actievoerders E Politie arresteert vier Steenstraat inder geen beding •ebouwing Stevenshof PR, PSP en D'66 willen Weinig weerwerk raad op nota aanpak binnenstad ECONOMISCH WEL EN WEE s lsklJDAG 20 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT/ PAGINA 3 an Frai (Van onze verslaggevers) wnEN De Leidse politie hard ingegrepen om de protestactie van de van de Steenstraat verijdelen. Vannacht om uur probeerden de mid- de Steenstraat op breken. Toen zij pas enkele hadden verwij- was de politie al terplek- Twee actievoerende mid- werden meege- naar het bureau. Van- trad de politie onieuw op bij een tweede po- van de middenstanders het verkeer in de Steen straat lam te leggen. Gewa pend met een spandoek „Moord Bus" een personenau to en enkele tafels en stoelen werd een barricade opgewor pen rond acht uur. Binnen en kele minuten arriveerde de po litie, die de barricade opzij- schoof en opnieuw twee perso nen arresteerde. Zoals bekend hebben de win keliers ernstige kritiek op de maatregel van de gemeente de bussen aan beide zijden door de Steenstraat te laten rijden. Zij hebben zich meerdere ma len uitgesproken voor het openstellen van de Steenstraat stad-in voor alle verkeer en het leiden van het verkeer stad-uit, ook de bussen, langs het water van de Beesten markt. Wethouder Waal wil hier niet toe overgaan, omdat de walle kanten niet stevig genoeg zou den zijn om de bussen te ver werken. De winkeliers zijn vervolgens met een voorstel gekomen de bussen over de linkerzijde van de Nieuwe Beestenmarkt te la ten rijden. Dit is alleen moge lijk wanneer het verkeer stad- ïn door de Steenstraat wordt geleid. De Verkeerscommissie heeft eind juni het college van b. en w. overeenkomstig de wens van de winkeliers gead viseerd. De PvdA en de PPR/D'66 voelen echter niets voor het overnemen van dit advies. Afgelopen maandag in terpelleerden L. Meijer (PvdA) en L. Beijem (PPR) het college over de verkeerssituatie in de Steenstraat Tijdens de raads vergadering van 30 augustus zal een beslissing over het handhaven of veranderen van de verkeerssituatie vallen. De kaarten lijken evenwel ge schud, aangezien de PPR, D'66 en de PvdA een krappe meer derheid in de raad hebben. De Steenstraat-winkeliers zijn niet van plan zich bij een be slissing die tegen hun wens indruist, neer te leggen. Twee weken geleden zetten zij de Steenstraat af met vliko-bak ken. Vandaag kwamen zij met grover geschut: aan het begin van de Steenstraat werden de klinkers verwijderd, waardoor een grote verkeerschaos ont stond. Berlijn I. spet SNEL INGRIJPEN VOORKOMT SLAGEN NIEUWE PROTESTACTIE >EN De werkgroep stadsontwikkeling en ver van de PPR, PSP en D'66 wijst het bebouwen de Stevenshof, het gebied ten zuiden van de rQ 'dijk, nadrukkelijk van de hand. Dit doet de >s '^roeP 'n 66,1 commentaar bp de nota volkshuis- |a 'ingsbeleid en de aanvullende nota, die over enkele Jen m de gemeenteraad zullen worden besproken. „strij ge, r -beidi orsi dernu! ror 3U1Z1 0 ;ns de drie kleine politieke partijen is er nog ■loende ruimte binnen de bestaande bebouwing om nwbouw te plegen. A. v.d Zande (PSP): „Er zijn reel plekken in de binnenstad waar huizen kunnen rden gebouwd. Wij verwijten de gemeente dat zij 1 op zich af laat komen in plaats van eens goed te kijken in de binnenstad. Er zijn nog genoeg ;n gaten, waar goede en goedkope woningen voor ■eidse woningzoekenden kunnen worden gebouwd", armee volgt men de conclusie van de werkgroep Seubeheer in een onlangs verschenen rapport De 'c partijen vrezen dat de Stevenshof veel kapitaal- Khtigen uit Den Haag zal aantrekken. „De Stevens kan in ieder geval geen Leidse woningnood ophef- omdat er voor de zoveelste maal alleen voor snee gezinnen wordt gebouwd en niet voor be jaar alleenstaanden en grote gezinnen, terwijl in deze ?en de meeste krepeergevallen zijn te vinden", de periode tot 1984 zullen volgens de berekening Vfc1 wei"kgr°ep 1440 nieuwbouwwoningen in de ^enstad kunnen gebouwd en 620 in de „open gaten". Schuttersveld claimt de werkgroep voor de Leidse ""ngzoekenden. „De grond is van de gemeente, erdoor zal het mogelijk zijn op de beurs van de "denaar aan te sluiten", aldus A. van de Zande. Als "a mogelijkheden voor nieuwbouw geeft de werk- ?P het kiezen voor een grotere woningdichtheid r nieuwe bouwplaatsen zoals de Meerburgerpolder, 'ar volgens de nota volkshuisvesting driehonderd Jongen zullen worden gebouwd. Tevens wijst de ""groen op de mogeliikheid om in «amPuwprWnf met de nieuwbouw van de universiteitwoningbouw te plegen. Vooral bij een bescheiden opzet van het Acade misch Ziekenhuis in de Leeuwenhoek zijn er mogelijk heden voor nieuwbouw. Bij de rehabilitatie van oude wijken kan voor een hoger aantal woningen per hecta re worden gekozen. Tenslotte komt de werkgroep met de suggestie oude fabrieken in de binnenstad om te bouwen tot woningen. Volgens een voorzichtige raming zouden hierdoor in de periode van 1985 tot 1990 1800 woningen kunnen ontstaan. De werkgroep onderkent dat het niet-bebouwen van de Stevenshof financiële problemen met zich mee brengt, aangezien de gemeente al enige jaren bezig is grond in de Stevenshof aan te kopen. „Dat mag echter nooit een reden zijn qm dan maar te bouwen in de Stevenshof", aldus het commentaar van PSP, PPR en D'66. „Er kan bijvoorbeeld naar gestreefd worden de momenteel uitgegeven 5,8 miljoen gulden terug te ontvangen door de verworven gronden aan het rijk te verkopen zodat de Stevenshof een gedeelte van een toekomstige landschapspark kan worden". Laagstbetaalden In een aparte paragraaf toont de werkgroep aan dat de vraag naar en aanbod van woningen in Leiden aanzienlijk verschilt. Met name de laagstbetaalden en de grote gezinnen kunnen door het bureau huisvesting niet worden geholpen. Dertien grote gezinnen wachten nu al drieëndertig maanden op een vijf- of meerkamer woning. In de huisvestingsnota van 1974 wordt reeds gesproken over de mogelijkheden om met subsidies bedrijfspanden (ex-woonhuizen) in de binnenstad weer geschikt te maken voor bewoning. „Sinds het uitkomen van de nota is hier nooit iets aan gedaan", aldus A. van de Zande. Een ander probleem is dat de aangeboden woningen te duur zijn voor de Leidse woningzoekenden. De doet met de opmerking dat „de nieuwe Haarlemmer olie". de individuele huursubsidie, oplossing kan geven. Volgens de werkgroep gaat deze stelling allang niet meer op. Behalve dat (particuliere) maatschappijen als de Nationale Nederlanden aanstaande huurders met subsidie afwijzen, blijkt ook de gemeentelijke Leidse Woning Stichting niet bereid personen met individuele huursubsidie in haar woningen toe te laten. „Nieuw bouw kan pas soelaas geven voor de laagstbetaalde woningzoekenden als de huren echt laag worden (dat wil zeggen een 300,- grens en geen 450,- grens)". De werkgroep toont zich dan ook meer een voorstander van renovatie dan van „hemieuwbouw". Het opvoeren van de renovatiestroom, tot achthonderd woningen per jaar juicht de werkgroep toe. Zij wijst er wel op dat in het oog moet worden gehouden dat bij verheling, alleenstaanden en bejaarden niet in het gedrang mogen komen". Door minder woningen per hectare te bouwen zouden kansen op subsidie kunnen worden verspeeld. Daarom moeten er meer kleinere woningen worden gebouwd. Tijdens een speciale bijeenkomst gisteravond deelde W. van Rooijen van D'66 mee dat het al dan niet bouwen in de Stevenshof voor zijn partij een dermate kardinaal punt is dat wanneer er toch gebouwd gaat worden, dit een breuk in het Leids college, waarin de wethouder van sociale en maatschappelijke aangele genheden, B. Oosterman, de enige niet-PvdA-er is, zou kunnen betekenen. Het PPR-lid L. Beijen hield zich wat op de vlakte door te stellen dat het commentaar van de werkgroep nog in zijn partij moest worden besproken. „Ik kan niet voor alle PPR-leden spreken". A. v.d. Zande (PSP), die begin dit jaar al met het college heeft gebroken bracht te berde dat de bebou wing van de Stevenshof voor haar niet acceptabel is gezien de gegevens over de Leidse woningbehoefte die LEIDEN De Leidse gemeenteraad zal naar alle waarschijnlijk heid 30 augustus 886.242,- beschikbaar stellen voor het ontwik kelen van een integraal plan voor de binnenstad volgens de aanpak, het tijdschema en de werkwijze zoals aangegeven in de nota „Verder op de weg naar een integraal p an voor de binnen stad". Tijdens een informatieve raadsvergadering over deze nota ondervond het col ege in ieder geval weinig weerwerk van de raadsleden. Het PSP-lid A. v.d. Zande stelde teleurgesteld te zijn over de ma nier waarop de nota was samen gesteld. „Ik begrijp er niet zo veel van. De samenstellers zijn erg vaag gebleven in hun for muleringen. Wat betekent het nou eigenlijk allemaal voor wat C A, V D, en de Bolster bijvoorbeeld in onze binnenstad willen doen". Tevens verbaasde zij zich erover dat alleen de stichting Leidse binnenstad als grote tegenspeler in de nota werd genoemd. „De Leidse be volking wordt buiten spel ge zet", aldus haar verwijt. De heer Engberts, een van de samenstellers van de nota, ver dedigde de vaagheid door erop te wijzen dat hiermee ook in de toekomst geen enkele mogelijk heid onbenut zal blijven om te komen tot een .moderne aan pak van de binnenstad". Ten aanzien van de inspraak stelde hij dat het in de bedoeling van het college van b. en w. ligt de komende maanden inspraakbij eenkomsten te houden voor wijkverenigingen en belangen groepen. „Pas wanneer we alle meningen hebben gehoord zul len we in 1978 komen met een structuurplan voor de binnen stad". De heer Houtman (SGP/GPV) vroeg zich af hoe het na 1978, wanneer het structuurplan ge reed is verder gaat. De heer Vink (CDA) toonde zich enigs zins teleurgesteld over de nota omdat deze voor iedere oude stad in Nederland, op zou gaan. In deze moest de heer Waa! hem i gelijk geven. „Alle oude Westeu- ropese steden kampen met ver keersoverlast en dergelijke zoals wij". Zijn collega van economische aangelegenheden, de heer Van Aken trachtte tenslotte het nut van de nota nogmaals aan te tonen door een vergelijking te maken tussen de Merenwijk en de binnenstad. „In de Meren wijk, konden we alles opzetten zoals het in deze tijd zinvol is. De binnenstad is een gegeven met een complexiteit aan func ties. Aangezien we moeten ver onderstellen dat een kaalslag, zoals destijds in. het Heren- gracht/Zijlsingelgebied heeft plaats gehad, niet meer voor zal komen, zijn we genoodzaakt al onze plannen op het behoud van de binnenstad te richten. Vaak zal-dit leiden tot botsingen met allerlei groeperingen. Met de no ta in de hand kunnen we echter pas goed een beleid ten aanzien van de binnenstad uitstippelen". Aan de Kennedylaan 74 is de groothandel „Het Interieur", groothandel in meubelen, ge vestigd. Aan de Hogewoerd 129 is in een leegstaand v.m. café, Pipers Club, cafébedrijf, eig. R.O. Kléberg, gevestigd. Aan de Zandstraat 2 is Instrumenten-Servi ce, reparatie en onderhoud van pharm. en medische instrumenten, verplaatst naar Leider dorp. Aan de Lage Rijndijk 59 is W. J. Egmond, winkel in levensmiddelen, opgeheven. Aan de Sitterlaanl35 is het Coöperatief Grafisch Bureau Z.-H. West opgeheven. Lange B.V., Dico-Danser B.V., winkel in gramm. platen en geluidsbanden, gevestigd. Aan het Vijf Meiplein 15 wordt binnenkort een winkel in dier-benodigheden van de B.V. Verkoopcentra Dierenvreugd gevestigd. Aan de KLipperwerf 2 is Jachtbouw „Tange", bouwen van jachten etc., gevestigd. Aan het Zinniadal 8 is het Adviesburo en assurantiekantoor B. van Oord gevestigd. An het Begijnhof 2 is „Het Begijntje", informatiecentrum voor sexualiteit en relatie- centrum, opgeheven. In het hierdoor vrijgeko men pand worden gevestigd de studenten orga nisatie Centrum Groepering Leiden en de Leidse studentenbond. De aktie van de Steenstraat-winkeliers hedenmorgen, leidde tot een fikse chaos. Stevenshofjespolder, nu fraai polderlandschap, straks Leidse woonwijk? nu de r

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3