor trainer Dragan Tancic voor de zo veelste keer te verzuchten: „Wat jammer toch dat Ruud er in Mont real niet bij was. Ik ben ervan overtuigd, dat hij daar bij de eerste zes was geëindigd". Tancic gaat overigens onverminderd door, als hij tenminste tot een accoord kan komen met de KNAU („Ik ben bereid tot samenwerking, als ik maar niks meer te maken moet hebben met Kappenburg of Gre- wer") met de begeleiding van zijn pupillen Ruud Wielart en Mieke van Doorn. Lichtpuntjes Sparta voelde zich het afgelopen weekeinde in elk geval in verlegen heid gebracht door de leemtes in het programma ten opzichte van de betaalde toegangsprijs. Het massaal opgekomen publiek mok te, al zal het zich een volgende keer nog eens bedenken alvorens naar een atletiekbaan te reizen, nog niet, daar waren het aantal verrassingen te groot voor. Naast het Nederlandse record van Eltjo Schutten stonden juist door de absentie van zoveel toppers (Ina Blauw, Mieke van Doorn. Ciska Janssen en Olga Commandeur om er maar een paar te noemen van wege blessures) nieuwe kroonpre tendenten te trappelen van onge duld de macht over te nemen. Op het verspringen bijvoorbeeld waar op Ciska Janssen vanwege een acute reuma-aanval ontbrak, meld de Sylvia Barlag zich aan. Met haar sprong van 6.22 meter werd zij op elf centimeter gevolgd door de verrassende Connie Vermazen die zich daarmee schaarde bij het selecte groepje zesmeterspring- sters in Nederland. Uit het niets Gelukkig ook was er een Frldl Meulendijks die op de voet ge volgd door Truus van Amstel, uit het niets naar voren trad. Het talent uit Mlerlo, een gehucht bij Helmond had een maand of vijf geleden nog nooit gehoord van atletiek. Door een toevalligheid („Vrienden bij de Katholieke Plat telands Jongeren waren ook lid van een atletiekvereniging en haalden me over") werd de naam van Fridi Meulendijk aan de ver getelheid ontrukt De tijd van 55.00 beloofde veel voor de toe komst. Haar trainer Koos Um- mels: .Zoiets gebeurt eens in de tien jaar. Ze heeft ook al 2.09 op de 800 meter gelopen. Zonder gespecialiseerde training. Als ze goed wordt opgevangen, moet ze volgend sezoen al 53.0 kunnen lopen". Fridi Meulendijks, 21 jaar al maar foch een supertalent waarvan het Haagse publiek de eerste schreden op weg naar de top kon aanschouwen. Er was meer om de absentie van toppers te doen vergeten. Gerard Tebroke liet zien dat hij het Her mens waarschijnlijk te lastig zou hebben gemaakt. Op de tien kilo meter kwam zijn enorme trainings activiteit (die overigens parallel loopt aan de blessures die hem tarten) niet genoeg tot zijn recht. Vanwege maagklachten, maar toen hij daar gisteren geen last meer van had, snelde hij wel naar een fraaie 13.53.73 op de halve af stand. Van nog meer kaliber was de prestatie van Ruud Wielart één van de weinigen die wel zijn ver plichting van een toppositie na kwam. Hij bleef slechts twee centi- De door tegenslag geplaagde at lete uit Lisse, die voorlopig weer voorrang zal verlenen aan haar studie, was er ook al niet bij in Den Haag. Tancic heeft haar rust opgelegd met de voorspelling dat van haar en van Ruud Wielart nog veel verwacht mag worden. Ze zijn er dus wel die lichtpuntjes in de Nederlandse atletiek. De slechte begeleiding van bondszij- de („Hoe zit het met de bondstral- ning?") ten spijt. Als zodanig ook werd gisteren de prestatie van Roy Sedoc begroet. Met toelaat bare rugwind reikte hij bij het verspringen naar 7.81 me'er, een prestatie die sinds de vestiging van het stokoude nationale re cord van Henk Visser (7.98 meter) niet meer werd geboekt Sedoc die zijn persoonlijke record met veertien centimeter opschroef de heeft een aanval op Visser nog steeds niet uit zijn hoofd gezet, maar weet daarbij wel: „Naarmate je dichterbij komt. wordt het moei lijker. Het is net zo met de acht, meter. Als je die eenmaal hebt bedwongen, is het geen barrière meer". Verrassingen, daaronder rang schikte ook Roy Sedoc zelf zijn prestatie, waren er genoeg op de eerste wedstrijdtartanbaan in Ne derland. Jan Willem Boogman ver tolkte tot ieders verbazing bijvoor beeld de dubbelrol op de horden nummers. De titel op de 110 meter was verwacht, die op de 400 meter niet. In een zeer matige tijd dook Eric van Amstel uit Maastricht uit de onbekendheid met een titel op de 800 meter. Ook al een atleet die zich niet liet ontmoedigen door een lange blessureperiode. Heel wat anders dan een Evert Hoving, over wiens absentie Haico Scharn Een opmerkelijke prestatie leverde Roy Sedoc. Ook tot eigen verrassing doorbrak hij in Den Haag („Maar daar spring ik altijd goed") zijn matige prestatiereeks van dit seizoen. Met 7.82 meter meteen goed ook. ook nog wat te zeggen had. „Wat Woorden van een routinier die in schap van een zwakke vorm. En jammer, dat ik dat niet heb gewe- Den Haag met zwakke prestaties deed daarmee wat zoveel anderen ten. Anders had ik echt wel wat afscheid nam van topsport. Hij verzuimden, harder getraind". startte toch ondanks de weten- KEES KOOMAN J SS m m NNSBRUCK Olympisch kam den Guy Drut (Fr) heeft zater- a9 tijdens internationale atle- ®wedstrijden In Innsbruck op e '10 meter horden een neder ig geleden tegen de Amerl- ar> Willie Davenport, die In ontreal het brons veroverde, jjravenport won in 13.96 secon- °er> Voor Drut werd 14,08 geno- r.era; Derde werd de Amerikaan Utiles Foster in 14.27. De Ke- rtoMike Boit won wederom ZJr? me,er. 1.47,50. Daar toe 5 h'i de Fransman Heinz wair 2,7 seconden voor. Ruud Wielart bezig aan zijn warming-up. Niet voor niets. De atleet uit Hoofddorp bleef maar twee centimeter onder zijn record. „Jammer, dat Ruud niet in Montreal was", verzuchtte zijn trainer Tancic. „Zeldzame opname van Gerard Tebroke (105). Hij gaat vergezeld van andere lopers. Dat kwam afgelopen weekeinde weinig voor. Tebroke liet zien (nu Hermens er niet was) dat hij de enige klasseloper was op de lange afstandni mmers. Het werden soloraces.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13