Iel uw leven met een dieet... Valentino 3ni DE GROTE MINNAAR DIE NOG NIET IS VERGETEN DEN HAAG Stel u een medische Hof van Eden voor. Denk u een maatschappij in waarin hartaanvallen niet be staan, waar de twee belang rijkste vormen van kanker die de dood tot gevolg hebben (kanker van de dikke darm en de endeldarm) praktisch onbe kend zijn, waar men vrijwel nooit gehoord heeft van aderontsteking en de daaruit resulterende bloedstolsels in de longen. Stel u een wereld voor waarin een groot aantal van de kwaaltjes van de mo derne maatschappij die mil joenen mensen onnoemelijk veel lijden en ellende bezor gen praktisch verdwenen zijn; blindedarmontsteking, aam beien, zwaarlijvigheid, diver- ticulosis (grote uitstulpingen in de wand van de dikke darm) en spataderen. Een uto pie? De Amerikaanse arts dr. Da vid Reuben weet waar deze medische Hof van Eden ligt Niet in de beschaafde wereld, maar in het landelijk Afrika. Het is een maatschappij en een levenswijze die bijna volle dig de grootste plagen van de moderne wereld hebben ver meden. Het geheim blijkt even eenvoudig als onthutsend: ve zelrijk voedsel. Dokter Reuben, die de afgelo pen vijf jaar bijna alle weten schappelijke publikaties heeft gelezen over de rol van ruwve- zels in ziekten bij de mens, is tot de overtuiging gekomen, dat miljoenen slachtoffers van kanker en andere „gesels der beschaving" op dit moment nog in leven zouden zijn als ze eenvoudigweg in staat zouden zijn geweest plantaardige ve zels ter waarde van enkele centen aan hun dagelijks voedsel toe te voegen. Zijn be vindingen heeft dr. Reuben te boek gesteld en het de alles zeggende titel „Het red uw le ven dieet" meegegeven, een uitgave van Omega-Boek te Amsterdam (prijs 14,90). Duidelijk komt hierin zijn overtuiging naar voren, dat (her)invoering van een vezel rijk dieet reusachtige moge lijkheden biedt als machtig wapen in de preventieve ge neeskunst. En wat dit betreft, staat hij niet alleen. Ons mo derne vezelarme voedsel is im mers bijna unaniem door in ternationale medische experts veroordeeld als de basisoor zaak van dood en invaliditeit zaaiende ziekten. Medische onderzoekingen heb ben niet alleen aangetoond, dat de gezondheid van de Afri kaanse plattelandsbevolking door toedoen van gebruik van vezelrijk voedsel aanzienlijk beter is dan die van de wester ling, maar ook is bevestigd, dat, toen de vezels uit een oogpunt van „smaak" uit het westerse voedsel werden ver wijderd - toen we minder ruw- vezels gingen eten - de wester ling ten onder ging aan vrese lijke ziekten en kwalen. Volgens dr. Reuben is bewe zen, dat alle eerder genoemde ziekten en kwalen in recht streeks verband staan met de spijsvertering en de stofwisse ling en de werking van het verteringsstelsel. Tegen deze achtergrond moe ten we onze voedingsgewoonte bezien. Jarenlang zijn allerlei kwalen afgedaan als „de gesel van de beschaving", maar we tenschappelijk is nu bewezen, dat het eten van zogenaamd beschaafd voedsel (vezelarm, duur en prestigerijk) een van de minst beschaafde dingen is die we doen. Het westerse me nu blijkt noch zo rijk, noch zo gevarieerd als het mag lijken. Het merendeel van wat we tegenwoordig eten bestaat uit bijzonder gezuiverde koolhy draten, voornamelijk zetmeel en suiker, en uit aanzienlijke hoeveelheden vetten en oliën. Allemaal schadelijke stoffen die in de chemische fabriek, die ons lichaam is, fnuikend kunnen werken. En er dus zo snel mogelijk uit moeten. En daar duikt een levensgroot verschil op tussen de spijsver tering en stofwisseling van de Afrikaanse plattelandsbevol king en die van de westerling. Onderzoekingen hebben aan getoond, dat het voedsel van Afrikanen in slechts 24 urn- tijd verandert van voedsel op tafel tot ontlasting. De gemid delde westerling doet daar twee tot drie dagen over. Met alle schadelijke gevolgen van dien. En dat alles, omdat ons voedsel - vol eiwitten, verrijkt met mineralen, beschermd door regeringsmaatstaven - in éên essentieel opzicht zo ge brekkig is: het heeft een tekort aan plantaardige vezels. De zelfde plantaardige vezels die het voedsel van de Afrikaanse plattelandsbevolking als het ware in sneltreinvaart door het lichaam jagen. Het meest kwellende vindt dr. Reuben, de kleine hoeveelheid vezels die het verschil uitma ken tussen de mogelijkheid van kanker, hartaanvallen en dergelijke en de vrijwel volle dige immuniteit van hen die voedsel nuttigen dat rijk is aan ruwvezels. Gemiddeld consumeren Afrikaanse dorps bewoners iets minder dan 25 gram vezels per dag. De wes terling consumeert ongeveer acht gram vezels. Conclusie: het evenwicht tussen potentië le gezondheid en potentiële ziekte wordt verstoord door ongeveer 18 gram bijna onver teerbaar vezelachtig materiaal dat hooguit een paar cent per dag kost. nstee| Valentino met Doris Kenyon in „Monsieur Beaucaire". Zelfs zijn trouwste bewonderaarsters beklaaqden zich o stu over zijn verwijfde kleding. ing t rijs. Valentino met tulband in „The son of the sheik", zijn laatste film. stuurd wat een complete mislukking werd. Toen ook de marine niets in de jonge Rodolpho zag leek New York de enige oplossing, waar hij aanvankelijk onder Italiaanse mede-emigranten ver keerde totdat1 drie welgestelde Fransen zich over hem ontfermden. Toen ook zij hem lieten vallen werd hij tuinman op Long Island, maar al spoedig had de jonge Rodolpho schoon genoeg van het paden wieden en probeerde zijn geluk in 18.) igs j i/ELDi it perj n gei tr. 50. el. 76' /ELDI n onq i Citrj scherj 76 J ers BEN2 uw bo >sgew ibouv - Kee Ide sp ■EIDEl 12525. 5 m l 214.ri BB-m Ie re| 3 te bij - Ha( igstga de b Leic °Pen af grj 15, h« fok. is. e ïrgrui: n b.b Bl. 07; Vijftig jaar geleden, om precies te zijn op 23 augustus 1926, overleed Rodolpho Alfonzo Rafaelo Pierre Filibert Gugliel- mo di Valentina d'Antonguolla aan een maagbloeding en dompelde daarmede het vrouwelijk deel van de wereldbevol king in diepe rouw. De in 1895 in het Zuid-Italiaanse stadje Castellaneto gebo ren Rodolpho had toen al een carrière achter zich, die bijna even grotesk was als zijn volledige naam, al kende de wereld hem "eenvoudig" als Rudolph Valentino, de grote minnaar van het witte doek. Een begrip in de jaren twin tig zoals na hem eigenlijk alleen nog maar James Dean een symbool van zijn tijd is geweest. Maar wat was deze Rudolph Valentino in werkelijkheid? Mensen die hem goed gekend hebben spreken enigszins ver wonderd over zijn intelligentie en gevoe ligheid, maar hij schijnt in het dagelijks leven 'n heel oninteressante man geweest te zijn. Ondanks zijn lijfspreuk "In mijn land zijn de mannen de baas en ik geloof dat de vrouwen daar gelukkiger onder zijn" was hij in zijn privé bestaan een willig slachtoffer van zijn tweede echtgenote Natacha Rambova nog gewoon Wini fred Shaunessy bij haar geboorte in Salt Lake City. die met haar bemoeizucht zijn filmloopbaan bijna vernietigde. Als zoon van een oud militair werd hij naar de legeracademie van Taranto ge- goedkope nachtclubs als danseur. Het fortuin scheen hem toe te lachen toen hij Clifton Webb mocht vervangen als part ner van de gevierde Bonnie Glass. Bij de New Yorkse politie schijnt hij toen echter al geboekt te hebben gestaan als kruimel dief en afperser- Los Angeles was z'n volgende stap, waar kennissen hem aanraadden zijn geluk eens bij de film te proberen. Voor 5 dollar per dag kreeg hij z'n eerste kans als gewoon figurant in een danszaal scène in "Alimony". Grotere rollen in belangrijker films volgden. Meestal als schurkachtige Italiaanse graaf of gladde gigolo. In die tijd trouwde hij met Jean Acker, die hem op hun huwelijksnacht al in de steek liet Het zou drie jaar duren tot hij zijn grote kans zou krijgen en in vijf jaar tot een niet weg te denken persoonlijkheid op het witte doek zou uitgroeien. In 1921 zwaaide de gezette en agressieve oude vrijster June Mathis de scepter over de afdeling scenario's in de Metrostu dio's. Zij had zojuist Vincente Blasco-Iba- nez's bestseller "The four horsemen of the Apocalypse" onder handen genomen. Zij had óók zojuist Valentino gezien als tegenspeler van Clara Kimbell Young in "Eyes of youth" en haar besluit stond vast. Deze gepommadeerde jongeman moest en zou de rol van de Zuid-Ameri kaanse nietsnut spelen, die in Frankrijk gedurende de eerste wereldoorlog tot held uitgroeit. June Mathis kreeg natuur lijk haar zin en haar keuze bleek verras send juist Na het zien van de eerste opnamen werd unaniem besloten de rol van Valentino te herschrijven en belang rijker te maken. Na het daverend succes bij de première werden zelfs alle copieën weer ingetrok ken om Valentino's naam bóven in plaats van onder de filmtitel te zetten! Wie de film nu nog 'ns onder ogen krijgt zal verbaasd staan. Valentino heeft 'n prachtige entree met een Spaanse dans, maar ontpopt zich in de rest van het drakerige verhaal als een zeer matig acteur, wiens mimiek zich beperkt tot een flitsende, felle blik, trillende neusvleugels en een soort grijns, die een vampier niet misstaan zou hebben. Maar het vrouwelijk deel van het publiek had een nieuw idool gevonden, waarvoor het bereid was door het vuur te gaan, ook al waren de meeste films zoals de critici toen reeds bijna onverteerbaar, baar. Valentino als Armand tegenover de grote Nazimova als "Camille" in een zwaar aangezette verfilming van Alexander Du mas junior was de volgende stap op weg naar onvergetelijke roem en hèt moment voor June Mathis om voor haar ontdek king een salarisverhoging van 350 naar 450 dollar per week aan Metro te vragen. Toen de studio niet meer dan 400 wilde geven stapte het duo over naar Para mount, dat bereid was tot 500 dollar te gaan en een driejarig contract dat kon oplopen tot 1000 dollar of meer. Para mount had zojuist de rechten gekocht van "The sheik", een exotisch wanpro duct van ene mejuffrouw E. M. Huil, dat echter grif van de hand ging. Valentino in de titelrol en Agnes Ayres als de Britse aristocrate, die hij ontvoert, deden weinig meer dan "om elkaar heen- draaien" zoals D. W. Griffith en Mayer dat kernachtig uitdrukten "totdat Valen tino haar eindelijk te pakken heeft". Enkele films zonder exotische achter grond volgden en ontmoetten veel kritiek, omdat Valentino zonder bal-masque-kle- ding niet kon overtuigen. Beter verging het "Blood and sand", Blasco-Ibanez's stierenvechtersverhaal. Maar de produc tie was niet zonder moeilijkheden verlo pen. Tijdens de opnamen'van "Camille" had Valentino de decor- en costuumont- werpster Natacha Rambova ontmoet en was met haar getrouwd. Natacha Rambo va was vastbesloten van nu af Valenti no's carrière te regelen en samen met de nog immer aanwezige June Mathis preste zij Rudolpho om steeds hogere eisen aan de studio te stellen. Paramount zwichtte en stond tegen beter weten in Rudy en de dames toe om "The young rajah" te maken, een ontstellende flop waarin de acteur als een exotisch opgetuigde kerstboom naar voren kwam. Paramount bood hem daarna 7000 per week, als de dames zich maar niet meer met zijn films bemoeiden. Tenslotte zou een compromis gevonden worden. De onafhankelijk J.D, Williams zou de films financieren en Rudolph Valentino in een van z'n allergrootste flops: als de met kralen behangen imitatie-Boeddha in „The young rajah". Paramount zou de films alleen uitbren gen. Zo ontstond "Monsieur Beaucaire", Booth Talkinton's verhaal van een Fran se edelman, die zich aan het Spaanse hof voor barbier uitgeeft. De film werd rede lijk goed ontvangen al beklaagde men zich om de verwijfdheid van Valentino's costuums, ontwerp van wie anders dan... Rambova. Twee films later zag Williams het ook niet meer zitten en United Artists wilde nog wel... maar dan moest Rambova de laan uit. Voor 10.000 dollar per week plus een percentage van de winst maakte Valentino tenslotte "The eagle", vrij naar Pushkin's "Dubrovsky", het verhaal over een Russische Robin Hood onder Catha- rina de Grote. Om Rambova zoet te houden gaf Rudy haar het geld om zelf de film "What price beauty?" te maken, wederom een afschuwelijke mislukking. Reden voor Rambova om Valentino voor goed de rug toe te keren. "The son of the sheik" volgde, naar een nieuwe smartlap van E. M. Hull, met Valentino als z'n eigen zoon, een gastop treden van Agnes Ayres als zijn moeder en Vilma Banky als de heldin. Op de promotietoer naar de oostkust voor deze film, werd Valentino die al met een maagzweer sukkelde met spoed naar een New York's ziekenhuis vervoerd. Het vrouwelijk deel van de wereldbevoling leefde intens mee. Duizenden hielden de wacht bij het ziekenhuis. Op 23 augustus overleed de grote minnaar van het witte doek. De onvoorstelbare taferelen, die toen volgden hebben hun weerga niet in de geschiedenis. De trein, die zijn lichaam westwaarts vervoerde werd herhaalde malen tot stilstand gebracht door grote groepen weeklagende vrouwen, waarvan sommigen zich op de rails wierpen. De hysterie bereikte een hoogtepunt tijdens de begrafenis. De actrice Pola Negri „stal de show" door demonstratief op de trap pen van de kerk flauw te vallen. Nog jaren later zou Valentino's graf een soort bedevaartplaats zijn voor zwaar gesluierde vrouwen, die op zijn sterfdag bloemen op zijn graf zouden leggen. Jiine Mathis, die drie jaar later kwam te over lijden werd naast haar „ontdekking" be graven en Rambova publiceerde een boek over hem, waarin ook opgenomen gesprekken uit het hiernamaals. In 1938 werden „The sheik" en „De zoon van de sheik" nog eens met verwonderlijk groot succes uitgebracht. Overal bestaan nu nog Valentino-fanclubs en in 1951 werd zijn leven geromantiseerd verfilmd met Anthony Dexter in de titelrol. Een flop. Pierto Garini en Sandro Giovanni schre ven in 1965 een musical „Chiao Rudy" waarin Marcello Mastroianni triomfen vierde. Zelfs zijn geboortedorp Castella- neta, dat hem altijd als een mislukkeling had gezien eerde hem met een stand beeld, opgericht door. u raadt het. de inwoonsters. Het fenomeen Valentino is moeilijk te verklaren. Hij bezat een zekere persoon lijkheid met gracieuze bewegingen, maar je was er gauw op uitgekeken omdat er niks achter zat. De critici waren beslist niet lief voor hem, de meeste mannen verafschuwden zijn gladde uiterlijk maar voor de vrouwen was hij het grote ideaal van die tijd; de ondoorgrondelijke La tijns-Amerikaanse minnaar. Antonio Mo reno, Rod La Roque en hoe zijn opvol gers ook mogen heten, ja zelfs een Ra mon Novarro hebben nóóit zo tot de vrouwelijke verbeelding gesproken als deze Italiaanse gigolo, die in 5 jaar 5 miljoen verdiende en 200.000 dollar aan schulden achterliet Men kan zich afvragen wat er gebeurd zou zijn als hij was blijven leven en nog een paar slechte films had gemaakt. Hij werd echter, net als James Dean, op het toppunt van zijn carrière van zijn bewon deraarsters weggerukt. Misschien spreekt dat óók mee tot de verbeelding. OTTOMILO In zijn boekje geeft dr. Reu ben een aantal recepten en menutips voor mensen die wil len overschakelen op het idea le ruwvezelrijke menu. Het is wel duurder. Voor wie dit om welke reden dan ook, niet haalbaar is, bestaat er een zeer gemakkelijke oplossing: de ontbrekende 18 gram ruw- vezel dagelijks te nuttigen in de vorm van 18 gram zemelen, de buitenste vliezen van de graankorrel, die normaal bij het maalproces worden verwijderd. De meest wenselij ke vorm van zemelen staat in Nederland bekend als „onbe werkte maalzemelen". Dr. Reuben staat in zijn boek je ook uitvoerig stil bij zwaar lijvigheid," van alle dreigingen van onze gezondheid waar schijnlijk de meest verwaar loosde en minst begrepen - en potentieel de meest dodelijke- ziekte". Hierbij signaleert hij de volgende gevaarlijke tegen stelling: de meest kenmerken de „behandeling" van zwaar lijvigheid is de patiënt op een calorie-arm dieet zetten. Maar dat dieet is bijna onverander lijk ook een ruwvezelarm dieet. In dit verband wijst hij erop, dat Afrikanen rustig driedui zend calorieën per dag kunnen eten, waaronder zeshonderd gram koolhydraten, zonder ooit zwaarlijvig te worden. Zijn conclusie: koolhydraten zijn dus kennelijk niet het fun damentele probleem - het ge brek aan ruwvezels is dat Zo dra diezelfde Afrikanen ons berucht vezelarm voedsel gaan eten, komen ze net zoveel aan als wij en worden zij door de zelfde „beschaafde" ziekten getroffen. Tenslotte zij opgemerkt dat het geen kwaad kan alvorens aanhanger van het dr. Reu- ben-dieet te worden contact op te nemen met de huisarts. Dat geldt in het bijzonder voor mensen met nierziekten en zij die lijden aan diverticulosis. Vermeldenswaard is nog, dat het boek van dr. Reuben (in Amerika een beststeller) raak vlakken heeft met de reeds in 1940 ontwikkelde, maar tot op heden nog niet officieel erken de theorie over kankerbestrij ding van de omstreden Vlaar- dingse kankertherapeut dr. Moerman. Uitgangspunt van de Moerman-theorie, die met name in Amerika en Canada steeds meer belangstelling krijgt, is immers, dat er een grote relatie bestaat tussen voeding en kanker; een theorie die onder meer wordt onder schreven door Nobelprijswin naar Linus Pauling. Kanker is volgens Moerman een kwestie van gestoorde stofwisseling. In tegenstelling tot de methode- Moerman, bestemd voor men sen die kanker hebben, en in Nederland reeds door enkele artsen toegepast, is het Reu- ben-dieet geen behandeling van kanker, maar een preven tieve maatregel, ter voorko ming van kanker en andere ziektes. De bejaarde Vlaardingse arts gaat 1 september op uitnodi ging naar Amerika waar hij op een congres van kankerspe cialisten een rede zal houden over zijn theorie. Inmiddels is in Amerika ook zijn boek over „de oplossing van het kanker- vraagstuk" verschenen. HAN HEEZIUS Eten, eten, etenmaar doorgaans ziekmakend voedsel.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15