aan werk te ^Financiële prikkel om helpen Ver. Staten sturen versterkingen naar Zuid-K foorzitter v.K. voetbal edood in irgentinië NEDERLANDSE BANK OPNIEUW VERHOGING RENTETARIEVEN Geen uitstel BTW-verhoging complete ramp Cola met wodka betalen famsterwoede: meer )ffie verkocht Vrijdag 20 augustus 1976,66e jaargang no. 20508 Vrouwenhuis De vrouw en haar vrouwenhuis op Ned. I om 21.50 uur. McMil lan om 19.05 uur. Ned. II om 21.15 uur Puzzeluur, om 22.10 uur Televizier met Pa- rijse bankoverval en om 23.00 uur Help een klant. Weinig verandering Droog en vrij zonnig, maar in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Maxnima van 22 aan zee tot 27 graden hier en daar in het bin nenland. Morgen: Zon: 533-19.51 Maan: 01.05-17.03 Schev. hoogw.: 11.45- laagw.: 7.04-19.33 Japenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg (tanties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent [JENOS AIRES (ANP) - ort voordat hij op een spe- lle bijeenkomst opening in zaken zou doen over het kreldkampioenschap voet- ■1-1978 in zijn land is giste- n de 56-jarige generaal bui- idienst Omar Carlos Actis, rzitter van het organisa- omité tijdens een vuurge- ht gedood. Volgens rege- gsmededelingen viel hij tij- s een schietpartij die se terroristen hadden ont- :nd. Ie over de organisatie ver- |r pagina 7 MOSKOU (Rtr) - Het Amerikaanse frisdran kenconcern Pepsi Cola gaat in de Sowjet-Unie drie nieuwe fabrieken bouwen. De Russen wil len Pepsi hiervoor gaan betalen in wodka, zoals ook gebeurd is met de in 1973 gebouwde Pepsi- fabriek aan de Zwarte Zee. De nieuwe fabrieken zorgen voor een vervier voudiging van de pro- duktie van de in Rus land populaire drank. De door de Russen gele verde wodka vindt in Amerika op zijn beurt gretig aftrek. De nieuwe fabrieken komen in Moskou, Leningrad en Tallinn. bedrijf dat een jongere in dienst neemt die dit jaar van school komt en hem een praktij kopleiding geeft, een tegemoetkoming in de opleidingskosten van 80,- per week. De werkgever komt dan ook nog in aanmerking voor de stimuleringspremie partiële leerplicht, die met een jaar is verlengd. De praktijkopleiding moet gegeven worden in het kader van het leerlingenwezen. Voorwaar de is, dat naast de leerovereenkomst ook een AMSTERDAM (ANP) Met ingang van vandaag zijn de rentetarieven van de Nederlandse Bank opnieuw verhoogd. Het wisseldisconto is met 0,5 procent verhoogd tot 7, het promessendisconto (dat als leidraad geldt voor de rente van persoonlijke leningen) en de voor schotrente gaan van 7 naar 8 procent. Reden voor de nieuwe verhoging is de aanpassing van de tarieven van de cen trale bank aan de hoge tarieven op de geldmarkt, terwijl tevens wordt gelet op de positie van de gulden op de internationale valutamarkt. De verhoging, die zeer ongebruikelijk gisteravond om 6 uur bekend werd ge maakt, sloeg bij wisselmakelaars en geldmarkthandelaren in als een bom. Algemeen was men van oordeel dat de maatregel in de eerste plaats bedoeld is om de speculatie in de Duitse Mark tegen te gaan. De rente-opslag die aan de banken wordt berekend, is verhoogd van 2 tot 4 procent, hetgeen door geld marktkringen minder gunstig wordt beoordeeld, omdat het prijsverhogend zal werken. (De renteopslag wordt aan kredietinstellingen berekend op het be drag dat zij „rood" staan bij de Neder landse Bank. De banken berekenen op hun beurt weer die strafrente door aan hun eigen klanten. De geldmarkt is enorm krap, en de banken staan flink in het krijt bij de Nederlandse Bank). Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats:. stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats: KONSUMENTEN KONTAKT: Den Haag (ANP) ,De regering moet afzien van een BTW-verho- ging per 1 oktober. Is zij daartoe niet bereid, dat zal de ramp op prijzengebied dit jaar compleet zijn." Dit stelt het Konsumen- ten Kontakt in zijn blad Koopkracht van deze maand. BTW-verho ging van 16 naar 18 procent zal een prijzenstijging van minstens 0,8 procent veroorzaken, zo voorzien de vakbeweging en de consumenten-organisaties. Het Kontakt ziet de BTW-verhoging liever in de ijskast tot op zijn minst na 1 januari 1977. „Op die datum immers krijgen de consumenten toch al met reeksen van prijsstijgingen te maken." De consumentenorganisaties noemt als argumenten voor uitstel van de BTW-verhoging: -de regering kan de inkomstenderving van ongeveer 125 miljoen gulden voor 1976 nog best opvangen, - uitstel van de BTW zal niet rampzalig zijn, -als de overheid om geld verlegen zit kan zij dat beter uit de direkte belastingen putten. Indirekte belastingen als de BTW treffen iedereen en houden geen rekening met draagkracht Steekpenningen Een belang rijk Amerikaans levensmidde lenconcern, „Ralston Purina" heeft bekendgemaakt, dat zes van zijn vestigingen in het bui tenland in totaal 154.000 dollar hebben uitgegeven in de vorm van illegale betalingen aan rege ringsfunctionarissen in de be trokken landen. In een -verkla ring aan de Beurscommissie (SEC) zei het concern dat de onwettige betalingen, die in ok- rruddels zijn gestaakt en dat de verantwoordelijke personen zijn berispt. Ralston Purina heeft 10.000 mensen in dienst, Het be drijf werkt in 40 landen en het had in 1975 een omzet van drie miljard dollar. Turkije Bij de lichte aardbe ving die gisteren de Turkse stad Denizli en omgeving heeft ge troffen, zijn vier personen om het leven gekomen en ongeveer lader Meinhof De advocaat i de Westduitse Baader-Mein- hofgroep, Klaus Croissant is |sinds gisteren weer op vrije voe- Croissant was ruim een maand geleden voor de tweede binnen 13 maanden in hechtenis genomen. ioals het openbaar ministerie in [Stuttgart meedeelde, had een ?chtbank het tegen Croissant uitgevaardigde arrestatiebevel liopgeschort, omdat de grond er- „sterk vluchtgevaar", op het ogenblik niet aanwezig is. Tegen Croissant loopt de aan klacht dat hij misbruik makend [jvan zijn functie van advocaat de activiteiten van de Baader-Mein- jhofanarchisten ook na de ge vangenneming van de leiders pndersteunt. HAAG (ANP) Met de twee ;n geleden aangekondigde verho- van de koffieprijs met 47 cent half pond in het hoofd, heeft het lerlandse publiek de koffievoor- i thuis flink aangevuld. ;ens een schatting van een woord- 'der van Van Nelle is bij de detail- Idel veertig tot vijftig procent meer Ifie verkocht dan gebruikelijk. Het (volgens hem nog vier tot zes weken i voordat het effect daarvan voor ndel voorbij zal zijn. de prijsver- ing gaat vandaag in. ie prijsverhoging ook de prijs van I kopje koffie in de horeca zal ivloeden is nog niet bekend. „De ste horeca-ondernemers zullen het it een weekje aankijken voordat ze r al dan niet verhogen van de prijs I kopje koffie zullen beslissen", al- 1 een woordvoerster van horecaf Nederlandse Bond van werkgevers »tel, restaurant, café en aanver- e bedrijven. Amerikaanse troepen in volledige gevechtsuitrusting bij de Noordkoreaanse grens. WASHINGTON/SEOEL (AP/UPI) In Ko rea dreigt een ernstig conflict te ontstaan, na de moord op twee Amerikaanse legerof ficieren door Noordkoreanen bij de be standslijn. De Verenigde Staten hebben op dracht gegeven twee eskaders jachtvliegtui gen naar Zuid-Korea te zenden. De Zuidko- reaanse president Park Tsjoen-Hie zei van morgen dat zijn land onmiddellijk zal rea geren op een Noordkoreaanse provocatie, of die nu groot of klein is. Het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington verklaarde vanmorgen dat de eskaders gevechtsvliegtuigen van het type F-4 en F-lll bij wijze van voorzorgsmaatre gel naar Zuid-Korea worden gezonden. Zij waren gestationeerd op het eiland Okinawa. De Zuidkoreaanse strijdkrachten, in totaal 600.000 man sterk, en de in Zuid-Korea aanwezige Amerikaanse militaire eenheden zijn, evenals die van het Volksleger en de Rode Garde in het noorden, gisteren in staat van paraatheid gebracht Tijdens de oktobe- roorlog van 1973 in het Midden Oosten verkeerden de Amerikaanse strijdkrachten overal in dezelfde staat van paraatheid, die twee fasen onder een volledige oorlogspa raatheid ligt. De Amerikaanse regering heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties gisteren schriftelijk verslag uitgebracht van het inci dent bij de bestandslijn. De Verenigde Sta ten hebben geen vergadering van de Veilig heidsraad aangevraagd, maar wel verzocht hun rapport te laten circuleren bij de leden. Arrestaties bij acties in Steenstraat LEIDEN - Vier ar- restaties heeft de Leidse politie van nacht en vanmorgen verricht om de acties van winkeliers in de Leidse Steenstraat te breken. De winke liers begonnen van nacht de Steenstraat op te breken. De poli tie greep kordaat in: twee arrestaties en de actie werd stopge zet. Vanmorgen om acht uur werd de straat geblokkeerd met meubilair en een personenauto. Op nieuw greep de poli tie snel in: twee ar restaties. Op de foto een van de aanhou dingen. Zie verder pagina 3 Hout/ blokkeert kruising LEIDEN Een lading hout heeft gistermiddag om twee uur het kruispunt Rijndijk Haagse Schouwweg volledig ge blokkeerd. De lading hout was van een vrachtauto die slecht was gela- .den, geschoven in de bocht van de weg. Het verkeer liep twee uur ver traging op en moest door de politie worden omgeleid. Tegen de chauffeur van de vrachtwa gen is proces-verbaal opge maakt wegens het slechte bela- Kerncentrales Als gevolg van moeilijkheden met de voedings watervoorziening moet de kern centrale te Grundremmingen aan de Donau in Beieren zeker tot eind september stil worden gelegd. Bij de centrale te Biblis in de deelstaat Hessen doen zich dergelijke problemen voor.-Bij de installatie te Grundremmin gen is een 15 tot 20 cm. lange scheur ontdekt in de verdeler van het voedingswater. Staking Frankrijk Op parool van de grote vakcentrales CGT en CFDT leggen alle employees van de Franse spoorwegen van zaterdag tot maandag het werk neer in negen Franse departe menten. De staking treft in eer ste instantie alle baanvakken in het Rhönedal en het Franse Al pengebied, maar de uitwerking ervan zal vrijwel zeker ook in de rest van het land bespeur- Zomer was te warm voor 30% toeristen DEN HAAG (ANP) Een der de van de vakantiegangers in juni en juli had het te warm en de vakanties in het buitenland waren veel geslaagder dan die in eigen land. Dit kan men aflei den uit de antwoorden van 1039 Nederlanders van 18 jaar of ou der, die het Nederlandse Insti tuut voor de Publieke Opinie heeft ondervraagd. Van de ondervraagde vakantie gangers ging 38 procent (equiva lent van twee miljoen personen) naar het buitenland. Van hen zei 34 procent het inhet buiten land te warm te hebben gehad; 63 procent zei„net goed" en drie nr- Vod bot fo ..nat" trehad. arbeidsovereenkomst wordt gesloten. Bij de verlengde regeling „stimuleringspremie partiële leerplicht" gaat het om naar schatting 50.000 jongeren die in het elfde jaar van hun leerplicht zijn. De eveneens verlengde, interim-maatregel jeugdige werklozen, heeft tot doel werkloze jongeren tijdelijk op te nemen in het arbeids proces via een subsidie per jongere voor projecten van niet-commerciële instellingen. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Minister Boersma van Sociale Zaken gaat werkgevers subsidiëren die wil len meehelpen de jeugdwerkloosheid aan te pakken. De minister heeft dan met name op het oog de groep van 22.000 jongeren van 17 tot en met 22 jaar die langdurig werkloos zijn en de ongeveer 20 tot 25.000 schoolverla ters van dit jaar. Daarnaast heeft de minister twee bestaande regeringen, de „stimulering spremie partiële leerplicht" en de „interim maatregel jeugdige werklozen" met een jaar verlengd. Ter bestrijding van de langdurige werkloos heid komt er per 1 september een tegemoetko men in de loonkosten voor de werkgever voor wie een werkloze jongere in dienst neemt die tenminste een half jaar als werkzoekende staat ingeschreven. Om de vakopleiding veilig te stellen krijgt een het Nederlandse leger omdat kapiteins drie liter jenever drinkaq Op de defensiebegroting wil on heeft dus toch niet hele- pngelijk sen willen meer Pepsi. |-vl- Vt/ópKA

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1