Oude Weterings middenstand Acties voor ^Merkwaardige voorstelling an oorlog in Normandië speel-otheek Leiden-Noord in alle Italiaanse gangstertjes En verder jiiVGS OMM lifil 5N C A start verkoop in de haar betwiste panden aan de Breestraat Wassenaarse gorilla dames geven Londen een lesje DOOR Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 18 vragen.) 1SRIJDAG 20 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT 1 PAGINA 5 I Oegstgeest I I rekent met EIDEN W flEX - Commando's vallen aan. (14) Met Lee van Cleef Regie: Henry Mankievicz. in 1944 wel heel merkwaar- voorgesteld. Een goed be- Ikte zender van de Duitsers ftkt het de Amerikanen on gelijk voet aan land te zetten, "ridat de vernietiging van het radiostation uiterst gevaarlijk blijkt te zijn, zoekt een Ameri kaanse officier zeven onver schrokken misdadigers uit die hun bedrevenheid in het moor den nu nuttig kunnen aanwen den. Een van hen valt bijna af, omdat de officier meent dat de ongetrouwde man homofiel is, maar gelukkig vergist hij zich. Eenmaal op speurtocht in bezet Frankrijk komen de zeven stoe re mannen in contact m^t een groep verzetsmensen, onder wie een meisje dat tot aan haar bittere einde in diep uitge scheurde onderkleren rond loopt. Daar komen gecompli ceerde moeilijkheden van die de romantische toegift vormen in de strijd tegen de Duitsers, waarbij een Frans jongetje van dertien jaar met pret in de oog jes een dozijn vijanden voor de kerst op signaal kabel-t.v. Lee van Cleef als commando in Normandië kop schiet. Hoewel het aantal doden in dit eentonige filmverhaal nauwe lijks is te tellen, en ook zes van de zeven helden, soms biddend en hun medemensen vergeving schenkend, voorgoed de ogen sluiten op het veld van eer, is er geen spoor van werkelijke oorlogsjammer in dit door Hen ry Mankievicz geregisseerde produkt te bespeuren. Wel een beetje oologspropaganda, met aan het slot de onzinnige con clusie dat dit handjevol Ameri kanen de overwinning mogelijk heeft gemaakt RB. LEIDEN De werkgToep speel-otheek in Leiden-Noord probeert op korte termijn verschillende acties op gang te brengen om tot oprichting van een uitleenmagazijn voor speelgoed te komen. De speel-otheek wordt in de H. Hartschool aan de Lusthoflaan gevestigd. j Het streven van de werkgroep is erop gericht degelijk en pedago- gischverantwoord speelgoed te kopen, ook tweedehands speelgoed is welkom bij de speel-otheek, mits het de toets der kritiek van de werkgroep kan doorstaan. In clubhuizen en op bijeenkomsten van personeelsverenigingen zullen bingo-avonden op touw worden gezet, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de speel-otheek. Aan de leiding van de pedagogische academie in Oegstgeest heeft de werkgroep reeds gevraagd of de opbrengst van feestavonden kan worden bestemd voor de speel-otheek. Tenslotte tracht de werkgroep aanspraak te maken op een subsidie uit het koningin Julianafonds. Degenen, die speelgoed willen schenken aan de speel-otheek of die als vrijwilliger in het uitleen winkeltje willen staan, kunnen zich melden bij clubhuis „De Zevensprong" Bemhardkade 35, tel. 121879. OEGSTGEEST Burgemees ter Van Eysinga van Oegstgeest verwacht, dat omstreeks de kerst het eerste televisiesignaal door Multivisie aan de aange sloten abonnees kan worden ge leverd. De burgemeester zei dit naar aanleiding van vragen van het raadslid Van Veen (CDA) tijdens de gisteravond in Oegst geest gehouden raadsvergade ring. De heer Van Veen benadrukte, dat na het vele reeds verleende uitstel per 31 december of an ders uiterlijk per 31 januari sig naal door Multivisie geleverd dient te worden. De overige raadsfracties onderstreepten de van raadslid Van Veen. rfLUXOR Twee binken op weg naar de hemel (14) Giuliano Gemma „uitvinder" Ricky Bruch. Regie E. ^Clucher. 3 B. Clucher, de „uitinder" van j Trinity-westerns heeft meer Drtgelijke pijlen op zijn boog. Ij kan ook beschikken over de pdige Giuliano Gemma en de lhandige Ricky Bruch om mee Hill en Bud Spencer te hangen. Alleen laat hij dit duo niet optreden in het wilde westen, maar in het Amerika uit de jaren twintig. In „Twee binken op weg naar de hemel" is Gemma de oppor tunist, die de bagage van een treinreiziger steelt om een trein kaartje naar New York te be machtigen. Het blijken de eigen dommen van een beruchte gangster te zijn, wat Gemma de gelegenheid verschaft op de Bo wery diens identiteit aan te ne men. Zo ontkentent hij een ware gangsteroorlog in Mulberry Street, waar uit hij met de hulp van een potige Ierse priester als overwinnaar te voorschijn komt. In een sfeervol decor steekt Clu cher de draak met alle clichés uit de onderwereldfilm van de jaren dertig. Zijn humor is sterk gechargeerd en simpel. Lang met aue grappen komen goed over en Clucher vervalt ook te vaak in herhalingen, zoals met de niet-startende auto en de gangster, die als hij op zijn hor loge kijkt over zijn kleren mor st. Laurel en Hardy hadden daar in 1940 al een paar betere varianten op in „Great guns". Maar het massale vuistgevecht aan het slot vergoedt veel. Al leen hebben we er te lang op moeten wachten om ons echt met „Twee binken op weg naar de hemel" te amuseren. MILO AMERA Once upon a time Ithe West. De volledige versie de uitstekende western van lisseur Sergio Leone. (18). I LIDO Skyriders. Spectakel- Jk met James Coburn in de hoofdrol in de jacht op terroristen die een ontvoering op touw heb ben gezet. (18) STUDIO One flew over the cuckoo's nest. Jack Nicholson als patient in een psvchiastrische in richting. In Amerika beloond met vijf Oscars. (18) TRIANON André van Duin's Pretfilm. Veel van de tv-bekende scènes aaneengeregen tot een rol prent. (a.l.) LEIDEN C Sc A start morgen haar eerste verkoopactiviteiten in een van de door haar aangekochte panden aan de Breestraat ter hoogte van de Ketelboetersteeg. Het pand, waarin vroeger Mack een damesmodezaak gevestigd was, heeft het grootwinkelbedrijf inwendig verbouwd voor zijn „volwassen dochter" Foxy Fashion. Zoals bekend heeft C A behalve het pand van Mack, het pand van de Raad van Arbeid en „Het Vergulden Vlies" aangekocht Dit met de bedoeling er te zijnertijd nieuwbouw te plegen. De plannen van C 4 A hebben nogal wat weerstanden opgeroepen bij de Leidse bevolking in verband met de histori sche waarde van de panden. Een en ander heeft ertoe geleid dat het groot winkelbe drijf nog steeds geen bouwvergunning is verleend. Wanneer de bouwvergunning eenmaal is afgegeven, zal Foxy Fashion verhuizen naar een ander pand te Leiden. „Foxy Fashion" blijft in ieder geval in Leiden", aldus de heer M. Bekema, bedrijfsleider van C A in Leiden. „Met oog op onze plannen in de toekomst hebben we iets minder in het pand geïnvesteerd dan we gewend zijn maar het blijft toch alleszins acceptabel." Op een verkoopoppervlakte van 120 m2 wordt kleding aangeboden aan modebewus te vrouwen van vijftien tot vijfendertig jaar. Behalve jurken, rokken, blouses en truitjes zijn er bij „Foxy Fashion" ook accessoires te koop, zoals sjaals, kniekousen, alpinopet ten accessoires en dergelijke. In totaal zes vaste en parttime krachten zullen in het Leidse filiaal, het vierentwintigste in Neder land, werkzaam zijn. Om tien uur morgenochtend worden de deuren van „Foxy Fashion" geopend. Vanaf een uur of een zal de presentator van AVRO'S Top-Pop Ad Visser in de winkel aanwezig zijn om posters van hem met zijn handtekening uit te delen aan de klanten. Tevens zullen in de etalage, die haar fraaie ronde ramen heeft behouden enkele moni tors staan opgesteld, die de voorbijgangers een blik in de winkel gunnen. Kees v.d. Meer weet de jongste kieren en scheuren haarfijn aan te duiden Echtpaar Zoet: Oude Weterings middenstand met niets om handen, heerlijk in de schaduw. Het is triest, maar in Oude Wetering - waar de pleziervaart speels golfjes gooit tegen de wallekant - eet men nauwelijks nog van twee walletjes. De neringdoenden op de Veense ondergrond zijn zo langzamerhand aan het einde van him Latijn. Al van februari is een betrouwbare aanneming-maat schappij doende met het slaan van damwanden en het leggen van een diepriool, omdat het verleden op dit gebied volkomen passé is geworden. Ook de gemeenschap langs de Wetering moet met haar tijd mee en Alkemade heeft daar rekening mee te houden. Maar voorlopig lijkt aan de narigheid op de zachte bodem nog geen einde te komen. In maart maakte ik al kennis met de droefenis der bewoners die vreesden dat hun huizen door het gedreun zouden verzakken. Bijna een half jaar later is daarin nog geen verandering gekomen. Het staat er nog niet best voor met de huizen aan de Veerstraat en bij de Kerkstraat en de middenstand klaagt er steen en been. De spraakmakende vrouwtjesgorilla's Nggaji en Linda van de Wassenaarse dierentuin, de Zoo zogezegd, hebben ons - en in de eerste plaats directie en kenners - danig voor de mal gehouden. Een paar maanden geleden had het er alle schijn van, dat zij jongen zouden baren omdat insiders meenden te weten dat beide dames in verwachting waren. Thans is vast komen te staan, dat het in beide gevallen schijnzwangerschap betrof. Directeur Louwman is nu een beetje over zijn teleurstel ling heen (uiteindelijk houdt zelfs een schijnzwangerschap zijn dierentuin in het middelpunt van de belangstelling) en zijn oog is nu gericht op de toekomst, want een van de twee mannetjes- gorrilla's gorrila's is zover in jaren en gezonde belangstelling gevorderd dat Louwman in het vrij nabije verschiet te onderne men pogingen ziet, teneinde Wassenaar aan de begeerde welpen te helpen. U ziet, ik houd het vrijblijvend. Niettemin hebben de twee wijfjes met hun gezwollen buikjes ons bedot. Een van hen ging enige tijd geleden onder narcose en daarna onder het mes van chirurg van het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis. De klare waarheid kwam toen aan het licht. „We hebben nu wel gemerkt", aldus de heer Louwman," dat we eigenlijk maar weinig afweten van gorilla's. Een aardige reactie overigens kwam van een bioloog van de Londense Zoo. dr. Martin, die erg geïnteresseerd bleek in onze gorülaoiristan- digheden en vroeg of wij drie keer in de week de urine van onze dames-gorilla's gorilla's wilden opvangen. Dat hebben we gedaan en doen we nog steeds. Eenmaal in de maand zenden we uit de diepvries de urine naar Londen op. Daar wil men via bepaalde curves iets te weten komen over b.v. buiten de zwangerschap voorkomende hormonen". Zo leert Wassenaar Londen een lesje. panden. Dat jaar erbij komen we wel door. Maar nou begint mijn plafond in de winkel te werken. Ik heb ongeveer 15 pet omzetvermindering, door dat de mensen liever ergens anders willen kopen zolang de ze toestand voortduurt. En dan gaat het prijspeil nog om hoog. Hetmidden van de Veer- straat krijgt de klappen op het ogenblik en die narigheid ver plaatst zich. Van lieverlee gaat het verder. De organisatie is waardeloos.In het werk zit wel veel tegenslag, maar die moe ten wij, middenstanders, beta len. Schadevergoeding clai men zit er niet in. Het zal hooguit de Bijstand worden, je zaak verkopen of zo, want je lasten gaan door en worden steeds hoger. Als er te weinig binnenkomt, kun je niet meer aan je verplichtingen vol doen". Mevrouw Zoet, die nog nooit zo veel vrije tijd heeft gehad, meent dat je niemand op de tenen mag trappen: „Die jon gens met die machines en draglines en zo doen hun best, die kunnen er ook niets aan doen. Alleen in de organisatie zit geen lijn. Ik blijf bang voor de panden langs de straat. Dat gaat straks duizenden guldens kosten". Kees van der Meer begrijpt niet, waarom dat riool (ook al is het een diepriool) zo diep moet: „Er wordt 3 meter diep gegraven. De bevolking dacht, dat het minder kon, maar we mogen het niet we ten, want ze leggen ons niets uit". Mevrouw Zoet: „Ik krijg de indruk, dat ze van de ge meente en provincie het alle maal wat willen wegwuiven". Gisteren sprak ik er met het niet zwijgzame echtpaar Zoet, dat zich doorgaans actief inzet voor al wat Oude Weterings is, maar daarbij ook nog een bo terham moet verdienen om be drijf en gezin in stand te hou den. Mevrouw Zoet metselt de eerste steen in de Weteringse klaagmuur: „Het is een vrese lijke ellende, wat het verkeer hier aangaat. Er komt niets ineer doorheen, de mensen, de klanten kunnen niet meer bij ons komen". Het echtpaar Zoet heeft een doe-het-zelf-pa- radijs, dat op het ogenblik bij na is lamgelegd. „Het is ge woon een strop voor ons; de omzet is met 60 tot 70 procent teruggelopen". Mevrouw Zoet krijgt daar de kriebels van, doodgewoon. „Ja, ze dachten maanden gele den het diepriool zó te kunnen leggen, maar steeds viel het gat weer vol, even voorbij de Oude Kerk. Er moest een ex tra damwand worden geslagen om de grond tegen te houden. En nu staan onze huizen door het gedreun van de machines en het af en aanrijden van de vrachten met steenslag te dreunen, te dansen gewoon. Door dat extra werk zou het best een jaartje langer kunnen gaan duren. Waar we destijds al bang voor waren, dat die huizen konden gaan verzak ken, dat gaat zich nu pas goed aftekenen. Deze grond is zo slecht". Daar is Kees van der Meer, een huisvader met een zelfbe dieningszaak, op het hoekje van de Weteringlaan. „Het om de schade aan de

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5