Republikeinen willen Watergate begraven Vervoersbonden stellen ultimatum Ex-generaal verdacht van spionage Geen prijsdumping op vakantievluchten SYRIERS SNIJDEN BEVOORRADING PALESTIJNEN AF Winst van Philips veel hoger VOGELBESCHERMERS WILLEN SLUITING JACHT WATERWILD Machtig ogende vuurmonden lts schip voor stematie Dodelijk ongeval door hond rsxtjSDAG 17 AUGUSTUS 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 N ■llllllll "giniaid Reaaan xnn )uta[ op whbbbh^hh^bbhhh ooral omge# de gee! iloofwai n Ch ngo ei enieteiNSAS CITY (AP) Op de ope- (<_rsdag van de Republikeinse na- ale conventie in Kansas City __^t senator Howard Baker, die vooraanstaande rol heeft ge- Sid bij de hoorzittingen over het te-schandaal die geleid heb- tot het aftreden van president Nixon, de Democraten er- beschuldigd in de verkiezings- igne „met de stoffige skeletten Watergate" te rammelen. oöident Ford en Ronald Reagan amen miten inmiddels tot het laatste mo- Regeibjt om de stemmen van de niet-ge- en afvoejen gedelegeerden op de conven- heeft een amendement 'er IC'"het verkiezingsprogramma inge- 4 ft|d dat erop neerkomt dat de Re publikeinse partij zijn standpunt ten aanzien van de Amerikaanse betrek kingen met de Sowjet-Unie over neemt. Er wordt nu een fel debat over het programma verwacht Volgens de laatste tellingen van As sociated Press kan Ford thans reke nen op de stem van 1127 gedelegeer den, Reagan op 1036. Voor de nomi natie zijn 1130 stemmen vereist. Senator James L. Buckley uit New York heeft bekend gemaakt dat hij niet in aanmerking wil komen voor de Republikeinse nominatie en al leen zal streven naar een nieuwe ambtstermijn als senator. Voor de conventie woensdag moet kiezen tus sen Ford en Reagan zullen er min stens twee vraagstukken zijn waar de conventie zich over moet uitspre ken en die de uiteindelijke stemming over de nominatie kunnen beïnvloe den. Het eerste omvat de pogingen van het Reagan-kamp om Ford er toe te dwingen bekend te maken wie hij als zijn vice-president naast zich wil zien voor hij zelf tot Republikeins kandi daat voor het presidentschap is ge kozen. Het tweede punt wordt gevormd door de pogingen van Reagan de conventie een wijziging van de bui tenlandse paragraaf van het verkie zingsprogramma te laten aanvaar den. Reagans voorstel komt dicht bij een verwerping van het op ontspan ning gerichte beleid van de regering Ford. EINDHOVEN (ANP) Phi lips heeft in het eerste half jaar van 1976 een netto winst bereikt van 232 min, tegen 86 min in de zelfde periode van 1975. In het tweede kwartaal steeg de nettowinst van f 26 min tot 128 min. De omzet steeg in het eerste halfjaar met 17 pet van 12.027 min tot ƒ14.089 min en in het tweede kwartaal met 15 pet van 6241 min tot 7163 min, zo heeft de Raad van Bestuur bekend-- gemaakt Opheldering gevraagd over boycot Amrobank Amsterdam (ANP) De lande lijke werkgroep PvdA-studenten heeft het bestuur van de Partij van de Arbeid opheldering ge vraagd over de boycot van de Amrobank. De werkgroep zegt het merkwaardig te vinden, dat enerzijds het partijbestuur vraagt de Amrobank te boycot ten, terwijl anderzijds staatsse cretaris Klein zich opmaakt om studenten te dwingen de Amro bank binnen te stappen. Vol gens de werkgroep heeft de Am robank zich namelijk als enige aangemeld om de rentedragen de studieleningen in het nieuwe studiefinancieringsplan van staatssecretaris Klein te ver schaffen. LEIDEN (ANP) De Stichting Kritisch Faunabe heer, de Vereniging voor Vogelbescherming 's- Gravenhage en omstreken, de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren en de Stich ting het Vogeljaar hebben gisteren in een tele gram aan de minister van Landbouw, met klem aangedrongen op sluiting van de jacht op water wild. De botulisme-epidemie heeft reeds en zal nog vele tienduizenden slachtoffers onder de watervogels maken. Iedere verdere aantasting van de stand der watervogels moet voorkomen worden. De onmid dellijke sluiting van de plezierjacht is dan ook geboden, aldus de vier instellingen. Een eerder verzoek om de jacht te sluiten is door de minister afgewezen met het argument, dat jagers juist gezonde vogels kunnen redden door deze uit be smette gebieden te verdrijven. Afgezien van het feit dat er minder bloedige methoden zijn om vogels te verjagen dan de jachtsport, is deze volgens de vogelbeschermers ook niet doeltref fend. Jagers zouden dan in alle waterrijke gebie den dag en nacht (eenden zijn nachtdieren) het geweer moeten hanteren. Bovendien, aldus de vogelbeschermers, stellen jagers zelf altijd dat hun jachtbedrijf niet verstorend werkt Vogelbescher mers (onder andere in de Biesbosch) hebben er al op gewezen dat jagers niet de minste bereidheid vertonen om zieke vogels op te sporen en kadavers te ruimen. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam Er is geen spra ke van prijsdumping in de luchtvaart Na beschuldigingen van de zijde van Transavia was hierover bij vakbondsbestuur ders grote ongerustheid ont staan. Gevreesd werd namelijk dat een oneerlijke concurrentie, zoals Transavia-directeur P. D. O. Hanraath het noemde, de werkgelegenheid voor de ruim 500 Transavia-medewerkers in gevaar zou brengen. De werke lijkheid is echter zo bleek giste ren dat prijsdumping (vliegen beneden kostprijs) niet is voor gekomen. KLM en Martin Air hebben hun prijzen wel aangepast aan het niveau van Transavia, die jaren lang als gevolg van een verou derde luchtvloot belangrijk goedkoper was. Nu de vlootmo demisering bij Transavia dit jaar is voltooid, maar de prijzen op hetzelfde lage niveau bleven gehandhaafd, besloten KLM en Martin-Air tot belangrijke prijs verlaging. Slechts in één geval viel dat goedkoper uit dan bij Transavia. Alle andere vliegope raties van KLM en Martin-Air werden gelijk in prijs of bleven zelfs nog iets duurder dan bij de concurrent De vlootsamen- stelling van KLM en Martin-Air vergrootte nochtans de belang stelling van de Nederlandse rei sorganisaties voor beide rivalen van Transavia Dit had het af brokkelen van Transavia's marktpositie, die tot 1976 ruim 45 procent van chartervakantie- vluchten bedroeg, tot gevolg. In de winter van 1975/76 vervoerde Transavia nog ruim 50 procent van de vakantiegangers, maar dat is door de veranderende prijspolitiek van KLM en Mar tin-Air, al teruggelopen tot ca. 40 procent De vakbonden zijn er gisteren van op de hoogte gebracht dat dit niet het gevolg is van oneerlijke concurrentie, maar van toegestane prijspoli tiek van de zijde van KLM en Martin Air. 99 DEN HAAG (ANP) Volgens het PvdA- kamerlid De Vries verdient het aanbeve ling, het „wapenver- heerlijkend proza weg te laten in de verslaggeving van de beëdiging van officie ren. Hij doelt op een ■publikatie in de Le- gercourant, waarin de volgende zinsnede werd opgenomen ,De entree tot het wapen der artillerie was voor deze nieu welingen uitermate indrukwekkend. Machtig ogend keken de vuurmonden over de appelplaats, een kracht uitstralend die bewondering ontlok te aan de vele belang stellenden". ïhuldigd 1,'ocjgtoN (UPI) - De de- rr afgevaardigde 1 zijn vriend Or- hoofd van het Bu- in het buiten- i volgens een arti- 'f Washington Post, door laggevers Bob Wood- i Carl Bernstein, voor 114 miljoen gulden aan verleend aan een vriend van Hays, anderegegadigden ikregen. ervan beschuldigd te hebben gebruikt i op regeringskosten, geen reële rechtvaar- is. Minister Kissinger onmiddellijk onder- ^spraak iha Hertog (ANP) De rechtbank heeft gisteren de 39-ja- tha Hertog uit Bergen vrijgesproken van de laste gelegde mislukte van moord. Samen p vrienden heeft zij in maanden van dit jaar jeraamd om haar echt- doden. De man, die de cite it. I01 van Bertha zou Igreep ep^n trok zich echter op aai intejeven moment terug, bineerdr <^e moord niet door x b x d:!°fficier van justitie eis- Bertha zevenmaanden «l||üsstraf, waarvan drie. •■■Jdelijk met aftrek van mpact r GEN (ANP) Een j heeft gis- Vlissingea grote con- veroorzaakt. In de vis- i van Vlissingen werd pleziervaartuig ge- i zonder zich over de bekommeren zette de J koers naar de Wes- r&e. het schip .vast op een Joofden, waarvan er werden vernield, rschelde ontsnapten die na hun aanhou- onder invloed van leken te zijn aan een ^pkzij de bemanning van Jchtschip, die met de moeite een catastrofale B kon voorkomen. pioen In Texas i weer het traditionele rnpioenschap jalapeno- louden. Jalapenos zijn Pittige Spaanse pepers, 1 er in een uur zoveel I weggewerkt moesten De winnaar, Brad wacht het tot 108 pepers. MINISTER MOET KOMEN PRATEN UTRECHT (ANP) De vervoersfedera- tie NW/NKV en de vervoersbond CNV hebben in een gisteren aan minister Westerterp (verkeer en Waterstaat) ge zonden brief gevraagd vóór zaterdag 21 augustus de onrust onder het streekver- voerpersonee! weg te nemen. Als de minister vóór die datittn geen contact met de bonden opneemt, zullen er acties volgen, aldus R. Brouwer namens de drie bonden. De bonden zijn van mening dat Wester terp welbewust een gesprek met de be trokken partijen uit de weg gaat Volgens Brouwer wekt hij daarmee op zijn minst de indruk dat hij over onvoldoende argu menten beschikt om de door de bonden geformuleerde wensen nog langer af te wijzen. De bonden willen de verschillen opgehe ven zien die er nu bestaan in de arbeids voorwaarden voor personeel in dienst van gemeentelijke vervoersbedrijven en voor personeel in dienst van streekver voersbedrijven. Zo vallen de gemeente- vervoerders onder de algemene burgerlij ke pensioenwet. Het streekvervoer kent over het algemeen niet een dergelijk wel- vaartsvaste pensioenregeling. Het lijkt erop, aldus de vakbonden, dat de minis ter bovendien opzettelijk de vakbeweging in de positie dwingt waarin zij een keuze moet maken tussen enerzijds rechtvaar dige verlangens ten aanzien van de loon- en arbeidsvoorwaarden en aan de andere kant het voorzieningenniveau in het streekvervoer (werkgelegenheid). Zuidafrikaanse studenten uiteengejaagd KAAPSTAD (AFP) De Zuid- af rikaanse politie heeft giste ren traangas gebruikt om onge veer 700 demonstrerende stu denten van de kleurlingen-uni versiteit van Kaapstad en leer lingen van de middelbare school van Belleville te ver spreiden. De betogers hadden zich verza meld bij een rechtbank in Belle ville, waar tien kleurlingen te recht stonden op beschuldiging van openbaar geweld en brand stichting. De politie oordeelde' de bijeenkomst illegaal op grond van de wet van opruiende vergaderingen. In Grassy Park, een andere ne- gerwijk in Kaapstad, werd door scholieren betoogd uit solidari teit met de jonge Afrikanen van Langa, Nyanga en Goegeletoe, waar zich de afgelopen week bloedige rellen hebben voorge daan. Tenminste 30 mensen werden toen gedood en 100 ge wond. Ambassadeur Gould verlaat Nederland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Kingdon Gould, legt in septem ber zijn functie neer. Hij is op dit moment in Amerika op va kantie en komt begin september terug in Nederland om zijn ver trek voor te bereiden. Gould is, sinds oktober 1973 ambassadeur in ons land. Op de Amerikaanse ambassade kon men niet het bericht bevestigen dat de heer Gould in Amerika als campag neleider voor president Ford gaat optreden. HOOGSTE SCHOORSTEEN GEVELD HEERLEN (ANP) De vroege re mijnstad Heerlen is gisteren haar populaire herkenningste ken, de 155 meter hoge schoor steen van de voormalige Oranje Nassau-mijn, kwijtgeraakt Deze hoogste schoorsteen van West- Europa moest het veld ruimen' omdat op het oude mijnterrein een nieuw kantoorgebouw voor het Centraal Bureau van de Sta- Jóstiek in aanbouw is. Illililllllllllllllllllllllllllllllllllll Een enorme rava ge ontstond giste ren op de snel weg Amersfoor t—Zwolle toen In de buurt van Nl5- kerk een vrach wagen, waaroo een kraan sto»«« niet onder een viadukt door kon. Twee andere vrachtauto's re den op de eerste in. Eén chauffeur kwam om het le ven. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimniiiiiiii HULP NOORD-IERSE KINDEREN IN GELDNOOD UTRECHT A^J.P. Niet alleen de nationale aktie Hulp Noord-Ierland is mislukt omdat de besprekingen hierover met de betrokken Noord-Ierse organisaties zijn vastgelopen, ook de uitwisseling van Noord-Ierse kinderen met Nederland dreigt daardoor te stranden. De Nederlandse stichting is namelijk in financiële moeilijkheden geraakt. De Nederlandse stichting Hulp Noord-Ierland heeft namelijk voor de organisatie van de nieuwe aktie, die volgende maand gehouden zou worden, financiële verplichtingen moeten aan gaan. Zij verkeert daardoor nu in een positie, die onmiddellijk financiële steun nodig heeft, aldus de voorzitter van de stich ting de heer C. van Bockel. ARRESTATIE IN BERN BERN (DPA) In Zwitserland Is gisteren de arrestatie bekend gemaakt van een voormalige brigade-generaal van de Zwitserse luchtafweer, Jean-Louis Jeanmaire, die ervan verdacht wordt geheime militaire informatie en documentatie te hebben doorgege ven aan leden van de Sovjet-ambassade in Bern. Jeanmaire, die vorig jaar met pensioen ging, is de hoogste of ficier in Zwitserland die ooit van spionage beschuldigd is. Het is niet duidelijk wanneer Jeanmaire gearresteerd is. Door zijn positie was hij op de hoogte van het defensiesysteem van Zwitserland, dat gebaseerd is op duizenden schuilplaatsen en andere ondergrondse instal laties. Door deskundigen wordt het als een der beste in de we reld beschouwd. Als Jeanmaire aangeklaagd wordt zou hij de eerste officier zijn die terecht staat voor een buitengewoon ge rechtshof van generaals en kolo nels. Volgens het militair recht van Zwitserland kan hij bij een veroordeling voor spionage le venslange gevangenisstraf krij gen. Of de Sovjet-diplomaten, die er van verdacht worden bij de zaak betrokken te zijn geweest, nog in Zwitserland zijn is niet bekend. De militaire attaché van de Sovjet-ambassade zei niets van de zaak af te weten. Ex-generaal Jeanmaire W ARMENHUIZEN (ANP) Een wild heen en weer door een auto springende hond heeft gis teren een ongeluk met dodelijke afloop veroorzaakt De bestuur der raakte door de hond de macht over het stuur kwijt, waarna de wagen bij Warmen- huizen in Noord-Holland over de kop sloeg en in een sloot belandde. Een negenjarig jarig meisje kwam hierbij om het le ven. Bij een verkeersongeval in het Noord-Hollandse Anna Paulow- na zijn gisteren twee mensen gedood en raakten vijf De auto waarin zij zaten raakte in een bocht van de weg, botste tegen een lantaarnpaal en kwam in een sloot .terecht BEIROET (Rtr/AFP) Het Syrische leger heeft gisteren, aldus radio-uitzendingen van de falangisten in Libanon, de stad Hamma- na bezet om de bevoorradingsroute voor de linkse Libanezen en de Palestijnen af te snijden. Hammana is gelegen op 35 kilome ter ten oosten van Beiroet Tot nu toe beheersten linkse troepen en Palestijnen de grote weg van de kustgebieden (in banden van de christenen) met het door Syrië be heerste oostelijk deel van Libanon. Een volgend doelwit van de falangisten zou de luchthaven van Beiroet zijn, die nog in hanil»w ie Inmiddels wordt gewerkt aan een vierpartij- encommissie volgens het Syrische-Palestijn- se akkoord van juli, die moet toezien op een wapenstilstand tot de gekozen president Elias Sarkis op 23 september zijn ambt aanvaardt De huidige president Franjieh heeft gepleit voor een „algemene wapenstil stand" om zijn opvolger in staat te stellen „de fundamenten te leggen voor een nieuw bestel". Hij uitte zware beschuldigingen aan het adres van de Palestijnen die „zich op de oorlog hebben voorbereid sinds zij naar Libanon kwamen" en die 's lands constitu tionele instellingen hebben vernietigd. Deze Een rij onherkenbare ruïnes is alles wat er over is van Talal-Zaatar. Dit voormalige Palestijnse kamp is nu in handen van de falangisten. felle aanval maakt het echter onzeker of zijn oproep tot een bestand en wapenstilstand kans van slagen heeft Meer rust op geldmarkten FRANKFORT (ANP) De rust op de voornaamste wisselmark ten in West-Europa is gisteren grotendeels teruggekeerd door dat de zwakste valuta's in de monetaire slang, die eind vorige week alleen met steun van de centrale banken binnen het sys teem gehouden konden worden, enige koersver be tering ten op zichte van de D-mark te zien gaven. Het Westduitse geld bleef overigens hoog noteren in ver gelijking met de andere slang- munten: de gulden, de frank van de BLEU en de kronen van de Scandinavische landen. De koers van de dollar werd gistermiddag in Frankfort vast gesteld op 2,5346 mark. Dat was iets onder de ochtendhandel maar veel hoger dan de koers van 2,52 die vrijdagmiddag uit de bus kwam. Een zo lage koers was dit jaar nog niet voorgeko men. Het pond sterling wist de klap van de ongunstige cijfers over de buitenlandse handel van Engeland redelijk te doorstaan. Het noteerde in Frankfort 4,509 mark tegen vrijdag 4,507. In Franse franken werd giste ren vrijwel niet gehandeld door dat de wisselmarkt in Parijs gesloten was. De gulden steeg maandag in Frankfort tot 94^7 mark.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9