Toeristen laten •rote onz 20.000 deTijd \m ievolking am met ielen toe HP e Nederlandse aardappel wordt niet vermoord VAKANTIEBALANS 1976 .S 0) 0) Dertien procent van bevolking was nog nooit in buitenland Irene: terug naar kleine gemeenschap TUSONDERDAG 19 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) „Triest", noemt de directeur toerisme van de ANWB, drs. D. Engelen bet feit kurvdat ook dit vakantieseizoen weer talloze Nederlan ders op reis zijn gegaan zonder een vakantie-adres icbter te laten en zonder dat achterblijvende be jaarde ouders of kinderen gegevens hebben van «uto en/of boot In veel gevallen laat men boven- ndien in weken telefonisch niets van zich horen. Drs. Engelen, die de voorlopige vakantiebalans |976 heeft opgemaakt, vertelt dat het zelfs is voorgekomen dat kinderen na een ongeval al waren begraven, toen de ouders van vakantie terugkeer- ïen. Op de meer dan honderd oproepen, die gedu rende vele dagen in juli de deur uitgingen, reageer- le maar vijftig procent. e Lei- deer auto's dan ooit gingen dit vakantieseizoen het buitenland. Dit valt af te leiden uit de Itijging met zes procent van het aantal afgegeven éis- en kredietbrieven van de ANWB dit jaar. Van ille naar het buitenland vertrokken automobilisten iamen caravanners en kampeerders een flinke tot de jiaats in. j)aalde het vliegtoerisme in het algemeen met tien ot vijftien procent, op Spanje zou dit met 20 tot {0 procent zijn teruggelopen. Volgens drs. Engelen HoofdB <^t verlies voor een deel gecompenseerd door een oename van het toerisme naar Griekenland, Joego- la vië en Italië. De strijd om de vliegtuigpassagier al zich zeker verscherpen, concludeert drs. Enge- fen. frankrijk was weer vakantieland nummer één. De franse zuidkust snoepte Noord-Spanje vele gasten if, terwijl Normandië en Bretagne, toch al in trek tij de Nederlanders, dit seizoen definitief „doorbre ien". De Atlantische kust trok veel Nederlanders 18 40*n vele landgenoten meenden door een verblijf in |e Franse Alpen de hitte te ontvluchten. Duitsland lezet de tweede plaats. Italië, Oostenrijk en Joego- ivië, die vorig seizoen 11, 10 en 5 procent van aantal Nederlandse vakantiegangers trokken, len vermoedelijk dit jaar wat hoger uitkomen, lit geldt eveneens voor Groot-Brittannië met zijn nstige koers en zijn eveneens fraaie zomer, -erboekingen in de vliegreiswereld hebben zich liet name op Rhodos voorgedaan, „Een relatief reinig voorkomend, maar wel hardnekkig ver- was 16 procent Europa ge- halfjaar van 1978 buiten Europa, Korte en verre reizen hangen zo ban men uit het onderzoek afleiden duide lijk met bet inkomen samen. Van ben die een maandinkomen onder 1350 hebben, was X prpeent buiten Europa en 23 pro cent nooit in bet buitenland geweest. Van 1350 1750 respectievelijk 12 en 16 procent, boven 1750 i Caravans gingen dit jaar weer veelvuldig de grens over. schijnsel", meent drs. Engelen. „In Frankrijk heb ben eigenaars van bungalows en appartementen Nederlandse autobuspassagiers ronduit geweigerd, hoewel hun onderkomen was besproken". Circa 600.000 van de vier miljoen Nederlanders, die naar het buitenland gingen sloten geen verzekering al Bij pech aan de auto is gebleken dat Nederlanders niet zo veel van motortechniek weten. Door de uitzonderlijk mooie zomer was oververhitting van de motor een veel voorkomend verschijnsel, maar ook lekke koppakkingen, gesprongen en daardoor lekkende radiateurs en kapotte waterpompen kwa men veelvuldig voor op het pannelijstje. De AN WB-alarmcentrale noteerde ten aanzien van de technische hulp in vergelijking met het seizoen 1975 geen opzienbarende wijzigingen. Tot en met juli zijn zo'n 1600 beschadigde auto's en ruim 400 onbeschadigde auto's (problemen voor bestuurder zelf) naar Nederland teruggehaald, cijfers die onge veer met 1975 overeenkomen. Bijna 550 (in 1975 circa 400) auto's waren de moeite en de kosten van het terughalen niet meer waard. De verhoging van dit aantal wijst in de richting van meer zware ongevallen. Talloze vakantiegangers die een caravan of een aanhangwagen achter de auto hadden gekoppeld, hadden er niet bij stilgestaan dat ook dan banden stuk kunnen gaan en dat reservebanden beslist geen overbodige luxe zijn. De ANWB heeft deze pechvo gels geholpen, maar in veel gevallen heeft het wel wat tijd gekost Tot en met juli zijn ruim 600 gewonden en zieken Nederland teruggebracht tegen ruim 500 in 1975. Voor gewonden en zieken werd een dozijn keer (waarvan tien in juli) een speciaal door de alarmcentrale gehuurd vliegtuig ingezet om hen naar huis te brengen. Hartaanvallen, ademhaling sproblemen en ernstige benauwdheid stonden bo venaan het lijstje, mede wellicht als gevolg van de hitte. Ook de ANWB-steunpunten in Barcelona, Lyon en Mendrisino hebben tal van vakantiegangers met raad en daad bijgestaan. Maar opvallend noemt drs. Engelen het dat het advies en de hulp nu al jaren in toenemende mate gevraagd wordt voor de reizi- Het aantal zware ongevallen in het buitenland nam deze zomer toe. „et de autostM"'ds lmnder uerban<l bui*4 w houden (Van een onzer verslaggevers) HAAG Dat aardappeltelers op het ogenblik raak rooien is absoluut niet waar. Deze reactie van drs. K. van Kempen, voorzitter van de lafdeling akkerbouw van het Landbouwschap ,|lf ook aardappelteler, op de beschuldigingen tt blad WIK van de Industriebond NVV, dat ïderlandse aardappel wordt vermoord. Volgens wordt op vele plaatsen nu reeds de aardappel e grond gehaald groen en los in de huid floor de knollen niet de tijd krijgen rustig hun periode tot eind september te voltooien. deze vroege oogst is volgens WIK de opbrengst iectare aanmerkelijk lager en zal de consument oor straks de rekening krijgen gepresenteerd, en aardappelen zouden verloren gaan. Aan de andere kant is Nederland volgens WIK momenteel het enige EG-land dat nog aardappelen exporteert de andere EG-landen hebben hun export gestopt als gevolg van mislukte (droogte) oogsten waardoor in het buitenland „de meest waanzinnige prijzen" voor het Nederlandse produkt worden betaald. Nog steeds volgens WIK zal de Nederlandse consument straks diezelfde hoge prijzen moeten betalen. Volgens drs. Van Kempen van het Landbouwschap wordt door WIK echter een volkomen verkeerde voorstelling van zaken gegeven. Ieder jaar worden aardappelen vroeg gerooid en gekocht. Dat komt, doordat er aardappelrassen zijn, die wel vroeg ge rooid moeten worden om als een produkt van goede kwaliteit bij de consument op tafel te komen, en in sommige gevallen ook, doordat boeren van tevoren contracten voor levering hebben afgesloten. Daar komt dit jaar nog bij, dat als gevolg van het abnorma le weer zich doorwas voordoet (vorming van nieuwe aardappelknolletjes ten koste van de oude), waardoor de boer het risico loopt, dat hij glazige aardappelen naar boven haalt als hij nog langer wacht met rooien. Het is dus juist ook in het belang van de consument, dat er boeren zijn die dat risico liever niet lopen, aldus drs. Van Kempen. van rassen die vroeg gerooid het best tot hun recht komen. Er moeten nu wel, om evenveel aardappelen vroeg te kunnen leveren als in een normaal jaar, veel meer hectaren gerooid worden. Maar dat is een gevolg van de droogte. Hoe de aardappeloogst uiteindelijk zal worden is vervolgens drs. Van Kempen nu nog niet te zeggen, maar op een gemiddelde omvang hoeft men niet te rekenen. Maar ook om een tegenvallende Nederlandse aardappeloogst aan de man te kunnen brengen is nog een export van honderdduizenden tonnen nodig. Het zou dus weinig zinvol zijn, om, zoals WIK suggereert, de export te stoppen. Drs. Van Kempen vindt, dat de consument zich niet te veel hoeft aan te trekken van de volgens het NW-blad „fantastische" prijzen die er op de Amster damse termijnmarkt betaald worden voor in novem ber of april te leveren aardappelen. Die prijzen, inderdaad hoog, zijn gebaseerd op verwachtingen. De consument echter betaalt in november of april de prijzen die dan door vraag en aanbod op de gewone markt tot stand komen; het risico van de termijn- markt is voor hen die daar handel drijven, zegt drs. Van Kempen. Een direct verband tussen de prijzen op d« termijnmarkt en in de gewone handel is er wel, maar in de gewone handel zijn de prijzen altijd lager. Volgens drs. Van Kempen is de prijsvorming nu nog, zoals altijd in juli-augustus, wat onoverzichtelijk. Een objectiever beeld is pas mogelijk, zodra de aardappel- beurs in Rotterdam weer opent, in september. Drs. Van Kempen wijst erop, dat doré's in juli en augustus hun topkwaliteit bereiken en dat zij op z'n laatst eind augustus wel uit de grond moeten zijn, omdat ze anders niet meer geschikt zijn voor con- consument nog tot het eind van het jaar een plezier Tenslotte wijst drs. Van Kempen er nog op, dat men zowel moreel als zakelijk en juridisch gezien niet zomaar de relatie met Duitse afnemers van onze aardappelen kan afbreken. Een exportstop of -beper king zou zijns inziens een toetsing door het Europese gerechtshof niet doorstaan. HAAG (ANP) De Nederlandse bevolking is in een jaar iets minder dan 120.000 zielen gegroeid. Eind juni telde löd 13.769.972 inwoners tegen 13.653.438 eind juni van het »ar, zo blijkt uit de gegevens van het CBS. eerste helft van dit jaar is de bevolkingsgroei sterk afgeno- tegenover de eerste helft van het vorige jaar. Dat kwam •jds doordat er minder kinderen werden geboren en meer en stierven en anderzijds doordat de omvangrijke immigratie ttriname in de loop van 1975 ophield. In de eerste helft van welden aankomst en vertrek van Surinamers elkaar ongeveer enwicht: er arriveerden 2.670 Surinamers en er vertrokken jawtal geboorten van levende kinderen daalde van 92.810 tot i in de eerste helft van dit jaar; het aantal sterfgevallen steeg >•7.606 tot 60.108. De natuurlijke groei van de bevolking (het f jrteoverschot) daalde daardoor van 35.204 tot 30.158. De totale Ktfigsgroei liep terug van 54.346 in de eerste helft van het ..jaar tot 36.394 in de eerste helft van dit jaar. Het aantal lijken daalde van 42.348 naar 40.404 en het aantal buitenechte- jjhoren kinderen steeg van 1.798 tot 2.167. Ihtscheidingen bereikten in 1975 een record van in totaal 20.104 Per tienduizend echtparen tegen resp. 19.167 en 58 in 1974. iKkGr (10.317 echtscheidingen) betekent dit ongeveer een 'Dbeling en tegenover 1965 (6.206) ruimschoots een verdrievou- In de Haagse Post een reportage over Surinaamse verslaafden in Amsterdam (minstens 2000, de meeste van 12 tot 32 jaar) die niet in de bekende klinieken terecht kunnen. „Blanke junkies zijn de grootste racisten". Voorts een verhaal over de tuin ders en de prijzen. Een tuinder: „Tijdelijk de export beperken? Ja ja, dat heb ik Arie Groene- velt ook horen zeggen op de radio. Daar word je gewoon ziek van. Het zal best een goeie vakbondsleider zijn, maar hier weet hij niks van. Jarenlang hebben wij geploeterd om die markt in het buitenland te ver overen. Echt, dat heeft kapita len gekost. En moeten we die positie nu te grabbel gooien om dat er een paar weken schaarste is waar niemand wat aan kan doen?" De Amerikaanse politieke jour nalist Richard Reeves zegt in een interview: „Carter's cam pagne bewijst dat hij een oplich ter is. Ik vind dat niet erg. Er moet verschil zijn tussen cam pagne voeren en regeren. Ik wantrouw politici die dat ver schil niet zien, zoals Ford. Vat me niet verkeerd op, ik kan het wantrouwen tegen Carter heel goed begrijpen. Maar al is hij een oplichter, dan nog geloof ik dat hij nu het beste is voor Amerika". Ten slotte komt topscorer Ruud Geels aan het woord. „Dit Ajax maakt in geen honderd jaar een goal. Op papier klopt het sys teem wat we nu spelen, piekfijn, maar bij de uitvoering komt nog wel meer kijken dan alleen pra ten vooraf". Elsevier schrijft over het nieuwe beginselprogramma van de Pv dA: „De opstellers blijken over weinig mensenkennis te be schikken. Enerzijds denken ze dat wij supermensen zijn, an derzijds wordt het individu in de socialistische visie totaal on dergeschikt gemaakt aan de col lectiviteit. Ze willen de laatste restjes van het menselijk stre ven naar prestatie, originaliteit en werkkracht laten verdwij nen. Alleen daarom al is dit socialistische beginselprogram verwerpelijk". Het omslagartikel gaat over „Een staat in de staat" ofwel de regenten van de KNVB. „Met de guldens die de modale Neder lander neertelt voor zijn toto, zijn lotto, zijn toegangskaartjes voor het voetbalveld en zelfs zijn inkomstenbelasting, wordt een gesloten, ondoordringbare club van hobbyisten in stand gehouden, die bij een echte controverse maar één uitweg weet: de gouden handdruk". Voorts kritiek op het beleid van minister Van Doorn die de Zuidmolukkers opnieuw tegen zich in het harnas jaagt. Manu- sama: „Ik vind Van Doorn een onbelangrijke minister en een verduveld eigenwijs persoon. Onderhand verpest hij wel de sfeer. Ik heb de regering ge waarschuwd dat er onrust is. Maar ik blijf daar niet op hame ren. Ik heb alleen gezegd: als er iets gebeurt, dan weet u waar door dat komt". Vrij Nederland heeft een inter view met de schaker Kortsjnoi. „Ik ben van plan in Nederland te blijven, mijn enorme woede uit te spreken, ik ben razend geweest. Ik moest alles opkrop pen, omdat wat ik wilde zeggen, niet naar buiten mocht komen. En zelfs mijn familieleden, wat konden zij ervan begrijpen? Die zouden alleen maar gezegd heb ben dat alles weer in orde zou komen als ik lang genoeg wachtte". Over het beginselprogram van de PvdA schrijft het blad: „Wat direct opvalt, is het ontbreken van een eigen gezicht, van een socialistische economische orde. De voor het socialisme zo be langrijke belangwekkende vraag naar bezit en beheer van produktiemiddelen is onbeant woord gebleven. De PvdA 1976 heeft voor het kapitalistisch sys teem geen duidelijk alternatief, afgezien van een wat meer men selijk gezicht". De invloedrijke Amerikaanse journalist AL Löwenstein zegt in een vraaggesprek dat Carter de presidentsverkiezing zal win nen. „Ik mag hem wel. Hij heeft goede eigenschappen, mijn opti misme over hem wordt sterk beïnvloed door het feit dat An dy Young zijn grootste vertrou wensman is. Dat is de politiek meest waardevolle figuur in de Verenigde Staten. Hij houdt het midden tussen een genie en een heilige". Een interview ten slotte met de filmster Annie Girardot. „Het voornaamste is dat ook een vrouw kan doen waar ze zin in heeft Ais ze huisvrouw en moe der en echtgenote wil zijn, als ze daar echt plezier in heeft, prima, dan heeft niemand Ret recht om haar aan te praten dat ze vegeteert. Maar als ze zelf het gevoel heeft dat ze vegeteert, dan mag niemand haar weer houden om iets anders te gaan doen". De Tijd heeft een groot inter view met prinses Irene en prins Carlos. „We moeten weer terug naar de kleine gemeenschappen waar iedereen elkaar kent, waar de mensen niet langer anoniem zijn en waar de handelingen van een persoon niet de handelingen van een systeem zijn, waar de burgemeester nog een mens is. Zoals de parochie in de kath olieke kerk. Waar de mensen elkaar allemaal kennen. Daar om vind ik het communistische systeem zo fout. Dat brengt juist een scheiding aan tussen het systeem en de mens". Simon Wiesenthal vertelt in het blad over het kamp waar de nu pas gearresteerde Hans L. zijn oorlogsmisdaden heeft begaan. „Hij voerde dansen uit op het lichaam van de stervenden, zet te zijn laarzen op de keel van de slachtoffers, trapte en kneep zo Icing tot de verstikkingsdood was ingetreden" De psychiater mevrouw A. Roo senburg zegt over oorlogsmisda digers: „Er kunnen vreselijke dingen gedaan worden door niet-vreselijke mensen. Ook de oorlogsmisdadiger is wel een dader, maar niet de enige schul dige". Over het PvdA-beginselprogram concludeert het blad dat „de partij de nieuwe Marx nog altijd niet gevonden heeft". Een interview ten slotte met filmer Pim de la Parra. „Het heeft wel moeite gekost Wan Pipel in Nederland in de bio scoop te krijgen. Ze waren ze ker bang voor Surinamers in de bioscoop". #V\ hervofmd II oedertonc Hervormd Nederland praat met Anne Vondeling. „Het wordt mode te laten blijken hoe kri tisch je bent geweest. Ik vind dat het negatieve niet als een zelfstandige deugd moet worden gezien. Het is een vanzelfspre kendheid, natuurlijk moet je kritisch zijn, maar het mag niet zo zijn dat je je op de borst klopt en zegt: „Mensen kijk eens hoe kritisch ik ben". Voorts een interview met de au teur Pater Lucas Grollenberg. „Na het boek over Jezus kreeg ik brieven van rooms katholie ken en protestanten die met de dogmatische geloofsvoorstellin gen eigenlijk geen raad meer wisten, afstand hadden geno men van het kerkelijk leven en me schreven: „Nu zie ik het weer zitten, nu kan ik er iets mee en ik doe weer mee in de kerk".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11