Moordbrigades Argentinië doden priesters uit wraak Vier van de tien mensen geloven in UFO's Ideeënbussen leveren duizenden uitdenksels per jaar op Kardinaal Wyszynski biedt zijn ontslag aan Brian Faulkner verlaat N-Iers politiek toneel Ontruiming kraak panden 6 jaar voor wurgen van weduwe (68) ROTTERDAM (ANP) De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 29-jarige glazenwasser Theo S. ver oordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest voor het wurgen van een 68-jarige weduwe. Twee weken gele den eiste de officier van justitie zeven jaar met af trek. De man was op 14 mei j.l. na een bezoek aan een buurtcafé met de weduwe, die regelmatig hetzelfde ca fé bezocht, naar haar wo ning gegaan. Na nog wat gedronken te hebben zou de vrouw zich plotseling hebben uitgekleed. Nadat de vrouw zich op zijn ver zoek weer had aangekleed had zij Theo de deur gewe zen. Toen werd ik zo kwaad en heb ik haar bij de keel gegrepen, verklaar de hij veertien dagen gele den op de zitting. Volgens het psychiatrisch rapport is de man volkomen normaal en volledig toerekenings vatbaar voor zijn daden. JDAG 20 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT Buenos Aires Argentijnse moordbrigades hebben een nieuw doelwit gevonden: katholieke priesters. De lugubere executies van vijf priesters en twee studenten hebben de tot nu toe goede verhoudingen tussen de kerk in Argentinië en de junta ernstig verslechterd. Zelfs de paus heeft tegen dit geweld geprotesteerd. In een telegram aan kardinaal Raul Primatesta veroordeelde de paus „de herhaalde gewelddaden tegen de kerk van Argentienië. Er is geen duidelijk motief voor de moorden. Zowel de kerk als de junta onder generaal Jorge Videla zijn duidelijk tegen de linkse oppositie. Ook is de kerk het in grote lijnen eens met de conservatieve „reorganisatieplannen" van de junta. De moorden zijn waarschijnlijk wraakoefeningen van ultrarechtse moordbrigades. Twee studenten aan een seminarie en drie priesters werden op 4 juli in hun woonverblijf in de San Patricio kerk bij Buenos Aires met machinegeweren neergescho ten. Ze werden gevonden met hun handen achter hun rug gebonden. De moordenaars moeten de kerk 's nachts binnengedrongen zijn. Geen van de slachtoffers had zich ooit met politiek bemoeid, volgens mensen die geregeld naar deze kerk komen. Ook de politie is die mening toegedaan. Maar de moordenaars hadden allerlei leuzen op de muren geschilderd, waaruit bleek dat zij aannamen dat de priesters betrokken waren geweest bij de dood van eenentwintig politiemannen. Deze vonden twee dagen eerder de dood toen hun hoofdkwartier opgeblazen werd door guerrilla's. „Aan degenen die het verstand van onze onschuldi ge jongeren vergiftigen," stond er op de muren, en „Voor onze vermoorde kameraden van de politie." Volgens een gerucht had een van de studenten contacten gehad met de guerrilla's. Als dat waar is, zou dat de moorden kunnen verklaren. Later, op 21 juli, volgde de arrestatie van twee priesters. Ze werden gearresteerd door mannen, die zich als politie voordeden. Een van de priesters was een Fransman, Gabriel José Rogelio Longueville en bevond zich in Argentienië voor het Franse bischop- pelijke Comité voor Latijns-Amerika. De andere priester, Carlos de Dios Murias, was Argentijn. Later werden de lichamen van beiden gevonden buiten de stad La Rioja. De beide priesters werkten samen met de arme boeren uit de streek. Het is niet uitgesloten dat zij sympatiseerden met de groep „Priesters voor de derde wereld", voorheen een progressieve, radicale stroming in het van oudsher conservatieve Argenti nië. De moorden in La Rioja volgden op felle toespraken tijdens de begrafenis van vijf priesters doorkardinaal Juan Carlos Aramburu,, kardinaal Raul Primatesta en aartsbisschop Vicente Zaspe van Santé Fe. Dezen hadden ook een brief gezonden aan president Videla, die naar aanleiding daarvan een gesprek met hem had. Even leek het alsof de rust tussen kerk en staat was weergekeerd, maar die rust werd verstoord door de moorden in La Rioja. Direct nadat hij van deze moorden gehoord had, stuurde de paus zijn telegram. Er zijn binnen de Argentijnse kerk drie duidelijke stromingen. De eerste steunt zonder meer de militai re en politieke machthebbers, die de laatste dertig jaar voor hun positie hebben moeten vechten tegen de Peronistische en socialistische krachten. De tweede stroming is het grootst en bestaat voor namelijk uit de hogere geestelijkheid en enkele bisschoppen. Zij zijn gematigder dan de eerste groep, staan vernieuwingen binnen de kerk voor en weerspiegelen ongeveer de politieke overtuigingen van de middenklasse. De derde stroming is niet alleen voor vernieuwingen binnen de kerk, maar wil ook, op basis van christe lijke uitgangspunten verbeteringen in de maat schappij aanbrengen. De groep werkte vroeger sa men met linkse stromingen binnen de Peronistische beweging en noemde zich toen de „Priesters voor de Derde Wereld." Juist omdat de groep zoveel banden had met het Peronisme, verdween ze na de dood van Peron in 1974 enigszins uit het gezicht Vooral de priesters die in arbeiders- en achterbuur ten werken waren juist ten tijde van de militaire coup in maart bezig zich te organiseren in een beweging van basis gemeenten, die priesters, andere leden van de kerk en inwoners van de buurt samenbracht De moorden en de arrestatie van meer dan een dozijn priesters zullen geen groot conflict tussen de kerk en de junta veroorzaken, althans niet binnen afzienbare tijd. Wel zullen deze gebeurtenissen lei den tot een hernieuwde discussie over de rol van de kerk in Argentinië in de verdere toekomst. Tot nu toe heeft de regering nog niets gedaan aan de ultra-rechtse moordbrigades, die sinds januari al bijna vijfhonderd mensen vermoord hebben. Maar de junta kan ^de protesten van de Argentijnse kerk en van Rome niet voor altijd blijven negeren. (Copyright the Guardian) ROME De Poolse primaat, Stefan Kardinaal Wyszynski, heeft zijn ontslag aangeboden, is in Vaticaanse kringen ver omen. De kardinaal is op 3 augustus vijfenzeventig jaar ge worden en heeft daarmee de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. Het is nog niet duidelijk of het ontslag wordt aanvaard. In het jongste consistorie is geen Pool se residerende bisschop tot kar dinaal gecreëerd. Het wordt in Rome niet uitgeslo ten geacht dat een gelijksoortige oplossing als voor Nederland wordt gezocht. Het aftreden van Kardinaal Alfrink was aan vaard, maar deze bleef na zijn verjaardag in functie totdat met zijn vervanging door de curie kardinaal Willebrands een voor alle partijen aanvaardbare op- DEN HAAG Duizenden Nederlanders leveren ieder jaar een grote stroom ideeën aan de bedrijven en instellingen waar zij werken. Ideeën die variëren van simpele ingrepen tot ingewikkelde veel geldbesparende „uitvindingen in vrij wel alle gevallen levert een idee dat te gebruiken is de uitdenker een beloning op: soms een paar tientjes, ma^r soms ook duizenden guldens. Met name bij bedrijven in de technische sector komen veel ideeën binnen. Zo kreeg Philips vorig jaar het niet geringe aantal van 16.000 uitdenksels te verwer ken. Een vrij grote hoeveelheid van de ideeën is bruikbaar, aldus een Philips- voorlichter. Zo bruikbaar zelfs dat de ideeënbus het bedrijf vorig jaar een be sparing opleverde aan bijna 23 miljoen gulden. Tien procent van die besparing gaat naar de uitdenker; met een maxi mum overigens van 10.000 gulden. Ook bij Hoogovens blijken de werkne mers vindingrijk te zijn. Daar kwamen het vorig jaar 5700 ideeën binnen. 30 procent daarvan komt in aanmerking voor uitvoering. Hoogovens kent even eens een beloning van rond de tien pro cent: echter zonder maximum. Zo kreeg in 1975 iemand voor een „koelingsidee" 11.000 gulden. De gemiddelde beloning voor een idee ligt bij het staalbedrijf op ongeveer 220 gulden. Het bedrijf neemt de inkomstenbelasting - uitvinden is ar beid, dus belastbaar - voor zijn rekening. Bij Hoogovens werken 25.000 mensen. Zoveel ideeën er bij het bedrijfsleven binnenkomen, zo weinig komen er uit de ambtenarensector. „Dat is nogal ver klaarbaar, want verreweg de meeste ambtenaren hebben een kantoorbaan. En ideeën komen nu eenmaal het veelvul- digst voor in technische bedrijven", aldus de secretaris van de Centrale Ideeencom missie Rijksambtenaren. Deze commissie ideeën „in de bus." Tien procent daarvan kreeg vorig jaar zo'n twaalfhonderd wordt in de praktijk gebruikt Een PT- ideeën binnen. Twee hiervan zijn beloond T'er kan zijn idee met ten hoogste 6000 met de maximumpremie van 25.000 gul- gulden beloond zien. De afgelopen 25 den. Ook het rijk neemt de verplichte Jaar heeft het Staatspostbedrijf in totaal belasting voor zijn rekening. 26 duizend ideeën ontvangen. Het uitge keerde „prijzengeld" daarvoor bedraagt De gemiddelde beloning die rijksambte- driehonderdduizend gulden, naren krijgen ligt rond de tien procent Waarschijnlijk de hoogste beloning geeft Maar een vaste regel is eigenlijk niet te de gemeente Den Haag aan een ideeen geven. We bekijken ieder geval apart en maker. Een bruikbaar idee levert de be de premie is afhankelijk van vindingrijk- denker de helft van de besparing op. Als heid, besparing en de tijd die met het de man die bij de Staatsdrukkerij werkt idee is gemoeid, aldus de secretaris. On- en op de gedachte kwam om de numme- der de commissie vallen honderdduizend ring van telefoonboeken te veranderen - ambtenaren. Dat aantal van 1200 inzen- besparing: 300.000 bij de gemeente had dingen is overigens geflatteerd, aldus degewerkt was hij 150.000 rijker gewor- secretaris, omdat „ideerijke" staatstw den, in plaats van de 3500 gulden die hij drijven zoals de PTT, de Staatsdrukke, nu heeft gekregen, aldus het personeels- en de Belastingdienst een eigen ide^en- blad van de gemeente. Nu komen er bij commissie hebben en dus niet ia dat de ideeëncommissie van de Residentie cijfer verwerkt zijn. niet zoveel ideeën binnen: vorig jaar wa ren het er 46. De hoogste beloning be- De PTT krijgt per jaar zo'n duizend droeg 1090 27,' Van onze correspondent De- rek Brown BELFAST "Als je de poli tiek in wilt, moet je bereid zijn om op een zeepkist op de hoek van de straat te gaan staan en je niet te sto ren aan wat mensen van je denken. "Die woorden zijn van Brian Faulkner, de vroeger premier van Noord- Ierland, die zich voorgoed uit de politiek teruggetrok ken heeft. Aan het eind van zijn politieke loopbaan «naakt hij zich weinig illu sie» over de harde werkelijk heid van de politiek. De mensen hebben heel wat over Faulkner gedacht, en het was lang niet altijd posi tief. Hij heeft, na 27 jaar in de politiek, drie reputaties. De gematigden in Noord-Ier- land en Engeland zien hem als één van hen, en hebben veel bewondering voor zijn moed. Voor de meer heetge bakerde Unionisten (die Noord-Ierland onder Brits bewind willen houden) is hij een verrader. De militante Nationalisten tenslotte vin den dat Faulkner de kath olieke minderheid onder drukt heeft. De grote moeilijkheden kwa men pas laat in Faulkner's loopbaan. In het begin leek hij geknipt voor een briljante carrière als politicus. Hij kwam van een eerzuchtige, rijke familie en eigenlijk wa ren er maar twee bezwaren tegen hem in te brengen: hij was in Ierland zelf naar school gegaan, en tijdens de oorlog was hij niet in militai re dienst gegaan, maar had hij geholpen in de familie zaak. Desondanks werd hij in 1949 gekozen voor de Stormont, het Noordierse parlement Ie dereen was toen nog Unio nistisch, en de welbespraakte en efficiënte jonge zakenman steeg al snel in de gelederen van zijn partij. In 1956 werd hij fractievoorzitter voor de regeringspartij en in 1959 mi nister van Binnenlandse Za ken. In 1963 leidde Faulkner een interneringscampagne tegen grenspatrouilles van de IRA, en werd hij vervolgens door de nieuwe premier, Te rence O'Neill benoemd tot minister van Handel. Faul kner trok zich uit de familie zaak terug en werd beroep spoliticus. De daaropvolgende zes jaai waren voor hem de meest opwindende en meest lonen de. Faulkner heeft gelijk als hij beweert door het invoe ren van kapitaal en ideeën de Noord-Ierse economie verbeterd te hebben, die los jes gebaseerd was op scheepsbouw, linnen en land bouw. Helaas ging voor Faulkner en Noord-Ierland de interna tionale recessie aan het eind van de zestiger jaren samen met het begin van de onrust thuis. In deze tijd behoorde Faul kner tot de rechtervleugel van zijn partij, die fel gekant was tegen de door premier O'Neill voorgestelde hervor mingen. Faulkner's aftreden in 1969 werd dan ook gezien als protest tegen die vernieu wingen. Faulkner is het met die op vatting in het geheel niet eens. "Het kabinet had beslo ten om algemene verkiezin gen voor te stellen. Maar toen werd opeens beslist dat we dat voorstel voorlopig ge heim moesten houden. Ik vond dat dat niet eerlijk was. Ik heb O'Neill verteld dat als we de mensen van onze plan nen zouden vertellen, de hele Unionistische partij achter ons zou staan. Hij wilde er niets van horen". Niettemin was Faulkner bin nen de drie maanden al weer terug in de regering, ditmaal onder James Chichester Clarke als minister van Ont wikkeling. Bijna was hij pre mier geworden, maar hij kwam net één stem tekort Twee jaar later werd Faul kner toch premier, toen Clar ke ontslag nam, en Faulkner met gemakt zijn rivaal, Wil liam Craig, versloeg. Faulkners opkomst was er de oorzaak van dat, nogal onverwacht de macht in Noord-Ierland met de Kath olieken gedeeld werd. Tot grote woede van de Unionis tische Partij benoemde Faul kner een katholiek, Dr. G.B. Newe in zijn kabinet Het was de eerste keer dat zoiets gebeurde in de geschiedenis van Ulster. Faulkner's stap kan een poli tieke revolutie genoemd wor den, maar er was toen al een echte revolutie aan de gang. Velen zeggen zelfs dat Faul kner met zijn interneringen van augustus 1971 die revolu tie veroorzaakte. Hij is het daar natuurlijk niet mee eens en verdedigt zijn beleid nog steeds. "Ik ken geen enkele andere ma nier om de leiders van het geweld buiten de maatschap pij te houden. Als je ze niet naar de rechtzaal kan bren gen, dan moet je iets in plaats van een rechtzaal heb ben, en dan is er geen andere oplossing behalve interneren. Ik geloof niet dat iemand een betere oplossing weet". "Een van de mooiste momen ten van mijn leven was in februari van dat jaar. Samen met Gerry Fitt - leider van de katholieken - ontving ik zo'n 250 gasten; mensen van de vakbeweging en de indus trie. Alleen wij tweeën, met al die mensen. Voor mij was dat een erg ontroerende ge- beurtenis...Ik geloof dat tij dens het bestaan van de uit voerende regering ik veel respect heb kunnen opbren gen voor mensen als John Hume en Paddy Devlin. Ik kan naar waarheid zeggen, dat ik ze tot mijn stervens- dag zal blijven vertrouwen, en ik geloof vast dat zij mij vertrouwen. Dat betekent erg veel voor me". De verdaging van de oude Stormont was ongetwijfeld een grote klap voor Faul kner, maar erg bitter is hij over hét opheffen van de uit voerende regering in Ulster. "Nooit zal ik begrijpen waar om de Engelsen geen actie ondernomen hebben, eind mei 1974. We hebben London zowat op op onze knieën ges meekt om de politie de barri cades te laten ontruimen, maar ze deden er niets aan. Eén keer totaal machtverlies was voor een politicus van het kaliber als van Faulkner nog wel te overleven. Twee keer is - ook volgens zijn eigen zeggen - ondoenlijk, copyright The Guardian. De Amsterdamse politie heeft gisteren op last van de ge meente vier panden die door studenten van de gemeente universiteit van Amsterdam ge kraakt waren, ontruimd. Hoe wel sommige verdiepingen ge barricadeerd waren, verliep de ontruiming erg rustig, doordat de politie via de daken van de huizen ernaast wist binnen te komen en daardoor de krakers verraste. De universiteit had de panden al enige jaren geleden gekocht om er kantoorruimte van te maken. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen had echter lange tijd no dig om tot toestemming voor verbouwing te kunnen beslis sen. Uit protest hiertegen wa ren de studenten in april tot kraken over gegaan. Een-jarige viel 10 meter Rotterdam ANP- Edwin van Bregt - een jaar - heeft gisteren een val van tien meter gemaakt. Met een zware hersenschudding is het jongetje in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. Edwin was in zijn oudeÜjke woning in Rotterdam op een keuken- trapje geklommen en in de vensterbank gaan zitten. De ramen waren niet goed gesloten, zodat het jongetje naar beneden viel en terecht kwam op de tegelplaats in de achtertuin. Nieuw systeem beveiliging voertuigen DEN HAAG (ANP) - Aan de in de handel zijnde beveili gingssystemen voor voertuigen is een nieuw systeem toege voegd, het Elvasysteem, dat zich van de andere onder scheidt doordat het continu is en alleen door de chauffeur bui ten werking gesteld kan wor den. Het systeem kent drie types: beveiliging tegen inbraak, bevei liging tegen diefstal en met een uitgebreider systeem kan het voertuig continu beveiligd wor den. In het laatste geval is er een bepaalde code ingebracht, die alleen de chaufeur kent Sinds 1973 zijn er in Italië 112 Nederlandse vrachtwagencom binaties ontvreemd ter waarde van ongeveer 40 miljoen gulden. Volgens cijfers van de Amster damse politie worden in ons land jaarlijks ruim 10.000 perso nenauto's gestolen. Het overgro te deel wordt later weer terug gevonden, maar in vele gevallen hebben de onrechtmatige be stuurders dan toch de nodige schade aangebracht. Beveiliging is dus geen overbodige luxe. Brian Fauner toen hij zijn ontslag als premier bekend maakte. ARNHEM Vier van de tien Nederlanders gelooft in het be staan van „vliegende schotels", ofwel UFO's (unidentified flying objects). Uit een in de maand juli gehouden enquête door het Nederlands onderzoek bureau voor ongeïdentificeerde vliegende objecten (Nobovo) is verder gebleken dat 99 procent van de 1800 ondervraagden bo ven de 18 jaar wel eens heeft gehoord van de zogenaamde vliegende schotels, terwijl slechts 59 procent de term UFO kent Op de vraag wat naar de me ning van de ondervraagden vlie gende schotels zijn, antwoordt 44 procent fantasie, 38 procent hemellichamen, drie procent na tuurverschijnselen, 32 procent luchtspiegelingen, gezichtsbe drog, 22 procent buitenaardse ruimteschepen. Bijna 80 procent zou een UFO- waarneming ergens melden (po litie, sterrenwacht en lucht macht). Van de 1800 onder vraagden verklaarden zes wel eens „iets" gezien te hebben. Jaarlijks komen in ons land en kele tientallen meldingen bin nen, die de Nobovo onderzoekt. De berichten over UFO's komen vooral uit het noorden en oosten van ons land.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11