Ford met kleine kandidaat meerderheid 8 doden bij nieuwe rellen Zuid-Afrika 125 Zeeuwen door asbest op dodenlijst Schiedamse rellenmakers zwaar gestraft REAGAN TERUG NAAR RANCH Bestaan van Gazan verzekerd mmgin en prins naai weer terug ÏLVAART na naar Italië Eerste jacht naar nieuwe visgronden teleurstellend Zeidw (Sowwm Donderdag 19 augustus 1976, 66e jaargang no. 20507 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leidem- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg enties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Grote gebeuren Hdrhaling „Het grote gebeuren" op Ned. I om 20.30 uur. Speel film Pasolini „Teorema" om 21.50 uur. Ned II om 20.55 uur speelfilm met Astaire „Van een huwelijk komt een huwelijk". Achter het nieuws om 22.25 uur met o.m. Zeewatervervuiling bij Scheven- ingen. Zonnig Overwegend droog en zonnig, behoudens een kans op een lo cale regen- of onweersbui in de middag in het oosten en zuiden van het land. Maxima om streeks 23 graden. Morgen: Zon: 5.32-19.53. Maan: 08.11-16.18. Scheveningen hoogw. 10.17-22.56 laagw.:5.42-18.16. Nieuwe show Sonja Barend (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM Sonja Ba rend krijgt, na haar ver trek bij de AVRO, een nieuw programma bij de VARA van anderhalf uur dat vrijdagavond 12 no vember voor het eerst wordt uitgezonden. Er staan acht uitzendingen op stapel, waarin Sonja een „belangrijke" gast ont vangt, aan wie een groot aantal andere gasten wor den gekoppeld. De kijker krijgt aldus een beeld van de hoofdgast in zijn huidige dagelijks leven, echter zon der veel gepraat maar met veel show. Schiedam A.N.P. Vijf Schiedamse jongeren, die anderhalve week geleden een groot aandeel gehad hebben in de rellen tegen de in Schiedam wonende Turken zijn gisteren door de Rotterdamse politie rechter veroordeeld van vijf maanden (vier voor waardelijk) tot zes weken (drie voorwaardelijk). Drie zwaarstgestraften moeten bovendien een boete van 1000 gulden betalen. Het geld moet voor 1 januari betaald zijn en zal dan overgedragen worden aan de Islamitisch-Turkse gemeenschap in Schiedam. Direkte aanleiding voor de rellen was de dood van de 20-jarige John Gijbeis, die op het Schiedams kermisterrein doodgestoken werd. Interpol maakt jacht op een 24-jarige Turk, die van de dodelijke steken verdacht wordt en die naar het buitenland ge vlucht is. De officier van Justitie mevrouw mr. A. G. Korvinus zal in appel gaan tegen de vrijspraak van een 18-jarige deelnemer aan de rellen. De politierechter achtte diens aandeel niet bewezen. 80.000 ton brood in vuilnisbak MIERLO (NB) De Nederlandse bevolking heeft in 1973 maar liefst 80.000 ton brood in de vuilnisbakken gedeponeerd. De hoeveelheden van 1974 en 1975 zijn niet bekend, maar zullen zeker boven deze hoeveelheid komen. Dit zei de president-directeur van Thomassen en Drijver-Verblifa, de heer R. Mioulet, bij de officiële ingebruikneming van een installatie op het VAM-terrein in Mierlo waarmee blik uit het huisvuil wordt teruggewonnen. WEL 32 ONTSLAGEN (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het kledingbe drijf Gazan n.v., dat enkele we ken geleden in ernstige finan ciële moeilijkheden raakte, kan blijven voortbestaan maar moet in totaal 32 personeelsle den ontslaan. Het meerendeel daarvan, 20 ontslagen, zal val len op het hoofdkantoor van Gazan in Den Haag. De vakbon den zijn over deze ontwikkeling ingelicht. Dit heeft de directie van Gazan vanmorgen bekend bemaakt. Het voortbestaan van het be drijf is verzekerd door tussen komst van grote textielfirma Zeeland uit Alphen aan de Rijn. Zonder deze tussenkomst zou volgens de directie van Gazan de wergelegenheid van alle 175 personeelsleden die in verschei dene vestigingen in ons land werken, in zeer groot gevaar gekomen zijn Aanslag Twee officieren van het Amerikaanse leger zijn gisteren in het Koreaanse dorp Panmoenjon, dat in de gedemilitariseerde zo ne ligt, gedood tijdens een aanval van ongeveer der tig Noordkoreanen. Vier andere Amerikanen en vijf Koreanen raakten gewond. De Noordkoreanen ge bruikten tijdens het ge vecht bijlen en hooivor ken. Op de foto de vecht partij tussen Noordkorea nen enerzijds en Amerika nen en Zuidkoreanen an derzijds. De aanslag werd gepleegd toen een groep militairen van de Verenig de Naties bezig was bo men te snoeien. Noord Korea heeft gewei gerd het incident te laten bespreken door de voltalli ge bestandscommissie. De Noordkoreanen willen dat de kwestie wordt afgehan deld in een kleine bijeen komst van veiligheidsoffi cieren. Een lachende president Ford verneemt via de televisie op zijn hotelkamer in Kansas dat hij is gekozen als republikeins kandi daat. rit is voorbij, we gaan nu naar de ranch terug." De uitslag was een afspiegeling van de nek-aan-nek-race die Ford en Reagan tot het laatste moment hebben uitge vochten. Ford kreeg de stemmen van 1.187 gedelegeerden, Reagan van 1.070. Er was een stem voor minister van handel Elliot Richardson, die genoemd is als mogelijke keuze voor het vice-pre- sidentschap. Een van de 2.259 gedele geerden bleek zich van stemming te hebben onthouden. Sommige partijfunctionarissen vrezen dat het geringe verschil tussen de twee politiek ver uiteen liggende kandidaten een bedreiging zal vormen voor de een heid in de Republikeinse partij bij de komende presidentsverkiezingen. Zij zeiden dat aanhangers van de conserva tieve Reagan er moeite mee zullen heb ben Ford te steunen, die meer tot het centrum van de partij wordt gerekend. De strijd om Het Witte Huis begon toen vice-president Spiro Agnew in een schandaal werd verwikkeld en moest aftreden. De toenmalige president Ni xon koos Ford, de Republikeinse leider van het Huis van Afgevaardigen als opvolger van Agnew. Toen Nixon twee jaar geleden het Witte Huis moest verla ten volgde Ford hem op. Het is nu voor de eerste maal dat hij aan nationale verkiezingen gaat deelnemen. KANSAS CITY (Rtr) Juichende Re publikeinen hebben vannacht presi dent Gerald Ford verwelkomd als de kandidaat van hun partij voor de presi dentsverkiezingen van november. Ford, die op het Witte Huis kwam door het Watergate-schandaal dat Richard Ni xon de presidentiële kop kostte, zal het bij de presidentsverkiezingen moeten opnemen tegen de kandidaat van de democraten, Jimmy Carter. tort nadat zijn verkiezing vaststond ■eed Ford naar het hotel waar zijn opponent Ronald Reagan vertoefde om de eenheid in de partij te bespreken en de oudgouverneur van Californië te pol sen over de keuze van de man die zijn vice-president moet worden als hij voor een nieuwe ambtsperiode op het Witte Huis zou worden gekozen. Ford zou die keus later op de dag bekendmaken. Ford, die de verkiezing via de televisie had gevolgd, zei op het moment van zijn overwinning: „Het is een lange en harde strijd geweest, maar het is geweldig." Reagan, die de definitieve stemming ook via de televisie had gevolgd, wend de zich tot senator Richard Schweiker, zijn„running mate", en zei: „De lange (Van onze parlementaire redactie) lag Nauwelijks een etmaal hebben konin- liana en prins Bernhard hun Italiaanse e onderbroken om in Nederland beraad te over het rapport van de Commissie-Don- steravond om kwart voor zes vlogen zij Soesterberg terug naar hun verblijf tot ig in Porto Ercole. ingin heeft dezer dagen op paleis Soestdijk moerig gesprek gehad met premier Den Uyl et rapport, dat handelt over het eventuele ADVERTENTIE aandeel van de prins in de Lockheed-steekpennin- gen-affaire. Niet bevestigde geruchten maken ook gewag van een gesprek van de koningin met vice-president Ruppert van de Raad van State over staatsrechtelijke aspecten. De prins wiens tussentijdse overkomst in Haagse kringen als een verrassing werd gezien, consulteer de zijn juridische adviseurs, te weten mr. Y. Scholten (oud-minister) en mr. C. Wyckerheld Bis dom van het Haagse advocatenkantoor De Brauw Helbach. werd door de Nederlandse ig maar liefst 80.000 ton in de vuilnisbak gedepo- we er in 1944 om zaten te Pn' dan is er in dertig jaar P' veranderd. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. PORT ELIZABETH (UPI) Acht zwarte demonstranten zijn gisteren en vannacht door de Zuidafrikaanse oproerpolitie doodge schoten bij zware onlusten in drie zwarte woonsteden rond Port Elizabeth aan de kust. Meer dan 20 negers zijn met schotwonden gearresteerd. Tegen het vallen van de avond woedden de ongere geldheden nog in volle hevigheid, ondanks charges en bombarde menten met traangasgranaten. De oproerige woonsteden - Brighton, Zwide en Kwazakele - zijn door de politie hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Wat de onmiddellijke aanleiding tot de nieuwe rellen rond Port Elizabeth was, stond volgens waarnemers niet vast. Het lijkt echter aannemelijk dat de onlusten in verband staan met de arrestatie, het afgelopen weekeinde, van ongeveer 60 vooraanstaande zwarten die door de regering als „agitators" zijn gebrandmerkt. Zij zouden de hand hebben gehad in eerdere onlusten die Soweto en andere zwarte woonsteden rond Johannesburg teisterden. In de drie woonsteden werden biercafé's, een bank, een overheids gebouw, drankwinkels, een postkantoor, een ziekenhuis en een winkelcentrum in brand gestoken. WALCHEREN (ANP) Op het eiland Walcheren zullen tussen nu en het jaar 2000 ongeveer 125 mensen sterven aan een uiterst zeldzame en ongeneeslijke vorm van kanker, mesothelioom. Het gaat hier om mensen die op de scheepswerf De Schelde in aanraking zijn gekomen met asbestvezels. Dit zei dr. J. Stumphius, hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst van deze Vlissingse scheepswerf, gisteren op het congres over veiligheid en gezondheid van de Internationale Metaalarbeidersbond in Oslo. Mesothelioom wordt veroorzaakt door uiterst fijne asbestvezels die via de luchtwegen in de longen dringen. Hoewel de werf al sinds 1969 geen asbest meer verwerkt, verwacht dr. Stumphius dat er tot de eeuwwisseling per jaar nog 5 mensen aan mesothelioom zullen sterven, omdat ze zo'n twintig tot veertig jaar geleden - de tijd die de dodelijke ziekte nodig heeft om zich te ontwikkelen - op de scheepswerf asbestdeeltjes hebben ingeademd. Kort na de eerste publikaties in 1960 over het verband tussen asbest en mesothelioom werd deze ziekte ook vastgesteld op Walcheren. Tussen 1962 en 1968 werd daar in totaal 25 keer deze diagnose gesteld en in 22 gevallen betrof het werknemers van De Schelde. Van de dertien mesothelioompatiënten die tussen 1968 en 1972 werden ontdekt hadden er twaalf bij De Schelde gewerkt. In de periode van 1972 tot 1976 werden er nog 12 nieuwe gevallen geconstateerd. Dr. Stumphius waarschuwde in Oslo tegen het vervangen van asbest door glasvezels, aangezien die misschien net zo gevaarlijk zijn, althans wanneer ze dunner zijn dan drieduizendste millimeter. ,,Zee Scheveningen is rioolwater" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De zee bij Scheveningen is niet meer dan verdund rioolwater. Ik hoef dat niet eens te onderzoeken. Er in zwemmen doe ik in geen ge val". Dit ongeveer zegt ir. S. Schutte, inspecteur van de directie Mi lieuhygiëne sector water, in de uitzending „Achter het nieuws" op VARA-tv vanavond, op Ned. II, 22.25 uur waarin aandacht wordt geschonken aan de toe stand van het zeewater, met na me ter hoogte van Schevenin gen. Frankfort De politie in Frankfort heeft gisteren een man aangehouden die geheel naakt in een apenkooi in de dierentuin van Frankfort was binnengedrongen en daar een perfecte apenimitatie weggaf door rond te rennen ,met zijn ogen te rollen en luid te schreeuwen. Volgens de politie was de man uit een ziekenhuis in Frankfort, waar hij behan deld werd aan verwondingen aan het hoofd, ontsnapt. Loena 24 De Russische maan- sonde Loena 24, die gisteren een zachte landing op de maan maakte, heeft vandaag een ruimteraket men maansteen naar de aarde gestuurd. Ver wacht wordt dat de raket zon dag in de Sowjet-Unie zal lan den. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/KATWIJK De jacht naar nieuwe visgronden in de zee ten zuiden van de Ierse kust, heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De beman ning van de vier schepen die vannacht zijn teruggekeerd in de IJmuidense vissershaven, was bijzonder teleurgesteld. Deze race naar nieuwe visgronden voor schol en tong was de eerste van een project van drie dat is opgezet door het ministerie van Landbouw en Visserij. Nu de eerste tocht geen resultaten heeft opgeleverd, wordt binnenkort nog een reis onder nomen. Mogelijk zelfs naar de Golf van Biscaye. Als ook de tweede tocht zonder resultaten blijft dan moet voor oktober van dit jaar nog een tocht worden gemaakt. De heer H. Groen, eigenaar van de Wienngen 57, die deelnam aan de tocht naar de Ierse kust, verwacht dat in oktober de vloot vanwege vangstbeperkingen niet meer mag uitva ren om schol en tong in de Noordzee te vangen. We moeten voor die tijd nieuwe visgronden zien te vinden, aldus de teleurgestelde reder.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1