Gemengde reacties van jongeren op plannen Boersma Noord-Korea gokt op zwakte VS SER verdeeld over openheid van inkomens KAPITEIN OF BUK: WIE BETAALT GELAG Ik slaap niet m word niet meer mo en zelfs niet 0plei Oostduitse r jdominee - steekt zich in brand Tot woensdag geen acties streekvervoer ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 P "-i v-gf! - Ï- 'éA^f $- (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „Mij is niets be spaard gebleven. Al 18 jaar loop ik van kliniek naar zie kenhuis en van ziekenhuis naar inrichting. Mijn vrouw is gestorven en ik zit hier 24 uur per dag alleen. Slapen doe ik maar één keer in de vijf da gen. Maar het allerergste is, dat ik sterf van de hitte. Het zweet gutst langs mijn li chaam. Ik zit hier alleen met mijn jenever op doktersvoor schrift. Ik moet drie liter per, dag drinken en kan nooit meer dronken worden. On danks alle ellende kan ik zelfs niet meer huilen". De 52-jarige Arnhemse kapi tein b.d. A.M. Leegsma vindt het nu welletjes. Hij meent dat het rijk zijn drankrekening moet betalen, omdat hij „in en door de dienst invalide is ge worden". Hij heeft het rijk een drankrekening gepresenteerd van 30.000 gulden en verlangt bovendien een jaarlijkse bij drage van 12.000 gulden voor nog te drinken jenever. Het Ambtenarengerecht in Den Haag zal nu moeten uit maken wie dit „gelag" moet betalen: de Staat der Neder landen of de kapitein, die in 1962 werd afgekeurd voor mi litaire dienst en acht jaar later voor honderd procent invalide werd verklaard. Het dramatische relaas van de heer Leegsma begint in 1957: .Achtenveertig uur voor een legeroefening in het Westduit- se Sennelager brak er een A-griep epidemie uit De batal jonsarts en ik hebben krachtig geprotesteerd, maar de 1356 jongens moesten het veld in. Twintig militairen, waaronder ik, liepen longaandoeningen of hersenvliesontstekingen op". Kapitein Leegsma houdt vol, dat de legerleiding destijds on voldoende maatregelen trof. Hijzelf werd in een ambulance naar Utrecht gebracht, waar hij in een cel belandde. Hij vluchtte tijdens de lunchpau ze, maar kwam opnjeuw te recht bij de Militair Genees kundige Dienst. Mede als ge volg van de hersenvliesontste king, en volgens Leegsma ook van de behandeling, leed hij onder een psychose. Leegsma: „Ik ben volgepropt met medicijnen. In de psychia trische kliniek van het Rad bout-ziekenhuis in Nijmegen werd geconstateerd, dat ik een oorlogssyndroom had. In 1974 werd mij als onderdeel van een dieet jenever voorgeschre ven. Ik was toen zo gek dat ik in een cel mijn eigen urine opdronk. Ik was geestesziek, maar dat is al anderhalf jaar over. Maar ik kan nog steeds niet slapen en ik word niet meer moe". De heer Leegsma is verzekerd, maar van de verzekerings maatschappij kan hij geen vergoeding verwachten voor zijn drankrekening. Hij heeft nu al zijn hoop gevestigd op het rijk, waarvan hij ook een bedrag van 100.000 gulden wil ontvangen, dat volgens hem is ingehouden op het smartegeld (40 procent van zijn salaris). Zijn zaak wordt nu onderzocht door onafhankelijke artsen in het Utrechtse Academisch-zie- kenhuis. Bewoners van hoge flats in Frankrijk zullen moeten afzien van flinke borrel (Van onze correspondent Jan Drammen) PARIJS Een aantal Fransen zal vanaf 1 oktober er van moeten afzien een flinke borrel te drinken of zij zullen moeten verhuizen als zij een flat bewonen boven de 16e verdieping. Vanaf die datum moeten namelijk de eigenaars van alle zogenaamde hoogbouwwoningen niet alleen evacueringsoefe- ningen organiseren, een zeker aantal brandblusapparaten aanbrengen enzovoorts, maar bovendien erop toezien dat hun huurders per flat niet meer dan één liter alcohol in huis hebben. Dit betreft zowel brandspiritus, reinigingsmiddelen, vlekkenwater, insectenverdelgingsmiddelen, als drank zoals whisky, gin, cognac, brandewijn enzovoorts. Het nieuwe voorschrift heeft ten doel het brandgevaar in de hoge gebouwen zoveel mogelijk te beperken. Elk gebouw van meer dan zestien verdiepingen moet vanaf 1 oktober zijn eigën veiligheidsdienst hebben. Evacueringsoefeningen moeten minstens eenmaal per jaar georganiseerd worden, zowel per verdieping als voor het gehele gebouw. De bepaling dat per flatwoning niet meer dan een liter alcohol van elk soort in voorraad gehouden mag worden heeft bij tal van bewoners enkele uren na de aankondiging daarvan al felle protesten uitgelokt. i. zijn :holen Overjas van ex-gegijzelde toch vergoed ASSEN (ANP) - Ex-gegij- zelde K. Wielenga krijgt alsnog van het rijk een be drag van 425 gulden voor zijn na de treinkaping bij Wijster vernielde overjas. Aanvankelijk werd zijn schadeclaim afgewezen, maar nadat hij gedreigd had een boete voor een ver keersovertreding niet te zullen betalen voordat men zijn jas vergoed zou heb ben, werd hem het bedrag in het vooruitzicht gesteld. Het WD-kamerlid mr. Ko ning heeft er inmiddels bij de minister van Justitie op aangedrongen om de scha devergoedingen aan gegij zelden te bespoedigen om verder ongenoegen voor de slachtoffers te voorkomen. FRANKFORT (DPA) Een Oostduitse Evangelische domi nee van 47 jaar heeft gepoogd zich in Zeitz in de DDR door zelfverbranding van het leven te beroven- De dominee heeft de zelfmoordpoging overleefd, al is hij zwaargewond in een ziekenhuis ondergebracht. De dominee beging zijn daad in toga voor de kerk op het markt plein van Zeitz. Hij vouwde plakkaten open met de 'tekst: „Kerken klagen communisme aan" en „Bederf deze jeugd niet". De dominee was in de DDR al een paar keer aange houden wegens zijn kritiek op de jeugdarbeid in Oost-Duits- land. UTRECHT (ANP) De voorstellen van minister Boersma ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid zijn door de werkende jeugd verdeeld ontvangen. Terwijl de jonge renorganisatie van het CNV veel waarde ring voor de koppeling tussen arbeidsover eenkomst en leerovereenkomst uitte, rea geerde-het NW-jongerencontact sceptisch: de voorgestelde maatregelen zouden niet noodzakelijk leiden tot uitbreiding van de werkgelegenheid. Overigens had de woordvoerder van Wer kende Jeugd-CNV kritiek op de bevoorde ling van het beroepsbegeleidend onderwijs boven het vormingswerk, omdat de praktij kopleiding wordt gesubsidieerd. Ook wor den de jongeren die korter dan een half jaar werkloos zijn benadeeld, omdat voor hen geen subsidie wordt betaald. Van de rond 75.000 werkzoekende jongeren, zullen onge veer 25.000 niet in aanmerking komen voor de schoolverlaterssubsidie en voor hen zijn regelingen getroffen. De NW-jongeren voorzien dat een flink deel van de overheidssteun zal worden opge slokt door grote bedrijven, die veel kunnen "verdienen aan het premiestelsel. Wel waar deren ook de NW-jongeren de voorwaarde die minister Boersma stelt dat werkgevers behalve een leercontract voor de vakoplei ding ook een arbeidsovereenkomst aangaan. De Federatie Nederlandse Vakbeweging staat achter de verklaring van de NW-jon geren. Kamerleden in Moskou verwezen naar ambassade MOSKOU (Rtr)"- De dele- gatie van Nederlandse ka merleden die de Sowjet- Unie bezoekt, heeft gisteren gevraagd om toestemming aan joden en dissidenten naar het westen te mogen emigreren. Tijdens bespre kingen met Sowjet-Russi- sche parlementariërs, on der wie de voorzitters van de twee kamers in Moskou, Alexei Sjitikov en Vitaly Ruben, bood de Nederland se delegatie een lijst aan met de namen van perso nen die de Sovjet-Unie wil len verlaten. „De heer Sjiti kov weigerde over de zaak te spreken en deelde ons mee de weg van de Neder landse ambassade te be wandelen", aldus de dele gatieleider, kamervoorzitter dr. Vondeling. JIJ CONSUMENTENBOND TWIJFEL AAN REGERINGS- IAATREGELEN TEGEN GOEDKOPE VLIEGTICKETS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De consumentenbond twijfelt ernstig aan het effect van de maatregelen, die de regering wil nemen tegen de verkoop van vliegtickets met een lagere prijs dan de officiële. Volgens de Consumentenbond zullen deze goedkope biljetten dan in het buitenland worden gekocht en de oorzaak van de "discount- markt", de overcapaciteit, wordt er niet mee weggenomen. De bond stelt meer effect te verwachten van de invoering van officieel lagere tarieven voor reizigers, die lange tijd van tevoren een vlucht boeken. "Hierdoor wordt het goedkope vliegen uit de stiekeme sfeer gehaald en wordt er voor de luchtvaartmaatschap pijen mogelijk een nieuwe markt geopend", aldus de Consumenten bond, die gelooft, dat een wezenlijke sanering van de luchtvaartta rieven pas kan worden bereikt, wanneer de zaak internationaal wordt aangepakt. Taptoe-Breda moet gezicht nog krijgen (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het onmiskenbaar onmisbaar dat de Nationale Taptoe Breda, waarvan gister avond binnen de muren van Nederlands oudste militaire op leidingsinstituut, de K.M.A., de première ging, een ander jasje heeft aangetrokken dan het mi litaire spektakelstuk van klank, kleur en licht dat Taptoe-Delft 21 jaar is geweest totdat het in 1974 onder druk van linkse po litieke actiegroepen verstomde. Een vergelijking dringt zich on willekeurig op. Dat de op maat gesneden entourage van de Markt in Delft torenhoog uit steekt boven de wat koud aan doende Bredase situatie, kan men de Baroniestad niet kwa lijk nemen, maar het bevel van Defensieminister Vredeling dat het militaire element in de Tap toe-nieuwe stijl gehalveerd moest worden ten gunste van burgerkorpsen is ten koste ge gaan van de wervelende perfec tie die de show in Delft ken merkte. Het optreden bijvoor beeld van de Memphis Queen Jazzband - prima muziek overi gens - was duidelijk een dood punt, zeer storend element ook in het gelijktijdig optreden van de Luchtmachtkapel. Breda, dat de nodige attracties rond de Taptoe (tot en met zaterdag 28 augustus iedere avond om 9 uur) heeft georganiseerd (o.a. vrijdag 27 augustus de Dag en Nacht van Breda) wil de Delftse traditie voortzetten. Men zal de Baroniestad nog even de tijd moeten geven het eigen Taptoe gezicht krachtiger trekken te ge ven. UITDAGING Jimmy Carter, democratisch tegenstander van president Ford bij de komende verkiezingen, vermaakt zich nog met zijn dochtertje. Het wordt echter snel weer ernst voor hem want binnenkort starten de tv-debatten met Ford, wiens uitdaging hij gretig accepteerde. CDA: Nu praten over kabinet na verkiezing UTRECHT (ANP) Het alge meen bestuur van het CDA heeft gisteravond beraadslaagd over een aantal politieke onder werpen die verband houden met vragen die bij de diverse partij en leven rond de beslissing over één lijst. Het algemeen bestuur stelde zich op het standpunt, dat er ruimte bestaat om voor de tweede-kamerverkiezingen, op basis van programvergelijking en wederkerigheid, een intentie verklaring af te geven over de gewenste kabinetssamenstelling na de verkiezingen. Een inten tieverklaring betekent volgens het algemeen bestuur niet het aangeven van een blijvende ver wantschap, evenmin het uitslui ten van andere constructieve partijen. Rijkskantines: 6 miljoen tekort DEN HAAG (ANP) Het te kort in de kantine-exploitatie bij de 15 ministeries bedroeg vorig jaar ruim zes miljoen gulden. Het grootste tekort werd ge boekt bij de Stichting, die de kantines van Algemene Zaken, Sociale Zaken en van Volksge zondheid en Milieuhygiëne be heert: ruim één miljoen. Het laagste bedrag werd genoteerd bij Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, 200.000 gulden. DOELTREFFEND Wachten op de regen, luidt het parool voor deze twee Britse manne quins. Terwijl de Londenaren zuchten onder de zomerse hitte en reikhalzend uitzien naar een fikse bui, laten twee dames namens ontwerper John Wallis hoe je je daar doeltreffend en modieus op kleedt. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag - De Sociaal-Economische Raad heeft zich gisteren duidelijk verdeeld getoond bij het opstellen van een advies aan de regering betreffende de openheid van inkomens. De minister van Sociale Zaken bereidt een wetsontwerp hierover voor, dat op korte termijn zal verschijnen. De tegenstelling binnen de raad was er opnieuw één tussen vakbeweging/ en werkgevers. De vakbeweging - die overigens ook als groep niet volledig homogeen was - wilde met de openheid zeer ver gaan; elk inkomen moet bekend (kunnen) worden gemaakt. De werkgevers, bezorgd voor inbreuk op "privicy" van de indivi duele inkomenstrekker, wilden een wat globalere openheid, bijvoor beeld door het bekend maken - en dan nog niet aan iedereen - van de inkomens in functiegroepen. En dan moet zo'n groep niet zo klein zijn, dat individuele inkomens erdoor kunnen worden afgeleid. De Kroonleden waren in vrijwel elke situatie verdeeld, waardoor in de S.E.R. over de twistpunten telkens ongeveer een fifty-fifty verhouding ontstond bij de stemmingen. DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp gaat woensdag a.s. praten met de cao-partners in het streekvervoer, en de bonden zullen tot die datum het beraad over eventuele acties opschor ten. De bonden vinden het evenwel een „onzindelijke zaak" als de minister hen voor de consequentie stelt van verla ging van het voorzieningenni veau (en een daarmee samen hangende daling van de werk gelegenheid) bij verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Er is voor 1977 niet meer be schikbaar dan 2,3 min. voor het verbeteren van de arbeids voorwaarden in het streekver voer. De bonden eisen echter dat de verschillen in arbeids voorwaarden voor buschauf feurs die bij een gemeentelijk vervoersbedrijf werken en de overige chauffeurs worden weg genomen. De bonden hadden verklaard acties te overwegen als het gevraagde gesprek met de minister niet gunstig zou ver lopen. De minister antwoordde daarop gisteren dat hij niet met een gesprek wilde instemmen onder de bedreiging van een ultimatum. Volgens de minister zijn er on derzoekingen gaande naar de mogelijkheden de arbeidsvoor waarden op bepaalde punten gelijk te trekken, maar hij wil op de resultaten hiervan niet vooruit lopen. Maar verbeterin gen van de arbeidsvoorwaarden die financiële consequenties hebben, zullen onontkoombaar leiden tot een verdere verscha ling van het voorzieningenni veau bij het streekvervoer, al dus de minister. Camping aan Franse kust afgebrand PARIJS (AFP) Bij bosbran den langs de Atlantische kust van Frankrijk zijn gisteren en kele duizenden hectaren bos verloren gegaan. Ten zuiden van La Rochelle kwamen bij Royan talrijke va kantiegangers in moeilijkheden. Zij moesten met veerboten en plezierjachten, die de autoritei ten te hulp hadden geroepen, in veiligheid worden gebracht toen hun door het vuur de weg naar het binnenland was afgesneden. Een camping, met inbegrip van 80 caravans, talrijke auto's en een honderdtal tenten gingen in vlammen op. Ook een villa en vier bungalows werden ver- Autorijles duurder DEN HAAG (ANP) De minis ters van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat heb ben zich akkoord verklaard met een verhoging van de tarieven van autorijscholen met ingang van 21 augustus. De tarieven mogen dan met 0,65 - de om zetbelasting inbegrepen -per le suur worden verhoogd, met dien verstande dat de lesprijs voor rijonderricht in personenauto's en op motorrijwielen een be drag van 27,95 (inclusief btw) niet te boven gaat. Turken contra Glimmerveen UTRECHT (ANP) - In het in formatieprogramma voor Tur ken van de NOS zal morgen onder meer de vraag worden gesteld hoe lang het nog duurt voor het ministerie van Justitie maatregelen zal nemen tegen Joop Glimmerveen, de leider van de Nederlandse Volksunie. Volgens een Turkse medewer ker van het programma zijn de Turken zeer verbolgen over de anti-Turkse pamfletten die le den van de Volksunie hebben verspreid naar aanleiding van de onlusten in Schiedam. Het programma wordt uitgezon den via Nederland I, 18.55 uur. Organisatie hartluchtbrug Genève rond UTRECHT (ANP) Tussen de vertegenwoordigers van de werkgroep Hartchirurgie Bui tenland van de Gezondheids raad, de ziektekostenverzeke raars en de ziekenfondsen is gisteren volledige overeenstem ming bereikt over open harto peraties bij Nederlandse pa tiënten in het Centre Medical de Genalier in.Genève. Er zijn duidelijke afspraken ge maakt over de coördinatie, de organisatie en de financiering van deze operaties. Het is de bedoeling, dat er jaar lijks ongeveer 200 patiënten naar Genève vliegen, in kleine groepjes van twee tot drie pa tiënten, die in een weekend ver trekken en dan veertien dagen in Genè e blijven. De eerste patiënten vertrekken 29 augus tus. WASHINGTON - Bepaalde Amerikaanse functio narissen schrijven de incidenten van deze week aan de gedemilitairiseerde zone in Korea toe aan de reis van de toenmalige president Nixon naar China in 1972, aan het Watergate-schandaal en aan de val van Vietnam. Zij redeneren dat deze drie gebeurtenissen het machtsevenwicht in Azië zodanig hebben gewijzigd dat beide Korea's zijn gaan twijfelen aan de duurzaamheid en kracht van de Amerikaanse bescherming van Zuid-Ko- rea. Het streven van Noord-Korea is sinds 1950 nooit veranderd: hereniging van Korea, zonodig door geweld, waarvoor het verdwijnen van de V.S. uit Korea een vereiste is. Aanvankelijk reageerde de Noordkoreaanse leider, Kim U Soeng, op onver wachte manier op de stuiptrekkingen in de Ameri kaanse politiek en leiding, door onderhandelingen te openen met Zuid-Korea en te gaan praten over een vreedzame politieke hereniging met Zuid-Ko rea. Er werd aanvankelijk geredetwist over gezins hereniging en de aandacht van de wereld verslap te. Tussen 1970 en 1973 gingen aan de bestandslijn geen Amerikaanse levens verloren (in tegenstel ling tot jaren als 1968, toen 17 Amerikanen in Korea werden gedood en 54 gewond). In augustus 1973 liet het Amerikaanse leger zijn militairen te velde zelfs weten dat zij niet langer gevarentoeslag kregen wanneer zij in Korea waren gelegerd. Maar toen de Vietnamese oorlog op een nederlaag voor de V.S. ging uitlopen en Nixon aftrad, begon nen de Aziatische leiders te denken aan de moge lijkheid dat de V.S. zouden terugkeren naar het isolationisme, vooral in Azië. Noord-Korea veran derde van taktiek. Het aantal blijkbaar opzettelijke aanvallen op Amerikaans personeel door Noord-koreanen steeg. Bij een Amerikaanse majoor werd de keel verbrij zeld toen hij door Noordkoreanen werd aangeval len, terwijl hij rustig op een bank zat in hetzelfde gebied waar deze week twee Amerikaanse officie ren zijn gedood. Ontdekt werd dat de Noordkoreanen onder de gedemilitariseerde zone een uitgebreid tunnelnet hadden gegraven, blijkbaar bedoeld voor een inva sie en Kim II Soeng ging in april 1975 naar Peking om steun van de Chinezen te krijgen voor zijn druk op de Amerikanen in het zuiden. Hij kreeg die niet. De volksrepubliek China verklaarde dat China een „vreedzame hereniging van Korea" wil. Noord-Korea ging toen naar de algemene vergade ring van de VN en slaagde erin een resolutie aangenomen te krijgen waarin terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea wordt geëist. De Amerikaanse troepen bleven echter omdat zij er zijn onder een defensieverdrag dat in 1954 met Zuid-Korea is afgesloten en niet onder een of andere VN - maatregel. Amerikaanse functionarissen menen dat de aanval van deze week opzettelijk was, om te bewijzen dat het gevaar van oorlog in Korea nog groot is en dat dit rechtsreeks te maken heeft met de aanwe zigheid van Amerikaanse troepen. Het lijkt een ruwe methode, tot mislukking ge doemd, maar de Noord-koreanen blinken niet uit in aandacht voor diplomatieke beleefdheden en subtiliteiten. Een Australische missie werd in 1975 het land uit gezet nadat Australië had laten weten dat het in de VN niet voor de Noord-koreanen zou stemmen. Onlangs heeft Noord-Korea in buitenlandse kran ten advertenties over een hele pagina geplaatst waarin Kim 11 Soeng wordt geprezen. De Noord koreanen citeerden daarna die kranten in hun eigen publikaties, zonder erbij te vertellen dat deze verklaringen in advertenties stonden die zij zelf betaald hadden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7