Hevige aardbeving treft Filippijnen: 500 doden ll roor dubbele oord Rijswijk is levenslang n Hanegem ^finitief weg j Feyenoord OOK CHINA WEER GETROFFEN Regering had moeten zwijgen over rapport Donner fjftig Israëli's getuigen over oorlogsmisdaden Nieuwe droogte teistert ons land Kosmonauten hebben bet moeilijk Weer voetbal op radio en tv Rob Out stuurt John de Mol weg Voor ton gestolen uit Leidse woning £eidóe 6owo/nt Dinsdag 17 augustus 1976,66e jaargang no. 20505 IBI lapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg jenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 55 cent Veekoningin Ronald Reagan in de western „Veekoningin van Montana" op Ned. I om 20.10 uur. Groep Ab ba om 21.50 uur; „Houen zo" van Herman van der Horst om 22.20 uur. Ned. II om 20.25 uur Suther land, om 21.15 uur Janis Ian in Filter furore en om 21.50 uur Hier en nu met o.m. volks hygie ne en oorlogsverleden Limbur ger L. Meest droog en zonnig Overwegend droog en zonnig. Matige, in de middag vrij krach- tige wind uit noord tot noord oost Min. temp. omstreeks 13 gr., maxima van 21 tot 25 gr. Morgen zon: 5.29—19.58. Maan: 23.17—14.32. Schev. Hoogw.: LK 7.54—20.23. Laagw. 3.3715.53. (Van een onzer verslaggevers) HAAG De Haagse officier van jnstitie Je rechtbank, mr. Van Steenderen, beeft Dorgen tegen een 20-jarige bewoner van een ïwagenkamp in Rijswijk een levenslange ngenisstraf geëist De jongeman heeft begin __rft van dit jaar op de vuilstortplaats in vi jk eerst een Haagse taxichauffeur doodge- ten en een dag later op dezelfde plaats een bl] jrcheur van de Rijswijkse po itie. in D al sla it stonden vandaag een 20-jarige woonwagenbewoner, n(hoofdverdachte kan worden aangemerkt diens 16-jari- o(?er en een 19-jarige jongeman, die eveneens op het met 'agenkamp in Rijswijk woont „Doodslag in vereni- de v>n „moord" zijn naast een aantal andere tenlasteleggin gen voornaamste aanklachten tegen de drie. De zaak tegen land. derjarige 16-jarige jongen werd achter gesloten deuren igen leid- KNEGJENS TERUG OP DE BUIS AMSTERDAM Peter Knegjens, die enkele maanden na zijn televi siedebuut reeds door de AVRO werd afgedankt komt voor één keer te rug op de buis. Tijdens een feestpro gramma ter gelegenheid van het feit dat Neder land 25 jaar televisie heeft zal hij wederom een grote televisiekwis leiden. De opnamen von den vrijdag j.L in Hilver sum plaats. De uitzen ding is in oktober van dit jaar. MANILA/TOKIO, (Rtr/AP) Een zeer krachtige aardbeving die vanmorgen vroeg het Filip pijnen hoofdeiland Mindanao heeft getroffen, heet het leven gekost aan meer dan 500 men sen. Het zwaarst getroffen zijn de kustgebieden op Mindanao, die na de beving van een zes meter hoge vloedgolf te ver werken kregen- Bij de beving vielen zeker tien hoge betonnen gebouwen als kaartenhuizen om- President Marcos heeft voor het gebied de noodtoe stand afgekondigd. Over de be ving die gisteren het midden van China trof is niets over slachtoffers bekend geworden. Uit de eerste berichten over de toestand op Mindanao blijkt een zeer grote mate riële schade. De beving trof de Filippij nen 13 minuten na middernacht, plaat selijke tijd, en had een kracht van 8.0 op de schaal van Richter. In het getrof fen gebied zijn de reddingswerkzaam heden inmiddels op gang gekomen. De bevolking is gewaarschuwd voor nieu we schokken. In China werd er gisteren de provincies Kansoe en Setsjwan, ongeveer 1000 km ten zuidwesten van Peking getroffen. Deze beving had een kracht van 7.2 op de schaal van Richter. In Peking had den de bewoners gisteren toestemming gekregen naar hun huizen terug te ke ren, nadat zij drie weken lang, sinds de hevige beving van Tangsjan, op straat hadden gebivakkeerd. GUADELOUPE Door een zware ex plosie is de top weggeslagen van de vulkaan, La Soufriére op Guadeloupe, een Frans eiland in de Caribische Zee. Volgens deskundigen is het niet duide lijk of het om de uitbarsting gaat die al enkele dagen werd verwacht De vulkaan waarvan de naam .zwavelberg' betekent is bijna 1.500 meter hoog. De ontploffing had een kracht van 6 tot 7 op de 12-puntschaal van Richter. I jstantenbusje op de binnenplaats van het Paleis van Justitie 3 de verdachten van de moordzaken werden overgebracht. Hoofdinspecteur Posthumus (rechts) van het Haagse recherche-bijstand steam in gesprek met de psychiater dr. Mulder.- (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Volgens WD- fractievoorzitter Wiegel zon het verstandig zijn geweest als het ka binet over het gereedkomen van het rapport van de commissie-Don- ner had gezwegen tot het moment dat het rapport over de mogelijke betrokkenheid van prins Bemhard bij de Lockheed-Affaire aan de volksvertegenwoordiging was voorgelegd. Premier Den Uyl maakte vorige week be kend dat het rapport gereed was, maar dat het nog wel enkele weken zou duren voordat het kabinet het had bestudeerd en haar conclusies had getrokken. In een interview voor de Veronica-radio zei Wiegel gisteren, dat door deze gang van zaken er nu in de tussenliggende tijd allerlei geruchten in de wereld komen. Dat vond hij in deze tere zaak niet nuttig. Wiegel gaat ervan uit, dat de volksvertegen woordiging alle feiten te zien krijgt Er mag in deze zaak geen schijn van geheimzinnig heid blijven bestaan. De oppositie, zo zei Wiegel, zal de regering de tijd geven in deze niet eenvoudige zaak haar conclusies te trekken, maar zodra de indruk ontstaat dat er van uitstel sprake is, zal de WD stappen ondernemen. Op de vraag of premier Den Uyl zijn boekje niet te buiten is gegaan door politieke vrien den te vertellen: maak je borst maar nat antwoordde Wiegel: als dat soort geruchten blijven doorgaan, dan is dat op zichzelf een heel slechte zaak. Inmiddels is de Japanse oud-premier Tana- ka, die sinds 27 juli gevangen zat op, onder meer de aanklacht steekpenningen te heb ben aangenomen in de Lockheed-affaire, vrijgelaten nadat er voor hem een losgeld was betaald van 700.000 dollar. AMSTERDAM Het conflict tossen de NOS en de KNVB over radio- en televi sieuitzendingen van wedstrijden in het be taalde voetbal is opgelost Beide partijen sloten gisteravond in Amsterdam een over eenkomst voor een jaar, dat in het NOS-ra- trio-programma „langs de Lijn" de voetbal- flitsen niet eerder dan een half nor na het begin van de wedstrijden zullen worden uitgezonden. Verder zal de studie over vrije nieuwsgaring •worden voortgezet Deze zal voor het einde van het jaar moeten zijn afgerond. In de overeenkomst zijn de bepalingen voor radio en televisie weer volgens de wens van de NOS in één pakket samengebracht (AFP) - Vijftien Israëlische rs zullen de komende dagen in< id worden gehoord door twee Neder- mcheurs in de affaires rond de r Menten en de 58-jarige Lim- |die onlangs werd gearresteerd van- i rol in de moord op Poolse gevan- n een concentratiekamp tijdens de I Wereldoorlog. Deze man heeft in- Volgens de twee Nederlandse rechercheurs, die gisteren in Israël aangekomen zijn, be staat de mogelijkheid dat de Israëlische getuigen ook in Nederland een getuigenis zullen afleggen, indien het in een of beide zaken tot een proces komt De van oorlogsmisdaden verdachte Limbur ger heeft voorts bekend dat hij minstens een jaar lang dienst heeft gedaan als SS-bewa ker van het kamp Bobruisk in de Sowjet- Unie. Hij heeft ook verklaard dat hij zich na de oorlog pas is gaan realiseren welke gruwelijke feiten zich in het kamp hebben voorgedaan. Zijn arrestatie was voor hem niet als een verrassing gekomen. Prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, heeft voor de radio verklaard dat van de ruim 18.000 Nederlanders, die in de oorlog, in Duitse krijgsdienst hebben gevochten, zich velen, misschien wel honderden, schul dig hebben gemaakt aan ernstige misdaden. Volgens hem is het niet verwonderlijk dat de aanhouding pas dertig jaar na de oorlog is verricht In oorlogsdossiers komen geen namen voor en bovendien is de Duitse justi tie zich vooral de laatste tien jaar gaan toeleggen op het opsporen van oorlogsmis dadigers, aldus dr. De Jong, die verder verklaarde dat hem niets bekend was over de rol van de nu gearresteerde SS-bewaker. eterd i onze sportredactie) k benltDAM Wim van Ha- zoalsPit definitief weg bij Cor Coster, de be- iad mcar van de Rotterdamse ks nieer kwam met het be lter vd» Feyenoord overeen, »e geil Hanegem weg mag te- vinde® redelijk transferbe- beslisi onderdak zal vinden is een .bekend. Grootstegega- sgroep^ aantal ernd aan «en eerst maandenlange periode van on zekerheid tussen betrokken par tijen. Die ontstond toen Van Ha negem een hem aangeboden contract van 75.000 gulden niet accepteerde, omdat hij een der gelijke forse verlaging alle per ken te buiten vond gaan. Hij trachtte onderdak te komen bij een club in het buitenland, maar slaagde niet Daarop kwamen beide partijen op initiatief van Cor Coster weer bij elkaar, maar overeenstemming over een nieuwe verbintenis in de Kuip viel niet te bereiken. overleden ZEIST In een ventorgingste- huis in Zeist is gistermiddag op 83-jarige leeftijd de actrice Beppie Nooij sr, overleden. Ze' nam in het seizoen 72/73 af scheid van het toneel met de rol van Kniertje in Heijermans' „Op hoop van zegen", waarvan zij toen 125 voorstellingen speelde. Dit stuk van het Am sterdamse Volkstoneel, dat ook op televisie te zien was, stond onder leiding van haar dochter Beppie Nooij jr. Beppie Nooij zal worden begra ven vanuit het Amsterdamse theater Carré op de begraaf plaats Zorgvliet, waar ook haar man Jan Nooij een rustplaats heeft (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tweede droogteperiode, die Nederland al enige weken teistert, dreigt nog ernstiger gevolgen te krijgen, dan de eerste. De grond droogt steeds meer uit, allerlei gewassen ver schrompelen en vooral de grasgronden hebben opnieuw hevig te lijden. De landbouworganisaties, de Heidemaatschappij en andere instan ties zien de nadelige gevolgen met grote zorg tegemoet De kans is groot dat een nieuw beroep op de regering gedaan moet worden om financiële hulp voor door de droogte sterk getroffen gebieden. Het „landelijk aktiecomité boeren en tuinders" heeft intussen al laten weten de regeringsmaatregelen onvoldoende te vinden. Het comité onder voorzitterschap van de heer K Olieman uit Zevenhui zen, dat in het verleden al meer van zich heeft doen spreken met diverse akties, wil voor alle door de droogte getroffen agrarische bedrijven een financiële tegemoetkoming. De door het comité verder geëiste maatregelen hebben vooral betrekking op de proble men, die bij de veehouders gerezen zijn. In het veengebied tussen Vriezenveen en Hardenberg is gi-ttprpn vijftig hectare bos in vlammen opgegaan. Na vele uren kon het* vuur pas gedoofd worden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De uittocht bij de Veroni ca Omroep Organisatie duurt onvermin derd voort Nieuwste slachtoffer van ex-pi- ra tenopperhoofd Rob Out is Johan de Mol, die verantwoordelijk was voor de televisie- gebeuren bij Veronica. In afwachting van zijn totale verdwijning is hij op non-actief gesteld. John de Mol, vader van televisiemaker John de Mol jr., die onlangs in het huwelijk trad met zangeres Willeke Alberti, was indertijd een der suc cesvolle directeuren van Radio Noordzee. Naast de snelle decimering van zijn perso neel kampt Veronica ook nog met ernstig geldgebrek. Hiervoor zal een beroep op de leden worden gedaan. Reclame schaap Een schaap dat de trap van de ondergrondste oploopt is ook in Londen geen alledaags ge zicht Schaap Sam werd ge bruikt voor een reclamespot voor de televi sie. geen onver deeld genoegen, want ook in En geland lopen de temperaturen nog hoog op. MOSKOU (UPI) De twee Russische kas- Volgens het Russische regeringsblad Izvestia aan communicatie". Volinov en Zjobolov monauten aan boord van het ruimteiabora- kampt het duo met „sensore deprivatie", 'vragen steeds vaker om nieuws van de torium Saljoet-5 zijn hun zevende week in ofwel prikkel armoede. Ondanks jarenlange aarde. Op advies van psychologen is het de ruimte begonnen. Maar of kolonel Boris training op dit gebied reageert het menselijk Russische grondstation nu begonnen met Volinov (41) en overste Vitali Zjobolov (39) organisme nog steeds merkwaardig op een een rfagAiijircA portie muzikale verstrooiing, bet Amerikaanse ruimteduurrecord van 84 verblijf in de ruimte „Een kosmonaut neemt Overigens tonen de kosmonauten zich op de dagen zullen breken, Is lang niet zeker, het weinige dat er waar te nemen valt heel televisie redelijk opgewekt Het verslag van Beiden maken het lichamelijk uitstekend, intens waar en blijkt erg gevoelig voor hun experimenten voor de anrdpe kijker is zij zijn voortdurend bezig met medische en luchtjes, geluiden en temperatuurswisselin- doorspekt met grapjes, en het tweetal de- biologische proeven, maar se kampen met gen", aldus Izvestia. Een symptoom voor monstreert graag allerlei effecten van de moeilijkheden van psychologische aard. hun toestand is „een toegenomen behoefte gewichtsloosheid. LEIDEN Voor ruim honderdduizend gulden aan goederen is tussen zaterdag en gisteravond gestolen uit een woning aan het Leidse Rapenburg. De bewoners van het pand, waarin ook een kantoor van een verzekeringsmaatschappij is gevestigd, waren zaterdagavond voor een lang weekeinde weggegaan. Toen men gisteren terugkeerde, bleken tal van waardevolle goederen te zijn ontvreemd. Onder meer een antieke klok, barometer, 2 schilderijen en Chinees porcelein werden gestolen. De inbrekers waren binnen gekomen via de achterzijde van de woning. me i zeg di I af De Haagse politie heeft een 22-jarige metselaar in aangehouden, die in tweeënhalf jaar 900 poststukken nnqen !venhussen van een twintigtal advocatenkantoren heeft echter1 06 Poststukken las hij door en stopte ze gesorteerd in 'latkamer. luer shikken van onder meer de Raad van de Kinderbe- iet kur1^' de Jeugdgezinszorg en brieven van cliënten van de o^^rdagochtend trok de man erop uit en maakte zijnjonde", jlfde met zijn handen door een brievenbus, dan prikte hij (tukken aan een 40 centimeter lange vleesvork.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1