bij tante Lief Geef wethouders behalve kritiek ook wat ruimte' Jubilerende wethouder Boone van Leidsehendam LTERDAG 21 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 ïemoei je wel met uitgangs- unten van beleid, zit een wet- nuder niet teveel te hinderen et detaillering, roep hem ter erantwoording voor de totali- it van zijn beleid maar laat sa enige ruimte om te werken ant iedereen moet zijn bezig- jn kunnen afstemmen op ei- •n mogelijkheden en karak- Dat is het advies dat wet- Juder P. C. Boone van finan- «n en onderwijs van Leid- 'hendam de gemeenteraad zou Uien geven ter gelegenheid *n zijn dertigjarig lidmaat- chap van dezelfde raad dat •steren in besloten kring wer- gevierd in café-restaurant Het Blesse Paard" in Stomp- ijk. erugkijkend op die dertig jaar ertelt de heer Boone als lid van e Leidschendamse PvdA „met Je echte SDAP-er Kerkhof, 'n buitengewoon integere man" sa- toen in 1946 in de eerste geko- *n gemeenteraad na de tweede Wereldoorlog te zijn gekomen. was voor die oorlog lid van J5 Vrijzinnig Democratische Hond die na de bevrijding op- ^K in de Partij van de Ar- p'U." „De Leidschendamse bestond toen bijna hele- a*l uit KVP-ers, er waren 'n Paar protestants-christelijken en Pan wij tweeën van de PvdA. Burgemeester Banning, zelf RK, lad twee KVP-wethouders, dat 'n hecht aaneengesloten h, daar kwam niemand tus- °en- Banning was wel 'n echte jemocraat maar bij weinig te- lenspel kun je gemakkelijk je m doordrijven. Het werk van kerk. Er is geld. Maar er moet heel wat bij. De dienst aan de moeilijke kindsheid en de niet veel gemakkelijkere dieren kost kapitalen. De freule maakt de indruk, dat zij opgeruimd van hart is, geduldig ook, begaan met het lot van een machteloze jeugd die in banen geholpen moet worden. Jaren geleden be gon ze een spastisch kindje in haar home op te nemen. Dat kende ze al vanuit haar werk in het Katwijkse Zeehospitium, waar ze hydrotherapie toepaste. „Voor dat meisje, Georgette, had ik op de woonboot al een paardje. Ik wilde meer kinderen een kans geven om een gezellig tijdje bij me te hebben. Het dierenaantal breidde zich uit en daardoor trok ik kinderen aan die als vliegen op de stroop afkwamen. Op het ogenblik heb ik dat wisselt nogal een vast aantal van acht kinderen. Daarbij kan ik elk moment kri- sisgevallen opnemen. De meeste gevallen komen van de gemeen telijke sociale diensten in het hele land. Het zijn kinderen die tot rust moeten komen, het huis zijn uitgegooid, of die om ande re redenen geen onderdak heb ben". Leidse paard Maar daar is ook het „Leidse paard", dat van de slachterij werd gered. Of liever: de twee Leidse paarden, want er is nog zo'n voormalig onderkruipseltje dat het bij tante Lief helemaal gevonden heeft Het Leidse paard, thans Puzzel genaamd, wordt geshowd, fier bereden door een slankgespierd pleeg kind. In paradepas gaat het vóór het raam langs. Puzzel ziet er uitstekend uit. De barones: „Die knapt prima op, ze liep iets raar op de voeten, maar het gaat nu lekker". Merrie Puzzel ziet er uitstekend uit Merrie Puzzel; alle dieren hebben bij Lieveke namen met een beteke nis. De twee jongens die voor het Leidse paard zorgen zijn bijvoorbeeld verwoede puzze laars. En daar is het andere Leidse paardje. Eens Jopie ge naamd, maar nu heet ze Aligha- mé: „Daarover werd ik het eerst gebeld, daarna kwam dan nog Puzzel". Een geit mekkert, terwij] ik op een paardedeken mijn notities bijhoud. Zo te horen vanuit een belendende kamer komt dat ge mekker. Tante Lief staat voor niets. Honden en poezen lopen in en uit. Een pleegkind heeft een boodschap gedaan en komt afrekenen. Een familiebedrijf, dat onvoorstelbaar leeft en functioneert. Overal hoor je ge luiden. Koerende duiven en sna terende eenden. Honden die opeens met zes tegelijk een ver andering van de gewone orde opgewonden begroeten. De re delijke meubels, nonchalant bij gehouden maar van een exclu sief soort, zijn van dekkleden voorzien, want de menagerie is overal. Afgestofd wordt er niet elke dag, honden- en kattenha ren zijn er te vinden in omge keerd evenredige aanwezigheid als bij een gemiddeld fantasie loos schoon en keurig net Hol lands familienest wordt aange troffen. Ik weet nu nog niet of tante een hes en rok of een doek of lappenzak omhad. Boeken te gen de wand, maar niet uit luxe. Geslacht verloochent zich niet, geen blinkende omhaal van prullerij, maar grofeerlijke en tourage waarop een kenner ja loers zou kunnen worden. Paarden (een greep uit de onwil lekeurige opgave van de freule): Engeline Horatia, een Pools slachtpaardje met zachte oogop slag, die twee veulens gaf: Poverello en Pavane. Dan het eerste Welshje, Gigi, die eigen lijk Revel Melody heet, een on deugend stout meisje, volgens tante Lief. Daar is ook Humbug, van 60 cm schofthoogte, om ringd door twee Fjord-paardjes Gamoedi en Gabibi, twee ezel tjes Sjaloom en Singe (Vreugde) en uiteraard noemde ik al Puz zel, die een vreugde voor het oog wordt. Dan heeft tante Lief haar eigen honden door hun aantal niet alle bij naam te noemen. Een Dalmatiner, een echte Afrikaan se Sloequi, die een moeder had die uit een Bedouïnentent kwam, een tekkeltje (bijt slechts vreemden), een Bernard en nóg een Bernard. Vier honden als logees. Eigen katten: ruim tien, aangevuld met niet geregistreer de logerende poezen. Alles ver deeld onder de kinderen die graag een eigen dier willen ver zorgen: „Ze moeten wel ver zorgd worden, anders word ik boos", zegt tante Lief, „maar liefde hanteren is vaak moeilijk voor deze kinderen". Pluimvee in alle hoeken en ga ten, ook bij een kostelijke aan gelegde vijver, die een dieren tuin niet zou misstaan. Varkens, geitjes, Maaike de misleide, de koerduifjes. Het overweldigend aantal katten is mede opgezet om de ratten enigszins uit de buurt te houden. Hoe blijft dat alles draaien? „Vreselijk" betekent de barones van Reede van Oudtshoorn, „ik weet soms niet, hoe ik het eind van de maand moet halen. Ik ben nu een stukje stichting ge worden, dat stichtingsgedeelte levert wat subsidie op, hoop ik. Althans voor de verbouwing hier. Want er moeten kamers voor de kinderen komen. Ik heb nu nog de vier jongens op zol der en de vijf meisjes beneden. Het zijn jonge mensen, die hun eigen hus hier moeten hebben. Geen tehuis, want een tehuis heeft deze kinderen doodgeman- geld. Voor zo'n onderkomen als ik heb blijkt een grote noodzaak te zijn. Veel van mijn tijd ook besteed ik aan besprekingen met onderbrengende instanties". Freule Lieveke (nomen est omen) heeft ontzettend veel hob by's, zonder er de tijd voor te kunnen vinden. „Ik probeer vóór het slapen wat te lezen, maar dan ben ik zo moe, dat ik binnen twee minuten slaap. Ik werk graag met hout ook, ach, met zoveel. Het woord verveling ken ik niet". Boven, ergens op zolder, bege leidt pupil Joop een toptune op z'n trompet. Het geluid dringt royaal door de plankenvloer bo ven me. Buiten hebben kinderen en dieren de ruimte. Alles draaft er en is op elkaar inge speeld, in een ongeordende har monie. Dat is bij tante Lief mo gelijk. „Het is geen sleurhuis hier, elke minuut van de dag gebeurt er wat". lOgd lienst ||x.-] k.tob* odsdi .f'-.'l gr Ie 301 f d politi V 1 g T /I onge raadslid boeide mij, ik wilde het vak leren omdat ik het interes sant vond." „In 1946 zijn we in Leidsehen dam eerst begonnen met het maken van bestemmingsplan nen om de overloop van Den Haag op te vangen. De kwaliteit van de huidige raad is overigens wel heel wat beter dan toen, niet te vergelijken, het waren bijna allemaal agrariërs. Er waren raadsleden die op de vergade ringen de envelop met raads stukken openden, het fractie standpunt was al bekend, ze hoefden alleen maar ja of nee te zeggen." Scheidslijnen „De scheidslijnen binnen de raad lagen vroeger ook veel scherper, vroeger was het KVP of niet-KVP, nu zijn het veel meer individuen, de tegenstellin gen zijn trouwens veel minder. De frakties zijn veel meer be reid naar elkaar te luisteren. Eigenlijk is er een nieuwe scheidslijn ontstaan, die tussen WD-ers en de andere frakties, de stellingname van de WD is dikwijls duidelijk afwijkend van die van de overige frakties." „Wat ik wel nuttie vind is dat er tegenwoordig meer specialis ten in de raad zitten, op finan cieel gebied maar ook op andere lijnen, die kunnen de raad beter op de consequenties van hun besluiten wijzen, met de neus op hun verantwoordelijkheden drukken." Wethouder Boone, nu 67 jaar en 6 jaar geleden wethouder ge worden op een ogenblik dat hij er over dacht het raadswerk op te geven, praat als wethouder belangrijk minder dan vroeger als fraktievoorzitter. „Ik praat alleen over financiën en onder wijs, dat zijn mijn, overigens - behoorlijk grote, verantwoorde lijkheden." De geringe groei van de PvdA in Leidsehendam - in de combi natie Progressieven Leidsehen dam zitten na dertig jaar nog steeds maar twee leden van de PvdA, de heer G. J. Hendriks en de jubilaris - is volgens wet houder Boone te wijten aan „de weinige herkenbaarheid uit de traditie." „Ik betreur het maar heb er niet veel verklaring voor. Naar mijn mening zijn de oor spronkelijke partijen, ook de PPR en D'66, door de combina tie binnen de PL vervaagd, dat heeft bij de verkiezingen ongun stig gewerkt, dacht ik. Mis- ming bij de volgende verkiezin gen beter bekend, dat hoop ik maar, we moeten het aan de betrokken partijen overlaten of dit bestendig wordt. Natuurlijk heeft dit niets met de kwaliteit van de vertegenwoordigers van de partijen in de gemeenteraad te maken, die is beter dan ooit tevoren." Een eigenaardigheid van veel moderne gemeenteraden noemt de heer Boone de sterke verte genwoordiging van ambtenaren; „voor die mensen is het wel eens moeilijk zich van hun da gelijkse bezigheden los te ma ken, het belang van de gemeen te is soms totaal anders dan hun ambtelijke ervaring." Opvolger De Leidschendamse Partij van de Arbeid zal binnenkort naar een opvolger moeten uitzien want de heer Boone vindt dat in de volgende gemeenteraad „een jonge opvolger naar voren moet worden geschoven." „Ik ben nog in het bezit van mijn verstandelijke en emotionele vermogens maar je weet niet hoe lang dat duurt. Ik ben niet uniek, heb echter wel talenten vermogen heb trachten te ont wikkelen. Verder ben ik maar 'n gewoon middelmatig mens." De jubilaris, waarschijnlijk Leidschendams meest populaire persoonlijkheid („onderwijzeres sen willen graag door mij ge trouwd worden, daar maak ik dan wel wat werk van") is trots op zijn portefeuille van onder wijs. „Vroeger zeiden de confes sionelen: die portefeuille mag nooit naar een voorstander van het openbaar onderwijs maar ik kan met genoegen vaststellen dat iedereen tevreden is met mijn behartiging van hun belan gen. Drie nieuwe scholen in één jaar, waarvan twee met R.K.- signatuur (de LOM-school en de Duivenvoorde-school), dat is bij een teruglopend leerlingental toch maar een plezierige zaak." Reserves De eigen fractie van de heer Boone heeft bij de begroting vorig jaar gepleit voor een in tensiever gebruik van de zes miljoen die Leidsehendam als reserve achter de hand heeft. De jubilaris: „De rijksoverheid zorgt er wel voor dat we in '77 doen op de saldi-reserve. Leid sehendam heeft echter nog ver schillende voorzieningen nodig. Op het gebied van de volksge zondheid is er nauwelijks spra ke van een beleid. Ik ben van mening dat de betreffende wet houder met dat beleid een aan vang moet maken, dat kan al leen vanuit de GG en GD, een aansluiting met Voorburg is dringend gewenst en daar is geld voor nodig." De wethouder noemt zichzelf ij- del „maar van stress heb ik dan ook geen last, ik ben vooral mijn vrouw dankbaar, behalve voor de gelegenheid die ik voor mijn ontplooiing van haar heb gekregen ook voor de kritiek die zij mij niet heeft gespaard." Eind september gaat wethouder Boone, met zijn echtgenote, in de kwaliteit van vice-president „for European affairs" van „The International Cremation Federation" en van voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Facultatieve Crematie, naar een congres van bovengenoemde federatie. „Daarna ga ik nog naar New York waar ik binnen de UNO wil praten over de opneming van een artikel over de vrijheid van crematie in de Human Riahts" J Barones C. Th. L. van Reede van Oudtshoorn te midden van haar kroost. Van was ik nog nooit door een barones, welkom dat ik kreeg bet Aarlanderveense waar het verkeer voortraast en de laatste al minstens vijf katten was van adeldom Bij Freule C. Th. L. Van Reede van (door de baar toe kinderen tante Lief „want zo beet ik genoemd) sprongen de door het venster naar en weer naar binnen, van elke grootte en ras, poezen en ka- en enkele markant ge- eend en bijna ook Maai- het zwarte schaap dat met D, 7.cj honden tegelijk werd opge- en nu meent een hond te en daarom in huis z'n be- Hercujefte doet. Maar dat is niet de van bet opvoedings- Lief. Lieveke helpt sinds ji in haar grote boerderij immens erf met stukjes en de samenleving van een af. Ze runt een bedrijf 2 0o|haar eentje: vele tientallen nd (f101 in dienst zijn gesteld (s^een stuk of acht jongens en OO^fcjes van 6 tot 21 jaar. De '■a, middelbaar in haar le- mjaren en niet onbemiddeld, CftisT orRvangrijk zelfs, komt SEV.E?rt een aanzienlijk Hol- ihe dds geslacht. De Oudtshoorns hun sporen bij Alphen I*waar ze o.a. de kerk van j^fdshoorn lieten bouwen. Zelf tante Lieveke in het oude geboren. Na de oorlog ze naar Nederland. „Ik opgegroeid met dieren en met kinderen en die- in Nederland heb ik motieven te kunnen dieren te kunnen Mijn leVen lang is dat kinderen en dieren", in een woonboot met beperkt dierental, later ze- jaar aan het Drieveldsepa- Alphen a.d. Rijn. Nu bezit die niet volgens de mode is gekleed, een complex met 10) -lllen, tegenover de katholieke Tante Lief. omringd door onder meer Hommage, logee Dino en zielige Bernard Souami.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5