meesterkraak n een maand tijd WIL SPANJAARDEN AANTREKKEN NOG DEZE MAAND HART LUCHTBRUG GENÈVE Chemie vreest terugslag door Tiel en Seveso j.U. verbreekt contract met uidafrikaanse universiteit Philips vereenvoudigt afdrukken kleurenfoto's Geen bijeenkomst ministers over wisselkoersen Actie gevraagd voor Leupin Vragen over vliegtocht Den Uyl Maatregelen tegen stijging alcoholmis bruik gevraagd ~|UIT 28 MILJOEN GULDEN WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURAN' PAGINA 9 nvai [^n een onzer verslaggevers) en "MUIDEN De directie van |t j Hoogovens heeft vandaag een =pj ^enterend gesprek met het aai Hutisterie van Sociale Zaken te gaan hoe het ministe- »lü 'l® staat tegenover een her- J5 hieuwde werving van Spanjaar- EN °en voor Hoogovens omdat Ne- nti norlands personeel niet te krij- 39! 8®n is. Pas na dit gesprek zal ®et bedrijf zich beraden over 'Aft ^vergunningsaanvraag. :iw «°ogovens wil de werving in panje weer beginnen, omdat ion «oor verloop onder de Spaanse p^nrbeiders een tekort van zo'n 500 man is ontstaan. In de afgelopen anderhalf jaar heeft de werving stilgestaan wegens de slechte economische situatie bij Hoogovens en de daarmee gepaard gaande werktijdverkor ting. „We steken jaarlijks 2 3 mil joen gulden in de personeels- werving in Nederland maar het lukt ons niet om voldoende Ne derlands produktiepersoneel te krijgen", aldus een Hoogovens- woordvoerder. Op het ogenblik heeft Hoogovens een tekort van 200 man in de directe produktie, die vandaag al aan de slag zou den kunnen. Tot 31 december zal het bedrijf nog zo'n 500 men sen nodig hebben vanwege het natuurlijk verloop onder de ruim 24.000 werknemers. „Wij verwachten, dat de vraag naar staal zich zo zal herstellen, dat het produktiepeil in 1977 op het niveau van vóór de economische crisis zal komen. Op dat mo ment zouden we ook graag ons Spanjaardenbestand weer heb ben aangevuld tot in totaal 2500 man. Op het ogenblik hebben we iets minder dan 2000 Span jaarden in dienst". TIEL/EINDHOVEN De Nederlandse Chemi- sche Vereniging vreest, dat de gebeurtenissen in het Italiaanse Seveso en in Tiel waar explosies in chemische fabrieken ernstige ge volgen gehad hebben, de interesse voor de chemie en de chemische studies zullen doen verminderen. Nu bovendien in het Zeeuwse Breskens een chemische fabriek op last van de kroon moet sluiten (veertig werknemers komen daardoor op straat) vreest men een soort kettingreactie in Nederland. Volgens professor G. Dijkstra, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereni ging zou een verminderde belangstelling in de chemie „rampzalig" zijn, omdat welvaart en welzijn in de huidige technische ingewikkelde samenleving niet in stand kan blijven zonder toepassing van chemische kennis." Hij zei dit gisteren op een congres in Eindhoven, er verder op wijzend, dat er nog veel onderzoek nodig zal zijn, om de bestaande risico's te kunnen beheersen en verkleinen. Intussen hebben inwoners van Tiel, die in de wijk rond het chemisch bedrijf wonen, waar een gifwolk hen enige weken geleden bedreig de, een volledig lichamelijk onderzoek van de wijkbewoners geëist. Zij deden dit telegrafisch bij het ministerie van Volksgezondheid. Boven dien willen zij, dat de resultaten van dit bevol kingsonderzoek openbaar gemaakt worden. PEPERZAK beheerst't vak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN (Van een onzer ver slaggevers) een onzer verslaggevers EINDHOVEN Tij dens de Photokina die over drie weken in Keulen wordt ge houden introduceert Philips een nieuwe klerenanalyser (PCA 060) voor doka-hob byisten. Met dit elec- tronisch precisie-ap- paraat kunnen bij het maken van ver grotingen in kleur zeer nauwkeurig be nodigde kleurcorrec- tie en belichtingstijd worden bepaald. Hiermee wordt het zelf afdrukken van kleurenfoto's even stuurde kleurenkop, eenvoudig als het sen hulpstuk dat het maken van zwart/wit gebruik van losse fil- afdrukken. ters bij het afdruk- Philips komt ook met ken van kleurenma- het prototype van reriaal overbodig een electronisch ge- maakt. Onbetaalde taxirit in Belgie wel - strafbaar DEN HAAG (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemin gen heeft in een brief aan de ministers van verkeer en water staat en van justitie erop gewe zen dat in België een passagier van een taxi strafbaar is, als hij weet dat hij een rit niet kan betalen en toch in een taxi stapt. In de brief schrijft de organisa tie, waarbij onder meer de grote taxibedrijven zijn aangesloten, dat ook in Nederland invoering van een dergelijke maatregel nodig is om te komen tot be scherming van taxichauffeurs. Men meent dat strafbaarstelling in de praktijk meer bescher ming biedt dan de wettelijke verplichting om taxi's te voor zien van alarminstallatie en in- werpsafe. metrobouw het Water- «plein aardig 2JJ uisterd. h zit er vol- Le is deze oude s nog wel rde 2iek in. al 33-51 he wel eite de vrolij- tonen op te gen. Nederlands personeel niet te krijgen DEN HAAG/BREDA Ter wijl de hartluchtbrug naar het Amerikaanse Houston de vijfde groep hartpatiënten reeds vervoerd heeft, laat de Gezondheidsraad weten, dat op 29 augustus de hartlucht brug naar Genève begint Op die dag worden de eerste drie of vier patiënten overgevlo gen met een even groot aantal familieleden. De bedoeling is, dat de Zwit serse luchtbrug voorlopig iede re week drie of vier hartpa tiënten zal overbrengen. Beide diensten worden verzorgd door een en hetzelfde reisbu reau uit Breda, dat intussen al Veel ervaring heeft opgedaan. Nu staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid zijn standpunt over de hartlucht brug en de hartoperatie na zijn bezoek aan Amerika ge wijzigd heeft, zal de heer Fie- vet, voorzitter van de Neder landse Hartpatiëntenvereni ging, zijn plannen voor een eigen hartkliniek zo snel mo gelijk bij de staatssecretaris indienen. Hij hoopt de plannen binnen enkele weken geheel rond te hebben. De bedoeling is, dat in deze speciale kliniek duizend hartoperaties per jaar uitgevoerd worden. BRUSSEL (ANP) De Belgische minis ter van financiën, Willy de Clercq, die kan worden beschouwd als secretaris van de Slang, het stelsel van gemeen schappelijk zwevende wisselkoersen in Europa, heeft meegedeeld dat hij geen verzoek heeft gekregen om een bijeen komst van de ministers van financiën van de betrokken landen bijeen te roe pen. Hij deed dat naar aanleiding van de onrust die gisteren weer op de wissel markten in West-Europa heerste als ge volg van geruchten over voorbereidin gen voor een ministersconferentie. De gang van zaken op de voornaamste wisselmarkten in West-Europa werd gis teren gekenmerkt door een sterke koers stijging van de D-mark en de Japanse yen en ingrijpen van vrijwel alle centrale banken van het „slang-systeem" om te voorkomen dat de zwakke broeders on der de gemeenschappelijk zwevende va luta's door hun onderste grens ten op zichte van de D-mark zouden zakken. De bedragen die de centrale banken daartoe moesten uitgeven waren volgens de valu tahandelaren aanzienlijk. De Nederland se Bank heeft 110 miljoen Mark moeten verkopen om de koers in de hand te houden. sterdam (ANP) De Vrije Universiteit in ivo sterdam wil geen officiële relatie meer met de istelijke universiteit van Potchefstroom in 0r_a d—Afrika. De twee jaar geleden opgezegde tel reenkomst met Potchefstroom moet niet wor- hersteld. standpunt van het VU-Bestuur is gisteren erschreven door de universiteitsraad van de je Universiteit. VU-delegatie en het college van bestuur van Vrije Universiteit menen namelijk dat de uni- 337. siteit van Potchefstroom het Zuidafrikaanse V' rtheidsbeleid onderschrijft. De Vrije Universi- heeft zich herhaaldelijk tegen de apartheid iesproken. De universiteitsraad bleek met het college van bestuur van mening te verschillen over de vraag of riu ook personen en groepen van de VU „verbo den" moet worden contact te hebben met Potchef stroom. Het college van bestuur stelt zich op het standpunt, dat zij de afzonderlijke faculteiten, subfaculteiten, vakgroepen en individuele VU-me- dewerkers in deze niet de wet kan voorschrijven. Het college meende voorts open te. moeten staan voor initiatieven en het zo nodig verschaffen van faciliteiten aan personen en organen in de univer siteit, die contact willen hebben met Potchef stroom. Een dialoog op bestuursniveau met Pot chefstroom wees het college echter volstrekt van de hand. TURK PLEEGDE SCHIEDAMSE KERMISMOORD SCHIEDAM (ANP) De Schiedamse poli tie kent de identiteit van de man, die zaterdag 7 augustus op de kermis in Schie dam de 20-jarige John Gijbeis doodstak. Het is een 24-jarige Turkse fabrieksarbei der, die volgens de Schiedamse politie het laatst in Maassluis heeft gewoond. Interpol zoekt de man, die vermoedelijk naar het buitenland is gevlucht. De steekpartij op de Schiedamse kermis was aanleiding tot hevige ongeregeldheden. Groepen jongelui richtten vernielingen aan in de Turkse buurt van Schiedam, omdat zij van het begin af aan in de mening verkeerden, dat John Gijbeis was doodgestoken door een Turk. DEN HAAG (ANP) - Volgens de WD-ka- merleden mevrouw Veder-Smit en Berk- houwer is de tijd gekomen om daadwerke lijke stappen te ondernemen bij de rege ring van Columbia inzake de opsporing en bevrijding van de ontvoerde Nederlandse honorair-consul Eric Leupin in Cali. De beide kamerleden hebben minister Van der Stoel gevraagd zich met deze zaak te gaan bemoeien, waarbij zij er op wijzen dat de heer Leupin al sinds twintig maanden is ontvoerd. DEN HAAG (ANP) De kamerleden me vrouw Veder-Smit en Van Aard enne (bei den WD) willen van de ministers Vrede- ling (defensie) en Duisenberg (financiën) weten op welk bedrag de kosten van de vakantie-terugreis van premier Den Uyl moet worden geschat. Zij vragen zich af of deze vakantie-vliegreis per Friendship van de luchtmacht op minstens 13.000 gul den komt. Ook willen beide kamerleden weten welk bedrag aan de premier in rekening wordt gebracht en op welke be grotingspost het eventuele restant wordt geboekt. DEN HAAG (ANP) - Het KVP-kamerlid Cornelissen heeft minister Westerterp ge vraagd maatregelen te nemen tegen de „onrustbarende" stijging van het alcohol misbruik in het verkeer. In schriftelijke vragen dringt hij aan op intensivering van de controle en op meer voorlichting over de vaak vreselijke gevolgen van het rijden onder invloed. Aanleiding tot het stellen van vragen zijn recente CBS-cijfers, waar uit blijkt dat in de eerste drie maanden van dit jaar belangrijk meer verkeersdo den en -gewonden werden genoteerd bij alcohol-verkeersongevallen dan in de over eenkomstige periode van vorig jaar. Groot-Brittannië gaat gebukt onder de ergste droogteperio de sinds 250 jaar. Bewoners van Winkleigh in Devon heb ben door deze droogte weer de hand moeten slaan aan de oude pomp van hun dorp die al sinds 1921 ongebruikt in hun midden stond. Een oude granieten brug in de Dart moor is voor het eerst sinds 1943 weer boven water geko men. Al die tijd was de brug verborgen door het water van het Fernworthy Reservoir. Een trieste aanblik geven de fonteinen op Trafalgar Square in Londen, want wat is een fontein zonder water? Giste ren gaf een van de kleppen van de fontein het op. Bij het ministerie van milieuzaken zal men op korte termijn beslis sen of men de fontein weer zal laten spuiten of dat hij, tijdelijk op een droogje ge houden zal worden. (Van onze correspondent) (RIJS Op de dag af een land nadat de zogenaamde groot- kraak van de eeuw in Nice uts had, is in het filiaal van [elfde Société Generale in het rt van Parijs volgens een prak- sch identiek scenario een tweede lossaal grote bankroof gepleegd, larvan de buit vermoedelijk die n Nice nog overtreft. betreft nu de grote onderaardse kluis de Société Generale op hét Séine-eiland St. Louis. Inbrekers hadden het lange 9ekeinde van half augustus (maandag wa- i in Frankrijk als gevolg daarvan alle iken gesloten) gebruikt om een herhaling Nice te verwezenlijken. Zij waren de 9 nk op dezelfde wijze als in Nice binnenge- ingen namelijk via het rioleringssysteem ój hadden eveneens een tunnel gegraven, Sis in Nice een betonnen muur doorgebro- i en met soortgelijk gespecialiseerd mate- al ongeveer 130 van de 191 particuliere es opgengebroken en leeggehaald. Even- in Nice hadden zij een ventilatiesysteem igelegd. Igens een eerste raming bedraagt de buit |(J moedelijk 50 miljoen francs, (ongeveer 28 joen gulden) maar het definitieve bedrag waarschijnlijk hoger zijn. erdagavond hadden omwonenden vreem- geluiden waargenomen die uit de bank amen, en de bewakingsdienst van de ik gewaarschuwd. Deze was binnen enke- ninuten ter plaatse maar kon niets vin- jL Men kwam tot de slotsom dat de A jiden afkomstig moesten zijn uit de venti- iren van de keukens van een naast het «flouw liggend restaurant Maar ook de Pt rminstallatie van de bank is in werking reden. Volgens een verklaring van de ectie is daaraan „als gevolg van menselijk m geen of niet voldoende aandacht be- De bankdirectie heeft nog niet be id gemaakt waaruit dit menselijk falen tond, maar het is duidelijk dat zij daar- kritiek uitoefent op de politie. Deze gisteren verklaard dat zij niet gewaar- uwd was, dat de bewaking van de bank richt werd door een particuliere onderne- ng en dat de omwonenden alleen deze j» rakers gewaarschuwd hebben, die tot emaal toe een onderzoek ingesteld zouden Ga iben en zelfs hun hoofdbureau gewaar- luwd hadden. Volgens de bankdirectie in alle beveiligings- en alarminstallaties recente datum en werkten normaal, jl bewakers regelmatig hun ronde de- Deze bewakers zouden inderdaad ge- gehoord hebben. Maar tot de conclusie len zijn dat dit van het naburige res it afkomstig was. menden hadden in de laatste dagen "lende vreemde personen waargeno- ,e in rioolputten schenen te werken, Parijse politie-agenten brengen één van de gas hun kraak in het bankgebouw op lie St. Louis. terwijl de artiest Georges Moustaki, die in een flat boven de bank woont, personen gezien heeft die met walkie-talkies werkten. De inbrekers schijnen door drie verschillen de putten - in de riolen afgedaald te zijn. Volgens de politie hebben zij enkele dagen lang in de bankkluis doorgebracht, waar luchtmatrassen, voedselresten, en zelfs ma gazijnen van 9 mm pistolen gevonden wer den. In de bankkluis en ook in de riolering werd goud en sieraden aangetroffen en men boven die de inbrekers gebruikten voor vraagt zich af of de inbrekers niet hoofdza kelijk contanten zochten ofwel misschien zekere documenten. Zij zouden evenals in Nice voortijdig de banldduis verlaten heb ben. Volgens de politie bestaat er geen twijfel aan dat de bende samengesteld was uit specialisten. Voor het bankgebouw stond gisteren, evenals een maand geleden in Nice, een groepje klanten die er achter probeer den te komen of ook hun safe tot de geplun derde behoorde. DROOGTE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9