Streven naar KNV] een d betaa 3 toe aan irecteur ld voetbal Scheidsrechter mondig maken Karei Jansen (WCS) er - Guus Couwenberg (FBO) Van der Leek (WON): Herman Gönning (BSBV): TERDAG 21 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 lopulair gezegd", zo begint Karei Jansen, de secretaris van Vereniging Van Contract Spelers, zijn relaas, „behartigen 3ewa<j de belangen van onze mensen in de ruimte zin des woords Achtt|het gebied van relatie werkgever/werknemer. Dat geldt niet een voor de leden volgens onze statuten kunnen er ook ieer tateurs, die deelnemen aan een competitie in het betaalde etbal, zijn, de zogenaamde c-spelers maar ook voor nstaande leden. We geven bij voorbeeld ook een stuk service de ouders van aankomende contractspelers en aan ex-con- ^^ctspelers. Ons werkgebied, kun je zeggen, strekt zich dus uit tot de jonge spelers, die nog geen betaald voetballer n, en hun ouders of omgeving, alsmede tot de over het [emeen als gevolg van blessures uit het betaalde voetbal ggevallen spelers, die we van een brok nazorg voorzien. Maar als puntje bij paaltje komt, daar moet men zich vooral niet in vergissen, en er bij voorbeeld arbeidsgeschil len optreden, dan zal de WCS zich opstellen als een zuivere vakcentrale. Gelukkig hebben we binnen de sportgemeen- schap echter een heel aparte band met elkaar. Als je name lijk tot resultaten wilt komen, en datzelfde geldt ook op het gebied van organiseren en het behartigen van belangen, dan moet er sprake zijn van be paalde onderlinge relaties. Daarom ook duiden wij de FBO, zogezegd de werkgever sorganisatie, liever aan als een gesprekspartner dan als een zwartrwit tegenstander. Dat we elkaar op bepaalde gebie den als tegenstander ontmoe ten, is logisch omdat we vanuit tegengestelde belangen wer ken. Doch in het gezamenlijke overleg komt het typische sportsfeertje altijd weer naar boven, wat betekent dat de partijen toch liever volgens een soort harmonie met elkaar optrekken". n op dat laatste gebied een :lasspd voorbeeld te geven: bijna e spelers, die in de ziektewet in de WAO lopen, en dat 'R neemt langzamerhand 1H b aardige omvang aan, blij- d üd van de WCS. Mede irvarêrdoor zitten we elk jaar er op een organisatiegraad D tegen de negentig procent is natuurlijk altijd een >epje spelers dat geen lid is. (t zijn in het algemeen de en aider draagkrachtigen, de iuslagens dus die nog steeds op t door het betaald voetbal ngehouden minimumloon 1500 gulden per jaar ""^aien. En zo'n knul, die een {er lijk bedragje verdient |t dan, begrijpelijk: als ik i nog eens 50 of 100 gulden vakbond moet beta- i, zie ik daar het nut wel van maar ik kan dat geld ge- .Jon niet missen". -UR u J JI(eeJakbond )d H J als WCS zijn aangesloten 1neer de federatie van Neder- 5 He^e vakverenigingen de /oer-fV. en qua karakter en sta- I zijn wij inderdaad ook BCStlllir opiei<t een vakbond te vergelij- stiek ,\twel binnen de sport is V werkgevers/werknemers- Jhouding van een heel bij- ^JSdere aard, hetgeen bete rt dat ook die vakbond zich i beetje moet aanpassen. En juist aan die gezamenlijke presentatie naar buiten toe hecht Karei Jansen enorm veel waarde. „Het is logisch dat een bedrijf als het betaal de voetbal behoefte heeft aan een sterke structuur, een ster ke organisatie en een krachtig bestuur. Zoiets kan echter alleen als je alle geledingen tot hun recht laat komen. Dat het de KNVB zo slecht gaat en dat het de bond, vooral waar het het be taalde voetbal betreft zo slecht overkomt, is in hoofdzaak te wijten aan de ongezonde structuur. Bovendien een structuur, die nog precies het zelfde is als een jaar of 20, 30 geleden. En daarin zit naar ons gevoel de meeste hoofd pijn. De hele sector betaald voetbal kan pas redelijk gaan draaien als de structuur hele maal veranderd wordt en er een bekwame leiding aange* steld wordt. Op dat punt den ken Jaap van der Leek en il? er hetzelfde over, als we sa men van gedachten wisselen zijn we eigenlijk de besturen vervi us Couwenberg, die pas april van dit jaar de jrzittershamer van de Fede- ie Betaald Voetbal Organi se hanteert, is een tegen- nder van polarisatie. Daar- l ook stelt hij nadrukkelijk: :tie k Den de FBO indertijd werd gericht, ik geloof zo'n vijf- C. H.d jaar geleden, was dat be- ald niet om direct een tegen- 0252ht te vormen ten opzichte a de WCS. Kijk, het voet- 1 had toen al een ander ge- MvJit gekregen met arbeids- >tracten en dergelijke, was idisch ook zo anders gewor- dat gewoon de behoefte roeld werd aan een werkge- rsorganisatie, die de belan- 1 van die werkgevers moest iiartigen. Daarom wil ik ook it spreken van een tegen- ïht van de WCS, we zijn kl meer eikaars ledematen. ICE zijn beiden belangenorga- "^"laties, alleen uit een andere iktijkdfk. hoewel onze belangen parallel lopen. Dat blijkt 1 uit het gezamenlijke over- irrau-i4 ^at er nu gaande is om de uctuur van het betaalde ^^■etbal een ander aanzien te ven, een overleg overigens ^^3 door de FBO weer op q --hg is gebracht nadat de or- ^ANnisaties sinds november niet Iden. Enfin, het contact is maar het is wel 9 130 oten moeizaarn proces waar we zig zijn om die structuur ft het betaalde voetbal te toot Aderen. We hebben bij- uran(ptbeeld een lijst van welke ken er aan de orde zijn. Die JEN^ beslaat drie volgetikte Up «uitjes. Er is een heleboel te IM twen, alleen het tempo, waarin n en ander geschiedt, staat an telf n°g niet zo aan. Het moet of 43^ sneller gaan". Binnen de gemeenschap van het betaalde voet bal in Nederland zijn vier organisaties werk zaam, die de belangen van hun leden in de ruimste zin des woords behartigen. Dat kwartet bestaat uit de WON (vereniging van voetbal oefenmeesters in Nederland), de WCS (vereni ging van contract spelers), de FBO (federatie betaald voetbalorganisaties), en de BSBV (be langenvereniging scheidsrechters betaald voet bal). De WON en de WCS, opgericht in respectievelijk 1946 en 1961, kunnen gekwalifi ceerd worden als werknemersorganisaties, de FBO als een werkgeversorganisatie. Op deze pagina gaan Jaap van der Leek (secretaris-ge neraal van de VVON) Herman Gönning (chef de bureau van de BSBV), Karei Jansen (secreta ris van de WCS) en Guus Couwenberg (voor zitter van de FBO), wat nader in op de doelstel lingen van de organisaties, die achter de scher men van het morgen los barstende competitie- gebeuren een belangrijke rol vervullen. van de WON en de WCS die daar zitten te praten. Ook ik zou zeggen dat de beoogde verbetering binnen de KNVB pas kunnen krijgen als de par tijen, die zich in het betaalde voetbal manifesteren, geza menlijk de verantwoording gaan dragen. En zoiets kan alleen maar gebeuren in een zelfstandige liga. Bovendien: als wij als belangenorganisa ties allemaal bij elkaar krui pen, en we proberen een ge meenschappelijk doel na te streven, dan komen we bij het publiek ook een stuk beter over. De belangenorganisaties zijn zich dat inderdaad gaan realiseren en daarom wordt 1976-1977 volgens mij persoon lijke mening een heel belang rijk jaar. Zoals het tot nu toe eigenlijk steeds is gegaan, kon het echt niet langer. Dat je elkaar bestreed in een bedrijf, dat toch al buitengewoon kwetsbaar is en dat in feite volkomen afhankelijk is van de goodwill van het publiek en van de goodwill van de subsi diegevers. Daarom zullen wij nu naar buiten als een eenheid over moeten komen. Doch in de huidige constellatie van het betaalde voetbal is dat uitge sloten, omdat de KNVB het niet wil. Nou, en dan moeten wij de andere kant maar op en dan zullen we wel zien. Let op mijn woorden: dit wordt een heel belangrijk jaar De altijd strijdbare secretaris generaal van de Vereniging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland, Jaap van der Leek, kruipt gezwind op de praatstoel als zijn organisatie genoemd wordt. „Wij hebben een soort vakbond van trai ners kun je zeggen, die aange sloten is bij het N.K.V. en de F.N.V. Onze doelstelling is de belangen van de voetbaltrai ners in de ruimste zin des woords te behartigen. Dus niet alleen op het gebied van rechten, sociale zaken, waar bij we dan sterk de steun hebben van vakorganisaties, maar ook op het gebied van bij voorbeeld opleiding en in structie. We hebben, over het hele land verspreid, dertien rayons, die, speciaal ook voor de wat lager gekwalificeerde oefenmeesters, demonstraties verzorgen. Bovendien komen we tweejaarlijks op het sport centrum van de KNVB bijeen om met onze leden te discus siëren over de belangen die hun raken", vertelt de in Til burg wonende trainer. „Als V.V.O.N. voelen wij ons uiteraard het meest verwant met de V.V.C.S., omdat we beiden een werknemersorgani satie zijn, de een van oefen meesters, de andere van de contractspelers. In dat licht bezien zou dus inderdaad de FJ3.0. (Federatie Betaalde voetbal Organisatie) als werk- Niet exact Welk aanzien het betaalde voetbal dan wel moet krijgen weet Guus Couwenberg op dit moment nog niet exact "Ik weet nog niet direct of ik wel voorstander ben van een liga- vorm. Ik vind de kreet liga een beetje vaag en ik wil zelf altijd graag precies weten waar ik aan toe ben". "Maar goed, als er gesteld wordt dat de problemen opge lost zouden kunnen worden door een liga in te stellen, dan ben ik er wel voor. Aan de andere kant zie ik er geen bezwaar in om de hele sector betaald voetbal te laten run nen door mensen van de KNVB mits ze capabel zijn uiteraard, want het is een eer ste vereiste dat je een goed dak boven je hoofd hebt Het is natuurlijk niet zo, dat je, om maar eens iets te noemen, al les oplost door alleen maar een directeur betaald voetbal aan te stellen. Je moet precies zeggen wat zo'n man mag, wat hij moet en noem maar op. Een heleboel mensen denken dat we er al zijn als we een stel professionals aan het werk hebben, maar dat is niet zo. De bevoegdheden van de betreffende personen moeten duidelijk omschreven worden, er moet een bepaalde discipli ne zijn zoals die er ook in een bedrijf is. Ik zie echt wel een hoop taken voor een directeur betaald voetbal, maar dan moeten eerst wel een structuur en de organisatie van datzelf de betaalde voetbal drastisch worden veranderd". De FBO, die maximaal 37 le den kan tellen (Guus Couwen berg: "Ik geloof dat een club niet bij ons is aangesloten. Ik dacht dat het S.C. Cambuur was, maar het hoe en waarom weet ik er niet van") heeft niet zoals de tegenhangers WCS en WON aansluiting gezocht bij een overkoepelende organi satie. Guus Couwenberg tot besluit: "Maar ik kan me wel voorstellen dat zoiets gaat ge beuren. In het kader van de werkzaamheden van de FBO zou het inderdaad een passen de gedachte zijn om ons aan te sluiten bij het Verbond van Nederlandse Ondernemingen". geversorganisatie onze groot ste tegenstrever moeten zijn, maar hier in de voetballerij stuit je op een heel eigenaardi ge ontwikkeling. In de gewone maatschappij namelijk staan de werkgevers en de werkne mers pal tegenover elkaar, maar in ons voetbalwereldje zijn we met z'n allen, dus werkgevers en werknemers, druk bezig om tot een samen werkingsverband te komen, waarbij de tegenstand gele verd wordt door de KNVB. Wij, en dan praat ik over V.V.O.N., V.V.C.S. en F.B.O., vinden namelijk dat de struc tuur van het betaalde voetbal voor verbetering vatbaar is. Het betaalde voetbal heeft, juist in deze tijd dacht ik, wel een beetje imageverbetering nódig. En op dat punt houden wij er gezamenlijk andere ideeën op na dan de KNVB. Wij zijn van mening dat het voetbalgebeuren, en dan voor al het betaalde voetbal wordt gemaakt door de clubs, de spe lers, de oefenmeesters en de scheidsrechters en deze hele zaak moet gezamenlijk gerund worden". Hobby „Daarbij meent de V.V.OJV. dat biervoor de structuur in de vorm van een liga de beste oplossing zou zijn, dat je dus een organisatie schept die ge dragen en uitgemaakt wordt door de F.B.O., de V.V.OJV, V.V.C.S. en de B.S.B.V. (Be langenvereniging Scheids rechters Betaald Voetbal), waarbij de KNVB dan maar een geringe inbreng zou krij gen. Dit naar Engels voor beeld, zoals het daar al sinds jaar en dag is. Er spelen in de voetballerij diverse zaken die louter en alleen de vier genoemde groeperingen aan gaan en die vragen een be paalde specialisering. Dat is voor mensen die bet werk voor bun bobby bij de KNVB doen, niet meer op te bren gen". „Ze hebben er de tijd niet voor en ze missen er de deskundig heid voor, juist omdat het werk zo sterk gespecialiseerd wordt. Ik zou direct al willen dat er een betaalde kracht komt bij de KNVB, een direc teur betaald voetbaL Sommige officials van de voetbalbond verkondigen die mening ook, dat weet ik wel, maar tot nu toe is er weinig van gebleken dat ze daar ook helemaal ach ter staan. Kijk maar eens naar de zaak Knobel. Toen was er een betaalde kracht met een duidelijke omschrijving van de bevoegdheden, maar het eerste wat de heren van de KNVB gedaan hebben is knabbelen aan Knobels be voegdheden. Een dergelijk ri sico moeten we niet weer lo pen, anders blijft het zo dat die mensen gewoon opzij ge schoven kunnen worden En vraag niet hoeveel geld dat gaat kosten." ,JEr moet een duidelijke struc tuurwijziging komen binnen de KNVB, waardoor de belan genorganisaties het beleid mee helpen bepalen Iedereen is op zijn specifieke gebied heel des kundig. Daar bestaat geen en kele twijfel over. De V.V.O.N. we hebben op het ogenblik bijna 1900 leden, ik schat dat tussen de tachtig en negentig procent van alle oefenmees ters, dus ook de amateurs, in Nederland bij ons is aangeslo ten bij voorbeeld werkt al tientallen jaren op het gebied van training, opleiding en weet ik wat allemaal meer. Dan zijn wij toch veel beter geschikt om dit werk in KNVB-verband uit te voeren dan de mensen, die dat nu in hun vrije tijd als hobby doen..." Herman Gönning, oud-wet houder van Enschede, bemant het secretariaat van de Belan genvereniging Scheidsrech ters Betaald Voetbal pro deo. „Mijn officiële functie daar is die van chef de bureau en dat houdt in, dat ik alle zaken die onze organisatie aangaan on der mijn beheer heb. Naast de hele administratieve romp slomp, die daar natuurlijk bij komt kijken, heb ik bijvoor beeld ook de taak om bij ver schillende wedstrijden de scheidsrechters te benaderen. Alles bij elkaar wel een leuke job, maar voor mij is het lief dadigheid. Ik wil er geen dub beltje voor hebben. Vanzelf sprekend worden mijn onkos ten wel betaald, maar verder wil ik er geen cent aan verdie nen. Het is een aardigheidje en ik doe het met veel ple zier". „Onze doelstelling", vervolgt de Enschedeër, „is om de scheidsrechters en de grens rechters in het betaalde voet bal dankzij organisatorisch verband wat nader te betrek ken in het totale voetbalgebeu ren, om ook een beetje invloed te laten gelden. In het verleden was dat eigenlijk nooit het ge val, want een scheidsrechter werd altijd zo'n beetje be schouwd als een noodzakelijk kwaad. Ik heb altijd beweerd: een scheidsrechter kan niet zonder de voetballerij maar voetballers zonder scheids rechter gaat ook niet. Je moet het samen doen, samen ergens aan werken. Daarom zou het een beetje te sterk uitgedrukt zijn als je stelt dat de BSBV indertijd is opgericht om een bepaalde willekeur vanuit de KNVB het hoofd te kunnen bieden. Je kunt het beter zo formuleren: de BSBV is opge richt om de scheidsrechters en grensrechters in het betaalde voetbal, die in het verleden eigenlijk buiten alle organisa torische taken gehouden wer den, een stem in het kapittel te geven, om ze een beetje mondig te maken. Wij willen een onderdeel zijn van de voetbalwereld, als het kan graag zelfs een belangrijk on derdeel. Wat dat betreft zitten wij het laatste half jaar in de lift. Onze mensen worden bij voorbeeld voor commissies ge vraagd, landelijke commissies, waar ze vroeger nooit in heb ben gezeten. Onze contacten met de KNVB zijn goed en ook met de andere belangen groeperingen onderhouden we uitstekende relaties. Wat na tuurlijk niet wil zeggen, dat we het op elk gebied met die in stanties eens zijn. Persoonlijk heb ik, en ik dacht dat mijn collega's uit het bestuur van RSBV er dezelfde mening op nahouden, nog wel wat kritiek op de KNVB, met name wat het beleid van die bond in zijn totaliteit betreft". „Maar daar hebben wij in fei te niet zo erg veel mee te maken. Primair staat voor ons de samenwerking met de KNVB, waar het het betaalde voetbal betreft. En dat zit wel goed. Zelf heb ik bijvoorbeeld regelmatig contact met Hoge- woning en dat soort lieden, en dat verloopt altijd wel pret tig". De BSBV opereert op een heel andere golflengte dan de WON en de WCS. „Dat zijn ook meer vakbonden, terwijl wij, zoals onze naam al zegt, alleen maar de belangen be hartigen van de scheidsrech ters op allerlei terreinen. In de eerste plaats natuurlijk natio naal, maar daarnaast ook in ternationaal. Dat hebben we een paar maanden geleden met Leo van der Kroft ook gedaan. We hebben hem niet alleen morele steun verleend, maar we hebben ook, via de KNVB aangeklopt bij de FIFA om daar onze stem te laten horen". De BSBV, die drie jaar gele den werd opgericht en die in 1975 Koninklijk goedgekeurd werd, telt nu een kleine 150 leden. „Nagenoeg honderd procent van de scheidsrech ters en grensrechters in het betaalde voetbal zijn lid", al dus Herman Gönning. „Er is echter een enkele uitzonder ing, en voor zover ik weet is dat er op dit moment maar één, die om wat voor reden dan ook niet is aangesloten".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11