Een dagtrip met de touringcar naar het Ahrdal {Wie lere buschauffeur moet ast gedegen vakmanschap nke dosis geluk hebben -d Parkieten zijn met weinig tevreden DIEREN— PORTRET V; „ALS JE STEEDS AAN DE MENSEN ACHTER JE MOET DENKEN, WORD JE GEK..." GOOR Het reizen per bus raakt steeds meer, in trek. Veel Nederlanders hebben- blijkbaar genoeg van super snelle vliegreizen en laten zich liever door een touring car rondrijden met als voor deel dat zij op weg naar hun vakantieadres ook nog het een en ander zien. De OAD uit Holten, één van de groot ste touringcarbedrijven in ons land, vervoert dit vakan tieseizoen ongeveer 35.000 mensen. Dit betekent in ver gelijking met verleden jaar een stijging van 17 procent. Zeker 800 keer rijdt er deze zomer een bus naar één van de 40 vakantiebestemmingen in Europa. Een perfecte orga nisatie komt er voor kijken om al die reizen soepel te laten verlopen. Eén van de belangrijkste schakels hierin is zonder twijfel de chauf feur. Hij is de man die (bij de meeste reizen) als reislei der het gezelschap met raad en daad terzijde staat, maar ook degene die er voor zorgt dat zijn passagiers veilig thuis komen. De laatste taak is actueel geworden door en kele ongelukken. Onlangs nog kwamen in Noorwegen twee Nederlanders om het le ven en raakten er 38 gewond bij een ongeval met een door de OAD ingehuurde bus. Hoewel de Nederlandse chauffeur geen schuld trof rijst de vraag of de verant woordelijkheid van tour chauffeurs niet te groot is. Of zij wel geschikt zijn voor het rijden in bergroutes in com binatie met hun andere werk zaamheden? Om dat aan de weet te komen zijn we de gast geweest van OAD-chauf- feur Henk Vincent op een dagtocht naar het Ahrdal. t de hele dag aan de veiligheid van al die mensen achter me moet denken zou ik gek i. Dan kun je er beter mee stoppen een bus ;uren. Ik zie mijn taak heel eenvoudig: de zonder brokken weer naar buis rijden. Dan de passagiers ook behouden terug Henk t (al 26 jaar chauffeur bij de OAD) stuurt uringcar op de autoweg bij Keulen moeite- lorbij een lange rij vrachtwagens. Hij zorgt zo snel mogelijk weer op de rechterrijbaan nen om achteropkomende personenauto's ng te geven. Vincent maakt zijn passagiers op het silhouet van de Keulse Dom aan de i wolkenlucht. Zonder de maximum toege- melheid van 80 kilomter te overschrijden lij de olijfgroene bus in de richting van hr in het Ahrdal. De vakantiegangers, veel emeni mensen en enkele gezinnen met kinderen, ïen slimerkelijk rustig. De voor dit soort reisjes i vanke lolbroek is nog niet opgestaan. i de koffiepauze in een wegrestaurant vertelt /incent dat hij in het zomerseizoen eens in wejj 'rtien dagen een achtdaagse reis naar het stellei Woud maakt en de week tussen twee van Jelgrijen vuit met het rijden van enkele dagtochten. e". ?1 voor die dagtochten naar het buitenland t hij raren chauffeurs nodig", legt hij uit. „Je weet gew^k pas een dag van tevoren waar je heen cerk. erder is niet bekend of een dagtocht wegens *ei~d (tbreken van voldoende belangstelling niet nen. %at. Tijd voor een gedegen voorbereiding is niet. Vandaar dat een chauffeur, die zo'n N1ijdt, deze van haver tot gort moet kennen. int de route te weten, maar ook de mensen ^^jggen wat er zoal valt te zien Vincent door via een nieuw stuk autoweg [n een gedeelte van de route afsnijdt, komen kwartier eerder aan in Altenahr dan is 1 Altenahr is vermaard om zijn wijn en it om zijn zeer drukke hoofdstraat. Het ver- rorstelt zich met moeite door de smalle en je straat. Zonder zichtbare spanning neemt af béD-chauffeur met zijn twaalf meter lange ig opfcar een haakse bocht. Vincent met pretoog- «t eeik doe dit liever met een bus dan met een een ^aanse slee. Het voordeel van een bus is dat estoke ramen heeft en het uitzicht dus goed is. iste pit nogal eens voor dat mensen bang worden wil. i gaan rijden. Door het maken van een geintje amel'r ik ze over die angst heen te helpen ten z)t geeft later tijdens de lunch toe dat in feite jorbdte gevaren lang niet altijd tot mensen door- e bijh- „Dat hoeft ook niet", zegt hij, „men is l zetP op vakantie". Met die gevaren doelt de antei* chauffeur vooral op het niet altijd even kunfeldige gedrag van de mede-weggebruikers, campt vindt overigens dat ondanks het drukkere ir erJT het rijden met touringcars in de afgelopen aanzienlijk veiliger is geworden. Hij wijst in fband op het instellen van uniforme verkeers- jk gd maximumsnelheden en de verbetering van ngevi „Natuurlijk", zo zegt hij, „zijn er nog landen a sule moet uitkijken. Neem Noorwegen. Daar heb int vhdwegen. Je kunt daar zo met je bus in per (kken. In Joegoslavië raak je bij regen makke een slip. Slijtlagen ontbreken daar, zodat het ns gspiegelglad wordt." ad vas in Joegoslavië waar verleden jaar een bus blalï OAD op een natte weg slipte en in een ravijn lidspt kwam. Een collega van Vincent verloor ten vj het leven. Wat heeft Vincent dat ongeluk ;astvfi? e m<hrikt enorm. Je weet dat het kan gebeuren. »n." als het een eigen collega overkomt word je twe^el even stil. Nee, angst om weer achter het ïer (te kruipen heb ik er niet door gekregen." eursïderlandse chauffeurs wel geschikt zijn voor ►ekoflden in bergen? je dt algemeen dacht ik wel. Wij krijgen heel wat ivoorbereiding dan de gemiddelde automobi- >mt !e OAD-chauffeurs gaan elk voorjaar naar het op jwaarop zij dat jaar gaan rijden. Alle moeilijk- t eeli in de route leren we zo van tevoren kennen. ;aattr volgen we cursussen op technisch gebied." lij v volgens hem uitgesloten dat er een ongeluk danfat door een mankement aan de bus: „De gelcxphriften van de verkeersinspectie zijn zo stren- Na elke reis wordt bij ons de bus helemaal Nederlandse vakantieganger. In tal van horecabe drijven zit de stemming er vroeg in de middag al goed in. Hebben sommige mensen eerst een paar glazen wijn nodig alvorens ze zich op de dansvloer begeven, anderen pakken elkaar reeds direct na binnenkomst spontaan in de arm om op de tonen van het orkestje een polka te dansen. Enkelen pakken het bergtreintje om vanaf de Drachenfels over Europa's drukst bevaren rivier te kijken. Een paar passagiers zijn zo blijkt bij hun terugkomst in de bus ontstemd over de wijze waarop zij in een etablissement zijn behandeld. Hun klacht komt er op neer dat ze te veel voor de toch al peperdure consumpties hebben betaald. Chauffeur Vincent relativerend: „Wij Nederlanders zijn niet veel beter. Ga maar eens naar Volendam Het grootste probleem voor de OAD-chauffeur op deze dag is dat het aantal passagiers niet overeen komt met de officiële opgave. Ook na de zoveelste telling blijken er 30 mensen in de bus te zitten, terwijl dat er 29 moeten zijn. Omdat Vincent niet over een namenlijst beschikt (bij meerdaagse reizen is dat wel het geval) kan hij niet a la minute nagaan wie de verstekeling is. Op zijn vraag of er „toeval lig" een kind meereist dat geen kaart heeft ingele verd, krijgt hij een negatief antwoord. Henk geeft de moed niet op en vraagt zich hardop af: „Die vrouw, die alleen instapte, hoort die er wel bij?" Bij navraag blijkt wat de chauffeur al vermoedde dat de vrouw had geboekt voor de tocht naar het Sauerland die öok deze dag wordt gemaakt Haar reactie: „Ik dacht al, waar blijven de grotten van Sauerland tochDe medereisgenoten bar sten in lachen uit Glimlachend start Vincent de touringcar. „Dit zijn nou van die leuke dingen die je als tourchauffeur kunt beleven. Nee, van dit vak krijg ik nooit genoeg. Het blijft boeiend. Aan het eind van het seizoen denk ik wel eens: voor mij hoeft het niet meer. Maar zodra het voorjaar is, verlang je er toch weer naar". Op de terugtocht worden we nog eens geconfron teerd met de gevaren van het verkeer. Door een klapband is op de autoweg een personenauto van de weg geraakt. Niemand schijnt letsel te hebben opgelopen. Vincent „Je ziet het, voor je het weet kun je of met een auto of met een bus een ongeluk krijgen. Hoe goed je als chauffeur ook bent je hebt niet alles in de hand. Een flinke dosis geluk moet je hebben als je er zonder kleerscheuren door wilt komen. Ik ldop het af, want ik heb nog nooit een ongeval gehad met een busVincent bedient de claxon om andere weggebruikers te bewegen niet bij de ingedeukte auto stil te staan. Er is al hulp voldoende. „Want", zo zegt hij, „je krijgt in de kortste keren files en die leiden vaak tot nieuwe ongelukken." Om negen uur manoeuvreert de Goorse chauffeur de bus na een tocht van ruim 450 kilometer het terrein van de OAD-garage in Goor op. Bijna veertien uur zijn we onderweg geweest Vincent terwijl hij de fooi met een dankbare glimlach in ontvangst neemt: „Nee hoor, dit was een heerlijk ontspannen ritje. Ik voel me net zo fris als bij het vertrek vanmorgen." Als hij zich afmeldt hoort Vincent dat hij de volgende dag een tocht naar Tecklenburg moet rijden: „Dat is helemaai een makkie", vindt hij voor de buitenlandse reizen niet ouder dan drie jaar zijn." De lunchpauze in Altenahr zit er op. De passagiers melden zich tot grote tevredenheid van Henk Vin cent op tijd bij de bus. „Dat heb ik wel eens anders meegemaakt", laat hij via de geluidsinstallatie we ten. „Onlangs nog was er een jonge man die maar niet op kwam dagen. De chauffeur kon niet langer wachten en reed weg. De jongen moest met de trein van Duitsland naar Nederland terugkerenEr klinkt beschaafd gelach in de touringcar. Nee, dit is niet het publiek dat elk moment het liedje „En we gaan nog niet naar huiszal aanheffen. Ook na het bezoek aan de wijnkelder is men niet uitbundig. Vincent, mensenkenner bij uitstek: „Je zult zien, ze blijven heel rusig. Ik maak het ook wel eens anders mee: een gezelschap lolbroeken bijvoorbeeld. Die zijn van het eerste tot en met het laatste moment aan het gein trappen. Als je, zoals ik laatst nog had op een reis naar het Zwarte Woud, twee van elkaar afwijkende groepen in de bus hebt kun je problemen krijgen. De mensen, die zich rustig houden en de reis vooral maken om wat te zien, gaan zich vrij snel ergeren aan de luidruchtige medepassagiers. Dan moet je als chauffeur-reislei der verzoenend optredendat hoort er bij. Er zijn ook mensen voor wie je een vertrouwensman bent. Ze betrekken je bij alles, doen niets zonder je vooraf te vragen. Weer anderen zonderen zich hele maal af. Van de eerste categorie probeer je wat afstand te nemen en de tweede groep betrek je er wat meer bij. Dat moet je ook niet te rigoureus doen, want dat pakt vaak verkeerd uit. En dan heb je natuurlijk ook de kankeraars, vooral de kwaliteit van het eten moet het vaak ontgelden. Voor sommi gen blijft het moeilijk om eraan te wennen dat het eten in het buitenland anders is dan in Nederland. Ook hier moet je sussend optreden. Mensen, die de hele sfeer blijven verpesten bieden we een kaartje aan, waarmee ze op de eerste de beste trein naar huis kunnen stappen Het uitzicht op de Drachenfels is prachtig, het drankje peperduur Het komt ook voor dat er plotseling mensen ziek worden. Je moet een arts waarschuwen, medica menten halen en ga zo maar door." Is de functie van chauffeur-reisleider niet te zwaar? Drukt de verantwoordelijkheid voor het rijden en het reilen en zeilen in het vakantieoord niet te zwaar op hem? Vincent: „Dat valt erg mee. Je moet niet vergeten dat onze reizen uitstekend worden voorbereid door de staf op het kantoor. Alle reserveringen voor hotels en dergelijke zijn geregeld. Bij rondreizen maken we wel gebruik van reisleiders. Zou je overal van deze mensen inschakelen, dan wordt het reizen onbetaalbaar". In Remagen zet Henk Vincent ongeveer de helft van het aantal passagiers af voor een boottocht op de Rijn naar Königswinter. Wij gaan met de bus verder langs deze rivier, waarvan het water zo laag staat dat de raderboten (die zorgen voor het openbaar vervoer op de Rijn) niet bij alle haltes kunnen aanleggen. De wijnranken op de berghellingen staan er dankzij de vele zon uitstekend bij. De Rijnstreek kan zich opmaken voor een groot wijnfeest. Na een ritje door de villaplaats Godesberg rijdt Vincent de bus een pont op. Het geld, dat de passagiers moeten betalen voor het overzetten schiet hij voor de goede orde voor. „Je bent", vertelt hij, „soms net een bankier. Om de haverklap wordt je gevraagd geld te wisselen Enkele jaren geleden waren die geldzaken helemaal een probleem. Om alle rekeningen voor hotels en benzinestations te betalen kreeg je als chauffeur geld mee. Dat waren duizenden guldens. Op je hotelkamer zat je soms hele avonden Duits geld om te rekenen in Roemeense of Oostenrijkse valuta. Sinds een collega is bestolen dragen we niet zoveel meer op zak. Alles wordt nu via banken in de diverse landen betaald." Tegelijk met de deelnemers aan de boottocht zijn we in Königswinter. Een soort Valkenburg, dat hoofdzakelijk blijkt te bestaan bij de gratie van de pas gefokte kleurslagen bij voorbeeld, wat meer, maar er zijn voldoende parkieten te koop tegen redelijke prijzen. Toch is het vogeltje momen teel in zijn moederland be schermd. Men kan de licht groene parkiet in Australië te genkomen in het savanna- en bomengebied. Wilde exempla ren mogen niet meer gevangen worden. De parkieten behoren tot de familie van papegaai- achtigen. Sommige parkieten gaan, evenals hun grotere broers, ook praten. Het mak kelijkste laten zich hiertoe de mannetjes verleiden. Zij zijn de beste praters. Men kan de mannetjesparkiet herkennen aan zijn blauwe neusdoppen. De vrouwtjespar kiet, of pop, heeft bruingele. Wil men dat een parkiet gaat praten, dan moet men er jong mee beginnen en wel op het moment dat de vogel nog niet zo goed kan vhegen. Met veel geduld en toewijding moet men het diertje eerst handtam maken. Het moet leren op de vinger te zitten. Niet meer te schrikken van onverwachte bewegingen en dergelijke. Ter wijl men zo het vertrouwen van het beestje tracht te win nen, moet het langzaam en duidelijk worden toegespro- pele woorden en na verloop van tijd is de kans groot dat het parkietje deze woorden zal gaan imiteren. Net zoals bij mensen is ook de ene parkiet intelligenter dan de andere. En wanneer men een intelligent dier heeft getroffen zal hij langzamerhand ook meer woorden overnemen. Een of twee parkieten kunnen bijzonder gezellige, keuvelen de huisgenootjes worden. Ze hebben vrijwel nooit een slecht humeur, terwijl ze ook heel tam kunnen worden. Er zijn verschillende parkieten die gewoon vrij in de kamer rondvliegen en zelf hun kooi waarvan het deurtje dan wel altijd mc openstaan, opzoe ken. Ze ziuien zich enorm aan hun baasje gaan hechten en dan een plaatsje op de schou der opzoeken. Er zijn trou wens ook kwekers met vóüe- res vol parkieten die laat in de lente worden opengezet De parkieten kunnen dan vrij in de natuur om het huis rond vliegen. Sommige nestelen dan zelfs in de bomen. In het na jaar worden de mannetjes bin nengehaald, de vrouwtjes vol gen dan vanzelf. Parkieten kan men al naar gelang de plaatsruimte die men heeft, zo wel binnen als buiten houden. lijk aan zijn nieuwe behuizing went is hij toch bijzonder op ruimte gesteld. De vogeltjes zijn erg sterk, maar kunnen beslist niet tegen tocht en vocht Er is speciaal parkieten- voer in de handel, terwijl ook de combinatie van millet- en kanariezaad goede kost voor de vogel is. Zoals bij alle huis dieren is hygiëne erg belang rijk, dus regelmatig kooi of volière schoonmaken. Wanneer men een parkiet of een koppeltje wil hebben, be denk dan eerst welke kleur dat moet zijn. Kijk bij de koop van het diertje erg kritisch. Het vogeltje moet bijvoorbeeld een goed glanzend verenpak hebben. De neuswratten mo gen niet verschrompeld zijn. Het dier is dan meestal oud. Ook moeten de oogjes helder en levendig staan. Het diertje moet zich niet te makkelijk laten vangen. Hij moet stevig op zijn pootjes staan en de tenen moeten gesloten zijn. De vleugelpunten boven de staart mogen niet gekruist zijn ter wijl de vogel ook geen holle of bolle rug mag hebben. Kloppen al deze punten dan is de kans dat u een miskoop te Er zijn maar weinig vogels, om niet te zeggen helemaal geen, die de populariteit van de kanarie en de parkiet ge nieten. Beide vogels hebben een bijna identiek verleden, want werd de kanarie in de late middeleeuwen door zeehe den als souvenir van de Cana- rische Eilanden meegebracht de parkiet viel hetzelfde lot ten deel. Alleen gebeurde dat een paar eeuwen later. Want het diertje leefde relatief ge zien niet zo dicht bij huis als de kanarie. De parkiet was namehjk een levend aanden ken van een verre reis naar Austrahë. Zijn komst in Euro pa valt rond het begin van d? 19de eeuw. De eerste vermel ding van het vogeltje werd in 1840 in Engeland gemaakt Tien jaar later werd het eerste exemplaar in ons land gesig- naleerd. De parkiet was in die dagen een zeldzaamheid van de eer ste orde en er werden grif honderden guldens voor zo'n vogeltje neergeteld. De groene grasparkiet bracht minstens 300 gulden op terwijl de in middels in gevangenschap ge boren gele, blauwe en witte parkiet zelfs het dubbele op brachten. Deze kleuren waren mutaties. Behalve de albino, tuur voor. Nu zijn er meer dan vijftien kleurslagen, terwijl men ook nog onderscheid maakt tussen de bonte en ge vlekte soorten. In de jaren twintig ontstond opnieuw een hausse in de parkietenhandel. Japan ging zich namelijk voor het vogeltje interesseren en men kon toen makkelijk een koppel voor de prijs van 2800 gulden kwijt Tegen de jaren dertig kelderde deze markt echter. Voor een paar tientjes heeft men nu al een aardig koppeltje. Natuurlijk kosten

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17