Waarom mag de weduwnaar het huishouden niet doen? Japan NV overleeft de val van Tanaka Zeeland vertroebeld rus i te nemen. De heer S. wilde niet dat ze dit deed zonder dat er betaling tegenover stond en via de algemene bijstandswet krijgt ze nu het mini mumloon. De heer S. draagt naar vermogen bij. „Uit deze situaties blijkt", zegt Arie Keukenmees ter, en de reeks kan naar believen worden uitgebreid dat er duidelijk problemen ontstaan wanneer er door het wegvallen van de vrouw in het gezin taken en verantwoordelijkheden onvervuld blijven. Deze leemtes zijn zo belang rijk dat ze la minute opgevangen dienen te worden. De weduwnaar moet zorgen dat dit gebeurt, want de kinderen vragen verzorging en effectieve belangstelling. Als men bedenkt dat hij naast dit probleem ook nog eens het verdriet om het sterven van zijn vrouw moet verwerken en de kost moet blijven verdienen, dan is het zonne klaar dat dit bijna niet op te brengen is. Als de weduwnaar geen kans ziet een adequate oplossing te vinden, verliest hij in feite ook nog zijn kinderen. Die worden dan uit huis geplaatst en opgenomen in een kindertehuis. Maar naast het vinden van een adequate oplossing voor het gezin staat de weduwnaar ook nog voor grote persoonlijke problemen. Door het wegvallen van de vrouw mist hij niet alleen de relatie met haar. Ook vrienden en kennissen gaan minder contact met hem houden omdat voor de vrouw van zo'n echtpaar een gesprekspartner ontbreekt. De kans is levensgroot dat de weduwnaar vereenzaamt met alle gevolgen van dien". Als eerste stap vooruit bepleit Arie Keukenmees ter in zijn scriptie drie maanden betaald verlof na het overlijden van de vrouw. „Voor de we duwnaar moet de mogelijkheid geschapen wor den om tot rust te komen en over de oplossing te gaan nadenken die hij het meest gewenst acht. De kosten van deze voorziening heb ik ongeveer berekend. Ervan uitgaande dat er per jaar 1000 mannen met gezinsverantwoordelijkheid weduw naar worden en dat zij gemiddeld 2500 gulden, inclusief sociale lasten, per maand verdienen, zijn de totale kosten 7.5 miljoen gulden. Op het totaal van de sociale uitkeringen is dit een te verwaarlozen bedrag. De betaling zou, evenals bij de weduwen die een vergelijkbare regeling hebben, kunnen plaatsvinden door de bedrijfs verenigingen. Het voordeel van deze regeling is ook dat de weduwnaar in deze drie maanden kan testen of hij het huishouden zelf aan kan of wil gaan doen". Arie Keukenmeester acht dit laatste belangrijk. Hij vindt dat de weduwnaar de keuzemogelijk heid moet hebben om zelf voor zijn kinderen zijn kostbaarste bezit te zorgen inplaats van deze essentiële taak aan vreemden over te laten. Daarom bepleit hij in zijn scriptie een uitbreiding van de algemene weduwen- en wezenwet in die zin dat de weduwnaar met kinderen beneden de achttien jaar een uitkering gaat ontvangen, gelijk aan die van de aww-uitkering voor een weduwe met kinderen. Momenteel bedraagt die 1117 gul den per maand, ongeacht het eventuele inkomen. Arie Keukenmeester: „Het voordeel is dat de weduwnaar dan beschikt over een basisbedrag waarop hij zijn verdere besluitvorming kan base ren. Hij kan ontslag nemen en zelf het huishou den gaan doen. Sterker: er zijn al gezinnen waar de vrouw kostwinner is en de man voor het huishouden zorgt Wanneer zo'n vrouw overlijdt, staat de man opeens met lege handen en is hij gedwongen werk te gaan zoeken, geheel tegen de wil en de bedoeling van de gewezen partner in. Een logische opmerking is dan: ja, maar dat kan nu toch ook, er is de algemene bijstandswet Inderdaad, maar daar kleven bezwaren aan. De weduwnaar wordt teruggeworpen op het mini mumloon. De aww-uitkering ligt in de praktijk weliswaar niet veel hoger, maar bij deze uitke ring kan men er zonder consequenties iets bij gaan verdienen om het inkomensniveau op het oude peil te handhaven. Bij de abw is dat zonder fraude niet mogelijk. En een ander nadeel van de abw is dat hij wordt uitgevoerd door de gemeenten. Lang niet alle gemeentebesturen ac cepteren de gedachte dat de weduwnaar zelf de huishouding gaat doen en het komt dan ook regelmatig voor dat er kortingen op de abw-uit- keringen worden gedaan om een weduwnaar te dwingen weer aan het werk te gaan". Een wetsuitbreiding als hierboven voorgesteld, brengt natuurlijk kosten met zich mee. Arie Keukenmeester heeft ze als volgt begroot Er zijn ongeveer 10.000 weduwnaars die in aanmerking zouden moeten komen voor een uitkering. Per persoon gaat het om een bedrag van ongeveer 11.000 gulden per jaar in totaal jaarlijks dus 110 miljoen gulden. Om dit geld op tafel te krijgen zou de aww-premie met ongeveer 0.1 percent omhoog moeten. „Ik realiseer me dat dit op problemen kan stuiten, gezien de economische toestand en het streven naar verlaging van de A. G. Keukenmeester: zwaar probleem. premiedruk. Maar ik zie nog een andere financie ringsmogelijkheid. In Nederland leven 20.000 we duwen die een aww-uitkering ontvangen omdat hun man in het verkeer is omgekomen. Als ik ervan uitga dat 50 percent van die ongelukken zijn gebeurd door schuld van een ander, dan is het duidelijk dat de gemeenschap aan ongeveer 10.000 weduwen een uitkering doet die verhaald zou kunnen worden op de wa-autoverzekering. Door in de aww een verhaalsartikel in te bouwen zou dus een bedrag van ruim 100 miljoen gulden minder aan uitkeringen betaald kunnen worden". Om de positie van de weduwnaar met kleine kinderen te verbeteren, pleit Arie Keukenmeester tenslotte voor uitbreiding en aanpassing van de gezinszorg. Hij stelt: „Op het ogenblik is de gezinszorg geen goede oplossing voor de weduw naar. De continuïteit is niet gewaarborgd en de helpsters houden zich aan vaste tijden van half negen tot half vijf terwijl de man vaak veel vroeger naar zijn werk moet en veel later thuiskomt. De gezinsverzorging zou in feite zo aangepast moeten worden dat de weduwnaar geen gebruik hoeft te maken van de diensten van anderen familie, kennissen, buren, een huis houdster. Dit betekent dat de hulp zo nodig, bij voorbeeld als er een baby is, dag en nacht en ook in de weekends verleend zou dienen te worden". Arie Keukenmeester is zich ervan bewust dat hier de nodige voetangels en klemmen liggen. „Bij de instellingen voor gezinszorg zou de ver wezenlijking van mijn voorstel grote organisato rische problemen opleveren, niet het minst om dat er nu al een personeelstekort is. De gezins verzorging is namelijk voor gediplomeerde krachten weinig aantrekkelijk omdat de salaris sen liggen op het niveau van het minimumloon. Aanpassing van de honorering zal ongetwijfeld nieuw aanbod van personeel tot gevolg hebben. De Nederlandse gezinsraad heeft berekend wat de kosten zijn als de gezinsverzorging voor we duwnaars goed zou lopen. Het totale bedrag dat dan extra op tafel zou moeten komen, beloopt zo'n 65 tot 100 miljoen gulden waarbij men ervan uitgaat dat de betrokkene een aww-uitkering heeft en deze geheel overmaakt als bijdrage in de hulpverlening. Dat bedrag zou moeten komen van het ministerie van CRM. Nou, dat zie ik zo gauw niet gebeuren. Bij de overheid bestaat geen open oor en oog voor de vergeten groep der weduwnaars. Er heerst laksheid. Voor politieke partijen is het niet interessant zich in te zetten voor zo'n kleine categorie. Het zet te weinig zoden aan de dijk. Zoden dat zijn in dit geval stemmen". PIET SNOEREN (Van onze correspondent) TOKIO Toen Kakoeie Ta naka, de voormalige premier van Japan, gearresteerd werd op verdenking bijna 10 mil- i joen aan steekpenningen geac cepteerd te hebben van Lock- I heed, hij is inmiddels na betaling van een enorme borg som weer op vrije voeten nam hij ook zijn ontslag als hoofdadviseur van de „Zeven de Dag Club". Vier jaar gele den richtte Tanaka deze poli tieke groepering op die zeer veel invloed had in Japan. Een van de leden van de club zei na Tanaka's arrestatie: Tana ka is altijd goed voor ons ge weest Hij zorgde voor ons". De groep bleef Tanaka fel trouw, hoewel de voorlopige plaatsvervanger van Tanaka voorzichtig was. „Noem ons alstublieft niet de Tanaka- Groep", zei hij tegen verslag gevers, „wij zijn de Zevende Dag Club". De indrukwekken de naam van de groepering slaat overigens alleen maar op de dag waarop ze opgericht werd, zeven juli 1972. Tijdens het verloop van het Lockheed-schandaal kreeg het publiek een uitstekende kijk achter de schermen van de geldmachine die men „Japan NV" zou kunnen noemen. Een groot aantal politici, bureau craten, zakenmensen en func tionarissen van de ministeries van financiën en transport zijn in de loop van het schandaal al gearresteerd. Maar de elite die in Japan al een eeuw de touwtjes in handen heeft is door de Lockheed-affaire al leen maar geholpen. Gedurende de 5 maanden waarin het schandaal zich ont wikkelde was de spanning bij na ondragelijk. De kinderen van een Japanse huisvrouw zagen op de TV een program ma over het schandaal. „Hier moeten jullie naar kijken", ge bood de vrouw, „tegen de tijd dat jullie op de middelbare school zitten, staat dit in de geschiedenisboeken". Een ban kier die naar hetzelfde pro gramma gekeken had vertelde dat het genoemde bedrag slechts 5% van Tanaka's ge schatte bezit is. „Alleen de karpers in zijn vijver in Tokio zijn al twee keer zoveel waard", zei de man, „en zelfs als je alleen maar naar zijn kapitaal kijkt is Tanaka één van de rijkste mannen van Japan". De be faamde karpers waren een gift van mensen die er alle rede nen toe hadden Tanaka dank baar te zijn. Tijdens zijn poli tieke loopbaan als onder ande re minister van financiën had Tanaka zijn invloed gebruikt om allerlei projecten door te voeren die him banksaldo ten goede kwamen. Een vooraanstaand lid van de Zevende Dag Club zei dat Ta naka's inkomsten niets waren vergeleken met wat na-oorlog- se premiers hadden verdiend aan repatriëringen uit de Fi lippijnen en Indonesië. De man, die anoniem wenste te blijven, was in Tanaka's hoog tijdagen minister geweest, maar werd de laan uit ge stuurd toen de president van Zuid-Korea, Park Chung Hee zijn wensen voor de nieuwe Japanse regering bekend had „Er is hier zoveel corruptie dat het een politiek systeem ge worden is", zei een waarne mer. De voornaamste les die politici in Japan geleerd heb ben van het Lockheed schan daal was, volgens hem, dat je op moet passen geld van Lock heed aan te nemen. Intussen riep de huidige pre mier, Takeo Miki, de rege ringspartij op om „haar geloof en geweten te herstellen". Aangezien hij op elk gewenst moment de financiële belan gen van mogelijke rivalen bin nen de partij bekend kan ma Tanaka wordt na het betalen van een enorme borgsom naar zijn huis gereden. ken, staat Miki erg sterk. Kort geleden liet hij twee hoge plaatselijke functionarissen arresteren, omdat ze zaken de den met firma's die de rege ring schade zouden kunnen toebrengen. Veel betrekkingen tussen poli tici en zakenmensen ontston den dankzij Noboshuke Kishi, die in 1960 ontslag nam als premier, juist om zich toe te leggen op het vormen van zul ke financiële betrekkingen. In Düsseldorf richtte Kishi's per soonlijke secretaris de Nihon Kan firma op. Bijna alle han delsorganisaties in Japan zijn lid van Nihon Kan, die ze ge bruiken om politieke fondsen van Japan naar het buitenland over te hevelen. De tegenwoor dige politici zijn volkomen af hankelijk van dit soort bron nen. Takeo Miki zal waarschijnlijk opgevolgd worden door Takeo Foekoeda de minister van eco nomische zaken. In tegenstel ling tot Miki behoort Foekoe da tot het establishment Hij komt van de Universiteit van Tokio en is een echte bureau craat. Als Foekoeda niet de volgende premier wordt (hij is nu 71), dan zal waarschijnlijk Kichi Miyazawa Miki's opvol ger worden. Miyazawa heeft nu al de steun van Ryoichi Sasakawa, een rijke partijge noot Uit de Lockheed-affaire bleek hoe het Japanse systeem werkt, en het zorgde er meteen voor dat een handvol ambi- tieuse mensen die dat systeem aan het overnemen waren, uit de weg geruimd werden. Zelfs als de regeringspartij de ko mende verkiezingen voor de Japanse Tweede Kamer ver liest, zal ze toch effectief kun nen blijven regeren, dankzij enige collega's van de opposi tie. Japan NV heeft Lockheed overleefd en is de overwin naar. Copyright The Guardian GEZIEN DOOR HET 00G VAN EEN VIS: Alsof Zeeland al niet mooi ge noeg is. Zo benadert Wim Rie- mens in het onlangs verschenen fotoboek "Dromen over Zee and" zijn geboortestreek. Alsof Zeel and een prentenboek is met lou ter zee, duin, klei, koren en ranke torenspitsen. Alsof Zeeland niet bevolkt wordt door waarachtig levende mensen die in een duide lijke relatie leven met de in deze provincie alomtegenwoordige na tuur. Riemens riet de Zeeuw over het hoofd. Hij fotografeert langs de mens, verlekkerd speurend naar gelikte plaatjes, wachtend op flat teus licht Mensen rijn voor hem silhouetten in tegenlicht ledepop pen in overblijfselen gestoken van een eens zo rijke traditie. Mensen figureren, poseren maar komen niet tot leven. Als lands man moet Riemens toch weten dat juist de Zeeuw wars is van poses. Bijna nergens in zijn boek vinden we iets terug van het ver bond dat de Zeeuw met de ele menten heeft gesloten. De zee zien we vaak, nogal vertekend soms door technische hulpmidde len die niet altijd een zegen blij ken te rijn. Maar hoe riet de Zeeuw zijn zee? Hoe kijkt hij naar de zee? Veel vette klei, schit terend gestoffeerd door het inder daad unieke Zeeuwse licht De boer echter, die jaar in jaar uit met de materie worstelt, wordt niet zichtbaar. En ook het dier speelt in Riemens' samenleving geen roL Het moet gezegd: Riemens en dichter Hans Bouma, die alle prenten van toepasselijke kleen- gedichten heeft voorzien, hebben een „mooi" boek gemaakt Mooi in de puur esthetische zin. Ze belijden het in him inleiding: „Ook al proberen we nuchter te rijn, het beeld dat we van Zee land oproepen is zonder meer subjectief. We hebben geen be schrijving van Zeeland. We dro men over Zeeland. Een Zeeland dat er nog steeds is. Dromen kan heel reëel zijn." Maar tussen dro men over en zwelgen in bestaat een groot verschil. Zeeland heeft een ander gericht Een gegroefd gelaat getekend door de geleverde gevechten met de natuur. Zeeland heeft daar door iets gelatens over zich. En loutering. Dat Zeeland krijgen we niet te zien. Wel landschappen als neo-realistische landschappen van Willink, gevels als bordkar tonnen decorstukken. Wrede gol ven als vrolijke arabesken op een doek van Matisse, paalhoofden die de storm moeten stuiten als Mondriaanse strepen. Alles is on dergeschikt gemaakt aan Rie mens' vertekende visie. Zegt P. H. Ritter jr. niet in rijn prachtige boek „Zeeuwse Mijmeringen": „Ge gaat er niet heen om beziens waardigheden, wat er aan schoonheid leeft maakt deel uit van de sfeer van het land". Die natuurlijke schoonheid zonder opsmuk die Ritter zo treffend schetst laat Riemens niet zien. Hij deformeert de natuur en gaat voorbij aan de rol van mens en dier in het geheel. Zeeland gezien door het oog van een vis: vertroe beld. Toch is Riemens smoorverliefd op rijn land, liefde op het eerste gericht. Blinde liefde bijna. Ver liezen verliefden niet vaker de realiteit uit het oog? Anders valt de visie van de fotograaf niet te verklaren. Verliefden zien de ge varen niet die de idylle bedreigen. De smeerpijpen in het Sloege- bied, de olie op de golven, de kernenergie die al vele boeren van hun land heeft verdreven. Wel wordt de actuele dreiging van de industrialisatie in de inlei ding aangestipt, maar niet meer dan dat Waarom dit onderwerp niet wat agressiever aangepakt? Juist dat zal de kijker doen besef fen dat de resten schoon Zeeland met hand en tand verdedigd moe ten worden tegen de moloch en pestilentie die industrie heet „Dromen over Zeeland" sust en wiegt lezer en kijker in slaap. Kijk eens hoe mooi het allemaal nog is. Riemens droomt. Nochtans: de liefde tot zijn land is ieder aangeboren zegt Vondel CHARLES BELS „Dromen over Zeeland" - Foto's: Wim Riemens, Tekst: Hans Bou ma Uitgeverij: Van Holkema en Warendorf te Bussum. EIDSCHENDAM Vier dagen betaald ver of |rijgt een weduwnaar om zijn verscheiden •ouw ten grave te dragen en orde op zaken stellen. Daarna moet hij de kostwinner s in deze onverbiddelijke maatschappij freer aan het werk. Ook als hij kleine kinderen eft. Een gezinsverzorgster komt dan de taak i de moeder overnemen. Tot voor kort diende Ie weduwnaar voor die hulp 25 gulden per dag leer te tellen, ongeacht zijn inkomen. Wanneer fit boven zijn draagkracht ging, kon hij aan- le bijstand. Een schrijnende toe- de wetgever enig soelaas heeft de recente wijziging van de regeling re tri be taalt de man voor de gezinshulp naar vermogen die varieert van 50 per maand bij een loon van 1070 gulden maand tot 880 gulden per maand gedurende eerste acht weken en daarna 500 gulden bij salaris van 3200 gulden per maand of meer. ie< duidelijke verbetering", zegt Arie Gert Keu- leester, ambtenaar uitvoering algemene bij- in Leidschendam. „Maar lang niet Door rijn beroep, maar ook privé >nfronteerd geraakt met de verborgen ellende weduwnaars met kleine kinderen, heeft hij het kader van rijn opleiding middelbare socia- arbeid een scriptie aan dit probleem gewijd hij oplossingen aandraagt. Zonder veel overigens. „De uitvoering zou zeker drie vijf jaar duren, maar persoonlijk geloof ik het er over vijf jaar nog niet van gekomen rijn. De groep waarom het gaat, omvat 10.000 Dat is te weinig om politici in het geweer krijgen. Als kiezersvolk is zo'n categorie niet Een tragische zaak: 25 tot 30 percent alle kinderen die hun moeder verloren heb- komen terecht in kindertehuizen omdat zo'n in het begin te veel moet aanmodde- En u weet even goed als ik dat een kinderte- voor alle partijen de slechtste oplossing is", de zwaarte van het probleem te schetsen Arie Keukenmeester twee voorbeelden. Het te betreft de heer N., een 35-jarige man met kinderen van vijf, zeven en elf jaar. Hij is ds juli 1973 weduwnaar. Na de dood van rijn is de huishouding enige weken gedaan loor zijn moeder. Die kon het niet langer volhou- len omdat haar eigen gezin ook de nodige tandacht vroeg. Twee gezinnen verzorgen was iroor haar niet op te brengen. De heer N. is toen piaar een instelling voor gezinsverzorging gestapt Deze verleende hulp, maar kon vanwege perso neelsgebrek geen continuering in de hulpverle ning waarborgen. Het kwam dan ook regelmatig poor dat er wekenlang, en tenslotte helemaal ;een hulp was. De kinderen werden toen voor Bn na schooltijd opgevangen door de buren, inaar dit was weinig ideaal. Als een van de ideren riek was, nam de heer N. verlofdagen j>p, want anders lag het kind de hele dag alleen 'iuis. De schoolvakantie naderde en er was geen lulp. De heer N. vroeg medewerking om over die periode onbetaald verlof te kunnen krijgen, pit werd geweigerd. Na alle problemen die hij 0reeds had gehad, besloot hij toen maar ontslag te nemen en rijn gezin zelf te gaan verzorgen. Hij doet dit nu en is voor rijn inkomsten aange wezen op de algemene bijstandswet. Wiet tweede voorbeeld gaat over de heer S., een ■man van 45 die sinds juni 1972 weduwnaar is. ^JBlij heeft vier kinderen vein zestien, véértien, tien acht jaar. Na de dood van rijn vrouw heeft 'Aij gedurende anderhalf jaar zonder hulp van HHbuitenaf samen met rijn kinderen het gezin draaiende gehouden. Eenvoudig was dat aller minst en het ging hem ook niet in de koude kleren ritten. Hij stortte in en moest zich onder psychiatrische behandeling stellen. Door veel rust te houden herstelde hij vrij snel, maar het was duidelijk dat er iets gedaan moest worden. Men vond een oplossing omdat hij een zuster had die weduwe was en wier kinderen het huis uit I waren. Zij bleek bereid de huishouding op zich

Leidse Courant | 1976 | | pagina 19