democraten maken jacht op 'temmen van hun landgenoten i entmie Invasie van Libanese vluchtelingen in Parijs 3VDATUD VOOR EUROPA BREEKT AAN Vereldraad verwerpt grootscheeps nilitarisme van Zuid-Afrika WERELD GEREFORMEERDE KERKEN EN LIDMAATSCHAP WERELDRAAD Bisschoppen Chili doen felle aanval op regimes in Latijns-Amerika ij: [jdag 20 augustus 1976 leidse courant PAGINA 7 al' (Van onze correspondent) NTEVIDEO Is het wel verantwoord de wereld- Ipioenschappen voetbal in 1978 in Argentinië te Jen? De afgelopen weken is in de sportwereld 'iet name in de Braziliaanse pers de discussie over opnieuw op gang gekomen. Braziliaanse iten stellen onder andere dat alleen al gezien het Idelijke levensgevaarlijke optreden van de itijnse politie in de stadions het wereldkam- :hap 1978 om veiligheidsredenen niet in Ar- ië kan plaatsvinden, ook verscheidene andere redenen die het van die wereldkampioenschappen in gevaar De gebeurtenissen rond de wereldkampioen- ipen voetbal voor studenten die in Uruguay vonden maken dit al duidelijk. Vele landen, inder alle Oostbloklanden, besloten om politie lenen verstek te laten gaan, terwijl in sommige pese landen de discussie op gang komt of Latijns-Amerikaanse terreurstaten wel landen- moeten worden afgevaardigd. Vraag weer actueel na strijd studenten ii .ind kte s<£ '•icllti. rde c£. lico bestaat dat het we- ipioenschap in 1978 een rangstoemooi wordt, it eigenlijk ook gebeurde „t vijfde wereldkampioen- le 0ll voetbal voor studenten tot gevolg had dat Zuid- lanse elftallen samen totische voetballanden als Japan en Zuid-Korea 'drol speelden. internationaal zwakke idse studententeam dat n en t jaren geen westrijd had ;n, profiteerde hiervan door tot de finalewed- Politieke discussies sportte am s zijn waar- ijk zeldzaam. Onder het studentenelftal ze evenwel vanaf het plaatsgevonden. 4n de leden van de selec- Uruguay te gaan. Samengevat komen zijn argumenten er op neer, dat het regiem in Uruguay je aanwezigheid propagandis tisch gebruikt juist op het mo ment dat het bewind internatio naal geïsoleerd raakt ten gevol ge van een reeks van onthullin gen over systematische ernstige schendingen van de mensen rechten. Razzia's, martelingen, moorden en vijf- i zevenduizend politie ke gevangenen op een bevol king van nog geen drie miljoen dat is stuitend gruwelijk, is al gemeen de mening binnen de Nederlandse studentenploeg. „Kijk", zei coach Theo van Leeuwen, „als tijdens de voor besprekingen tien leden van de selectie hadden gezegd we gaan niet, dan was de kous af ge weest en was er beslist geen plaatsvervangend elftal heenge gaan". Dat was niet het geval. Op één uitzondering na wilde niemand de reis naar Zuid-Amerika mis lopen. De Limburgse CIOS-stu- dent Jan Lauers vindt „het erg moeilijk een juist beeld te kun ne krijgen op zo'n grote af stand", terwijl de Nijmeegse student André Dekker meent, „dat als je er dan zo het een en ander over leest, je het ook zelf wel eens wilt zien". Voor de Noordwijkse achterhoe despeler Frans van der Veen gaat het om voetballen. „De mensen die veilig in Nederland zo bewogen zijn om wat hier gebeurt, daar geloof ik niet zo in, dat is erg gemakkelijk". Of het verblijf in Uruguay hen wij zer heeft gemaakt? Henk Bode- wes (Groningen): „Wel wat, maar er wordt je natuurlijk veel voorgespiegeld. Veel schijn, ach ter de werkelijkheid kom je niet zo goed". De Amsterdamse wisselspeler Ybo van de Beukei heeft lang geaarzeld. „Ik ben een fel tegen stander van dit soort regiems", zegt hij, „ik heb er veel over gelezen, besloot uiteindelijk toch maar te gaan, vooral ook omdat het een mooie gelegenheid was ter plaatse iets wijzer te wor den". Veel gelegenheid kreeg men daartoe evenwel niet Tot in de kleedkamers toe cirkelden voortdurend in burger gestoken militairen rond de ploeg, ter wijl in het hotel geen buiten staanders werden toegelaten. Gebrek aan kennis van de taal en zorgvuldig geselecteerde vertaalsters maakten de isola tie bijna kompleet Duidelijke meningen over dit politieke probleem rond de in ternationale sport heeft de Ne derlandse sportwereld niet Uru guay wel of niet? Brazilië of Bolivië net wel omdat het er iets minder erg is? Argentinië straks in 1978 niet omdat het daar veel erger is? Een Nederlands diplo maat in een Zuidamerikaans land zei, dat hij persoonlijk vond dat Nederland niet naar Uruguay had moeten gaan. Ver-1 scheidene Uruguayse journalis- i ten toonden zich verbaasd over I de komst van landen als Mexico en Nederland. Vele Uruguayers begrijpen het niet en voelen zich wat teleurgesteld, vooral zo zeggen zij „omdat Nederland ons altijd zoveel morele steun geeft door voortdurend te pro testeren tegen de wreedheden in ons land". Het is begrijpelijk dat het re giem in het organiserend land het wereldkampioenschap voor zijn binnenlandse propaganda gebruikte. Niet voor niets zaten er tien hoge militairen in het organiserend comité. Voor het wereldkampioenschap in 1978 zullen zich als zij in Argentinië worden gehouden dezelfde problemen en discus sies voordoen. Er is evenwel een aantal extra bezwarende facto ren die een tijdige bezinning op deze problematiek noodzakelijk maakt Een van die bezwaren, betref fende het vaak levensgevaarlij ke optreden van de politie in de stadions, is door de Braziliaanse pers al aangevoerd als argu ment om naar een ander land uit te kijken, wat dan wel eens Spanje of... Brazilië zou kunnen zijn. Een ander argument dat in overweging zou moeten worden genomen is, dat er in Argentinië actieve guerillagroepen zijn die wel eens wraakacties zouden kunnen ondernemen tegen bui tenlandse ploegen. JOS SCHURINK boontjes De droogte heeft de bonenoogst van menig teler doen mislukken. Bij een boer in het Noord brabantse Reusel, die de oogst van zijn gezaaide bonen door een conser- venfabriek zag af gekeurd, werd het publiek op het veld toegelaten om voor niets de beste boontjes ertussen uit te halen. Nol M p In Engeland verblijvende Ameri- i Democraten begonnen deze week trkiezingscampagne voor Jimmy Car- fze campagne is vooral gericht op de ier drie kwart miljoen Amerikanen Europa en het Midden-Oosten wonen. moe ra ten, die gouden pinda's in hun kgat dragen, zullen tijdens deze cam- Ullllllljtnder meer gebruik maken van com- """""fMen. Ze worden geleid door Steven een expert op het gebied van verkie- unpagne's. Cohen is naar Amerikaan- ^tstaven een naar links neigende libe- \~~lie ooit in Massachusets de Ameri ka: INT K>r Democratische Actie (ADA) leid- ook de linkse feministe Bella Abzug eeUVar zetel hielp. 180 heeft rog geen eigen kantoor, maar en n hij gebruik maken van een compu- in hei buitenland levende Democra- •bben al zo'n 5000 namen in deze 3r ter gestopt Verantwoordelijk hier- ant 'as Bob Worcester, een deskundige op ;ND>ied va" opiniepeilingen. Volgens hem et alleen dankzij deze computer dat EE lp oer aten in 1974 8e Senaatsverkiezin- n New Hampshire wonnen. fel isten alles van de mensen: hun naam, 4309?ei)oren' in welke staat ze stemrecht L alles zat in de computer", zegt ■■Mrtter, die ruiterlijk toegeefst dat de ring in New Hampshire wel een spe- ^^zeval was. De Democraten wonnen IGEN jk maar met 22 stemmen verschil. en Worcester hopen 300.000 gulden SSB brengen voor de campagne, die het e gedeelte van de 80.000 Amerikaanse en stemgerechtigden in Engeland voor Carter moet gaan winnen.' Die 80.000 stemmen zullen nauwelijks in vloed hebben op presidentsverkiezingen in november. Maar tegelijkertijd worden er in de Verenigde Staten ook verkiezingen ge houden voor het Congres. Voor ongeveer 45 zetels staan de Democraten en Republikei nen volgens de voorspellingen erg dicht bij elkaar. Cohen en Worcester geloven dat de buitenlandse stemmen daar de doorslag kunnen geven. Hoewel er steeds weer ande re Amerikanen in Europa komen wonen, kijken Cohen eri Worcester ook verder voor uit Ze hebben namelijk ook belangstelling voor de verkiezingen van 1978, voor het Huis van Afgevaardigden en wat zij noemen „de herverkiezing van Jimmy Carter in 1980". Een groot probleem voor dit soort buiten landse campagnes is altijd geweest dat Ame rikanen in het buitenland weinig belangstel ling hebben voor de verkiezingen. Immers, zij ondervinden veel minder direct effect van de uitkomst van die verkiezingen. Maar dit jaar is dat anders. De Democraten wijzen op hun belofte voor amnestie voor gevluchte dienstweigeraars en voor betere medische hulp aan in het buitenland reizende en wonende Amerikanen. Beide punten werden in het verkiezingsprogramma opgenomen na pressie van de buitenlandse Amerikanen. De campagne zal overigens niet zo gemakke lijk verlopen. Misschien kan ik nog het beste maar de buurten gaan waar veel Amerika nen wonen en op elke deur kloppen, zegt Cohen. Hij is van plan gebruik te maken van zogenaamde „supersterren feestjes". Hierbij kunnen mensen kennis maken met beroemde Amerikanen, waarna hen vakkun dig geld afgetroggeld wordt voor de cam pagne. Binnenkort komt bij voorbeeld John Brademas naar Engeland, die waarschijnlijk volgend jaar de Democratische fractievoor zitter wordt in het Huis van Afgevaardigden. Ook denkt Cohen aan „huistoers: .rijke Amerikanen leiden andere rijke Amerika nen rond in hun huis, en vragen dan om geld voor de Democratische Partij. Cohen laat doorschemeren dat als de „En gelse" Democraten heel erg vrijgevig zijn ze wel eens vereerd zouden kunnen worden met een bezoekje van een familielid van Carter. Ondanks hun enthousiasme geven de Demo craten toe dat hun campagne een grote zwakte heeft Amerikanen die in het buiten land leven stemmen officieel in de staat waar ze het laatst gewoond hebben. De leiders van de campagne zijn bang dat hierdoor de Europese Amerikanen geen dui delijke politieke eenheid zullen vormen. Ook zullen deze Amerikanen waarschijnlijk niet erg warm lopen voor de verkiezingen, alt hans tot het tijd is voor hun kiesmannen te stemmen, die volgens de Amerikaanse grondwet dan weer officieel de president kiezen. Cohen kon niet zeggen wanneer de Europese Amerikanen dan wél warm zouden gaan lopen voor de verkiezingen. „We zitten daar wel een beetje over in". Of Jimmy Carter er ook over in zit? Cohen: „Ik zou echt niet kunnen zeggen waar Carter over in zit". Maar even leek het alsof in de kamer alle gouden pinda's extra hard schitterden. Copyright The Guardian Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS Een Parijse bakkerij in het 16e stadsarrondissement is enkele weken geleden begonnen Libanees pita-brood te bakken. Het aantal vluchtelingen uit Libanon, dat naar Frankrijk is gekomen, wordt thans tossen de 25.000 en 40.000 geschat. Frankrijk heeft lange tijd zijn gezag over Libanon en Syrië uitgeoefend. Bovendien is het Frans lange tijd de taal geweest van een groot gedeelte van de Libanese bevolking, vooral van de beter gesitueer den, die uiteraard het overgrote merendeel van de gevluchten vormen. De minder bedeelden zijn voornamelijk naar Arabische landen gevlucht Het totaal aantal vluchtelingen zou momenteel een kwart miljoen bedragen. Frankrijk, met name Parijs, is het toevluchtsoord geworden van de kapitaalkrachtige Libanezen: bankiers, zakenlieden, intellectue len, kunstenaars. De meesten zijn erin geslaagd hun kapitalen grotendeels mee te brengen. Velen hebben in Parijs al appartemen ten of woningen in de elegante buurten gekocht Twee Libanese banken hebben in de Franse hoofdstad inderhaast nederzettingen gevestigd. Investeringsmaatschappijen zijn speciaal met het oog op de geïmporteerde Libanese kapitalen uit de grond gestampt. Een weekblad speciaal voor emigranten uit Beiroet zal dezer dagen het licht zien en twee Libanese uitgevers hebben verklaard in Parijs vestigingen te stichten. In vele gevallen betekent het een verplaat sen van de activiteit van de zakenlieden naar Parijs, waar zij zich geenszins als eenden in een vreemde bijt beschouwen. De meesten van hen verbleven geregeld in de Franse hoofdstad, het Frans is hun eigen taal en de eerder gevestigde Libanezen vormen een „cement" dat de binding met het nieuwe „vaderland" aanzienlijk vergemakkelijkt Parijs kijkt zoals dat heet vooralsnog de kat uit de boom. De makelaars zijn grotendeels opgetogen, want de Libanezen betalen vette prijzen. Een aantal andere zakenlieden en de befaamde pita-bakker uit het 16de stadsarrondissement zijn ook niet ontevre den. Maar over het algemeen hebben de Libanezen geen al te goede reputatie. Men zegt van hen, dat zij zich alleen maar voor grof geld interesseren, dat zij in zaken genadeloos zijn en van hun welstand nogal wat uitbundig genieten. JIN centra e comité van de eldraad van Kerken heeft veroordeling uitgesproken „het grootscheepse mi i- sme van Zuid-Afrika en versterking door actieve (taire en economische sa- iwerking met belangrijke -terse mogendheden. Het 4iursorgaan van de we- raad, dat honderddertig n telt, sprak in dit ver- van een „ernstige be ging voor de vrede". I het slot van zijn conferen- inden" Genève, die negen dagen rde riep het comité de 290 ten, die in de wereldraad verenigd op de onder- kten in versterkte mate te inen. itatie Het centraal comité, dat dr. Philip Potter^ herbenoemde voor een periode van vijf jaar als secretaris-generaal van de wereldraad, heeft voor het eerst zijn beleid voor een be langrijk deel laten bepalen door een herzieningscommis sie, die het gehele programma van de wereldraad heeft door gelicht op basis van de resulta ten van de assemblee in Nairo bi en van de noodzakelijke bezuinigingen. De sameriWerk- ing tussen de verschillende af delingen van de wereldraad, die zelfstandig dreigden te worden, werd versterkt en alle worden nu ook uit één pot gefinancierd. Ondanks kritiek van evangeli sche zijde de behoudende stroming in de protestantse kerken zijn de activiteiten van de wereldraad voor ont wikkelingssamenwerking (de twee procentsactie) en het an- ti-racismeprogramma onverlet uit de strijd gekomen. Op aan drang van Nederlandse zijde is er grote aandacht gegroeid voor het militarisme. Nieuw zijn ook de program ma's betreffende multinatio nals en een nieuwe economi sche wereldorde. Nauw hangt hiermee het programma sa men voor bescherming van de rechten van de mens en de godsdienstvrijheid. Een ad viesgroep hiervoor wordt ge vormd. Vooral dank zij een vurig plei dooi van de Russisch-Orthodo- xen blijft het oecumenisch in stituut te Bossey bestaan. Ad ministratieve en financiële reorganisatie moeten een doel treffender bedrijfsvoering ga randeren. Voor de kerken van Oost-Europa is het het enig bereikbare oecumenische vor mingsinstituut 3.72 tevens I comité stelde ■q 80 000 dollar ter beschikking 9 37 organisaties in 19 lan- (waaronder Boycot Out- in Nederland) voor de trijding van het racisme. "Is het speciale fonds daar- )BURE£ in 1970 door de wereld- li nfl wer-d opgericht is nu in 111 ■Jal 2.110.000 dollar uitgé- comité drong er bij de )nderhjke kerken op aan Pskei, het thuisland, dat :p-Afrika eind oktober Tiankelijk wil verklaren, i als souvereine staat te er- pen. Het comité ziet er een leidingsmanoeuvre in, Zuid-Afrika de het eene vijftigste Baehfeest, dat van 25 tot 30 augustus in West-Berlijn wordt gebonden sal een oecumenisch karakter dragen. Aan de belangrijptte onderdelen werken ook kath olieke koren mee, onder meer de sehola van de Benedictij ner-abdij Maria Laaoh. Ook neemt deel bet Collegium Mn- sicum Judaicum uit Amster dam. „En dat is de waarheid", be sloot een spreker tijdens de algemene vergadering van de Pauselijke Missiewerken in Rome zijn betoog, aldus het blad Missie Aktie van de Ne derlandse PMW. Natuurlijk KORTE METTEN was er iemand in de zaal die met Pilatus moest opmerke- n:„Wat is waarbeid?..." „Waar heid", zei daarop een Ierse deelnemer, .Dat is iets wat de Italianen denken te hebben, wat de Spanjaarden verdedi gen, wat de Fransen diepzin nig ontleden, wat de Duitsers erg gecompliceerd weten te maken, waar de Amerikanen een goede prijs voor over heb ben en wat in Nederland wordt gepubliceerd". Mis schien schuilt er iets van waarheid in, zegt Missie Aktie. De aartsbisschop van Pocnan in Polen, Antonio Baraniak, zal op 18 september in het Westberlijnse Sp&ndau een kerk inwijden ter ere van de Poolse priester Maximilian Kolbe. Deze werd in 1971 za- ligverklaard. Deze maand vij fendertig jaar geleden stierf hij in de hongerbunker van het concentratiekamp Ausch witz waar hij vrijwillig de plaats had ingenomen van de Poolse huisvader Francisxek Gajownicsek, die nog altijd in leven is. EN De Chileense bisschoppen hebben de tijdelijke gevangenschap van vijftig bisschoppen en priesters in Ecuador aangegrepen om een felle aanval te doen op de Chileense regering en op andere regimes in Iaitijns-Amerika. In een verklaring noemt de permanente raad van de Chileense bisschoppen het ingrijpen van de politie van Ecuador „een openlijke vijandige daad tegen de katholieke kerk", die boven dien nog door met Ecuador bevriende regeringen werd goedge keurd. Scherp protesteert de raad tegen de grove beschimpingen tegen de drie Chileense bisschoppen, die bij hun terugkomst uit Ecuador op de luchthaven voor communisten werden uitge maakt Tijdens een persgesprek bevestigde bisschop Gonzales, dat enkele deelnemers aan de rel op het vliegveld, onder wie een regeringsambtenaar en een lid van de veiligheidspolitië, geëx communiceerd zijn. Volgens de bisschop is niet de kerk schuldig aan de verslechtering van de betrekkingen tussen kerk en staat en evenmin president Pinochet die hij „eerzaam en serieus" noemde, maar funktionarissen van het middenkader. Verder signaleert de raad van bisschoppen dat de laatste tijd de nationale veiligheid in Latijns-Amerika tegen elke prijs wordt verdedigd. Daarvoor worden de fundamentele vrijheden van de mens verstikt en de burger onder het juk doorgejaagd van een almachtige politiestaat „Aan het eind van dit proces staan wij treurend voor het einde van de democratie in Latijns-Amerika". Na een lange discussie heeft de Gereformeerde Oecumeni sche Synode die in Kaapstad bijeen is weliswaar het „onverenigbaar" uitgesproken ten aanzien van het dubbel- iidmaatschap van de GOS en'dat van de Wereldraad van Kerken, maar geen „onverenigbaar" zonder meer. Aan die uitspraak werd namelijk onmiddellijk toegevoegd, dat deoe term niet a s „onverzoenlijkheid" mag worden uitgelegd tussen de GOS en die lidkerken (enkele Indonesische kerken en gereformeerde kerken in Nederland), die ook van de wereldraad lid zijn. Door dit compromis - gere formeerde afgevaardigden uit Nederland achtten het al len onaanvaardbaar indien het woord „onverenigbaar" zonder meer zou worden ge hanteerd - worden genoemde kerken niet direct op scherp gezet. Wel moet het uitvoe rend comité van de GOS op korte termijn een consultatie over deze zaak beleggen met de betrokken kerken. Het rapport daarvan zal dan ter sprake komen op de volgen de GOS die over vier jaar gehouden zal worden. Een aantal afgevaardigden, onder wie de gereformeerde, vonden het niet de taak van- de GOS een waarde-oordeel over het lidmaatschap van de wereldraad uit te spreken. Andere, onder wie de chris telijke gereformeerde profes sor dr. W. H. Velema, vonden dat juist wel. Hij meende, dat de wereld raad geen eerbied heeft voor het gezag van de bijbel en dat is in strijd met de grond slag van de GOS. Dr. J. D. Vorster van de Nederduitse gereformeerde kerk (blank) in Zuid-Afrika vond de zaak erg simpel: de gereformeerde kerk in Nederland moeten voor de wereldraad bedan ken, zei hij. Anderen waren van mening dat als de wereldraad in het geding is ook andere oecu menische organisaties, aoals landelijke raden vap kerken, onder de loep zouden moeten worden genomen. Ook werd opgemerkt, dat een krasse uitspraak andere lidkerken van de GOS ervan zal weer houden lid van de wereld raad te worden. Een stemming wees tenslotte uit dat de synode het debat wilde beëindigen, waarna bo vengenoemde uitspraak werd aangenomen met een kleine meerderheid van stemmen. Gereformeerde afgevaardig den uit Nederland waren daarmee tevreden. In deze verklaring zit de nodige ruimte, zeiden zij desge vraagd. Dr. B. Rietveld,mo- deramen-lid van de gerefor meerde synode, merkte op: „Als je als GOS werkelijk door de oecumene gegrepen bent, moet je niet voor be paalde groepen uit de weg gaan. De geest van de oecu mene vraagt om banden te bewaren, niet om ze te ver breken".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7